Ja sa spitale publike dhe sa private janë në Gjermani


Në Gjermani janë 2030 (2 mijë e tridhjetë) Spitale, prej tyre 790 janë me pronësi publike, 820 me pronësi jofitimprurëse private dhe 420 janë private fitimprurëse shkruan Gjiganti.com përcjell Gazeta Shëndeti. Kishat katolike dhe protestante drejtojnë shumë prej spitaleve me subvencione federale ose shtetërore. Spitalet, përgjithësisht, janë të pajisur me teknologji të sofistikuar dhe nivel […]

Si funksionon sistemi i kujdesit shëndetësor në Gjermani ?


Shërbimi shëndetësor në Gjermani është mjaft i decentralizuar. Secili prej 16 shteteve e ndan përgjegjësinë me qeverinë qendrore për ndërtimin dhe funksionimin e spitaleve, ndërkohë që ofruesit e sigurimeve shëndetësore, të rregulluar nga shteti, ushtrojnë një lloj kontrolli mbi kostot e funksionimit. Nga 2 030 spitalet e Gjermanisë, 790 janë me pronësi publike, 820 me […]

Zhvillo Agrobiznesin Tënd!


[ad_1] Mbështet dhe zhvillo agrobiznesin tënd me grante direkte dhe investime kapitale me anë të Fondit Shtetëror të Programit për Bujqësinë dhe Zhvillimin, për vitin 2021. Rreth 800 milion lekë (6.5 milionë Euro) do të shpërndahen nga kjo skemë publike në formën e mbështetjes direkte dhe granteve për investime kapitale, për agrobizneset që kërkojnë të […]

Komuna e Dragashit ndihmon qytetarët e prekur me COVID-19, ndërsa për familjarët e viktimave ndan nga 950 euro (DOKUMENT)


[ad_1] Komuna e Dragashit ka marrë vendim që t’i ndihmojë financiarisht qytetarët e prekur nga koranvirusi, si dhe familjarët e viktimave nga virusi. Kjo komunë bën të ditur se ka ndarë 120,860.00 euro për t’i ndihmuar qytetarët. Afati i aplikimit është i hapur nga data 09 dhjetor deri më 15 dhjetor, dhe se dokumentet duhet […]

Borxhet e ndjekin ‘këmba këmbës’ buxhetin e Ministrisë


[ad_1] Edhe në raportin e Auditimit për vitin 2019, për Ministrinë e Bujqësisë Pylltarisë dhe Zhvillimit Rrural (MBPZhR), Auditori dha opinion të pa modifikuar, ku sipas raportit, pasqyrat financiare të përgatitura nga ky dikaster qeveritarë pasqyrojnë një pamje të drejtë dhe të vërtetë në të gjitha aspektet material për dallim nga  e kaluara ku kishte […]

Deputeti i dënuar Etem Arifi e fshehu në formularin e KQZ-së dënimin


[ad_1] Vota e tij ishte përcaktuese për qeverinë të cilës do t’i printe Avdullah Hoti. Por, jo shumë kohë pas, votimi për formimin e ekzekutivit kosovar po kontestohet nga Grupi Parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje. Për këtë, dje, më 2 dhjetor, Gjykata Kushtetuese mbajti një seancë të gjatë dëgjimore, ku pranoj argumentet e palëve të përfshira. […]

Mbi 2,600 shtëpi do të përfitojnë subvencione për efiçiencë të energjisë


[ad_1] Mbi 2600 shtëpi dhe banesa individuale do të bëhen efiçiente përmes pakos HER të projektit Subvencionet për Efiçiencë të Energjisë në Kosovë (SEEK), që është lansuar nga Fondacioni i Mileniumit i Kosovës (MFK). HER është shkurtesa për emrin e plotë të pakos “Rinovimet për Efiçiencë në Njësitë e Banimit” përmes së cilës familjet Kosovare […]

Deputetit që votoi rrëzimin e Kurtit po i ec rroga edhe në burg


[ad_1] Bënë pjesë në atë që njihet si  “tempulli i demokracisë”. Por, gati që gjashtë muaj, Etem Arifi s’ shkoi kurrë në Kuvend të Kosovës. Për pak kohë, ai iu shmang vuajtjes së dënimit me burg të cilin ia konfirmoi Gjykata e Apelit, e më pastaj u dorëzua vetë. Deputeti nga Partia e Ashkalinjëve për […]

