A third of kids develop a mental health problem after concussion — ScienceDaily


A third of children and adolescents develop a mental health problem after a concussion, which could persist for several years post-injury, according to a new literature review. The research, led by the Murdoch Children’s Research Institute (MCRI) and published in the British Journal of Sports Medicine, found mental health should be evaluated as part of […]

Këto 5 mënyra natyrale forcojnë dhe i kthejnë formën e dëshiruar gjoksit të varur


Rënia e gjoksit është një proces natyror që ndodh kur gjoksi humbet fleksibilitetin dhe elasticitetin, zakonishtndodh pas të 40-ve, por s’ përjashtohen rastet që mund të ndodhë dhe më herët. Shtatzënia është një ndër faktorët kryesorë që ndikon në rënien e gjoksit. Përveç saj, shkaktarë të tjerë mund të përmendim menopauzën, humbjen apo marrjen e […]

4 kg më pak për 3 ditë, pse dieta e bananes është rikthyer sërish në trend për shumë vajza


Vetëm po të bëni pjesë në radhët e atyre që i premtojnë vetes çdo muaj se do të merren me sport, do të hanë shëndetshëm, e mbi të gjitha do të bien nga pesha dhe në fakt s’bëjnë asgjë, kjo është dieta e duhur për ju. Po flasim për ‘’Morning Banana Diet’’, një regjim ushqimor […]

Udhëkryqi mes kilogramëve të tepërt dhe duhanit


Sapo ke lënë cigaren? Lëkura jote ka nevojë për një kohë të domosdoshme për t’u rigjeneruar. Minimumi? Një javë për të humbur gjurmët e nikotinës në duart e tua, maksimumi dy muaj për të zbehur ngjyrën gri të fytyrës… Ndoshta ka qenë ky momenti i duhur për t’i thënë mjaft cigares. Më në fund e […]

Si të ushqeheni para dhe pas marrjes së vaksinës kundër COVID-19?


Pas marrjes së vaksinës, rekomandohet një regjim i shëndetshëm ushqimor për të minimizuar simptomat dhe për të mbrojtur sistemin imunitar. specialistët rekomandojnë ushqimet anti-inflamatore ose suplemente të tilla si vitamina C. Megjithëse s’ ka hulumtime të mjaftueshme për ta bërë vaksinën më efektive, dihet që ushqimet me shumë lëndë ushqyese dhe marrja e vitaminës C […]

FSHR dhe ministri i Mjedisit dhe Turizmit çertifikojnë Udhërrëfyes Turistikë të Specialitetit të Veçantë Rafting


Ditën e sotme, Federata Shqiptare e Rafting në prezencë të Ministrit të Turizmit dhe Mjedisit z. Blendi Klosi zhvilloi një takimin përmbyllës për çertifikimin e të rinjëve si Udhërrëfyes Turistik të Specialitetit të Veçantë Rafting. Fjalën i pari e mbajti presidenti i FSHR z.Zamo Spathara i cili falenderoj z. Klosi për prezencën e tij dhe […]

Experts are worried that using the Body Mass Index is not a fat lot of good 


During a year of grim statistics, it was one of the grimmest. Launching its £10 million anti-obesity strategy last summer, Public Health England (PHE) warned that being severely obese could increase the chance of death in those who caught Covid-19 by up to 90 per cent. Shedding excess pounds, PHE advised, was one of most […]

Major risk of injury for recreational runners — ScienceDaily


Almost half of all recreational runners incur injuries, mostly relating to knees, calves or Achilles tendons, and the level of risk is equally high whatever your age, gender or running experience. These are the findings of a thesis within sport science. Doctoral student Jonatan Jungmalm recruited a little over 200 recreational runners from the list […]

Fighting dementia with play — ScienceDaily


A dementia diagnosis turns the world upside down, not only for the person affected but also for their relatives, as brain function gradually declines. Those affected lose their ability to plan, remember things or behave appropriately. At the same time, their motor skills also deteriorate. Ultimately, dementia patients are no longer able to handle daily […]

Pse është më mirë të ushtroni në mëngjes?


A jeni nga personat që nisni të merreni me sport dhe ushtrime në palestër dhe pas disa ditësh “dorëzoheni”? A ndiheni të lodhur gjatë tërë ditës dhe s’ keni gjumë natën? Zgjidhja më e mirë është të ushtroni dhe të merreni me sport në mëngjes. Të gjithë e dimë se s’ është aspak e lehtë […]

Britain’s Covid cases drop by 13% in a week to 4,654 while deaths rise slightly to 23


Britain’s daily Covid cases have dropped 13 per cent in a week with 4,654 more infections today, official figures have revealed.  Deaths have risen slightly to 23 — up from 17 last Monday. But the Department of Health’s official fatality toll relies on registrations, meaning day-to-day counts can fluctuate.  Experts would be baffled by any […]

UK ‘has made great strides’ in reaching out to Covid vaccine sceptics, says minister


Britain ‘has made great strides’ in reaching out to coronavirus vaccine sceptics and boosting uptake among black people, a cabinet minister said today. Business Secretary Kwasi Kwarteng blamed ‘misinformation’ and ‘people sharing things on social media’ for some getting scared of having jabs.  But he claimed there had already been ‘huge improvements’ in willingness to […]

More than HALF of people in England now have Covid antibodies thanks to huge vaccination drive


Almost 55 per cent of people in England now have Covid antibodies, suggesting at least half of the population now has some immunity against the disease. A major Office for National Statistics (ONS) testing survey today revealed 54.7 per cent of people in England had the virus-fighting proteins in the week ending March 14, up […]

