Një sondazh fals për vaksinat Pfizer vjedh paratë e përdoruesve


[ad_1] Një sondazh i rremë mbi vaksinën Pfizer, e administruar tashmë gjerësisht në botë, mund të çojë në vjedhjen e parave dhe të dhënave personale nga mashtruesit në internet. Ky është një tjetër mashtrim kompjuterik me temën Covid-19 dhe ditët e fundit, studiuesit e “Bitdefender Antispam Lab” paralajmëruan uebin, i cili zbuloi se mashtrimi tashmë […]

Gjenet e trashëguara 50 mijë vjet më parë mund të rrisin riskun ndaj Covid-19


[ad_1] akoma shumë duhet të mësohet për shkaqet dhe origjinën e koronavirusit, por këtyre po i shtohet një faktor që shkon në fillimin e njerëzimit. Sipas disa hulumtuesish nga Gjermania dhe Suedia, personat që kanë një variabël gjenetike që buron nga Neandertalët, kanë një rrezik shumë më të lartë për të pasur pasoja të rënda […]

Dyshimet për mpiksje gjaku, Agjencia Europiane e Barnave jep vendimin mbi AstraZeneca


[ad_1] Agjencia Europiane e Barnave (EMA) ka hedhur poshtë çdo dyshim mbi efikasitetin e vaksinës “AstraZeneca”, pavarësisht se shumë vende pezulluan përdorimin e saj. EMA deklaroi të martën se përfitimet nga vaksina “AstraZeneca” janë më të mëdha se rreziqet që vijnë prej saj. Deklarata erdhi pasi vende të shumta europiane ndërprenë përdorimin pas disa rasteve […]

Mikrobiologu Lul Raka “COVID 19: LUFTA E PADUKSHME”


[ad_1] PANDEMITË JANË RREGULL – JO PËRJASHTIMMikrobet janë pjesë e pandarë e jetës sonë. Në trupin tonë kemi 10 herë më shumë mikrobe sesa qeliza tonat. Nga certifikatat e tyre të lindjes, bakteret kanë moshë miliardëshe, ndërsa viruset nja 300 milionëshe. Janë këtu denbabaden shumë para nesh duke na rikujtuar se pandemitë kanë qenë dhe […]

Shkencëtari norvegjez zbulon arsyen përse disa njerëz kanë mpiksje gjaku pas marrin vaksinën e AstraZeneca-s


[ad_1] Një studim i realizuar nga Spitali Universitar Rikshospitalet në Oslo, pretendohet se ka gjetur arsyen përse tre punonjës të shëndetësisë në këtë vend, të imunizuar me vaksinën e AstraZenecas pësuan mpiksje gjaku, dhe njëri prej tyre më vonë vdiq. Të tre ata ishin nën moshën 50 vjeç. Grupi i specialistëve të drejtuar nga profesor […]

Këto janë vendet që kanë ndaluar përdorimin e vaksinës kundër COVID-19 të AstraZeneca, deri më tani


[ad_1] Një numër i konsiderueshëm i vendeve, kryesisht në Evropë, kanë pezulluar përdorimin e vaksinës kundër COVID-19 të AstraZeneca për frikën se vaksina mund të ketë shkaktuar që disa marrës të zhvillojnë mpiksje gjaku. Sipas Al Jazeera, përcjell Telegrafi, Suedia dhe Letonia të martën u bënë vendet e fundit që ndaluan shpërndarjen, pas lëvizjeve nga […]

Gjermania dhe Suedia miratojnë vaksinën e AstraZeneca, edhe për ata mbi 65 vjeç


[ad_1] Komisioni i vaksinave të Gjermanisë tani ka rekomanduar vaksinën e AstraZeneca/Oxford për Covid-19, edhe për njerëzit mbi moshën 65 vjeç. “Komisioni i vaksinave tani rekomandon vaksinën AstraZeneca edhe për njerëzit mbi 65 vjeç. Ky është një lajm i mirë për të moshuarit që po presin të marrin vaksinën”, tha ministri i shëndetësisë, Jens Spahn, […]

Problemet e shteteve evropiane me COVID-19: Britania e Madhe mund të përballet me mungesë të shtretërve


[ad_1] Britania e Madhe mund të përballet me mungesë të shtretërve si pasojë e rritjes së shpejtë të numrit të rasteve me COVID-19. Këtë e tha vetë kryebashkiaku i Londrës, Sadiq Khan, i cili shprehet i shqetësuar me gjendjen që po kalon vendi, shkruan CNN. Ndërkohë, numri i lartë i viktimave në Gjermani ka arritur […]

Eurostat Publikon Raportin E Mirëqenies Materiale – Ku Renditet Shqipëria?