Bulliqi i gatshëm si sot ta merr detyrën, kjo është puna e parë që do ta bëj


[ad_1] Pas 20 vitesh qeverisjeje, Lidhja Demokratike e Kosovës, humbi një nga bastionet më të fuqishme, Llapin. Në zgjedhjet lokale të jashtëzakonshme që u mbajtën më 29 nëntor, Lëvizja Vetëvendosje mori komunën e Podujevës, me kandidat Shpejtim Bulliqin. Kryetari i ri i llapjanëve, ka thënë për IndeksOnline se është i gatshëm ta merr si sot […]

Premtimet dhe realiteti në Komunën e Graçanicës


[ad_1] Ndërtimet e vazhdueshme janë një pamje identifikuese për qytetin e Graçanicës që gjendet pak kilometra larg kryeqytetit të Kosovës. Megjithatë, 12 vite pas formimit, banorët e Graçanicës përballen me halle të mungesës së infrastrukturës, vendeve të punës si dhe ndotjes që po i bëhet lumit të këtij qyteti. Që kur është formuar Komuna e […]

Bill Gates synon të vaksinojë gjithë botën kundër koronavirusit


[ad_1] Kreu i një prej prodhuesve më të mëdhenj të vaksinave në botë, kishte një problem. Adar Poonawalla, shefit ekzekutiv të Institutit të Serumit të Indisë, i duheshin 850 milion dollarë për gjithçka, nga flakonët, tek enët prej çeliku të pandryshkshme, në mënyrë që të niste të prodhonte dozat e vaksinës premtuese kundër koronavirusit për […]

Subvencione Për 1458 Fermerë që Merren me Bletari


[ad_1] Vëllezërit Dhima në Lunxhëri të Gjirokastrës menaxhojnë prej vitesh një fermë bletësh me 150 koshere, ndërkohë që këtë vit ata janë përfitues edhe nga skemat mbështetëse të AZHBR-së. Kryeministri Edi Rama solli në vëmendje shembullin e këtyre fermerëve që prodhojnë mesatarisht 1 deri në 2 tonë mjaltë në vit, produkt që e shesin më […]

Dardan Molliqaj reagon ashpër ndaj lejes mjedisore për ndërtimin e hidrocentraleve


[ad_1] Kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj ka reaguar ndaj lejes së Kelkos për ndërtimin e dy hidrocentraleve. Molliqaj ka thënë se mjedisi qëndron para profitit ndërkohë që ka kritikuar marrëveshjen. “Mjedisi përpara Profitit! Degradimi i Bjeshkëve dhe Lumenjve të Kosovës s’ mund të ndalet për sa kohë politikat e Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit i […]

Shkaku i COVID-19, shtyhet gjykimi ndaj Pal Lekajt dhe të tjerëve për subvencionet e komunës


[ad_1] Gjykimi ndaj ish-kryetarit të komunës së Gjakovës, Pal Lekaj, për subvencionet e shpërndara në Gjakovë, pas tre muajsh nga mbajtja e seancës së fundit, ishte planifikuar që të vazhdonte sot nën udhëheqjen e kryetarit të trupit gjykues Shaqir Zika bashkë me anëtarët Mentor Bajraktari dhe Besarta Doli, mirëpo ajo s’ u mbajt. Për seancën […]

Asamblisti Ballazhi s’ pranon se mori subvencion nga Komuna


[ad_1] Në emisionin “Jeta në Komunë” është diskutuar dhe për subvencionet të cilat i jep Komuna e Hanit të Elezit. Njëri ndër përfituesit e këtyre subvencioneve është edhe asamblisti Mehmet Ballazhi nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës. Në vitin 2019 ka përfituar një subvencion prej 175 për kultivimin e mjedrave. Ballazhi ka konfirmuar se […]

Bashkatdhetaret nga Zvicra, iniciativë për “Down Syndrome Kosova”


[ad_1] Betinë Baleci dhe Dafina Ismaili, Lauara Sopa bashkatdhetaret të cilat jetojnë në Zvicër iniciativë për “Down Syndrome Kosova” E Mërkurë, 4 Nëntor 2020 – 11:00 albinfo.ch Është bërë e ditur se Betine Baleci dhe Dafina Ismaili kanë nisur një iniciativë për Down Syndrome Kosova. Është një OJQ, e cila qe shumë vjet ka përfaqësuar […]

Pronat e fshatit Pllajnik të Dragashit të paregjistruara në kadastër


[ad_1] Fshati i Opojës i cili gjendet në kufi me Maqedoninë e Veriut nga viti 1981 s’ figuron si pjesë e hartës katastrale. Kështu, banorët e këtij fshati s’ mund të marrin subvencione nga Komuna e Dragashit. Abaz Qengaj, banor i fshatit ka pyetur kryetarin se kur do të mund të marrin subvencione në bujqësi. […]

Zhvillime të papritura: Gjykata Kushtetuese brenda pak ditësh mund të rrëzojë qeverinë Hoti?