Britons will be allowed to holiday in countries with high vaccination rates, PM to announce


What will Boris Johnson announce at today’s 5pm press conference? The next step of easing lockdown will go ahead as planned: The PM is expected to confirm that non-essential shops, gyms, hairdressers and libraries will reopen from April 12 while pubs and restaurants will be allowed to serve customers outdoors.  A mass-testing scheme: Everyone in […]

A new study suggests that when men and women express the same amount of pain, women’s pain is considered less intense based on gender stereotypes. — ScienceDaily


In a recent study published by the Journal of Pain, co-authored by Elizabeth Losin, assistant professor of psychology and director of the Social and Cultural Neuroscience lab at the University of Miami, researchers found that a patient’s pain responses may be perceived differently by others based on their gender. According to “Gender biases in estimation […]

Losing weight through exercise: Why physical activity entices you to eat more – and how to fight it –


Worldwide 39 percent of the adults were overweight in 2016, according to statistics of the World Health Organization. In the US the prevalence of obesity was 42.4 percent in 2017/2018, according to a survey of the National Center for Health Statistics (NCHS). Concurrently millions of people want to lose weight. Physical exercise is an important […]

Boris confirms shops CAN reopen on Monday – but is lockdown roadmap in doubt?


The government was today accused of deploying ‘Project Fear’ tactics and doomsday worst case scenarios to justify prolonging coronavirus restrictions – despite the government’s own predictions showing that any third wave of coronavirus this summer is likely to be manageable. A third wave of Covid when restrictions are lifted in June is likely to be […]

Në prill mbahet testi pilot për PISA, njohësit e arsimit s’ presin rezultate të mira


Dy mijë e 240 nxënës nga 40 shkolla në nivel vendi janë përzgjedhur për të marrë pjesë në testin pilot për PISA 2022, i cili testim pilot do të organizohet nga 20 prilli i këtij viti. Ndonëse testi final do të mbahet një vit më vonë, njohës të arsimit thonë se s’ presin rezultate pozitive […]

A është uji i gazuar i mirë për ju?


Ka dy lloje njerëzish në botë: ata që adhurojnë ujin e gazuar dhe ata që s’ e durojnë dot atë. s’ ka një mes! Vetëm po të jeni një adhurues i flluskave, do të shihni se s’ ka asgjë më freskuese sesa të pini një gotë të freskët me ujë të gazuar për t’ju mbajtur […]

Rritja e fëmijëve pas divorcit


Në këtë moment që jeni duke lexuar këtë artikull, disa prej jush mund të jenë në mendime për të ndërmarrë hapat e parë drejt një divorci, por në mënyrë automatike ju vjen në mendje ideja se s’ mund t’ia dilni për shkak të mirëqenies së fëmijëve tuaj. Kur fillojmë mendojmë se një divorc i mundshëm […]

Doctor: I’m worried the Olympics can’t be made safe against Covid


I, like many other public health professionals, am concerned that these measures may be both too little and too late. I worry deeply about the implications of the Games for the health of three groups: the athletes and staff; the spectators and their home country; and the host community itself. Currently, there are simply too […]

FDA approves new device to help protect athletes from traumatic brain injury


The C-shaped device, called the Q-Collar, fits around the back and side of the neck. It works by clamping down on blood vessels in the neck, which increases blood volume in the skull. This limits the movement of the brain inside the skull, which researchers believe generally causes traumatic brain injury.  The FDA said it […]

Black people in history: Little-known figures to know


Long before Venus and Serena Williams, another tall, young Black woman shook up the staid world of tennis with her powerful serve and brilliant play. She was Althea Gibson, and tennis had long been a segregated sport when her skill and strength broke the color barrier in the 1950s. Gibson’s path to tennis stardom was […]

Anna Hursey: Table tennis prodigy is helping US President Biden tackle the climate crisis


Yet it isn’t her sporting abilities attracting attention, rather her environmental advocacy, a topic she cares passionately about. That led to the US Embassy getting in touch with Hursey’s mom and dad earlier this year, inviting the youngster to work with US President Joe Biden in his mission to tackle the climate crisis. “I was […]

For Black runners, every stride comes with a fear they can’t outrun


He wears a brightly colored wool hat in the winter, fearing a dark one could get him mistaken for a ski mask-donning attacker. He throws on a reflective vest to make it clear he’s a runner and not a loiterer. When he sees police officers, he waves emphatically so they can remember him as a […]

Annika Sorenstam’s return to golf brings ‘Tiger feeling’ after 13-year absence


The 10-time major winner, who retired from golf in 2008, announced earlier this month that she was to make her comeback at the Gainbridge LPGA Championship which began on Thursday. Sorenstam shot a 75 in her return, and just the sight of the 50-year-old hitting shots and striding down the fairways had some of the […]

The week in 43 photos


Law enforcement officers investigate the scene of Tiger Woods’ rollover crash in Rancho Palos Verdes, California, on Tuesday, February 23. The golf icon sustained serious leg injuries in the accident. Wally Skalij/Los Angeles Times/Shutterstock Members of Congress observe a moment of silence on the steps of the US Capitol on Tuesday, February 23. More than […]

No one is perfect, and Tiger Woods made us realize it’s OK to love an imperfect athlete


Some of the moments in between have been far less jubilant. In late 2009, a string of lurid and shocking infidelity claims eventually led to his divorce from wife Elin Woods, the withdrawal of several sponsors and a temporary absence from golf. Months of rabid press coverage revealed in discomfiting detail the extent of his […]

We should be grateful that Tiger Woods is alive, ‘that his kids haven’t lost their dad,’ says an emotional Rory McIlroy


