Simptomat e infraktit që duhet t’i dijë çdo grua


Sëmundjet e zemrës prekin miliona gra në Britani të Madhe. Sipas Fondacionit Britanik të Zemrës, mbi 70 gra vdesin nga sulmi në zemër çdo ditë në këtë vend, shkruan Mirror, transmeton Klan Kosova. dhembjet në gjoks dhe frymëmarrjet e shkurta nënkuptojnë se jeni duke pësuar arrest kardiak, por që ka edhe simptoma tjera që mund […]

Pesë shenja delikate që paralajmërojnë problemet e zemrës


Sëmundjet kardiovaskulare (CVD) janë shkaku kryesor i vdekjes dhe paaftësisë në botë, me mbi 17.5 milionë të vdekur çdo vit. Vdekshmëria më e lartë është nga sëmundja ishemike e zemrës (sulmi në zemër) dhe sëmundja cerebrovaskulare (goditja në tru). Lajmi i mirë është se shumica e sëmundjeve kardiovaskulare mund të parandalohen duke shmangur faktorët e […]

Oda e Infermierëve të Kosovës reagon pas kanosjes së një infermierit në Prizren


Oda e Infermierëve të Kosovës ka reaguar sot për një kanosje dhe një tentim sulmi ndaj një infermieri në vendin e punës në Prizren. Oda e Infermierëve, Mamive dhe Profesionistëve tjerë shëndetësorë është njoftuar nga Zahadin Destani, infermier i anestezionit në Prizren për një kanosje dhe tentim sulmi që ka ndodhur nga një familjar i […]

Mund të duket ironike, por edhe Zuckerberg përdor Signal


As Mark Zuckerberg duket se s’ është imun kur të dhënat e kompanisë që ka themeluar bëhen shënjestër e një sulmi. Mund të duket ironike, por sipas Dave Walker, studiues i sigurisë kibernetike, Zuckerberg është mes 533 milionë përdoruesve, të dhënat e të cilëve u bënë të aksesueshme para pak ditësh. Për më tepër, CEO […]

Hetime e akuza për vaksinat kur Kosovës po i harxhohen dozat


Prokuroria e Shtetit ka nisur hetime pas konferencës të së premtes mbrëma të ministrit të Shëndetësisë, Arben Vitia, ku mohoi raportimet në media për mosnënshkrim të kontratës për sigurimin e vaksinave dozave “Pfizerit”. Njoftimi i Prokurorisë ka nxitur reagimin e partive opozitare të cilat nisjen e hetimeve “për zbulim të fshehtësisë zyrtare” e kanë vlerësuar […]

Astrologët shpjegojnë se si hëna mund të ndikojë në gjendjen tuaj shpirtërore


A e keni fajësuar ndonjëherë hënën e plotë për një gjendje shpirtërore shpërthyese apo një natë të çmendur? Me kusht që po, s’ jeni vetëm – njerëzit gjatë gjithë historisë kanë bërë lidhje se si hëna ndikon në gjendjen shpirtërore dhe sjelljet tona. Hëna dhe forma e saj që ndryshojnë në mënyrë ciklike kanë qenë […]

Kujdes! Një virus i ri në formën e një përditësimi mund t’u vjedhë të dhënat


Studiuesit e sistemeve të sigurisë thonë se një virus i ri i fuqishëm mund të marrë kontrollin e plotë të telefonit tuaj Android dhe t’ju vjedh të dhënat. Ky virus është i maskuar në formën e një përditësimi të Smartphone-it. Ai instalohet si aplikacion jashtë Google Play, por pasi është instaluar ai fsheh dhe filtron […]

FSSHK dënon sulmin e mbrëmshëm ndaj infermierit


Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës është shprehur e shqetësuar për dhunën fizike e cila ka ndodhur më datë gjatë mbrëmjes së kaluar rreth orës 17:10 minuta, ku gjatë vizitës shtëpiake të ekipit të Qendrës së Mjekësisë Urgjente ku është sulmuar fizikisht nga familjarët e pacientit infermieri I.S. me anë të një komunikate për […]

3 arsyet pse duhet të hani më shumë spinaq


Spinaqi është një ushqim i domosdoshëm për ta konsumuar çdo ditë, dhe konsiderohet një burim i fuqishëm i vlerave ushqyese që janë jetike për organizmin, të tilla si vitaminat A, C & K, kalium, kalcium, magnez, folate dhe hekur. Kjo perime po ashtu përmban sasi të vogla të fibrave dietale që janë shumë të mira […]

Brokoli ul rrezikun nga sulmi në tru


Femrat e moshuara duhet të konsumojnë brokoli, lulelakër dhe lakër Brukseli për të zvogëluar rrezikun nga goditja e sulmit në tru, tregojnë studimet e reja. Konsumimi i tri porcioneve në ditë ndikon që enët e gjakut të jenë më të shëndetshme. Arteriet e trashura sugjerojnë se ato përmbajnë depozite të yndyrave që ngritin presionin e […]

Kombinimi me hudhër e limon që zhbllokon arteriet dhe ul rrezikun e infarktit


Të gjithë e dimë që hudhra dhe limoni janë shumë të efektshme për shëndetin e zemrës. Hudhra ndihmon në hollimin e gjakut dhe parandalon mpiksjet të cilat mund të jenë shkaktare të një sulmi dhe goditjeje në zemër. Hudhra gjithashtu është shumë efikase në uljen e presionit të lartë të gjakut. Limoni nga ana tjetër, […]

Ja pse keni dhimbje në muskuj kur jeni të shqetësuar


Ndiheni sikur keni vrapuar shumë, por s’ keni qenë larg nga shtrati juaj për një javë. Sa herë që e mendoni, nofulla ju shtrëngohet. Dhe po ta mendoni, gjërat në punë kanë qenë pak stresuese kohët e fundit. specialistët i thonë Bustle se dhembjet e muskujve janë një rezultat i zakonshëm i ankthit, pavarësisht Vetëm po të […]

Arrest shtëpiak për personin që sulmoi infermierin në Prizren


Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm, gjyqtari i procedurës – Refki Piraj, ka caktuar masën e arresti shtëpiak ndaj të pandehurit A.K., për shkak të dyshimit të bazuar se ka kryer veprën penale sulmi ndaj personit zyrtar, nga neni 402 par. 3 lidhur me par. 1 të Kodi Penal të Kosovës. Gjykata me rastin […]

