Në cilën strukturë të syrit gjenden shkopinjët dhe konet?


Në cilën strukturë të syrit gjenden shkopinjët dhe konet? a)Retinë b)Koroide c)Korne c)Iris

Dy nxënës të shkollës fillore “Faik Konica” ushtrojnë dhunë seksuale ndaj një vajze të klasës së parë


[ad_1] Një gjë skandaloze ka ndodhur gjatë të martës së kaluar (11.05.2021), në shkollën “Faik Konica” në Prishtinë. Në oborrin e kësaj shkolle disa nxënës të klasës së shtatë, ngacmojnë seksualisht një vajzë të po kësaj shkolle të klasës së parë. Syri.net Kosova ka arritur të sigurojë dhe videon, ku shihet që të miturit me vetëdije […]

Njollat e kuqe në sy. Pse shkaktohen dhe a janë të rrezikshme


[ad_1] Njollat e kuqe në sy njihen ndryshe edhe si rrjedhje okulare ose hemorragji subkonjuktivale Edhe pse mund të bëjnë shumë përshtypje, në përgjithësi këto njolla s’ shfaqin ndonjë problem serioz për shëndetin. Zakonisht, njollat e kuqe në sy shkaktohen nga një goditje ose dëmtim. Ato janë rrjedhje të gjakut që shfaqen në pjesën e […]

Problemet Më Të Përhapura Shëndetësore Në Moshën 60 Vjeçare


[ad_1] Me kalimin e moshës, thonë që njeriu bëhet më i mençur, ndërkohë që sa i përket shëndetit, specialistët konfirmojnë se ai bëhet më i ngatërruar. Në moshën e tretë ose në dekadën e tetë të jetës, njerëzit përballen me sëmundje nga më të ndryshmet. Hipertensioni Hipertensioni njihet si vrasësi i heshtur posaqë shfaqet pa […]

Personalite të rëndësishme në vend mbështesin ligjin për mbrojtjen e fëmijëve (FOTO)


[ad_1] E ardhmja jonë janë fëmijët tanë, andaj është shumë e rëndësishme të luftojmë për të drejtat e tyre! Më 17 Korrik të vitit 2020 është miratuar njëri ndër ligjet më të rëndësishme, Ligji për Mbrojtjen e Fëmijës. Që nga ajo datë, çdo fëmijë në Kosovë është dhe do të vazhdojë të mbrohet dhe të […]

Pse Ndodh Turbullimi i Shikimit – Arsyet Shëndetësore


A ju ka ndodhur ndonjëherë që të kapsisni, picëroni apo të fërkoni sytë nga ndjesia se s’ jeni duke parë mirë? Me kusht që jeni prekur nga turbullimi i syve, ndodh që mund t’ia vini fajin moshës ose të pranoni me pahir se keni nevojë për syze. Megjithatë, turbullimi i syve është tregues i disa […]

Tensioni i Syrit – Shkaqet, Shenjat Dhe Kur duhet Të Shkoni Patjetër Te Mjeku


[ad_1] Sytë janë të  brishtë e të rrezikuar nga një sërë problemesh shëndetësore që shkaktojnë dhimbje e probleme me shikimin. Një prej problemeve në fjalë ka të bëjë me ndjesinë e presionit të fortë në sy që shoqërohet me dhimbje të mprehta e të forta. Presioni në sy ka të bëjë me ndjesinë e tendosjes […]

Çfarë duhet të Hani Në Dhjetor – Më Të Shëndetshmet e Stinës


[ad_1] Në dhjetor duket sikur edhe ushqimet marrin ngjyra festive. Dhe s’ mund të mos mendosh për gjelin e detit të mbushur e të pjekur mirë, përsheshin karakteristik apo sallatërat e shumta që servirin amvisat shqiptare. Tani është fundi i sezonit të kungujve dhe gështenjave, ndaj shfrytëzojini mirë Po qe se ju zë syri ndonjë […]

Nis nga fillimi gjykimi në rastin “Syri i Popullit”, të akuzuarit deklarohen për fajësinë


[ad_1] Të akuzuarit në aktakuzën e gjerë në rastin e njohur si “Syri i Popullit” dolën sot prapë para gjykatës pasi rasti u kthye në rigjykim. Në seancën e sotme, të akuzuarit u deklaruan rreth fajësisë së tyre. I akuzuari Avni Llumnica deklaroi se është i pafajshëm. “Aspak s’ kam faj, po të kem faj […]