The 45-year-old is awake and recovering from surgery after being involved in a serious car accident on Tuesday near Los Angeles. He suffered serious leg injuries and was trapped but conscious when emergency responders reached the scene of his one-vehicle rollover crash on a stretch of California road known for speeding and accidents, authorities said […]

Tiger Woods has a long, uncertain road ahead after California crash, emergency doctor says


“He is still in that acute phase where they may still have a lot of work to do in the present, in moments, in days to come,” Dr. Jeremy Faust, emergency physician Brigham and Women’s Hospital in Boston, told CNN on Wednesday. “It’s unclear to me whether he will be going back to the operating […]

Soccer: US women’s team ‘past the protesting phase’ of anthem debate


The entire US team, clad in their warmup jackets with the words “Black Lives Matter” on the front, stood for the national anthem ahead of their SheBelieves Cup game on Sunday after some had knelt in the tournament opener last Thursday. US defender Crystal Dunn said no vote was taken to stop the kneeling gesture […]

A po përkeqëson maska belbëzimin tek fëmijët, si nevojitet të sillen prindërit përballë kësaj situate?


Belbëzimi është një çrregullim i rrjedhshmërisë së të folurës, që sipas specialistëve, prek 3 përqind të fëmijëve në moshën parashkollore dhe prek djemtë më shumë se vajzat. Me kalimin e kohës, defekti tenton të zvogëlohet, ngase disa forma janë të lidhura me evolucionin e gjuhës, por në 1 përqind të rasteve problemi vazhdon deri në […]

Hadaka Matsuri: Japan’s famed Naked Festival cancelled for all but a select few


(CNN) — This time a year ago, thousands gathered for Japan’s annual Hadaka Matsuri — also popularly known as the “Naked Festival”– in Okayama prefecture in the southern part of Honshu island. In today’s climate of social distancing, the video highlights from last year’s event (see above) are a surreal reminder of how much has […]

Best comforters of 2021 – CNN Underscored


(CNN) —   In a time when many are finding it harder to get quality sleep, the right bedding — including the perfect down comforter — can truly make a difference between a great night sleep and a tossy-turny night. To find the best comforter that will give you that ideal night’s sleep, CNN Underscored […]

NFL: Kicked out of basketball, Sarah Thomasmade it to the Super Bowl


Sarah Thomas had deliberately loaded it onto her playlist and she became emotional. “You’re broken down and tired of living life on a merry-go-round,” Day sings, “But I promise we’ll take the world to its feet and move mountains.” And another glass ceiling had been shattered. ‘Go out for the boys team’ When she was […]

Një shtet, një flamur, një shpirt


Altina Marmullaku Akrobatja është gjithmonë në kërkim të aventurës dhe gjetjes së mënyrave ndonjëherë ekstreme për ta çuar akrobacinë në ajër në një tjetër dimension. Jeta e Fiona Rushiti është në ajër, përshkruhet me adrelina dhe art të cilat bashkohen në një. Kësaj radhe Fiona Rushiti, talentin e saj në fushën e akrobatisë e shfaqi […]

Aslan Karatsev makes history at Australian Open with run to semis


The world No. 114 stunned a clearly injured Grigor Dimitrov 2-6, 6-4, 6-1, 6-2 at Rod Laver Arena. The Bulgarian took a medical timeout in the third set because of an apparent back injury, but his condition didn’t seem to improve afterwards. Karatsev, who had previously attempted to qualify for nine grand slam championships, is […]

Whoop Strap 3.0 review – CNN Underscored


(CNN) —   With the start of a new year, it’s an opportune time to leave behind all the negative energy from 2020 and start anew with healthy habits. Working out and getting your body more fit is always one of the most popular resolutions; in fact, last year, 50% of US adults wanted to […]

Presidents Day Sales 2021 – CNN Underscored


(CNN) —   Another long weekend, another set of sales to shop — and these deals are worthy of the highest office in the land. Presidents Day weekend means dozens of discounts on everything you’ve been waiting to buy, from mattresses and kitchen appliances to fashion, furniture and electronics. The sales listed below have our […]

Riola Susuri, ylli në ngritje në piano


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Tash e sa vite prej që jemi shtet i pavarur, ambasadorët më të mirë nga vendi ynë në botë kanë qenë kultura dhe sporti. Sukseset e njerëzve që vijnë nga këto sfera padyshim se na gëzojnë të gjithë neve dhe na bëjnë krenarë. Një tjetër talente nga Kosova, që duket se […]

Kërcitja e Dhëmbëve – Shkaqet e Rrezikshme Dhe Zgjidhjet Natyrale Që Mund T’i Provoni


Kërcitja e dhëmbëve kur jeni në gjumë, ose siç e quajnë mjekët: bruksizmi, nënkupton një sinjal të emocioneve të ndrydhura. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të gjeni arsyet përse shumë njerëz vuajnë nga bruksizmi dhe cilat janë zgjidhjet natyrale. Çfarë është kërcitja e dhëmbëve gjatë gjumit? Sipas të dhënave të AgroWeb.org, ky është një […]

Mos fol për mua, por fol me mua


Shqipëron Kuliqi Diku në një restaurant shkruante, “Po qe se jeni të kënaqur flisni për ne, Po qe se jeni të pakënaqur flisni për ne”. Unë dua ta mas se sa jeni të kënaqur me mua ose të pakënaqur ndaj meje, por me anë të kësaj fjalie dhe këtij shkrimi dua t’ua jap një këshillë […]

dhimbja E Gjurit Gjatë Natës- Si ta Trajtoni në Shtëpi


dhimbja e gjurit që shfaqet kryesisht natën, mund të prekë kryesisht njerëzit që vuajnë nga artriti. Në raste të tjera ajo shfaqet si pasojë e problemeve me nervat e këmbës. dhimbja mund të bëhet kronike dhe të ndikojë në cilësinë e gjumit. Çfarë E Shkakton dhimbjen E Gjurit Gjatë Natës Osteoartriti Dhe Reumatizma Këto sëmundje […]