Oda e infermierëve të Kosovës dënon rastin e sulmit të bërë ndaj infermierit në Spitalin e Prizrenit


Oda e Infermierëve të Kosovës (OIK), e ka dënuar sulmin fizik ndaj një infermieri në Spitalin e Prizrenit. Ndër të tjera, OIK ka kërkuar nga organet e rendit dhe drejtësisë që të ndërmarrin veprime ligjore lidhur me këtë rast, transmeton Gazeta Shneta. “Sulme si këto, ndikojnë direkt në mbarëvajtjen e shërbimeve shëndetësore, derisa janë stafi […]

Sulmohet një infermier në Spitalin e Prizrenit, reagojnë nga FSSHK-ja dhe Oda e Infermierëve


Sindikata e Spitalit të Përgjithshëm në Prizren ka njoftuar se në mbrëmjen e 14 marsit gjatë ndërrimit të natës rreth orës 22:00, është sulmuar infermieri i Repartit të Radiologjisë N.S në vendin e punës derisa po ofronte shërbime shëndetësore për pacient. me anë të një njoftimi për media thuhet se deri tek sulmi ka ardhur […]

Cila është dita kur njerëzit pësojnë më së shpeshti sulm në zemër


Sëmundjet e zemrës prekin miliona njerëz dhe janë shkaku i dytë më i madh i vdekjeve në të tërë globin. Çdo vit, miliona njerëz vdesin për shkak të një sulmi në zemër, i cili ndodh kur diçka bllokon rrjedhën e gjakut në zemrën tuaj dhe s’ merrni oksigjenin e nevojshëm. Njihen gjithashtu si infeksione të […]

Sulmi në zemër – simptomat më të shpeshta


Shumica e njerëzve përjetojnë një sulm në zemër ose goditje në tru rreth orës 6:30 të mëngjesit, raporton Daily Mail, dhe arsyeja është niveli i proteinave në qarkullimin e gjakut. Shkencëtarët analizuan frenuesin e aktivizuesit të plazma-gjenit, i cili ngadalëson metabolizmin e mpiksjes së gjakut. Arrin kulmin herët në mëngjes, duke rritur rrezikun e goditjes […]

Avokado e dobishme për largimin e kolesterinës së keqe


Ngrënia e një molle në ditë e mban mjekun larg, por konsumimi i një avokadoje në ditë, mund të ndihmoj në zvogëlimin e nivelit të kolesterinës së keqe në gjak. Kështu ka konstatuar një studim i ri i kryer në Universitetin e Pennsylvanias. Ky hulumtim është i mirëpritur nga gjeneratat e reja, duke iu ndihmuar […]

Gjumi i pamjaftueshëm apo gjumi i tepërt e bën zemrën më të vjetër se njeriu? Ja sa duhet të flini


Ju s’ duhet të flini shumë pak, por as s’ është mirë të flini shumë! Kërkimet e fundit sugjerojnë që të rriturit që flenë shumë pak ose e teprojnë me gjumë janë në rrezik më të madh nga sulmi në zemër ose goditja në tru. Shkencëtarët thonë se kjo mbase shihet më së miri nga […]

Sa Zgjat dhimbja E Kokës Nga migrena apo hemicrania?


dhimbja e kokës nga migrena apo hemicrania s’ është shaka dhe shpesh duket sikur zgjat përgjithmonë. Ashtu si çdo person është unik, ashtu është edhe çdo fazë e migrenës apo hemicranisë. AgroWeb.org bazuar në studimet dhe në fjalën e specialistëve ju njeh më shumë me fazat e migrenës apo hemicranisë dhe disa këshilla se si […]

Skleroza e Shumëfishtë – Si Ndikon Vitamina D Tek Mbrojtja e Trurit


Një studimi kryer nga shkencëtarët e Universitetit të Oksfordit, sugjeron se mirëmbajtja e niveleve të vitaminës D ul rrezikun e sklerozës së shumëfishtë. I njëjti rekomandim vjen edhe nga një studim tjetër nga Universiteti Mjekësor i Nju Xhersit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Sipas këtyre studimeve, vitamina D luan një rol të jashtëzakonshëm mbrojtës […]

Nga veshkat tek eshtrat e thyer: dhimbjet më të padurueshme që mund të përjetohen


Sipas Shërbimit Kombëtar të Shëndetësisë (NHS), ekzistojnë 20 gjendje shëndetësore që konsistojnë me “dhembje aq kufizuese të lëvizjeve” sa që mund të pengojë në kryerjen e punëve të përditshme – dhe aty përfshihen dhimbjet tanimë veçse të njohura, si thyerja e eshtrave dhe gurët në veshkë, e deri tek ato më pak të njohura, por […]

Ushqimet të shijshme që qetësojnë nervat


Një sistem nervor i mbingarkuar më së shumti është shpenzuar në përpjekje për të mbrojtur trupin nga sulmi, dhe problemet shpesh mund të shfaqen në formën e rezervave të energjisë të ankthit, panikut ose stresit, dhe madje mund të jenë të dëmshme për sistemin endokrin. Një nga mënyrat e mbrojtjes janë ushqimet që qetësojnë sistemin […]

Ndryshimet Hormonale Nxisin dhembjet e Kokës – Çfarë duhet Të Shmangni Dhe Si Ta Trajtoni


Ndryshimet hormonale janë një arsye madhore sa i përket shfaqjes së dhembjeve të kokës dhe migenës. Numri i njerëzve që vuajnë nga migrena apo hemicrania arrin në miliona, dhe gratë janë tre herë më të predispozuara të preken nga këto dhimbje se burrat. Studimet klinike të cilave u referohet AgroWeb.org, tregojnë se struktura e sëmundjes […]

Katër ilustrime se si përjetohet vërtet ankthi


“Ankthi kronik është i çrregullt dhe i paparashikueshëm, mbizotërues dhe tinëzar, fizik dhe mendor, dhe ndonjëherë aq dobësues i papritur, sa unë s’ jam në gjendje të flas ose të mendoj qartë apo edhe të lëviz.” – Steve Barry Në një artikull për Healthline, një nga burimet më të sigurta për shëndetin, Steve Barry – një shkrimtar, […]