[ad_1] Vota e një deputeti minoritar për qeverinë Hoti, për shkak që ai ishte i dënuar, ka mundësi që të kthehet në mallkim për këtë qeveri. Gjasat janë reale që Gjykata Kushtetuese ta kthej në pikën zero zgjedhjen e qeverisë Hoti Gjykata Kushtetuese së shpejti pritet ta publikojë aktvendimin lidhur me rastin […]

Në fshatrat e Vushtrrisë bereqet shumë, blerës pak


[ad_1] Familja Pllana nga komuna e Vushtrrisë këtë vit nga arat e marra me qera ka grumbulluar mbi 150 ton patate dhe mbi 200 mijë kilogramë qepë, por edhe kultura të tjera. Ishte verë e bereqetshme, thotë bujku dhe veteran i Arsimit, Gani Pllana. “Prodhim ka shumë të mirë, por tregu është shumë i dobët, […]

Hapet aplikimi për subvencione të bizneseve


[ad_1] Drejtoria për Ekonomi dhe Financa në Komunën e Prizrenit ka hapur thirrjen për të subvencionuar bizneset e dëmtuara gjatë periudhës Mars – Qershor 2020. Thirrja publike është hapur më 13 tetor dhe zgjat deri më 23 tetor, ndërsa aplikimet nga bizneset e Prizrenit bëhen në objektin e Administratës Komunale me anë të zarfit të […]

Udhëtimi i prokurorit për në Amerikë shtyn gjykimin ndaj Pal Lekajt për subvencionet e komunës


[ad_1] Gjykimi ndaj ish-kryetarit të komunës së Gjakovës, Pal Lekaj, për subvencionet e shpërndara në Gjakovë, pas tre muajsh nga mbajtja e seancës së fundit, ishte planifikuar që të vazhdonte sot nën udhëheqjen e kryetarit të trupit gjykues Shaqir Zika bashkë me anëtarët Mentor Bajraktari dhe Besarta Doli, mirëpo e njëjta u shty për muajin […]

Nesër do prezentohet ekspertiza e re financiare në gjykimin e Pal Lekaj e tre të tjerëve


[ad_1] Gjykimi ndaj ish-kryetarit të komunës së Gjakovës, Pal Lekaj, për subvencionet e shpërndara në Gjakovë, pas tre muajsh nga mbajtja e seancës së fundit, do të vazhdoi nën udhëheqjen e kryetarit të trupit gjykues Shaqir Zika bashkë me anëtarët Mentor Bajraktari dhe Besarta Doli. Pal Lekaj për kohën sa ka qenë në krye të […]

Fermeri që Përfitoi Subvencionim nga Buxheti i Shtetit për Fermën e tij në Fshatin Zagori


[ad_1] Pëllumbi nga Zagoria, është një prej mijëra fermerëve që kanë përfituar këtë vit mbështetje me subvencione nga buxheti i shtetit pas aplikimit në portalin e-Albania. Kryeministri Rama ka publikuar shembullin e Pëllumbit i cili pas aplikimit në skemën e subvencionit, është shpallur fitues. Ai aktualisht ka 1500 krerë dele. Rama thotë se në vitin […]

Kushtetuesja e refuzon ankesën e deputetit Etem Arifi për dënimin me burg


[ad_1] Deputetit Etem Arifi, i dënuar me 1 vit e 3 muaj burgim për mashtrim me subvencione, i është refuzuar ankesa për këtë dënim nga Gjykata Kushtetuese. Arifi i ishte drejtuar Kushtetueses për të vlerësuar kushtetueshmërinë e vendimit të Gjykatës së Apelit që e kishte dënuar atë dhe vendimit të Gjykatës Supreme që i kishte […]

Tenderët, njolla e zezë në raportin e Auditorit të Komunës së Gjilanit


[ad_1] 7 prej 17 rekomandimeve që i ka marrë Komuna e Gjilanit nga Auditori në vitin 2019 kanë të bëjnë me fushën e prokurimit publik. Numri i gjetjeve dhe rekomandimeve në këtë fushë është përkeqësuar edhe në krahasim me vitin 2018, kur kjo komunë kishte marrë vetëm 5 rekomandime. Një prej problemeve i cili s’ […]

error: Content is protected !!