Zemaj dyshon se po fshihen numrat e të vdekurve dhe të infektuarve nga Covid-19


Armend Zemaj, deputeti i LDK-së, njëherësh edhe ish-Ministër i Shëndetësisë, ka thënë që ka marrë informacione të cilat hedhin dyshime në fshehjen e numrit të vdekurve dhe infektuarve me COVID-19. “Kam marrë disa informacione që janë shqetësuese të cilat hedhin dyshime edhe në fshehjen e numrit të vdekjeve dhe të infektuarve. Kjo është skandaloze, nëse […]

Ushqimet dhe veset e dëmshme për trurin


Truri i njeriut po plaket shumë shpejt. A e dini pse ndodh kjo? Janë me dhjetëra sëmundje si: infarkti, rritja e sheqerit në gjak dhe hipertensioni që na frikësojnë sepse ato sulmojnë pa dhënë asnjë lloj shenje paralajmërimi. Kur qelizat e gjakut të cilat janë të lidhura me organet kryesore si truri, veshkat, zemra, bllokohen […]

Më shumë se një e katërta e martesave përfunduan në divorc, Shqipëria e dyta në rajon për numrin e lartë


Më shumë se një e katërta e martesave përfunduan në divorc në vitin 2019 (26.1 divorce për 100 martesa nga 21 vitin e mëparshëm), duke shënuar një nivel rekord dhe rritje të ndjeshme në raport me 1990-n, kur ky tregues ishte vetëm 9.2 divorce. Ndonëse në rritje në raport me vitet e mëparshme, divorcet akoma […]

Insomnia: Si të përballeni me pagjumësinë


Shumica e të rriturve kanë përjetuar insomninë ose pagjumësinë në një kohë ose në një tjetër gjatë jetës së tyre. Vlerësohet se 30% deri 50% e popullatës së përgjithshme janë të afektuar nga insomnia dhe 10% kanë insomni kronike Dr. Urim Çerkini,Specialist i Mjekësisë Familjare, QKMF- FerizajSpecializant i Reumatologjisë, QKUK- Prishtinë Insomnia është simptomë, jo […]

Virgjëria vazhdon të jetë akoma një vlerë në pjesën më të madhe të botës: Këto janë statistikat


Të dhënat tregojnë se vazhdon të jetë e qëndrueshme dhe mesatarisht 18 vjeç, mosha e raportit të parë seksual në të gjithë botën. India mban vendin e parë ku virgjëria ruhet deri në 22.9 vjeç, ndërsa skandinavët deri në 16,5 vjeç Pavarësisht zhvillimeve të jashtëzakonshme dhe ndryshimeve me të cilat po përjeton sot bota dhe […]

Mbi gjysma e rasteve pozitive janë asimptomatike në Britani


Më shumë se gjysma e njerëzve që u testuan pozitivisht për COVID-19 në Mbretërinë e Bashkuar s’ kishin simptoma, tha të enjten Zyra për Statistikat Kombëtare (ONS). “Në muajin mars, 47 për qind e njerëzve që rezultuan pozitivisht për coronavirusin raportuan simptoma dhe 53 për qind s’ raportuan të kishin ndonjë simptomë”, njoftoi ONS-ja. Por […]

Çfarë thotë shkenca për rreziqet e vaksinës së AstraZenecas? 


Enti rregullator evropian i ilaçeve arriti të enjten në përfundimin se vaksina e AstraZenecas kundër koronavirusit ofron një përfitim shumë më të madh se rreziqet që paraqet, pas analizimit të raporteve për çrregullime të rralla të mpiksjes së gjakut, por tha se kjo agjenci do të shtonte një paralajmërim në broshurën e produktit. “Një lidhje […]

A e pakëson alkooli imunitetin e organizmit kundër koronavirusit? Ja cfarë thonë studimet


Po qe se së shpejti do ta merrni vaksinën kundër koronavirusit, ose akoma jeni duke u përpjekur të ruheni sa më shumë që të mos infektoheni nga ai, është mirë për shëndetin tuaj ta reduktoni ose evitoni pirjen e alkoolit. Ruajta e shëndetit sa më shumë që është e mundur, në këtë rast shmangia e […]

s’ respektuan masat antiCOVID, dënohen 817 qytetarë


Në 24 orët e fundit, Policia e Kosovës ka shqiptuar 817 tiketa trafiku për qytetarët që s’ kanë respektuar masat antiCOVID. Po ashtu, të dielën janë shqiptuar edhe 892 tiketa trafiku për shoferët që s’ kanë respektuar rregullat në komunikacion. Policia në statistikat e përgjithshme të publikuara bën të ditur se në 24 orët e […]

Pse aziatikët plaken më vonë se ne?!


