Avdyli: Mjekët e rinjë s’po kanë as çantën ku me lënë, nuk bëhet specializimi kështu


Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Haxhi Avdyli, thotë se specializantët kanë mbingarkuar klinikat e QKUK-së dhe s’po kanë as çantën ku me lënë. Gjithashtu shprehet se mjekët e rinjë në këso situate s’do të jenë në gjendje me kry asnjë operacion. Sepse mjekët e rinjë nuk kanë raste për t’u futur në sallat e […]

Specializimi lë pa mjekë ambulancat


Ambulancat e Mjekësisë Familjare në Drenas dhe Suharekë kanë mbetur pa mjekë, pasi ata kanë fituar të drejtën e specializimit. Shkëlqim Hajdaraj nga fshati Abri, në Komunën e Drenasit, tha se mungesa e mjekëve në ambulancat më të afërta, po paraqet problem për ta. Ai tregon se familjarët e tij dhe bashkëfshatarët, po detyrohen që […]

Skandaloze: Mjekët Specializantë akoma nuk janë paguar për muajin shkurt të vitit 2021


Qeveri e re, Ministër i ri i Shëndetësisë por problemet e vjetra me pagesa të mjekëve specializantë vazhdojnë. Mospagesa me kohë e specializantëve vazhdon edhe me Qeverinë e re dhe minstrin e ri.Specializantët e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës nuk janë paguar akoma për muajin shkurt 2021 ndërsa nuk iu kanë paguar as kujdestaritë e muajit janar 2021që […]

Rrëmujë me specializantët e rinj, probleme të shumta për t’u ambientuar në sistemin shëndetësor


Mungesa e mentorëve, hapësirave të punës dhe mossistemimi i duhur e me kohë, janë disa prej problemeve që po përballen specializantët e rinj, që në muajt e fundit, u futën në sistemin shëndetësor të Kosovës. Problemi ka filluar që në vitin 2016, kur qeveria ndaloi së hapuri konkurset për specializantë. Në mënyrë që ta plotësojë numrin […]

Ekipit të radiologëve dhe infektologëve iu shtohen specializantë të rinj


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka shkruar në Facebook se ekipit të infektologëve dhe radiologëve iu janë shtuar specializantë të rinj. me anë të këtij shkrimi, ai njoftoi se në Klinikën Infektive janë duke e kryer shkollimin specialistik 17 mjekë, ndërsa në Klinikën Radiologjike 42. “Specializantët do të vazhdojnë shkollimin, ndërsa ne, bartës të përgjegjësive […]

Specializantët me vetëfinancim paralajmërojnë protestë: Morëm premtime të kota për kalimin në paga


Specializantët e rinj me vetfinancim të cilët janë pranuar në konkursin e vitit të kaluar në Ministrinë e Shëndetësisë, kishin marr premtime se do të futen në paga, por një gjë e tillë akoma s’ ka ndodhur. Ministria e Shëndetësisë ka filluar nënshkrimin e kontratave me specializantët e rinj. Janë rreth 1300 mjekë të rinj […]

Zemaj: Do të hapet konkursi për specializantët nga Shqipëria, Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut


Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka deklaruar se do të hapet konkurs për specializantët nga Shqipëria, Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut. Zemaj ka thënë se konkursi do të hapet në pajtim me Ligjin për Shëndetësi Nr. 04/L-125, Udhëzimin Administrativ mbi shkollimin specialistik Nr.05/2017, në bazë të propozimit të Bordit Qendror për […]

Specializantët kërkojnë shtesat para MSh


Specializantët të cilët po punojnë me pacientët e prekur nga COVID-19, janë mbledhur para Ministrisë së Shëndetësisë, shkruan Insajderi. Kjo mbledhje e tyre vjen si shenjë revolte me kërkesën që t’iu paguhen shtesat edhe atyre sikurse punonjësve të tjerë shëndetësorë. Ata me maska në fytyrë, por pa distancë shprehën protestën e tyre. Sipas specializantëve kjo […]

