Tetë këshilla për një sistem më të fortë imunitar kur agjëroni në Ramazan, sidomos gjatë pandemisë


Përveç sfidës për të agjëruar për 12+ orë gjatë ditës, këtë vit, sikurse para këtij viti, myslimanët kanë sfidën e shtuar për të mbajtur sistemet e tyre imune në funksionin optimal – sidomos mes pandemisë së shkaktuar nga COVID-19.

Në këtë drejtim, shumë media i kanë kushtuar rëndësi kësaj pjese, duke marrë mendimet e specialistëve, përcjell Telegrafi.

Kështu, edhe Daily Sabah, ka folur me një specialiste dietike dhe psikologen klinike Merve Öz, e cila ka ndarë këshillat e saj për tu siguruar që të keni Ramazanin më të shëndetshëm të mundshëm duke ruajtur peshën tuaj dhe duke e mbajtur të fortë sistemin imunitar.

Të hani apo jo syfyr?

Duke përsëritur se të dy sistemet për të cilat trupi ka nevojë për më shumë energji janë sistemi imunitar dhe sistemi i tretjes, Öz tha se agjërimi lejon trupin të përqendrojë energjinë e tij në një në një, dhe kështu ndalimi i tretjes për një periudhë specifike lejon sistemin imunitar të jetë më aktiv.

Kjo do të lejojë trupin të riparojë qelizat dhe të luftojë më mirë mikrobet.

Öz thotë se mes syfyrit dhe iftarit është koha kur sistemi imunitar do të jetë më aktiv, por për ta siguruar këtë, ajo theksoi domosdoshmërinë e ngritjes për të ngrënë një vakt të shëndetshëm syfyri, pa marrë parasysh sa të prirur të jeni të ktheheni për të fjetur.

“Po qe se s’ ngriheni për syfyr, trupi juaj do të stresohet për shkak të një periudhe të zgjatur urie, e cila mund të zvogëlojë imunitetin tuaj”, thotë ajo.

Çfarë ushqimesh të zgjidhni

Kur bëhet fjalë për ndërtimin e një diete të shëndetshme gjatë Ramazanit, çelësi është që të shkoni me ushqime më të lehta, por të “plota” që do të ndihmojnë trupin tuaj të plotësojë të gjithë lëndët ushqyese që mund të humbni gjatë gjithë ditës.

Mundohuni që në tryezën tuaj të keni të përfshirë të gjitha grupet thelbësore të ushqimit – drithëra, perime dhe fruta, bishtajore, arra, qumështore ose alternativa dhe burimet tuaja të proteinave.

“Një supë ushqyese, vezë, djathë, ullinj, zarzavate, tranguj, domate do të ishte ideale”, thotë Öz.

Sidoqoftë, ajo rekomandon konsumimin e vezëve, “një nga burimet më të mira të proteinave”, së bashku me miellin e tërshërës ose grurit për të rritur ngopjen dhe për të larguar urinë për më shumë kohë.

Shkoni me supa dhe sallata

“Pasi të prisni agjërimin dhe të hani supën tuaj, bëni një pushim për 15 minuta dhe pastaj kaloni në pjatën kryesore”, thotë Öz.

Meqenëse truri juaj s’ do të regjistrojë sinjalin që jeni duke u ngopur deri pas 20 minutash, pushimi para se të hani përsëri ju ndihmon të ngadalësoni dhe t’ju japë më shumë kontroll mbi pjesët tuaja.

Supa është një zgjedhje veçanërisht e shkëlqyeshme për fillestarët pasi ndihmon trupin tuaj të përshtatet ngadalë me ndjenjën e ngopjes dhe parandalon një rritje të papritur të sheqerit në gjak, përcjell Telegrafi.

Öz gjithashtu rekomandon që të keni një “ndihmë” të mirë të sallatës si një anë e vaktit tuaj kryesor në iftar. Jo vetëm që zarzavatet dhe perimet në sallatë do të mbushin stomakun tuaj me vëllimin e tyre, por sallatat gjithashtu ju parandalojnë të konsumoni shumë kalori në të njëjtën kohë.

“Fibrat që merrni nga sallatat do t’ju ndihmojnë të lehtësoni përtacinë e zorrëve”, shton ajo.

Merrni antioksidantë

Antioksidantët në ushqime, veçanërisht frutat dhe perimet, mund të ndihmojnë në parandalimin e dëmtimit të qelizave, duke rritur sistemin imunitar.

Kjo është arsyeja pse konsumimi i frutave si një meze të lehtë ndërmjet iftarit dhe syfyrit rekomandohet shumë.

“Frutat janë gjithashtu të pasura me fibra, të cilat lehtësojnë funksionimin e sistemit të tretjes dhe krijojnë një mjedis të përshtatshëm që bakteret e dobishme të lulëzojnë në zorrë. Dhe sa më shumë baktere të dobishme të kemi në zorrë, aq më i fortë do të jetë imuniteti ynë”, thotë Öz.

Kur bëhet fjalë për ëmbëlsira, përpiquni të shkoni për fruta sa më shumë që të jetë e mundur, shton ajo.

Jo të gjithë karbohidratet janë krijuar në mënyrë të njëjtë

Öz thotë se duhet të përpiqeni të përmbaheni nga gjërat e pjekura dhe pastat sa më shumë që të jetë e mundur gjatë këtij muaji.

Shtimi i shpejtë i peshës dhe mbipesha gjithashtu mund t’ju bëjë të ndjeshëm ndaj shumë sëmundjeve, duke përfshirë sëmundjet e zemrës dhe diabetin (sëmundjen e sheqerit) dhe mund të nënkuptojë rezultate më të këqija nga COVID-19.

andaj, dietologët i kushtojnë rëndësi të madhe qëndrimit në një peshë të shëndetshme, veçanërisht gjatë Ramazanit.

Pini të paktën 1.5 litra ujë

Uji është i domosdoshëm për një sistem të fortë imunitar pasi i mban të gjitha sistemet në trup të funksionojnë si duhet.

Dhe Öz thotë: “Uji gjithashtu ndihmon në heqjen e toksinave nga trupi, transportimin e lëndëve ushqyese në qelizat tona dhe neutralizon bakteret dhe viruset”.

