OBSh: Rastet me koronavirus po bien globalisht


[ad_1] Rastet e raportuara Covid-19 në të tërë botën ranë për të tretën javë me radhë, megjithëse numrat e konfirmuar janë akoma në disa nga nivelet më të larta gjatë pandemisë, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSh). 4.8 milionë raste të tjera të reja Covid-19 u raportuan në të tërë botën këtë javë, së bashku […]

OBSh: Puna me orar të zgjatur rrit rrezikun e vdekjes


[ad_1] Raporti i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) dhe Organizatës Ndërkombëtare të Punës (ILO) u publikua në kohën kur pandemia e COVID-19 po ndryshon mënyrën e të punuarit dhe po rrit mundësinë për të punuar me orë më të gjata. Studimi i OBSH-ILO, botuar në revistën Environment International, është analiza e parë globale e rreziqeve […]

Këto janë vendet që kanë ndaluar përdorimin e vaksinës kundër COVID-19 të AstraZeneca, deri më tani


[ad_1] Një numër i konsiderueshëm i vendeve, kryesisht në Evropë, kanë pezulluar përdorimin e vaksinës kundër COVID-19 të AstraZeneca për frikën se vaksina mund të ketë shkaktuar që disa marrës të zhvillojnë mpiksje gjaku. Sipas Al Jazeera, përcjell Telegrafi, Suedia dhe Letonia të martën u bënë vendet e fundit që ndaluan shpërndarjen, pas lëvizjeve nga […]

Para një viti COVID-19 u shpall pandemi


[ad_1] Më 11 mars të viti të kaluar, Organizata Botërore e Shëndetësisë e shpalli koronavirusin si pandemi globale. Në një konferencë për media, shefi i OBSh-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, u shpreh i shqetësuar për përmasat që virusi SARS-Cov-2 kishte marrë. Deri atë ditë, zyrtarisht ishin regjistruar mbi 118.000 raste me COVID-19 në 115 vende, ndërsa […]

OBSH: akoma s’është koha për relaks, valët e treta dhe të katërta janë të mundshme


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) u bëri thirrje të gjithëve dje të mos abuzojnë me shpresat e sjella nga vaksina duke lehtësuar përpjekjet për të luftuar epideminë ndërsa koronavirusi vazhdon të mundojë shumë vende. Ky paralajmërim vjen në një kohë kur programi COVAX, i vendosur për shpërndarjen më të drejtë të vaksinave për COVID-19, […]

Rritja e rasteve me COVID-19 në botë, shefi i OBSH-së thotë se “kjo është zhgënjyese, por jo befasuese”


[ad_1] Është ‘joreale’ të mendosh se pandemia COVID-19 do të ketë mbaruar para fundit të vitit, theksoi të hënën një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Dr. Michael Ryan, drejtori i programit të urgjencave të OBSH-së, u tha gazetarëve nga selia e organizatës në Gjenevë se “tani virusi është shumë i kontrolluar”, […]

Sërish po rriten numrat e të infektuarve me COVID-19


[ad_1] Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, deklaroi sot se numri i rasteve të reja të coronavirusit u rrit javën e kaluar. Siç deklaroi ai, kjo dukuri për herë të parë pas shtatë javësh ulje të numrave, raporton reuters. Tedros e quajti një rritje të tillë “zhgënjyese, por jo befasuese” dhe […]

A drop in Covid-19 cases can be deceptive, official warns. Here’s how the US can stay ahead of a variant-driven surge


[ad_1] “We are used to mutations with the flu. This is a much higher percentage of success than the flu,” Slavitt, who is responsible for the Covid response, told CNN’s Chris Cuomo on Thursday. The US has witnessed a 26% decline in new cases from this time last week, continuing the trend of the steepest […]

Here’s why some Covid-19 numbers keep improving. (Hint: It’s not widespread vaccinations)


[ad_1] Researchers reported Sunday that they identified seven troubling new coronavirus variants circulating in the US, according to Dr. Wilbur Chen, an infectious diseases specialist at the University of Maryland Medical School. “We certainly want to preserve the full efficacy of these vaccines by preventing more variant viruses, but again, these vaccines are effective and […]

UNICEF – OBSH: Garën për vaksinën kundër COVID-19, ose e fitojmë ose e humbasim bashkë


