Detaje të reja nga vrasja që tronditi Pejën, gjithçka filloi pas një ngacmimi seksual


[ad_1] Gjithçka filloi para dy vitesh kur ditën e martë përfundoi me vrasje. RTV Dukagjini mëson se para dy vitesh i dyshuari për vrasje kishte ngacmuar seksualisht nxënësen e tij që në atë kohë ishte vetëm 13-vjeçare. Nxënësja në fjalë është e bija e të vrarit Gëzim Kastrati, i cili disa herë ishte kërcënuar nga […]

Sëmundja e arterieve karotide


Cilat simptoma janë shenja të sëmundjes së arterieve karotide? Si caktohet diagnoza? Çfarë të bëhet kur ndodh mbyllja e plotë e enëve të gjakut? Sa janë të gatshëm njerëzit tanë që të eliminojnë faktorët e rrezikut?   Dr. Hajriz Rudari, Mr. Sci.Kirurg vaskular“Klinika vaskulare”tel. 044 136 108 Lezionet funksionale dhe organike të trurit që ndodhin […]

Ananasi mund të parandalojë artrozën, luftoj sëmundjet e zemrës dhe zvogëloj rrezikun e kancerit


[ad_1] Jo vetëm që ananasi është një trajtim i shijshëm veror, por gjithashtu përmban një seri të pabesueshme enzimash të quajtura bromelain që kanë një larmi të gjerë përfitimesh të supozuara shëndetësore, duke prekur gjithçka, nga nyjat deri në zemrën tuaj. ndërsa bromelaina është e pranishme në ananas, ajo është më efektive në formën e […]

Mitet dhe faktet rreth hipertensionit


[ad_1] Hipertensioni është përcaktuar si presion i lartë i gjakut në enët e gjakut që bartin gjak nga zemra në pjesën tjetër të trupit. Presioni i gjakut përcaktohet zakonisht nga aftësia e zemrës për të pompuar gjakun dhe shëndeti i enëve të gjakut. Sipas udhëzimeve mjekësore të ndjekura në të tërë botën, Po qe se […]

Ushqimet dhe veset e dëmshme për trurin


[ad_1] Truri i njeriut po plaket shumë shpejt. A e dini pse ndodh kjo? Janë me dhjetëra sëmundje si: infarkti, rritja e sheqerit në gjak dhe hipertensioni që na frikësojnë sepse ato sulmojnë pa dhënë asnjë lloj shenje paralajmërimi. Kur qelizat e gjakut të cilat janë të lidhura me organet kryesore si truri, veshkat, zemra, […]

Këto janë simptomat që paralajmërojnë për atak kardiak te femrat


Simptomat që paralajmërojnë për atak kardiak te femrat Sipas disa studimeve të publikuara nga “Health” thuhet se ataku kardiak tek gratë ka disa simptoma të tjera nga burrat. Në këte postim do t’ju tregojmë disa simptoma që paralajmërojnë për atak kardiak. Vështirësi në frymëmarrje: është një nga simptomat e para që mund të tregojnë për […]

Shenjat që tregojnë se jeni të lodhur shpirtërisht, jo fizikisht


[ad_1] Kur njerëzit ndihen të rraskapitur, instinkti i tyre i parë është të kontrollojnë shëndetin e tyre. Sidoqoftë, shkaku i rraskapitjes s’ duhet të kërkohet gjithmonë në trup, pasi shpirti gjithashtu mund të jetë i lodhur. Mendimet për të ardhmen tuaj ju bëjnë të ndjeheni të frikësuar dhe të pasigurt. Kur shpirti është i rraskapitur, […]

Para 1 viti ankohej e alarmuar te Veliaj për qentë e udhës, sot Roza Lati “shitet” si mbrojtëse e tyre: kam dro, më sulmojnë përditë një bandë qensh te Liqeni


[ad_1] Pavarësisht rasteve të shumta të kafshimit prej qenve te rruges ne Tirane, mes te cileve edhe femije, moderatorja Roza Lati ka dy dite qe ka marre megafonin gjoja ne mbrojtje te kafsheve endacake. Por një vit më parë, Roza Lati, e cila sot ben si mbrojtëse e qenve te rruges, i shkruante personalisht e […]

Numri i sulmeve në zemër rritet në katër ditët e para pas kalimit në orën verore


[ad_1] Duke lëvizur orën një orë përpara, koha e kursimit të ditës fillon natën nga e shtuna në të diel. Llogaritja e kohës së verës në vitin 2021 ka filluar më 28 mars në orën 2 duke lëvizur një orë përpara, koha në orën 2 llogaritet si ora 3. Duke kaluar në kohën e dritës […]

Terapistët shpjegojnë se çfarë është dhe s’ është trauma


[ad_1] Ju ndoshta dëgjoni fjalën “traumë” të thuhet shumë më tepër sesa dikur – njerëzit në TikTok duke pretenduar se janë të traumatizuar nga prerja e re e flokëve të një të famshmi, për shembull. Koncepti s’ është me të vërtetë ndonjë gjë për të bërë shaka, dhe njerëzit gjithashtu e përdorin atë në kontekste […]

Kur dhimbja në gjoks s’ është një sulm në zemër – Çfarë është mosfunksionimi mikrovaskular koronar?


[ad_1] Kardiologët po mësojnë më shumë për një gjendje të quajtur mosfunksionim mikrovaskular koronar (MVD koronare). E njohur më parë si sindroma kardiake X, gjendja mund të jetë shkaku i shumë rasteve të pashpjegueshme të dhembjes në gjoks. Çfarë është mosfunksionimi mikrovaskular koronar?Mosfunksionimi koronar mikrovaskular ndodh kur ka rënie të fluksit të gjakut nëpër enët […]

Të moshuarit, më të rrezikuar që të preken për së dyti nga COVID-19


[ad_1] Personat më të moshuar, të cilët janë shëruar nga Covid-19, s’ mund të llogarisin se janë imun nga një sulm i dytë i kësaj sëmundjeje, sipas një studimi të ri, në të cilin thuhet se ata që janë më të rinj se 65-vjeç janë shumë më pak të rrezikuar nga infektimi i dytë. Sipas […]

Sulmohet një infermier në Spitalin e Prizrenit, reagojnë nga FSSHK-ja dhe Oda e Infermierëve