Ajo gjithashtu paralajmëron kundër mos konsumimit të mjaftueshëm të ujit kur pini çaj, kafe ose pije të tjera me kafeinë.

Këto pije mund t’ju japin përshtypjen e gabuar se jeni duke përmbushur marrjen tuaj të përditshme të ujit, megjithatë, kafeina dehidraton trupin dhe vepron si diuretik, që do të thotë që shpejton sekretimin e ujit nga trupi.

Disa mjekë rekomandojnë të pini një filxhan ujë për çdo filxhan kafe që pini për të kompensuar këtë efekt.

Rishikoni probiotikët

Po qe se ka një pije që Öz rekomandon që njerëzit të shtojnë në dietat e tyre gjatë Ramazanit, është kefir (një pije e qumështit të thartuar me një shije të thartë).

Falë probiotikëve që përmban, kefiri ka një efekt shumë të thellë që forcon imunitetin, thotë ajo.

“Kefiri, i cili rregullon florën e zorrëve, ndihmon gjithashtu në zbutjen e kapsllëkut, një problem me përvojë gjerësisht në Ramazan. Përveç kësaj, kefiri ka një indeks të ulët glicemik dhe përmbajtje të lartë të proteinave, duke ju bërë të ndiheni më të ngopur për më shumë kohë”.

Çështja e stërvitjeve

Megjithëse stërvitja mund të jetë gjëja e fundit që dëshironi të bëni kur agjëroni, mjekët rekomandojnë të paktën 30 minuta aktivitet për të mbajtur trupin tuaj në formë, për të ndihmuar tretjen dhe forcuar sistemin tuaj imunitar.

Duke përsëritur se mbajtja aktive ishte një nga faktorët më të rëndësishëm për të ndërtuar imunitetin, Öz tha se e bën këtë duke mbështetur shëndetin fizik dhe mendor.

Po qe se s’ keni kushte fizike që ju pengojnë ta bëni këtë, të paktën përpiquni të ecni 30 minuta çdo ditë pa u lodhur shumë, tha ajo.

Shumica e mjekëve rekomandojnë që të përmbaheni nga stërvitjet me intensitet të lartë gjatë agjërimit dhe të ushtroni një ose dy orë pas ngrënies për të parandaluar tretjen e ushqimit.

Një shëtitje e shpejtë është ushtrimi më i rekomanduar, me mjekët që e rekomandojnë atë ose një ose dy orë para iftarit ose pas vaktit të iftarit. /Telegrafi

Postime të ngjashme

Infektologu flet për situatën me COVID-19: Varianti britanik ka ndikuar në përhapjen më masive të infeksionit


Ditëve të fundit është vërejtur një rënie e lehtë e rasteve të reja me COVID-19, por prapë Klinika Infektive është e ngarkuar me pacientë të infektuar.

Infektologu Arben Vishaj, në Klan Kosova, bëri të ditur se Klinika Infektive vazhdon të mbetet e ngarkuar sidomos pas përhapjes së variantit të ri britanik të COVID-19.

“Për momentin i kemi 117 pacientë të hospitalizuar. Është e vërtetë që varianti britanik është prezent në vendin tonë dhe mbase ky variant ka ndikuar në përhapjen më masive të infeksionit me COVID-19”.

“Gjendja paraqitet pothuajse e njëjtë – e rëndë sikur që ka qenë gjithmonë. Kjo është një gjendje krejtësisht e veçantë nga protokollet e sëmundjeve infektive”.

Infektologu mes tjerash bëri të ditur se kohëve të fundit është rritur kohëzgjatja e hospitalizimit, teksa për trajtim dominojnë moshat e shtyera.

“Çdo ditë diku tre deri në pesë pacientë ndodh që i lirojmë. Por, menjëherë brenda ditës këto vende mbushen ndërsa kohëzgjatja e trajtimit është më e rritur – ne akoma për këtë muaj s’ i kemi bërë parametrat statistikore që ta dimë me përqindje më të saktë. Në përgjithësi është rritur kohëzgjatja e hospitalizimit”.

“Dominojnë moshat e vjetra, por kohëve të fundit kemi edhe mosha që janë të mesme që trajtohen në klinikën tonë”.

Tutje, Vishaj bëri të ditur se nga 117 pacientë nga ta 105 janë në oksigjeno-terapi.

“Për momentin i kemi 117 pacientë ku praktikisht e kemi të mbushur tërë kapacitetin e hospitalizimit ku prej tyre 105 janë në oksigjeno-terapi dhe katër pacientë janë në kujdesin intenziv”, tha ai ndër të tjera.

Postime të ngjashme

Çfarë i ndodh trupit në 30 ditët e Ramazanit


Në Ramazan, myslimanët agjërojnë çdo ditë nga mëngjesi deri në mbremje një muaj të tërë.
Më poshtë do të paraqiten disa informacione interesante në lidhje me atë që ndodh në trupin tuaj gjatë këtyre 30 ditëve të Ramazanit.

Ndryshimi në Fazën 1 (Dita 1, Dita 2)

Në ditën e parë të agjërimit, niveli i sheqerit në gjak bie. Zemra ngadalëson rrahjet dhe tensioni i gjakut bie. Glykogjeni është tërhequr nga muskujt duke shkaktuar disa dobësi. Vala e parë e pastrimit është zakonisht më e keqja. dhimbje koke, të vjella, fryma e keqe dhe gjuha me një veshje të rëndë janë shenjat e fazës së parë të spastrimit. Uria mund të jetë më intensive në këtë periudhë.

Ndryshimi në Fazën 2 (Dita 3 deri në Ditën e 7)

Yndyrnat, të përbëra nga acidet yndyrore të transformuara, kanë filluar lirimin e glicerinës nga molekulat gliceride dhe janë konvertuar në glukozë. Lëkura mund të vajiset, derisa këto janë vajra të cilat kanë dalë jashtë nga trupi. Njerëzit që s’ kanë probleme të lëkurës mund të hasin vetëm disa ditë këtë gjë. Kjo ndodh për vetë faktin se trupi përparon shumë shpejt dhe sistemi i tretjes qëndron në pushim për disa kohë, duke i përqëndruar të gjitha energjitë e tij në pastrim dhe shërim. Qelizat e bardha të gjakut dhe të imunitetit rrisin aktivitetin e sistemit. Ju mund të ndieni dhimbje në mushkritë tuaja. Kjo ndodh derisa organet dhe mushkritë janë në procesin e spastrimit të tyre duke u riparuar në mënyrë graduale. Fryma është akoma e rëndë dhe gjuha e veshur. Zorrët janë në proçes spastrimi duke ju ndihmuar edhe juve me një funksionim normal.