[ad_1] Drejtoresha Ekzekutive e UNICEF, Henrietta Fore dhe Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, me anë të një deklarate të përbashkët, kanë folur për vaksinën kundër coronavirusit. Në një komunikatë thonë se nga 128 milionë doza vaksinash që janë administruar deri tani, më shumë se tre çereku i tyre janë bërë në […]

Kreu i OBSH-së me kritika për shpërndarjen e vaksinave anti-Covid


[ad_1] Bota është në prag të një “dështimi katastrofal moral” për ndarjen e pabarabartë të vaksinave anti-Covid, vlerëson kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Tedros Adhanom Ghebreyesus ka thënë se perspektiva për shpërndarjen korrekte të vaksinave të ndryshme anti-COVID është në rrezik serioz. “Jo vetëm që kjo qasje ‘unë i pari’ i rrezikon shtetet më […]

A mund ta marrin gratë shtatzëna vaksinën kundër COVID-19?


[ad_1] Përderisa shumë vende të botës po administrojnë vaksinat kundër koronavirusit të ri, jo të gjitha grupet shoqërore mund ta marrin atë. Për gratë shtatzëna dhe ato gjidhënëse, marrja e vaksinës do të varet Me kusht që shtetet ku ato jetojnë do ta lejojnë apo ndalojnë një gjë të tillë. Në Mbretërinë e Bashkuar, rregullatorët […]

Çfarë dimë deri tani për variantin e ri të Covid-19?


[ad_1] Varanti i ri ka zgjuar shqetësim dhe shumë pikëpyetje. A përhapet më lehtë? A shkakton sëmundje më të rëndë? Si reagon ndaj vaksinës dhe terapive mjekësore? Pyetjet po shtohen po aq shpejt sa vetë variantet e reja të koronavirusit, sidomos varianti i shfaqur për herë të parë në Britani dhe që tani është identifikuar […]

OBSH: s’ ka prova se varianti i ri i koronavirusit është më i rrezikshëm


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) thotë se po studion variantet e coronavirusit që janë shfaqur në Britani dhe Afrikën e Jugut, duke shtuar se s’ ka akoma prova se janë më vdekjeprurëse ose më të rënda se variantet ekzistuese dhe se përgjigja më e mirë është duke shmangur infektimin. Gjatë sesionit të rregullt të […]

Rritet me 6 vjet jetëgjatësia e njeriut, OBSH zbulon sëmundjet që janë vrasësi numër një në botë


[ad_1] Trendi i jetëgjatësisë vazhdon të rritet: në 2019-tën, njerëzit rezulton të jetojnë 6 vjet më shumë sesa në vitin 2000, thotë OBSH. Mesatarja globale e jetëgjatësisë vitin e kaluar ishte 73 vjeç, ndërsa përpara dy dekadash, 67. Sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, sëmundjet jo të transmetueshme duke nisur nga iktusi cerebral […]

OBSH-ja tregon tre shkaktarët kryesorë të vdekjes së njerëzve në 2019


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë ka njoftuar se sëmundjet jongjitëse janë shkaktarët kryesorë të vdekjeve në botë. Kjo paraqet ndryshim dramatik në krahasim me periudhën para dy dekadave. Këto sëmundje tash përbëjnë rreth 70 për qind të shkaqeve të vdekjes, ndërsa në vitin 2000 kjo shifër ishte vetëm rreth 40 për qind. Shkaku kryesor i […]

Shefi i OBSH-së i gatshëm të marrë publikisht vaksinën kundër COVID-19


[ad_1] Drejtori i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, u shpreh i gatshëm të vaksinohet publikisht për krijuar besimin e publikut. Gjatë një konference sipas medieve të huaja, ai tha se do të ishte i lumtur ta shfaqë vetën publikisht duke marrë vaksinën kundër koronavirusit.  “Është një ide e mirë, dhe e mbështesë ofertën […]

Paralajmëron OBSH: Vaksina s’ nënkupton zero raste me Covid!