[ad_1] Sindikata e Spitalit të Përgjithshëm në Prizren ka njoftuar se në mbrëmjen e 14 marsit gjatë ndërrimit të natës rreth orës 22:00, është sulmuar infermieri i Repartit të Radiologjisë N.S në vendin e punës derisa po ofronte shërbime shëndetësore për pacient. me anë të një njoftimi për media thuhet se deri tek sulmi ka […]

Kurat Ideale Kundër Të Ftohurës Kronike


[ad_1] Moti është ngrohur dhe ditët me diell janë shumë të bukura, por e ftohura kronike mbetet sërish e pranishme. E ftohura kronike shkaktohet nga disa viruse që shumëfishohen me kalimin e çdo ore. Simptomat e të ftohurës kronike përfshijnë: fytin e thatë, kollën, tështimat dhe lodhjen fizike. Këto simptoma mund të shërohen lehtë në […]

A duhet të përdorni aspirinë, mësoni efektet pozitive dhe negative


[ad_1] Aspirina përdoret zakonisht si lehtësues dhimbjesh të vogla dhe për reduktimin e temperaturës. Është gjithashtu një ilaç anti – inflamator dhe mund të përdoret dhe si hollues gjaku. Njerëzit me rrezik të lartë për të formuar mpiksje gjaku apo për të pësuar goditje në tru dhe atak kardiak mund ta përdorin aspirinën në mënyrë afatgjatë […]

A Po Bëhet Më I Rrezikshëm Virusi? – Flasin specialistët Britanik


[ad_1] Pasi specialistët theksuan se varianti B.1.1.7 i SARS-CoV-2, i zbuluar për herë të parë në Anglinë Juglindore, ishte më ngjitës por jo më vdekjeprurës sesa virusi origjinal, kryeministri britanik Boris Xhonson tha më 22 janar se ky variant dukej se lidhej me një vdekshmëri më të lartë.  Dhje kjo është diçka e pazakontë.  Zakonisht […]

Format dhe simptomat më të shpeshta të diabetit (sëmundja e sheqerit)


[ad_1] Diabetes mellitus (DM), ndryshe njihet si diabeti (sëmundja e sheqerit), është një sëmundje kronike e shkaktuar nga nivelet e larta të glukozës në gjak gjatë një periudhe të gjatë kohore. Glukoza është një ndër burimet kryesore të energjisë në trupin tonë, e cila merret nga ushqimi që e konsumojmë. Transportin e glukozës nga ushqimi në qelizat e gjakut e mundëson  insulina, […]

Çfarë mund të zbulojnë duart për shëndetin tuaj?


[ad_1] Duart flasin shumë për shëndetin, veçanërisht kur atyre u ndodh diçka e pazakontë. Forma, funksioni dhe pamja e tyre mund të zbulojnë shenja të ndryshme që do të lehtësojnë diagnozën. Kur ekzaminohet nga neurologët, kardiologët dhe dermatologët, janë duart që do të zbulojnë disa nga simptomat e mëposhtme të sëmundjes. Simptoma: Gunga ose flluska […]

Paraburgim ndaj një të dyshuari në Prizren për sulm seksual


[ad_1] Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Prizrenit, për caktimin e masës së paraburgimit në kohëzgjatje 30 ditë, ndaj të pandehurit Sh.B, për shkak të dyshimit të bazuar se ka kryer veprën penale sulm seksual. Gjykata me rastin e caktimit të paraburgimit ndaj të pandehurit […]

Cila është dita kur njerëzit pësojnë më së shpeshti sulm në zemër


[ad_1] Sëmundjet e zemrës prekin miliona njerëz dhe janë shkaku i dytë më i madh i vdekjeve në të tërë globin. Çdo vit, miliona njerëz vdesin për shkak të një sulmi në zemër, i cili ndodh kur diçka bllokon rrjedhën e gjakut në zemrën tuaj dhe s’ merrni oksigjenin e nevojshëm. Njihen gjithashtu si infeksione […]

Sulmi në zemër – simptomat më të shpeshta


[ad_1] Shumica e njerëzve përjetojnë një sulm në zemër ose goditje në tru rreth orës 6:30 të mëngjesit, raporton Daily Mail, dhe arsyeja është niveli i proteinave në qarkullimin e gjakut. Shkencëtarët analizuan frenuesin e aktivizuesit të plazma-gjenit, i cili ngadalëson metabolizmin e mpiksjes së gjakut. Arrin kulmin herët në mëngjes, duke rritur rrezikun e […]

Reduktimi i dëmit nga duhanit, alternativë më e mirë se ndalimi i tij


[ad_1] Keqinformimi mbi alternativat më pak të dëmshme të duhanpirjes po dëmton Shëndetin Publik. Ky është një prej konkluzioneve që vjen nga përtej oqeanit, prej eksperiencës së një ish duhanpirësi qe ja doli falë alternativave, të hiqte dorë nga cigaret. Tek duhanpirësit e rritur amerikanë, prej kohësh është vënë re tendenca e lënies së cigares […]

Skleroza e Shumëfishtë – Si Ndikon Vitamina D Tek Mbrojtja e Trurit


[ad_1] Një studimi kryer nga shkencëtarët e Universitetit të Oksfordit, sugjeron se mirëmbajtja e niveleve të vitaminës D ul rrezikun e sklerozës së shumëfishtë. I njëjti rekomandim vjen edhe nga një studim tjetër nga Universiteti Mjekësor i Nju Xhersit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Sipas këtyre studimeve, vitamina D luan një rol të jashtëzakonshëm […]

Studimi i fundit thotë së paracetamoli është i “rrezikshëm” për zemrën


[ad_1] Një paracetamol në ditë shton rrezikun për sulm në zemër, pikën në tru dhe vdekjen e hershme, pohon një studim i fundit. Gjetjet kanë dhuruar fakte se pacientët që kishin përdorur dozë të lartë të këtyre tabletave për një periudhë të gjatë kohore për 63 për qind ishin më të rrezikuar të vdesin papritmas. […]

Policia jep detaje për sulmin fizik ndaj Visar Duriqit


[ad_1] Gazetari Visar Duriqi ka marrë lëndime trupore pasi është sulmuar mbrëmë në mesnatë rreth orës 00:20  në rrugën “Hamdi Gjarqevci”, në Fushë Kosovë. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Prishtinës, Agron Borovci në një prononcim për Telegrafin ka thënë se policia ka dalë në vendin e ngjarjes dhe në bazë të informacioneve […]