Ndryshimi në Fazën 3 (Dita 8 deri në ditën e 15)

Ju do të përjetoni energji të zgjeruara, pikëpamje të qarta dhe do të ndjeheni më mirë. Në dobësitë, lëndimet e vjetra mund të bëheni më të ndjeshëm dhe ato mund të jenë më të dhimbshme.

Ky është rezultat i rritjes së aftësisë së trupit për t’u shëruar gjatë agjërimit.
Në qoftë se ju kishit thyer krahun tuaj rreth 10 vjet më parë, ju do ta ndieni atë edhe gjatë kësaj kohe.
Në këtë kohë të agjërimit aftësitë e trupit tuaj për t’u shëruar janë të lidhura drejt për drejt me stilin e jetës tuaj. Në qoftë se ju keni jetuar me një dietë jo të pasur ushqimore, aftësia natyrore e shërimit të trupit tuaj do të jetë pak e ndërlikuar.

Megjithatë. gjatë agjërimit procesi i shërimit të trupit është në efikasitet optimal.
Trupi mund të përmbajë inde të vdekura apo të dëmtuara, limfocite të dëmtuara, inde që sekretojnë substanca, të cilat tresin qelizat e dëmtuara.
Këto substanca irritojnë rajonin përreth dhe shkaktojnë një përsëritje të dhembjeve në pjesën e lënduar më parë, duke ju lënë juve me idenë se kjo mund të ketë vite që është zhdukur.
dhimbja konsiderohet si e mirë, derisa trupi është duke përfunduar proçesin e shërimit. Muskujt mund të bëhen të shtrënguar dhe të lënduar për shkak të largimit të toksinave. Këmbët mund të jenë të prekura më keq, derisa toksinat grumbullohen pikërisht në këmbë. Erërat janë të zakonshme në këtë fazë për shkak të baktereve të tepërta në gojë. Gargara e përditshme me kripë dhe ujë do të pengojë ose të shërojë këtë efekt.

Ndryshimi në Fazën 4 (Dita 16 deri në ditën e 30)

Trupi i është përshtatur plotësisht procesit të agjërimit. Ka më shumë energji dhe qartësi të mendjes. Periudha e pastrimit mund të jetë më e shkurtër dhe ditë më të mira mund të keni në këtë fazë. Shërimi i organeve është duke përfunduar. Pas janë nxjerr jashtë mekanizmat e shkaktimit të dëmeve, trupi fillon të punojë me kapacitet maksimal për zëvendësimin e indeve të dëmtuara. Pas ditës së 20 truri është me funksion më normal. Qartësia e mëndjes dhe ekuilibri emocional mund të ndjehen në këtë kohë. Kujtesa dhe përqëndrimi janë përmirësuar.

Postime të ngjashme

Ujërat radioaktiv në oqean/ Si do të filtrohen lëndët e kontaminuara të Fukushimas?


Ambientalistët në të tërë botën janë në alarm për vendimin e një dite më parë të qeverisë japoneze që miratoi shkarkimin e ujërave të rënda radioaktive të centralit bërthamor “Fukushima” në oqeanin Paqësor.

“Tepco”, kompania që administron centralin ”Fukushima Daiichi”, planifikon të fillojë ecuritë për lëshimin e ujit të kontaminuar nga impianti i Fukushimas nën “protokolle më të rrepta” si dhe pastrimin e saj nën monitorimin e IAEA-së (Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike).

Uji do të pompohet për të ftohur karburantin e dëmtuar, të përzier me ujë shiu dhe ujëra nëntokësore gjithashtu të ndotura, dhe do të pastrohet, sipas skemës së zhvilluar nga ”Tepco”, që do të përdorë një sistem të avancuar të trajtimit të lëngjeve, të njohur si Alpet.

Procesi do të heqë shumë nga elementët radioaktivë, duke përfshirë stronciumin dhe ceziumin, por largimi i tritiumit i cili është i lidhur hidrogjenin është i vështirë të ndahet nga uji.

Operacionet e filtrimit, për këtë qëllim, kërkojnë heqjen të radioizotopeve dhe hollimit të njëkohshëm të ujit deri në arrijnë nivelet e tritiumit nën kufijtë rregullatorë, deri në pompimin përfundimtar në oqean.

Tritiumi konsiderohet jo shumë i dëmshëm. Ai është një emetues beta, por bëhet i dëmshëm për organizmin e njeriut Po qe se gëlltitet ose Po qe se përfundon në të për shkaqe të tjera.

Pastrimi në termocentralin bërthamor të shkatërruar nga në fakt tërmeti dhe cunami i vitit 2011 do të mbarojë tashmë në vjeshtën e vitit të ardhshëm.

Vendimi i qeverisë japoneze për të vazhduar lëshimin gradual në oqean të mbi 1,25 milionë tonë “lëng kompleks”, që mbahen në dhjetëra mijëra rezervuarë të mëdhenj, i jep fund diskutimeve shkencore dhe politike se si të zgjidhet një nga aspektet me më shumë probleme, i gjeneruar nga shkrirja e reaktorëve.

 

m m/dita

Postime të ngjashme

Receta e veçantë e supës me arra dhe hudhra


Ndiqni më poshtë recetën e vjetër të Supës me Arra dhe Hudhra, e cila përgatitet krejt lehtë dhe shpejt.

E lehtë në shije dhe me një aromë të mrekullueshme që të tërheq menjëherë drejt tryezës është supa e pulës me arra dhe hudhra.

Receta e kësaj supe është pjesë e traditës së nënave shqiptare. Dikur ajo gatuhej në raste të veçanta, sidomos kur shtëpinë e vizitonin miq e mysafirë.

s’ ka fjalë për të përshkruar shijen fantastike të kësaj supe, përbërësit e të cilës kombinohen në mënyrë të shkëlqyer me njëri-tjetrin.

