EPILEPSIA DHE AGJËRIMI


[ad_1] Shkruar nga: Dr. Blerim Myftiu – Neurolog Epilepsia paraqet një çrregullim të trurit në të cilin vjen deri te gjenerimi dhe përhapja e pakontrolluar e aktivitetit elektrik të trurit, që për pasojë manifestohet në forma të ndryshme – që prej humbjes së vetëdijes me shtangime trupore të përgjithshme deri te shtangimi i njërës presë […]

NË AMERIKË APROVOHET EDHE NJË BAR PËR SKLEROZË MULTIPLE – PONESIMOD


[ad_1] Shkrim nga: Blerim Myftiu, Neurolog Në fund të muajit të kaluar, Autoriteti amerikan për Ushqim dhe Barna (FDA) e aprovoi për përdorim një tjetër bar oral për trajtimin e sklerozës multiple, duke e përfshirë formën relapsing-remitting, sindromën klinike të izoluar dhe formën sekondare progresive aktive. Ponesimodi është bar në formë tablete i cili përdoret […]

Spitali i Mitrovicës në Bair po ruhet nga Policia, pati kërcënime për sulm


[ad_1] Që nga mëngjesi i sotëm, pjesëtarët e Policisë së Kosovës janë duke bërë kontrolle të rrepta për automjetet që hyjnë në zonën e Spitalit të Mitrovicës në Bair. Ndërkohë, kontrolla të njëjta po bëhen edhe në spitalin e veriut. Zëvendësdrejtori i Policisë së Kosovës për Rajonin e Veriut, Besim Hoti, ka thënë se një […]

Kërcënim për sulm në QKUK, klinikat rrethohen nga Policia e Kosovës


[ad_1] Janë shtuar pjesëtarët e Njësisë Speciale të Kosovës, të cilët po qëndrojnë me armë të gjata thuajse në çdo cep të QKUK-së. Ata po e sigurojnë këtë zonë për shkak të një kërcënimi me sulme në siptalet e Kosovës. “Policia e Kosovës është institucion i zbatimit të ligjit dhe trajton ç’do informacion apo rast […]

Trombozat trurore nga vaksina AstraZeneca: Të rralla, por të trajtueshme


[ad_1] Mjeku i cili është duke specializuar në Neurologji në Gjermani, Fatos Morina ka thënë se s’ ka vend për panikë, pasi është një numër i vogël i personave që kanë përjetuar Tromboze trurore pas marrjes së vaksinës AstraZeneca. Morina ka treguar se kush janë grupmoshat më të rrezikuara, si dhe kur duhet kërkuar ndihma […]

Numri i sulmeve në zemër rritet në katër ditët e para pas kalimit në orën verore


[ad_1] Duke lëvizur orën një orë përpara, koha e kursimit të ditës fillon natën nga e shtuna në të diel. Llogaritja e kohës së verës në vitin 2021 ka filluar më 28 mars në orën 2 duke lëvizur një orë përpara, koha në orën 2 llogaritet si ora 3. Duke kaluar në kohën e dritës […]

Oda e infermierëve të Kosovës dënon rastin e sulmit të bërë ndaj infermierit në Spitalin e Prizrenit


[ad_1] Oda e Infermierëve të Kosovës (OIK), e ka dënuar sulmin fizik ndaj një infermieri në Spitalin e Prizrenit. Ndër të tjera, OIK ka kërkuar nga organet e rendit dhe drejtësisë që të ndërmarrin veprime ligjore lidhur me këtë rast, transmeton Gazeta Shneta. “Sulme si këto, ndikojnë direkt në mbarëvajtjen e shërbimeve shëndetësore, derisa janë […]

Sulmohet një infermier në Spitalin e Prizrenit, reagojnë nga FSSHK-ja dhe Oda e Infermierëve


[ad_1] Sindikata e Spitalit të Përgjithshëm në Prizren ka njoftuar se në mbrëmjen e 14 marsit gjatë ndërrimit të natës rreth orës 22:00, është sulmuar infermieri i Repartit të Radiologjisë N.S në vendin e punës derisa po ofronte shërbime shëndetësore për pacient. me anë të një njoftimi për media thuhet se deri tek sulmi ka […]

Me kusht që grindeni vazhdimisht më partnerin, mësoni se çfarë tregon shkenca për këtë fakt


[ad_1] Sipas anketave të fundit, 44% e çifteve të martuara besojnë se; debatet më shumë se një herë në javë i ndihmojnë çiftet t’i mbajnë marrëdhëniet e shëndetshme për një kohë të gjatë. Në fakt, çiftet që grinden shpesh, por gjithnjë në mënyrë paqësore, kanë më shumë të ngjarë të qëndrojnë së bashku, përderisa për […]

Hudhër Poshtë Jastëkut – A Ndihmon Vërtet Këshilla e Vjetër Nga Gjyshet?


[ad_1] Hudhra është një perime shumë e zakonshme në shumë kuzhina dhe përdoret në të gjithë botën. Por, a e dini se disa njerëz e futin atë nën jastëk? Personat që e kanë të vështirë të flenë dhe të bëjnë gjumë të qetë besojnë se vënia e një hudhre nën jastëk, çdo natë, përmirëson dukshëm […]

Cila është dita kur njerëzit pësojnë më së shpeshti sulm në zemër


[ad_1] Sëmundjet e zemrës prekin miliona njerëz dhe janë shkaku i dytë më i madh i vdekjeve në të tërë globin. Çdo vit, miliona njerëz vdesin për shkak të një sulmi në zemër, i cili ndodh kur diçka bllokon rrjedhën e gjakut në zemrën tuaj dhe s’ merrni oksigjenin e nevojshëm. Njihen gjithashtu si infeksione […]

ME SHKAS: PËR ATA QË NA SULMOJNË NË VENDIN E PUNËS DHE ATA QË ME APO PA VETËDIJE I KONTRIBUOJNË KËSAJ KLIME


ME SHKAS: PËR ATA QË NA SULMOJNË NË VENDIN E PUNËS DHE ATA QË ME APO PA VETËDIJE I KONTRIBUOJNË KËSAJ KLIME Shkruan: Dr. Sami Uka Jemi të veçantë, madje të përqudshëm apo si na thanë ‘sui generis’. Për shumçka. Covidi na ka përçudnuar edhe më shumë.Del burri i botës pa asnjë masë mbrojtëse bredh […]

Sa Zgjat dhimbja E Kokës Nga migrena apo hemicrania?