Test psikologjik / Gjëja e parë që shihni zbulon disa karakteristika interesante për personalitetin tuaj


[ad_1] Ky test psikologjik që ju nxit të tregoni gjënë e parë që shihni zbulon disa aspekte të personalitetit shpesh të neglizhuara. Ky lloj testi vlerësohet shumë nga përdoruesit përreth web-it që testojnë veten e tyre të intriguar nga ky lloj argëtimi. Me këtë rast do të keni mundësinë të mësoni rreth aspekteve të personalitetit […]

Gazeta austriake: Mozzik qan para kamerës për Loredanën


[ad_1] Gazeta e përditshme austriake „heute“ në portalin e saj gjatë ditës së diel, i ka kushtuar një artikull (ish)çiftit të famshëm muzikorë shqiptarë, Mozzik dhe Loredana. E Diel, 22 Nëntor 2020 – 18:00 albinfo.at Me titullin „Mozzik qan para kamerës për Loredanën”, shkrimi flet për jetën mes tyre si dhe projektin e ri, që […]

15 organizata të shoqërisë civile mbrojnë punën e Ministrisë së Pushtetit Lokal


[ad_1] Ngritja e dyshimeve në disa raportime në media dhe në publik mbi procesin e vlerësimit të performancës së komunave dhe të dhënave në raportin e grantit të performances, të hartuar nga Ministria e Pushtetit Lokal, ka ngjallur reagimin e 15 organizatave të shoqërisë civile, të cilat kanë monitoruar direkt këtë proces. Në reagim OJQ-të […]

Hoti për djegien e billboardit ‘Liria ka emër’: Të tregohemi të qetë, jemi në periudhë të ndjeshme


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka komentuar djegien e billboardit ‘Liria ka emër’, në Graçanicë.   Ai tha se këtye zhvillimeve duhet t’u qasemi me qetësi derisa jemi duke kaluar një periudhë të ndjeshme si shtet. “Djegia e billboardit “Liria ka emër” në Graçanicë, është një dukuri që s’ duhet të ndodhte. duhet t’u […]

Djegia e billboardit ‘Liria ka emër’, vjen reagimi i kryeministrit Hoti: duhet të tregohemi të qetë


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka komentuar djegien e billboardit ‘Liria ka emër’, në Graçanicë. Ai tha se këtye zhvillimeve duhet t’u qasemi me qetësi pasi jemi duke kaluar një periudhë të ndjeshme si shtet. “Djegia e billboardit “Liria ka emër” në Graçanicë, është një dukuri që s’ duhet të ndodhte. duhet t’u qasemi […]

Janë ribashkuar ose jo, por Loredana, Mozzik dhe Hana paskan një detaj të përbashkët me kuptim të veçantë!


[ad_1] Prej disa javësh në media po përflitet për një ribashkim të çiftit shumë të komentuar, Mozzik dhe Loredana. Shkak u bënë postimet e tyre në vende të njëjta dhe fotot ku Loredana shfaqej me bluzat e reperit. Duke qenë se janë kthyer në kryefjalën e mediave rozë për shkak të ribashkimit të mundshëm, interesi […]

Dështon të mbahet shqyrtimi fillestar i rigjykimit në rastin e njohur si “Syri i Popullit”


[ad_1] Ka dështuar të mbahet seanca e shqyrtimit fillestar ndaj të akuzuarve Avni Llumnica, Sadri Ramabaja dhe Bajrush Konjusha, në rastin e njohur si “Syri i Popullit”. Sipas aktakuzës së re, Prokuroria Speciale i akuzon të njëjtit për veprën penale – vrasje e rëndë në tentativë dhe armëmbajtje pa leje. Ky shqyrtimit fillestar s’ arriti […]

Tharja e Syve nga Telefoni – Kujdesi Që duhet Të Tregoni


[ad_1] Tharja e syrit është një problem shëndetësor që prek shumë njerëz në botë. Ai shkaktohet në mungesë të lotëve të mjaftueshëm që lubrifikojnë syrin. Një nga arsyet kryesore që shkakton tharjen e syve është përdorimi i tepërt i telefonave celularë por edhe kompjuterave. Tharja e syrit është shumë e parehatshme prejse shoqërohet me djegie. […]