Reagon Oda e Mjekëve për sulmin ndaj mjekut në Istog


Oda e Mjekëve të Kosovës (OMK) ka reaguar ndaj sulmit ndaj mjekut në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Istog. me anë të një njoftimi për media, ata janë shprehur të zhgënjyer ndaj këtij sulmi, ku kanë theksuar se mjeku është bërë viktima e përhershme e sulmeve serike. “Oda e Mjekëve të Kosovës me shqetësim, […]

Skleroza e shumëfishtë, shkaqet dhe pasojat


Skleroza e shumëfishtë është një sëmundje autoimune në të cilën sistemi imunitar sulmon dhe shkatërron mbulesën mbrojtëse të qelizave nervore (mielinës) të trurit, palcës kurrizore dhe / ose syve. Kjo dëmton sinjalizimin nervor dhe shkakton një larmi të madhe të simptomave të mundshme, të tilla si: Dobësia e muskujve dhimbje Çështjet njohëse Shkaku i saktë […]

“Krimi në internet, ekonomia e tretë më e madhe në botë”


Një fjalëkalim mund të vlejë edhe 500 dollarë. Kjo është ajo që kanë zbuluar disa studiues, të cilët kanë demonstruar se si një grup hakerash në Korenë e Veriut kanë vënë në shënjestër punonjës të nivelit të lartë në banka, kompani ndërtimi, apo banka. Dhe është e lehtë të imagjinohet se çfarë mund të bësh […]

Çaji i Duhur Kundër Baktereve që Ju Sëmurin – Si ta Përgatisni


Çajrat ngrohtë dhe aromatikë janë mënyra më e mirë për të kaluar pasditet e vjeshtës apo dimrit. Gjithësesi përveçse janë aromatikë e të shijshëm, vlerën e vërtetë e marrin tek shëndeti që i dhurojnë organizmit. Që nga lashtësia mund të themi që janë mënyra më e mirë dhe natyrale për t’i bërë ballë shumë sëmundjeve. […]

Disa ushqime që ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut


Nëse presioni juaj i gjakut mbetet i lartë për një periudhë të gjatë kohore – vazhdimisht mbi 130/80 mm / Hg sipas AHA – kjo mund të dëmtojë enët tuaja të gjakut. Dëmtimi ju vë në një rrezik për rezultate negative të shëndetit, si sulmi në zemër , goditje në tru, humbje të shikimit dhe […]

Rastësitë e frikshme/ Presidentët e Amerikës dhe mallkimi i vitit zero


Në Uashington ekziston një histori e çuditshme për një mallkim shqetësues, i quajtur viti zero, i cili do të godiste presidentët e Shteteve të Bashkuara të zgjedhur në vitet që mbarojnë me numrin “zero”. Dhe Joe Biden u zgjodh në vitin 2020. Ai do të ulet në Shtëpinë e Bardhë në 20 janar 2021 me […]

Flet anesteziologu që u sulmua: U godita në kokë por vazhdova me reanimu pacientin


Anesteziologu Valon Kadriu është sulmuar fizikisht gjatë ditës së djeshme nga një familjar i një pacienti në Klinikën Infektive. Gjatë kësaj kohe, Kadriu gjendej në klinikë duke u kujdesur për pesë pacientë. Ai ishte thirrur me urgjencë për t’u përkujdesur për një pacient në gjendje të rëndë shëndetësore. “Më kanë thirr me urgjencë përderisa isha […]

SHBA, Ekipi i tranzicionit premton shpërndarje më të shpejtë vaksinash


Ekipi i tranzicionit i Presidentit të Zgjedhur, Joe Biden tha të premten se administrata e ardhshme do të veprojë më me shpejtësi për të shpërndarë vaksinat kundër koronavirusit, sapo të vijë në Shtëpinë e Bardhë më 20 janar. Zyra e zotit Biden tha se do të eliminojë praktikën që po ndjek administrata e Presidentit Trump […]

Djali rrah nënën në Obiliq


Në Obiliq gjatë së shtunës është arrestuar një person pasi që kishte rrahur nënën e tij për çka u detyrua të marr dhe trajtim mjekësor. Nga policia njoftojnë se deri tek sulmi erdhi pas një mosmarrëveshje. Me vendim të prokurorit i dyshuari është liruar në procedurë të rregullt. “Është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar pasi […]

Shkon në 22 numri i të vdekurve nga sulmi në aeroportin e Jemenit


Së paku 22 persona janë vrarë dhe mbi 50 të tjerë janë plagosur në një sulm në aeroportin e Adenit në Jemen. Një shpërthim dukuri pak minuta pas zbritjes së aeroplanit në të cilin ndodhej kabineti i ri qeveritar, i cili është përkrahur nga Arabia Saudite dhe erdhi pikërisht nga ky shtet, shkruan Indeksonline. Në […]

Çfarë u bën enëve të gjakut vetëm një pije energjike


Një hulumtim i realizuar nga Universiteti i Teksasit, i pari që tregon qartë rrezikun e sindromit metabolik të shkaktuar nga pijet energjike, ka treguar se këto të fundit e shkaktojnë gjendjen shëndetësore Vetëm po të konsumohen në baza ditore. Sipas studimit, mjafton një pije energjike për t’i ngushtuar enët e gjakut për 90 minuta pas […]

Djali vret babanë me thikë në Prizren


Një rast i rëndë ka ndodhur mesditen e sotme në komunën e Prizrenit. Djali ka vrarë babanë e tij me thikë, pas një mosmarrëshjeje që patën mes vete. Viktima ishte 50-vjecar, ndërsa sulmuesi menjëherë është dërguar në stacionin e policisë. Policia ka dalë menjëherë në vendin e dukurisë dhe ka konfiskuar mjetin me të cilin […]

Vlora Citaku pas sulmit ndaj gazetarit Valon Syla: Turp dhe e papranueshme


Amasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Citaku, e ka quajtur si të papranueshëm sulmin fizik ndaj gazetarit Valon Syla, që dukuri mesditën e sotme në qendër të Prishtinës. “Turp. Me Valonin mundesh me u pajtu, ose jo. Por me e sulmu per mendimin e tij eshte e papranueshme”, shkroi Çitaku. Valon […]