[ad_1] dhimbja e kokës nga migrena apo hemicrania s’ është shaka dhe shpesh duket sikur zgjat përgjithmonë. Ashtu si çdo person është unik, ashtu është edhe çdo fazë e migrenës apo hemicranisë. AgroWeb.org bazuar në studimet dhe në fjalën e specialistëve ju njeh më shumë me fazat e migrenës apo hemicranisë dhe disa këshilla se […]

Hudhra, kura për shumë infeksione


[ad_1] Hudhra padyshim është një nga antibiotikët më të fuqishëm natyrorë dhe është gjetur të jetë veçanërisht i fuqishëm në luftën e 14 infeksioneve të ndryshme. Shumica e cilësive mjekësore të hudhrës janë për shkak të pranisë së një përbërësi squfuri të njohur si alicin, i cili gjithashtu jep erën e saj të athët. Ky […]

Disa alternativ pa medikamente për të sëmurët me migrenë apo hemicrani


[ad_1]  Ata që vuajnë nga dhimbje koke të shpeshta e dinë se sa ndihohet cilësia e jetës së tyre. dhimbja që është e vështirë të durohet në fakt mund t’ju mundojë për ditë e net të tëra. Gjetja e metodave jo invazive që s’ përdorin përdorimin e ilaçeve për trajtimin e dhembjeve të kokës s’ […]

Kura Me Rigon Dhe Vaj Ulliri – Ideale Për udhët E Frymëmarrjes


[ad_1] udhët e frymëmarrjes janë rregullisht të ekspozuara ndaj toksinave, viruseve dhe baktereve të cilat mund të shkaktojnë një sërë sëmundjesh. Detyra e sistemit imunitar është që të na mbrojë kundër tyre falë prodhimit të antitrupave. Megjithatë ka raste kur sistemi i frymëmarrjes ka nevojë për një ndihmë shtesë të përballojë sulme të njëpasnjëshme. E […]

Më shumë se 1 mijë e 200 infermierë të infektuar me COVID-19 që prej fillimit të pandemisë


[ad_1] Më shumë se 1 200 infermierë u infektuan me coronavirus që nga muaji mars i vitit të kaluar kur edhe në Kosovë u raportuan rastet e para me këtë virus Fitim Havolli, kryetar i Sindikatës së infermierëve, mamive dhe profesionistëve të tjerë shëndetësorë ka konfirmuar në një intervistë tha se numri i atyre që […]

Kujdes, analgjetikët mund të rrisin dhimbjen e kokës dhe migrenën apo hemicraninë


[ad_1] specialistët paralajmërojnë: Marrja e analgjetikëve më shumë se dy herë në javë për dhimbje koke dhe migrenë apo hemicrani shkakton dhimbje edhe më të forta dhe dhimbje të reja koke, posa ato zvogëlojnë tolerancën e trupit ndaj dhembjes Marrja e shpeshtë e tabletave kundër dhembjeve për të ulur dhimbjen e kokës mund të krijojnë […]

SHBA-ja regjistron rekord të ri ditor për numrin e vdekjeve nga koronavirusi


[ad_1] Shtetet e Bashkuara kanë vendosur një rekord të ri sa i përket numrit të vdekjeve brenda 24 orëve shkaku i coronavirusit. Sipas të dhënave të fundit të publikuara nga Universiteti Johns Hopkins, 3,939 kanë ndërruar jetë brenda një dite. Në të njëjtën kohë, vendi ka regjistruar më shumë se 250 mijë raste të reja […]

ARRITJET NË NEUROLOGJINË KOSOVARE NË 2020


ARRITJET NË NEUROLOGJINË KOSOVARE NË 2020 1. SKLEROZA MULTIPLE TRAJTOHET NË KOSOVË Kryefjala jo vetëm e shëndetësisë (qoftë kosovare, qoftë asaj ndërkombëtare), por edhe e të gjitha sferave të jetës në vitin 2020 ka qenë pandemia e shkaktuar nga koronavirusi i ri, SARS-CoV-2 dhe sëmundja e shkaktuar prej tij, Covid-19. Me gjithë vështirësitë e punës, […]

47 statistika alarmuese nga bullzimi kibernetik te vitit 2020


[ad_1] Teknologjia ka ndryshuar thellë mënyrën tonë të jetesës dhe vlerat. Telefonat, interneti dhe mediat sociale janë bërë pjesë e pandashme e jetës sonë dhe veseve tona të përditshme. Një problem që vije nga ky përparim i madh i teknologjisë është bullzimi kibernetik. Disa statistika të nxjerra gjatë këtij viti lidhur me bullzimin kibernetik janë […]

Historia dhe përdorimi i tyre


[ad_1] Teknologjia e dronëve në botë është duke u zhvilluar fuqishëm viteve të fundit. Ndërkohë, shumë pak dihet lidhur me atë se kur u bë fluturimi i parë i një droni apo i një avioni pa pilot.    Sipas Muzeut të Luftës Perandorake Britanike, automjetet ajrore pa pilot (UAV) apo, të njohur ndryshe si dronë, janë […]

Izraeli paralajmëron për kërcënim ndaj qytetarëve jashtë vendit pasi Irani zotohet për ‘hakmarrje’


[ad_1]   Izraeli paralajmëroi të enjten për një kërcënim në rritje ndaj shtetasve të tij jashtë vendit, pas thirrjes së Iranit për hakmarrje ndaj vrasjes së shkencëtarit të lartë bërthamor iranian, javën e kaluar në Teheran. Për vrasjen e shkencëtarit, Mohsen Fakhrizadeh, Irani ka fajësuar pjesërisht Izraelin. “Në vazhdën e kërcënimeve të fundit nga elementët […]

KE kërkon ashpërsimin e luftës kundër dezinformimit


[ad_1] Brukseli kërkon të ashpërsojë luftën kundër dezinformimit, në një kohë kur antivaksinat janë në ofensivë, në një plan të gjerë veprimi për të mbrojtur demokracinë, prezantuar sot, që parashikon gjithashtu të inkuadrojë reklamat politike dhe të mbrojë më mirë gazetarët. Komisioni Europian synon të riforcojë kodin e tij të praktikave të mira kundër dezinformimit […]

Trump i drejtohet kombit amerikan: Ky është fjalimi im më i rëndësishëm në jetë


[ad_1] Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës iu drejtua qytetarëve amerikanë me anë të një video mesazhi. “Ky është ndoshta fjalimi më i rëndësishëm që kam mbajtur”, tha Donald Trump në fillim të fjalimit të tij. Ai tha se ishte qesharake sa zgjati saga e rezultateve të zgjedhjeve dhe se ishte detyra e tij, […]