Rasti “Syri i popullit”, aktakuzë e re ndaj të përfshirëve


[ad_1] Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës ngrit aktakuzë të re ndaj “Syri i Popullit”, s’ akuzohen më për terrorizëm. Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës ka ngritur aktakuzë të re për Syrin e Popullit. E kësaj radhe pjesëtarët e Syrit të Popullit s’ akuzohen më për terrorizëm. Gjykata Themelore në Prishtinë kishte shpallur fajtorë […]

Kjo pjesë e trupit është imune nga koronavirusi – Gazeta Tribuna


[ad_1] Ndërkohë që jemi në pritje të daljes së vaksinës ndaj Covid-19, njerëzve u rekomandohet që të ruajnë distancimin social, pasi kontakti fizik dhe qëndrimi pranë të tjerëve është burim infektimi. Infeksioni merret nga spërklat që bien në fytyrë, por, sipas një studimi, një pjesë e fytyrës është imune ndaj virusit. Bëhet fjalë për syrin. […]

Ky është organi që ka imunitet nga Covid-19


[ad_1] Bota po përballet me valën e dytë të Covid-19, ndërkohë në shumë vende është rikthyer izolimi i pjesshëm. Njerëzve u rekomandohet që të ruajnë distancimin social, pasi kontakti fizik dhe qëndrimi pranë të tjerëve është burim infektimi. Infeksioni merret nga spërklat që bien në fytyrë, por, sipas një studimi, një pjesë e fytyrës është […]

Pamje nga shtëpia luksoze ku jeton Fjolla me biznesmenin Fisnik Syla


[ad_1] Estradës shqiptare i është shtuar tash e dy muaj edhe një çift i ri. Bëhet fjalë për këngëtaren Fjolla Morina dhe të dashurin e saj Fisnik Sylën. Nga fotot që postojnë dyshja vërehet se ata po shkojnë shumë mirë me njëri-tjetrin, pavarësisht gjitha kritikave e thashethemeve. Fjolla Morina edhe para zyrtarizimit të lidhjes për […]

PDK-së i takon presidenti, s’ kemi vija të kuqe për ta


[ad_1] Përplasjet për brenda koalicionit qeverisës në Kosovë sa vijnë e po shtohen, por përkundër kësaj, kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa vazhdon të mendojë që kjo qeverisje është stabile. Mustafa ka thënë se vijat e kuqe duhet hequr ndaj çdo subjekti politik. Mustafa gjithashtu tha se LDK është e gatshme për çdo […]

Mustafa “thellon” përçarjet me AAK-në, ia bën vendin PDK-së në Qeverinë Hoti: Posti i presidentit i takon PDK-së


[ad_1] Kreu i LDK’së, Isa Mustafa, thotë se kryeministrin e ka partia e tij, kryeparlamentaren Lëvizja Vetëvendosje, e Presidenti i takon partisë me radhë, që i bie PDK’së, Përplasjet për brenda koalicionit qeverisës në Kosovë sa vijnë e po shtohen, por përkundër kësaj, kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa vazhdon të mendojë që […]

Konfirmon Sabit Geci: Gjykata Speciale më ka ngritur aktakuzë


[ad_1] Ish-komandanti i UÇK-së, Sabit Geci  ka konfirmuar se ndaj tij është ngritur aktakuzë nga Dhomat e Specializuara në Hagë. “Po më është ngritur aktakuza”, ka thënë shkurt Geci për Syri.net Kosova. Geci poashtu ka njoftuar se në rast të bastisjes dhe arrestimit të tij nga forcat e EULEX-it, ai s’ do të bëjë rezistencë. […]

A munden sytë të tregojnë inteligjencën? – Gazeta Tribuna


[ad_1] Sytë janë cilësuar si pasqyra e shpirtit, të cilët mund të tregojnë shumë për gjendjen tuaj shpirtërore. Disa studime kanë treguar se shikimi i një personi në sy mund të krijojë ndjenja të thella të intimitetit, shkruan “TopChannel”. Por, përveç këtyre, tani duket se shikimi i syve të një personi mund të zbulojë edhe […]

A varet inteligjenca juaj nga madhësia e bebëzave?