Sulmohet fizikisht gazetari Valon Syla


Gazetari kosovar, Valon Syla, është sulmuar fizikisht para pak minutash në Prishtinë, saktësisht në afërsi të lagjes “Pejton” në Prishtinë. Sulmi fizik ndaj tij vjen pas deklaratave që i ka bërë lidhur me mërgimtarët dhe ardhjen e tyre në Kosovë, Analisti Valon Syla është rrahur ditën e sotme nga një qytetar. Në videon e siguruar […]

Hoti: Sulmi ndaj infermierëve në Prizren, akt i shëmtuar


Kryeministri  i Kosovës, Avdullah Hoti, ka reaguar lidhur me rastin e të shtunës në mbrëmje, kur në Spitalin e Prizrenit disa persona kanë sulmuar stafin mjekësor. Hoti, me anë të një postimi në Facebook, ka thënë se “ngjarja e mbrëmshme në Urgjencën e Spitalit të Prizrenit, ku familjarët kanë sulmuar fizikisht infermierët në detyrë është […]

Studim: Njerëzit po vuajnë më gjatë nga sëmundjet e pleqërisë se më parë


Një studim i ri ka zbulur se shëndeti jonë është duke u përmisuar dhe jemi duke jetuar më gjatë se kurr më parë. Gjithashtu edhe në shtetet me shëndetin më të dobët jetëgjatësia është duke u rritur, ndërsa njerëzit janë duke jetuar deri në 10 vite më shumë se kurrë më parë. Tani, në të […]

Pika në zemër mund të parashikohet disa muaj më parë: Flokët ju paralajmërojnë, ndërsa trupi gjithmonë dërgon sinjale!


Niveli i lartë i hormonit të stresit, kortizol, në flokë mund të tregojë pikën në zemër me muaj para se të ndodhë sulmi Shkencëtarët kanadezë kanë hulumtuar se si problemet në punë, në martesë dhe problemet financiare rrisin rrezikun nga sëmundjet kardiovaskulare dhe kanë konstatuar që ekziston shenja biologjike me ndihmën e së cilës mund […]

Arrestohet një person në Pejë pasi sulmoi fizikisht gruan e tij


Një rast i dhunës në familje ka ndodhur në Pejë të enjten rreth orës 18:30. Një burrë kishte sulmuar fizikisht gruan e tij, me c’rast është arrestuar nga Policia e Kosovës. Sic ceket në raportin policor, viktima e këtij sulmi ka marrë menjëherë trajtim mjekësor, pas lëndimeve që mori. “Është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar, […]

Njerëzit po jetojnë deri në 10 vite më gjatë se më parë, por po vuajnë më gjatë nga sëmundjet e pleqërisë


Shëndeti jonë është duke u përmirësuar dhe jemi duke jetuar më gjatë se kurrë më parë, ka zbuluar një studim i ri. Edhe në shtetet me shëndetin më të dobët jetëgjatësia është duke u rritur, e ku njerëzit po jetojnë deri në 10 vite më shumëse kurrë më parë, transmeton Telegrafi. Tani, në të gjitha […]

Letra emocionuese e Peles për Maradonën


Vdekja e Diego Armando Maradonës më 25 nëntor të këtij viti i ka tronditur  të gjithë, në veçanti futbolldashësit. Maradona vdiq në moshën 60 vjeçare pas një sulmi në zemër. Legjenda braziliane Pele, ka kujtuar Maradonën shtatë ditë pas vdekjes së tij duke e konsideruar argjentinasin si një magjistar me topin. Pele ka shkruar do […]

Deklarata e fortë e zyrtarit amerikan: Izraeli qëndron pas vrasjes së shkencëtarit iranian!


Një zyrtar amerikan ka thënë se Izraeli qëndron pas vrasjes së shkencëtarit të lartë bërthamor të Iranit. Mohsen Fakhrizadeh u vra të premten në periferi të Teheranit. Një zyrtar anonim nga administrata e presidentit Donald Trump ka deklaruar për CNN se autoritetet e Tel Avivit e kanë ndjekur prej kohësh shkencëtarin, por s’ ka sqaruar […]

Sulmi në Gjermani, të paktën katër të vdekur


Një fëmijë dhe tre njerëz të tjerë janë vrarë ndërsa 15 janë plagosur nga masakra me makinë që la sot një “hendek të gjatë shkatërrimi” në qendrën e qytetit gjerman të Trier. Dëshmitarët thonë se panë familjarë dhe një karrocë bebeje që “fluturuan në ajër” teksa një makinë tip Range Rover vërshoi në një rrugë […]

Sulmi në Gjermani: Të paktën 4 të vdekur nga makina që goditi këmbësorët, karrocën e bebes në Trier


Një fëmijë dhe tre njerëz të tjerë janë vrarë ndërsa 15 janë plagosur nga masakra me makinë që la sot një “hendek të gjatë shkatërrimi” në qendrën e qytetit gjerman të Trier. Dëshmitarët thonë se panë familjarë dhe një karrocë bebeje që “fluturuan në ajër” teksa një makinë tip Range Rover vërshoi në një rrugë […]

Specialja edhe në dokumentin e fundit thotë se katolikët konsideroheshin kundërshtarë të UÇK-së


Gjykata Speciale beson se gjatë luftës në Kosovë, ish-udhëheqësit politikë e ushtarakë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) i kanë konsideruar si kundërshtarë të tyre katolikët në Kosovë. Në vendimin për konfirmimin e aktakuzës kundër Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit të publikuar të hënën, pretendohet se katolikët në Kosovë ishin përceptuar […]

Fushë Kosovë: Burri raporton gruan për rrahje me kabllo


Një burrë e ka raportuar gruan e tij në Policinë e Kosovës për dhunë në familje. Sipas raportit 24-orësh të Policisë së Kosovës, burri është ankuar se bashkëshortja e tij, pas një mosmarrëvshjeje, e ka sulmuar atë me kabllo. Viktima e këtij sulmi ka marrë trajtim mjekësor, ndërsa rasti në fjalë ka shkuar në procedurë […]

Specialja publikon vendimin e konfirmimit të aktakuzës kundër Thaçit, Veselit, Selimit dhe Krasniqit


  Dhomat e Specializuara të Gjykatës Speciale kanë publikuar vendimin e aktakuzës së plotë ndaj ish-krerëve të UÇK-së, Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit dhe Rexhep Selimit, të cilët akuzohen për krime lufte. Vendimi për konfirmim të aktakuzës sipas dokumentit është marrë më 26 tetor të këtij viti, mirëpo është publikuar vetëm më 30 nëntor. […]

