Fillojnë shërbimet e gjinekologjisë në QKMF në Suharekë


Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare, në Suharekë, ka filluar me shërbimet e gjinekologjisë. Kjo me prezencën e mjekes vullnetare nga Prizreni, për t’i ardhur në ndihmë grave shtatzëna. Njoftimin për këtë e ka bërë edhe drejtoresha e Shëndetësisë në Komunën e Suharekës, Besa Kuqi: “Duke pasur parasysh nevojat për shërbime gjinekologjike në QKMF-Suharekë, sot arritëm […]

Kategorizimi i ri i komunave për shkak të COVID-19, katër në zonën e kuqe


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë sërish ka bërë kategorizimin e komunave në varësi të numrit të të infektuarve brenda javës. Sipas njoftimit për media thuhet se në zonën e kuqe në të cilat bëjnë pjesë komunat me rrezik të lartë apo komunat me mbi 151 të infektuar në 100.000 banorë brenda javës, janë katër komuna si […]

Kategorizimi i ri i komunave në bazë të numrit të rasteve


[ad_1] Bazuar në numrin e rasteve brenda një jave në 100.000 banorë, ky është kategorizimi i komunave sipas zonave: Në zonën e kuqe janë 7 komuna: Prishtina, Fushë Kosova, Podujeva, Mitrovica e Veriut, Mitrovica e Jugut, Zveçani dhe Gjilani. Në zonën e verdhë janë 14 komuna: Suhareka, Lipjani, Obiliqi, Malisheva, Juniku, Vushtrria, Klina, Shtimja, Prizreni, […]

Ministria e Shëndetësisë kategorizon sërish komunat: Shtatë në zonën e kuqe


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë ka vazhduar me kategorizimin e përjavshëm të komunave, në varësi të numrit të rasteve të shënuara brenda javës. Shtatë komuna janë në zonën e kuqe, shtatë në të verdhën dhe 24 në të gjelbrën. Në zonën e kuqe, janë vetëm 7 komuna: Prishtina, Fushë-Kosova, Mitrovica e Veriut, Zveçani, Obiliqi, Zubin Potoku […]

Virusi Covid-19 ua merr jetën dy vëllezërve biznesmenë nga Suhareka


[ad_1] Familja Bytyqi nga Suhareka është tronditur në ditët e fundit, pasi dy anëtarët e familjes, vëllëzërit, Nurish dhe Hysen Bytyqi kanë humbur jetën si pasojë e koronavirusit. Hysen Bytyqi ndërroi jetë të premtën, ndërsa Nurish Bytyqi ka humbur jetën sot. Te dytë ishin të infektuar me koronavirus, transmeton Indeksonline. Dy vëllëzërit ishin të njohur […]

Kategorizimi i komunave sipas numrit të të infektuarve- vetëm tetë komuna në zonën e kuqe


[ad_1] Vetëm tetë komuna kanë mbetur në zonën ne kuqe në kategorizimin e ri të komunave në bazë të numrit të të infektuarve gjatë një javë. Në zonën e kuqe janë komunat si: Prishtina, Fushë Kosova, Obiliqi, Mitrovica e Jugut, Mitrovica e Veriut, Podujeva, Zveçani dhe Zubin Potoku. Në zonën e verdhë janë 11 komuna: […]

Suhareka ndan 100 euro për të infektuarit me COVID-19 dhe 200 euro për familjarët që humbën të afërmit nga virusi


[ad_1] Kryetari i Suharekës, Bali Muharremaj, me anë të një postimi në Facebook, tregoi se Asambleja Komunale doli me një vendim për përkrahje për personat që janë infektuar me koronavirus. Sipas tij, të infektuarit do të subvencionohen me 100 euro, ndërsa familjarët e personave që vdiqën nga COVID-19 do t’i marrin nga 200 euro. “Me […]

15 mjekët që humbën jetën gjatë luftës me pandeminë COVID-19


[ad_1] Pandemia në Kosovë filloi me dy rastet e para më 13 mars, një në komunën e Klinës dhe një në komunën e Vitisë. Dr.Fadil Zuka, specialist i mjekësisë familjare, ishte mjeku i parë nga Vitia që humbi luftën me COVID-19 dhe shënoi rastin e parë të vdekjes së një mjeku nga koronavirusi. Në kohët […]

Suharekë, arrestohet drejtori i kompanisë për falsifikim dokumenti për tenderin milionësh


[ad_1] Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar një person të dyshuar për mashtrim, falsifikim, dhe keqpërdorim në prokurim publik. Sipas njoftimit të policisë, Drejtoria për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit (DHKEK)-Sektori për Hetimin e Krimeve Ekonomike, ka zhvilluar hetime lidhur me dyshimet se drejtori i një kompanie nga Suhareka ka falsifikuar dokumentin […]