Oda e Mjekëve të Kosovës distancohet nga veprimet e Dr.Ramadan Sopaj


[ad_1] Sipas raportimit të medieve, Policia e Kosovës ka kërkuar ndihmë nga qytetarët për vendndodhjen e Ramadan (Feriz) Sopajt nga Komuna e Malishevës. Ai është shpallur në kërkim për dërgim në vuajtje të dënimit për veprat penale: 1. Keqpërdorim seksual i personave nën moshën 16 vjeçare dhe 2.Sulm seksual. Ramadan Sopaj ka punuar si mjek […]

Lëngu i portokallit ndihmon në trajtimin e shtypjes së lartë të gjakut


[ad_1] presioni i lartë i gjakut, ndryshe njohur si hipertensioni, i prekë miliona njerëz anë e mbanë botës – ku vetëm në Mbretërinë e Bashkuar është i prekur nga një sëmundje një në çdo katër persona. Ushqimet e caktuara mund të kenë ndikim negativ në shtypjen e lartë të gjakut, posaçërisht ushqimet që përmbajnë sasi […]

Katër ilustrime se si përjetohet vërtet ankthi


[ad_1] “Ankthi kronik është i çrregullt dhe i paparashikueshëm, mbizotërues dhe tinëzar, fizik dhe mendor, dhe ndonjëherë aq dobësues i papritur, sa unë s’ jam në gjendje të flas ose të mendoj qartë apo edhe të lëviz.” – Steve Barry Në një artikull për Healthline, një nga burimet më të sigurta për shëndetin, Steve Barry – një […]

Problemet Shëndetësore Që Janë Shenjë E Regjimit Të Keq Ushqimor


[ad_1] Zakonisht mendojmë se kilogramët e shtuar lidhen me regjimin e keq ushqimor, por duhet të dini se ka një sërë sëmundjesh që lidhen gjithashtu me të ushqyerit në mënyrën e gabuar. Megjithatë AgroWeb.org bazuar në këshillat e specialistëve botërorë të shëndetit, ju liston disa probleme shëndetësore që lidhen ngushtë me mënyrën e të ushqyerit. […]

Probleme Shëndetësore Që Janë Shenjë E Regjimit Të Keq Ushqimor


[ad_1] Zakonisht mendojmë se kilogramët e shtuar lidhen me regjimin e keq ushqimor, por duhet të dini se ka një sërë sëmundjesh që lidhen gjithashtu me të ushqyerit në mënyrën e gabuar. Megjithatë AgroWeb.org bazuar në këshillat e specialistëve botërorë të shëndetit, ju liston disa probleme shëndetësore që lidhen ngushtë me mënyrën e të ushqyerit. […]

Shenjat që tregojnë se jeni nën ndikimin e energjisë negative dhe si t’i rezistoni asaj


[ad_1] Një sulm mendor është një energji negative e drejtuar ndaj një personi me një qëllim të vetëdijshëm ose të pavetëdijshëm për të shkaktuar dëm. Dëmtimi mund të ndikojë në gjendjen mendore, emocionale, fizike ose shpirtërore të një individi. Një individ mund të rrezatojë energji negative me vetëdije ose pa vetëdije. Për shembull, dikush është […]

“Krimi në internet, ekonomia e tretë më e madhe në botë”


[ad_1] Një fjalëkalim mund të vlejë edhe 500 dollarë. Kjo është ajo që kanë zbuluar disa studiues, të cilët kanë demonstruar se si një grup hakerash në Korenë e Veriut kanë vënë në shënjestër punonjës të nivelit të lartë në banka, kompani ndërtimi, apo banka. Dhe është e lehtë të imagjinohet se çfarë mund të […]

Pesë arsyet pse duhet konsumuar çokollatë çdo ditë


Sipas Abbie Gellman shef kuzhine në Institutin e Edukimit Kulinar, çokollata ka përfitime shëndetësore, si antioksidantë dhe aminoacide, që — kur konsumohen me moderim — ndihmojnë në mbrojtjen e sistemit tuaj kardiovaskular, zvogëlimin e inflamacionit etj. Çokollata është e pasur me antioksidantë “Çokollata është e mbushur me një larmi flavonoidesh; një katror çokollatë e zezë […]

Stresi, armiku më i madh i shëndetit tonë


[ad_1] Stresi ndikon në ritmin e rrahjeve të zemrës sonë. Për shembull, në EKG, rrahjet e zemrës së qetë janë valë butësisht të barabarta. Nga ana tjetër, zemra nën stres, lë linja kaotike, disharmonike. Kjo ndikon edhe tek truri, për pasojë, personi më s’ mundet as të mendojë qartë. Por, si të përballemi me stresin? […]

Gjithcka që duhet të dini rreth sëmundjeve reumatike


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Sëmundjet reumatike janë sëmundje jo të lehta që duhet kujdes dhe trajtim gradual të tyre. Të qenët i sëmurë me ndonjë patologji reumatizmale do të thotë të keni kujdes shumë më të shtuar në mënyrë që sëmundja mos të manifestohet me pasoja më të rënda në shëndetin tonë. Në një intervistë […]

Përse shtypja e gjakut duhet të matet edhe në dorën e majtë edhe në dorën e djathtë: Çka paralajmëron dallimi i madh!


[ad_1] Dallimi i rëndësishëm të cilin e tregon shtypja e gjakut midis dy duarve mund të jetë shenjë paralajmërimi për sulm në zemër apo sulm në tru, sipas një meta-analize të re të 24 studimeve globale të botuara në revistën Hypertension Një studim i ri ka zbuluar që secila shkallë e dallimit midis dy duarve […]

Hipertensioni, shkaktarët dhe tretmani


[ad_1] Hipertensioni është termi mjekësor ose klinik për “presionin e lartë të gjakut”. Është një problem shumë i zakonshëm mjekësor dhe një shkak kryesor i sulmit në zemër, goditjes në tru dhe sëmundjes kronike të veshkave. Shumica e njerëzve që kanë hipertension shfaqin simptoma vetëm kur gjendja e tyre përparon mjaftueshëm për të shkaktuar dëme […]

𝗦𝗶 𝘁𝗲̈ 𝘃𝗲𝗽𝗿𝗼𝗻𝗶 𝗸𝘂𝗿 𝗯𝗲𝗯𝗶 𝗷𝘂𝗮𝗷 𝗯𝗶𝗲 𝗻𝗴𝗮 𝘀𝗵𝘁𝗿𝗮𝘁𝗶 𝗻𝗲̈ 𝘁𝗼𝗸𝗲̈ ?


