Sëmundja e arterieve karotide


Cilat simptoma janë shenja të sëmundjes së arterieve karotide? Si caktohet diagnoza? Çfarë të bëhet kur ndodh mbyllja e plotë e enëve të gjakut? Sa janë të gatshëm njerëzit tanë që të eliminojnë faktorët e rrezikut?   Dr. Hajriz Rudari, Mr. Sci.Kirurg vaskular“Klinika vaskulare”tel. 044 136 108 Lezionet funksionale dhe organike të trurit që ndodhin […]

Tumori në tru: Shtatë simptoma që duhet të njihen


[ad_1] Tumoret e trurit vijnë në forma dhe madhësi të ndryshme, kështu që simptomat e tyre gjithashtu ndryshojnë. Kur bëhet fjalë për simptomat, një faktor kryesor është vendndodhja në tru ku ndodhet tumori. Për shembull, Po qe se tumori është i vendosur pranë qendrës së shikimit, ka të ngjarë që personi të ketë probleme me […]

Trombozat trurore nga vaksina AstraZeneca: Të rralla, por të trajtueshme


Mjeku i cili është duke specializuar në Neurologji në Gjermani, Fatos Morina ka thënë se s’ka vend për panikë, pasi është një numër i vogël i personave që kanë përjetuar Tromboze trurore pas marrjes së vaksinës AstraZeneca. Morina ka treguar se kush janë grupmoshat më të rrezikuara, si dhe kur duhet kërkuar ndihma e mjekut. […]

Cilat janë shenjat e para të autizmit dhe a mund të evitohet ai? Shpjegon terapistja e fëmijëve me nevoja të vecanta, Blerta Gashi


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Crregullimi i spektrit të autizmit përbën një temë jo shumë të njohur për njerëzit në përgjithësi. Ndonëse dëgjojmë jo rrallë për këtë crregullim neurobiologjik, të kuptuarit e këtij problemi është i vështirë për njerëzit që s’ i përkasin kësaj fushe. Vëzhgimi i kujdesshëm  sjelljeve të fëmijës padyshim që është një element […]

Fëmijët me autizëm vështirë po integrohen në shoqëri


[ad_1] Sot shënohet Dita Botërore e Autizmit. Me këtë rast Shoqata “Autizmi” do të organizojë disa aktivitete që kanë për qëllimi ndërgjegjësimin e shoqërisë, përkitazi rëndësisë së përkrahjes së fëmijëve që vuajnë nga kjo sëmundjeje. Erza Ramadani, mbikëqyrëse e punës terapeutike në Shoqatën “Autizmi” në Prishtinë, në një intervistë për KosovaPress, thotë se këtë vit […]

Rëndësia e lojës në zhvillimin e fëmijës


[ad_1] Shkruar nga Nil Rrustolli, psikologe për fëmijë Loja nga mosha 2 deri në  moshën 5 vjecare është pjesë e pazëvendësueshme për fëmijët Lojërat mund të nxisin zhvillimin e trurit të një fëmije në shumë mënyra, duke përfshirë sigurimin e përvojave thelbësore të jetës për të vendosur bazat për zhvillimin e trurit. Loja i lejon […]

Gënjeshtrat Që s’ duhet T’i Thuash kurrë Mjekut


[ad_1] Përballja me doktorin dashje pa dashje mund të ngjallë frikë. s’ është çështje uniforme por me prospektin e të pasurit një sëmundje a një problem shëndetësor. Kjo frikë më pas e shtyn njeriun të gënjejë thuajse në mënyrë të pafajshme për simptomat e problemit që ka. Mjeku zakonisht bën pyetje të thjeshta në lidhje […]

Aktiviteti fizik mund t’a parandaloj sëmundjen e harresës


[ad_1] Studiuesit kanë zbuluar se ushtrimet aerobike mund të zvogëlojnë progresimin e sëmundjes së Alzheimerit. Hulumtimi I botuar në revisten “Journal of Alzheimers Disease”, mbështet teorinë se stërvitja aerobike mund të shërbej si mjet parandalues ndaj kësaj sëmundjeje, si dhe mund t’I zbus simptomat tek personat e diagnostikuar me Alzheimer. Sëmundja e Alzheimerit është një […]

Videoja e frikshme tregon sesi e folura mund të përhapë COVID-19


[ad_1] Floktarët, estetistët dhe profesionistët mjekësorë që janë të infektuar me COVID-19 mund të përhapin virusin tek pacientët dhe klientët e tyre vetëm duke biseduar, një studim ka zbuluar. Pamjet tregojnë se si grimcat e dala nga goja e një personi kurse flasin mund të vërtiten dhe të përhapen në afërsinë e njerëzve të tjerë, […]