Njerëzit me origjinë aziatike kanë mjaft reputacion se duken më të rinj se sa janë në të vërtetë. Statistikat tregojnë se gratë aziatike gëzojnë shëndet më të mirë dhe jetë më të gjatë gjithashtu. Për shembull, gati 1 në çdo 1.500 njerëz në Japoni janë mbi moshën 100 vjeç, dhe Kina ka një normë të […]

Katër Shenjat që Tregojnë se Po Goditeni nga Ishemia


Goditja në tru ose siç njihet ndryshe hemoragjia cerberale është një sëmundje që manifestohet kur qarkullimi i gjakut drejt trurit ndërpritet si pasojë e një bllokimi të një ene të gjakut. Statistikat mbi përhapjen e kësaj sëmundjeje janë të pakëta, megjithatë, mjekët thonë se në 40 përqind të rasteve personat e prekur nga ishemia mbeten […]

Jetëgjatësia në SHBA shënon rënie me një vit 


Qendrat Amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve (CDC) publikuan të enjten statistikat që tregojnë se jetëgjatësia në përgjithësi ra me një vit të plotë në gjysmën e parë të vitit 2020, rënia më e madhe që nga Lufta e Dytë Botërore. Të dhënat paraprake të lëshuara nga Qendra Kombëtare e Statistikave Shëndetësore e CDC për periudhën […]

Mbi 904 persona morën statusin e viktimës së dhunës seksuale


Komisioni qeveritar për njohjen dhe verifikimin e statusit të personave të dhunuar gjatë luftës së fundit në Kosovë, deri tash ka pranuar mbi 1,389 aplikacione për pension, ku 50 për qind e lëndëve janë trajtuar mbi tri herë. Kryetarja e këtij komisionit, Minire Begaj-Balaj, tha se prej aplikacioneve që kanë pranuar, 31 janë burra të […]

Fermerët Orientohen drejt Prodhimit bio


Prodhimet organike bujqësore kryesojnë kërkesën e konsumatorëve në tregun vendas, por më së shumti atë të huaj. Për të rritur të ardhurat e tyre familjare, fermerët dhe agrobiznesi të mbështetur edhe nga politikat financiare dhe fiskale, po orientohen gjithnjë e më shumë drejt prodhimit të produkteve “bio”. Një nga drejtimet kryesore që po ngjall interes […]

Irlanda me shkallën më të lartë globale të infektimit me COVID-19


Kur Irlanda doli nga një bllokim i rreptë gjashtë-javor në dhjetor, ajo kishte një nga nivelet më të ulëta të rasteve me COVID-19 në Evropë. Që atëherë, situata është zhbllokuar në mënyrë dramatike. Vendi regjistroi normën më të lartë të infeksionit në botë javën e kaluar, sipas Our World in Data, një botim shkencor në […]

Ministri Zemaj: Kosova vazhdon të ketë situatë të mirë me menaxhimin me pandeminë


Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, po e cilëson si të mirë menaxhimin me pandeminë COVID-19. përmes një postimi në faqën e tij zyrtare në Facebook, ai shprehet se Kosova radhitet te vendet e fundit sa i përket shtrirjes së infeksionit të COVID-19 si dhe vdekshmërisë nga ai, bazuar në statistikat e ECDC. Postimi […]

Viti 2020 – Mbi 2400 hektarë më shumë sipërfaqe të mbjella


Mbështetja financiare e qeverisë me anë të Skemës Kombëtare të mbështetjes në Bujqësi 2020 ka dhënë impakt të drejtpërdrejtë në rritjen e prodhimit bujqësor dhe të eksporteve nga ky sektor. Agjencia e Zhvillimit Bujqësor dhe Rural, bën të ditur se statistikat që vijnë nga sektori i bujqësisë janë me trend pozitiv në rritje progresive. AZHBR […]

KUSH ËSHTË FAJTOR PËR INFERTILITET, GRUAJA APO BURRI?


KUSH ËSHTË FAJTOR PËR INFERTILITET, GRUAJA APO BURRI? Një kohë të gjatë është besuar se vetëm gruaja është përgjegjëse për infertilitet apo për sterilitet. E veçanërisht në kohërat e shkuara, por edhe në shoqëritë e sotme primitive, gruaja është konsiderua si fajtorja e vetme pse një çift nuk ka pasur fëmijë. Madje, në praktikën time […]

Statistikat e inaktivitetit/ Zbuloni qytetet, ku burrat dhe gratë janë më “dembelë”


Në fund të tremujorit të tretë në vend kishte 943 mijë persona të konsideruar inaktivë, të cilët janë mbi 15 vjeç dhe të aftë për punë, por që kanë zgjedhur të mos punojnë, për arsye, si për shembull pamundësi për të punuar, mungesë motivimi dhe moskërkim për punë, ndjekje të shkollës, apo përkushtim pas familjes. […]

47 statistika alarmuese nga bullzimi kibernetik te vitit 2020


Teknologjia ka ndryshuar thellë mënyrën tonë të jetesës dhe vlerat. Telefonat, interneti dhe mediat sociale janë bërë pjesë e pandashme e jetës sonë dhe veseve tona të përditshme. Një problem që vije nga ky përparim i madh i teknologjisë është bullzimi kibernetik. Disa statistika të nxjerra gjatë këtij viti lidhur me bullzimin kibernetik janë jashtëzakonisht […]

5 Shenjat e Fshehura Të Atakut Në Zemër Që Çdo Grua duhet T’i Dijë


Gjinia ka një ndikim të fortë në prevalencën e sëmundjeve të ndryshme. Për shembull, sëmundjet e zemrës mendohet se prekin më shumë gjininë mashkullore. Statistikat tregojnë të kundërtën. Gratë dhe vajzat njihet që kanë një zemër të fortë, por ato s’ janë të mbrojtura nga ataku në zemër. specialistët e AgroWeb.org thonë se gratë kanë […]