𝗦𝗶 𝘁𝗲̈ 𝘃𝗲𝗽𝗿𝗼𝗻𝗶 𝗸𝘂𝗿 𝗯𝗲𝗯𝗶 𝗷𝘂𝗮𝗷 𝗯𝗶𝗲 𝗻𝗴𝗮 𝘀𝗵𝘁𝗿𝗮𝘁𝗶 𝗻𝗲̈ 𝘁𝗼𝗸𝗲̈ ? Çfarë duhet të bëjnë prindërit nëse një fëmijë bie nga shtrati ose ndonjë lartësi tjetër? Në vijim mund të lexoni këshillat e pediatrit se si të veproni në një rast të tillë. Foshnjat dinë të befasojnë prindërit e tyre me rënie nga lartësia, […]

Sulmohet një infermiere në QKUK, reagon Sindikata e Infermierëve të Kosovës


[ad_1] Sindikata e Infermierëve të Kosovës ka dënuar sulmin ndaj infermierës me inicialiet H.I, e cila u sulmua të premten në Repartin Infektiv në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK). me anë të një statusi në rrjetin social në Facebook, përfaqësues të sindikatës iu kanë bërë thirrje organeve të sigurisë që sa më parë të […]

Skandaloze: Infermierja sulmohet në Klinikën Infektive


Një infermiere është sulmuar sot fizikisht në Klinikën Infektive, shkruan Gazeta Express përcjell Gazeta Shëndeti. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Prishtinës, Agron Borovci, ku tha se ngjarja ka ndodhur rreth orës 14:30. “Sot rreth orës 14:30 kemi pranuar informatën për një sulm fizik që ka ndodhur brenda objektit […]

Simptomat e mungesës së vitaminës B12: Tre të dhëna në gjuhën tuaj


[ad_1] Vitamina B12 është një lëndë ushqyese që ndihmon në mbajtjen e shëndetshme të qelizave nervore, trupit dhe ndihmon në krijimin e ADN-së, materialit gjenetik në të gjitha qelizat. Pavarësisht nga rëndësia e saj kryesore, grupe të caktuara janë të prirura për mungesë të vitaminës B12, efektet e së cilës mund të jenë të përhershme. […]

Pirja e alkoolit mund të zvogëlojë efektivitetin e vaksinës së coronavirusit, paralajmërojnë specialistët


[ad_1] Alkooli ndryshon përbërjen e mikroorganizmave në zorrë të cilat ndihmojnë në ndalimin e baktereve dhe viruseve që përhapen në të gjithë trupin. Kjo mund të nënkuptojë që qelizat e bardha të gjakut – të cilat lëshojnë antitrupa për të sulmuar si COVID-19 dhe probleme të tjera – dëmtohen ose zvogëlohen dhe s’ janë në […]

Shkon në 22 numri i të vdekurve nga sulmi në aeroportin e Jemenit


[ad_1] Së paku 22 persona janë vrarë dhe mbi 50 të tjerë janë plagosur në një sulm në aeroportin e Adenit në Jemen. Një shpërthim dukuri pak minuta pas zbritjes së aeroplanit në të cilin ndodhej kabineti i ri qeveritar, i cili është përkrahur nga Arabia Saudite dhe erdhi pikërisht nga ky shtet, shkruan Indeksonline. […]

Sulm fizik dhe vjedhje në Pejë – ia godasin me kondak të armës dhe ia marrin telefonin


[ad_1] Në komunën e Pejës dje është raportuar për një sulm fizik. Viktima thotë se sulmuesit ka dashur të takohet me të. Pasi janë takuar, personat sulmues e kanë futur në një veturë të tipit Audi dhe ia kanë marrë telefonin, duke e goditur në fytyrë me kondak të armës. Të dyshuarit janë larguar nga […]

Rrahja e gazetarit Valon Syla, flet Policia


[ad_1] Gazetari Valon Syla është sulmuar fizikisht para disa minutave në qendër të Prishtinës. Rastin për Gazetën Express e ka konfirmuar edhe zëdhënsja e Policisë së Kosovës për rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti, ku thanë se kanë dalur në vendin e dukurisë. “Rreth orës 12:00 kemi pranuar informatën se një person është sulmuar fizikisht në […]

Aktivitetet Më Të Mira Fizike Për Ata Që Vuajnë Nga Sëmundjet E Zemrës


[ad_1] Kur bëhet fjalë për gjetjen e ushtrimeve më të mira për sëmundjet e zemrës,gjërat mund të jenë pak të ndërlikuara. Diçka që është tepër intensive mund të rrisë rrezikun për të pësuar një sulm në zemër,gjithashtu edhe një aktivitet jo shumë intensiv mund të ketë efekte të dëmshme. Por si mund të ushtroheni ? […]

Hoti: Sulmi ndaj infermierëve në Prizren, akt i shëmtuar


[ad_1] Kryeministri  i Kosovës, Avdullah Hoti, ka reaguar lidhur me rastin e të shtunës në mbrëmje, kur në Spitalin e Prizrenit disa persona kanë sulmuar stafin mjekësor. Hoti, me anë të një postimi në Facebook, ka thënë se “ngjarja e mbrëmshme në Urgjencën e Spitalit të Prizrenit, ku familjarët kanë sulmuar fizikisht infermierët në detyrë […]

Pika në zemër mund të parashikohet disa muaj më parë: Flokët ju paralajmërojnë, ndërsa trupi gjithmonë dërgon sinjale!


[ad_1] Niveli i lartë i hormonit të stresit, kortizol, në flokë mund të tregojë pikën në zemër me muaj para se të ndodhë sulmi Shkencëtarët kanadezë kanë hulumtuar se si problemet në punë, në martesë dhe problemet financiare rrisin rrezikun nga sëmundjet kardiovaskulare dhe kanë konstatuar që ekziston shenja biologjike me ndihmën e së cilës […]

Ekzaminimi i telefonit zbulon se si terroristi Kujtim Fejzullai shkoi në vendin ku kreu sulmin terrorist


[ad_1] Policia e Vjenës ka dhënë detaje se si terroristi shqiptar shkoi në qendër të Vjenës dhe vrau katër persona. Hetimi në rastin e sulmit terrorist në 2 nëntor në qendër të Vjenës, tregon se sulmuesi Kujtim Fejzullahu erdhi në vendin e krimit në këmbë, dhe kjo konfirmohet nga një telefon i gjetur. Deri kohët […]