Mishi dhe lëngu i pulës kombinuar me arrat është një mrekulli për shijen, por mbi të gjitha për shëndetin falë vlerave të larta ushqyese që ka.

Kjo supë është ideale për çdo ditë. Jo vetëm që të kënaq nepsin dhe oreksin me shijen e saj fantastike por ndihmon dhe mbron organizmin.

Ndiqni më poshtë recetën e vjetër të Supës me Arra dhe Hudhra, e cila përgatitet krejt lehtë dhe shpejt.

Përbërësit

(Përbërësit më poshtë për 4-5 persona)

Një pulë mesatare

3-4 lugë vaj ulliri

Pak gjalpë i freskët

1 filxhan çaji me arra të thërrmuara

2 lugë miell gruri

2 thelpinj hudhër

Lëng limoni i freskët

Kripë

Piper

Përgatitja

Pastrojmë me ujë të rrjedhshëm pulën dhe e ndajmë në copa.

Vendosim një tenxhere në zjarr, shtojmë copat e pulës dhe vajin e ullirit.

I kaurdisim për pak dhe më pas shtojmë ujë derisa copat e mishit të mbulohen tërësisht.

Pasi pula të ketë zierë, vendosni një tigan në zjarr, shtoni pak vaj ulliri dhe miellin, kaurdiseni derisa mielli të marrë një ngjyrë të artë.

Në këtë moment largojeni tiganin nga zjarri. Merrni pak lëng nga tenxherja ku ka zierë pula, shtojeni tek mielli dhe kaurdiseni derisa masa të behet e trashë, e njëtrajtshme.

E shtojmë këtë masë tek tenxherja ku kemi pulën me lëngun e saj. E vendosim në zjarr dhe e trazojmë në mënyrë që të mos bëhen kokërriza dhe supa të nisë të trashet.

Në fund shtojmë arrat e thërrmuara, hudhrat e shtypura, kripën, i lëmë të ziejnë për pak minuta dhe supa është gati.

Kur e shërbejmë i shtojmë piper, disa pika lëng limoni të freskët.  Vetëm po të dëshironi, për më shumë shije mund t’i shtoni edhe disa pika gjalpë të shkrirë.

Kjo supë shoqërohet në mënyrë të mrekullueshme me sallata të freskëta të stinës, perime të pjekura, bukë të thekur por edhe byrekë të ndryshëm.

Postime të ngjashme

Çfarë i ndodh trupit pas ekzekutimit të këtij ushtrimi të thjeshtë?


Ky është ushtrimi i cili kursen kohë, mund të ekzekutohet kudo qoftë, por që jep rezultate të shkëlqyeshme

Fjala është për ushtrimet plank, apo ushtrimet e përballimit.

specialistët konsiderojnë që pesë minuta plank në ditë janë ideale, mirëpo natyrisht që nga fillestari s’ pritet që të mbajë tempin e tillë, transmeton Telegrafi.

Filloni me periudhë më të shkurtër dhe pastaj gradualisht vazhdoni për 5 sekonda. Kohën për këtë ushtrim gjithsesi mund gjeni. Do ta ndieni trupin dhe do t’i jepni formë në një afat shumë të shkurtër.

Pas dy muajsh të ekzekutimit të këtij ushtrimi, ndryshimet të cilat mund t’i prisni janë të pabesueshme:

dhimbja në shpinë zhduket

Vetëm po të ekzekutohet drejt, planku në asnjë mënyrë s’ dëmton asnjë muskul. Posaçërisht forcon muskujt e shpinës dhe ndihmon në eliminimin e dhembjeve në atë zonë.

Muskujt e stomakut bëhen më të fortë

Ushtrimi plank, i cili është më i mirë se çdo ushtrim tjetër, kur është fjala për forcimin e muskujve të stomakut. Në këtë periudhë kohore ata tërësisht do të definohen dhe do të bëhen të fortë si gur.

Përmirëson qëndrimin

Plank ndikon pozitivisht në qëndrim dhe lehtëson qëndrimin vertikal, dhe për këtë shkak do të jeni edhe për disa centimetra më e gjatë, në atë kohë shpina, supet dhe qafa do t’ju jenë më të bukura.

Zhvillon fleksibilitetin

Fleksibiliteti është karakteristikë e cila në jetë mund të jetë ndihmë e madhe, në atë kohë ky ushtrim pikërisht ndikon në zhvillimin e tij.

Shikoni se si ekzekutohet ky ushtrim:

Postime të ngjashme

Parashikimi i një pandemie në të ardhmenTashmë është bërë e mundur për të parashikuar Po qe se do të shpërthejë një pandemi e re falë Zbuluesit të Pandemisë së COVID-19, një hartë që tregon vatrat alarmante të një infeksioni. Por specialistët paralajmërojnë se saktësia e parashikimit varet nga cilësia e të dhënave që mblidhen. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Elizabeth Lee njofton:

Falë inteligjencës artificiale është bërë realitet një hartë që parashikon se ku dhe kur mund të shfaqet një vatër e re e koronavirusit.

“Në mënyrë që të marrim masa në nivel lokal kundër pandemisë, ka rëndësi të kuptojmë si përhapet sëmundja dhe me çfarë shpejtësie në një komunitet apo qytet specific,” thotë Turgay Ayer i Institutit të Xhorxhias për Teknologjinë.

Harta dixhitale që mund të përdoret tani nga publiku s’ pasqyron situatën aktuale të epidemisë, por analizon ritmet e deritanishme të përhapjes së virusit.

Sa më të errëta ngjyrat e hartës, aq më i lartë rreziku që në atë zonë të ketë përhapje më intensive.

Këto parashikime janë bërë të mundura falë të dhënave të mbledhura që analizohen nga një algoritëm. Këto të dhëna përfshijnë rastet e infektimeve me COVID dhe vdekjet nga sëmundja, vatrat gjeografike, ritmet e punësimit, rregulloret për vënien e maskave, numrin e përditshëm të testeve dhe informata të tjera.

“Ashtu si me modele të tjera për parashikime, saktësia e parashikimit varet nga saktësia e të dhënave tek të cilat bazohet,” thotë zoti Ayer.

Analizimi i të dhënave për çdo vend mund të kërkojë ditë apo javë të tëra Po qe se bëhet nga specialistë. Por falë inteligjencës artificiale ky proces për parashikimin e vatrave të pandemisë është përshpejtuar shumë.