Policia dënon 688 qytetarë për mosrespektim të Ligjit kundër COVID-19


Gjatë 24 orëve, Policia e Kosovës ka shqiptuar hic më pak se 688 gjoba për qytetarët të cilët s’ e kanë respektuar Ligjin kundër COVID-19. Gjithashtu, gjatë 24 orëve janë shqiptuar edhe 92 tiketa trafiku. Më poshtë gjeni statistikat e përgjithshme gjatë 24 orëve. /familjajone

Efekti i Covid Në Popullsi – Cilat Janë Qytetet Më Të Goditura


Shkodra dhe Lezha rezultojnë qarqet që kanë pasur rritjen më të lartë të jetëve të humbura në raport me popullsinë përkatëse në tremujorin e tretë të këtij viti, në krahasim me korrik-shtator 2019. Pas tyre renditen Korça, Durrësi dhe Tirana. Të dhënat e përpunuara nga Monitor, bazuar mbi statistikat e INSTAT për vdekjet në tremujorin […]

Për herë të parë në histori: Lind pas 27 vitesh bebja nga embrioni i ngrirë


Edhe pse Molly Gibson ka vetëm një muaj në jetë, ajo mund të ishte lindur kurdo në këto 27 vitet e fundit. Embrioni i saj u fut në ngrirje në tetor 1992 dhe qëndroi në atë gjendje deri në shkurt 2020, kur Tina dhe Ben Gibson, nga Tenesi, SHBA, e birësuan. Tina e lindi Molly-n […]

Sa vdekjeprurës është koronavirusi?


Në Gjermani numri i vdekjeve si pasojë e infektimit me Corona ka arritur këto ditë shifra rekord. Por çfarë do të thotë rritja e numrit të vdekjeve? Dhe a po vdesin më shumë njerëz se në pranverë? Emisioni i Indoks: Numri i infektimeve të reja në Gjermani që nga fillimi i tetorit është rritur ndjeshëm. […]

OKB: Dhuna e burrave ndaj grave është gjithashtu një pandemi


në të tërë botën të mërkurën u shënua Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave. Në shumë vende gratë thanë se bllokimet për shkak të pandemisë, kishin rritur nivelin e dhunës, duke i lënë ato të ekspozuara ndaj një rreziku më të madh. Kombet e Bashkuara thanë se, që nga shpërthimi i pandemisë së […]

Skocia bëhet vendi i parë që jep falas produktet higjienike menstruale


Skocia është bërë vendi i parë që ka bërë falas dhe universale produktet menstruale në objektet publike, shkruan CNN. Parlamenti Skocez dje votoi unanimisht në favor të projektligjit për produktet menstruale, pasi ligjvënësit fillimisht kishin sinjalizuar mbështetjen e tyre. Kjo do të thotë që produktet e ciklit menstrual do të jenë në dispozicion për t’u […]

Pandemia ndërpret fluksin e punëtorëve nga Europa Juglindore drejt BE-së


Pandemia e koronavirusit po ndërpret fluksin e punëtorëve të Europës Juglindore në vendet e BE-së, duke kërcënuar ekonominë e rajonit dhe duke dëmtuar ndjeshëm standardet e jetesës. Elvir Tosiç, një punëtor ndërtimi 40-vjeçar nga kryeqyteti malazez i Podgoricës, është një nga qindra mijëra punëtorë të huaj nga Europa Juglindore që kanë humbur vendet e tyre […]

Ja cila është simptoma më e zakonshme e njerëzve të prekur nga Covid-19


Njohja e simptomave kryesore të koronavirusit ka qenë thelbësore për të gjetur një trajtim mjekësor për pandeminë. Në fillim të shpërthimit të pandemisë, specialistët paralajmëruan se simptomat e Covid-19, janë kollë e thatë e vazhdueshme, temperaturë e lartë dhe më vonë, humbje të shijes dhe nuhatjes. Anosmia – i cili është termi zyrtar për humbjen […]

Hotelet e Kosovës pas hapjes patën mbi 6 mijë e 800 vizitorë


ASK tregon se për shkak të pandemisë, me vendim të Qeverisë së Kosovës, hotelet kanë qenë të mbyllura gjatë muajve prill dhe maj 2020. andaj, të dhënat e publikuara në këtë tremujor shfaqin rezultatet vetëm të muajit qershor 2020, pasi hotelet kanë filluar të punojnë nga data 01 qershor 2020. Në muajin qershor Kosovën e […]

Statistikat për muajin tetor, Kosova më shumë bleu në Serbi e shiti në Shqipëri


Të dhënat e Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) për tregtinë e jashtme të mallrave të Kosovës tregojnë për një deficit tregtar më të ulët për 5.5 për qind në muajin tetor 2020 në raport me muajin e njëjtë të vitit 2019, gjegjësisht në vlerë prej 267.0 milionë euro, krahasuar me deficitin prej 282.7 milionë […]

