Skandal seksual në Suedi. Gazetari i njohur nën akuza, gratë publikojnë mesazhet në Instagram


Një gazetar i të përditshmes suedeze Aftonbladet i cili sulmoi dikur themeluesin e WikiLeaks Jualian Assange duke e quajtur kriminel dhe përdhunues, është përfshirë vetë në akuza të tilla. Ai akuzohet për përdhunime dhe ngacmime seksuale, duke përfshirë edhe vajza të moshës minorene. Pretendimet ndaj gazetarit të njohur Fredrik Virtanen, e cili është prezantues edhe […]

Bie poshtë miti se stërvitja ditore 30-minutëshe është për të gjithë njerëzit


[ad_1] Këshillat e vjetra prej dekadash për të ushtruar për 30 minuta në ditë mund të mos jenë më efikase për të gjithë sipas një studimi nga studiuesit në Universitetin “Glasgow Caledonian”. Në studim u zbulua se qëndrimi ulur shumë gjatë mund të “zhbëjë” përfitimet e ushtrimeve fizike. Studimi katër vjeçar, i botuar në British […]

Arsyeja befasuese që disa njerëz gjithmonë ndjehen të uritur


[ad_1] Po mendoni pse jeni gjithmonë të uritur – edhe pasi të keni ngrënë ushqime të bollshme? s’ është gjithçka në kokën tuaj. Sipas një studimi të ri, kjo ka të bëjë me sheqerin tonë në gjak dhe sa ulët bie në orët pas ngrënies. Hulumtimi vjen nga ZOE, një kompani që përdor testimin në shtëpi […]

Vaksina e AstraZenecas kundër Covid-19: e sigurtë si të tjerat?


[ad_1] Disa javë më parë, për dërgesat e para të vaksinës kundër Coronas të Astrazenecas bëhej luftë e ashpër midis BE dhe prodhuesit britanik-suedez. Tani ky preparat me sa duket po rri stok në lande të ndryshme të Gjermanisë. Një arsye ka të ngjarë të jetë problemi i imazhit të vaksinës. Por, a është vaksina […]

Një tigër dhe dy luanë të infektuar me COVID në Suedi, njëri vritet si pasojë e simptomave në frymëmarrje


[ad_1] Një tigër dhe dy luanë janë infektuar me Covid në një kopësht zoologjik në Suedi. Simptoma të virusit shfaqi edhe personeli që u kujdes për këto kafshë. Një prej tyre doli pozitiv, ndërsa tre të tjerët po presin rezultatet e testimit. Tigri i infektuar, një femër 17-vjeçare u vra për shkak të simptomave të […]

Shqipëria, e Treta në Europë për Prodhimin e Energjisë nga Burimet e Rinovueshme


[ad_1] Shqipëria u rendit nga Eurostat e treta në Europë pas Norvegjisë dhe Islandës për sasinë e lartë të prodhimit të energjisë elektrike për konsum nga burimet e rinovueshme në raport me totalin e konsumit. Për shkak të burimeve ujore të shumta dhe varësinë së lartë të prodhimit të energjisë elektrike nga HEC-et Shqipëria, siguron 92% […]

A Është Gjenetik Sëmundja e Depresionit? – Flasin Mjekët Për Faktet Që duhet T’i Dini


[ad_1] Çrregullimi i madh depresiv është një sëmundje e zakonshme mendore, që prek 19 milionë adoleshentë dhe të rritur. Kjo sëmundje shkakton ndjenjën e trishtimit, zbrazëtisë dhe humbjen e interesit për gjërat që keni shijuar dikur, sipas “Health Line”. Ekzistojnë shumë lloje të ndryshme të depresionit dhe për shumicën e tyre, gjenetika mund të ketë […]

Fëmijët, nënat e të cilëve kanë pirë qumësht gjatë ushqimit me gji të foshnjës treguan një tendencë më të ulët të zhvillimit të alergjive