[ad_1] Përgjatë vitit 2019 Shqipëria konsumoi sa 39 % e mesatares së BE-se, duke shënuar nivelin më të ulët në Europë sipas publikimit të Eurostat. Konsumi i individëve është matës i mirëqenies materiale të familjeve. në të gjithë Shtetet Anëtare në 2019, konsumi për frymë i shprehur në Standardet e Fuqisë Blerëse (PPS) ndryshonte nga […]

47 statistika alarmuese nga bullzimi kibernetik te vitit 2020


[ad_1] Teknologjia ka ndryshuar thellë mënyrën tonë të jetesës dhe vlerat. Telefonat, interneti dhe mediat sociale janë bërë pjesë e pandashme e jetës sonë dhe veseve tona të përditshme. Një problem që vije nga ky përparim i madh i teknologjisë është bullzimi kibernetik. Disa statistika të nxjerra gjatë këtij viti lidhur me bullzimin kibernetik janë […]

FOTO: Ndërtohet çdo vit, Suedia hap hotelin e akullit për vitin 2021, do të jetë funksional derisa të shkrijë


[ad_1] Janë publikuar fotot e para nga Hoteli i Akullt për vitin 2021. Hoteli i veçantë ndodhet në Suedi dhe çdo vit ai ndërtohet nga e para duke përdorur vetëm borë dhe akull nga fshati Jukkasjarvi, aty ku kalon Lumi Torne. Ky hotel do të qëndrojë i hapur deri në prill të vitit 2021, atëherë […]

Mbreti suedez mbi qasjen ndaj COVID-19: Ne dështuam, kemi shumë të vdekur


[ad_1] Suedia është kritikuar për qasjen e saj në trajtimin e saj të pandemisë, duke u mbështetur më shumë në udhëzime dhe duke mos imponuar kurrë një bllokim të plotë. Sipas BBC, mbreti i Suedisë, Carl XVI Gustaf, e ka përshkruar vitin 2020 si një “ vit të tmerrshëm” dhe thotë se strategjia kombëtare e […]

Shqipëria Po Shkon Drejt Imunitetit Të Tufës, Sa Kohë Do Të Zgjasë?


[ad_1] Imuniteti ndaj Covid-19 do fitohet gradualisht në mënyrë progresive, teksa zgjerimi i rrezes së infeksionit do të ulë në mënyrë graduale forcën e Covid. Sa mund të zgjasë kjo periudhë? Pse duhet të mendojmë pozitivisht… Megjithëse Covid-19, Corona është një virus i cili po bashkëjeton me ne dhe fatmirësisht mendoj që qytetarët do ta […]

​Formohet qendra që mbron qytetarët nga padrejtësitë e institucioneve


[ad_1] Grupi për Studime Juridike dhe Politike (GSJP) lanson Qendrën për Raste Gjyqësore Strategjike, e cila do të angazhohet për mbrojtjen e të mirës publike. Arbresha Loxha-Stublla nga GSJP, tha se qendra është krijuar që të mbrojë qytetarët nga padrejtësitë që bëjnë institucionet. “Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike është krijuar me qëllimin që të mbrojë […]

Suedia regjistron numër të lartë të të vdekurve shkaku i COVID-19


[ad_1] Autoritetet shëndetësore suedeze kanë raportuar një numër të lartë të vdekjeve shkaku pandemisë. Në Suedi, 96 vdekje të reja u konfirmuan si rezultat i COVID-19, më e shumta në ndonjë ditë në të paktën tre muajt e fundit. Në 24 orët e fundit, coronavirusi është konfirmuar në 4,007 persona të tjerë, që është pothuajse […]

Franca tregohet e fortë për Suedinë (VIDEO)