Specializantët protestojnë nesër para QKUK-së


Një grup i specializantëve kanë paralajmëruar një protestë e cila do të mbahet nesër në ora 10:30 në ambientet e Qendrës Klinike Universitare e Kosovës. Ata do të bojkotojnë punën e tyre duke protestuar për shkak të mos ekzekutimit të shtesave për personelin shëndetësor të cilët s’ janë përfshirë në listën e përfituesve, edhe pse […]

​Zemaj thotë se testet PCR në Qendrat Rajonale të Shëndetit Publik janë çështje dite


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, gjatë vizitës që i ka bërë sot Qendrës Rajonale të Shëndetit Publik në Gjilanit, ka bërë të ditur se pas arritjes së pajisjeve PCR në Kosovë, brenda disa ditëve do të përfundojë procedura teknike për shpërndarjen e tyre edhe në Qendrat Rajonale të Shëndetit Publik. Në Gjilan, ministri Zemaj foli […]

“Testet PCR në Qendrat Rajonale të Shëndetit Publik janë çështje dite”


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, gjatë vizitës që i ka bërë sot Qendrës Rajonale të Shëndetit Publik në Gjilanit, ka bërë të ditur se pas arritjes së pajisjeve PCR në Kosovë, brenda disa ditëve do të përfundojë procedura teknike për shpërndarjen e tyre edhe në Qendrat Rajonale të Shëndetit Publik. Në Gjilan, ministri Zemaj foli […]

Testimet për COVID-19 në spitalet rajonale, çështje ditësh


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, sot ka vizituar Spitalin Rajonal të Gjilanit. Ai para mediave tha se kapacitetet e testimeve janë katërfishuar në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike, ndërsa sa i përket testimeve PCR, testime për COVID-19, tha se është çështje ditësh për të filluar edhe nëpër spitalet rajonale në vend. “Kapacitetet testuese janë katërfishuar […]

Specialistët e Stomatologjisë protestojnë para MSh, pasi s’ janë përfshirë në punësim


Specialistët e papunë të Stomatologjisë janë duke protestuar para Ministrisë së Shëndetësisë. Arsyje për këtë po del të jetë mospërfshirja e tyre në punësim, anise është premtuar nga ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj. Ministri Zemaj njoftoi se të gjithë specializantët në sistemin politik shëndetësor, por kjo akoma s’ ka ndodhur. Mirjeta Berishaj- Dobra, specialist e […]

MSh vazhdon nënshkrimin e kontratave për specializantët e rinj


Nga sot e deri më 19 nëntor 494 specializantë do të nënshkruajnë kontratat me Ministrinë e Shëndetësisë. Kjo është bërë e ditur në uebfaqen e Ministrisë së Shëndetësisë. Kandidatët të cilët do të marrin kontratën duhet të marrin me vete kopjen e letërnjoftimit dhe të xhirollogarisë bankare. Kontratën do të marrin specializantët e Onkologjisë, Alergologji, […]

Zemaj viziton Infektivën, u bën thirrje deputetëve të votojnë Ligjin për Rimëkëmbje


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka vizituar sot Klinikën Infektive, së bashku me kreun e ekzekutivit, Avdullah Hoti, shkruan GazetaBlic. Në një postim në Facebook, Zemaj ka thënë se për shkak të rritjes së rasteve me Covid-19, është pezulluar puna në objektin e ambulancave specialistike në QKUK. “Qeveria e Kosovës dhe të gjithë ne po […]

210 specializantët të rinj nënshkruajnë kontratat me Ministrinë e Shëndetësisë


Rreth 210 specializantë të rinj të pranuar në konkursin e fundit kanë nënshkruar sot kontratat me Ministrinë e Shëndetësisë. Me këtë rast ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj ka mbajtur një konferencë për media ku iu ka kërkuar atyre që të shërbejnë në mënyrë profesionale, duke premtuar se konkursi do të shpallet sërish vitin e ardhshëm. […]