[ad_1] Mund të mësoni shumë nga një person vetëm duke e shikuar drejt në sy. Në fakt, lojtarët e pokerit shpeshherë i mbulojnë sytë me syza dielli pasi që frikësohen se sytë do të tregojnë shumë për letrat e tyre, dhe disa studime kanë treguar se shikimi i një personi në sy mund të krijojë […]

Aktakuzë e re ndaj meje nga Prokuroria Speciale


[ad_1] Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur një aktakuzë të re ndaj Sadri Ramabajës. Kështu po pretendon vetë Ramabaja me anë të një postimi në Facebook. Ai e ka quajtur akuzën e Prokurorisë Speciale “të sajuar” dhe “të paramenduar politikisht”. “ Aktakuzë e stisur nga Prokuroria e kapur. Në këta pak rreshta shihet se komplet aktakuza […]

Shqipëri, Kuvendi rrëzon dekretin e Metës për Kodin Zgjedhor


[ad_1] Mazhoranca ka rrëzuar dekretin e presidentit Ilir Meta i cili ktheu për rishqyrtim ndryshimet në Kodin Zgjedhor. Ishin 96 deputetë të Kuvendit, që kanë votuar për rrëzimin e dekretit të Metës. Pas kësaj Kodi i ri Zgjedhor  do të hyjë automatikisht në fuqi pa ndryshimet që kërkonte presidenti Ilir Meta dhe opozita jashtëparlamentare. Me […]

Konjufca: Vjosa Osmani shumë shpejt do të ushtrojë detyrën e presidentes


[ad_1] Nënkryetari i Vetëvendosjes, Glauk Konjufca, ka  komentuar se si do jetë Kosova Po qe se aktakuza ndaj Hashim Thaçit konfirmohet dhe i njëjti jep dorëheqje, ashti si kishte premtuar. “s’ kam asnjë fakt apo argument që aktakuza është konfirmuar. Unë e di që zoti Thaçi ka premtuar se do japë dorëheqje kur të konfirmohet […]

Limaj; Po qe se s’ka aktakuzë për trafikim të organeve, Kosovës duhet t’i kërkohet falje për këto akuza


[ad_1] Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka thënë se asnjë individ kushdo qoftë ai s’ mund të dalë mbi Kosovës dhe për këtë, Limaj thotë se ka dhënë sprova për këtë drejtim. Limaj ka bërë me dije se kur i është shpallur aktakuza ka qenë në Slloveni dhe se shqetësimi i tij kryesor ka […]

“s’ ia falim Vjosës pozitën e presidentes veç pse është hidhëruar”


[ad_1] Kryetari i Gjilanit dhe nënkryetari i LDK’së, Lutfi Haziri, ka thënë se s’ do të votohet Vjosa Osmani për presidente të Kosovës vetëm pasi ajo është hidhëruar. Në pyetjen se a do të votohej Vjosa Osmani si presidente konsensuale brenda LDK’së për të evituar largimin e saj nga partia, Haziri është përgjigjur kështu: “s’ […]

Haziri: Largimi i Osmanit do e dëmtojë LDK-në, por do e dëmtojë edhe atë


[ad_1] Kryetari i Gjilanit dhe nënkryetari i LDK’së, Lutfi Haziri, ka thënë se kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani s’ duhet të largohet nga LDK. Osmani është përjashtuar nga të gjitha pozitat në organet udhëheqëse të LDK’së dhe ka paramajmëruar se do të nisë subjektin e saj politik. Po ashtu, ajo ka hedhur akuza ndaj kreut […]

Sëmundja Parkinson: Një çrregullim gjatë gjumit mund të jetë shenjë që mund të jeni në rrezik


[ad_1] Simptomat e sëmundjes Parkinson lidhen kryesisht me lëvizjen meqenëse përfshin humbjen e qelizave nervore në pjesën e trurit përgjegjëse për prodhimin e dopaminës. Dopamina vepron si një lajmëtar midis pjesëve të trurit dhe sistemit nervor që ndihmojnë në kontrollimin dhe koordinimin e lëvizjeve të trupit. Po qe se këto qeliza nervore vdesin ose dëmtohen, […]

A po bëhet gati PDK të hyjë në koalicion qeverisës?