Kujdes! Përdoruesit e Whatsapp paralajmërohen për një sulm të rrezikshëm, ja për çfarë bëhet fjalë


Përdoruesit e Whatsapp po paralajmërohen në lidhje me një sulm të rrezikshëm që mund t’i lejojë kriminelët kibernetikë të hyjnë në mesazhet dhe kontaktet tyre. Krimi në internet përfshin një haker që paraqitet si një mik në mënyrë që të fitojë qasje në llogarinë e një viktime. Hakeri më pas mund të përdorë llogarinë e […]

Shkencëtari iranian i armëve bërthamore u qëllua me armë të komanduar


Shkencëtari bërthamor iranian, i vrarë në lindje të Teheranit, u qëllua nga një mitralozë me telekomandë që lëvizte nga një makinë tjetër, tha të dielën agjencia gjysmë zyrtare e lajmeve ‘Fars News’. Derisa zyrtarët e lartë iranian po fajësojnë Izraelin, lideri suprem Ayatollah Seyyed Ali Khamenei dhe të tjerët kanë premtuar hakmarrje për vrasjen e […]

Tri mënyra për të rritur yndyrën ‘e mirë’ në organizëm


Ju ndoshta tashmë e dini që mbajtja nën kontroll e yndyrës ul ndjeshëm rrezikun e një sulmi në zemër ose goditje në tru. Tani ka edhe më shumë arsye për t’i kushtuar vëmendje yndyrës tuaj: Një raport i ri nga Instituti Scripps zbulon se mund të ulë gjithashtu rrezikun e infektimit me COVID-19! Autori i […]

Sa gjatë do të jetoni? Matni vëllimin e belit tuaj dhe do të mësoni


Zbulim i shkencëtarëve londinezë Po qe se ju intereson edhe sa ditë ju kanë mbetur në këtë botë, sekreti fshihet në një llogari të thjeshtë: Merrni një metër – mbase mund edhe të zgjasni jetëgjatësinë tuaj! Shkencëtarët e shkollës afariste “Cass” në Londër theksojnë që treguesi më i mirë i jetëgjatësisë është vëllimi i belit, […]

Dhjetëra persona të vrarë në një sulm me makinë-bombë në Afganistan


Të paktën 30 pjesëtarë afganë të sigurisë janë vrarë si pasojë e një sulmi vetëvrasës me makinë-bombë, në një bazë ushtarake në provincën Gazni të Afganistanit, kanë thënë zyrtarët. Të paktën 24 persona të tjerë janë plagosur në shpërthimin e 29 nëntorit, i cili ka ndodhur në hyrje të një bazë ushtarake në mëngjesin e […]

Sulm me makinë-bombë në Afganistan, vriten dhjetë persona


Të paktën 30 pjesëtarë afganë të sigurisë janë vrarë si pasojë e një sulmi vetëvrasës me makinë-bombë, në një bazë ushtarake në provincën Gazni të Afganistanit, kanë thënë zyrtarët. Të paktën 24 persona të tjerë janë plagosur në shpërthimin e 29 nëntorit, i cili ka ndodhur në hyrje të një bazë ushtarake në mëngjesin e […]

Macron dënon keqtrajtimin nga policia të një producenti muzike me ngjyrë


Presidenti Emmanuel Macron tha të premten se pamjet që tregojnë policinë e Parisit duke rrahur një producent muzike me ngjyrë ishin të turpshme për Francën dhe se qeveria do të duhej të gjente një mënyrë për të rikthyer besimin e publikut tek policia. Prokurorët po hetojnë arrestimin e dhunshëm të Michel Zecler, i cili tha […]

Vendimet e fundit të Komisionit Disiplinor – Dënohen Trepça ’89, Llapi e Feronikeli


Komisioni i Disiplinës brenda FFK-së ka dalë me rezultatet e mbledhjes së djeshme. Duke u bazuar në ecuritë disiplinore nga ana e komisarit të garave dhe në përputhje me deklaratat zyrtare, ka marrë vendime për dënime ndaj disa futbollistëve e personave zyrtarë të klubeve në të gjitha rangjet e futbollit kosovar, përcjell GazetaBlic. Më poshtë […]

Ditëlindja e komandantit legjendar Adem Jashari


Komandanti legjendar Adem Jashari sot po të ishte gjallë do t’i bënte 65 vjet. Ai ka lindur më 28 nëntor të vitit 1955 në Prekaz të Skenderajt. Ishte djali i tretë i Shaban dhe Zahide Jasharit. Ka mbaruar shkollën e mesme teknike në Skenderaj. Pas shuarjes së të gjitha institucioneve të Kosovës më 1990, ideja […]

Ish-futbollisti i “Zonjës së Vjetër”: Maradona do të jetonte akoma, Vetëm po të do të luante për Juventusin dhe jo Napolin


Një deklaratë tejet interesante ka ardhur nga Italia. Ish-futbollisti i “Zonjës së Vjetër”, Antonio Cabrini, ka lëshuar një deklaratë të çuditshme pas vdekjes së Maradonës, përcjell GazetaBlic. Sipas “La Repubblica”, Cabrini, në një prononcim për “TV Ispina” ka thënë se Maradona po të luante për Juventusin, do të jetonte edhe më tutje. Kjo deklaratë s’ […]

“Dora e Zotit” në duar të Zotit


Në fushën e futbollit, ai konsiderohej një gjeni ndërsa jashtë saj ai ishte një personazh i njohur praktikisht kudo, nga të gjithë. Futbollisti i madh argjentinas dhe botëror, legjenda e futbollit, Diego Maradona ka humbur jetën ditën e  mërkurë, në moshën 60 vjeçare. Maradona ka lindur më 30 tetor 1960 në Villa Fiorito, një lagje […]

Avokati i Maradonës kërkon hetime për vonesën e ambulancës


Avokati i Diego Maradonë, Matias Morla, kërkon një hetim për vdekjen e legjendës argjentinase të futbollit. Maradona vdiq të mëkurën pas një sulmi në zemër. Avokati i tij Matias Morla, e ka quajtuar “krim” vonesën e ambulancës dhe neglizhencën e personelit mjekësor. “Sipas asaj që ka thënë prokurori i San Isidros, është e pashpjegueshme që […]

