Ja sa spitale publike dhe sa private janë në Gjermani


Në Gjermani janë 2030 (2 mijë e tridhjetë) Spitale, prej tyre 790 janë me pronësi publike, 820 me pronësi jofitimprurëse private dhe 420 janë private fitimprurëse shkruan Gjiganti.com përcjell Gazeta Shëndeti. Kishat katolike dhe protestante drejtojnë shumë prej spitaleve me subvencione federale ose shtetërore. Spitalet, përgjithësisht, janë të pajisur me teknologji të sofistikuar dhe nivel […]

Si funksionon sistemi i kujdesit shëndetësor në Gjermani ?


Shërbimi shëndetësor në Gjermani është mjaft i decentralizuar. Secili prej 16 shteteve e ndan përgjegjësinë me qeverinë qendrore për ndërtimin dhe funksionimin e spitaleve, ndërkohë që ofruesit e sigurimeve shëndetësore, të rregulluar nga shteti, ushtrojnë një lloj kontrolli mbi kostot e funksionimit. Nga 2 030 spitalet e Gjermanisë, 790 janë me pronësi publike, 820 me […]

Si mund të flini pak orë dhe, kur të zgjoheni – ndjeheni energjik dhe produktiv


[ad_1] “Sleep hacking” është mërmëritja në një luginë dhe një mendje teknologjike, profesionistët betohen se kjo është një nga metodat më të pakta që i përafron Metodat janë ekstreme, por ato funksionojnë, thotë Sarrah Maber… Shumica prej nesh pëlqen të qëndrojë, të ketë më shumë orë pushim. Për fat të keq, shpesh kjo do të […]

Gjendet tek perimet? Ju sqarojmë njëherë e mirë çdo pyetje për nikotinën


[ad_1] Nikotina është e pranishme në shumë bimë, duke përfshirë por pa u kufizuar tek duhani, patëllxhani apo domatja. Vetëm tek bima e duhanit nikotina është e pranishme në sasi mjaftueshëm të larta (~ 2% të peshës kur është i thatë) sa për të patur efekte farmakologjike. Njerëzit kanë njohur efektet stimuluese të tymit të […]

Sëmundjet e rralla tek fëmijët, zbulohen 4 gjene të reja


[ad_1] Pandemia Covid-19 s’ ndalon kërkimet në fushën e sëmundjeve të rralla tek fëmijët. Në muajt e fundit, spitali pediatrik Bambino Gesù në Itali ka identifikuar 4 gjene të reja, të lidhura me shumë sëmundje që deri në atë kohë s’ kishin diagnoza. Gjetjet u botuan në Revistën Amerikane të Gjenetikës Njerëzore. 4 gjenet e […]

Pfizer ka filluar testimin e tabletave kundër koronavirusit


[ad_1] Kompania farmaceutike amerikane, Pfizer ka filluar provat klinike të tabletës, pra ilaçit oral antiviral kundër coronavirusit. Faza e parë e testimit të këtij ilaçi, i quajtur një frenues i proteazës, ka filluar në SHBA gjersa pilula funksionon duke penguar një enzimë që virusi ka nevojë të replikohet në qelizat njerëzore. “Ndalimi i pandemisë së […]

Pfizer fillon testimin e ilaçit oral ndaj Covid-19


[ad_1] Kompania farmaceutike “Pfizer” ka filluar testimin klinik të një ilaçi oral antiviral kundër koronavirusit. Faza e parë e testimit është ndërmarrë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në ato e sipër në pyetje është një lloj i ilaçit që vepron duke e penguar enzimën që i duhet virusit për t’u shumëfishuar në qelizat njerëzore. […]

A janë të rrezikshme për gratë shtatzëna kontrollet me skaner nëpër aeroporte?