Studiuesit thonë se edhe pasi të përfundojnë vaksinimet, kjo hartë është e rëndësishme:

“Si në rastet Po qe se shfaqet një variant i ri që s’ kontrollohet nga vaksinat ekzistuese, ose Po qe se arrijmë në një pikë kur mbrojtja nga vaksina fillon të zbehet, gjë që mund të ndodhë në një moment në të ardhmen, pas 12 apo ndoshta pas 15 muajsh,” thotë Jagpreet Chhatwal, Fakulteti Mjekësor i Harvardit.

Për momentin, harta shërben vetëm për të parashikuar epidemi në Shtetet e Bashkuara pasi s’ është e lehtë të sigurohen të dhëna të sakta nga vende të tjera.

Studiuesit thonë se kur të mblidhen të dhëna të mjaftueshme edhe nga vende të tjera, kjo hartë mund të përshtatet për të parashikuar përhapje alarmante infeksioni përtej Shteteve të Bashkuara, duke u bërë një armë tjetër në ndihmë të zyrtarëve të shëndetit publik.

Postime të ngjashme

Astrologët shpjegojnë se si hëna mund të ndikojë në gjendjen tuaj shpirtërore


A e keni fajësuar ndonjëherë hënën e plotë për një gjendje shpirtërore shpërthyese apo një natë të çmendur? Me kusht që po, s’ jeni vetëm – njerëzit gjatë gjithë historisë kanë bërë lidhje se si hëna ndikon në gjendjen shpirtërore dhe sjelljet tona.

Hëna dhe forma e saj që ndryshojnë në mënyrë ciklike kanë qenë gjithmonë një prani e dukshme në qiellin e natës, kështu që ka kuptim që njerëzit do të përdorin ciklin hënor si një pikë reflektimi për të vëzhguar sjelljen njerëzore.

Por a mund të ndikojë hëna në gjendjen tuaj shpirtërore në ndonjë mënyrë domethënëse, apo a është e gjitha në kokën tonë? Sipas disa hulumtimeve dhe specialistëve shpirtërorë, është e mundur, shkruan Bustle.

Pavarësisht Me kusht që besoni në astrologji, është fakt astronomik që hëna ka një efekt të prekshëm në shumë gjëra domethënëse këtu në tokë. Për shembull, hëna kontrollon baticat e oqeanit, ndikon në ciklin jetësor dhe sjelljen e shumë kafshëve të ndryshme dhe madje ndikon në qëndrueshmërinë e rrotullimit të tokës rreth diellit. Me kusht që tërheqja gravitacionale e hënës është aq e fuqishme sa të ndikojë në oqean dhe boshtin e tokës, s’ ndihet shumë e tepërt të mendohet se mund të ketë një ndikim edhe te njerëzit.

Gjysma e parë e ciklit hënor mund t’ju bëjë të ndjeheni më të motivuar

Hëna e re është pika në ciklin hënor kur hëna është më pak e dukshme, por gjithçka ka të bëjë me vendosjen e qëllimeve dhe synimeve në astrologji. Pra, ndërsa hëna rritet në qiell gjatë gjysmës së parë të ciklit të saj, mund të vini re se keni gjithashtu një rritje të energjisë dhe motivimit.

“Gjatë kësaj faze njerëzit do të fillojnë intuitivisht projekte të reja, do të ndërmarrin veprime dhe do të përsosin,” thotë Fletcher. “Në momentin kur hëna fillon të rritet në përmasa, ne mund të ndiejmë një ndjenjë rinovimi dhe mundësie”. Kushtojini vëmendje niveleve tuaja të motivimit dhe energjisë gjatë periudhës dy-javore midis një hëne të re dhe një hënë të plotë dhe shikoni Me kusht që ajo rritet.

Faza të caktuara të hënës mund të çojnë në një sjellje më të pamatur ose të dhunshme

Me kusht që ndjen se gjërat bëhen më kaotike nën një hënë të plotë, mund të mos jetë vetëm imagjinata juaj. Një raport i botuar nga Departamenti i Drejtësisë i SH.B.A. vëren se ndërsa ata s’ mund të pohojnë se Hëna shkakton krim ose çmenduri, studimet me siguri kanë gjetur korrelacione.

Raporti përshkruan një analizë të të dhënave të policisë në qarqe të zgjedhura të cilat studiuan raste sulmi të rënduar, vrasje, vetëvrasje, aksidente fatale trafiku dhe vizita psikiatrike të dhomave të urgjencës në lidhje me fazat e hënës – dhe rezultatet treguan se të gjitha llojet e krimit përputhen me faza të caktuara të hënës. Për shembull, vrasjet dhe sulmet e rënduara grumbullohen rreth hënave të plota , ndërsa vizitat e dhomave të urgjencës psikiatrike të grumbulluara rreth hënës së tremujorit të parë.

Postime të ngjashme

Kanella tejet efektive për shkrirjen e dhjamit

Thuajse të gjithë dëshirojnë që me një kafshatë të vetme të një ushqimi të caktuar, çdo yndyrë e padëshiruar në trupin e tyre do të shkrihej menjëherë. Në një botë ideale, kjo do të ndodhte, por këtu në planetin Tokë, duhet pak kohë dhe përpjekje për ta arritur një gjë të tillë.

Ajo që hani padyshim që luan një rol të rëndësishëm në heqjen e dhjamit, dhe ekzistojnë disa ushqime që do t’ju ndihmojnë ta arrini këtë qëllim të dëshiruara më shumë se të tjerët.

Po qe se vërtet synoni ta shtoni një ushqim në dietën tuaj ditore të cilit i besonbi se do t’ju ndihmojë ta shkrini yndyrën më shpejt, ne e kemi një propozim për ju. Ajo është kanella.

Po, kjo erz që ka shumë të ngjarë gjendet vazhdimisht në kuzhinën tuaj, e gatshme për t’u përdorur si pluhur në një tas me bollgur, të përzihet në pak kos, të konsumohet me mjaltë në mëngjes apo me një filxhan kafeje, në fakt është ushqimi apo erëza adekuate për shkrirjen e dhjamit.