[ad_1] Një studim i ri suedez ka treguar se nënat që pinë qumësht lope gjatë ushqimit me gji të foshnjës kanë një efekt pozitiv te foshnjat duke pakësuar rrezikun e shfaqjes së alergjive nga ushqimi Ky është një hap i parë bindës në përcaktimin e lidhjes së mundshme midis ushqimit të nënës dhe rrezikut të […]

Qentë dhe pronarët e tyre ndajnë rrezikun nga zhvillimi i diabetit (sëmundja e sheqerit) të tipit 2


[ad_1] Nëse qeni juaj vuan nga diabeti (sëmundja e sheqerit), rreziku është i madh që edhe pronari i tij do të sëmuret nga diabeti (sëmundja e sheqerit), ka treguar një studim i ri i shkencëtarëve suedezë dhe britanikë Raporti i tillë s’ është konstatuar midis diabetit (sëmundja e sheqerit) te macet dhe pronarët e tyre, […]

Varianti i ri i koronavirusit është përhapur në 33 vende të botës


[ad_1] Varianti i ri i koronavirusit, i shfaqur së pari në Britani të Madhe, është përhapur në të paktën 33 vende të botës. Të infektuar nga ky mutacion i virusit ka në vende si: Australi, Belgjikë, Kanada, Kili, Kinë, Danimarkë, Finlandë, Francë, Gjermani, Islandë, Indi, Irlandë, Izrael, Itali, Japoni, Liban, Maltë, Holandë, Norvegji, Pakistan, Portugali, […]

Emocionuese, mërgimtari vishet si babadimër, prindërit mbesin pa fjalë kur ai hoqi kapelën


[ad_1] Mërgimtarët përveç që sjellin para në Kosovë, shpesh dinë të sjellin edhe befasi e emocione. Një të tillë e ka bërë Lavdim Raci nga Klina. Mërgimtari që jeton në Suedi ka bërë një befasi të bukur për familjen e tij. Ai ka ardhur në Kosovë për të pritur festën e Vitit të Ri, në […]

Eurostat Publikon Raportin E Mirëqenies Materiale – Ku Renditet Shqipëria?


[ad_1] Përgjatë vitit 2019 Shqipëria konsumoi sa 39 % e mesatares së BE-se, duke shënuar nivelin më të ulët në Europë sipas publikimit të Eurostat. Konsumi i individëve është matës i mirëqenies materiale të familjeve. në të gjithë Shtetet Anëtare në 2019, konsumi për frymë i shprehur në Standardet e Fuqisë Blerëse (PPS) ndryshonte nga […]

47 statistika alarmuese nga bullzimi kibernetik te vitit 2020


[ad_1] Teknologjia ka ndryshuar thellë mënyrën tonë të jetesës dhe vlerat. Telefonat, interneti dhe mediat sociale janë bërë pjesë e pandashme e jetës sonë dhe veseve tona të përditshme. Një problem që vije nga ky përparim i madh i teknologjisë është bullzimi kibernetik. Disa statistika të nxjerra gjatë këtij viti lidhur me bullzimin kibernetik janë […]

FOTO: Ndërtohet çdo vit, Suedia hap hotelin e akullit për vitin 2021, do të jetë funksional derisa të shkrijë


[ad_1] Janë publikuar fotot e para nga Hoteli i Akullt për vitin 2021. Hoteli i veçantë ndodhet në Suedi dhe çdo vit ai ndërtohet nga e para duke përdorur vetëm borë dhe akull nga fshati Jukkasjarvi, aty ku kalon Lumi Torne. Ky hotel do të qëndrojë i hapur deri në prill të vitit 2021, atëherë […]

Diaspora, perspektiva financiare e Kosovës


[ad_1] te ardhurat në format hyrëse gjenerale në Republikën e Kosovës, kanë bërë qe buxheti të rritet dhe të ruhet stabiliteti ekonomik dhe social, me gjithë mangësitë dhe vështirësitë që ka në akumulimin e të hyrave nga taksat brenda për brenda vendi E Enjte, 3 Dhjetor 2020 – 19:20 Shkruan: Emrush T.Shkodra Remitencat e ardhura […]