Mitrovica konsiderohet komuna më e varfër në Kosovës


Agjencia e Statistikave e Kosovës së fundmi publikoj statistikat e Mirëqenies Sociale. Numri i familjeve që kanë kërkuar ndihmë sociale ka shënuar rritje në tre mujorin e fundit. 24 mijë e 496 familje tani për tani janë pjesë e ndihmës sociale. Gjatë muajve prill, maj, qershor numri i familjeve që kërkuan ndihmë sociale ishte 24 […]

Mbi 38 mijë përfitues të pensioneve për veteranë të UÇK-së, numri më i madh janë nga Deçani


Statistikat e fundit të ASK-së, tregojnë se numri i përfituesve nga skemat e pensioneve për veteranët e luftës është mbi 38 mijë. Nga buxheti i shtetit, çdo muaj paguhen në mes 6.3 dhe 6.4 milionë euro për këtë kategori të skemës pensionale. Të dhënat për tremujorin e tretë 2020, tregojnë se numri i veteranëve në […]

7 humbje në 8 ndeshjet e fundit, statistikat katastrofale të kombëtares U21!


Kombëtarja e Kosovës U21 ka mbyllur kualifikueset për kampionatin evropian me humbje nga Turqia. Kosova U21 u mposht në udhëtim me rezultatin 3-0, duke mbyllur kështu kualifikueset me një humbje turpëruese, përcjell GazetaBlic Sport. Megjithatë, forma e Kosovës U21 ka rënë dukshëm, pasi në 8 takimet e fundit, kemi pësuar 7 humbje. Fitorja e vetme […]

Abrashi: Vetëm nga rrëzimi i Qeverisë Hoti, mund të shpëtojë Kosova


Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Artan Abrashi, në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës, tha se Qeveria Hoti është qeveria më e dobët e Kosovës në 20 vitet e fundit, shkruan GazetaBlic. Ai kërkoi nga deputetët që të votojnë mocionin për rrëzimin e Qeverisë, pasi që siç tha ai, vetëm kështu mund të […]

Sergio Ramos regjistron një rekord historik sonte me Spanjën


Zvicra do të jetë nikoqire e Spanjës në duelin që pritet të jetë vendimtar sa i përket rrugëtimit të helvetëve në Ligën A. Kjo pasi një dështim sonte përballë “La Furija Roja” do të thoshte një diviosion më poshtë në edicionin e ardhshëm të Ligës së Kombeve, përcjell GazetaBlic. Padyshim, iberikët llogariten favoritë, megjithëse s’ […]

Momenti kur policia arreston dy palestinezë në Prishtinë, dyshohet se vodhën një veturë


Raporti i Entit Federal të Kriminalistikës tregon se edhe në vitin 2019 shqiptarët i kanë preokupuar prokuroritë dhe gjykatat gjermane. Në fillim të javës përfundoi në Neu-Ulm, një qytet në Bavari, një gjyq kundër një grupi shqiptarësh. Akuza ishte për ndihmë në tregtinë ilegale të lëndëve narkotike në sasi jo të vogla. Të akuzuarit kishin […]

Sa avionë ka nëpër botë? E sa qëndrojnë në tokë për shkak të COVID? |Revista Monitor


Në botë regjistrohen 32 mijë avionë, duke mos llogaritur avionët privatë (jet). Pjesa më e rëndësishme i takon transportit të pasagjerëve. Dita më e keqe e 2020 ishte 14 prilli 80% e avionëve janë për pasagjerë Në botë numërohen thuajse 32 mijë avionë, tetë në dhjetë përdoren për transportin e pasagjerëve, ndërsa pjesa tjetër është […]

Pse mediat në SHBA shpallin fituesin e zgjedhjeve?


Pesëdhjetenjë zgjedhje të ndryshme – një në secilin shtet dhe një tjetër në Uashington DC. Secili shtet me rregulla dhe rregullore të ndryshme dhe pa një komision zgjedhor kombëtar për t’i treguar botës se kush fiton. Atëherë, si mund të përcaktohet shpejt dhe saktë se kush fiton postin më të lartë në Shtetet e Bashkuara? […]

Reece James është mbrojtës më i mirë se Trent Alexander-Arnold


Mbrojtësi anglez Reece James ka shpërthyer në këtë sezon në Premierligë me skuadrën e Chelseat. 20 vjeçari anglez ka qenë i pazëvendësueshëm në këtë fillim sezoni te Chelsea, duke bërë paraqitje të mira. Falë formës së lartë, James është ftuar nga Kombëtarja e Anglisë. Ish-mbrojtësi i Liverpoolit, Glen Johnson, ka folur për debatin se cili […]

Kosova e mbyllur – mbi 45 mijë qytetarë vikendin e kaluan në Shqipëri, Maqedoni e Mal të Zi


Këtë vikend, Kosova ishte e mbyllur tërësisht duke mos punuar asgjë, teksa disa qytete kanë qenë në karantinë, si pasojë e rritjes enorme të rasteve me Covid-19. Mirëpo, bllokada nga institucionet s’ la shumë përshtypje tek qytetarët të cilët ia mësynë vendeve në rajon, si Shqipëri, Maqedoni e Veriut dhe Mal të Zi për të […]