Disa mënyra se si ta bëni fëmijën tuaj të lumtur


Fëmijëria e lumtur është njëri ndër hapat e parë që do t’i ndihmojë personit që të jetë i suksesshëm në jetë. Por  ka shumë prindër që s’ e kanë të qartë se cilat janë mënyrat më të përshtatshme për ta bërë fëmijën e tyre të lumtur. Lumturia e fëmijës s’ përkon me dhënien e kënaqësisë […]

Zbulimi më i ri në sport do të mundësojë rehabilitim më të shpejtë pas lëndimit


Hulumtimi më i ri i Universitetit Edith Cowan (ECU) ka zbuluar që trajnimi i njërës dorë mund të përmirësojë forcën dhe të zvogëlojë humbjen e muskujve të dorës tjetër – madje pa e lëvizur Rezultatet e studimit do të mund të ndihmojnë në zgjidhjen e humbjes së masës dhe forcës në dorën e palëvizshme, siç […]

FOTO/ “Illyrian Pure Sport”, kjo është makina e parë shqiptare, një “përbindësh” luksoz me 840 kuaj fuqi


Së shpejti, tregu i automobilëve luksozë mund të ketë një makinë të projektuar nga një kompani shqiptare. Kompania “Arrera Automobili”, në pronësi të një shqiptari planifikon të fusë në prodhim super veturën të quajtur Illyrian Pure Sport, e cila pritet të ketë një motor të madh me një fuqi prej 840 kuaj fuqi. “Pure Sport […]

Driton Kuka i kërkon Majlinda Kelmendit të pensionohet


Viti 2021 mund të jetë viti i fundit kur xhudisten kosovare Majlinda Kelmendi do ta shohim nëpër garat ndërkombëtare. Këtë lajm për Kp, e ka konfirmuar trajneri i saj, Driton Kuka, i cili ka deklaruar se Kelmendi i ka rritur tashmë të gjitha ato që mund të arrihen në këtë sport dhe se pas Lojërave […]

Mbroni shëndetin e zemrës me këto ushtrime fizike


Një sërë ushtrimesh fizike ndihmojnë zemrën tonë të funksionojë si duhet. Këto janë në pjesën më të madhe të rasteve ushtrime kardiovaskulare që forcojnë këtë organ të trupit tonë. s’ ka rëndësi Në qoftë se jemi fëmijë, të rritur apo të moshuar. Këto ushtrime janë ideale dhe thelbësorë për çdo moshë. Flasim për disa ushtrime […]

Amid the verbal barbs, Macron and Turkey’s Erdogan may be ideal foes


Issued on: 06/12/2020 – 19:04 Relations between Turkey and France sank to new lows this week as the countries’ heads of state engaged in the latest bout of vitriol that had all the colour and spectacle of a ringside sport. French President Emmanuel Macron has been caught up in a series of verbal spats with […]

Sudden-death penalty hands England Nations Cup victory over France


Issued on: 06/12/2020 – 17:27Modified: 06/12/2020 – 17:28 England won the Autumn Nations Cup final in the most dramatic circumstances on Sunday, as Owen Farrell landed a “golden point” penalty in sudden-death extra time to secure a 22-19 victory over a young French team who had been seconds away from a famous victory. Farrell converted […]

Morina i emocionuar pas vdekjes së shokut Shefqet Sinani: s’ ka kush t’ma urojë fitoren!


Arbëria ka mposhtur Drenicën me rezultat minimal, për të arkëtuar tri pikë tejet të vlefshme në udhën drejt objektivave. Hysen Bytyqi realizoi golin e parë dhe të vetëm të sfidës në minutën e 89′, për ta gëzuar jashtëmase teknikun Morina, përcjell GazetaBlic. Ky i fundit në prononcimin pas ndeshjes për “Art Sport”, […]

Napoli stadium renamed after Maradona in honour of their footballing legend


Issued on: 04/12/2020 – 21:38 Italian side Napoli’s San Paolo stadium has been officially renamed the Diego Armando Maradona Stadium after the late Argentina striker who led them to their only two Serie A titles and the UEFA Cup, the city’s council said on Friday. Maradona died last week after suffering a heart attack at […]

Jens Petter Hauge vlerësohet lartë nga mediat italiane për paraqitjet e tij


Mediat italiane vlerësojnë Jens Petter Hauge i cili shënoi një gol dhe dha një asist për Brahim Diaz në fitoren 4-2 të Milanit kundër Celtic: ‘E ardhmja i takon atij’. Ai shkëlqeu kundër Hoops në një përplasje të Ligës së Evropës në San Siro të Enjten. “Ai kurrë s’ ishte i rrezikshëm në pjesën e […]

Indonesia’s poor COVID-19 responses take a toll on its global image


Credit: CC0 Public Domain Indonesia’s failure to reduce the number of COVID-19 cases nine months after declaring its first cases in March reflects its slow and poor responses to the spread of COVID-19 pandemic. Its handling of the virus has taken a toll on the country’s global reputation. As of December 1, Indonesia had recorded […]