Të premten në “Takim virtual me Shëndritin” logopedi Miran Xhelili


[ad_1] Të premtën në emisionin “Takim virtual me Shëndritin” do të jetë i ftuar logopedi Miran Xhelili. Mirani ka përfunduar studimet për logopedi në vitin 2016. Karrierën e tij e ka fokusuar në fushën klinike dhe në ofrimin e shërbimeve të terapisë së gjuhës dhe të folurit në kuadër të intervenimit të hershëm. Ai profesionin […]

Vetmia – sëmundja e modernitetit


[ad_1] Vetmia mendohet të jetë universale, e pashmangshme, e mundimshme dhe psikologjike. Jo vetëm Britania e Madhe, por edhe segmente të mëdha të popullsive post-industriale në të tërë Europën, Shtetet e Bashkuara dhe Japoni, raportojnë nivele të larta të vetmisë, me pasoja serioze për shëndetin publik. Gjetjet e një sondazhi të kohëve të fundit të […]

Si ndikon COVID-19 në çrregullimet neurologjike


[ad_1] Dr. Sokrat XHAXHO*   Për të trajtuar një sëmundje, në veçanti COVID-19, një sfidë e madhe është informimi mbi këtë sëmundje. Sa më tepër të njohim virusin COVID 19 aq më të sigurtë do të jemi, ne mjekët, vetë të sëmurët si edhe familjarët e tyre në përballimin e sëmundjes dhe të ndërlikimeve që […]

Vështirësitë apo vonesat në fushën e komunikimit te fëmijët


[ad_1] Shkruar nga Naile Rrustolli, psikologe Fëmijët për të zhvilluar aftësitë gjuhësore duhet të jenë në gjendje të: marrin informacione kuptojnë informacionin të mbajnë informacionin Vonesat në të folur: Fëmija juaj mund të ketë një vonesë në gjuhë Po qe se s’ plotëson pikat e zhvillimit të gjuhës për moshën e tij. Aftësitë gjuhësore mund […]

Si ta kontrolloni zërin tuaj të brendshëm negativ


[ad_1] s’ ka shpëtim nga zëri në kokën tonë, pavarësisht Në qoftë se është memorizimi i informacionit ose krijimi i skenarëve imagjinare dhe ndikon në gjithçka që bëjmë. Kjo është arsyeja pse Ethan Kross, një profesor i psikologjisë në Laboratorin e Emocionit dhe Vetëkontrollit në Universitetin e Miçiganit, thotë se bisedat më të rëndësishme që […]

Sëmundja e Parkinsonit


[ad_1] Sëmundja Parkinson është një çrregullim progresiv neurodegjenerues që zhvillohet kur qelizat e trurit që prodhojnë dopaminë vdesin. Dopamina është një lajmëtar kimik jetësor (neurotransmetues) që ndihmon në rregullimin e lëvizjes. Kur dopamina shterohet, simptomat klasike të Parkinsonit si ngadalësia e lëvizjes, lëkundja, ngurtësia dhe vështirësitë në ecje mund të ndodhin. Doktorët e konsideronin sëmundjen […]

Arsyet Pse Ndodh Mjegullimi i Trurit – Çfarë duhet të Dini dhe Si të Mbroheni


[ad_1] Mjegullimi i trurit s’ është një gjendje mjekësore. Është një term i përdorur për disa simptoma që mund të ndikojnë në aftësinë tuaj për të menduar. Mund të ndiheni të hutuar ose të çorganizuar ose ta keni të vështirë të përqendroheni dhe të vendosni mendimet tuaja në fjali. Sindroma e lodhjes kronike Me këtë […]

Disa fjalë që duhet t’i heqim nga përdorimi që të jemi më të lumtur, sipas psikogëve


[ad_1] Shpesh, ne priremi të përdorim fjalë të ndryshme në baza ditore, që kryesisht kanë të bëjë me ankesa, pa e ditur efektin e tyre në gjendjen tonë emocionale. Janë disa fjalë të vogla që duhet të hiqen nga përdorimi dhe të zëvendësohen me fjalë të reja që kanë kuptim pozitiv. “Shumica e bisedave amerikane […]

Të Flasësh Me Veten Është Shenjë Inteligjence


[ad_1] Mund të të ketë ndodhur edhe ty që po lexon këtë artikull. Mund ta kesh gjetur veten duke menduar me zë të lartë pavarësisht ambientit apo njerëzve që të rrethojnë. Mos u shqetëso, s’ ka asnjë problem. Sipas specialistëve të folurit me veten është diçka shumë e mirë. E Folura Me Veten Dhe Rëndësia […]

10 arsye pse duhet të lexosh çdo ditë


[ad_1] s’ duhet të ketë arsye të caktuar se pse duhet të lexojmë, megjithatë për ata që kanë nevojë për shtysa të jashtme, më poshtë gjeni disa nga përfitimet që vijnë nga të lexuarit Stimulon mendjen Studimet kanë treguar se stimulimi i mendjes ndihmon në parandalimin dhe ngadalësimin e zhvillimit të sëmundjeve si Alzhajmeri dhe […]

