Itali, vdes në vendin e punës 34 vjeçari nga Kosova


[ad_1] Një kosovar 34-vjeçar ka humbur jetën pasi është rrëzuar nga një lartësi prej gjashtë metrave duke punuar në çmontimin e çatisë në supermarketin Lidl në Udine, raporton “Rainews”. 34-vjeçari N. P., me origjinë nga Kosova, ka ndërruar jetë si rezultat i lëndimeve të marra, ndonëse atij i ishte dhënë ndihma e parë nga kolegët […]

​Hezitimi i mjekëve për vaksinim kundër COVID-19, shembull i keq për qytetarët


[ad_1] Nga rreth 15 mijë profesionistë shëndetësorë sa ka Kosova në sektorin publik dhe privat, vetëm rreth 5 mijë prej tyre kanë marr dozën e parë të vaksinës kundër COVID-19. E ky hezitim i mjekëve për t’u vaksinuar po shihet si një shembull jo i mirë për qytetarët. Zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë (MSH), Faik […]

Halli i mjekëve


Halli i mjekëve Mjekët njëherë e një kohë, kur ishin më të rrallë në këto anët tona (edhe tjera kah sigurisht) çmoheshin sikur të ishin ndonjë perëndi antike dhe trajtoheshin me shumë adhurim e rrespekt. Ky fakt historik edhe sot e kësaj dite ndikon që shumë të rinjë t’ja mësyjnë zanatit fisnik por të rëndë […]

Rëndësia e mjekut në suksesin e shërimit të pacientit


[ad_1] Mjeku dhe obligimi profesional i tij sipas betimit të Hipokratit Prof.Dr.Dr.med. Halil Krasniqi,specialist i shëndetësisë Pjesëmarrja aktive e mjekut e cila është obligim profesional dhe etik në procesin e sëmundjes së pacientit, luan një rol të rëndësishëm në shërimin e tij. andaj aspekti psikologjik, aftësia profesionale, eksperienca dhe sjellja e personalitetit të tij në […]

Për tri javë mbi 12 mijë vaksinime – Procesi vlerësohet i ngadalshëm, por MSh thotë se gjithçka po shkon sipas planit


[ad_1] Afërsisht janë bërë 3 javë prej kur ka nisur vaksinimi kundër COVID-19 në Kosovë, e me 24 mijë doza të vaksinës AstraZeneca që kanë qenë në dispozicion deri më tani janë vaksinuar vetëm 12 mijë persona. Përkundër që Ministria e Shëndetësisë po vlerëson që ky proces po shkon jashtëzakonisht mirë, ka të tjerë që […]

Rritet numri i viktimave, kritikohet procesi i imunizimit


[ad_1] Kosova të enjten shënoi 17 vdekje të reja nga koronavirusi në 24 orët e fundit, ndërsa specialistët shëndetësorë shprehin pakënaqësi lidhur me ritmin e imunizimit të popullatës. Ata madje thonë se me shpejtësinë aktuale të imunizimit, Kosovës do të duhen tri deri katër vjet që të imunizojë gjithë popullatën. Për 16 ditë nga fillimi […]

Përse rrobat kirurgjike janë me ngjyrë të gjelbër ose të kaltër?


[ad_1] Ngjyra e bardhë, për shkak të intensitetit të vet, mund të dekoncentrojë kirurgët të cilët përqendrohen te pacienti në të vërtetë, ngjyra e bardhë, për shkak të intensitetit që ka, mund të shpërqendrojë kirurgët të cilët pikërisht përqendrohen në ngjyrën e kuqe të gjakut, transmeton Telegrafi. Efekt i ngjashëm shfaqet me rastin e ekspozimit […]

Deri tani, janë vizituar 20 pacientë në Shtëpinë e Pleqëve “Jetimat e Ballkanit” nga stafi i Poliklinikës EndoMedica