Shpenzoi 452 euro nga buxheti i komunës në mish e raki, reagon Sokol Haliti


Zyra e kryetarit të Komunës së Vitisë, Sokol Haliti ka reaguar pas shkrimit të KALLXO.com në lidhje me shpenzimet për një drekë zyrtare me Ministren e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi me vlerë prej 452 euro, në kohë pandemie. KALLXO.com ka publikuar të enjten artikullin për shpenzimet e Komunës së Vitisë në mish e […]

Anthony Joshua sfidohet nga Kubrat Pulev, ky është komenti i kampionit para meçit


Anthony Joshua vlerësoi kundërshtarin e tij kundër Kubrat Pulev përpara luftës së tyre të boksit në 12 dhjetor. Anthony Joshua tha se Kubrat Pulev solli shpresat e njerëzve të tij në duelin e boksit që do të mbahet në The SSE Arena, Wembley, Londër, Angli, 12 dhjetor 2020. “Pulev është emëruar si një luftëtari të […]

Brahim Diaz shumë i kënaqur me fitoren ndaj Celtic, e vlerëson lartë Milanin


Brahim Diaz është ‘me të vërtetë shumë i lumtur që është në një klub kaq të madh si Milani’ pasi shënoi në asistimin e Jens Petter Hauge kundër Celtic. Lojtari i huazuar nga Real Madrid doli nga pankina dhe mori një fitore 4-2 në Europa League në San Siro. “Unë jam shumë i lumtur që […]

Rrëfimi special i shqiptarit: Si u futa në suitën e Maradonës, vinte në Tiranë për 100 mijë euro!


Një tifoz që është rritur duke parë Maradonën nga TV se si bënte magji me topin në fushë, natyrisht që ka ëndërruar ta ndjekë minimalisht legjendën në një ndeshje “live” nga stadiumi, e aq më tepër ta takojë për të bërë një foto ose marrë një autograf. Me shumë fat mund të quhet shqiptari që […]

Luis Suarez rezulton negativ në testin e fundit të Covid-19


Luis Suarez do të jetë në gjendje të bashkohet me shokët e tij të Atletico Madrid për stërvitje – pasi sulmuesi ka rezultuar negativ për Covid-19 pas betejës së tij me koronavirusin. Sulmuesi uruguajan luajti për herë të fundit më 13 nëntor për kombëtaren e tij dhe s’ është paraqitur për ‘Rojiblancos’ në La Liga […]

Muçi “kërcënon” Partizanin para derbit: Do të shënojë tre gola


Ernest Muçi dëshi ron të shënojë tre gola në derbin e nesërm. Njeriu që vjet tundi tri herë rrjetën e të kuqve është gati të përsërisë edhe sivjet të njëjtin sukses, por këtë herë në një ndeshje të vetme. Në një intervistë për “Panorama Sport”, Muçi rrëfeu pritshmëritë e tij të skuadrës në këtë derbi. […]

Llapi interesohet për portierin e Besës, Agron Kolaj


Portieri i Besës, Agron Kolaj është duke kaluar në super formë këtë stinor në Superligën e Kosovës në futboll. Kolaj është një ndër akterët më të spikatur të Superligës në edicionin 2020/21 dhe falë paraqitjeve të mira ka rënë në radarin e disa skuadrave kosovare. Burime të GazetaBlic Sport mësojnë se klubi i Tahir Batatinës, […]

Milan vazhdon me fitore, triumfon ndaj Celtic në Europa League dhe siguron kualifikimin tutje


Skuadra e Milanit ka fituar ndeshjen e xhiros së pestë të fazës së grupeve të Europa League. Milan ka mposhtur Celtic në “San Siro” me rezultatin 4:2, shkruan GazetaBlic Sport. Celtic e “befasoi” Milanin, pasi në 15 minutat e parë realizoi dy gola në portën e Donnarummas me anë të Rogic dhe Edouard. Megjithatë, “Rossonerët” […]

2 Korriku U-19 në krye me Kron Sadikun fiton derbin lokal ndaj Ramiz Sadikut, fitoren ia dedikojnë trajnerit i cili u bë operacion


Skuadra e 2 Korrikut në grupmoshën U-19 ka fituar sot derbin lokal ndaj Ramiz Sadikut. 2 Korriku ka fituar derbin ndaj Ramiz Sadikut me rezultatin 2:0, me golat e Avdiut dhe Zejnullahut, shkruan GazetaBlic Sport. Skuadrën e 2 Korrikut në këtë sfidë e ka udhëhequr trajneri Kron Sadiku. Pikërisht në këtë sfidë ka munguar trajneri […]

I jashtëzakonshëm talenti i Milanit, Hague shënon sërish


LASK ka kaluar në epëri ndaj Tottenhamit. Skuadra e LASK ka gjetur golin e parë ndaj Tottenhamit në fundin e pjesës së parë të duelit, përcjell GazetaBlic Sport. Golin e parë në këtë sfidë e ka shënuar, Peter Michorl. Michorl ka shënuar golin e parë pas 42 minutave lojë. Rezultati aktual i takimit është 1-0. […]

LASK kalon në avantazh ndaj Tottenhamit me një super gol


LASK ka kaluar në epëri ndaj Tottenhamit. Skuadra e LASK ka gjetur golin e parë ndaj Tottenhamit në fundin e pjesës së parë të duelit, përcjell GazetaBlic Sport. Golin e parë në këtë sfidë e ka shënuar, Peter Michorl. Michorl ka shënuar golin e parë pas 42 minutave lojë. Rezultati aktual i takimit është 1-0. […]