[ad_1] Zëdhënësi i Partisë Demokratike të Kosovës, Avni Bytyçi, ka reaguar pas raportimit se PDK-ja po bëhet gati të hyjë në koalicion qeverisës. Bytyçi, në profilin e tij në Facebook, ka shkruar se PDK-kurrë deri më tani s’ e ka shqyrtuar e as trajtuar këtë temë. “Lajmi nga syri.net se PDK po bëhet gati të […]

“PDK është në opozitë dhe do të vazhdojë të qëndrojë si e tillë”


[ad_1] Zëdhënësi i PDK-së, Avni Bytyçi thotë se lajmi se PDK po bëhet gati të hyjë në koalicion qeverisës është i pavërtetë. Bytyçi shkruan se analistët e mediat po e mashtrojnë opinoin se kinse ka marrëveshje për hyrjen e PDK-së në Qeveri, por këto janë të pavërteta. PDK s’ e ka shqyrtuar këtë temë dhe […]

Premtimet për Klinën dhe e vërteta në teren


[ad_1] Me premtime për qytetarët e Klinës, Zenun Elezaj i kishte hyrë garës për ta rrëzuar Sokol Bashotën, i cili kishte qëndruar një dekadë në krye të komunës së Klinës. Ai arriti që me anë të balotazhit ta përmbysë rezultatin dhe të marrë drejtimin e Komunës së Klinës. Dy vite pasi i fitoi zgjedhjet, hulumtuesit […]

Premtimet për Klinën dhe e vërteta në terren


[ad_1] Me shumë fjalë e premtime Zenun Elezaj i kishte hyrë garës për ta rrëzuar Sokol Bashotën i cili kishte arritur një dekadë në krye të kësaj komune Ai arriti që me anë të balotazhit ta përmbysë rezultatin dhe të marrë drejtimin e Komunës së Klinës. Dy vite pasi i fitoi zgjedhjet, hulumtuesit e KALLXO.com, […]

Tipat e dhembjeve të kokës mund të tregojnë se çfarë problemesh shëndetësore kemi


[ad_1] dhimbja e kokës shpesh konsiderohet si diçka normale dhe pa ndonjë rrezik të madh për shëndetin tonë. Sa herë që na dhemb koka, si justifikim për veten e gjejmë pagjumësinë apo lodhjen e tepërt. Sigurisht, dhimbja e kokës s’ pasqyron gjithnjë probleme serioze në organizëm, por ka raste kur ajo paraqitet vazhdimisht dhe mund […]

Bali Muharremaj përballë Jeta Xharrës


[ad_1] I ftuari i radhës në debatin ‘Jeta në Komunë’ përballë Jeta Xharrës, është kryetari i komunës së Suharekës nga radhët e AAK-së, Bali Muharremaj. Në debatin e sontëm Muharremaj do të ballafaqohet me premtimet e tij të dhëna në fushatën për zgjedhjet lokale të vitit 2017, punën e tij deri më tani në këtë […]

Këto gjëra s’ duhet t’ia thoni kurrë partneres ose partnerit tuaj


[ad_1] Sa më shumë kohë të kaloni me partnerin/en tuaj, aq më mirë do ndiheni dhe më e konsoliduar do jetë marrëdhënia juaj. Ju do filloni të mos përdorni grimin apo do të shkoni në tualet pa e mbyllur derën. Do të tradhtoni xhinset pas trupit për pizhamet dhe bërja e pedikyrit do të zhvendoset […]

Osmani i kundërpërgjigjet Sejdiut: Trego ku të kam tradhtuar, të kam mbrojtur kur ta kthyen shpinën


[ad_1] Kryeparlamentarja Vjosa Osmani iu është përgjigjur deklaratës së ish-presidentit Fatmir Sejdiu  i cili ka thënë se është tradhtuar nga ajo për çështjen e posteve pas zgjedhjeve të gjashtë tetorit. Osmani ka deklaruar se ish-presidenti Sejdiu ka folur për tradhti pa pasur asnjë argument të vetëm. “Fatmir Sejdiu s’ mund të flasë për tradhti në […]

Mytaher Haskuka përballë Jeta Xharrës


[ad_1] Sonte në serinë e debateve “Jeta në Komuna” me Jeta Xharrën është i ftuar kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka. Haskuka sonte përballë Xharrës, asamblistëve si dhe përfaqësuesve të shoqërisë civile ballafaqohet me premtimet të cilat e kishin sjellë në krye të Prizrenit. Haskuka do të flasë për politizimin e arsimit, aferat me […]