[ad_1] deri më tani , janë vizituar 20 pacientë nga stafi i Poliklinikës EndoMedica tek Shtëpia e Pleqëve “Jetimat e Ballkanit”. Këytre pacientëve ju është vendosur terapia e duhur sipas analizave dhe rezultateve të cilat i kanë përfunduar nga stafi mjekësorë i Poliklinikës EndoMedica. Gjatë ditës pritet që të vizitohen edhe pacientë të tjerë, të […]

Fillojnë kontrollat nga stafi mjekësorë i Poliklinikës EndoMedica në Shtëpinë e të Moshuarve “Jetimat e Ballkanit”


[ad_1] Poliklinika EndoMedica, ka filluar kontrollat në Shtëpinë e të Moshuarve “Jetimat e Ballkanit” . Pritet që shërbimet, që do të kryhen në këtë klinikë janë: Kontrolla Endokrinologjike Kontrolle Reumatologjike Matje e Gilkemisë (sheqerit në gjak) Matja e sheqerit tre mujorë (HbA1c) EKG Matjet e tensionit Këshillat për diabetin (sëmundjen e sheqerit) dhe sëmundjet Reumatologjike […]

Të martën fillon vaksinimi kundër Covid-19, bëhen përgatitjet në sallën “1 Tetori”


[ad_1] Në sallën “1 Tetori” në Prishtinë janë bërë të gjitha përgatitjet për fillimin e vaksinimit kundër Covid-19, raporton Ekonomia Online. Në këtë sallë është vendosur edhe stafi mjekësor që do ta kryej këtë shërbim që do të nisë të martën. Pas arritjes së dozave të para të vaksinës kudër Covid-19, ministri i Shëndetësisë, Arben […]

Katër vdekje të dyshimta gjatë 24 orëve në Kosovë


[ad_1] Policia e Kosovës ka raportuar për katër vdekje të dyshimta që kanë ndodhur në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit. Tri raste raportohet të kenë ndodhur në rajonin e Prishtinës (2 në Prishtinë dhe 1 në Lipjan) dhe një rast tjetër në  minierën Cërnac, në Mitrovicën e Veriut. Detaje nga raporti i policisë: VDEKJE  […]

Këshillat e mjekut: Çfarë ndodh me alergjikët në këtë periudhë?!


[ad_1] Entela Resuli Jemi në prag të pranverës dhe kjo stinë, bashkë me lulet sjell edhe problemet me alergjitë e ndryshme. Ka pacient të cilët s’ e mirëpresim mirë këtë stinë për shkak të problemeve që kanë nga polenat. Në kushte normale kjo kohë, për mjekët alergolog, do të ishte sezoni më me shumë pacientë […]

Mali i Zi shtrëngon masat pasi numri i rasteve të reja me COVID-19 s’ zvogëlohet


[ad_1] Autoritetet shëndetësore në Mal të Zi shtrënguan masat epidemiologjike të mërkurën pasi numri i rasteve të reja ishte mesatarisht 500 në ditë për javë, që do të thotë se pothuajse 0,1 për qind e popullsisë totale është e infektuar me koronavirus në baza ditore. Masat e reja futën mbylljen në Herceg Novi dhe të […]

E njoh mirë atë dreq sëmundje!


[ad_1] Gjersa ne që në mëngjes ankohemi për gjëra koti, ata luten që së paku agu i mëngjesit të i kotë pak në gjumë. Ankohemi pse kemi mbetur pa dalë në shëtitje edhe sot, pse kemi ngelur në provim, jemi vonë për ligjërata,e ata i gëzohen faktit që mbrëmja i zuri mes njerëzish. Mërzitemi se […]

Rritet numri i rasteve me të vjella dhe barkqitje në QKMF të Drenasit – Doktorët: Të shtohet kujdesi në ushqim dhe pije


[ad_1] Shkruar nga Fisnik Dajakaj Numri i rasteve që kanë probleme me të vjella dhe barkqitje, të paraqitura në Qendrën e Mjekësisë Familjare në Drenas, ka filluar të rritet. Rritja e këtyre numrave padyshim se paraqet një problem aspak për t’u neglizhuar nga stafi mjekësor në këtë komunë. I kontaktuar nga Familja jonë, mjeku i […]