Simeone për Maradonën: Një legjendë na la


Trajneri i Atletico Madrid, Diego Simeone ka nderuar bashkatdhetarin e tij, Diego Maradona i cili vdiq dje pas një sulmi kardiak. Simeone luajti me Maradona gjatë kohës së tyre në Sevilla së bashku në mes të viteve 1990 si dhe me ekipin kombëtar të Argjentinës, përcjell GazetaBlic Sport. “Një legjendë na ka lënë,” tha trajneri […]

herët a vonë e trishtueshme për argjentinasit dhe për futbollin


Pas vdekjes së legjendës botërore të futbollit, Diego Armando Maradona, është shokuar bota e futbollit. Pas vdekjes së tij ka reaguar ylli argjentinas Lionel Messi, duke thënë se sot është herët a vonë e trishtueshme për të gjithë argjentinasit dhe futbollin. “herët a vonë shumë e trishtueshme për të gjithë argjentinasit dhe futbollit. Ai po […]

Ronaldo me fjalë të mëdha për Maradonan


Ylli portugez Cristiano Ronaldo, ka reaguar pas vdekjes së Diego Armando Maradonës. Ylli i Juventusit në një fotografi të publikuar në rrjetet shoqërore, ku shihet përkrah Maradonës, ka shkruar fjalë të mëdha për argjentinasin duke e quajtur legjendë dhe magjistar. Ronaldo ka ndërruar jetë sot në Argjentinë pas një sulmi kardiak. “Sot i them lamtumirë […]

në të ardhmen do të luajmë futboll së bashku në qiell


Legjenda braziliane e futbollit, Pele, ka reaguar pas vdekjes së Diego Armando Maradonës. Ai ka shkruar se në të ardhmen do të luajë futboll në qiell së bashku me Maradonën. “Sigurisht në të ardhmen do të luajmë futboll së bashku në qiell”, ka thënë Pele, raporton Reuters. Maradona ka humbur jetën sot pas një sulmi […]

Postimi përqethës i Boca Juniors pas lajmit të vdekjes së Maradonas


Bota e futbollit është në zi. Në orët e para të mëngjesit të datës 25 Nëntor, sipas kohës lokale në Argjentinë, ka humbur jetë gjeniu i futbollit, Diego Armando Maradona, përcjell GazetaBlic. Lexo edhe: LAJMI I FUNDIT: Bota e futbollit në zi, Diego Armando Maradona ka humbur jetë Njeriu që i dha shije futbollit në […]

Publikohen detaje për sulmin terrorist që tronditi Zvicrën: Akti makabër u krye nga një 28-vjeçare, simpatizante e ISIS’it


Gruaja 28 vjeçare me shtetësi zvicerane që ka bërë sulmin në Lugano, ishte e njohur për organet e rendit si simpatizante e organizatës terroriste të Shtetit islamik (ISIS). Policia ka prova se gruaja kishte shprehur simpati për milicinë terroriste IS, ka thënë Cathy Maret nga fedpol (Policia federale) për televizionin e Zvicrës […]

Sulm me thikë në Zvicër, plagosen dy persona


Një grua ka sulmuar dy kalimtarë me thikë në qytetin e Luganos në Zvicër. Prokurorët atje thonë se dyshojnë që incidenti ishte motivuar nga terrorizmi. Autoritetet zvicerane po hetojnë një sulm të mundshëm terrorist pasi dy femra u plagosën me thikë në një dyqan në qytetin jugor të Luganos të martën. Policia kantonale në Ticino […]

Pejë, dy persona arrestohen për sulm ndaj dy të tjerëve


Dy burra janë arrestuar pas një sulmi ndaj një burri dhe gruaje në udhën ‘Zymer Smajlaj’ në Pejë. Në raportin e policisë thuhet se viktimat kanë marrë trajtim mjekësor, ndërsa të dyshuarit janë dërguar në mbajtje, me vendim të prokurorit. Incidenti ka ndodhur dje rreth orës 13:30.

Dy të vdekur nga një sulm me thikë në Kaliforni


Dy persona kanë ndërruar jetë si pasojë e një sulmi me thikë në një kishë në San Jose të Kalifornisë, ka thënë policia lokale. Departamenti i Policisë në San Jose ka thënë me anë të një postimi në rrjetin social, Twitter se zyrtarët i janë përgjigjur sulmit në orët e vona të 22 nëntorit në […]

Australi, vdes një person nga sulmi i peshkaqenit


Një burrë është vrarë nga një peshkaqen pranë një plazhi të njohur në Australinë Perëndimore. Kjo ndodhi gjë pranë Cable Beach. Burri u nxor nga uji por më vonë u shpall i vdekur, raporton BBC. “Policia mund të konfirmojë që burri ka ndërruar jetë tragjikisht”, tha Policia e Australisë Perëndimore në një deklaratë. Plazhi është […]

Izraeli sulmon me raketa caqe të Hamasit në Rripin e Gazës


Aeroplanët e Izraelit kanë kryer sulme në disa vende në Rripin e Gazës, si kundërpërgjigje ndaj një sulmi me raketë nga territori palestinez, tha Ushtria izraelite. akoma s’ ka raportime për të plagosur nga këto sulme, raporton AP. Ndonëse disa grupe militante operojnë në enklavën palestineze, Izraeli mban përgjegjës Lëvizjen Hamas – që kontrollon Gazën […]

Shteti i fsheh faturat e shpenzimeve për mbrojtjen e të akuzuarve nga Specialja


Qeveria e Kosovës s’i ka publikuar faturat e shpenzimeve për mbrojtjen e Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit, Jakup Krasniqit, dhe Salih Mustafës në Hagë. Njomza Salihi Pesë të akuzuarit e parë për krime lufte nga Gjykata Speciale, tashmë kanë dalë para Prokurorit të Dhomave të Specializuara. Thaçi, Veseli, Selimi, Krasniqi dhe Mustafa në këtë […]

Lirohet nga akuzat për sulm e kanosje deputeti Adem Hoxha


Gjykata Themelore në Prizren, dega në Dragash, të premten, e ka shpallur të pafajshëm deputetin e Kuvendit të Kosovës, njëherit kryetari i Partisë së Bashkuar Gorane, Adem Hoxha, i akuzuar për sulm e kanosje. Sipas aktgjykimit të shpallur nga gjyqtari Luan Berisha, s’ është provuar se i pandehuri Hoxha ka kryer veprat penale të cilat […]

Ishte 13 vjeç kur humbi familjen dhe i mbijetoi 16 plumbave, kush është Saranda Bogujevci?