Suedia regjistron numër të lartë të të vdekurve shkaku i COVID-19


[ad_1] Autoritetet shëndetësore suedeze kanë raportuar një numër të lartë të vdekjeve shkaku pandemisë. Në Suedi, 96 vdekje të reja u konfirmuan si rezultat i COVID-19, më e shumta në ndonjë ditë në të paktën tre muajt e fundit. Në 24 orët e fundit, coronavirusi është konfirmuar në 4,007 persona të tjerë, që është pothuajse […]

Ilaçi kundër artritit ul vdekshmërinë nga coronavirusi për dy të tretat: Gjetjet e reja nga shkencëtarët janë inkurajuese


[ad_1] Te pacientët e moshuar, ilaçi ka dhënë rezultate të jashtëzakonshme. Ilaçi kundër artritit reumatoid zvogëlon numrin e vdekjeve nga coronavirusi për dy të tretat te pacientët me një pasqyrë klinike të moderuar ose të rëndë. Sipas rezultateve të hulumtimit të kryer në Institutin Karolinska në Suedi, fjala është për baricitinib, i cili zvogëlon aftësinë […]

Ibrahimovic zbulon foto të rrallë me gjyshin e tij: “Rrënjë Ballkani”


[ad_1] Zlatan Ibrahimovic ka lindur në Malmo, prindërit e tij ishin shpërngulur nga Jugosllavia për në Suedi, babai i Zlatan ishte nga Bosnja ndërsa e ëma nga Kroacia, por që pas lindjes së Ibrës, në moshën dy vjeçare, ata u divorcuan. Lexo më shumë The post Ibrahimovic zbulon foto të rrallë me gjyshin e tij: […]

FOTO: “E adhuroj punën time të re”, ish-gruaja e djalit të Berishës bëhet infermiere


[ad_1] E ndërsa e gjithë Bota është mbërthyer nga koronavirusi, shumë mjekë apo infermierë janë rreshtuar në vijën e parë në mënyrë që të japin kontributin e tyre për trajtimin e të sëmurëmve me Covid-19. Një prej tyre është edhe ish-gruaja e Shkëlzen Berishës, Sadije Berisha. Ajo ka nisur punën si infermiere ndihmëse në një […]

Gjykimi për korrupsion ndaj Xhabir Zharkut pritet të nisë në dhjetor


[ad_1] Ish-kryetari i komunës së Kaçanikut, Xhabir Zharku, pritet të dalë para gjykatës në Ferizaj në fillim të dhjetorit. Zëdhënësja e gjykatës, Albënora Bekteshi, ka konfirmuar se gjykatësi i rastit e ka caktuar 8 dhjetorin si datë për fillimin e këtij procesi gjyqësor. “Po mund të konfirmoj që seanca fillestare ndaj Zharkut është caktuar për […]

Epidemiologu suedez parashikon se kur do t’i kthehemi normalitetit


[ad_1] Anders Tegnell, shefi i Agjencisë së Shëndetit Publik në Suedi, ka tërhequr vëmendjen me mënyrën ndryshe për të përballuar pandeminë e koronavirusit. Suedia s’ e praktikoi karantinimin, por thjesht bëri disa rekomandime për qytetarët e saj. Ajo s’ mbylli bare e restorante, as shkollat, por vendosi që të mbronte grupet më të rrezikuara duke […]

Shtoni këtë në bukë dhe qumësht për të luftuar Covidin, thonë shkencëtarët


[ad_1] Shkencëtarët në Mbretërinë e Bashkuar po bëjnë thirrje që njerëzit të shtojnë vitaminën D në ushqime të zakonshme si buka dhe qumështi për të luftuar Covid-19. Kjo vlen për njerëzit që kanë mungesë të kësaj vitamine në organizëm. Megjithatë pavarësisht kësaj, Shëndeti Publik në Angli dhe Departamenti i Shëndetit dhe Kujdesit Social i kanë […]