​Në Klinikën e Pediatrisë u trajtuan mbi 70 fëmijë të prekur me COVID-19, më i vogli dy muajsh


[ad_1] Në njësinë për trajtimin e pacientëve me COVID-19 në kuadër të Klinikës së Pediatrisë deri në mesin e dhjetorit janë trajtuar 71 pacientë, kryesisht të gjithë e kaluan këtë virus me simptoma të lehta. E luftën me koronavirus e humbi vetëm një fëmijë i cili kishte edhe sëmundje të tjera shoqëruese. Përkundër këtyre rasteve […]

Shteti i ka lënë në harresë pacientët, të cilët s’ janë të prekur me COVID-19


[ad_1] Pengesat në qasje të shërbimeve shëndetësore dhe mungesa e barnave thelbësore, janë dy nga ankesat më të shpeshta të pacientëve në Kosovë. Udhëheqësi i Shoqatës së të Drejtave të Pacientëve në Kosovë (PRAK), Besim Kodra, tha se këtë vit ka pasur rritje të ankesave nga pacientët për faktin se një kohë s’ u janë […]

Sulmohet personeli mjekësor në Prizren, arrestohet një person


[ad_1] Një përleshje fizike ka ndodhur të shtunën rreth orës 22:10 në Emergjencën e Spitalit të Prizrenit, ku tre persona kanë sulmuar stafin mjekësor, me ç’rast lëndime kanë pësuar personat nga stafi mjekësor dhe sulmuesit. Policia e Kosovës në raportin për 24 orët e fundit njofton se në emergjencë ka ndodhë një përleshje në mes […]

Lajm i keq për Milanin, lëndohet Kjaer


[ad_1] Një lajm i keq ka ardhur nga emergjenca e Rossonerëve. Mbrojtësi Simon Kjaer ka pësuar një lëndim të shkallës së parë në kofshën e këmbës së djathtë dhe s’ dihet sa do të mungojë, përcjell GazetaBlic. Këtë e ka konfirmuar gazetari italian, Gianluca di Marzio. 31 vjeçari danez lëshoi duelin e Europa Ligës përballë […]

I vdes i ati nga Covid -19, djali denoncon në Polici për trajtim jo të duhur nga ana e personelit shëndetësor


[ad_1] Pas humbjes së të atit nga Covid-19, djali i tij ka ngritur dyshime për një trajtim jo të duhyr nga ana e personelit shëndetësor, raporton Gazeta Blic. I njëjti rastin e ka paraqitur edhe në Polici. Njoftimi i plotë i Policisë: QKUK, 20.11.2020 – 08:00. Ankuesi mashkull kosovar ka raportuar se babai i tij […]

Dzeko pozitiv me Covid-19 edhe në testin e tretë


[ad_1] Edin Dzeko ka rezultuar pozitiv me koronavirus për herë të tretë me radhë. Këtë e ka konfirmuar stafi mjekësor i klubit romak, përcjell GazetaBlic. Përfaqësuesi boshnjak do t’u mungojë gjallorosëve në duelin e së dielës përballë Parmës. Ai është izoluar, ndërsa mbetet të shihet sesa kohë do t’i duhet që ta mposht virusin me […]

U lëndua mbrëmë ndaj Moldavisë, këto janë të rejat e fundit nga Amir Rrahmani


[ad_1] Mbrojtësit, Amir Rrahmani iu desh të largohej nga loja e mbrëmshme Kosovë – Moldavi si në minutën e 20’të. Kjo pasi ai lëvizi krahun, që më pas e detyroi ta lëshojë fushën para kohe, përcjell GazetaBlic. Sot mediat e ndryshme italiane pretenduan se mbrojtësi kosovar mund të mungojë për një kohë të gjatë në […]