[ad_1] Skanerat janë dy llojesh: një lloj përdor rrezatimin elektromagnetik jojonizues (valët milimetrike), një formë energjie e ngjashme me atë të përdorur në imazhet e radarëve dhe sinjaleve radiofonike. Për këtë lloj rrezatimi të përdorur për një shekull të tërë, s’ është konstatuar asnjë efekt mbi shëndetin. Lloji tjetër përdor rrezatimin jonizues me teknologji “back […]

“Piramida do kthehet në qendër për të rinjtë që duan të zhvillohen në teknologji”


[ad_1] Brenda vitit 2023, Piramida e Tiranës do të shndërrohet në një qendër teknologjie. Madje ambicia e qeverisë dhe bashkisë së Tiranës është që të jetë më e madhja e këtij lloji në rajon. Kryeministri Edi Rama, kryebashkiaku Erion Veliaj dhe ambasadorja amerikane Yuri Kim, inspektuan këtë të enjte punimet e nisura për zbatimin e […]

Si Është Të Vaksinohesh Kundër Covid-19


[ad_1] Ky pa dyshim ka qenë një vit stresues, por lajmet në lidhje me vaksinat COVID-19 më në fund na kanë dhënë dritën e shpresës që kemi pritur. Sigurisht që jemi gjithashtu mjaft kuriozë të mësojmë se si trupat tanë mund të reagojnë ndaj kësaj vaksine, përse në fund të fundit s’ është një shkop […]

Shqipëria para mundësisë për t’u bërë aktor botëror në eksportin e bostanorëve


[ad_1] Eksportet e bostanorëve janë rritur ndjeshëm vitet e fundit nga vetëm 28 mijë dollarë në vitin 2000 në rreth 5 milionë euro në vitin 2018. Një studim i nismës për Mbështetjen e Agrobiznesit në Shqipëri i mbështetur nga BERZH, tregon se prodhimi i bostanorëve për eksport ka akoma potencial të pashfrytëzuar dhe është një […]

Shërbimi i Radiologjisë në Olive Medical & Laboratory


[ad_1] Radiologjia është degë e mjekësisë që merret me prodhimin dhe interpretimin e imazheve radiologjike për qëllime diagnostike ose terapeutike dhe një degë që përparon çdo ditë me avancime në teknologji dhe në fushën e diagnostikimit, por sot edhe në trajtim. Një rol të madh ka luajtur në fushën e onkologjisë dhe ecuritë ndërhyrëse. Ky […]

“Sot, që jam 85 vjeç…” Letra e mjekut të njohur shqiptar që tani jeton në SHBA: Uroj të mos zgjoheni një mëngjes e të thoni për jetën, atë që them unë


[ad_1] Sivjet s’ u mblodhëm të gjithë për të festuar datëlindjen e gjyshit. Pandemia e Covid 19, s’ na lejoi. Kjo është aspak pak, krahashuar me dëmet e mëdha që solli ajo në të gjithë Botën. Mos u mërzisni, bëni kujdes dhe ne, shpejt, do të mblidhemi si më parë. I ndodhur larg jush, me […]

Agro-Përpunimi, nga Domatet, Gështenjat e Shegët, Produktet që Kompanitë Vlerësojnë si Potencial


[ad_1] Kompanitë shqiptare vlerësojnë se agropërpunimi është një sektor që ka hapësira për t’u zhvilluar e për t’u mbështetur drejt një rritjeje më të konsoliduar. Sipas një ankete të Sekretariatit të Këshillit të Investimeve janë të paktën tre produkte që dominojnë, por potenciali i zhvillimit shkon përtej tyre. “Industria agropërpunuese konsiderohet se ka potenciale për […]

Katër ndodhi të jashtëzakonshme shkencore të 2020-s, të cilat ndoshta s’ i dini për shkak të virusit


[ad_1] Viti që lamë pas ishte një vit i trazuar për shkak të pandemisë. Megjithatë, nga një tjetër këndvështrim shkencor, ishte një vit përparimesh të jashtëzakonshme 1. Viti i kodit gjenetik Redaktimi i gjeneve është një nga dukuritë më të rëndësishme shkencore të vitit që lamë pas. Në tetor, për herë të parë në histori, […]

“BioNTech” krijon vaksinën kundër sklerozës së shumëfishtë


Kompania gjermane e bioteknologjisë “BioNTech” ka zhvilluar një vaksinë të mundshme për sklerozën e shumëfishtë, raporton Dailymail, transmeton Express specialistët që qëndrojnë pas “BioNTech”, thonë se e  kanë zhvilluar një tjetër vaksinë e cila, siç ata pretendojnë, shëron sklerozën e shumëfishtë (MS) në minj. Vaksina e re MS punon në një mënyrë të ngjashme me […]

AstraZeneca dhe Pfizer – Ku Dallojnë Vaksinat e Covid-19?