Suharekë, arrestohet drejtori i kompanisë për falsifikim dokumenti për tenderin 200 mijë eurosh


[ad_1] Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar një person të dyshuar për mashtrim, falsifikim, dhe keqpërdorim në prokurim publik. Sipas njoftimit të policisë, Drejtoria për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit (DHKEK)-Sektori për Hetimin e Krimeve Ekonomike, ka zhvilluar hetime lidhur me dyshimet se drejtori i një kompanie nga Suhareka ka falsifikuar dokumentin […]

Zjarrfikësit duhet të reagojnë të parët, por në Suharekë u goditën të parët nga vërshimet


[ad_1] Hajriz Sejidu nga Agjencia e Emergjencave në Ministrinë e Punëve të Brendshme dhe Administratës ka treguar në KALLXO.com se si në kohën kur Suhareka u përball me vërshime nga shiu, ishte ndërtesa e zjarrfikësve ajo e cila u vërshua e para. Ekipi i zjarrfikësve janë ekipi i parë që duhet t’u dalin në ndihmë […]

A do të ketë masa të reja në këtë fundjavë?


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë ka shtuar numrin e komunave në zonën e kuqe që shfaqin rrezik të lartë të përhapjes së infeksionit COVID-19. Por, në këtë fundjavë kur bie edhe festa e 28 Nëntorit s’ do të ketë masa të reja për këto komuna. Këtë e ka konfirmuar Liridona Lluka, zedhënëse e kabinetit të ministrit […]

MSH rifreskon kategorizimet e qyteteve nën masat anti-Covid, 21 komuna në zonë të kuqe


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar qytetarët për kategorizimin e komunave sipas rrezikshmërisë të infektimit nga COVID-19. Në zonën e kuqe bëjnë pjesë 21 komuna, në zonën e verdhë 15 komuna, ndërsa në zonën e gjelbër vetëm dy sosh. Ky është njoftimi i plotë i MSH-së: Në zonën e kuqe bëjnë pjesë komunat me rrezik […]

Vazhdon të “skuqet” Kosova, tri komuna i shtohen zonës së rrezikshme për COVID-19


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar për ndarjen e komunave sipas zonave dhe numrit të infektimeve. MSh njofton se nga sonte hyn në fuqi kategorizimi i ri i komunave lidhur me COVID-19, sipas numrit të infektuarve në 100 000 banorë brenda një jave. Sipas ministrisë, ky kategorizim do të rishikohet më 4 dhjetor 2020, varësisht […]

U dënua se ishte pa maskë në veturë, Policia shfuqizon vendimin


[ad_1] Pasi ishte gjobitur nga zyrtarët policorë për shkak të mosmbajtjes së maskës kundër COVID-19, gjatë qëndrimit të tij i vetëm në veturë, Besim Kodra nga Suhareka e kishte kundërshtuar këtë gjobë. Kundërshtimi i qytetarit u vlerësua si i bazuar nga ana e komisionit brenda Policisë së Kosovës, i cili vendosi që qytetarit t’i hiqet […]

Orë policore e ndalim i hyrje-daljeve, këto janë masat e reja anti Covid


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar mbrëmë se kanë hyrë në fuqi masat e reja për komunat e Kosovës, sipas kategorizimit të ri lidhur me numrin e të infektuarve në 100 000 banorë. Lëvizja e qytetarëve, është e përcaktuar sipas numrit të të infektuarve në 7 ditët e fundit dhe masat janë të marra sipas […]

MSH-ja njofton se që nga sonte do hyjnë në fuqi masat e reja


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se nga sonte do të hyjnë në fuqi masat e reja. ‘Njoftim nga Ministria e Shëndetësisë Prishtinë, 20 nëntor 2020 Ministria e Shëndetësisë njofton se nga sonte (20 nëntor 2020), do të jenë në fuqi masat e reja për komunat e Kosovës, sipas kategorizimit të ri lidhur me numrin […]

Lista e re e Ministrisë së Shëndetësisë, dyfishohen “komunat e kuqe”


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se nga sonte (20 nëntor 2020), do të jenë në fuqi masat e reja për komunat e Kosovës, sipas kategorizimit të ri lidhur me numrin e të infektuarve në 100,000 banorë. KALLXO.com sjell më poshtë listën e komunave që u shtuan ose hoqën nga një zonë në tjetrën. Në zonën […]