[ad_1] Mbërritja e disa vaksinave efikase kundër COVID-19 dhe optimizmi që e shoqëron s’ duhet të ulin kujdesin, mbasi ato s’ do të eliminojnë virusin, paralajmëroi Organizata Botërore e Shëndetësisë. “Vaksinat s’ nënkuptojnë zero COVID”, konfirmoi Mike Ryan, i ngarkuar për situatat e urgjencës në agjencinë e OKB-së duke shpjeguar se vetëm vaksinat s’ mund […]

OBSH: Vaksina s’ nënkupton zero COVID-19


[ad_1] Mbërritja e disa vaksinave efikase kundër COVID-19 dhe optimizmi që e shoqëron s’ duhet të ulin kujdesin, ngase ato s’ do të eliminojnë virusin, paralajmëroi Organizata Botërore e Shëndetësisë. “Vaksinat s’ nënkuptojnë zero COVID”, konfirmoi Mike Ryan, i ngarkuar për situatat e urgjencës në agjencinë e OKB-së duke shpjeguar se vetëm vaksinat s’ mund […]

Pfizer dhe BioNTech aplikojnë për miratimin e vaksinës për COVID-19


[ad_1] Gjiganti farmaceutik amerikan, Pfizer dhe partneri i tij gjerman, BioNTech kanë aplikuar për autorizim emergjent të vaksinës së tyre në Shtetet e Bashkuara. Aplikimi në Administratën për Ushqim dhe Barna (FDA) më 20 nëntor nis një proces që pritet të zgjasë me javë dhe kompanitë synojnë që vaksina e tyre të jetë në dispozicion […]

Vaksina e Oksfordit nxit imunitet te të moshuarit


[ad_1] Vaksina kundër koronavirusit e Universitetit të Oksfordit ka nxitur imunitet te të moshuarit prej 60 deri 70 vjeç, duke rritur shpresat se mund t’i mbrojë grupmoshat më të rrezikuara nga virusi. Studiuesit thonë se testimet e fazes së dytë, bazuar në 560 vullnetarë, janë “inkurajuese”. Ata po testojnë, gjithashtu, Me kusht që vaksina ndalon […]

Vaksina kundër COVID-19 ofron gati 95% mbrojtje


[ad_1] Kompania amerikane Moderna thotë se të dhënat paraprake tregojnë se vaksina e saj kundër COVID-19 është gati 95% efektive. Rezultatet janë të ngjashme me ato të kompanive Pfizer dhe BioNTech, të cilat ditë më parë njoftuan se testimi i vaksinës së tyre ka rezultuar 90% efektiv në fazën finale, në të cilën janë përfshirë […]

Shefi i OBSH-së: E gjithë bota duhet të përfitojë nga vaksina kundër COVID-19


[ad_1] Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë ka përshëndetur progresin e shpejtë drejt zbulimit të vaksinës për luftimin e COVID-19, por të premten ai insistoi se çdo vend duhet të përfitojë. “Vaksina do të jetë mjet kryesor për kontrollimin e pandemisë dhe ne jemi të inkurajuar nga rezultatet paraprake të testeve klinike që u publikuan […]

E gjithë bota duhet të përfitojë nga vaksina kundër COVID-19


[ad_1] Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë ka përshëndetur progresin e shpejtë drejt zbulimit të vaksinës për luftimin e COVID-19, por të premtën ai insistoi se çdo vend duhet të përfitojë. “Vaksina do të jetë mjet kryesor për kontrollimin e pandemisë dhe ne jemi të inkurajuar nga rezultatet paraprake të testeve klinike që u publikuan […]

Shefi i OBSH-së: Ne po, por virusi s’ është lodhur nga ne


[ad_1] Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë paralajmëroi se koronavirusi “s’ është lodhur” dhe u bëri thirrje vendeve që të jenë të kujdesshme në adresimin e çështjes ndërsa ato raportuan sot një tjetër rekord të infektuarish dhe viktimash nga koronavirusi. “Ne mund të jemi të lodhur nga Covid-19, por ai s’ është lodhur nga ne. […]

Deri në mars të 2021-ës mund të kemi vaksinën kundër COVID-19


[ad_1] Një vaksinë kundër COVID-19 mund të jetë në dispozicion deri në mars të vitit 2021, gjë që së bashku me përparimet e tjera mund të ndryshojë thelbësisht rrjedhën e pandemisë, tha të hënën një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Bruce Aylward i tha asamblesë vjetore ministrore të OBSH-së se rezultatet […]

Paralajmërimi i OKB për Përgapjen e Covid 19 Gjatë Dimrit


[ad_1] Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus bëri të ditur se “Disa muaj do të jenë të vështira kur të vijë dimri”.  Ghebreyesus, në një konferencën për shtyp të mbajtur në selinë e OBSH-së në Gjenevë, me anë të videokonferencës, deklaroi se epidemia “hyri në një fazë alarmante”.“ndërsa hemisfera […]