Pediatrët paralajmërojnë të gjithë prindërit për dy teste që duhet bërë fëmijëve që në muajin e parë të jetës


[ad_1] OBSH (Organizata Botërore e Shëndetësisë) ka përsëritur udhëzimin se në muajin e parë të jetës, të gjithë të sapolindurit duhet të kontrollohen për shikimin dhe dëgjimin. Këto janë kontrolle, të kryera tek të gjitha foshnjat menjëherë pas lindjes ose në muajin e parë të jetës, të nevojshme për të identifikuar defektet në dy shqisat […]

Dalin rezultatet nga 1530 testime për COVID-19 në Kosovë


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka njoftuar se nga  1530 mostra të testuara,  478 raste kanë rezultuar pozitive. Brenda 24 orëve 11 persona kanë humbur jetën si pasojë e infeksionit me SARS-CoV-2 në nivel vendi. “Brenda 24 orëve janë raportuar 11 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: […]

Spitalet tona janë të ngarkuara me pacientë me COVID-19


[ad_1] U. d. i drejtorisë së ShSKUK-së, Valbon Krasiqi, tha se Spitalet Rajonale dhe Klinika e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës janë të ngarkuara me pacientë me COVID-19. Krasniqi potencoi se rreth 700 pacientë janë me oksigjeno –terapi përderisa një numër i lartë i pacientëve janë në respiratorë. “Më shumë se një muaj spitalet tona […]

11 të vdekur nga COVID-19 brenda 24 orëve në Kosovë


[ad_1] Brenda 24 orëve e Kosovës kanë ndërruar jetë 11 persona si pasojë e infeksionit me SARS-CoV-2. “Brenda 24 orëve janë raportuar 11 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prishtinë 2 raste (77, 65 vjeç), Prizren 2 raste (82,72 vjeç), Ferizaj 1 rast (60 vjeç), Fushë Kosovë 1 […]

Pejë, 26 pacientë në gjendje të rëndë nga COVID-19


[ad_1] Katër pacientë me COVID-19 në Spitalin Rajonal të Pejës janë duke u asistuar me maskë CPAP, maska CPAP përdoret për pacientët të cilët kanë vështirësi në frymëmarrje. Në këtë spital aktualisht janë duke u trajtuar 134 pacientë me COVID-19, 88 prej tyre janë në oksigjeno- terapi ndërsa 26 janë në gjendje të rëndë. Instituti […]

Shërbimet për personat me nevoja të veçanta s’ ofrohen nga shteti


[ad_1] Arbërie Nagavci, nënkryetare e Kuvendit të Kosovës nga Lëvizja Vetëvendosje, gjatë debatit parlamentar për gjendjen e të drejtave të personave me nevoja të veçanta në Republikën e Kosovës, tha se ka probleme në disa fusha. Sipas Nagavcit mungon qendra për diagnostikimin e personave me nevoja të veçanta gjë që sipas saj shumë fëmijë që […]

Kompania Microsoft skedon patentën për regjistrim dhe shënime mbi gjuhën e trupit


[ad_1] Gjigandi teknologjik Microsoft ka skeduar një patentë për një sistem që bën të mundur monitorimin e gjuhës së trupit të punonjësve dhe mimikën (shprehjet e fytyrës) gjatë takimeve të punës dhe për t’i dhënë ngjarjeve një “rezultat të cilësisë”. Skedimi (regjistrimi) sugjeron që ai mund të vendoset nëper takime të botës reale ose takime […]

Gjilan, shtatë pacientë me COVID-19 po trajtohen me maskë CPAP


[ad_1] Spitali Rajonal i Gjilanit është mbushur me pacientë me coronavirus. Aktualisht në këtë Spital janë duke u trajtuar 103 pacientë, 60 prej tyre janë me oksigjeno-terapi ndërsa shtatë prej tyre janë me maskë CPAP, maskë e cila u ndihmon pacientëve me vështirësi frymëmarrjeje. Këtë e ka konfirmuar për KALLXO.com drejtori i Spitalit, Nisret Hajrullahu. […]

Universiteti i Mitrovicës lejon studentët pa maska (FOTO)


[ad_1] Në Universitetin e Mitrovicës “Isa Boletini”, studentët po lejohen të lëvizin edhe pa maska mbrojtëse nëpër hapësirat e brendshme. Të premten, ekipi i KALLXO.com ka vizituar hapësirat e universitetit ku ka hasur në studentë të cilët s’ kanë qenë duke bartur maska ose s’ i kanë mbajtur ato në formën e duhur. KALLXO.com ka […]

Edhe 12 të vdekur nga COVID-19 në Kosovë


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njofton se brenda 24 orëve janë raportuar 12 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Podujevë 2 raste (76, 66 vjeç), Prishtinë 2 raste (74, 64 vjeç), Fushë-Kosovë 1 rast (61 vjeç), Gjakovë 1 rast (85 vjeç), Gjilan 1 rast (79 […]