Fitore e rëndësishme, erdhi në momentin e duhur


[ad_1] Muharrem Sahiti ka folur pas fitores së Kosovës me rezultat 1-0, ndaj Moldavisë, në kuadër të Ligës së Kombeve. Sahiti ka thënë se kjo fitore ishte e rëndësishme dhe erdhi në momentin e duhur. “Fitore e rëndësishme, pasi kemi pasur një vit të vështirë dhe ka ardhur në momentin e duhur. Kemi siguruar qëndrimin […]

Franca përballë valës së dytë me COVID-19


[ad_1] Stafi mjekësor në pavionin e kujdesit intensiv në një spital të Francës, që trajton pacientë me COVID-19, thotë se vala e dytë e infektimeve me koronavirus është shumë më e menaxhueshme se e para. Ata thonë se pasi virusi goditi rëndë në fillim të vitit, ata kanë mësuar më shumë se si të trajtojnë […]

Kombëtarja e Kosovës merr rrugë për në Ljubljanë, Bersant Celina kthehet në Prishtinë


[ad_1] Kombëtarja e Kosovës dje mori dritën e gjelbër për t’u nisur drejt kryeqytetit slloven, Ljubljanës. Djelmoshat kosovarë rezultuan negativë në testet për Covid, çka do të thotë se ata plotësojnë edhe kriterin e fundit për të hyrë në Slloveni, aty ku do të ndeshen me përfaqësuesin e shtetit, përcjell GazetaBlic. Ekspedita “verdhë e kaltër” […]

Neymar mungon për Brazilin për ndeshjet ndaj Venuzuelës dhe Uruguait


[ad_1] Sulmuesi i Paris Saint-Germain, Neymar s’ ia ka dalë që të rikuperohet për dy ndeshjet e Brazilit për kualifikimet e Botërorit 2022. Neymar iu kishte bashkuar Brazilit me shpresën se do të rikuperohej për ndeshjet e Brazilit, por s’ ia ka arritur të jetë gati. Mjeku i Kombëtares së Brazilit e ka konfirmuar se […]

Tronditen klubet italiane, Vida luajti ndeshjen ndaj Turqisë i infektuar me virus, futbollistët e tyre të rrezikuar


[ad_1] Domagoj Vida u tha se ishte pozitiv për COVID gjatë pjesës së parë të Turqi-Kroacisë me disa lojtarë të Serie A që ishin në fushë. “Federata mori rezultatet e provave pas mesnatës me kohën lokale dhe këto treguan se Domagoj Vida është pozitiv për Covid” deklaroi Federata e Futbollit të Kroacisë. “Stafi mjekësor i […]

Punonjësit e spitalit bëhen milionerë


[ad_1] Një pjesë e një stafi mjekësor në një spital morën një surprizë të këndshme kur zbuluan se ishin fitues të 6 milionë dollarëve në lotarinë e Halloweenit. Me biletën e blerë në një dyqan lokal, ata – Heewon (Theresa) Choi, Melanie Nolan dhe dy bashkëpunëtorët e tjerë në “Royal Columbian Hospital” në New Westminster, […]

Vetëvaret një person në Qendrën Korrektuese në Dubravë


[ad_1] Shërbimi Korrektues i Kosovës ka njoftuar se mbrëmë rreth orës 22:41 në Qendrën Korrektuese Dubravë, i burgosuri me inicialet V. H i lindur në vitin 1991, është gjetur i vdekur si pasojë e vetëvarjes. “Me të kuptuar për rastin, i menjëhershëm ka qenë intervenimi i stafit korrektues dhe atij mjekësor të qendrës, por përkundër […]

Serbia ka më së shumti nevojë për gjykatë speciale ndërkombëtare


[ad_1] s’ është vetëm Kosova që ka nevojë për një gjykatë profesionale. Serbia ka nevojë për të shumë më tepër! Serbia është ajo që ka qenë në luftë me shumicën e vendeve fqinje. Edhe sot, Serbia mohon atë që bëri në luftërat jugosllave. Gjykata Speciale në Hagë për krimet e kryera në Kosovë nga viti […]