I infektuar me COVID-19, Berisha reagon pas shtrimit në spital


Etrit Berisha, portieri i kombëtares së Shqipërisë ka reaguar pas përkqësimit të gjendjes së tij nga COVID-19. Berisha është infektuar me virusin Covid-19 dhe klubi i tij italian, SPAL dje ka njoftuar se portieri shqiptar është shtrirë në spital, përcjell GazetaBlic Sport. Portieri nga Prishtina ka reaguar sot në rrjetin e tij social, Instagram – […]

Ylli i Prishtinës, Endrit Krasniqi: Feronikeli ekip i rrezikshëm, por besoj në fitore


Prishtina dhe Feronikeli do të ndeshen në kuadër të javës së 16-të. Dy skuadrat janë ndeshur njëherë në këtë edicion ku pati fituar Prishtina në Drenas 2:1, shkruan FC Prishtina, përcjell GazetaBlic Sport. Prishtina renditet e 3-ta me 24 pikë të tubuara duke mos pësuar humbje në pesë ndeshjet e fundit rresht (katër fitore e […]

Milani vendos për të ardhmen e Calhanoglut


La Gazzetta dello Sport raporton se Milani s’ është i gatshëm të shesë Hakan Calhanoglu në janar, edhe Nëse ai s’ do të rinovojë kontratën e tij në San Siro. Reprezentuesi i Turqisë është vendosur si një lojtar kryesor nën trajnerin Stefano Pioli dhe mesfushori sulmues ka qenë i lidhur me një largim nga klubi, […]

PSG beats Manchester United, dodging early Champions League knockout


Issued on: 03/12/2020 – 00:22Modified: 03/12/2020 – 00:23 Neymar scored twice to lead Paris Saint-Germain to a 3-1 victory at 10-man Manchester United in the Champions League on Wednesday, leaving both teams’ hopes of reaching the knockout stage uncertain heading into their final group games. United manager Ole Gunnar Solskjær was left to rue not […]

Teaching athletes about morality in sport can help reduce doping


Credit: Unsplash/CC0 Public Domain Elite athletes can be persuaded not to take banned substances—either by appealing to their sense of morality or educating them about the risks of using performance-enhancing drugs, according to a new study. Researchers developed two separate intervention programmes—one targeting moral factors associated with doping likelihood, the other introducing doping and providing […]

Realizoi katër gola në një ndeshje Championsi, Giroud: Jam shumë i lumtur që ndihmova ekipin


Olivier Giroud ka përjtuar një ndër ndeshjet më të mria në karrierën e tij, pasi ka shënuar katër gola në një ndeshje të Ligës së Kampionëve. Chelsea ka fituar në udhëtim ndaj Sevillas me rezultatin 0:4, me katër golat e shënuar nga sulmuesi francez, përcjell GazetaBlic Sport. Pas ndeshjes, Giroud ka theksuar se skuadra ka […]

Ronaldo: 750 gola, 750 momente të lumtura, 750 buzëqeshje në fytyrat e tifozëve tanë


Cristiano Ronaldo, sulmuesi i Juventusit ka realizuar një gol mjaft domethënës në sfidën e sotme të Ligës së Kampionëve ndaj Dynamo Kiev në fitoren 3:0. Goli i shënuar nga portugezi ishte i 750’ti në karrierën e Cristiano Ronaldos, shkruan GazetaBlic Sport. Ronaldo ka reaguar pas ndeshjes, ku ka theksuar se është mjaft i lumtur për […]

Koeman mesazh Juventusit: Jemi të uritur, duam të fitojmë çdo ndeshje


Ronald Koeman ka festuar fitoren e pestë të Barcelonës në Ligën e Kampionëve. Trajneri holandez ka lavdëruar veçanërisht pjesën e parë të shkëlqyer të ekipit në fitoren 0:3 kundër Ferencvaros në Budapest, përcjell GazetaBlic Sport. “Ne kemi pasur një pjesë të parë të shkëlqyeshme, kemi luajtur një futboll të shkëlqyeshëm. Ne kemi krijuar shanse, kemi […]

Kapiteni i Manchester United reagon pas humbjes nga PSG në Ligën e Kampionëve


Skuadra e PSG’së ka fituar ndeshjen ndaj Manchester United në udhëtim me rezultatin 1:3, me golat e Neymar (2) dhe Marquinhos – ndërsa për vendasit shënoi Rashford. Kapiteni i Manchester United, Harry Maguire është shprehur i pakënaqur me rezultatin, pasi sipas tij “Djajtë e Kuq” kanë merituar më shumë në këtë sfidë, përcjell GazetaBlic Sport. […]

Ja sa do të mungojë Erling Haaland


Skuadra e Dortmundit ka barazuar 1:1 ndaj Lazios në ndeshjen e sotme të Ligës së Kampionëve, me ç’rast ka arritur të sigurojë kualifikimin në fazën e eliminimit. Në këtë ballafaqim, Dortmund s’ ka llogaritur në shërbimet e sulmuesit, Haaland, përcjell GazetaBlic Sport. Haaland ka pësuar një dëmtim në stërvitjen e djeshme dhe s’ u paraqit […]

Përfundojnë ndeshjet e Ligës së Kampionëve, këto janë rezultatet


Kanë përfunduar ndeshjet e Ligës së Kampionëve. Chelsea, Juventus, Barcelona, PSG e Club Brugge kanë fituar ballafaqimet e tyre, shkruan GazetaBlic Sport. Skuadra e PSG’së ka fituar ndeshjen ndaj Manchester United në udhëtim me rezultatin 1:3, me golat e Neymar (2) dhe Marquinhos – ndërsa për vendasit shënoi Rashford. Barcelona deklasoi Ferencvarosin me rezultatin 0-3, […]