Studim:Rezultatet tregojnë nivele jashtëzakonisht të ulëta të rrezikut nga COVID-19 në qendra fitnesi


[ad_1] Zëri kryesor dhe organizata më e madhe jo-fitimprurëse e fitnesit evropian dhe aktivitetit fizik, Europe Active, njofton se të dhënat paraprake të mbledhura nga Universiteti Kin Juan Carlos dhe Universiteti AWRC-Sheffield Hallam kanë zbuluar nivele jashtëzakonisht të ulëta nga rreziku i COVID-19 në qendrat e fitnesit. Me më shumë se 62 milionë vizita të […]

Mali i Zi kërkon ndihmën e Interpolit për kërcënimet ndaj Dritan Abazoviqit


[ad_1] Mali i Zi ka kërkuar ndihmën e Interpolit për shkak të kërcënimeve përmes mediave sociale ndaj Dritan Abazoviq, udhëheqësi i Aksionit të Reformës së Bashkuar (URA). Policia malazeze identifikoi R.SH nga Rozhaja, i cili kërcënoi Dritan Abazoviqin, përmes rrjetit social Facebook. Por, meqenëse R.SH s’ jeton në Mal të Zi, u kërkua ndihma e […]

Dritan Abazoviq kërcënohet me jetë


[ad_1] Policia ka nisur hetimet ndaj shtetasit malazez, R.S. me pretendimin se e kërcënoi Dritan Abazoviqin, dhe meqenëse s’ jeton në Mal të Zi, u kërkua ndihma e Interpolit për ta privuar nga liria, shkruan danas. Në një mesazh kërcënues, Abazoviq u tha se do të të vritej Vetëm po të bashkëpunon me çetnikët në […]

Ç’është joga e bazuar në lëvizje dhe si e përmirëson ajo shëndetin mendor?


[ad_1] Në vazhdën e njerëzve që merren me probleme të shëndetit mendor gjatë pandemisë, një studim i ri ka zbuluar se joga me bazë lëvizje ka të ngjarë të ndikojë në shëndetin mendor. Botuar në ‘Revistën Britanike të Mjekësisë së Sporteve’, studimi është bërë nga studiues të Universitetit të Australisë së Jugut në partneritet me […]

Suedi, vijon shpërndarja e teksteve shkollore në gjuhën shqipe


[ad_1] E Enjte, 15 Tetor 2020 – 10:00 albinfo.ch Në Suedi po vijon shpërndarja e teksteve shkollore dhe të mësimit plotësues në gjuhën shqipe, të dërguara falas për mësimdhënien në Diasporë nga Qendra e Botimeve të Diasporës, shkruan albinfo.ch. QBD-ja ka dërguar në Suedi 882 tekste didaktike, ndër të cilat edhe botimet e saj dygjuhëshe […]

Federata e Mjekëve pasqyron protokollin suedez të trajtimit të virusit


[ad_1] Mjeku shqiptar nga Suedia ofron protokollet më të reja të trajtimit COVID-19 E Enjte, 15 Tetor 2020 – 9:00 albinfo.ch Federata e Mjekëve nga Diaspora ofron protokollet më të reja të trajtimit COVID-19 për shëndetësinë shqiptare, shkruan albinfo.ch. Tashmë është publikuar edhe protokolli suedez i terapisë së COVID-19, përpunuar nga Dr. Refet Nura, mjek […]

Suedi: Shqiptari me nevoja të veçanta, rekorde botërore në sportin Goal Boll


[ad_1] E Enjte, 1 Tetor 2020 – 11:40 albinfo.ch Është bërë e ditur se Fatmir Seremeti, shqiptari me nevoja të veçanta, i cili ka arritur rekorde botërore në sport, në një intervistë rrëfen rrugëtimin e tij të suksesit, sfidat dhe vështirësitë e hasura, si dhe për librin e tij “Nga errësira në sukses”, përcjell albinfo.ch. […]