Kosova, ndër vendet më të sigurta në botë nga terrorizmi


[ad_1] Terrorizmi mbetet problem i rëndësishëm dhe serioz në shumë vende, pavarësisht nga rënia e përgjithshme e ndikimit të tij në të tërë botën gjatë vitit 2019, vlersoi Instituti për Ekonomi dhe Paqe (Institute for Economics & Peace – IEP) në një raport mbi Indeksin Global të Terrorizmit 2020: Matja e Ndikimit të Terrorizmit. Vitin […]

Nga dëmtimi i organeve deri te lodhja kronike: Pasojat e mundshme të post-Covidit


[ad_1] Ndonëse COVID-19 shihet si një sëmundje që prek kryesisht mushkëritë, nga ana tjetër mund të dëmtojë edhe shumë organe të tjera Ky dëmtim i organit mund të rrisë rrezikun e problemeve shëndetësore afatgjata. Organet që mund të preken nga COVID-19 përfshijnë: Zemra: Testet e imazheve të marra muaj pas rikuperimit nga Covid-19 kanë treguar […]

Kujdes! Përdoruesit e Whatsapp paralajmërohen për një sulm të rrezikshëm, ja për çfarë bëhet fjalë


[ad_1] Përdoruesit e Whatsapp po paralajmërohen në lidhje me një sulm të rrezikshëm që mund t’i lejojë kriminelët kibernetikë të hyjnë në mesazhet dhe kontaktet tyre. Krimi në internet përfshin një haker që paraqitet si një mik në mënyrë që të fitojë qasje në llogarinë e një viktime. Hakeri më pas mund të përdorë llogarinë […]

QAnon flet hapur për “rrëfimet misterioze” në Ballkanin Perëndimor


[ad_1] Faqja e internetit akoma aktive quhet “BalkAnon” dhe në logon e saj ka shkronjë Q me të kuqe. Ajo është krijuar më 3 tetor dhe administrohet diku nga Serbia. Në momentin që shkruhet ky tekst, kjo faqe ka pak më shumë se 500 përcjellës. Ne postimin e publikuar më 3 tetor, thuhet se “BalkAnon”, […]

Vetëvendosje akuzon LDK-në për incidentin në Podujevë


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje Dega në Podujevë ka publikuar një video-incizim në të cilën pretendojnë se ka pasur një incident para zyrave të LVV në Podujevë. Në një njoftim të LVV-së thuhet se incidenti ka ndodhur rreth orës 14:00. “Sot, rreth orës 14:00, para zyrave të Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Besianë, aktivistët tanë u provokuan disa herë […]

VV pas përleshjes së aktivistëve në Podujevë: Agim Veliu po tenton ta ndalojë fitoren e Shpejtim Bulliqit


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje, dega në Podujevë ka reaguar pas përleshjes që ka ndodhur sot mes aktivistëve të partisë së tyre dhe aktivistëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës. LVV pohon se “aktivistët e tyre janë provokuar nga banditët e Agim Veliut”. “Sot, rreth orës 14:00, para zyreve të Lëvizjes Vetëvendosje në Besianë, aktivistët tanë u provokuan […]

Ofendimet e njollosin Konferencën e OKB-së në përvjetorin e marrëveshjes së paqes në Bosnjë


[ad_1] Një takim për Bosnjën i mbajtur në Kombet e Bashkuara, OKB, për të shënuar çerekshekullin e arritjes së marrëveshjes së Dejtonit është përshkallëzuar në një zënkë ndërmjet lideri serb të Bosnjës Milorad Dodik dhe Përfaqësuesit të Lartë të Bashkësisë Ndërkombëtare, Valentin Inzko.    Një tryezë e rrumbullakët e KB për të ardhmen e Bosnje […]

Kryeministri jep informata të pasakta për dy policët e vrarë


[ad_1] Si duket kryeministri i vendit, Avdullah Hoti, s’ është mirë i informuar për vrasjen e dy policëve të Kosovës, Sebahate Tolaj dhe Isuf Haklaj. Në 17 vjetorin e vrasjes së tyre, Hoti ka thënë se atentati i tyre është akoma i pazbardhur, ndërkohë që gjykata ka dënuar me 25 vjet burg, Bedri Krasniqin, për […]

Teknologjia, taktikat dhe këshillat turke rezultuan me fitore të Azerbajxhanit në Nagorno Karabak


[ad_1] Azerbajxhanit i janë dashur vetëm 43 ditë për të fituar sërish territorin e vet pranë rajonit të Nagorno Karabakut – shtatë rajonet malore dhe kodrinat që janë okupuar nga separatistët armenë prej kohës së dështimeve të Bakus në fushëbetejë në fillim të viteve 1990. Analistët thonë se tre faktorë sqarojnë pse Azerbajxhani ka qenë […]

Australi, vdes një person nga sulmi i peshkaqenit


[ad_1] Një burrë është vrarë nga një peshkaqen pranë një plazhi të njohur në Australinë Perëndimore. Kjo ndodhi gjë pranë Cable Beach. Burri u nxor nga uji por më vonë u shpall i vdekur, raporton BBC. “Policia mund të konfirmojë që burri ka ndërruar jetë tragjikisht”, tha Policia e Australisë Perëndimore në një deklaratë. Plazhi […]

Izraeli sulmon me raketa caqe të Hamasit në Rripin e Gazës


[ad_1] Aeroplanët e Izraelit kanë kryer sulme në disa vende në Rripin e Gazës, si kundërpërgjigje ndaj një sulmi me raketë nga territori palestinez, tha Ushtria izraelite. akoma s’ ka raportime për të plagosur nga këto sulme, raporton AP. Ndonëse disa grupe militante operojnë në enklavën palestineze, Izraeli mban përgjegjës Lëvizjen Hamas – që kontrollon […]

OKB paralajmëron se Jemeni mund të përballet me krizën më të rëndë të urisë


[ad_1] Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres ka paralajmëruar se Jemeni i shkatërruar nga lufta, është “në rrezik të pashmangshëm të përballjes me urinë më të rëndë që bota ka parë në dekada”, ku jeta e miliona njerëzve është në rrezik. Ky paralajmërim i shefit të OKB-së vjen pas raportimeve nga Shtetet […]