COVID-19, shefi i OBSH-së futet në vetizolim


[ad_1] Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha se është identifikuar si kontakt i një personi që ka dalë pozitiv në testin për koronavirus dhe se do të vetizolohet. Në një postim në Twitter të dielën vonë, Tedros tha se ndihet mirë dhe se “s’ ka simpotoma”, porse do të vetizolohet në […]

OBSH paralajmëron për efektet afatgjata të COVID-19


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) lëshoi sot një paralajmërim në lidhje me ashpërsinë e efekteve afatgjata shëndetësore të COVID-19. “Edhe pse numrat e saktë të personave, të cilët përjetojnë ndikimet afatgjata, s’ janë përcaktuar akoma qartë, simptomat dhe ndërlikimet postCOVID-19 janë raportuar si në pacientët e pashtruar në spital, ashtu edhe në ata të […]

Kreu i OBSH-së: Heqja dorë nga kontrollimi i virusit, e rrezikshme


[ad_1] Drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha se braktisja e përpjekjeve për të kontrolluar pandeminë e koronavirusit – siç është sugjeruar nga një zyrtar i lartë amerikan – “është e rrezikshme”. “Ne s’ duhet të dorëzohemi”, tha Tedros në një adresim virtual. Ai pranoi se pas disa muajsh lufte […]

Franca do të përballet me pandeminë deri në verën e ardhshme


[ad_1] Presidenti francez Emmanuel Macron, tha se Franca do të luftojë me koronavirusin të paktën deri në mes të vitit të ardhshëm, pasi rastet atje kaluan shifrën mbi një milion. Të premten, Franca regjistroi më shumë se 40,000 raste të reja dhe 298 vdekje. Shtetet e tjera duke përfshirë Rusinë, Poloninë, Italinë dhe Zvicrën gjithashtu […]

Mbi 8 milionë infektime nga koronavirusi


[ad_1] Rastet e përditshme të COVID-19 kanë arritur nivele rekord në të tërë botën, veçanërisht në Evropë dhe kontinentin amerikan, tha Organizata Botërore e Shëndetësisë të premten. Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha gjatë një konference për shtyp në Gjenevë se një numër rekord rastesh u raportuan në secilën prej katër ditëve […]

OBSH e shqetësuar: Shtrimet në spital me pacientë COVID po rriten


[ad_1] Numri në rritje i rasteve të COVID-19 në të gjithë Evropën shumë shpejt mund t’i çojë spitalet në limitet e tyre të kapacitetit, paralajmëroi sot OBSH-ja. “Javën e kaluar, numri i rasteve të raportuara në Evropë ishte pothuajse tri herë më i lartë se gjatë kulmit të parë në mars”, tha drejtori i përgjithshëm […]

Arritja e imunitetit të turmës me anë të ekspozimit ndaj COVID-19, “joetike”


[ad_1] Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë po paralajmëron kundër ndjekjes së një strategjie të imunitetit të turmës për të ndaluar pandeminë e koronavirusit, duke e quajtur idenë joetike. Në një konferencë për shtyp në Gjenevë të hënën, Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se zyrtarët shëndetësorë duhet të përpiqen ta realizojnë […]

OBSH: 180 Vaksina AntiCOVID-19 në Zhvillim


[ad_1] Rreth 180 vaksina për të luftuar COVID-19 janë në zhvillim në të tërë botën, duke përfshirë 35 në testime njerëzore, tha kreu i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus. “Asnjë sëmundje në histori s’ ka parë një zhvillim kaq të shpejtë në kërkime. Është një dëshmi e përparimeve të pabesueshme në shkencë dhe teknologji, që bota […]

Teste të shpejta për COVID-19 do të shpërndahen në 133 vende


[ad_1] Një test që mund ta diagnostikojë saktë koronavirusin brenda pak minutash, do ta zgjerojë në mënyrë dramatike testimin në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme, tha Organizata Botërore e Shëndetësisë. Sipas saj, testi prej 5 dollarësh mund ta transformojë gjurmimin e koronavirusit në vendet më pak të pasura, që kanë mungesa […]

Mund të dilni jashtë për vrap? Kur do të mbarojë kjo situatë? Si funksionon testimi?


Një ekspert i OBSH-së jep shpjegime Bruce Aylward, këshilltari i lartë i drejtorit të përgjithshëm të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), flet për testimin dhe mënyrën si mund të ndërpritet zinxhiri i transmetimit të COVID-19. Izolimet do të zgjasin më shumë se dy javë. Për të parandaluar një valë të dytë, qeveritë duhet të gjejnë […]

error: Content is protected !!