[ad_1] Më 30 dhjetor, 2020, Britania u bë shteti i parë që miratoi për përdorim vaksinën kundër koronavirusit të kompanisë AstraZeneca dhe Universitetit të Oxford-it – duke shtuar edhe një armë në arsenalin e këtij vendi, në luftën kundër pandemisë, shkruan agjencia e lajmeve Reuters.  Megjithatë, shkencëtarët – si dhe rregullatorët e barnave në Evropë […]

A mund ta marrin gratë shtatzëna vaksinën kundër COVID-19?


[ad_1] Përderisa shumë vende të botës po administrojnë vaksinat kundër koronavirusit të ri, jo të gjitha grupet shoqërore mund ta marrin atë. Për gratë shtatzëna dhe ato gjidhënëse, marrja e vaksinës do të varet Me kusht që shtetet ku ato jetojnë do ta lejojnë apo ndalojnë një gjë të tillë. Në Mbretërinë e Bashkuar, rregullatorët […]

Dermatologët këshillojnë se disa produkte për lëkurë s’ e arrijnë efektin e dëshiruar


[ad_1] Ne e dimë se më shumë se kurrë se sa e rëndësishme është të mos harxhosh shumë, andaj është mençuri të blesh produkte që do të arrijnë atë që ke parashikuar. Ju sjellim tetë produkte që specialistët thonë se s’ e kanë efektin e dëshiruar: Mjetet e shtrenjta për pastrim të fytyrës Preparati për […]

Dermatologët rekomandojnë se disa produkte për lëkurë s’ e arrijnë efektin e dëshiruar


[ad_1] Ne e dimë se më shumë se kurrë se sa e rëndësishme është të mos harxhosh shumë, andaj është mençuri të blesh produkte që do të arrijnë atë që ke parashikuar. Ju sjellim tetë produkte që specialistët thonë se s’ e kanë efektin e dëshiruar: Mjetet e shtrenjta për pastrim të fytyrës Preparati për […]

Fotografon dhe brenda shtëpisë suaj, njihuni me satelitin që po “spiunon” botën


[ad_1] Një satelit i ri që po orbiton Tokën mund të kapë imazhe me rezolucion të lartë të pothuajse çdo vendi në planetin tonë duke përdorur radarë – dhe është mjaft i fuqishëm për të depërtuar në muret e ndërtesave. Capella-2, i dizenjuar nga Capella Space, përdor Radarin Sintetik Aperture (SAR), i cili mund të […]

Shqipëria dhe vendet e varfra rrezikojnë të mbesin pa vaksinë deri më 2024


[ad_1] Skema globale për shpërndarje të vaksinës kundër koronavirusit në shtetet e varfra, përballet me rrezik “shumë të madh” të dështimit, duke lënë vendet me miliarda njerëz pa qasje në vaksina deri të paktën më 2024, është thënë në një dokument të brendshëm, transmeton agjencia e lajmeve, Reuters. Programi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, COVAX, […]

Sahin dhe Tureci, pronarë të BioNTech shpallen persona të vitit nga Financial Times


[ad_1] Financial Times (FT) i ka shpallur “Persona të Vitit” themeluesit e kompanisë farmaceutike BioNTech, dr. Uğur Şahin dhe bashkëshorten e tij dr. Özlem Türeci. “Çifti ka arritur një sukses të jashtëzakonshëm shkencor dhe komercial duke zhvilluar vaksinën kundër COVID-19 në më pak se një vit”, raportoi Financial Times. Me zhvillimin e kandidatit të parë […]

Klinika Digjitale mundëson ekzaminimin me PET-CT


[ad_1] Klinika Digjitale në bashkëpunim me Anadolu Medical Center ka kënaqësinë t’u ofrojë pacientëve në nevojë, ekzaminimin me metodën me të avancuar në botë për diagnostikimin e kancerit. OFERTA E FUNDVITIT: – Ekzaminimi me PET-CT – Raporti i Radiologut – Konsultimi me Onkologun – Transporti falas nga aeroporti në spital dhe anasjelltas – Testi COVID […]