Niveli qendror ka rekomanduar mbyllje një javore për Prishtinën


Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka reaguar lidhur me rekomandimin e qeverisë që Prishtina të kalojë në mbyllje një javore për shkak të numrit të infektimeve. Ahmeti ka thënë se Prishtina ka numrin më të madh të testeve si dhe ka kërkuar që matja të mos bëhet për kokë banori por me përqindje […]

Rritet çmimi i grurit dhe i vezëve në Kosovë


Agjencia e Statistikave të Kosovës së fundmi publikoj statistika për çmimet në bujqësi. Nga statistikat e publikuara, shihet që nga muaji korrik deri në shtator, çmimi i i disa produkteve është rritur. Çmimi i grurit për një kilogram ishte 18 cent në muajin korrik, pastaj në shtator është bërë 21 cent. ndërsa komplet 30 copë […]

Rëniet ‘lokomotivë’ të shifrave në transportin me tren, bie edhe numri fluturimeve


Në transportin hekurudhor në territorin e Kosovës ku janë gjithsej 333 km binarë për transport, pati përgjysmim të numrit të pasagjerëve dhe për -86 për qind më pak transport të mallrave. Përmbysje të shifrave pati edhe ne transportin ajror. Përgjysmë më pak qytetarë e shfrytëzuan transportin me tren në tre muajt korrik-shtator. “Në tremujorin e […]

Njeriu i ndeshjes – Këto ishin statistikat impresive të Kolollit në fitoren e Zurichut ndaj Luzernit


Benjamin Kololli ka vazhduar me formën e mirë këtë edicion. Djaloshi kosovar ka realizuar gol në fitoren që skuadra e tij, Zurich e arriti përballë Luzernit, përcjell GazetaBlic. Lexo edhe: Jo vetëm Loshaj, realizon edhe Benjamin Kololli Por, goli s’ishte pika e vetme e ndritshme e tij në këtë duel. Pasimet e rëndësishme, saktësia e […]

Statistikat fenomenale të Hadërgjonajt në ndeshjen e sotme, Kasimpasa – Antalyaspor


Florent Hadërgjonaj vazhdon me formën fenomenale te skuadra e re, ani pse kjo e fundit sot s’ arriti që t’i rrëmbejë të trija pikët. Gjithsesi, Kasimpasa, deri në çastet e fundit ishte duke avansuar 2-1, por në minutën e 91′, udhëtuesit shënojnë për t’i regjistruar shifrat përfundimtare, përcjell GazetaBlic. Djaloshi kosovar u paraqit për 90′, […]

Pse s’ ka akoma fitues të zgjedhjeve në SHBA?


Njëzet vjet më parë, rreth një orë pasi vendvotimet u mbyllën në Bregun Lindor të SHBA-së, përfshirë këtu shtetin jashtëzakonisht të rëndësishëm të Floridës, televizionet raportuan: Fitoi demokrati Al Gore, duke e mundur republikanin George W. Bush. Ky ishte nëntori i vitit 2000 dhe vota e ngushtë popullore e bënte të vështirë shpalljen përfundimtare të […]

Dje u shqiptuan më pak se një mijë gjoba kundër COVID-19


Policia e Kosovës ka njoftuar se vetëm gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 966 gjoba për personat të cilët s’ i kanë respektuar masat për parandalim të përhapjes së pandemisë COVID-19. Duke bërë krahasimin me ditët e kaluara, Policia e Kosovës gjatë ditës së djeshme kishte njoftuar se ka shqiptuar 259 tiketa më shumë, […]

Më 2019 më pak libra e lexues në biblioteka


Agjencia e Statistikave e Kosovës ka publikuar raportin “Statistikat e Kulturës” për vitin 2019. Sipas këtij raporti, vitin e kaluar kishte më pak lexues e më pak libra në bibliotekat e vendit në raport me vitin paraprak. Sa i përket fondit të librave në biblioteka rezulton se janë 1,692,552 libra, ndërsa numri i lexuesve ishte […]

200 mijë flamuj në Kongresin Amerikan që përfaqësojnë viktimat e COVID-19


Një projekt unik dhe i zymtë arti i quajtur “Në Amerikë: Si mund të ndodhë kjo …” u hap në kryeqytetin e vendit ditët e fundit. Projekti synon të tërheq vëmendjen tek viktimat që ka shkaktuar pandemia e Covid-19 në Shtetet e Bashkuara. Në kryeqytetin amerikan, një instalim artistik me mbi 200 mijë flamuj të […]

Sa zgjasin antitrupat te njerëzit që e kanë kaluar coronavirusin? Lajmet s’janë aspak të mira


Nivelet e antitrupave mbrojtës te njerëzit zbehen mjaft shpejt pas infektimit me coronavirus, thonë studiuesit. Antitrupat janë një pjesë kryesore e mbrojtjes sonë imune dhe ndalojnë virusin të futet brenda qelizave të trupit Ekipi i Imperial College London zbuloi se numri i njerëzve që rezultojnë pozitivë për antitrupa ka rënë me 26% midis qershorit dhe […]

Eksportet e Domateve Shënuan mbi 930 Tonë në Shtator


Në totalin e eksporteve bujqësore shqiptare drejt vendeve të BE-së, për muajin shtator të këtij viti, kryesojnë domatet me sasinë më madhe prej gati 930 tonë, krahas produkteve të tjera bujqësore. Statistikat zyrtare nga qendra e eksporteve në Vlorë, tregojnë se sasia e eksporteve të domateve në këtë muaj është 25% më e lartë në […]