Si Të Ulim Tensionin Dhe Të Rrisim Imunitetin Ndaj Covid-19


[ad_1] Siç e dimë tensioni i lartë mund të shkaktojë sulm në zemër, goditje në tru dhe sëmundje të zemrës. Së fundmi është zbuluar se ai gjithashtu mund të dobësojë sistemin imunitar dhe të rrisë rrezikun e infetkimimit me COVID-19. “Kur presioni i gjakut është i lartë,zemra s’ mund të pompojë gjak në mënyrë efektive. […]

Arrestime për rrahje e sulm ndaj policit në Prishtinë


[ad_1] Dy persona të dyshuar janë arrestuar në Prishtinë nën dyshimet për rrahje mes veti dhe sulm ndaj personit zyrtar. Sipas njoftimit dje rreth orës 11:25, janë arrestuar dy të dyshuarit, njëri nga Kosova e tjetri nga Shqiptari, pasi që të njëjtit pas një mosmarrëveshje janë rrahur mes vete. Gjatë intervenimit të policit, njëri nga […]

Deklarata e fortë e zyrtarit amerikan: Izraeli qëndron pas vrasjes së shkencëtarit iranian!


[ad_1] Një zyrtar amerikan ka thënë se Izraeli qëndron pas vrasjes së shkencëtarit të lartë bërthamor të Iranit. Mohsen Fakhrizadeh u vra të premten në periferi të Teheranit. Një zyrtar anonim nga administrata e presidentit Donald Trump ka deklaruar për CNN se autoritetet e Tel Avivit e kanë ndjekur prej kohësh shkencëtarin, por s’ ka […]

Sulmohet fizikisht shoferi i autoambulancës që po e transportonte pacientin me COVID-19


[ad_1] Një shofer i autoambulancës në Mitrovicë ka raportuar është sulmuar fizikisht nga shoferi i një veture e cila s’ i ka dhënë të drejtën e përparësisë së kalimit, përderisa ishte duke bartur pacientë me COVID-19. Sipas policisë rasti ka ndodhur në udhën Knjaz Miloshi në pjesën veriore dje rreth orës 13:00. Tutje policia sqaron […]

Reali mundet nga Shakhtar, shumë pranë eliminimit nga Championsi


[ad_1] Real Madrid konfirmon momentin e vështirë që po kalon nën drejtimin e Zidane. Los Blancos kanë pësuar një humbje shokuese 0-2 në Ukrainë, kundër Shakhtar Donesk, duke komplikuar së tepërmi kualifikimin për në turin tjetër. Pjesa e parë s’ do të sillte asnjë gol, teksa rastet s’ do të mungonin. Reali e nisi shumë […]

Kujdes! Përdoruesit e Whatsapp paralajmërohen për një sulm të rrezikshëm, ja për çfarë bëhet fjalë


[ad_1] Përdoruesit e Whatsapp po paralajmërohen në lidhje me një sulm të rrezikshëm që mund t’i lejojë kriminelët kibernetikë të hyjnë në mesazhet dhe kontaktet tyre. Krimi në internet përfshin një haker që paraqitet si një mik në mënyrë që të fitojë qasje në llogarinë e një viktime. Hakeri më pas mund të përdorë llogarinë […]

HAJDUTË, mos u gëzoni! JOQ Albania s’ është mbyllur


[ad_1] përmes një reagimi në faqen web, JOQ Albania, faqja më e ndjekur nga shqiptarët, kanë shkruar se faqja e tyre në facebook është mbyllur pa arsye dhe se po punohet për rikthimin e faqes. Sipas reagimit të JOQ Albania, “Ky sulm, vjen gjithashtu ne nje kohe, kur vendi eshte duke pritur Zgjedhjet Parlamentare, dhe […]

Iran, varroset shkencëtari i vrarë


[ad_1] Në Iran është zhvilluar ceremonia e varrimit të shkencëtarit të lartë bërthamor, Mohsen Fakhrizadeh, i cili u vra në një sulm, për të cilin Teherani e ka fajësuar armikun e tij të madh, Izraelin. Televizioni shtetëror transmetoi ceremoninë më 30 nëntor, duke treguar arkivolin e Fakhrizadeh, të mbështjellë me një flamur iranian në një […]

Policia arreston gjashtë persona për përfshirje në përleshje


[ad_1] Policia e Kosovës ka bërë të ditur se dje në ora 19:50, policia  ka marrë informacionin se në fshatin Bardhosh të Komunës së Prishtinës, ka pasur një përleshje në mes të disa personave. Menjëherë pas marrjes së këtij informacioni në vendin e dukurisë kanë dalë të gjitha njësitet  e nevojshme policore, me ç’ rast […]

Dhjetëra persona të vrarë në një sulm me makinë-bombë në Afganistan


[ad_1] Të paktën 30 pjesëtarë afganë të sigurisë janë vrarë si pasojë e një sulmi vetëvrasës me makinë-bombë, në një bazë ushtarake në provincën Gazni të Afganistanit, kanë thënë zyrtarët. Të paktën 24 persona të tjerë janë plagosur në shpërthimin e 29 nëntorit, i cili ka ndodhur në hyrje të një bazë ushtarake në mëngjesin […]

Sulm me makinë-bombë në Afganistan, vriten dhjetë persona


[ad_1] Të paktën 30 pjesëtarë afganë të sigurisë janë vrarë si pasojë e një sulmi vetëvrasës me makinë-bombë, në një bazë ushtarake në provincën Gazni të Afganistanit, kanë thënë zyrtarët. Të paktën 24 persona të tjerë janë plagosur në shpërthimin e 29 nëntorit, i cili ka ndodhur në hyrje të një bazë ushtarake në mëngjesin […]

Protesta të dhunshme në Ugandë, raportohen 45 viktima


[ad_1] Të paktën 45 persona kanë humbur jetën gjatë protestave të dhunshme që shpërthyen në Kampala dhe më tej në Ugandë javën që po lamë pas. Protestat u aktivizuan pas arrestimit të këngëtari të muzikës popullore, njëkohësisht edhe kandidatit për zgjedhjet presidenciale, Bobi Wine nën akuzën se ka shkelur masat e Covid-19 gjatë një tubimi […]

BE dënon vrasjen në atentat të zyrtarit të lartë bërthamor në Iran


[ad_1] Bashkimi Evropian ka dënuar sot vrasjen e kreut të programit bërthamor të Iranit, Mohsen Fakhrizadeh, në një atentat me stil terrorist, duke e quajtur “akt kriminal. Zëdhënësi i çeshtjeve të jashtme të BE, Peter Sano, tha se vrasja e shkencëtarit iranian pranë kryeqytetit Teheran, shkel parimet e të drejtave të njeriut. “Ky është një […]