Lirohet nga akuzat për sulm e kanosje deputeti Adem Hoxha


[ad_1] Gjykata Themelore në Prizren, dega në Dragash, të premten, e ka shpallur të pafajshëm deputetin e Kuvendit të Kosovës, njëherit kryetari i Partisë së Bashkuar Gorane, Adem Hoxha, i akuzuar për sulm e kanosje. Sipas aktgjykimit të shpallur nga gjyqtari Luan Berisha, s’ është provuar se i pandehuri Hoxha ka kryer veprat penale të […]

NZZ: “Vatra e xhihadizmit s’ është në Ballkan por në metropolet perëndimore”


[ad_1] Radikalizimi islamik është më shumë fenomen i kultivuar nga myslimanët ballkanas në perëndim se sa në vendin e origjinës E Premte, 20 Nëntor 2020 – 16:40 albinfo.ch Ish korrespondenti i gazetës zvicerane “Neue Zürcher Zeitung”, njohës i mirë i rrethanave në Ballkanit, Andreas Ernst ka publikuar sot një analizë interesante lidhur me islamin politik […]

Izraeli sulmon forcat siriane dhe iraniane në Siri


[ad_1] Izraeli tha se ka nisur sulme ajrore kundër një numri të objektivave në Siri, kundër ushtrisë siriane dhe Forcës Kuds të Iranit. Agjencia shtetërore e lajmeve siriane raportoi se tre pjesëtarë të ushtrisë u vranë dhe një u plagos gjatë sulmeve. Sidoqoftë, Vëzhguesi Sirian për të Drejtat e Njeriut, një organizatë me seli në […]

Ese për 28 nëntorin


Ese për 28 nëntorin 28 Nëntori është dita më e ndritshme dhe më e rëndësishme e rilindjes sonë kombëtare, në gjithë historinë tonë. Më 28 Nëntor kur Ismail Qemali arriti në Vlorë së bashku me delegatët e Shqipërisë dhe të Kosovës, ku u mblodhën të gjithë përfaqësuesit e kombit shqipëtar. Duke kujtuar këtë çast I. […]

Dështon fillimi i gjykimit të ish-ministrit Endrit Shala për sulm ndaj gazetarit


[ad_1] Ka dështuar të nisë gjykimi ndaj deputetit Endrit Shala, i akuzuar për sulm ndaj gazetarit të  “Indeksonline”, Ensar Ramadani. Sipas prokurorisë Shala, akuzohet për veprën penale sulm dhe lëndim i lehtë trupor. Arsyeja e dështimit të seancës fillestare ishte mungesa  e Shalës dhe Ramadanit. Për këtë arsye seancën e radhës u caktua për 23 […]

Krimet e urrejtjes u rritën me 2.7 për qind në 2019


[ad_1] Vitin e kaluar në SHBA krimet me bazë urrejtjen pësuan një rritje me 2.7 për qind, duke arritur nivelin e tyre më të lartë në më shumë se një dekadë, thuhet në një raport të ri të Byrosë Federale të Hetimit (FBI). Në 2019 u shënuan 7,314 incidente të klasifikuara si krime urrejtjeje nga […]

Shefi i Pentagonit në detyrë, me mesazh kontradiktor mbi trupat në Afganistan


[ad_1] Sekretari i Mbrojtjes në detyrë, Christopher Miller dërgoi një mesazh konfuzues lidhur me luftën globale të udhëhequr nga SHBA kundër terrorizmit, në një atmosferë të shtimit të shqetësimeve lidhur me mundësinë e ndryshimeve madhore në politikat e mbrojtjes gjatë javëve të fundit të administratës Trump. “Lufta s’ ka mbaruar. Jemi në prag të mposhtjes […]

Rrëfimi i kosovares që u bë pilote e ushtrisë amerikane


[ad_1] Valdeta Mehanja, një storie suksesi në fushën ushtarake amerikane E Shtunë, 14 Nëntor 2020 – 16:40 albinfo.ch Valdeta Mehanja u ngjit në skenën e Muzeut të Aviacionit të Ushtrisë amerikane për të marrë diplomën e shkollës së fluturimit në shtator, dhe bëri krenarë të gjithë shqiptarët, përcjell albinfo.ch. Ajo ka lindur në Kosovë, ndërsa […]

Shaip Kamberi tregon si i tha Vulinit se është “zëdhënës i Mira Markoviq”


[ad_1] Sonte i ftuar në emisionin “Jeta në Komunë”, është deputeti shqiptar i Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi. Në një intervistë përballë Jeta Xharrës, Kamberi ka treguar se si i ka thënë ministrit serb Aleksandar Vulin se është “portparoll i Mira Markoviqit”, gruas së Slobodan Millosheviqit. “Unë vetëm të vërtetën e kam folur, s’ mund […]

Votuesit e Trump të dëshpëruar dhe revoltuar përballë fitores së Biden


[ad_1] Kur Joan Martin mësoi se Joe Biden ishte shpallur fitues i zgjedhjeve presidenciale, kjo infermiere në pension dhe mbështetëse e presidentit Donald Trump ishte thellësisht e tronditur. Për t’i dhënë vetes forcë, ajo mendoi se si shtëpia e saj e kaloi uraganin Katrina kur ai goditi qytetin e saj të lindjes Pikajni në Misisipi, […]

Me çka është e lidhur pirja e këtyre pijeve popullore?


[ad_1] Pijet e gazuara dietike janë një zgjedhje popullore për ata që duan të pinë një pije të gazuar, pa marrë edhe një ton sheqer. Një studim i ri pretendon se opsionet pa kalori mund të jenë po aq të dëmshme për shëndetin tonë të zemrës sa pijet e rregullta. Sipas Kolegjit Amerikan të Kardiologjisë, […]

Pirja e këtyre pijeve popullore është e lidhur me shqetësime serioze në zemër


[ad_1] Pijet e gazuara dietike janë një zgjedhje popullore për ata që duan të pinë një pije të gazuar, pa marrë edhe një ton sheqer. Për fat të keq, një studim i ri pretendon se opsionet pa kalori mund të jenë po aq të dëmshme për shëndetin tonë të zemrës sa pijet e rregullta. Sipas […]

BE-ja synon të organizojë trajnime për imamët


[ad_1] Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, tha të hënën se ai mbështet krijimin e një instituti evropian për të trajnuar imamët. Michel vizitoi Austrinë për të nderuar viktimat e sulmit xhihadist të javës së kaluar në Vjenë. “Është shumë e rëndësishme të jemi të vendosur në këtë. Unë mendoj, për shembull, që ne duhet […]