Këto janë komunat që janë futur në zonën e kuqe të rrezikshmërisë


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë ka ndryshuar kriteret lidhur me futjen e zonave në bazë të rrezikshmërisë. Nga ky ndryshim ka pësuar Mitrovica, Leposaviqi, Zubin Potoku, Lipjani, Kamenica, Novobërda dhe Zveçani duke u futur zyrtarisht në zonën e kuqe. Në këtë zonë, tash e tutje do të përfshihen komunat me mbi 151 të infetkuar në 100 […]

Masa të reja nga Ministria e Shëndetësisë, ndryshojnë zonat e komunave


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë ka dalur më njoftim për masa të reja sa i përket pandemisë COVID-19. Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se nga sonte (20 nëntor 2020), do të jenë në fuqi masat e reja për komunat e Kosovës, sipas kategorizimit të ri lidhur me numrin e të infektuarve në 100 000 banorë. Më […]

Japonia dhuron 15 kamionë për mbeturina për katër komuna të Kosovës


[ad_1] Ambasada Japoneze në Kosovë ka njoftuar se kanë dhuruar 15 kamionë për mbledhjen e mbeturinave për katër komuna në Kosovë. Malisheva, Rahoveci, Suhareka dhe Dragashi kanë qenë përfituese të donacionit japonez prej  15 kamionëve për mbledhjen e mbeturinave. Sipas ambasadës, 4 kamionë i janë dhënë donacion Komunës së Malishevës, 4 Komunës së Rahovecit, 4 […]

Hyjnë në fuqi masat e reja anti-Covid, këto janë kategorizimet sipas komunave


[ad_1] Që nga sot në ora 18:00 kanë hyrë në fuqi masat e reja anti-Covid të qeverisë së Kosovës që e kanë ndarë shtetin në tri zona të ndryshme. Në zonën e kuqe bëjnë pjesë komunat me rrezik të lartë, me mbi 151 të infektuar në 100.000 banorë brenda javës dhe janë 9 komuna si: […]

Vdes nga coronavirusi mjeku nga Suhareka


[ad_1] Ka humbur betejën me COVID-19 doktori nga Suhareka, Sedat Hoti. Hoti ishte specialist i Fizioterapisë dhe shef i Shërbimit të Fizioterapisë. Për vdekjen e tij ka njoftuar edhe Oda e Mjekëve të Kosovës, e cila u shprehur ngushëllime familjarëve, miqve dhe kolegëve të tij. Vdekjen e Hotit e kishte bërë të ditur edhe drejtori […]

Vdes doktori nga Suhareka, Sedat Hoti


[ad_1] ka humbur jetën doktori nga Theranda, Sedat Hoti. Lajmin e ka bërë të ditur drejtoresha e Drejtorisë për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale në Komunën e Suharekës, Besa Kuqi. Postimi i plotë: “Me pikëllim të thellë sot morëm lajmin se është ndarë nga jeta doktori nga Theranda, Sedat Hoti. Dr.Sedati me përkushtimin më të lart, […]

337 të infektuar dhe 91 të shëruar gjatë 24 orëve


[ad_1] Gjatë 24 orëve në Kosovë janë shënuar 337 persona të infektuar dhe 91 të shëruar. Këto rezultate dalin pas testimit të 1318 mostra me metodën RT-PCR. Prishtina prinë sa i përket të infektuarve me 185, Gjakova 41, Fushë Kosova 26, Lipjani 16, Podujeva 16, Drenasi dhe Skenderaji 7, Obiliqi 6, Mitrovica 5, Malisheva, Prizreni […]

Rekord testimesh dhe infektimesh nga COVID-19 në Kosovë


[ad_1] Kosova po vazhdon të regjistrojë numra të lartë të infektimeve me koronavirus. Gjatë 24 orëve, në vendin tonë janë shënuar 514 persona të infektuar dhe 86 të tjerë të shëruar. Këto rezultate vijnë pas testimit të 1 mijë e 750 mostrave, shifër kjo që shënon numrin më të lartë të testimeve që prej fillimit […]

Rritje e madhe e rasteve të të infektuarve me COVID-19 në Kosovë


[ad_1] Kosova ka pësuar rritje të madhe të të infektuarve me koronavirus gjatë 24 orëve. Nga 932 mostra të testuara, 281 janë regjistruar të infektuar dhe 97 të shëruar. Prishtina prinë me 150 raste, Fushë Kosova 22, Prizreni 20, Gjilani 18, Vushtrria 15, Lipjani dhe Mitrovica 8, Suhareka dhe Obiliqi 5,  Vitia 4, Deçani, Drenasi, […]