Vrasja e shkencëtarit iranian thekson dobësinë në sigurinë e Iranit


[ad_1] Udhëheqësi suprem i Iranit po kërkon shpagim për vrasjen e shkencëtarit kryesor të lidhur me programin bërthamor të vendit. Të shtunën, Ajatollah Ali Khamenei bëri thirrje për “ndëshkim përfundimtar” të kujtdo që është përgjegjës për vdekjen e Mohsen Fakhrizadeh, siç tha ai. Vrasja ditën e premte e Mohsen Fakhrizadeh, figura e dytë më e […]

Therje me thikë në Hajvali, i dyshuari ik nga vendi dukurisë


[ad_1] Dje në Hajvali ka ndodh një sulm me thikë. Personi, i cili ka raportuar rastin në Polici është therë me thikë nga një person i cili ka ikë nga vend i dukurisë. “Viktima mashkull kosovar raporton se në Hajvali është therur me thikë nga i dyshuari mashkull kosovar i cili ka ikur nga vendi […]

Sot ditëlindja e komandantit legjendar, Adem Jashari


[ad_1] Sot, 65 vite më parë, lindi komandanti legjendar, Adem Jashari. Ai lindi në Prekaz të Skenderajt, ishte i biri i Shabanit dhe Zahides. Shkollën e mesme teknike e kreu në Skenderaj. Shkëndijat e para për luftë clirimtare Ademi me shokë i dhanë në fillim të viteve të 90’ta, ku filluan të përgatiteshin ushtarakisht për […]

Ditëlindja e komandantit legjendar Adem Jashari


[ad_1] Komandanti legjendar Adem Jashari sot po të ishte gjallë do t’i bënte 65 vjet. Ai ka lindur më 28 nëntor të vitit 1955 në Prekaz të Skenderajt. Ishte djali i tretë i Shaban dhe Zahide Jasharit. Ka mbaruar shkollën e mesme teknike në Skenderaj. Pas shuarjes së të gjitha institucioneve të Kosovës më 1990, […]

U rrahën ndërmjet vete: Dy imamët e Drenasit kanë versione krejt të ndryshme


[ad_1] Një përleshje fizike ka ndodhur gjatë ditës së djeshme në Drenas në mes të dy imamëve të Bashkësisë Islame të Kosovës – hoxhës Osman Musliut dhe sekretarit të BIK-ut në këtë komunë Esat Bajraktari. Bajraktari, në një bisedë telefonike në Edicionin Special në Klan Kosova, ka thënë se është sulmuar në vendin e tij […]

Arrestimi i imamit Osman Muliut – avokati jep detaje se si gjë rrahja


[ad_1] Një përplasje fizike ka ndodhur gjatë ditës së djeshme mes hoxhës Osman Musliut imamit nga Drenasi si dhe sekretarit të BIK-ut në këtë komunë, Eset Bajraktari. Mulla Osmani është arrestuar mbrëmë nga Policia e Kosovës, por pas 24 orëve ndalim ai është liruar nga masa e arrestit. Lajmin për Insajderin e ka konfirmuar avokati […]

8 vjet e gjysmë burg kosovares për tentimvrasje të burrit, skena të rënda në gjykatë


[ad_1] Gjykata e shpalli fajtore gruan për tentimvrasje me dashje dhe mashtrim të shërbimit të ndihmave sociale dhe e dënoi atë me tetë vjet e gjysmë burg. Ajo gjithashtu duhet të largohet nga Zvicra për shtatë vjet E Mërkurë, 25 Nëntor 2020 – 20:09 albinfo.ch Skena dramatike janë parë sot, pas dënimit të shqiptuar nga […]

Përleshje mes hoxhallarësh, arrestohet mulla Osmani


[ad_1] Hoxha nga Drenasi, Osman Musliu, ishte arrestuar gjatë ditës së djeshme nga Policia e Kosovës për shkak të një konflikti fizik me një hoxhë tjetër në Bashkësinë Islame të Kosovës, dega në Drenas. Lajmin e ka konfirmuar për KALLXO.com, avokati i tij, Gazmend Halilaj. “Ka qenë i arrestuar por tash është liruar. Ka qëndruar […]

Me veturë futet në rezidencën e Angela Merkelit


[ad_1] Të mërkurën në mëngjes një veturë hyri në gardhin para zyrës se kancelarës gjermane, Angela Merkel. Raportohet se mund të jetë një sulm i motivuar politikisht. Në makinë është shkruar me shkronja të bardha: “Vrasës të mallkuar të fëmijëve dhe të moshuarve” dhe në anën tjetër “Ndaloni politikën e globalizimit”. Sipas mediave gjermane me […]

Publikohen detaje për sulmin terrorist që tronditi Zvicrën: Akti makabër u krye nga një 28-vjeçare, simpatizante e ISIS’it


[ad_1] Gruaja 28 vjeçare me shtetësi zvicerane që ka bërë sulmin në Lugano, ishte e njohur për organet e rendit si simpatizante e organizatës terroriste të Shtetit islamik (ISIS). Policia ka prova se gruaja kishte shprehur simpati për milicinë terroriste IS, ka thënë Cathy Maret nga fedpol (Policia federale) për televizionin e […]

Sulm me thikë në Zvicër, plagosen dy persona


[ad_1] Një grua ka sulmuar dy kalimtarë me thikë në qytetin e Luganos në Zvicër. Prokurorët atje thonë se dyshojnë që incidenti ishte motivuar nga terrorizmi. Autoritetet zvicerane po hetojnë një sulm të mundshëm terrorist pasi dy femra u plagosën me thikë në një dyqan në qytetin jugor të Luganos të martën. Policia kantonale në […]

Paraburgim për prizrenasin e dyshuar për sulm seksual ndaj një gruaje dhe sulm me thikë ndaj djalit të saj


[ad_1] Gjykata e Prizrenit ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë për caktimin e masës së paraburgimit kundër të pandehurit A.B., i cili po dyshohet për sulm seksual. Sipas njoftimit, të pandehurit i është caktuar masa e paraburgimit prej një muaji. “Gjykata ka vlerësuar se janë përmbushur kushtet për caktimin e paraburgimit të përcaktuar me dispozitat e […]