Viti 2019 shënoi më shumë raste me kancer në Kosovë


Të dhënat e Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) tregojnë se numri i rasteve ne sëmundje të kancerit ka shënuar rritje për 7% në vitin e kaluar në raport me një vit më parë. Përderisa në 2018-ën u regjistruan 2,475 raste, në vitin 2019 numri i rasteve u rrit në 2,652. Moshat e prekura nga […]

KLC-ja: Shkalla e papunësisë te të rinjtë në Kosovë është 46,4%


Në kuadër të Javës Botërore të Statistikave, “Kosovo Liberal Center” ka vendosur që shënimin e kësaj jave ta bëjë përmes një videoanimacioni, ku përmes statistikave riakutalizohet situata e rëndë e të rinjve në vend, papunësia e të cilëve vazhdon të jetë alarmuese. “Kosovo Liberal Center” bën të ditur se 20 tetori nga OKB-ja njihet si […]

Genoa – Inter, shënohet goli i dytë i ndeshjes


Ka përfunduar pjesa e parë në ndeshjen në mes Chelseas dhe Manchester United. Rezultati pas 45 minutave të parë është ai i fillimit 0 me 0, përcjell GazetaBlic. Ishte një pjesë e parë me disa raste të krijuara nga të dyja skuadrat, por që golat s’ u realizuan në asnjërën portë. Rashford kishte një rast […]

Kundër Kollës – Kura Natyrale Me Xhenxhefil, Qepë Dhe Hudhër


Kolla është një nga simptomat e përbashkëta dhe më të padëshiruara të gripit dhe të ftohurës. Statistikat tregojnë se të rriturit sëmuren nga e ftohura 2 deri në 4 herë në vit, ndërsa fëmijët nga 6 deri në 10 herë në vit. Sipas të dhënave të AgroWeb.org, viruset që shkaktojnë të ftohurën arrijnë në 200. […]

Policia për nëntë muaj ka identifikuar 11 viktima të trafikimit me qenie njerëzore


Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, tha se Policia në periudhën janar-shtator të këtij viti ka identifikuar 11 viktima të trafikimit dhe ka arrestuar 59 të dyshuar për këtë vepër penale. Veliu sot në shënimin e Ditës Ndërkombëtare kundër Trafikimit me Qenie Njerëzore tha se janë paraqitur 18 kallëzime penale në Prokuroritë përkatës për […]

Performanca e Policisë në mandatin e Rashit Qalajt


Gushtin e vitit 2018, Qeveria e Kosovës kishte emëruar drejtorin e ri të Policisë së Kosovës. Rashit Qalaj ishte vënë në krye të policisë pas shkarkimit nga detyra të ish-drejtorit Shpend Maxhuni. Një muaj pas emërimit si drejtor i Policisë së Kosovës, më saktësisht më 29 shtator të vitit 2018 deri sa po protestohej në […]

Agjencia e statistikave publikoi raportin për zhvillimet kulturore në Kosovë për 2019-ën


Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar sot të dhënat statistikore për zhvillimet kulturore në vend gjatë 2019. Raporti i ASK-së “Statistikat e Kulturës” për vitin 2019, ofron të dhëna statistikore lidhur me aktivitetet e teatrove, shtëpive të kulturës, galerive, muzeve, bibliotekave, kinemave, baletit, filarmonisë, ansamblit dhe qendrës kulturore për fëmijë. Sipas rezultateve të […]

Kanceri anal në rritje, ja statistikat


Në SHBA po shënohet rritje e numrit të rasteve me kancer anal. Sipas mjekëve në këtë shtet, kjo sëmundje ka pësuar rritje në harkun kohor prej 14 vitesh. Bazuar në statistika, ngritja e numrit të rasteve me kancer anal në këto vite ka qenë 2.7 për qind, përderisa numri i të vdekurve ka pësuar rritje […]

Shumë gjëra interesante të shtunën në “Familja jonë”


Familja jonë e vazhdon rrugëtimin e saj edhe këtë javë në Kanalin 10. Mysafirë do të jenë Ilir Kurtishi, drejtor i Institutit të Onkologjisë, dhe dy gra të cilat e fituan luftën kundër kancerit. Intervista kryesisht do të përqëndrohet në shkaqet, pasojat dhe statistikat për personat me kancer, ashtu që pritet të shtjellohen shumë gjëra […]

Intervista në DITA me psikiatrin Neli Demi: Kujdes! Mos neglizhoni sot shëndetin mendor të fëmijëve që mos të “shpërthejnë” nesër kur të rriten


Entela Resuli   Askush s’ është imun ndaj problemeve të shëndetit mendor. Siç kujdesemi për trupin, me të njëjtin kujdes duhet të trajtojmë edhe mendjen. Shpesh problemet me shëndetin mendor i kalojmë në plan të dytë. Kjo edhe për faktin që s’ duam ta pranojmë përball të tjerëve, duke dashur të dukemi “normal”. 10 tetori […]