Një studim i publikuar në revistën “Clinical Nutrition”, zbuloi se konsumimi i kanellës ndikon ndjeshëm në masat e mbipeshës. 786 persona të rritur u përfshinë në këtë studim dhe rezultatet dolën të jenë shumë premtuese. Ato treguan se administrimi i kanellës reduktoi ndjeshëm peshën e trupit, indeksin e masës trupore, perimetrin e belit dhe masën dhjamore tek subjektet kur administrua për 12 javë rresht.

Dhe kjo s’ është e tëra.

Në vitin 2017, studiuesit në Universitetin e Michiganit zbuluan se kanamaldehidi, një vaj thelbësor që i jep aromë kanellës, përmirëson shëndetin metabolik duke vepruar drejtpërdrejt në qelizat dhjamore. Parimisht ajo i bënë qelizat dhjamore të fillojnë ta djegin energjinë me anë të një procesi të quajtur termogjenezë. Duke aktivizuar termogjenezën, fillon procesi i djegies së dhjamit. Pra, është e lehtë të kuptosh pse kanella mund të shihet si një lloj arma e fshehtë. Të paktën kur bëhet fjalë për zvogëlimin e peshës dhe djegien e dhjamit.

Kanella në fakt ndihmon edhe në përmirësimin e aspekteve tjera të shëndetit tuaj. Ajo vepron si prebiotik, i cili promovon rritjen e baktereve të mira në zorrë. Kanella mund të ndihmojë në përmirësimin e kontrollit të sheqerit në gjak tek njerëzit me prediabet dhe, nga ana tjetër, ndihmon në ngadalësimin e avancizmit të prediabetit në diabetin (sëmundjen e sheqerit) e tipit 2. Continue reading “Kanella tejet efektive për shkrirjen e dhjamit”

Thuajse të gjithë dëshirojnë që me një kafshatë të vetme të një ushqimi të caktuar, çdo yndyrë e padëshiruar në trupin e tyre do të shkrihej menjëherë. Në një botë ideale, kjo do të ndodhte, por këtu në planetin Tokë, duhet pak kohë dhe përpjekje për ta arritur një gjë të tillë.

Ajo që hani padyshim që luan një rol të rëndësishëm në heqjen e dhjamit, dhe ekzistojnë disa ushqime që do t’ju ndihmojnë ta arrini këtë qëllim të dëshiruara më shumë se të tjerët.

Po qe se vërtet synoni ta shtoni një ushqim në dietën tuaj ditore të cilit i besonbi se do t’ju ndihmojë ta shkrini yndyrën më shpejt, ne e kemi një propozim për ju. Ajo është kanella.

Po, kjo erz që ka shumë të ngjarë gjendet vazhdimisht në kuzhinën tuaj, e gatshme për t’u përdorur si pluhur në një tas me bollgur, të përzihet në pak kos, të konsumohet me mjaltë në mëngjes apo me një filxhan kafeje, në fakt është ushqimi apo erëza adekuate për shkrirjen e dhjamit.

Një studim i publikuar në revistën “Clinical Nutrition”, zbuloi se konsumimi i kanellës ndikon ndjeshëm në masat e mbipeshës. 786 persona të rritur u përfshinë në këtë studim dhe rezultatet dolën të jenë shumë premtuese. Ato treguan se administrimi i kanellës reduktoi ndjeshëm peshën e trupit, indeksin e masës trupore, perimetrin e belit dhe masën dhjamore tek subjektet kur administrua për 12 javë rresht.

Dhe kjo s’ është e tëra.

Në vitin 2017, studiuesit në Universitetin e Michiganit zbuluan se kanamaldehidi, një vaj thelbësor që i jep aromë kanellës, përmirëson shëndetin metabolik duke vepruar drejtpërdrejt në qelizat dhjamore. Parimisht ajo i bënë qelizat dhjamore të fillojnë ta djegin energjinë me anë të një procesi të quajtur termogjenezë. Duke aktivizuar termogjenezën, fillon procesi i djegies së dhjamit. Pra, është e lehtë të kuptosh pse kanella mund të shihet si një lloj arma e fshehtë. Të paktën kur bëhet fjalë për zvogëlimin e peshës dhe djegien e dhjamit.

Kanella në fakt ndihmon edhe në përmirësimin e aspekteve tjera të shëndetit tuaj. Ajo vepron si prebiotik, i cili promovon rritjen e baktereve të mira në zorrë. Kanella mund të ndihmojë në përmirësimin e kontrollit të sheqerit në gjak tek njerëzit me prediabet dhe, nga ana tjetër, ndihmon në ngadalësimin e avancizmit të prediabetit në diabetin (sëmundjen e sheqerit) e tipit 2. Continue reading “Kanella tejet efektive për shkrirjen e dhjamit”

Postime të ngjashme

Danimarka ndalon plotësisht përdorimin e vaksinës AstraZeneca


Danimarka të mërkurën bëhet vendi i parë që pushon plotësisht administrimin e vaksinës kundër COVID-19 të AstraZeneca pas lidhjes së saj të mundshme me raste shumë të rralla të mpiksjes së gjakut, raportuan disa media daneze të mërkurën, duke cituar burime të paemërtuara.

Sipas Reuters, vendimi, i cili do të hiqte vaksinën në fjalë nga skema e vaksinimit të Danimarkës, mund të vonojë shtrirjen e vaksinave të vendit deri në katër javë, bazuar në deklaratat e mëparshme nga organet shëndetësore.

Autoritetet shëndetësore daneze do të mbajnë një konferencë për media ku pritet të shpallin vendimin për të ndaluar përdorimin e vaksinës dhe të shfaqin një afat të ri për programin e vaksinimit të vendit.

Ndryshe, mbikëqyrësi i ilaçeve i Bashkimit Evropian tha javën e kaluar se kishte gjetur një lidhje të mundshme midis vaksinës dhe rasteve shumë të rralla të mpiksjes së gjakut, por tha se rreziku i vdekjes nga COVID-19 ishte “shumë më i madh” sesa rreziku i vdekshmërisë nga efektet e rralla anësore.

Rregullatori, megjithatë, ua la shteteve të bënin vlerësimet e tyre të rrezikut dhe të vendosnin se si të administronin vaksinën bazuar në kushtet lokale që ndryshojnë shumë në të tërë bllokun.