Institucioneve shëndetësore i shtohen edhe 1500 specializantë


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, në një konferencë për media ka njoftuar se nga sot në Institucionet shëndetësore në vend janë shtuar 1500 specializantë. Ministri premtoi se  për çdo vit do të bëhen specializime. “Sot sistemit shendetësor i shtohen edhe 1500 specializantë. Nga dita e parë si ministër nga prioritete tona u përkushtuam në zgjidhjen […]

Shteti “t’i kushtëzojë” specializantët që të mos ikin nga sektori publik


Rreth 2,000 mjekë kanë aplikuar në konkursin e specializimeve, që më 30 korrik u shpall nga Ministria e Shëndetësisë. Specializimet do të ndahen për rreth 1,500 mjekë. Kjo është hera e parë, që prej vitit 2016, që autoritetet kanë shpallur konkurs për specializantë të rinj. Megjithëkëtë, janë vetë profesionistët shëndetësorë ata që kanë ngritur shqetësimin e tyre […]

Vendoset për herë të parë stenta në enë të gjakut në tru në QKUK


Në Klinikën e Radiologjisë të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës për herë të parë është përdorur stentë në enë të gjakut te pacientja 70 vjeçare me paralizë (hemiplegji) të anës së majtë si pasojë e mbylljes së enës së gjakut në tru me tromb (ACM djathtas). Kjo është mundësuar falë investimeve që janë bërë nga […]

Vazhdon avazi i vjetër: Mjekët Specializantë ankohen se nuk janë paguar


Edhepse kemi Qeveri e re, Ministër të ri të Shëndetësisë dhe gjithashtu edhe gjendje të jashtëzakonshme të shkaktuar nga Coronavirusi, përsëri problemet e vjetra me pagesa për mjekët specializantë po vazhdojnë. Mospagesa me kohë e specializantëve vazhdon edhe me Qeverinë e re dhe minstrin e ri. Specializantët e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës nuk janë […]

Përsëri Specializantët ankohen se nuk janë paguar


Qeveri e re, Ministër i ri i Shëndetësisë por problemet e vjetra me pagesa vazhdojnë. Mospagesa me kohë e specializantëve vazhdon edhe me Qeverinë e re dhe minstrin e ri. Specializantët e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës nuk janë paguar për muajin janar 2020 ndërsa nuk iu kanë paguar as kujdestaritë e muajit dhjetor 2019 […]

Tri vjet pa specializime në shëndetësi


Ka tri vjet që Ministria e Shëndetësisë nuk ka hapur asnjë konkurs për specializime nga fusha e mjekësisë. Prej asaj kohe asnjë specializim nuk është ndarë për mjekë, thonë në Ministrinë e Shëndetësisë në Qeverinë e Kosovës. Drejtori i Departamentit për informim në këtë ministri, Faik Hoti, i tha Radios Evropa e Lirë, se arsyeja […]

Sërish specializantët ankohen se nuk janë paguar


Mospagesa me kohë e specializantëve vazhdon edhe këtë muaj. Specializantët e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës nuk janë paguar për muajin gusht ndërsa nuk iu kanë paguar as kujdestaritë e muajit korrik që paguhen nga Ministria e Shëndetësisë. Gazeta Shëndeti mëson se mbi 250 Mjekë specializantë edhe pse e kanë kryer punën e tyre me […]

Mungesë e madhe e Specializantëve në QKUK


Gazeta Shëndeti përmes burimeve të saj brenda QKUK-së ka mësuar se çdo ditë e më shumë po vërehet se është pakësuar në mënyrë drastike numri i specializantëve në shumë klinika në QKUK. Ndër faktorët kryesorë të numrit të vogël të specializantëve në QKUK janë: ka tri vite që nuk janë ndarë specializime si dhe një […]

Sa kujdestari janë të obliguar t’i mbajnë Specializantët gjatë një muaji?