Arrestohet i dyshuari në Prishtinë pasi rrahu të dashurën e tij


[ad_1] Një rast i sulmit është raportuar se ka ndodhur mbrëmë rreth orës 19:10, në udhën Qamil Hoxha në Prishtinë. Sipas njoftimit, për këtë rast është arrestuar një person i dyshuar i cili ka sulmuar fizikisht viktimën, me të cilën ishte në lidhje dashurie. s’ raportohet për ndonjë person të lënduar, ndërsa me vendim të […]

Ish-zyrtarë republikanë, thirrje partisë për presion ndaj presidentit


[ad_1] Më shumë se 100 ish-zyrtarë republikanë të sigurisë kombëtare u kërkuan të hënën udhëheqësve të partisë të dënojnë refuzimin e Presidentit Trump për të pranuar humbjen në zgjedhje. Ata e cilësuan këtë qëndrim si sulm të rrezikshëm dhe anti-demokratik ndaj institucioneve amerikane. Një grup i përbërë me disa nga zyrtarët më të lartë të […]

Real Madridi pa Karim Benzeman kundër Interit


[ad_1] Karim Benzema është në dyshim të madh që të paraqitet kundër Interit të mërkurën, në kuadër të Ligës së Kampionëve. Francezi është ka stërvitur sot i diferencuar nga grupi. 32 vjeçari u largua nga loja kundër Valencias në minutën e 8-të. Mediumet spanjolle raportojnë se Benzema s’ pritet të përfshihet në listën e madrilenëve […]

Pirja e duhanit bën që tri herë më shumë qeliza të infektohen me coronavirus, sugjeron studimi laboratorik


[ad_1] Pirja e duhanit rrit rrezikun e infeksionit të rëndë me coronavirus duke lagur reagimin imunitar të trupit, sugjeron një studim i ri. Studimet laboratorike në modelet e udhëve të frymëmarrjes të bëra nga qelizat burimore njerëzore zbulojnë se pirja e duhanit ndalon molekulat kryesore të sistemit imunitar, të quajtura interferone, të funksionojnë si duhet. […]

Pejë, dy persona arrestohen për sulm ndaj dy të tjerëve


[ad_1] Dy burra janë arrestuar pas një sulmi ndaj një burri dhe gruaje në udhën ‘Zymer Smajlaj’ në Pejë. Në raportin e policisë thuhet se viktimat kanë marrë trajtim mjekësor, ndërsa të dyshuarit janë dërguar në mbajtje, me vendim të prokurorit. Incidenti ka ndodhur dje rreth orës 13:30. [ad_2]

Prizren, burri sulmon seksualisht një grua


[ad_1] Një burrë në Prizren është arrestuar pasi në ndikim të alkoolit ka sulmuar seksualisht një grua. Policia s’ raporton për lëndime trupore. I dyshuari, sipas raportit policor, me vendim të prokurorit është dërguar në mbajtje. Incidenti ka ndodhur dje rreth orës 18:30. [ad_2]

Prishtinë, arrestohet një burrë pasi tentoi të sulmonte fëmijën tre vjeçar


[ad_1] Është arrestuar një burrë, shtetas i Shqipërisë, pasi ka tentuar të sulmojë fëmijën e tij tre vjeçar. Në raportin e policisë thuhet se bashkëshortja e tij e cila edhe  ka lajmëruar rastin ka deklaruar se pas një mosmarrëveshje me të dyshuarin, bashkëshortin, ky i fundit ka tentuar të sulmojë fëmijën e tyre, por që […]

Policia arreston një person në Prizren, sulmoi seksualisht një femër


[ad_1] Policia e Kosovës ka arrestuar një person në Prizren pasi që i njëjti nën ndikim të alkoolit ka sulmuar seksualisht viktimën femër kosovare. Policia njofton se rasti ka ndodhur ditën e diel, rreth orës 18:30 “Është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar pasi që i njëjti nën ndikim të alkoolit ka sulmuar seksualisht viktimën femër […]

Dy të vdekur nga një sulm me thikë në Kaliforni


[ad_1] Dy persona kanë ndërruar jetë si pasojë e një sulmi me thikë në një kishë në San Jose të Kalifornisë, ka thënë policia lokale. Departamenti i Policisë në San Jose ka thënë me anë të një postimi në rrjetin social, Twitter se zyrtarët i janë përgjigjur sulmit në orët e vona të 22 nëntorit […]

Prekëse: Vajza siriane humbi këmbën, shpreson të ecë përsëri


[ad_1] Një vajzë siriane tetë vjeçare që ka humbur njërën këmbë shpreson të marrë trajtim në Turqi dhe të jetë në gjendje të ecë përsëri. Fatma Nasuh humbi këmbën kur ishte vetëm tre vjeçare dhe që nga ajo kohë po ecën me paterica, shkruan Anadolu. Fatma ecën tre kilometra me paterica çdo ditë për të […]

Prekëse: Vajza siriane humbi këmbën, shpreson të marrë trajtim në Turqi


[ad_1] Një vajzë siriane tetë vjeçare që ka humbur njërën këmbë shpreson të marrë trajtim në Turqi dhe të jetë në gjendje të ecë përsëri. Fatma Nasuh humbi këmbën kur ishte vetëm tre vjeçare dhe që nga ajo kohë po ecën me paterica, shkruan Anadolu. Fatma ecën tre kilometra me paterica çdo ditë për të […]

Goditje me raketa në Kabul, vriten 8 civilë


[ad_1] Disa raketa goditën zonat e banuara në orët e para të mëngjesit Kabulin, kryeqytetin e Afganistanit, duke vrarë të paktën tetë civilë dhe duke plagosur 31, thanë zyrtarët e policisë. Disa nga shpërthimet ndodhën pranë zonave diplomatike, duke paralajmëruar ambasadat dhe kjo vjen dy ditë para një konference të madhe donatorësh për Afganistanin në […]

Sulm me raketa në kryeqytetin afgan, tre të vdekur


[ad_1] Në orët e hershme të së shtunës, disa raketa kanë goditur zonat e banuara në Kabul të Afganistanit, kështu duke vrarë të paktën tre civilë dhe duke plagosur disa të tjerë. Zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme, Tariq Arian, ka bërë të ditur se tre civilë kanë humbur jetën dhe 11 të tjerë janë plagosur, […]