BE synon të organizojë trajnime për imamët


[ad_1] Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, tha të hënën se ai mbështet krijimin e një instituti evropian për të trajnuar imamët. Michel vizitoi Austrinë për të nderuar viktimat e sulmit xhihadist të javës së kaluar në Vjenë. “Është shumë e rëndësishme të jemi të vendosur në këtë. Unë mendoj, për shembull, që ne duhet […]

Joe Biden dhe marrëdhëniet SHBA-Rusi


[ad_1] Presidentët amerikanë George W. Bush dhe Barack Obama, kur u zgjodhën për herë të parë, të dy menduan se mund të krijonin marrëdhënie pune me udhëheqësin rus Vladimir Putin dhe të përmirësonin në mënyrë dramatike marrëdhëniet SHBA-Rusi. Por vlerësimi i tyre për Presidentin Putin ndryshoi shpejt. Kur u pyet mbi përshtypjen e tij për […]

Joe Biden ishte propozuesi i rezolutës që autorizoi presidentin Bill Clinton të filloj sulmet ajrore ndaj Ushtrisë jugosllave


[ad_1] Njëzetenjë vjet më parë Kongresi amerikan me anë të një rezolute kishte autorizuar presidentin e atëhershëm të Shteteve të Bashkuara, Bill Clinton që të ndërmerr sulme ajrore kundër Federatës Jugosllave, përkatësisht ndaj Serbisë dhe Malit të Zi. Kjo rezolutë ishte inicuar nga senatori i Delaware, Joseph Biden, i cili tashmë është zgjedhur president i […]

Përfundon pjesa e parë Barcelona – Betis, mësoni rezultatin


[ad_1] Është mbyllur para pak çastesh pjesa e parë e duelit të La Ligas mes Barcelonës e Betisit. Ky 45 minutësh përfundoi me barazim, me mysafirët që realizuan aspak në fund të pjesëlojës së parë, përcjell GazetaBlic. Dembele zhbllokoi shifrat në minutën e 22′, me një gol tejet të bukur, e që i parapriu një […]

Arrestohen katër persona në Pejë për sulme fizike


[ad_1] Dy gra dhe dy burra janë arrestuar në Pejë pasi kanë kanosur viktimat. Sipas raportit 24 orësh, një i dyshuar është dërguar në mbajtje ndërsa tre të tjerë janë liruar. Me urdhër  të prokurorit rasti shkon me procedurë të rregullt. Rasti ka ndodhur dje rreth orës 11:45. [ad_2]

Nga çka na mbron ngrënia e selinos?


[ad_1] Ngrënia e selinos mund të mbrojë nga simptomat vdekjeprurëse të tensionit të lartë të gjakut. Tenisioni i lartë i gjakut i cili njihet edhe si hipertension vendos stres shtesë në enët e gjakut dhe organet vitale. Gjendja mund të  çojë në disa komplikime vdekjeprurëse, duke përfshirë goditje në tru dhe sulme në zemër. Selino […]

Ngrënia e selinos mund të mbrojë nga simptomat vdekjeprurëse të tensionit të lartë të gjakut


[ad_1] presioni i lartë i gjakut – i cili njihet edhe si hipertension – vendos stres shtesë në enët e gjakut dhe organet vitale. Gjendja mund të çojë në disa komplikime vdekjeprurëse, duke përfshirë goditje në tru dhe sulme në zemër. Është e rëndësishme që hipertensioni juaj të diagnostikohet sa më shpejt që të jetë […]

Sulmi terrorist në Vjenë, Austria pranon se s’ është marrë me paralajmërimet rreth sulmuesit


[ad_1] Ministri i Brendshëm i Austrisë, Karl Nehammer, pranoi se autoritetet austriake s’ janë marrë me një paralajmërim të Sllovakisë për një person që ka kryer sulme, këtë javë në Vjenë. Katër njerëz janë qëlluar për vdekje dhe 23 të tjerë janë plagosur, të hënën në mbrëmje. Policia në Sllovaki tha se i ka informuar […]

Austria pranon se s’ është marrë me paralajmërimet rreth sulmuesit


[ad_1] Ministri i Brendshëm i Austrisë, Karl Nehammer, pranoi se autoritetet austriake s’ janë marrë me një paralajmërim të Sllovakisë për një person që ka kryer sulme, këtë javë në Vjenë. Katër njerëz janë qëlluar për vdekje dhe 23 të tjerë janë plagosur, të hënën në mbrëmje. Policia në Sllovaki tha se i ka informuar […]

Pas sulmit terrorist, Policia e Vjenës del me një njoftim të rëndësishëm për qytetarët


[ad_1] Pas sulmeve terroriste që ndodhën me 2 nëntor në kryeqytetin austriak, Policia e Vjenës ka dalë me një njoftim të rëndësishëm për qytetarët. Në njoftim thuhet se Zyra Shtetërore për Mbrojtjen e Kushtetues dhe Luftës kundër Terrorizmit ka krijuar një linjë telefonike dhe email adresë, hapur 24 orë në ditë nga sot. Ky veprim […]

Sindikata e Policisë së Kosovës reagon ndaj sulmit të policëve mbrëmë në Fushë Kosovë


[ad_1] Sindikata e Policisë së Kosovës ka reaguar në lidhje me sulmin që u është bërë zyrtarëve policorë mbrëmë në komunën e Fushë Kosovës, duke i cilësuar ato si të dënueshme. “Sindikata e Policisë së Kosovës dënon ashpër sulmet e fundit ndaj zyrtarëve policor në vend. Sulme këto që sa vijnë e shtohen dhe në […]

Ish-kreu i Shërbimit Informativ: Terroristët po vijnë në Shqipëri t’u fshehur


[ad_1] Ish-kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror, Fatos Klosi, komentoi sulmet e fundit terroriste, që tronditën mbrëmjen e kaluar Vjenën e Austrisë dhe pak ditë më parë Francën. Klosi tha se terroristët kanë si qëllim të trembin Evropën dhe i kryejnë sulmet aty ku mendojnë se aktiviteti i tyre ka efekt më të lartë. Duke u […]

QKSS pas sulmit terrorist në Vjenë: Institucionet e Kosovës duhet të jenë në nivel gatishmërie!