15 të vdekur nga COVID-19 në Kosovë


[ad_1] 775 persona kanë rezultuar pozitivë me COVD-19 gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë ndërsa 15 të tjerë kanë  mbetur të vdekur. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prizren 4 raste (76, 66, 56, 52 vjeç), Prishtinë 2 raste (78, 66 vjeç), Ferizaj 1 rast (78 vjeç), Gjilan 1 rast (80 vjeç), Klinë 1 […]

Kur të dy prindërit punojnë, fëmijët zhvillojnë më shpejt shkathtësitë dhe të folurit


[ad_1] Fëmijët e nënave të punësuara më shpejt avancojnë se fëmijët e nënave të cilët janë amvisa, është rezultat i hulumtimit të Universitetit të Oxfordit dhe Shkollës Londineze të Ekonomisë Shkuarja e përditshme në çerdhe apo te gjyshja dhe gjyshi përmirëson aftësitë siç janë të folurit, interaksionin social apo shkathtësinë për t’u veshur vetë. Shkencëtarët […]

Rezultatet nga rreth 1.600 teste për COVID-19


[ad_1] Gjatë 24 orëve të fundit, nga gjithsej 1.599 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, rezultojnë 720 raste pozitive. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike njoftoi se janë raportuar 11 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prizren 4 raste (81, 79, 72, […]

Ministria e Shëndetësisë mori nga Japonia mbi 12 mijë tableta “Favipiravir” për pacientët me COVID-19


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë ka marrë nga Japonia 12.200 tableta të ilaçit “Favipiravir” për trajtimin e pacientëve me COVID-19, pasi që ky bar ka treguar efekt të mirë te pacientët e infektuar me coronavirus. Aktualisht Klinika Infektive në QKUK është e furnizuar me “Favipiravir” por jo edhe me “Remdesivir”. “Favipiravir” dhe “Remdesivir” janë duke u […]

Rëndohet situata, rritet numri i pacientëve me COVID-19 në Spitalin e Pejës


[ad_1] Nga raporti ditor i Spitalit Rajonal të Pejës bëhet e ditur se aktualisht janë duke u trajtuar 110 pacientë të infektuar me coronavirus, 88 pacientë janë në oksigjeno – terapi prej tyre 17 pacientë janë në gjendje më të rëndë. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike dje ka bërë të ditur se në nivel vendi […]

8 pacientë kanë ndërruar jetë nga COVID-19 brenda ditës


[ad_1] Gjatë 24 orëve të fundit, 8 persona kanë ndërruar jetë si pasojë e infektimit me COVID-19 në Kosovë. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prizren 4 raste (87, 84, 61 dhe 60 vjeç), Gjilan 2 raste (89, 77 vjeç), Prishtinë 1 rast (74 vjeç), Suharekë 1 rast (70 vjeç). Numri i përgjithshëm i viktimave […]

Alarmi i COVID, pranë 20% e mjekëve të Kosovës të infektuar


[ad_1] Sëmundja COVID-19 ka prekur edhe mantelbardhët. deri më tani në nivel vendi janë infektuar mbi 710 mjekë. Këtë e ka bërë të ditur Oda e Mjekëve e Kosovës për KALLXO.com. “deri më tani janë mbi 710 mjekë të infektuar (me COVID-19). Me sëmundje aktive janë mbi 50 prej tyre”, thuhet në përgjigjen e Odës. […]

Ministri i Bujqësisë infektohet me COVID-19


[ad_1] Ministri i Bujqësisë, Besian Mustafa, ka bërë të ditur se ka rezultuar pozitiv me COVID-19. Mustafa me anë të një komunikate për media në “Facebook”, ka njoftuar se po ndjehet mirë dhe që do mundohet t’i kryej obligimet nga shtëpia ku do qëndroj i izoluar. “Falënderoj familjen për kujdesin, si dhe të gjithë miqtë […]

Klinika Interne apo ‘COVID-3’ do të ofrojë shërbime për pacientët e infektuar


[ad_1] Klinika Infektive – ‘COVID-1’ është mbushur me pacientë me COVID-19 të cilët po marrin trajtim mjekësorë në Qendra Klinike Universitare të Kosovës, përveç Infektivës pacientë të infektuar me coronavirus është duke trajtuar edhe Klinika e Pulomologjisë – ‘COVID-2’. Për shkak të rritjes së lartë të rasteve me coronavirus në nivel vendi janë rritur edhe […]

Gjendja e pacientëve me COVID-19 në Spitalin e Mitrovicës Jugore


[ad_1] Nëntë pacientë me COVID-19 janë të shtrirë në Spitalin Rajonal të Mitrovicës, një prej tyre është nën asistimin me oksigjeno – terapi ndërsa të tjerët janë në gjendje stabile. Këtë e ka konfirmuar për KALLXO.com drejtori i Spitalit, Enis Istrefi. “9 pacientë janë të shtrirë në Spitalin e Mitrovicës, një është me oksigjen, të […]