Danimarka, një vend me 5.8 milionë banorë, është në proces të rihapjes së shkollave, restoranteve, qendrave tregtare dhe aktiviteteve kulturore, pasi niveli ditor i infeksionit është ngadalësuar në 500-600 në ditë nga disa mijëra në dhjetor.

Drejtori danez i Autoritetit Shëndetësor Soren Brostrom tha muajin e kaluar se Danimarka “ndjek një parim paraprak” në lidhje me vaksinën AstraZeneca.

Ndryshe, Danimarka ishte vendi i parë që fillimisht pezulloi të gjithë përdorimin e vaksinës në mars për shkak të shqetësimeve të sigurisë dhe gjithashtu ka vendosur vaksinën Johnson&Johnson në pauzë në pritje të hetimeve të mëtejshme për një lidhje të mundshme me raste të rralla të mpiksjes së gjakut.

Pothuajse një milion danezë kanë marrë dozat e tyre të para, 77% me vaksinën Pfizer-BioNTech, 7.8% me Moderna dhe 15.3% me AstraZeneca, para se të pezullohej.

Postime të ngjashme

Sa kohë zgjat efekti i vaksinës antiCOVID-19?

Me miliona njerëz në të tërë botën që bo vaksinohen kundër COVID-19 çdo ditë, ka shumë mundësi për t’u ndjerë optimist në lidhje me pjesën tjetër të pranverës dhe verës.

Por a keni ndaluar dhe keni menduar se sa do të zgjasë vaksina juaj?

Një raport i ri nga Qendrat për Kontrollin e Sëmundjeve (CDC) që doli në fillim të prillit u përpoq t’i përgjigjej kësaj pyetjeje. Shkencëtarët studiuan mbi 4,000 punëtorë thelbësorë të vaksinuar që morën vaksinën Pfizer dhe ata zbuluan se vaksina mban efektivitetin e saj për të paktën gjashtë muaj.

Një studim i veçantë që doli ditë më vonë tregoi jetëgjatësi të ngjashme nga vaksina Moderna. Johnson & Johnson mund të tregojnë shenja të ngjashme të ruajtjes së efikasitetit të tyre me kalimin e kohës, por s’ ka dalë në treg për aq kohë.

Ne do të dimë më shumë me kalimin e kohës dhe kur jemi në gjendje të studiojmë subjektet që kanë marrë një vaksinë antiCOVID-19 shumë kohë më parë, por disa mjekë besojnë se këto vaksina duhet të zgjasin të paktën një vit pa kërkuar shtesa. Thënë kjo, vetëm koha do ta tregojë, veçanërisht pasi versione të reja të virusit vazhdojnë të shfaqen rregullisht dhe mund të kërkojnë mbrojtje të re.

Megjithëse qëndrueshmëria e përgjithshme e këtyre vaksinave mund të mos jetë plotësisht në kontrollin tuaj, ka disa ndryshime të thjeshta në stilin e jetës që mund të mbani mend për t’u siguruar që të merrni sasinë maksimale të efikasitetit nga vaksinat.

specialistët shëndetësorë po rekomandojnë që njerëzit të qëndrojnë larg alkoolit gjatë kohës që bëjnë vaksinën/at e tyre dhe dy javëve pas një vaksinimi përfundimtar. Ata gjithashtu thonë që të përqendroheni në gjumin e mirë dhe në përgjithësi të ushqyerit shëndetshëm para, gjatë dhe pas periudhës tuaj të inokulimit në mënyrë që trupi juaj të marrë përfitimet optimale.

Mund të duket sikur akoma kemi të bëjmë me kaq shumë të panjohura, por mos harroni se ia vlen gjithçka që të mund të shihni miqtë dhe familjen tuaj në muajt e ardhshëm me pak më shumë qetësi!

Postime të ngjashme

Kryetarët e komunave kërkojnë heqjen e orës policore dhe hapjen e gastronomisë


Këshilli i Kryetarëve në kuadër të Asociacionit të Komunave të Kosovës ka mbajtur sot takimin online lidhur me situatën me COVID-19 nëpër komuna, ndërsa kanë kërkuar heqjen e kufizimit për qarkullim dhe hapjen e gastronomisë.

Kryetarët e Komunave në këtë takim kanë diskutuar edhe për masat e tashme, zbatimin e tyre, efektin dhe për situatën pas datës 18 prill kur skadojnë këto masat e reja.

Kryetari i Asociacionit të Komunave të Kosovës, Imri Ahmeti i njoftoi kryetarët e komunave se ka munguar komunikimi i mirëfilltë para këtyre masave mes nivelit qendror dhe lokal.

Ai tha se qëllimi i këtij takimi është vlerësimi i komunave për masat, efektet e tyre dhe hapat e ardhshëm në këtë drejtim.

Kryetarët e Komunave janë dakorduar për rekomandimet e pushtetit lokal ndaj pushtetit qendror lidhur me situatën pandemike dhe masat e reja në këtë drejtim dhe në anën tjetër respektimin e masave nga ana e qytetarëve.

Rekomandimet e komunave:

Qeveria të ketë prioritet vaksinimin e popullatës.

Komunat kërkojnë dhe rekomandojnë heqjen e orës policore.

Komunat rekomandojnë dhe kërkojnë që masat ndaj gastronomisë të tërhiqen dhe kërkojnë që gastronomia të zbatojë udhëzimet për distancën fizike edhe me anë të tavolinave.

Komunat kërkojnë që të amandamentohet Ligji mbi Pandeminë.

Kërkohet nga Qeveria zbatimi i pakos së fundit të përkrahjes ekonomike dhe që të fillohet me një pako të re përkrahëse.

Të ketë bashkëpunim dhe bashkërendim të aktiviteteve në mes nivelit qendror dhe lokal në ruajtjen e shëndetit publik dhe ekonomik.

Bashkëpunimi në mes inspektoratit qendror dhe atij lokal s’ është në nivelin e duhur. Ky bashkëpunim duhet të fuqizohet në zbatim të masave në mënyrë që të ruhet shëndeti publik.