PSG shënon sërish ndaj Manchester United, francezët në avantazh


Skuadra e Juventusit ka shënuar golin e dytë ndaj Dynamo Kiev. Golin e dytë për skuadrën e Juventusit e ka shënuar super sulmuesi, Cristiano Ronaldo, përcjell GazetaBlic Sport. Ronaldo ka shënuar pas asistimit të Alvaro Moratas pas 59 minutave lojë. Rezultati aktual i takimit është 2-0. Ja goli VIDEO The post Cristiano Ronaldo realizon gol […]

Cristiano Ronaldo realizon gol në Ligën e Kampionëve ndaj Dynamo Kiev


Skuadra e Juventusit ka shënuar golin e dytë ndaj Dynamo Kiev. Golin e dytë për skuadrën e Juventusit e ka shënuar super sulmuesi, Cristiano Ronaldo, përcjell GazetaBlic Sport. Ronaldo ka shënuar pas asistimit të Alvaro Moratas pas 59 minutave lojë. Rezultati aktual i takimit është 2-0. Ja goli VIDEO

Fred e godet me kokë kundërshtarin – gjyqtari e ndëshkon vetëm me karton të verdhë!


Ka përfunduar pjesa e parë e takimit Manchester United – PSG. Pjesa e parë e këtij dueli ka përfunduar me rezultatin e barabartë 1:1, përcjell GazetaBlic Sport. Megjithatë, gjatë pjesës së parë ka ndodhur një “incident” – ku mesfushori i Manchester United, Fred e goditi me kokë lojtarin e PSG’së, Paredes. Ky rast u shikua […]

Realizohet goli i dytë në takimin Manchester United – PSG


Është barazuar rezultati në derbin Manchester United – PSG. Skuadra e Manchester United ka gjetur golin e parë dhe të barazimit në këtë duel, shkruan GazetaBlic Sport. Golin e barazimit për Manchester United në këtë sfidë e ka shënuar sulmuesi, Marcus Rashford pas gjysmë ore lojë. Rezultati aktual i takimit është 1-1. Ja goli VIDEO

Gol në sekondat e fundit të takimit Basaksehir – Leipzig


Skuadra e Leipzig ka shënuar gol në sekondat e fundit të ndeshjes ndaj Basaksehir. Lepizig ka gjetur golin e katërt dhe të epërsisë në minutën e 93’të të duelit, shkruan GazetaBlic Sport. Alexander Sorolth ka shënuar me një goditje nga jashtë zona. Rezultati final i takimit është 3-4. Ja goli VIDEO

Nënkryetari i Juventusit: s’ varemi nga Ronaldo


Nënkryetari i Juventusit, Pavel Nedved këmbëngul se klubi i tij s’ varet  nga Cristiano Ronaldo. Skuadra e Juventusit sot takohet me Dynamo Kiev me fillim nga ora 21:00, në kuadër të fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve, përcjell GazetaBlic Sport. CR7 kthehet në formacionin startues, pasi ishte munguar në barazimin 1-1 në Benevento gjatë […]

Frappart to become first woman to referee a men’s Champions League match


Issued on: 02/12/2020 – 19:46 France’s Stéphanie Frappart will become the first woman to referee a men’s Champions League match on Wednesday when Juventus host Dynamo Kiev in Turin, European football’s governing body UEFA confirmed on Sunday. The 36-year-old has already made history as the first woman to referee in the French top flight, and […]

Manchester United – PSG, formacionet zyrtare


Manchester United dhe PSG takohen sot në Ligën e Kampionëve, me fillim nga ora 21:00. “Djajtë e Kuq” ndodhen në pozitën e parë në tabelë me 9 pikë, ndërsa PSG në vendin e tretë me 6 pikë, shkruan GazetaBlic Sport. Para startit të ndeshjes janë publikuar edhe formacionet zyrtare. Ja përbërjet: Man Utd XI: De […]

Juventus – Dynamo Kiev, formacionet zyrtare


Juventus dhe Dynamo Kiev takohen sonte me fillim nga ora 21:00, në kuadër të fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve. Juventus ndodhet në vendin e dytë me 9 pikë – Dynamo Kiev në vendin e tretë me një pikë, shkruan GazetaBlic Sport. Para ndeshjes janë publikuar edhe formacionet zyrtare. Ja përbërjet: Juventus XI: Szczęsny; […]

Dortmund – Lazio, formacionet zyrtare


Dortmund dhe Lazio luajnë sot në Ligën e Kampionëve. Dortmund dhe Lazio luajnë sot nga ora 21:00 në ndeshjen e Ligës së Kampionëve, përcjell GazetaBlic Sport. Gjermanët ndodhen në vendin e parë me 9 pikë – ndërsa Lazio në vendin e dytë me 8 pikë. Ja formacionet zyrtare: Dortmund XI: Bürki; Piszczek, Akanji, Hummels, Guerreiro; […]

Duka i uron shërim të shpejtë Berishës: Të duam të gjithë Etrit!