Konfirmohet aktakuza për sulm seksual ndaj ish-ministrit Baliq


[ad_1] Gjykata e Pejës e ka konfirmuar aktakuzën për sulm seksual ndaj ish-ministrit Numan Baliq. Lajmin për KALLXO.com e ka konfirmuar zëdhënësja e gjykatës, Tringa Zhuti. Baliq po akuzohet se duke u ushtruar detyrën e mjekut në Spitalin e Pejës ka keqpërdorur gjendjen e të dëmtuarës për qëllime seksuale. Sipas Prokurorisë, i akuzuari e kishte […]

Vdes Al Zawahiri, doktori që “trashëgoi” Al Kaedën nga Osama Bin Laden


[ad_1] Sipas një seri burimesh kryesisht nga Pakistani dhe Afganistani, lideri i organizatës terroriste Al Kaeda, Ayman al-Zawahiri, ka humbur jetën për shkaqe natyrore, pas një sëmundje.   Burimet e A2CNN tregojnë se ngjarja ka ndodhur një muaj më parë, dhe se ceremonitë mortore tashmë ishin kryer. Shkak mund të jetë një sëmundje e frymëmarrjes, […]

Deputeti lirohet nga akuza për sulm dhe kanosje


[ad_1] Gjykata e Prizrenit ka liruar nga akuza e sulmit dhe e kanosjes të akuzuarin Adem Hodza, deputet në Kuvendin e Kosovës. Një gjë të tillë për KALLXO.com e ka konfirmuar edhe avokati i tij, Hajrip Krasniqi. “Po, është e vërtetë, klienti im është liruar nga akuza për dy veprat penale”, tha avokati Krasniqi për […]

Lirohet nga akuzat për sulm e kanosje deputeti Adem Hoxha


[ad_1] Gjykata Themelore në Prizren, dega në Dragash, të premten, e ka shpallur të pafajshëm deputetin e Kuvendit të Kosovës, njëherit kryetari i Partisë së Bashkuar Gorane, Adem Hoxha, i akuzuar për sulm e kanosje. Sipas aktgjykimit të shpallur nga gjyqtari Luan Berisha, s’ është provuar se i pandehuri Hoxha ka kryer veprat penale të […]

Sulm me thikë në Gjermani, plagosen disa persona


[ad_1] Një sulm me thikë ka ndodhur në Gjermani, përkatësisht në qytetin Oberhausen. Si pasojë e sulmit, kanë mbetur të plagosur disa persona, ndërsa i dyshuari është arrestuar nga policia, raporton Reuters. Në anën tjetër Wesdeutsche Allgemeine Zeitung, shkruan se disa persona janë dërguar në spital me plagë të shkaktuara nga thika, madje gjendja e […]

Çfarë i ndodh trupit tuaj kur s’ pini alkool për një muaj


[ad_1] Gjatë viteve, njerëzit kanë pirë alkool për arsye të ndryshme. Mesatarisht, një person pi rreth 9.5 litra alkool në vit. Përveç përfitimeve shëndetësore, në lidhje me lloje të caktuara të alkoolit, pirja e tepërt s’ është një zgjedhje e mirë. Çfarë mund të ndodhë Po qe se e lini pirjen? Do të duhej vetëm […]

Dështon fillimi i gjykimit të ish-ministrit Endrit Shala për sulm ndaj gazetarit


[ad_1] Ka dështuar të nisë gjykimi ndaj deputetit Endrit Shala, i akuzuar për sulm ndaj gazetarit të  “Indeksonline”, Ensar Ramadani. Sipas prokurorisë Shala, akuzohet për veprën penale sulm dhe lëndim i lehtë trupor. Arsyeja e dështimit të seancës fillestare ishte mungesa  e Shalës dhe Ramadanit. Për këtë arsye seancën e radhës u caktua për 23 […]

Babai raporton për sulm djalin e mitur në polici


[ad_1] Një rast i dhunës në familje është raportuar të ketë ndodhur para pesë ditëve në një shtëpi në Rahovec. Sipas njoftimit, gjatë ditës së djeshme, në person ka raportuar në polici në lidhje me këtë rast duke thënë se djali i tij i mitur i shkakton probleme dhe se e ka sulmuar atë fizikisht. […]

Ferizaj, paraburgim për të dyshuarin për sulm seksual ndaj të miturit


[ad_1] Gjykata e Ferizajt ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë për caktimin e masës së paraburgimit kundër të pandehurit A.M., i dyshuar për sulm seksual ndaj një të mituri.  “Gjyqtarja e procedurës paraprake kërkesën e prokurorit të shtetit për caktimin e masës së paraburgimit kundër të pandehurit, e ka aprovuar si të bazuar konform dispozitave ligjore”, […]

A e rriti pandemia rrezikun nga terrorizmi në Kosovë?


[ad_1] Pasi rreth 200 ish luftëtarë u riatdhesuan nga zonat e luftës në Siri dhe Irak, Kosova po përballet me pasojat e sigurisë – veçanërisht gjatë periudhës së pandemisë. Disa qindra kosvarë kanë udhëtuar në Siri dhe Irak që nga fillimi i luftës në Siri në vitin 2012, duke iu bashkuar grupeve të ndryshme terroriste […]

Vjen goli i parë në përballjen Kosovë U21 – Shqipëri U21, mësoni kush ka shënuar


[ad_1] Kanë kaluar 15 minutat e para në ndeshjen Kosovë U21 – Shqipëri U21. Edhe më tutje s’ ka gol, ani pse skuadrat veçse kanë filluar të lëshohen drejt portës kundërshtare, përcjell GazetaBlic. Kosova po duket më kërkuese në sulm, ndërsa “kuq e zinjtë” janë më të qëndrueshëm në mbajtjen e topit dhe qarkullimin e […]

Vritet gazetari i Radios “Evropa e Lirë” në jug të Afganistanit


[ad_1] Elyas Dayee, gazetar i Radios Evropa e Lirë, është vrarë të enjten në provicën afgane Helmad, si pasojë e një bombe që i është ngjitur në makinën e tij. Omer Zwak, zëdhënës i guvernatorit të provinces, ka thënë për Radion Evropa e Lirë se bomba e ngjitur në makinën e Dayee, ka vrarë gazetarin […]

BE-ja synon të organizojë trajnime për imamët


[ad_1] Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, tha të hënën se ai mbështet krijimin e një instituti evropian për të trajnuar imamët. Michel vizitoi Austrinë për të nderuar viktimat e sulmit xhihadist të javës së kaluar në Vjenë. “Është shumë e rëndësishme të jemi të vendosur në këtë. Unë mendoj, për shembull, që ne duhet […]

error: Content is protected !!