Mbi 30 mijë mërgimtarë nga Zvicra ia mësynë vendlindjes


Ardhjet e diasporës shqiptare në Kosovë E Enjte, 8 Tetor 2020 – 11:10 albinfo.ch Pas vendimit të fundit nga shteti i Zvicrës që largoi Kosovën nga lista e rrezikshmërisë së koronavirusit, shumë mërgimtarë ia mësynë vendlindjes, shkruan albinfo.ch. Duke iu referuar vetëm statistikave që kohë pas kohe ka pasqyruar Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari”, […]

Bashkimi Evropian s’ sheh vullnet politik në Kosovë për luftimin e korrupsionit


Kosova ka pasur progres të kufizuar në reformat e lidhura me Bashkimin Evropian, kryesisht për shkak të situatës jostabile politike, me zgjedhje të jashtëzakonshme dhe dy ndërrime të qeverisë, si dhe nevojës për përballje me pandeminë. Kështu thuhet në Raportin e Progresit të Komisionit Evropian për shtetet e Ballkanit Perëndimor, që pritet të miratohet të […]

Çmimi i ujit rritet vazhdimisht, cilësia e furnizimit mbetet njësoj


Enti Rregullator i Ujit, institucioni përgjegjës për mbikëqyrjen e sektorit të ujësjellësve dhe kanalizimeve, i cili përcakton çmimet e shitjes së këtyre shërbimeve dhe monitoron cilësinë e shërbimeve, bëri të ditur në raportin e vet vjetor se gjatë vitit 2019, furnizimi me ujë dhe kanalizime i popullsisë mbeti në nivele pothuajse të pandryshuara. Kohëzgjatja e […]

Kuvendi i Kosovës s’ po funksionon


Mosmarrëveshjet politike e kanë penguar Kuvendin e Kosovës që të funksionojë normalisht për shumë vite mirëpo dështimet e saja që t’i adresojë krizën ekonomike dhe atë të shëndetit publik të shkaktuara nga COVID-19,  ka prekur pikën më të ulët të mundshme.   Lajmet e javës filluan me të njëjtën tregim të vjetër nga Kuvendi i […]

Pandemia përkeqëson besimin ndëretnik në Kosovë


Pandemia e koronavirusit vë në pah faktin se sa larg njëri-tjetrit janë serbët dhe shqiptarët e Kosovës.   Në fillim të pandemisë COVID-19, kur Serbia ndërmorri masat e orës policore si përballje ndaj përhapjes së mëtejshme të koronavirusit, këshilltarët lokalë etnikë serbë në qytetin e Mitrovicës në veri të Kosovës fqinje e ndjekën këtë shembull. […]

Mbetjet e Përpunimit të Ullirit, Mundësi Energjie me Kosto të Ulët për Ndërmarrjet e Vogla


Përdorimi i mbetjeve organike nga vaji i ullirit dhe industri të tjera mund të jetë transformues për furnizimin me energji të sipërmarrjeve të vogla, duke sjellë përfitime ekonomike. PNUD tha sot se “vendosja e teknologjive bio-energjetike në vend të kaldajave me karburant, që përdorin sot bizneset bujqësore kryesisht ato të serrave do të çojë në […]

“Refugjatët na kanë thënë, kanë ardhur nga Vlora dhe nga të dyja anët e Vjosës”. Pa asistencë mjekësore dhe në luftë, si e përballuan shqiptarët Gripin Spanjoll


Nga Kreshnik Kuçaj   Kur ka kaluar një shekull nga pandemia e ashtuquajtur gripi spanjoll, është e pamundur që të nxjerrësh konkluzione se cili ka qenë impakti në botë dhe në Shqipëri. Shpërthimi i kësaj pandemie erdhi një një kohë lufte, ku lajmet dhe statistikat ishin të censuruara e si rrjedhojë, impakti i saj sot […]

Raporti i Eurostat, në cilat qytete europiane njerëzit jetojnë më gjatë? |Revista Monitor


Eurostat ka bërë një klasifikim të vendeve se ku jetohet më gjatë në Europë dhe për meshkujt është qyteti i Trentos, femrat jetojnë më gjatë në Spanjë   Magjike, romantike, përrallore dhe e bukur, Trento, qyteti i mrekullueshëm në Italinë e Veriut, renditet në krye të klasifikimit të vendeve se ku njerëzit jetojnë më gjatë […]

Radiologjia në Vushtrri – s’ funksionon metoda CT për vërejtjen e COVID-19


Ndonëse shihet si një mënyrë më e avancuar për detektimin e koronavirusit kur ky i fundit sulmon mushkëritë e pacientit, metoda CT në Klinikën e Radiologjisë në komunën e Vushtrrisë s’ është funksionale. Tash e më shumë se pesë muaj si kur është shfaqur COVID-19, ky sektor, në kuadër të Spitalit të Përgjithshëm në Vushtrri, […]

Drejtori i Emergjencës kërkon vëmendje edhe për sëmundjet akute, thotë se po shkaktojnë më shumë vdekje se COVID-19


Drejtori i Emergjencës në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, Basri Lenjani, në takimin e sotëm në ShSKUK, kërkoi nga krerët e shtetit por edhe nga ushtrues – drejtori i ShSKUK-së, Valbon Kraniqi, që të mos merren vetëm me raste me COVID-19 por edhe me sëmundjet akute. Sipas tij, statistikat tregojnë se më shumë të vdekur […]