Rreth 7,800 raste aktive me COVID-19 në Kosovë


[ad_1] 7.798 raste aktive me SARS- CoV-2 janë aktualisht në nivel vendi, përderisa deri më tani rezultojnë të infektuar 24.792 persona. Me rritjen e numrit të rasteve në nivel vendi është rritur edhe numri i rasteve aktivë me COVID-19, brenda 24 orëve numri i rasteve aktive është rritur për 52 persona, dje numri i rasteve […]

Rritet numri i pacientëve me COVID-19 në spitalin e Pejës


[ad_1] Në Spitalin e Pejës është rritur numri i pacientëve të hospitalizuar. Aktualisht në këtë Spital janë duke u trajtuar 59 pacientë me COVID-19, përderisa në të ardhmen më parë të hospitalizuar ishin 40 pacientë. Sipas raportit ditor të Spitalit, nga 59 pacientët e shtrirë 52 janë duke u asistuar më oksigjeno- terapi përderisa shtatë […]

QKUK në pritje për furnizim me ilaçin Remdesivirë


[ad_1] Pandemia e COVID-19 ka prekur rreth 50 milionë qytetarë në gjithë globin, ndërsa mbi 1 milion kanë humbur jetën si pasojë e kësaj pandemie, shumë vende nëpër botë janë izoluar në mënyrë që të parandalohet përhapja e COVID-19, sëmundje ngjitëse e cila transmetohet nga njëri tek tjetri me anë të spërklave dhe prekjeve. Pandemia […]

5,565 raste aktive me COVID-19 në Kosovë


[ad_1] Numri i rasteve me COVID-19 në Kosovë është rritur përsëri, nga 1617 testime të bëra nga IKShPK dhe Laboratorët e Licencuar nga Ministria e Shëndetësisë për testime të coronavirusit 661 raste kanë rezultuar të infektuar nga pandemia e coronavirusit. Sipas njoftimit të IKShPK-së në Kosovë janë 5,565 raste aktive me SARS-CoV-2, përderisa javë më […]

COVID-19, Spitali Rajonal i Gjilanit pritet të furnizohet me rreth 10 mijë litra oksigjen


[ad_1] Spitali Rajonal i Gjilanit, më saktësisht Klinika Infektive dhe ajo e Pulmologjisë është duke trajtuar 45 pacientë me COVID-19, prej tyre 29 janë me oksigjeno-terapi ndërsa katër pacientë të tjerë janë me maskën CPAP, maskë e cila ndihmon pacientët të cilët kanë probleme me frymëmarrje. Për trajtimin e pacientëve me COVID-19 është i nevojshëm […]

Infektologu Salih Ahmeti tregon dallimin mes gripit sezonal dhe COVID-19


[ad_1] Gripi sezonal dhe COVID-19 kanë simptoma pothuajse të njëjta. Kështu thotë në një intervistë për KALLXO.com Infektologu Salih Ahmeti. Ai tha se është shumë e vështirë të dallohen këto dy sëmundje. “Dallimi klinik s’ është i lehtë meqenëse të dy sëmundjet, qoftë gripi sezonal qoftë COVID-19, shoqërohen me manifestime klinike respiratore shumë të përafërta, […]

Si përhapet coronavirusi në tri situatat e tona të përditshme?


[ad_1] Rreziku i infeksionit me coronavirus është më i madh në ambiente të mbyllura, por mund të zvogëlohet duke aplikuar të gjitha masat në dispozicion për të kontrolluar infeksionin. El Pais publikoi një përmbledhje interesante të gjasave të infektimit në tre skenarë të përditshëm bazuar në zbatimin e masave të sigurisë dhe gjatësinë e ekspozimit […]

Tri fazat e degradimit të komunikimit publik- mediet s’ duhet t’u japin hapësirë degraduesve


[ad_1] Fatkeqësisht, sot, këtë formë të komunikimit publik të degraduar, të ftuarit publik e kanë bartur edhe në mediet tradicionale, e sidomos në debatet televizive, të cilat në të vërtetë bartin përgjegjësinë kryesore në krijimin e opinionit publik dhe që deri më sot, kanë prezantuar vlerat kryesore të shoqërisë. Mediet kredibile dhe profesionale, sot, duhet […]

COVID-19 arriti të infektojë rreth 1.1% të njerëzve në Kosovë, çdo i katërti qytetar i testuar doli pozitiv


[ad_1] Në bazë të dhënave të publikuara, COVID-19 ka arritur ta infektojë rreth 1.1 për qind të popullatës së Kosovës nga fillimi i pandemisë e këndej, ku çdo i katërti qytetar i testuar rezultoi me virus. Sikurse të gjitha vendet e botës edhe Kosova po ballafaqohet me pandeminë e coronavirusit . Të dhënat e Worldometers.info […]