Saranda Bogujevci, shpesh në organizime të ndryshme ka shpalosur dhimbjen e saj pasi që një pjesë e familjes ju vra nga forcat serbe gjatë luftës së fundit në Kosovë. Saranda Bogujevci, iu mbijetoi 16 plumbave, dhe humbi 14 anëtarë të familjes së saj, përfshirë nënën dhe dy vëllezërit, gjatë një sulmi brutal të ushtrisë serbe, […]

Kosova ‘përballë drejtësisë’ për deportimin e gjashtë shtetasve turq


Dëbimi i gjashtë shtetasve turq nga Kosova për në Truqi në mars të viti 2018 është konsideruar si shkelje e të drejtave të njeriut nga grupi punues i OKB-së për ndalimet arbitrare. Sipas këtij grupi punues privimi nga liria i gjashtë shtetasve turq ishte arbitrar dhe në kundërshtim me të drejtat e njeriut, përkatësisht të […]

VIDEO: Makina më e sigurtë në botë, si është ndërtuar “bunkieri” me të cilin do udhëtojë Joe Biden


Emri i saj zyrtar është “Cadillac One”, por njihet edhe si “Bisha”. Arsyeja është më se e qartë: makina e fundit e presidentit të Shteteve të Bashkuara, është më e sigurta në botë. Në fakt ajo është një bunker i vërtetë me rrota. Mjeti mund të përballojë një sulm kimik, një sulm me armë zjarri, […]

Të dhëna që tregojnë se sa vrasës është COVID-19


COVID-19 ka vrarë 250,000 njerëz në SHBA deri më tani dhe kjo shifër thuhet se është 10 herë më e madhe se vdekja nga përplasjet e makinave në një vit. Veç kësaj, në më pak se 10 muaj, COVID-19 ka vrarë më shumë njerëz sesa sulmet në tru, vetëvrasjet dhe përplasjet e makinave zakonisht në […]

Të dhëna që tregojnë se sa vrasës është COVID-19, në krahasim me shkaktarët tjerë në SHBA


COVID-19 ka vrarë 250,000 njerëz në SHBA deri më tani dhe kjo shifër thuhet se është 10 herë më e madhe se vdekja nga përplasjet e makinave në një vit. Veç kësaj, në më pak se 10 muaj, COVID-19 ka vrarë më shumë njerëz sesa sulmet në tru, vetëvrasjet dhe përplasjet e makinave zakonisht në […]

Ndeshja ndaj Bjellorusisë një finale


Shqipëria të mërkurën nga ora 16:00, do të përballet me Bjollorusinë, në kuadër të Grupit 4, të Ligës C, në Ligën e Kombeve. “Kuq e Zinjtë”, pozicionohen në vendin e dytë me 8 pikë, dy më pak se bjellorusët. Fitoreja e nesërme për Shqipërinë do të thoshte shumë, pasi përveç vendit të parë do të […]

Reagon Instituti i Historisë për akuzat e Speciales: Agresori dhe viktima janë vënë padrejtësisht në pozita të barabarta


Instituti i Historisë “Ali Hadri” në Prishtinë ka reaguar ndaj ngritjes së aktakuzave ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës: Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi dhe Rexhep Selimi. Në reagim theksohet fakti se agresori dhe viktima me këtë rast janë vënë padrejtësisht në pozita të barabarta viktima dhe agresori. Reagimi i plotë: Me konfirmimin […]

Dokument| Akuzat e Thaçit nga Serbia shumë të ngjashme me ato të Prokurorisë Speciale


Dhomat e Specializuara në Hagë kishin bërë publike aktakuzën për krime lufte kundër Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit dhe Jakup Krasniqit. Kjo aktakuzë, prej 68 faqesh, që ishte e redaktuar, ishte  konfirmuar më 26 tetor 2020 ndërsa u arrestuar disa javë më pas. “Dhomat e Specializuara pretendojnë se në korrik të vitit 1998, pas […]

Maqedonia fiton edhe pa yjet, në Shkup bie edhe Estonia


Maqedonia ka shënuar fitore minimale 2:1 përballë Estonisë, edhe pse në këtë përballje “verdhekuqtë” u paraqitën me shumë mungesa, njofton “infOSport.mk”. Angellovski e nisi këtë takim pa yjet si Pandev, Bardhi, Alioski, Dimitrievski dhe Ademi. Kësisoj sulmi udhëhiqej nga Nestorovski, i cili kishte ndihmën në prapavi nga Trajkovski dhe Triçkovski. Pikërisht ky i fundit në […]

Reporterët pa Kufij kërkojnë hetim transparent për vrasjen e gazetarit të REL


Organizata “Reporterët pa Kufij” ka bërë thirrje për një hetim transparent lidhur me vrasjen e gazetarit të Radios Evropa e Lirë, Ilyas Dayee. Ilyas Dayeem, 33-vjeçar, u vra më 12 nëntor, pasi një bombë shpërtheu në automjetin e tij në provincën jugore afgane të Helmandit. Qeveria afgane, Kombet e Bashkuara dhe të tjerët dënuan vrasjen […]

Reporterët pa Kufij kërkojnë hetim transparent për vrasjen e gazetarit të Radios Evropa e Lirë


Organizata “Reporterët pa Kufij” ka bërë thirrje për një hetim transparent lidhur me vrasjen e gazetarit të Radios Evropa e Lirë, Ilyas Dayee. Ilyas Dayeem, 33-vjeçar, u vra më 12 nëntor, pasi një bombë shpërtheu në automjetin e tij në provincën jugore afgane të Helmandit. Qeveria afgane, Kombet e Bashkuara dhe të tjerët dënuan vrasjen […]

Bekim Jashari flet për rikandidimin për kryetar të Skenderajt, dhe mundësinë e formimit të një partie të re


Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari ka folur për zhvillimet e fundit pas aktakuzave të para të Gjykatës Speciale, për situatën politike dhe krizën me pandemi e ekonomi në vend. Jashari ka dhënë detaje të pathëna më parë në lidhje me pengesat që po ndodhin në restaurimin dhe konservimin në kompleksin memorial “Adem Jashari” […]