[ad_1] Franca ka shënuar fitore me rezultat 4-2, ndaj Suedisë, ndeshje e vlefshme për Grupin 3, të Ligës A, në Ligën e Kombeve. Mysafirët e nisën ndeshjen më mirë duke kaluar në epërsi në minutën e 5’, me Claessonin. Kampionët e botës u kthyen në lojë duke e barazuar rezultatin me Giroudin në minutën e […]

Suedia tregohet e fortë për Kroacinë (VIDEO)


[ad_1] Suedia ka shënuar fitoren e parë në Grupin 3, të Ligës A, në Ligën e Kombeve, duke e mposhtur Kroacinë me rezultat 2-1. Dejan Kulusevski shënoi një gol të bukur në minutën e 36’, për të shënuar për 1-0. Në minutën e 45+2’, Danielson e dyfishoi epërsinë në minutën e dytë shtesë të pjesës […]

Super Kulusevski, Suedia në avantazh ndaj Kroacisë


[ad_1] Zvicra ka kaluar në avantazh ndaj Spanjës me rezultat 1 me 0. Freuler ka shënuar një super gol në minutën e 26′ pas një asistimi të mrekullueshëm nga Embolo, shkruan GazetaBlic. Ja pamjet nga goli i shënuar – VIDEO  The post Një super gol i vërtetë në ndeshjen, Zvicër – Spanjë appeared first on […]

Labi bën sërish thirrje për protestë të premten


[ad_1] Për shkak të rritjes së rasteve me COVID-19, janë prezantuar masa të reja. Mirëpo me këto masa duket se s’ po pajtohen gastronomët, por edhe artistët. Këngëtari i njohur shqiptar, njëherësh ish-deputeti Labinot Tahiri, e ka kundërshtuar kategorikisht si në fillim ekzistencën e virusit COVID-19. Ai me anë të një postimi në rrjetet shoqërore […]

Hendboll: Kosova mposhtet nga Suedia


[ad_1] Kombëtarja e Kosovës A, në hendboll në kategorinë e meshkujve, ka pësuar humbje nga Suedia me rezultat 30-16. Kjo ndeshje është luajtur në kuadër të kualifikimeve për Euro 2022. “Dardanët”, ndeshjen e radhës do ta luajnë ndaj Malit të Zi në Podgoricë. Federata e Hendbollit të Kosovës, ka shkruar në Facebook, se Suedia është […]

Më 21 dhe 22 nëntor mbahet turneu ndërkombëtar i boksit “Adem Jashari”


[ad_1] Federata e Boksit e Kosovës, ka njoftuar se më 21 dhe 22 nëntor do të mbahet turneu ndërkombëtar i boksit “Adem Jashari”. Deri tani e kanë konfirmuar pjesëmarrjen boksierë nga gjashtë shtete si: Bullgaria, Zvicra, Sllovakia, Maqedonia, Mali i Zi e Shqipëria, ndërsa po pritet konfirmim edhe nga Suedia e Kroacia. Turneu “Adem Jashari”, […]

Epidemiologu suedez parashikon se kur do t’i kthehemi normalitetit


[ad_1] Anders Tegnell, shefi i Agjencisë së Shëndetit Publik në Suedi, ka tërhequr vëmendjen me mënyrën ndryshe për të përballuar pandeminë e koronavirusit. Suedia s’ e praktikoi karantinimin, por thjesht bëri disa rekomandime për qytetarët e saj. Ajo s’ mbylli bare e restorante, as shkollat, por vendosi që të mbronte grupet më të rrezikuara duke […]

Banorët e Gjermanisë s’mund të hyjnë në Kosovë pa test PCR


[ad_1] Tash e tutje, as shtetasit e Gjermanisë s’ do të mund të hyjnë në Kosovë pa e poseduar një test PCR-Negativ. Pas rritjes së rasteve me COVID-19 gjatë ditëve të fundit, edhe ky shtet i është bashkuar listës së shteteve me rrezik të lartë infektimit. Përveç Gjermanisë, kësaj liste i janë shtuar edhe tri […]

Qytetet Më të Shtrenjta në Botë – Ku Jetohet Më Mirë


[ad_1] Zhvendosja në një vend tjetër të botës s’ është një vendim i lehtë, por duhet peshuar mirë. Një proverb Latin thotë : ‘ bari është gjithnjë më i gjelbër në anën tjetër’. Kjo mund të jetë padyshim e vërtetë, por kur vjen puna tek zhvendosja duhen marrë parasysh shumë gjëra. Një nga aspektet më […]