[ad_1] Shpat Balaj, nga Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë, në një prononcim për “Gazeta Blic” thotë se pas sulmeve terroriste në Evropë, institucionet e vendit, e kryesisht ato të sigurisë duhet të jenë nivel gadishmërie për parandalimin e ndonjë sulmi potencial. Balaj thotë se megjithëse deri tani s’ ka patur indikacione se Kosova është […]

Pas sulmit terrorist në Vjenë, reagon Albin Kurti


[ad_1] Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka reaguar pas sulmit terrorist të një dite më parë në Vjenë të Austrisë, përcjell Gazeta Blic. Në reagimin e tij, Kurti përmend dy sulmet e ditëve më parë, atë në Gjermani dhe në Nicë të Francës, teksa thotë se “sulmet të tilla rëndojnë mbi familjet e viktimave […]

Këto janë 6 lokacionet e sulmeve terroriste në Vjenë


[ad_1] Kryeqyteti i Austrisë sot përjetoi terror nga gjashtë sulme terroriste. Disa persona në mënyrë të orkestruar vranë disa persona dhe plagosën të tjerë. Policia e Vjenës ka njoftuar se Vjena sonte është përballur me gjashtë sulme terroriste. Më poshtë gjeni gjashtë lokacionet e sulmeve terroriste në Vjenë. “Në ora 8:00pm, janë dëgjuar të shtëna […]

Kurz: Ne kurrë s’ do të frikësohemi nga terrorizmi


[ad_1] “Ne kurrë s’ do ta lejojmë veten tonë të frikësohemi nga terrorizmi dhe do t’i luftojmë me vendosmëri këto sulme” E Martë, 3 Nëntor 2020 – 0:19 albinfo.at Edhe kancelari austriak, Sebastian Kurz ka reaguar pas sulmit që gjë në Vjenë. Ai ka thënë se kurrë s’ do ta lejojmë veten tonë të frikësohemi […]

Ministri i Brendshëm i Austrisë: Sulmi po vazhdon, kryesit janë të armatosur rëndë


[ad_1] Ministri i Brendshëm i Austrisë, Karl Nehammer, ka thënë se ky vend akoma është duke vazhduar që të përballet me sulmin terrorist i cili sipas tij akoma s’ka marrë fund. “Policia ka arritur që ta eliminojë një prej terroristëve” “Apelojmë qytetarët që të kenë kujdes dhe të mos dalin në vende publike. akoma ka […]

Këto janë 6 lokacionet e sulmeve terroriste në Vjenë (harta)


[ad_1] Kryeqyteti i Austrisë sot përjetoi terror nga gjashtë sulme terroriste. Disa persona në mënyrë të orkestruar vranë disa persona dhe plagosën të tjerë. Policia e Vjenës ka njoftuar se Vjena sonte është përballur me gjashtë sulme terroriste. Më poshtë gjeni gjashtë lokacionet e sulmeve terroriste në Vjenë. “Në ora 8:00pm, janë dëgjuar të shtëna […]

Vjen deklarata e kryeministrit austriak- Kurz: s’ do të lejojmë të frikësohemi nga terrorizmi, do t’i luftojmë vendosmërisht këto sulme


[ad_1] Kryeministri austriak, Sebastian Kurz, ka shprehur ngushëllime për viktimat e sulmit terrorist që gjë sonte në Vjenë, dhe ka thënë që ata s’ do të lejojnë në frikësohen nga terrorizmi. “Aktualisht po kalojmë në kohëra të vështira në republikën tonë. Do të doja ta falënderoj gjithë shërbimin emergjent që po e rrezikon jetën për […]

“Ishte e tmerrshme”- Rrëfimi i gazetares kosovare që jeton në Vjenë


[ad_1] Gazetarja kosovare, Rozafë Rexhepaj, e cila jeton në Vjenë të Austrisë, ka thënë se i është dashur që të ndërrojë dy trena për të shkuar në banesë. “I pashë njerëzit nëpër stacione. Është e vështirë t’i shmangeshe transportit publik. Të gjitha linjat e taksive ishin të zëna dhe u dashtë me patjetër ta përdori […]

E konfirmuar: S’ka kosovarë të lënduar në sulmin terrorist në Vjenë


[ad_1] Nga sulmi terrorist që gjë në Vjenë të Austrisë s’ ka pësuar asnjë kosovar. Këtë e ka konfirmuar Ambasadori i Kosovës atje, Lulzim Pllana, me anë të zëvendëskryeministrit Besnik Tahiri. “Në këto momente të vështira jemi me banorët e Vjenës ku ndodhën disa sulme terroriste. Për momentin dihet se diku rreth orës 20:00 ka […]

AGK-ja kërkon ndriçimin e rasteve të gazetarëve të vrarë dhe të zhdukur


[ad_1] Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës ka kërkuar zbardhjen e fatit të 12 gazetarëvë të vrarë gjatë dhe pas luftës në Kosovë si dhe katër të tjerëve që rezultojnë të zhdukur. AGK-ja e ka bërë këtë në Ditën Ndërkombëtare për Eliminimin e Mosndëshkimit për Krimet ndaj Gazetarëve. me anë të një njoftimi ky Asociacion ka […]

Publikohet një video e rrallë duke kënduar Shkëlzen Haradinaj me luftëtarët e tjerë


[ad_1] Të shpeshta janë rastet kur raportohet për vepra penale të cilat lidhen ne sulme seksuale. Madje shpesh herë, disa nga viktimat e dhunuara përfundojnë pa shenja jete, apo më lëndime të rënda trupore. Vetëm gjatë periudhës janar-gusht të vitit 2020, në Policinë e Kosovës janë raportuar 39 raste të dhunimit. Përpos kësaj, edhe dy […]

“Kërcënimi është kudo”, Franca paralajmëron qytetarët e saj në të tërë botën për sulme të reja


[ad_1] “Kërcënimi është kudo” – deklaroi Ministri i Jashtëm francez duke pasur parasysh aktet e fundit terroriste në Francë. Ndërkohë në disa vende myslimane vazhdojnë protestat kundër Macronit. Pas sulmit islamik në Nicë i cili shkaktoi tre të vdekur, Franca ka paralajmëruar qytetarët e saj në të tërë botën për sulme të mundshme ndaj tyre: […]

Grupi i Grave Deputete: Tomë Gashi t’i kërkoj falje Melihate Tërmkollit


[ad_1] Grupi i Grave Deputete ka reaguar për deklaratën e mbrëmshme të avokatit Tomë Gashi ndaj anëtares së Lidhjes Demokratike të Kosovës, Melihate Tërmkolli, i cili gjatë një debati televiziv iu drejtua me asaj “zotëri”. me anë të një reagimi në Facebook, Grupi i Grave Deputete kanë kërkuar nga Gashi që të […]