Gjykata Speciale në Hagë është politike


[ad_1] s’ është vetëm Kosova që ka nevojë për një gjykatë profesionale. Serbia ka nevojë për të shumë më tepër! Serbia është ajo që ka qenë në luftë me shumicën e vendeve fqinje. Edhe sot, Serbia mohon atë që bëri në luftërat jugosllave. Gjykata Speciale në Hagë për krimet e kryera në Kosovë nga viti […]

Krasniqi: Kosova mund të bëhet edhe me një tjetër spital COVID


[ad_1] Si rezultat i numrit të madh të të infektuarve me koronavirus gjatë javëve të fundit, autoritetet përgjegjëse po shqyrtojnë mundësinë e krijimit edhe të një spitali tjetër Covid në vend. Paraprakisht, si masë e riorganizimit, Ambulanca Specialistike në QKUK pritet që shumë shpejt të kthehet në një ambulancë COVID-19, ku do kenë mundësi të […]

Flet pacienti i prekur me Covid 19 i shtrirë në Infektivë: Kujdesuni për familjet, të mbështetet stafi mjekësor


[ad_1] Një pacient i infektuar me koronavirus i shtrirë në Klinikën Infektive në QKUK, ka kërkuar nga qytetarët që t’i respektojnë masat në mënyrë që të mos preken nga ky virus. “Jam nga Peja. Kam qenë në gjendje të rëndë, por duke falënderuar të gjithë stafit gjendja është përmirësuar. Kujdesuni për familjet, prindërit, pleqtë”. Duke […]

Hoti: Stafi mjekësor është 8% i prekur


Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, përmes konferencës për media tha se stafi mjekësor është 8% i prekur, për shkak të punës së madhe të tyre. “Stafi mjekësor është duke bërë maksimumin, 8% e të infektuarve janë mjekë, sepse ata janë vija e parë e frontit”, tha Hoti. Më tutje, ai tha se situata është nën […]

Ministria e Financave: Sot dalin pagat dhe shtesat prej 300 euro të parapara në Pakon Emergjente


Ministria e Financave dhe Transfereve thotë se pagat e punëtorëve në sektorin publik dhe shtesat për disa kategori do të kryhen gjatë ditës së sotme. Lajmin për Telegrafin e ka konfirmuar zëdhënësi i MFT-së, Muharrem Shahini, duke shtuar se së bashku me ekzekutimin e pagave do të përfshihet edhe shtesa prej 300 euro për disa […]

Osmani: Stafi mjekësor meriton rritje të pagave


Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani gjatë një vizite që i bëri dje Klinikës së Neonatologjisë në QKUK, theksoi se stafi mjekësor meriton rritje të pagave. Ajo ka folur edhe rreth pezullimit të Ligjit të pagave, duke thënë se institucioneve të larta shtetërore nuk iu lejohet të ndërhyjnë në këtë proces derisa të merret […]

Dhuna ndaj mjekëve dhe infermierëve është e papranueshme dhe e patolerueshme


Burimi: Profili në FB i inf.Pranvera Hyseni Shkruan: Inf.Pranvera Hyseni REAGIM Sulmi i mbrenshem ndaj Dr Sefedin Fazliut në vendin e tij të punës nga persona tani më të identifikuar flet qartë se doktorët dhe stafi mjekësor vazhdojnë të jenë të pambrojtur dhe cak i sulmeve fizike. Është bërë shprehi që gati për çdo muaj […]

Mjeku Shqiptar që trajtoi pacientë me Ebolë


    Të shtrirë në tokë, gjendja e tyre shëndetësore nuk ishte aspak e lehtë. Por, solidaritetit me banorët e Liberisë nuk mungoi kur ata u ballafaquan me këtë virus vdekjeprurës. E në mesin e atyre që vullnetarisht vendosën t’i ndihmojnë banorët e Liberisë, që po ballafaqoheshin me epideminë e Ebolës, ishte edhe Lul Raka, […]