I paraburgosuri në lidhje me terrorin në Vjenë: Doja ta ndaloja atentatorin


21-vjeçari, i cili gjendet në paraburgim, pohoi se ai donte të kontaktonte me Kujtim Fejzullain për ta larguar atë nga plani i tij terrorist. E Enjte, 12 Nëntor 2020 – 10:30 albinfo.at Keystone Në lidhje me sulmin terrorist në Vjenë, një i njohur i atentatorit, i cili u arrestua nën dyshimin e bashkëpunimit, ka thënë […]

Varroset shqiptari që u vra në sulmin terrorist në Vjenë


Nexhip V., i vrarë më 2 nëntor 2020 nga sulmi terrorist në Vjenë, do të varroset sot në varrezat e Veleshtës, komuna e Strugës. Lajmin për varrimin e të ndjerit e kanë konfirmuar për Albinfo Austria familjarët e viktimës. „Varrimi do të bëhet sot, në orën 12:o0-12:30”, tha shkurt dhe pa dashur të japë detaje […]

Po akuzohet për ngacmim seksual, Numan Baliq thotë se rasti i tij është montuar nga politika


Në seancën e shqyrtimit të dytë, i akuzuari Numan Balic deklaroi se është plotësisht i pafajshëm për veprën penale që akuzohet dhe theksoi se kjo çështje është një shpifje ordinere dhe një skenarë i përgatitur nga vetë e dëmtuara. Prokuroria Themelore në Pejë, po e akuzon Numan Baliq se më 12 gusht të këtij viti, […]

Në Veleshtë të Strugës bëhet sot varrimi i viktimës Nexhip V., i vrarë nga sulmi i Vjenës


E Mërkurë, 11 Nëntor 2020 – 9:50 albinfo.at Foto: Albinfo.at/ arkiv. Nexhip V., i vrarë më 2 nëntor 2020 nga sulmi terrorist në Vjenë, do të prehet në paqe sot në varrezat e Veleshtës, komuna e Strugës. Lajmin për varrimin e të ndjehurit e kanë konfirmuar për Albinfo Austria familjarët e viktimës. „Varrimi do të […]

Zëvendësministri i MPJ i reagon Rusisë: s’ po mund ta pranojnë poshtërimin që morën në vitin 1999


Pas deklarimeve të Ministrisë së Jashtme të Rusisë që ish-krerët e UÇK’së që po përballen me drejtësinë ndërkombëtare të marrin “dënimin e merituar”, ka reaguar zëvendësministri i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Muhamet Brajoshori. Brajshori ka thënë se përpjekjet e Rusisë kundër Kosovës s’ do marrin fund, pasi që shteti rus dhe Serbia s’ do […]

Familja bën homazhe në vendin ku humbi jetën viktima Nexhip V. në Vjenë


21 vjeçari me prejardhje nga Veleshta e Strugës ishte mes 4 viktimave të sulmit që dukuri më 2 nëntor në qendër të Vjenës E Hënë, 9 Nëntor 2020 – 21:35 albinfo.at Foto arkiv Rreth 30 anëtarë të familjes, miq dhe të njohur të Nexhip V., bënë homazhe në vendin ku pafajësisht humbi jetën nga sulmi […]

Një sulm i dyshuar i IS-it lë 11 njerëz të vrarë pranë Bagdadit


Zyrtarët shëndetësorë dhe të sigurisë në Irak thanë se një grup i lidhur me militantët e Shtetit Islamik ka sulmuar një kullë monitorimi pranë Aeroportit të Bagdadit, duke lënë së paku 11 njerëz të vrarë. Zyrtarët thanë se sulmi ka ndodhur të dielën vonë, në një objekt që monitorohet nga një forcë fisnore, me mbështetje […]

Shefi austriak kundër-terrorizmit pezullohet nga puna pas sulmit në Vjenë


Zyrtarët austriakë kanë bërë të ditura dështime tjera para incidentit që ka lënë të vdekur katër persona të hënën në mbrëmje në Vjenë. Kjo situatë ka nxitur shefin kundër-terrorizmit të këtij qyteti, Erich Zwettler që të largohet nga kjo pozitë. Policia ka thënë se ai është pezulluar nga detyra me kërkesën e tij. deri më […]

Ambasadori i Kosovës dhe ai i Shqipërisë bënë homazhe në Vjenë


E Premte, 6 Nëntor 2020 – 16:40 albinfo.ch Është bërë e ditur se sot ambasadori i Republikës së Kosovës Lulzim Pllana së bashku me Ambasadorin e Republikës së Shqipërisë Roland Bimo, bënë homazhe tek vendi ku ndodhi sulmi terrorist më 2 nëntor 2020, transmeton albinfo.ch. Ata denuan aktin terrorist të ndodhur ditën e hënë në […]

Shqiptarët bën homazhe për viktimat e 2 nëntorit në Vjenë


Qirinj dhe lule u ndezën edhe për të riun shqiptar nga Velesha e Strugës. E Enjte, 5 Nëntor 2020 – 21:40 Arben Gjinaj Me lule dhe qirinj në duar, një grup shqiptarësh prej afro 50 vetash kanë zhvilluar homazhe tek vendet ku gjetën vdekjen katër persona të pafajshëm nga sulmi terrorist i ndodhur në mbrëmjen […]

Detaje nga aktakuzat e Gjykatës Speciale për Thaçin, Krasniqin, Selimin dhe Veselin


Gjykata Speciale, me anë të një komunikate për media të enjten në mbrëmje, ka njoftuar zyrtarisht se ish-krerët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Rexhep Selimi e Jakup Krasniqi akuzohen për vrasje, trajtim mizor, zhdukje me forcë të personave në periudhën mars 1998-shtator 1999. Ata akuzohen për vrasje në Shqipëri, e është […]

Sulmi ndaj dy policëve në Fushë Kosovë, nga një muaj paraburgim për tre të dyshuarit


Gjykata Themelore në Prishtinë ka vendosur lidhur me kerkesën e Prokurorisë Themelore në Prishtinë për caktimin e masës së paraburgimit kundër të pandehurve F.K, G.K, B.K, dhe SH.K për shkak të veprës penale vrasje e rëndë në tentativë. Sipas njoftimit të gjykatës të pandehurëve iu ka caktuar masa e paraburgimit në kohëzgjatje prej një muaji […]