Bashkim Ramosaj përballë Jeta Xharrës


[ad_1] Sonte, në serinë e debateve “Jeta në Komunë”, përballë Jeta Xharrës është kryetari i Komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj. Përveç Ramosajt, në debat do të marrin pjesë edhe asamblistët, Shkelqim Haxhinikaj nga Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), Mon Selmonaj nga Partia Demokratike e Kosovës (PDK), Ilir Ferizaj, nga Partia Socialdemokrate (PSD), Florim Mataj, Aleanca […]

Agim Bahtiri përballë Jeta Xharrës


[ad_1] Sonte në serinë e debateve “Jeta në Komuna” me Jeta Xharrën është i ftuar kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri. Bahtiri sonte përballë Xharrës, asamblistëve si dhe përfaqësuesve të shoqërisë civile flet për premtimet të cilat s’ i ka mbajtur. Ai gjithashtu tregon pse kishte zvogëluar numrin e personave që kishte premtuar se […]

Valon Ademi, triumfues në konkursin e arkitekturës në Vjenë


[ad_1] “Kur e pamë modelin tek 20 projektet më të mira jemi habitur. s’ e prisja të fitonim mbasi ishin 400 ide, 400 koncepte, 400 plane të ndryshme … “ E Mërkurë, 7 Tetor 2020 – 10:30 Fjorda Llukmani Studentët shqiptarë që jetojnë në Austri janë të shumtë në numër. Megjithëse s’ kemi shifra të […]

Migrimi dhe lindshmëria e ulët mbyllin shkollat rurale në Shqipëri


[ad_1] Eldi Vocrri sapo përfundoi klasën e nëntë në fshatin Zerqan të Bulqizës dhe do të vazhdojë të ndjekë gjimnazin. Por ai mund t’i përkasë brezit të fundit të nxënësve në shkollën e Zerqanit, e cila po mbyll dyert pas 127 vitesh për arsimin bazë dhe gjimnazin. Shkak për mbylljen e shkollës është bërë rënia […]

Si Të Largoni Aromën E Vezës Në Çdo Recetë Gatimi


[ad_1] Besojeni ose jo, në botë ka shumë njerëz që s’ i honepsin vezët apo aromën e tyre. Është pikërisht aroma që pengon shumë prej tyre të fusin vezën në gojë, duke i mohuar organizmit një sërë vlerash të rëndësishme. specialistët thonë aroma e fortë e vezës i atribuohet një mase të vogël që shpaloset […]

Pasta Sy – Shija e Dikurshme Kthehet me Recetën e Shpejtë


[ad_1] Dikur shiteshin në çdo cep të qytetin nëpër pastiçeri apo nga shitësit me karroca lëvizëse. Dikush i quante pasta sy e të tjerë gurabije sy, kjo prej formës së tyre. Duke qenë se në mes të ëmbëlsirës qëndronte zakonisht reçeli krijonte përshtypjen e një syri. Me një 10 lekësh mund të kënaqeshe me shijen […]

Komuna me asfalt të “gjelbër bio” 


[ad_1] Ambientalistët nga e mbarë bota do ta kishin lakmi zhvillimin interesant në komunën e Klinës. Në asfaltin e shtruar në këtë komunë mund të rriten edhe barishtet e asfalti të duket i gjelbër. Përbërja kimike i pamundëson çdo bime të rritet në asfalt por kur ai është i cilësisë jo të mirë si në […]

A keni ndëgjuar për Artritin e të miturve, i cili shfaqet para moshës 16 vjeçare


[ad_1] Shkruar nga Dr Besim Demolli – Reumatolog  MUAJI KORRIK ËSHTË MUAJI I NDËRGJEGJËSIMIT PËR ARTRIT TË TË MITURVE APO THËNË MË DREJTË PËR ARTRITIN I CILI SHFAQET PARA MOSHËS 16 VJEÇARE!  Çfarë është artriti idiopatik i të miturve?  Artriti Idiopatik i të miturver (artriti juvenile idiopatik) është një emër i përgjithshëm për disa lloje […]

Vitamina D- Roli dhe rëndësia e saj


Nga Mr. Ph Laureta Berisha Kosumi – Farmaciste VITAMINA D Vitamina D ështe ndër vitaminat e vetme që trupi ynë nuk mund ta prodhojë vetvetiu. Burimi kryesor në prodhimin e vitaminës D janë rrezet e diellit. Vitamina D eshte e domosdoshme per rregullimin e nivelit te kalciumit dhe fosforit ne organizmin tonë, duke luajtur rol kyq […]

error: Content is protected !!