Migrimi dhe lindshmëria e ulët mbyllin shkollat rurale në Shqipëri


Eldi Vocrri sapo përfundoi klasën e nëntë në fshatin Zerqan të Bulqizës dhe do të vazhdojë të ndjekë gjimnazin. Por ai mund t’i përkasë brezit të fundit të nxënësve në shkollën e Zerqanit, e cila po mbyll dyert pas 127 vitesh për arsimin bazë dhe gjimnazin. Shkak për mbylljen e shkollës është bërë rënia e […]

IKShPK dhe MSh s’ tregojnë numrin e testimeve në laboratorët privatë 


500 ishte numri maksimal i testimeve ditore për COVID-19 në dhjetë ditëshin e fundit në Kosovë. Numri i testimeve ditore s’ ka qenë shumë më i lartë as në muajt paraprak që nga shfaqja e rasteve të para me coronavirus në vend. Që nga data 10 gusht, laboratorët privatë në vend morën për herë të […]

19 persona 55 deri në 74 vjeç kanë vdekur në kryeqytet nga COVID-19


Pesë persona të moshës ndërmjet 55- 64 vjeç kanë vdekur nga coronavirusi në Prishtinë. Në po të njëjtën grupmoshë në total janë infektuar 241 persona, 44 janë shëruar dhe 192 janë ende aktiv me COVID-19. Gjithashtu, edhe 14 persona të tjerë nga mosha 65 deri në 74 vjeç s’ kanë arritur të tejkalojnë infeksionin e […]

Numri i madh i të infektuarve nxit rritjen e kapaciteteve spitalore


Për shkak të shtimit të numrit të personave të infektuar me koronavirus, që shkakton sëmundjen COVID -19, dhe rritjes së numrit të rasteve që kanë përfunduar me vdekje, institucionet e shëndetësisë në Kosovë janë duke i shqyrtuar të gjitha kapacitetet e mundshme të kujdesit intensiv. Për të lehtësuar përballjen me fluksin eventual të pacientëve të […]

Si Ta Kuptoni Po qe se Keni Tepricë Hekuri – Çfarë i Ndodh Trurit dhe Organizmit


Njerëzit që kanë nivele të larta të hekurit në organizëm janë më të rrezikuar nga disa goditje ishemike. Ky është rezultati i një studimi nga Imperial College London, të cilit i referohet AgroWeb.org. Shkencëtarët analizuan të dhënat shëndetësore të 48,000 njerëzve dhe zbuluan se sasitë e larta të hekurit kishin lidhje të fortë me rrezikun […]

10 Analizat Shëndetësore Që Çdo Burrë Mbi 40 Vjeç nevojitet Të Kryejë Sa Më Parë


Kontrollet shëndetësore janë të rëndësishme për mbrojtjen e organizmit dhe parandalimin e sëmundjeve. Pas të dyzetave ato bëhen një domosdoshmëri sidomos për faktin se pas kësaj moshe trupi bëhet një shënjestër më e lehtë e sëmundjeve. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni për 10 analizat shëndetësore të rëndësishme që çdo burrë mbi 40 […]

Prioriteti ynë: Kthimi në Kosovë i shtetasve tanë të ngujuar në Zvicër


Bota po kalon njërën ndër krizat më të rënda të kohëve të reja dhe bashkë me të, edhe shqiptarët, kudo janë, krizën e pandemisë së koronaviorusit. Qytetarët e Kosovës që jetojnë në Zvicër detyrohen gjithashtu të jetojnë me kushtet që dikton pandemia e rrezikshme. Një numër prej tyre janë prekur nga virusi në mënyra të […]

Ja 10 vendet me sigurimin shëndetësor më të mirë në botë


Instituti i kërkimeve shkencore Legatum me baze në Londër, ka publikuar shtetet më sigurimin shëndetësore më të mirë. Ky hulumtim është bazuar n atë se sa të shëndetshëm janë njerëzit që jetojnë në këto shtete dhe është ndarë në tri grupe, shëndeti mendor, infrastruktura shëndetësore dhe aftësitë parandaluese të sëmundjeve. Shtetet të cilat kanë shënuar […]

Çka është Sindroma Down?


Gjenet përmbajnë kodet përgjegjëse për gjitha tiparet tona të trashëguara dhe janë të grupuara në një strukturë në formë spiraleje të quajtura kromozome. Bërthama e secilës qelizë përmban 23 çifte të kromozomeve, gjysma e të cilave janë të trashëguara nga secili prind, duke bërë kështu që materiali gjenetik i çdo individi tipik të jetë i […]

Çfarë është gripi i derrave dhe cilat janë shenjat e tij?


Gripi, i ashtuquajtur, i derrave (Swine Flu), është një sëmundje akute e rrugëve të frymëmarrjes, i shkaktuar nga viruse gripale të tipit A, që origjinën e kanë nga derrat. Prof. Dr. Hamdi Ramadani,  infektolog Pandemia e Gripit A H1N1, i ashtuquajtur si gripi i derrave, është një sëmundje që në mënyrë mjaft të rrufeshme dhe […]

error: Content is protected !!