Postime të ngjashme

Mos e thithni energjinë negative nga të tjerët, 7 këshilla


Nëse s’ mund të shpëtoj nga dhimbja apo edhe lëkundjet e humorit të tjetrit, atëherë edhe unë vuaj. Eshtë e dobishme që çdo temë për empatinë të publikohet, pasi dhjetëra njerëz (të cilët e identifikojnë veten si empatikë) komentojnë anën e vështirë të ndjeshmërisë së tepruar.

Për më tepër, fakti që ka njerëz, vullnetarisht ose në mënyrë të pavullnetshme, më reaktivë ndaj asaj që ndodh në mjedisin përreth tyre s’ është gjë e re. Për ta, dhimbja e tjetrit në vetvete, dhemb, humori i keq i dikujt ndikon në gjendjen e tij të keqe; lajmet e rënda për dobësinë njerëzore i konsumojnë.

A është e mundur për të menaxhuar këtë mbingarkesë emocionale si duhet për njerëzit empatikë?

Shumë pak mund të bëhen për të tjerët kur dikush është i zhytur në të njëjtin burim destabilizimi emocional. Si të reagoni kur përthithni sjellje që ndikojnë në ekuilibrin e përditshëm? Më poshtë janë 7 sugjerime për t’u përballur me njerëz toksikë dhe ndikimin e tyre në emocionet tona.

1. Mos harroni se të dëgjuarit s’ ju detyron të reagoni

Rrëfimi është një nga aktet që karakterizon më së shumti njerëzimin tonë dhe, në të njëjtën kohë, mbetet një nga aspektet më të ndërlikuara të ekzistencës sonë.

Të jetosh në shoqëri kërkon të jetosh me njerëz me origjinë, mendime dhe vlera personale të ndryshme. Dhe në këtë pikëprerje të jetës, me siguri do të takojmë njerëz, prania dhe bashkëjetesa e të cilëve s’ do të na bëjë ndonjë të mirë.

Ekzistojnë dy mënyra për t’u përballur me këto situata: e para është tërheqja. Por largimi, për pjesën më të madhe, s’ është një veprim i mundshëm, pasi duhet të jemi në vende të ndryshme, kemi nevojë për punën tonë, ose s’ mundemi (të paktën në pjesën më të madhe) të largohemi nga familja etj.

Zotësia, në këtë drejtim, është të zvogëlojmë ndërveprimin në minimumin e mundshëm për bashkëjetesë paqësore.

Për shembull, Nëse s’ më pëlqejnë çështjet e diskutueshme, pse duhet të futem në një bisedë që flet për to?

Neutraliteti zakonisht zvogëlon shanset për mosmarrëveshje dhe s’ nxit biseda të pafrytshme.

Mos harroni se Nëse ndiheni të qetë në sigurinë tuaj, s’ ka nevojë të konsumoni veten duke u përpjekur t’i provoni tjetrit se keni të drejtë.

2. Mos u ndjeni përgjegjës për ndryshimet që vetëm personi tjetër mund të kërkojë

Ju s’ mund të ndryshoni njëri-tjetrin pa qenë të gatshëm të ndryshoni veten. Sidoqoftë, kur ndryshoni, ju zgjoheni një reagim zinxhir në çdo mjedis rreth jush, dhe pastaj përpiqeni t’i përshtateni modelit tuaj të ri, e kështu të tjerët gjithashtu do të ndryshojnë.

Edhe pse, s’ ka asnjë garanci që këto ndryshime do të vijnë direkt për të përmbushur pritjet tuaja.

3. Vendosni kufij për të tjerët dhe për veten tuaj

Në këtë drejtim është e rëndësishme të mbani mend se edhe Nëse shoqëria e shumë njerëzve është e imponuar në jetën tonë, njerëzit e tjerë janë të pranishëm vetëm pasi ne lejojmë dhe ushqejmë praninë e tyre.

Pse i ftojmë njerëzit me të cilët s’ duam të jemi pranë? Kjo do të thotë, është e nevojshme të vendosim kufij për të vendosur se kë duam të kemi pranë, por mbi të gjitha, kemi nevojë për kufij për veten tonë. Ne duhet të mësojmë të përdorim “jo”-në, kur kjo “jo” është opsioni ynë i reagimit në atë moment.

4. Ruajtja e marrëdhënieve

Marrëdhëniet ndërtohen dhe zhvillohen vetëm me anë të bindjes, investimeve emocionale dhe tejkalimit të vështirësive.

Fakti që sot dikush është në jetën tuaj, s’ do të thotë domosdoshmërisht që duhet të jetë edhe nesër. Pas një periudhe kohe bashkëjetese, ne duhet të jemi në gjendje të përcaktojmë se kush duhet të qëndrojë dhe kush duhet të largohet nga intimiteti ynë.

5. Mos ofroni ndihmë Nëse s’ jeni të gatshëm të jepni. Mos shkoni në vendet që s’ doni të jeni

Pasi të keni kryer detyrat tuaja të punës dhe të keni respektuar të drejtat minimale të një jete me respekt, mos harroni se është gjithashtu e nevojshme të ushtroni tolerancë: duhet të thoni gjithashtu JO për njerëzit më të dashur Nëse, në një moment të caktuar, s’ keni forcën për të dhuruar.

Shumica e problemeve që kemi hasur gjatë udhës dhe që thithin energjinë tonë jetësore, janë pasojë e mungesës së respektit për veten, kur ne s’ mund të themi Mjaft dhe Jo.

6. Merrni përgjegjësi të plotë për vendimet tuaja

Mos ngrini një altar për torturuesit psikologjikë; ata që heqin shumë prej nesh pa ofruar asgjë në këmbim të shkatërrimit. duhet ta identifikojmë problemin dhe të luftojmë për ndryshime.

Dhe, në këto pasazhe, këmbët u takojnë vetëm atyre që zgjedhin udhën e tyre: edhe kur është koha për të pranuar ndihmë, vendimi është personal.

7. Gjeni kohën për të fuqizuar veten

Kur të ktheheni në shtëpi, bëni një dush të gjatë të nxehtë, bëni diçka që doni të bëni.

Kaloni kohë me ata që doni. Kërkoni për vendet që përcjellin paqe. Kurseni kohë për veten tuaj. Rrini në heshtje.

Vendimet, kufijtë dhe ndryshimet e rëndësishme duhet të jenë rezultat i zgjedhjeve të bëra në qetësi.

Postime të ngjashme