Federata e Mjekëve pasqyron protokollin suedez të trajtimit të virusit


[ad_1] Mjeku shqiptar nga Suedia ofron protokollet më të reja të trajtimit COVID-19 E Enjte, 15 Tetor 2020 – 9:00 albinfo.ch Federata e Mjekëve nga Diaspora ofron protokollet më të reja të trajtimit COVID-19 për shëndetësinë shqiptare, shkruan albinfo.ch. Tashmë është publikuar edhe protokolli suedez i terapisë së COVID-19, përpunuar nga Dr. Refet Nura, mjek […]

Nëntë Mitet mbi Covid-19, që Vështirë se do Zhduken Ndonjëherë


[ad_1] ndërsa bota vazhdon të përballet me koronavirusin e ri, ajo po ndeshet në të njëjtën kohë edhe me një lloj tjetër epidemie: dezinformacioni. Kjo “infodemi” është po aq e dëmshme sa vetë Covid-19, pasi i ka nxitur njerëzit të minimizojnë egërsinë e sëmundjes, dhe të injorojnë këshillat e autoriteteve, në favor të trajtimeve apo […]

Kryeministrja e Finlandës përfaqëson Suedinë në Samitin e BE-së


[ad_1] Kryeministrja e Finlandës Sanna Marin do të përfaqësojë Suedinë në Samitin e BE-së, ngaqë homologu i saj nga Suedia Stefan Löfven s’ mund të marrë pjesë për shkak të varrimit të nënës së tij. Kryeministri suedez Stefan Löfven do të humbasë takimin e Këshillit Evropian të kësaj jave për të marrë pjesë në varrimin […]

Fitnesi te personat e shëndoshë s’ parandalon vdekjen e hershme


[ad_1] Po qe se jeni mbi peshë, ushtrimet e shumta s’ do të ndalin vdekjen e hershme. Hulumtuesit thonë se është shumë më e rëndësishme të qenit i dobët. Për shumë vjet specialistët kanë besuar se ekziston mundësia për të qenë edhe i shëndoshë, edhe i shëndetshëm, por një hulumtim i ri nga Suedia i […]

Nga Italia në Suedi, Eksportet e Prodhimeve Shqiptare Rritje me 300% në Gusht


[ad_1] Eksportet e fruta-perimeve gjatë muajit gusht njohën një rritje prej 300% krahasuar me gushtin e vitit 2019. Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Urban, Bledi Çuçi gjatë një interviste në medie deklaroi se politikat e ndjekura nga kjo mazhorancë në këto vite në fushën e bujqësisë kanë bërë që të kemi një rritje të madhe […]

Masat e reja anti-COVID-19, MSh publikon udhëzuesin e ri si bartet dhe kur bartet maska


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka nënshkruar vendimin për masat e përgjithshme për mbrojtje nga pandemia COVID-19. “Obligohen të gjithë banorët e Republikës së Kosovës të bartin maskat në fytyrë në të gjitha veprimtaritë jashtë shtëpive/banesave të tyre dhe të mbajnë distancë fizike prej 2 metrash në mjedise të përbashkëta jashtë shtëpive/banesave të tyre”, […]

Suedi, jo vaksina nën 18 vjeç/ Koalicioni anticovid, 156 vende firmosin për vaksinën


[ad_1] Një koalicion prej 156 vendesh ka rënë dakord për një marrëveshje “historike” thotë the Guardian, për të mundësuar shpërndarjen e shpejtë dhe të drejtë globale të çdo vaksine të re të koronavirusit në 3% të popullsisë së vendeve pjesëmarrëse, për të mbrojtur sistemet e të kujdesit shëndetësor, punonjësit e shëndetit në vijën e parë […]

Dielli, 12-vjeçari që bëri Suedinë të fuste Kosovën në hartë


[ad_1] Mospërfshirja e Kosovës si një shtet i pavarur në tekstet shkollore vazhdon të mbetet një problem. Pikërisht, një shqetësim të tillë e ka adresuar dhe 12-vjeçari nga Kosova që jeton prej vitesh në Suedi. Në një mesazh për “Abc-në e mëngjesit”, djaloshi rrëfeu se pasi kishte vënë re se harta e shtetit tjetër shqiptar […]

error: Content is protected !!