Osmani: E tronditur me sulmet terroriste në Francë, duhet të dënohen


[ad_1] Kryetarja e Kuvendit të Kosovës Vjosa Osmani ka deklaruar se është i tronditur me sulmet terroriste në Francë. Osmani tha se sulme të tilla duhet të dënohen. “Terrorizmi dështon kur të gjithë qëndrojmë të bashkuar kundër tij” shkruan Osmani në Twitter. Njoftimi i plotë: “Liria e shprehjes dhe toleranca fetare janë vlera që ne […]

Reagon ambasadori Qëndrim Gashi pas sulmit terrorist në Francë


[ad_1] Ambasada e Kosovës në Francë ka dënuar sulmet terroriste në qytetin Nice të Francës ditën e sotme. përmes një rishpërndarje në Twitter të postimit të ambasadës së Kosovës në Francë, ambasadori Qëndrim Gashi ka dënuar fuqishëm këto sulme, duke thënë se terroristët s’ do të fitojnë.   “Ne dënojmë fuqishëm sulmet terroriste në Nice. […]

Turqia akuzon revistën franceze Charlie Hebdo për “racizëm kulturor”


[ad_1] Turqia ka akuzuar revistën franceze Charlie Hedbo, për “racizëm kulturor”, pas publikimit të edicionit të së mërkurës, që tallet me presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan. “Agjenda anti-Islame e presidnetit francez (Emmanuel) Macron është duke dhënë frytet e veta”, ka thënë Fahrettin Altun, Drejtori për Komunikime i Erdoganit, duke i përshkruar karikaturat si “të neveritshme”. […]

Policia turke arreston disa pjesëtarë të dyshuar të IS-it


[ad_1] Policia turke arrestoi të martën shtatë pjesëtarë të dyshuar të grupit ekstremist, Shteti Islamik (IS). Arrestimet ndodhën në Ankara. Ata akuzohen për përgatitjen e sulmeve gjatë festave kombëtare në Turqi, njofuan mediat dhe zyrtarët. Sipas informacioneve, ata po planifikonin sulme në Ditën e Republikës që shënohet të enjten dhe ceremonitë që mbahen më 10 […]

​Luftimet në Nagorno-Karabak, Azerbajxhani paralajmëron përfshirjen e Rusisë


[ad_1] Luftime të reja shpërthyen midis Azerbajxhanit dhe forcave etnike armene sot në rajonin kontestues Nagorno-Karabaku, ndërsa të dy palët fajësuan njëra-tjetrën për bllokimin e një zgjidhje paqësore të konfliktit. Përplasjet e fundjavës rreth Nagorno-Karabakut, një pjesë e Azerbajxhanit e populluar dhe e kontrolluar nga armenët etnikë, erdhën pasi sekretari i Shtetit Mike Pompeo priti […]

Forcat afgane vrasin një lider të Al-Kaidës


[ad_1] Forcat afgane të sigurisë kanë vrarë Abu Muhsin al-Masri, një udhëheqës i lartë i Al-Kaidës, i cili gjithashtu kërkohej nga Shtetet e Bashkuara. Drejtoria Kombëtare e Sigurisë e Afganistanit, tha më 24 tetor se Al-Masri, që besohet të jetë figura e dytë kryesore në Al-Kaida, u vra nga forcat speciale në provincën qendrore Ghazni. […]

Ambasada e SHBA në Turqi paralajmëron amerikanët për kërcënime terroriste


[ad_1] Misioni diplomatik amerikan në Turqi paralajmëron shtetasit e saj për sulme të mundshme terroriste. Zyrtarët e Shteteve të Bashkuara në Turqi kanë paralajmëruar shtetasit amerikanë në atë vend për mundësinë e sulmeve terroriste në Stamboll dhe zona të tjera brenda vendit. me anë të një paralajmërimi të publikuar të premten, misioni tha se kishte […]

‘Biri’, një rrëfim përtej dhembjes


[ad_1] Në rreshtat e librit “Biri” mund të lexosh e përjetosh dhimbjen e një nëne për vdekjen e të birit. Flutura Açka, shkrimtarja dhe nëna e “Birit” këtë roman e ka shkruar e shoqëruar nga silueta e djalit që e humbi në moshë të re, kujtimet dhe pasuria që i la ai, të përcjellura me […]

Jakup Krasniqi: Dy të arratisurit që i morën 2 milionët e Thesarit janë anëtarë të NISMA-s


[ad_1] Kosova këto ditë është tronditur nga lajmi se një punëtor i Thesarit të Kosovës me iniciale L.G. dyshohet se, me anë të katër transaksioneve të ndryshme, ka bërë transferimin e mbi 2 milionë eurove të buxhetit në llogari të një kompanie private, LDA Group Shpk, pronarët e së cilës janë përfolur se janë anëtarë […]

Të shtënat në Kolumbi që ndriçuan lidhjet e drogës me Ballkanin


[ad_1] BIRN i përafron orët e fundit të një serbi në shtëpinë një trafikanti të dyshuar të drogës në Kolumbi, duke ofruar një pasqyrë të shkurtër në thellimin e lidhjeve midis bandave ballkanike të drogës dhe shtetit të Amerikës së Jugut.   Shtatëdhjetë e në të ardhmen pasi Dejan Stanimiroviç u gjet në një rrugë […]

Nën flamurin kozak, lidhjet ruse me luftëtarët ballkanikë janë bërë më të forta 


[ad_1] Grupet ruse kozake po ndërtojnë lidhje me serbët në Ballkan. Por, a janë ata vetëm duke e promovuar Rusinë apo edhe duke gjetur luftëtarë për të?   Pak ditë para shpërbërjes paqësore të Çekosllovakisë më 1 janar të vitit 1993, një grup prej rreth 50 burrash iu afruan kufirit të këtij vendi dhe kërkuan […]

Ushtria izraelite zbulon tunelin që çon nga Gaza në Izrael


[ad_1] Ushtria izraelite njoftoi sot se ekstremistët hapën një tunel prej dhjetëra metrash në Rripin e Gazës, i cili kalon nën gardhin e sigurisë përreth këtij territori palestinez. Zëdhënësi ushtarak, nënkolonel Jonathan Konrikus, tha se tuneli hyri në territorin izraelit, por që s’ përbënte kërcënim për vendbanimet përreth Izraelit pasi s’ kishte rrugëdalje dhe njoftoi […]