165 të infektuar dhe 55 të shëruar me COVID-19 në Kosovë


[ad_1] Gjatë 24 orëve në Kosovë janë shënuar 165 raste të infektimit me koronavirus dhe 55 persona janë shëruar. Këto rezultate dolën pas testimit të 1 mijë e 56 mostrave me metodën RT-PCR. Rastet poztive janë nga Prishtina 86, Gjilani 13, Fushë Kosova dhe Podujeva 11, Prizreni 10, Suhareka 8, Deçani, Drenasi dhe Peja 4, […]

COVID-19: 169 të infektuar dhe 85 të shëruar në Kosovë gjatë 24 orëve


[ad_1] Gjatë 24 orëve, Kosova ka shënuar 169 raste të reja me COVID-19, ndërkohë që 85 persona janë shëruar. Rezultatet e tilla kanë dalë nga marrja e 1119 mostrave me metodën RT-PCR. Prishtina prinë me 71 raste, Peja 20, Gjilani 16, Podujeva 15, Gjakova 9, Prizreni 8, Fushë Kosova dhe Obliqi 6, Ferizaji dhe Klina […]

Sërish numër i lartë i të infektuarve me COVID-19


[ad_1] Kosova edhe sot ka shënuar numër të lartë të të infektuarve me COVID-19.Gjatë 24 orëve janë regjistruar 159 raste të infektimit dhe janë shëruar 59 persona.Këto rezultate dolën pas testimit të 1245 mostrave me metodën RT-PCR.Prishtina prinë me 54 raste, e ndjekur nga Gjilani 34, Fushë Kosova 11, Gjakova dhe Peja 8, Podujeva 7, […]

Vazhdon numri i lartë i të infektuarve me COVID-19 në Kosovë


[ad_1] Edhe sot, Kosova ka shënuar numër të lartë të infektimeve brenda 24 orëve. 124 të infektuar dhe 49 të shëruar janë regjistruar gjatë ditës së sotme. Këto rezultate vijnë pas testimit të 974 mostrave me metodën RT-PCR. Prishtina prinë me 72 raste, e ndjekur nga Gjilani me 9, Mitrovica 7, Fushë Kosova dhe Prizreni […]

Sërish numër i madh i të infektuarve me COVID-19


[ad_1] Edhe sot Kosova shënoi një numër të madh të të infektuarve me koronavirus. Gjatë 24 orëve të fundit janë marrë 889 mostra, ku prej tyre 104 kanë rezultuar pozitiv, ndërsa 42 prej pacientëve janë shëruar. Prishtina prinë për nga numri i të infektuarve me 31 raste, e ndjekur nga Peja me 11, Fushë Kosova […]

Vazhdon numri i lartë i të infektuarve me COVID-19


[ad_1] Edhe sot numri i të infektuarve me koronavirus del të jetë i lartë. Gjatë raportit 24-orësh të IKSHPK, janë 80 të infektuar dhe 50 prej tyre të shëruar. Këto shifra dalin pas marrjes së 650 mostrave me metodën RT-PCR. Prishtina prinë me 17 raste, pas saj vijnë Peja dhe Podujeva me nga 10,Gjakova 7, […]

Komuna me probleme në menaxhimin e bërllokut dhe kompletimin e kabineteve në shkolla


[ad_1] Me premtimin se do t’i kthejë dinjitetin arsimit, Bali Muharremaj fitoi zgjedhjet për të parin e Suharekës në vjeshtën e vitit 2017. Nën drejtimin e Muharremajt janë mbajtur një numër i konsiderueshëm i premtimeve të dhëna për arsim, mirëpo të dhënat nga tereni tregojnë që edhe pse jemi në shekullin e 21 akoma ka […]

COVID-19: Numër rekord i rasteve pozitive, vetëm sot 79 raste


Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, në komunën e Prizrenit sot kanë rezultuar pozitiv edhe 14 raste të reja me COVID-19. Të gjitha këto raste kanë rrjedhur nga kontaktet e rasteve të mëparshme në komunën e Prizrenit. Tani numri total i rasteve aktive me COVID-19 në Prizren është 19. Drejtori i Shëndetësisë së Prizrenit, Visar […]

Hartës së qyteteve të prekura me coronavirus i shtohen edhe Rahoveci e Istogu


Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, në komunën e Prizrenit sot kanë rezultuar pozitiv edhe 14 raste të reja me COVID-19. Të gjitha këto raste kanë rrjedhur nga kontaktet e rasteve të mëparshme në komunën e Prizrenit. Tani numri total i rasteve aktive me COVID-19 në Prizren është 19. Drejtori i Shëndetësisë së Prizrenit, Visar […]

error: Content is protected !!