Portieri i Shqipërisë Etrit Berisha është shtruar në spital. Gardiani i SPAL-it dhe kombëtares është infektuar nga koronavirusi, ndërsa raportohet se 31-vjeçari është dërguar në klinikën e Konas, përcjell GazetaBlic. Presidenti i FSHF’së, Armando Duka i ka uruar shërim të shpejtë portierit të kombëtares kuq e zi. “Uroj shërim të shpejtë për gardianin e portës sonë. […]

Arsene Wenger refuzon kombëtaren e Serbisë


Arsene Wenger thuhet se ka refuzuar një ofertëpër t’u kthyer në futboll, duke marrë kështu përsipër kombëtaren e Serbinë në menaxhim. Serbia humbi mundësinë për kualifikimin në Euro 2020 – pasi u mposht në penallti nga Skocia, përcjell GazetaBlic Sport. Presidenti i Federatës së Futbollit të Serbisë, Slavisa Kokeza thuhet se dëshiron që një trajner […]

Haaland në dyshim për ndeshjen e sotme ndaj Lazios


Erling Braut Haaland mund të mos startojë sonte ndaj Lazios, pretendon Sky Sports Italia. Ndeshja mes Lazios dhe Dortmundin zhvillohet sot me fillim nga ora 21:00, në kuadër të fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve, përcjell GazetaBlic Sport. Sipas Sky Sport Italia, Haaland pësoi një goditje në muskul gjatë stërvitjes dje dhe është në […]

Dundalk dënohet me 45,000 funte gjobë – pasi trajneri i tyre s’ ka licensë të UEFA-së!


Dundalk ka marrë një gjobë prej mbi 45,000 funte nga Uefa para ndeshjes më të fundit të grupeve të Ligës së Evropës të enjten kundër Moldes në Norvegji. Dënimi është marrë – meqenëqë trajneri i Dundalk, Filippo Giovagnoli s’ ka kualifikimin përkatës për të udhëhequr klubin në nivelin Evropian, përcjell GazetaBlic Sport. Italiani, Giovagnoli ishte […]

Inter fiton “betejën” me Monchengladbach, Atl Madrid ndal Bayernin, Liverpooli mposht edhe Ajaxin


Inter ka fituar ndeshjen e rëndësishme ndaj Monchengladbach në udhëtim me rezultatin 2-3. Lukaku realizoi dy gola dhe Darmian njëherë për Interin – ndërsa për vendasit shënoi dy herë Plea, shkruan GazetaBlic Sport. Inter tani pozicionohet në vendin e fundit me 5 pikë, por rrit shanset për kualifikimin tutje – ndërsa Monchengladbach në vendin e […]

Ndeshje e zjarrtë, realizohet goli i pestë në takimin Monchengladbach – Inter


Skuadra gjermane, Monchengladbach ka shënuar golin e dytë ndaj Interit. Golin e dytë për gjermanët e ka shënuar, Plea, me ç’rast është edhe i dyti personal në këtë sfidë, shkruan GazetaBlic Sport. Plea ka gjetur golin e dytë pas 74 minutave lojë. Rezultati aktual i takimit është 2-3. Ja goli VIDEO

Përfundon me rezultat të thellë ndeshja mes Holandës dhe Kosovës


Ka përfunduar me rezultat të thellë ballafaqimi mes Holandës dhe Kosovës. Kombëtarja e Holandës ka shënuar fitore të thellë ndaj “Dardaneve” me rezultatin 6:0, shkruan GazetaBlic Sport. Pjesa e parë e duelit përfundoi me rezultatin 0-0, ndërsa në pjesën e dytë “shpërthyen” vendaset ku shënuan gjashtë gola. Sulmuesja Katja Soenis shënoi hat-trick, ndërsa dy gola […]

Atletico Madrid – Bayern Munich, formacionet zyrtare


Atletico Madrid dhe Bayern Munich takohen sonte në “Wanda Metropolitano”. Dy skuadrat e mëdha evropiane takohen nga ora 21:00, në kuadër të xhiros së pestë të fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve, shkruan GazetaBlic Sport. Atletico Madrid lufton për vendin e dytë në grup, ndërsa Bayern veç se e ka siguruar kalimin tutje. Formacionet […]

Shakhtar Donetsk – Real Madrid, formacionet zyrtare


Shakhtar Donetsk do të takohet me Real Madridin. Shakhtar dhe Real takohen sot me fillim nga ora 18:55, në kuadër të xhiros së pestë të fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve, përcjell GazetaBlic Sport. Pak para startit të duelit janë publikuar edhe formacionet zyrtare. Ja përbërjet: 📋✅ ¡Nuestro XI inicial 🆚 @FCShakhtar! @Liberbank | […]

LAJMI I FUNDIT: Operohet Cuculi, do të mungojë gjashtë javë


Mbrojtësi i Dritës, Ardian Cuculi është operuar pas dëmtimit që ka pësuar në derbin ndaj Gjilanit. Cuculi iu është nënshtruar operimit në Shkup – ku ka kryer me sukses operimin në nyjen e krahut, shkruan GazetaBlic Sport. Klubi i Dritës ka njoftuar se Cuculi do t’i mungojë skuadrës për të paktën gjashtë […]

Defoe: Tottenham mund ta fitojë Premierligën, Mourinho po bën një punë të mrekullueshme


Ish sulmuesi i Tottenham, Jermain Defoe, i cili ishte me klubin kur ata për herë të fundit fituan një trofe në vitin 2008, beson se Tottenham mund të shkojë deri në fund dhe të fitojë Premier League këtë sezon. “Sigurisht që ata munden. s’ jam i njëanshëm, unë thjesht po shikoj ndeshjet”, tha Defoe, duke […]

Stadiumi i Napolit do të marrë emrin “Diego Armando Maradona” nga ndeshja tjetër


Kryetari i Napolit, Luigi de Magistris tha që stadiumi “San Paolo” do të marrë emrin “Diego Armando Maradona” para ndeshjes së ardhshme të Napolit në shtëpi. Napoli ka dy ndeshje në udhëtim, ndërsa takimi i tyre i ardhshëm në shtëpi është ndaj Real Sociedad më 10 dhjetor, përcjell GazetaBlic Sport. Kryetari gjithashtu konfirmoi se muzeu […]