Sëmundjet e zemrës, shkaktarët më të mëdhenj të vdekjes së grave në SHBA


[ad_1] Sëmundjet e zemrës konsiderohen si më të rrezikshmet për gratë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Një nga pesë prej tyre vdes nga problemet me zemër, mirëpo, sipas një studimi, gratë atje akoma s’ e dinë këtë rrezik. Nga një hulumtim i publikuar këtë vit nga Asociacioni Amerikan i Zemrës kuptohet se shumica nga […]

Gjatë ushtrimeve mund të përjetojmë asmë, ja pse


[ad_1] Ushtrimet janë gjëja më e mirë që mund të bëjmë për trupin tonë, por jo gjithmonë ato sjellin efekte pozitive shëndetësore. Mund të tingëllojë paksa paradoksale, por gjatë ushtrimeve mund të keni simptoma të asmës, sidomos personat që kanë shtrëngim bronkial të vazhdueshëm Vjen si e befasishme, megjithatë janë mbi 90 për qind e […]

SHBA-ja dhe Britania dënojnë sulmet kibernetike ruse kundër Lojërave Olimpike


[ad_1] Britania dhe Shtetet e Bashkuara kanë dënuar të hënën ato që kanë thënë se kanë qenë sulme të dëmshme kibernetike, të orkestruara nga inteligjenca ushtarake ruse, duke përfshirë përpjekjet për të penguar Lojërat Olimpike dhe ato Paraolimpike në Tokio. Zyrtarët britanikë dhe ata amerikanë kanë thënë se sulmet janë kryer nga njësiti 74455 i […]

Shtënia me armë zjarri në veturën e gazetarit Kajtazi, goditje e rëndë për lirinë e shprehjes 


[ad_1] Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës e ka dënuar ashpër sulmin me armë zjarri në drejtim të veturës së gazetarit Shkumbin Kajtazi. AGK-ja ka kontaktuar Policinë e Kosovës, të cilët kanë deklaruar se rasti është duke u hetuar. “Rasti është iniciuar dhe po hetohet si “Shkaktim i rrezikut të përgjithshëm”. Në vend të dukurisë në […]

AGK: Sulmi ndaj veturës së gazetarit është sulm ndaj interesit publik dhe demokracisë


[ad_1] Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK) e ka dënuar ashpër sulmin me armë zjarri ndaj veturës së gazetarit të gazetës Reporteri, Shkumbin Kajtazit. AGK vlerëson se ky sulm rëndon jo vetëm klimën e të bërit gazetari, por edhe jetën e gazetarëve, ndërsa fton organet kompetente që ta hetojnë sa më shpejt këtë rast. “Për […]

Austri: Nëna mbyt tre fëmijët e saj


[ad_1] Një dukuri e tmerrshme ka tronditur Vjenën mëngjesin e sotëm, ku 3 fëmijë janë gjetur të pajetë. E Shtunë, 17 Tetor 2020 – 22:00 albinfo.at   Policia austriake arrestoi një grua 31-vjeçare pasi trupat e tre fëmijëve u gjetën në banesën e saj në Vjenë. Sipas medieve austriake, gruaja telefonoi policinë rreth […]

Sulm me eksploziv në një bankë në Ferizaj, reagon Shoqata e Bankave


[ad_1] Shoqata e Bankave të Kosovës ka reaguar pas sulmit me eksploziv në një bankë komerciale në Ferizaj, mëngjesin e sotëm. Në këtë komunikatë thuhet se këto sulme kanë për qëllim fuqizimin e grupeve kriminale në Kosovë dhe rrënimin e rendit dhe ligjit. “Zona ku është realizuar sulmi është zonë rezidenciale ku përveç dëmeve të […]

Të paktën 13 të vrarë nga sulmet me raketa në Nagorno Karabak


[ad_1] Një sulm me raketë në orët e para të 17 tetorit, në një zonë të banuar në qytetin Ganja të Azerbajxhanit, ka lënë të vrarë 13 persona dhe ka plagosur mbi 50 të tjerë, tha Ministria e Emergjencave. Ekipet emergjente dhe qytetarët po punojnë akoma në nxjerrjen e të mbijetuarve nga rrënojat, raporton Shërbimi […]

Departamenti i Shtetit këshillon amerikanët: Kujdes udhëtimet në Kosovë


[ad_1] Departamenti i Shtetit këshilloi amerikanët të rishikojnë udhëtimet në Kosovë për shkak të koronavirusit dhe të tregojnë kujdes nga rreziku i terrorizmit në disa zona, ku ai është rritur. Në një kujtesë për udhëtimet, Departamenti i Shtetit thotë se Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) në SHBA ka lëshuar një njoftim ku […]

Gjykimi i Granit Elshanit transferohet nga Peja në Gjakovë


[ad_1] Gjykata e Pejës s’ do të gjykojë më rastin gjyqësor për dukuritë që tronditën Pejën në natën e festës së vitit të ri në vitin 2010. Valdet Kelmendi u plagos më 2 janar të vitit 2010 gjatë një gjuajtje me armë brenda diskotekës që la tre të plagosur dhe një të vdekur. Për këtë […]

6 vjet nga droni i lëshuar në Beograd


[ad_1] Ishte nisur si ndeshje futbolli, në të cilën Serbia dhe Shqipëria takoheshin për herë të parë, por një gjë aty kah fundi i pjesës së parë bëri që loja në fushë të kalojë në plan të dytë dhe vëmendja e opinionit të përqendrohej krejt diku tjetër. Sot u bënë gjashtë vjet që në stadiumin […]

Armenia dhe Azerbajxhani akuzojnë njëri-tjetrin për shkelje të armëpushimit


[ad_1] Armenia dhe Azerbajxhani kanë akuzuar njëri-tjetrin se kanë shkelur armëpushimin e arritur herët a vonë më parë. Azerbajxhani më 11 tetor e akuzoi Armeninë se ka bombarduar një qark të banuar nga civilët në Ganja. Zyrtarët thanë se tetë civilë janë vrarë dhe 33 janë lënduar në këtë incident. Agjencia Retuers ka raportuar se […]

Ushqimi mund të ndikojë në migrenë apo hemicrani? – Gazeta Tribuna


[ad_1] Konsumimi i ushqimeve të përpunuara me shumë nitrite ose glutamat monosodium dhe shijimi i tepërt i alkoolit janë shkaktarë të mundshëm për dhimbje koke. Ekzistojnë dy qasje të ndryshme për parandalimin e dhembjeve të kokës. Qasja e parë do të ishte një dietë eliminuese që shmang ushqimet dhe pijet që dihen se shkaktojnë dhimbje […]