Kryeministrja e Finlandës përfaqëson Suedinë në Samitin e BE-së


[ad_1] Kryeministrja e Finlandës Sanna Marin do të përfaqësojë Suedinë në Samitin e BE-së, ngaqë homologu i saj nga Suedia Stefan Löfven s’ mund të marrë pjesë për shkak të varrimit të nënës së tij. Kryeministri suedez Stefan Löfven do të humbasë takimin e Këshillit Evropian të kësaj jave për të marrë pjesë në varrimin […]

Nga Italia në Suedi, Eksportet e Prodhimeve Shqiptare Rritje me 300% në Gusht


[ad_1] Eksportet e fruta-perimeve gjatë muajit gusht njohën një rritje prej 300% krahasuar me gushtin e vitit 2019. Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Urban, Bledi Çuçi gjatë një interviste në medie deklaroi se politikat e ndjekura nga kjo mazhorancë në këto vite në fushën e bujqësisë kanë bërë që të kemi një rritje të madhe […]

Ushqyerja e Shëndetshme Më e Rëndësishme Se Dobësimi


[ad_1] Studiuesit raportojnë se një dietë e shëndetshme, e stilit mesdhetar është më e rëndësishme për shëndetin e zemrës sesa humbja e peshës. Ata thonë se të jesh i dobët s’ do të thotë domosdoshmërisht i shëndetshëm, veçanërisht Po qe se humbja e peshës ka ardhur si pasojë e një diete ekstreme ose me pak […]

Kritiku i Kremlinit lirohet nga spitali pas helmimit


[ad_1] Kritiku i Kremlinit, Alexei Navalny, është lëshuar nga spitali në Berlin, ku ai është trajtuar pasi u sëmur muajin e kaluar gjatë një fluturimi nga Siberia për në Moskë. Ai më pas u dërgua në Berlin derisa ishte akoma në koma. “Gjendja e pacientit është përmirësuar mjaftueshëm duke mundësuar që ai të lirohet nga […]

Suedi, jo vaksina nën 18 vjeç/ Koalicioni anticovid, 156 vende firmosin për vaksinën


[ad_1] Një koalicion prej 156 vendesh ka rënë dakord për një marrëveshje “historike” thotë the Guardian, për të mundësuar shpërndarjen e shpejtë dhe të drejtë globale të çdo vaksine të re të koronavirusit në 3% të popullsisë së vendeve pjesëmarrëse, për të mbrojtur sistemet e të kujdesit shëndetësor, punonjësit e shëndetit në vijën e parë […]

Dielli, 12-vjeçari që bëri Suedinë të fuste Kosovën në hartë


[ad_1] Mospërfshirja e Kosovës si një shtet i pavarur në tekstet shkollore vazhdon të mbetet një problem. Pikërisht, një shqetësim të tillë e ka adresuar dhe 12-vjeçari nga Kosova që jeton prej vitesh në Suedi. Në një mesazh për “Abc-në e mëngjesit”, djaloshi rrëfeu se pasi kishte vënë re se harta e shtetit tjetër shqiptar […]

Djaloshi 12 vjeçar nga Kosova detyron shkollën ta përfshijë Kosovën në librat shkollorë


[ad_1] E Shtunë, 19 Shtator 2020 – 13:15 albinfo.ch Nxënësi shqiptar, Dielli, një djalë 12 vjeçar me prejardhje nga Kosova, ka vërejtur se në librat e tij shkollor mungon Kosova. Ai e ngriti zërin për këtë çështje, gjë kjo që detyroi shkollën të ndryshojë librat duke e përfshirë edhe Kosovën në to, përcjell albinfo.ch. Këtë […]

error: Content is protected !!