Tri shkolla në Drenas shënojnë raste pozitive me COVID-19


[ad_1] Shifrat e rasteve të reja me COVID-19 janë rritur ditëve të fundit në mënyrë drastike në Kosovë. Vetëm brenda gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 418 persona pozitiv me këtë sëmundje nga 1.608 mostra të marra. Nga ky rezultat, shtatë janë komunën e Drenasit. Virusi ka prekur edhe mësimdhënësit e nxënësit nëpër shkollat […]

Për rritjen e rrezikut nga COVID-19, flet infektologu Salih Ahmeti


[ad_1] Pandemia COVID-19 ka prekur 418 persona brenda 24 orëve në Kosovë duke shënuar numrin më të madh të të infektuarve brenda ditës. Rreziku se do të rritet akoma numri i rasteve të të infektuarve në nivel vendi ekziston, ka konfirmuar infektologu në Klinikën Infektive në QKUK, Salih Ahmeti. “Nëse vazhdon kështu (rritja e numrit […]

Kriza e COVID-19, në Lipjan ndërpritet mësimi në dy klasë


[ad_1] Klasa e dhjetë e Gjimanzit ‘Ulpiana’ në Gadime dhe klasa e nëntë në Shkollën e Fillore të Mesme të Lartë ‘ Hasan Zyko Kamberi’ në Sllovi të komunë së Lipjanit janë duke punuar sipas skenarit C, vijimi i mësimit online, për shkak të nxënësve të cilët kanë rezutluar pozitivë me COVID-19. “s’ kemi ndonjë […]

Pejë, pesë pacientë me COVID-19 në gjendje të rëndë


[ad_1] Mantelbardhët e Spitalit të Pejës janë duke trajtuar 25 pacientë të infektuar me COVID-19, prej tyre 18 janë duke u asistuar me oksigjeno – terapi, asistim për lehtësim të frymëmarrjes për pacientë, ndërsa nga këta pesë janë në gjendje më të rëndë. Nga rezultatet e publikuara dje nga Institutiti Kombëtar i Shëndetësisë Publike bëhet […]

Lajmet jo të vërteta për COVID-19


[ad_1] Çdo ditë e më shumë jemi duke u ekspozuar  ndaj një sasie të madhe informacionesh rreth COVID-19 në baza ditore. Jo të gjitha informacionet që ne i pranojmë janë të besueshme. Lajme të publikuara në media shfaqin pretendime se personat që kanë viatminë D në sasi të mjaftueshme në organizmin e tyre kanë më […]

22 pacientë me COVID-19 të shtrirë në spitalin e Pejës


[ad_1] 22 pacientë janë duke u përballur me pandeminë e coronavirusit në Spitalin Rajonal të Pejës, prej tyre 17 janë nën asistimin me oksigjeno – terapi dhe shtatë nga ta janë në gjendje të rëndë. “1 pacient është shëruar nga Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit”, thuhet në raportin ditor të Spitalit. Instituti Kombëtar i […]

Situata me COVID-19 në Spitalin e Gjilanit, flet drejtori Nisret Hajrullahu


[ad_1] Numri i pacientëve të cilët dyshojnë për COVID-19 dhe kërkojnë ndihmë mjekësore në Klinikën Infektive ka filluar të rritet, por një rritje e tillë s’ është edhe në Spitalin e Gjilanit. Drejtori i Spitalit Rajonal të Gjilanit, Nisret Hajrullahu, në një përgjigje për KALLXO.com tha se numri i pacientëve të cilët dyshojnë për infektim […]

Pesë pacientë me COVID-19 në gjendje të rëndë në spitalin e Pejës


[ad_1] Në Spitalin Rajonal të Pejës aktualisht janë duke u trajtuar 21 pacientë me COVID-19, 14 prej tyre janë nën asistimin me oksigjeno – terapi, pesë janë në gjendje të rëndë. Nga raporti ditor i spitalit të Pejës tutje bëhet e ditur se gjatë 24 orëve është shëruar një pacientë nga infektimi me coronavirus. Instituti […]

Mjeti i ri zbulon sulmin në tru për vetëm katër minuta


[ad_1] Studiuesit nga Houston Methodist Hospital dhe Penn State University kanë zhvilluar një mjet që përdor inteligjencën artificiale për të diagnostikuar një sulm në tru duke analizuar anomalitë në lëvizjet muskulore dhe aftësinë e të folurit të një pacienti, me saktësinë e një mjeku të dhomës së urgjencës. Mjeti i ri bazohet në inteligjencën artificiale […]

Gjendja e pacientëve me COVID-19 në Pejë


[ad_1] Në Spitalin Rajonal të Pejës aktualisht janë duke pranuar trajtim mjekësor 25 pacientë me COVID-19, 17 prej tyre janë nën asistimin me oksigjeno – terapi dhe nga këta katër janë në gjendje të rëndë. IKShPK dje ka njoftuar se në këtë komunë janë shënuar shtatë raste të reja të të infektuarve me coronavirus, përderisa […]

