Dita Botërore e Mjekëve Familjarë – Si u kalua ky vit nga ta?


[ad_1] 19 maji në mbarë botën njihet si Dita Botërore e Mjekëve Familjarë, mantëlbardhëve të cilët janë adresa e parë për cdo shqetësim shëndetësor. Buqetat me falënderime janë një motivim shtesë për ta, pasi ky element konsiderohet një tregues i suksesit të tyre. Në këtë 19 maj, janë pikërisht fjalët e falënderuese ndaj tyre ato […]

Dorëzohet në MSH lista e mjekëve të Kosovës për vaksinim në Shqipëri


[ad_1] Shërbimi Spitalor Klinik e Universitar i Kosovës i ka dërguar Ministrisë së Shëndetësisë listën e mjekëve që kanë shprehur vullnetin që të vaksinohet me vaksinën antiCOVID në Shqipëri. Kështu ka thënë drejtori i SHSKUK-së, Valbon Krasniqi, i cili tha se në bazë të kërkesës ata kanë bërë kriteret për vaksinim dhe kjo listë tashmë […]

Shpenzoi 452 euro nga buxheti i komunës në mish e raki, reagon Sokol Haliti


[ad_1] Zyra e kryetarit të Komunës së Vitisë, Sokol Haliti ka reaguar pas shkrimit të KALLXO.com në lidhje me shpenzimet për një drekë zyrtare me Ministren e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi me vlerë prej 452 euro, në kohë pandemie. KALLXO.com ka publikuar të enjten artikullin për shpenzimet e Komunës së Vitisë në mish […]

Anulohet seanca në rastin “Veteranët”


[ad_1] Ka dështuar të mbahet seanca gjyqësorë në rastin e njohur si “Veteranët”, me të cilën ish kryeministri i Kosovës, Agim Çeku, ish-ministri i Mbrojtjes, Rrustem Berisha, deputeti Shkumbin Demalijaj, si dhe nëntë persona të tjerë, akuzohen për keqpërdorim të pozitës apo autoritetit zyrtar. Lajmin për KALLXO.com e ka konfirmuar stafi mbështetës i gjyqtares Nushe […]

EULEX-i s’ pati nevojë të ndërhyjë në atë mënyrë në OVL-UÇK


[ad_1] Kryetari i OVL-UÇK-së, Hysni Gucati gjatë seancës së sotme të mbajtura në Dhomat e Specializuara të Kosovës në Hagë, para gjykatësit Nikolas Gulio si dhe stafit mbështetës dhe Prokurorit të Specializuar Jack Smith tha se policia e EULEX-it s’ është dashur të hyjnë brenda zyrave të OVL-UÇK në formën të cilën kanë hyrë. Këto […]

Hysni Gucati në Gjykatën Speciale


[ad_1] Pas arrestimit që nga data 25 shtator, Kryetari i Organizatës së Veteranëve të Kosovës, Hysni Gucati sot  u  paraqit për herë të parë para gjyqit në seancën nga Dhomat e Specializuara të Kosovës. Arrestimi i Gucatit është bërë nën dyshimet për frikësim të dëshmitarëve, hakmarrje dhe shkelje të fshehtësisë së ecurisë. Kjo seancë e […]

Kryeministri Hoti “i lut” qytetarët t’i respektojnë masat e Qeverisë


[ad_1] Kryeministri Avdullah Hoti me anë të një postimi në Facebook ka kërkuar nga qytetarët që plotësisht të respektojnë masat kufizuese për parandalim të përhapjes së COVID19. “Masat kufizuese nevojitet të respektohen plotësisht. Inspektorati dhe policia janë në shërbim 24 orë pa pushim. Mjekët, infermierët dhe stafi mbështetës janë të sfilitur, por në ballë të […]

Hoti: Situata epidemiologjike në Kosovë është shumë e rëndë


[ad_1] Kryeministri, Abdullah Hoti, me anë të një statusi në Facebook ka thënë që situata me COVID-19 është e rêndë. “Të dashur qytetarë, Situata epidemiologjike në Kosovë është e rëndë. Numri i rasteve të infektuara mbetet i lartë, rastet e vdekjeve janë të shumta dhe të dhembshme. Masat kufizuese nevojitet të respektohen detyrimisht. Inspektorati dhe […]

trajtimi i pacientëve me doreza të vogla ose të mëdha


[ad_1] Infermierja Ariana (emri i vërtetë i së cilës është i njohur për redaksinë) kujdeset për reth 30 pacientë me COVID-19, sëmundjen që e shkakton koronavirusi, në Klinikën e Pulmologjisë në Prishtinë. Pacientët janë në oksigjenoterapi. Ariana kujdeset për ta edhe në kohën kur ka mungesë të materialit mbrojtës dhe kur numri i personelit mjekësor, […]

Mjekët ankohen për furnizime me dorëza e materiale


[ad_1] Infermierja Ariana (emri i vërtetë i së cilës është i njohur për redaksinë) kujdeset për reth 30 pacientë me COVID-19, sëmundjen që e shkakton koronavirusi, në Klinikën e Pulmologjisë në Prishtinë. Pacientët janë në oksigjenoterapi. Ariana kujdeset për ta edhe në kohën kur ka mungesë të materialit mbrojtës dhe kur numri i personelit mjekësor, […]

error: Content is protected !!