Sipas Udhëzimit Administrativ për Shkollimin Specialistik dhe Subspecialistik, Specializantët janë të obliguar t’i mbajnë së paku dy kujdestari brenda muajit për plotësimin e programit specialistik. Çdo detyrim i specializantëve për të mbajtur më shumë kujdestari dënohet ashpër nga Kodi Penal dhe konsiderohet si keqtrajtim. Lexo: Ja sa dënoheni nëse e keqtrajtoni dikënd gjatë ushtrimit të detyrës […]

Skandaloze: Kujdestaritë e Specializantëve keqpërdoren përsëri


Emaila e Gazetës Shëndeti sot është “bombarduar” nga emailet e shumta ku shumë dërguesë ankohen se kujdestaritë janë keqpërdorur përsëri.  Sipas emaildërguesëve në vend se të del shuma 96 euro kanë dalur 86 euro ndërsa shumë të tjerëve në vend që t’i dalin në llogaritë e tyre bankare 96 euro iu kanë dalur vetëm 43 […]

Këtë vit do të hapen dy konkurse për specializime në QKUK


Gazeta Shëndeti përmes disa burimeve brenda Ministrisë së Shëndetësisë ka mësuar se këtë vit do të hapen dy konkurse për specializime në QKUK, njëri do të jetë për specializime në Mjekësi Familjare dhe tjetri për lëmi tjera të Mjekësisë.  Sesi do të arrijë që Ministria e Shëndetësisë t’i mbuloj shpenzimet për specializantë mbetet të shihet.  […]

Maqedoni e Veriut: Specializantët si skllevër


Maqedoni e Veriut: Specializantët si skllevër Specializantët privatë në klinikat shtetërore 6 vjet duhet të punojnë pa marrë asnjë denar. I mbajnë të njëjtat ndërrime dhe kanë të njëjtën përgjegjësi, e punojnë pa para. Nuk kanë sigurim shëndetësor, pensional dhe invalidor. Kanë zgjidhjen mizore midis familjes dhe karrierës dhe ky është mentalitet ballkanik dhe po […]

Mjekët specializantë protestojnë në QSUT, reagon Manastirliu


Pas protestës së zhvilluar ditën e sotme në QSUT nga mjekët specializantë, ka ardhur edhe reagimi nga ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu. Në një njoftim për shtyp, ministrja tregon se e mbështet plotësisht protestën e uniformave të bardha kundër dhunës. “Mbështes plotësisht protestën e uniformave të bardha kundër dhunës. E konsideroj të […]

Specializantët ankohen se nuk janë paguar


Specializantët e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës nuk janë paguar për muajin shkurt, ndërsa që nga muaji nëntor i vitit të kaluar nuk iu kanë paguar as kujdestaritë që paguhen nga Ministria e Shëndetësisë. Gazeta Shëndeti mëson se mbi 250 Mjekë specializantë edhe pse e kanë kryer punën e tyre me shumë përgjegjësi nuk janë […]

Pse nuk duhet të specializoni në QKUK – Prishtinë?


            Shënim:Ky shkrim është pranuar në emailin e Gazetës Shëndeti. Gazeta ka kontaktuar me disa burime për t’i verifikuar të dhënat e këtij shkrimi dhe të gjitha burimet tona kanë thënë se të gjitha të dhënat në shkrim janë të sakta. Pas verifikimit redaksia e Gazetës Shëndeti ka vendosur që […]

Sa do të jetë paga mujore e Mjekut në specializim me ligjin e ri të pagave?


Duke u bazuar në ligjin për paga, Mjekët në specializim do të kenë koeficient 3.65 dhe kur ky koeficient shumëzohet me vlerën e një koeficienti që është 239 euro atëherë del vlera 872 euro. Pra paga mujore e një Specializanti në Kosovë do të jetë 872 euro.