Mjeti i ri i bazuar në inteligjencën artificiale zbulon sulmin në tru për vetëm katër minuta


[ad_1] Studiuesit nga Houston Methodist Hospital dhe Penn State University kanë zhvilluar një mjet që përdor inteligjencën artificiale për të diagnostikuar një sulm në tru duke analizuar anomalitë në lëvizjet muskulore dhe aftësinë e të folurit të një pacienti, me saktësinë e një mjeku të dhomës së urgjencës Mjeti i ri bazohet në inteligjencën artificiale […]

1 mijë e 770 raste aktive me COVID-19


[ad_1] Në Kosovë aktualisht janë 1 mijë e 770 raste aktive të infektimeve me COVID-19. Numri i rasteve të të infektuarve me COVID-19 është rritur ditëve të fundit, në 24 orët e fundit në nivel vendi janë regjistruar 124 raste të të infektuarve, ndërsa janë shpallur të shëruar 49 persona të tjerë. Komuna me më […]

Cilat janë simptomat dhe shkaktarët e depresionit?


[ad_1] Depresioni klasifikohet si një çrregullim i humorit. Mund të përshkruhet si ndjenja e trishtimit, humbjes ose zemërimit që ndërhyjnë në aktivitetet e përditshme të një personi. Organizmi mund të përkeqësohet për shkak të depresionit duke shkaktuar: artriti astma sëmundje kardiovaskulare kanceri diabeti (sëmundja e sheqerit) mbipesha Simptomat e depresionit Depresioni i madh mund të […]

Në spitalin e Pejës, katër pacientë me COVID-19 në gjendje të rëndë


[ad_1] Në Spitalin Rajonal të Pejës janë duke u trajtuar 21 pacientë të infektuar me coronavirus, prej tyre 17 janë me oksigjeno- terapi, katër prej tyre janë në gjendje të rëndë. Në raportin ditor të Spitalit bëhet e ditur se tre pacientë janë shëruar gjatë 24 orëve. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike dje ka njoftuar […]

Vdes një person nga COVID-19 në spitalin e Gjilanit


[ad_1] Brenda 24 orëve është raportuar një rast i vdekjes me COVID-19 pozitiv. Pacienti ka humbur jetën në Spitalin e Përgjithshëm, në Gjilan. Me këtë, numri i të vdekurve nga COVID-19 ka arritur në 657 raste. në ato e sipër, gjatë 24 orëve të fundit, janë regjistruar edhe 130 raste pozitive dhe 71 pacientë janë […]

Mbi 70 pacientë të shëruar nga COVID-19 gjatë ditës


[ad_1] 71 pacientë janë shëruar brenda 24 orëve nga COVID-19. Derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 14.787. Numri total i rasteve pozitive është 17.139 raste nga 81.704 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 657 raste të vdekjes. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 52 raste, komuna Gjilan 16 […]

COVID-19, vdesin dy pacientë në Spitalin e Gjilanit brenda 24 orëve


[ad_1] Infeksioni me COVID-19 ka marrë jetën e dy personave në komunën e Gjilanit. Këtë për KALLXO.com e ka konfirmuar, Ukshin Ismajli, nga spitali i Gjilanit. “Është konfirmuar sot edhe në takimin me bordin dhe komitetin emergjent edhe prej kryetarit të Komunës dhe është e vërtet që, njëri ka humbur jetën dje pasdite ndërsa tjetri […]

2 të vdekur në 24 orët e fundit nga COVID-19


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKShPK) ka njoftuar se në 24 orët e fundit në Kosovë janë shënuar 2 raste të vdekjes nga COVID-19, duke e rritur numrin total të vdekjeve nga ky virus në 652. Po ashtu IKShPK-ja ka njoftuar se në 24 orët e fundit janë shënuar edhe 104 raste të reja. […]

42 pacientë të shëruar nga COVID-19 brenda 24 orëve


[ad_1] Brenda 24 orëve të fundit janë shëruar 42 pacientë nga COVID-19, ndërsa nga 889 mostra janë regjistruar 104 raste të reja me SARS-CoV-2. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka njoftuar se 2 raste të vdekjes janë shënuar nga kjo sëmundje. Coronavirusi apo COVID-19 është sëmundje ngjitëse e cila transferohet te tjetri me anë të […]

Rritet numri i rasteve të reja me COVID-19


[ad_1] IKShPK njofton se brenda 24 orëve në Kosovë nga 889 mostra janë regjistruar 104 raste të reja me SARS-CoV-2, përderisa janë shëruar 42 të tjerë. ndërsa, 2 raste të vdekjes janë shënuar nga kjo sëmundje. 16 mijë e 606 persona deri tani janë infektuar me COVID-19, përderisa janë shëruar 14 mijë e 516dhe kanë […]

59 persona shërohen nga COVID-19


[ad_1] IKShPK ka njoftuar se 59 persona e kanë tejkaluar pandeminë me COVID-19, përderisa janë regjistruar edhe 77 raste të reja me SARS-CoV-2. Numri i rasteve me COVID-19 është rritur javëve të fundit. “Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 59 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 14.519 […]

Dalin rezultatet nga 649 testime për COVID-19 në Kosovë


[ad_1] IKShPK njofton se brenda 24 orëve në Kosovë janë regjistruar 77 raste të reja me SARS-CoV-2, përderisa janë shëruar 59 të tjerë. Numri i rasteve është në rritje javëve të fundit. Sot s’ është shënuar asnjë vdekje nga COVID-19. 16 mijë e 502 persona deri tani janë infektuar me COVID-19, përderisa janë shëruar 14 […]

Udhëzues mbi përdorimin e deyrueshëm të maskave në ambientet jashtë shtëpisë. – Instituti i Shëndetit Publik


[ad_1] Publikohet udhëzuesi i ISHP për mbajtjen e maskave jashtë ambienteve të shtëpisë, Fico: Përjashtohen fëmijët nën 11 vjeç dhe disa kategori të veçanta të qytetarëve me probleme shëndetësore të konfirmuara nga mjeku       Tiranë, 14 Tetor – Duke filluar nga dita e nesërme, datë 15 Tetor, mbajtja e maskës do të jetë […]

Udhëzues mbi përdorimin e deyrueshëm të maskave në ambientet jashtë shtëpisë . – Instituti i Shëndetit Publik


[ad_1] Publikohet udhëzuesi i ISHP për mbajtjen e maskave jashtë ambienteve të shtëpisë, Fico: Përjashtohen fëmijët nën 11 vjeç dhe disa kategori të veçanta të qytetarëve me probleme shëndetësore të konfirmuara nga mjeku       Tiranë, 14 Tetor – Duke filluar nga dita e nesërme, datë 15 Tetor, mbajtja e maskës do të jetë […]

Të folur me veten, çka thonë psikologët për këtë


[ad_1] Shpesh na ka ndodhur që kur kemi qenë duke komunikuar me veten tonë, të ruhemi që të mos shihemi nga të tjerët. Shkaktarët që na kanë shtyrë të veprojmë kështu kanë qenë pikërisht mendimet e njerëzve të tjerë për ne, që potencialisht këtë veprim  kanë mundur ta konsiderojnë si anormal. Të folurit me vetveten, […]

Ankthi dhe manifestimi i tij


[ad_1] Zakonisht dëgjojmë njerëz të thonë se kanë ankth pa e ditur saktë se çfarë është ai. Ka të ngjarë që si të barazohet me ndjenjën e stresit ose të perceptohet si e njëjta gjë, mirëpo stresi dhe ankthi kanë dallime qenësore. Ankthi si koncept është i vështirë për t’u kuptuar. Ai shpesh mund të […]

Në cilën moshë duhet të fillojnë të flasin fëmijët?


[ad_1] Ndonëse një mënyrë komunikimi është edhe të qarit që lëshojnë ata, fëmijët s’ flasin deri në një moshë të caktuar. Ata fillimisht qajnë, pastaj nga muaji i gjashtë fillojnë të gugasin dhe të murmurisin, ndërsa pas një viti lindjeje ata do duhej të jenë të aftë të nyjëtojnë ndonjë fjalë. Kuptohet se edhe procesi […]

Si shkaktohet gjendja e hipnozës?


[ad_1] Hipnoza ka të bëjë me krijimin e një gjendje ëndërrore te njerëzit përmes të folurit. Shumë kohë më parë hipnoza mendohej të ishte formë e fjetjes, ashtu që edhe vetë fjala “hipnozë” do të thotë “gjumë” në gjuhën greke. Sidoqoftë, kjo hipotezë ra poshtë pasi studiuesit vërenë që gjendja trunore e një njeriu në […]

Gjendet lidhja në mes të ADN dhe të shkruarit me dorë të majtë


[ad_1] Shkenctarët tashmë kanë gjetur lidhje në mes të ADN dhe të shkruarit me dorën e majtë. Udhëzimet e gjetura shpalosin po ashtu ndryshimet në strukturën dhe funksionin e trurit të mëgjarashëve, sidomos në pjesët që kanë të bëjë me gjuhë. Ekipi në Universitetin e Oksfordit, që njëkohësisht zhvilloi këtë studim, thotë se njerëzit majtakë […]

Pse ‘dëgjoni’ zëra brenda kokës tuaj kur mendoni?


[ad_1] Kur kemi mendime të vetëdijshme, shpesh mund të dëgjojmë një zë brenda kokës sonë. Një studim i ri po zbulon pse ndodh kjo. Pse i përfshijmë tingujt e fjalëve në mendimet tona kur mendojmë pa folur? A janë ato vetëm një iluzion i nxitur nga kujtesa jonë e të folurit të hapur? Këto pyetje […]

error: Content is protected !!