Mbështetja në Bujqësi – Nga 1 janari 2021 Fermerët e Pajisur Me NIPT Përfitojnë Naftë Pa Taksa


[ad_1] Duke nisur nga viti i ardhshëm fermerët e pajisur me NIPT do të përfitojnë naftë pa taksa. Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Bledi Çuçi i bëri thirrje fermerëve të pajisen me NIPT për t’u bërë pjesë e kësaj skeme mbështetëse, për të përfituar naftë pa taksa për aktivitetin bujqësor që zhvillojnë. “Ju që […]

Kompania Microsoft skedon patentën për regjistrim dhe shënime mbi gjuhën e trupit


[ad_1] Gjigandi teknologjik Microsoft ka skeduar një patentë për një sistem që bën të mundur monitorimin e gjuhës së trupit të punonjësve dhe mimikën (shprehjet e fytyrës) gjatë takimeve të punës dhe për t’i dhënë ngjarjeve një “rezultat të cilësisë”. Skedimi (regjistrimi) sugjeron që ai mund të vendoset nëper takime të botës reale ose takime […]

Puna Nga Shtëpia Apo Zyra, Çfarë Preferojnë Punonjësit Shqiptarë Pas Covid-19


[ad_1] Puna nga shtëpia, që nisi si një opsion i detyruar nga karantina, tani është kthyer në një normalitet për disa kompani dhe profesione kyçe. Korporatat e mëdha po aplikojnë rotacionin, ku deri në 50% e stafit, në departamente të caktuara, punojnë nga shtëpia, ndërkohë që paralelisht kryejnë investime në sisteme. Kompanitë e Teknologjisë së […]

Moderna kërkon autorizim për vaksinën COVID-19


[ad_1] Kompania e prodhimit të barnave Moderna njoftoi se do të aplikojë sot (të hënën) në SHBA dhe Evropë për marrë autorizimin për përdorimin e vaksinës së saj kundër COVID-19. Kjo pason daljen e rezultateve të plota të provave përfundimtare sipas të cilave vaksina e saj ishte 94.1 për qind efektive dhe se s’ shkaktonte […]

Rinor Qehaja: Mësimi me prezencë fizike është ndikuar nga shkurtimi i orëve


[ad_1] Përvec sferave të tjera që janë ndikuar jo pak nga pandemia, edhe procesi mësimor ka pësuar ndryshim në mbajtjen e tij. Ndryshimi i skenarëve, njëherë online dhe pastaj me prezencë fizike, ka pasur ndikim shumë në mbarëvajtjen e procesit mësimor. Sipas njohësit të arsimit, Rinor Qehajës, mësimi me prezencë fizike është cunguar shumë, si […]

Revolucion Në Informimin e Konsumatorit Për Origjinën e Prodhimit


[ad_1] Ju shkoni në treg dhe pyesni se nga vijnë domatet, mollët apo produktet e tjera që doni të blini. Për qumështin “Lufra”, me paketimin e ri, s’ keni nevojë të pyesni. Teknologjia ju ndihmon të shikoni edhe në video fermën që ka prodhuar qumështin që ju po konsumoni. Është shumë e thjeshtë: Nga telefoni […]

Buxheti për 2021 dhe ligji për rimëkëmbje ekonomike diskutohen në Komisione


[ad_1] Gjatë ditës së sotme pritet të mblidhen pesë komisione parlamentare në Kuvendin e Kosovës. Sot  në ora 10:00 do të mblidhet edhe Komisioni për Buxhet dhe Transfere ku pritet të votojë në parim Projektligjin për buxhetin për vitin 2021. Po ashtu në ora 14:00 do të mblidhet edhe Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me […]

Sot mblidhen pesë komisione parlamentare, pritet të votohet Projektbuxheti për vitin 2021


[ad_1] Mblidhen pesë komisione parlamentare, pritet të votohet Projektbuxheti për vitin 2021 Pesë komisione parlamentare pritet të mblidhen gjatë ditës së sotme në Kuvendin e Kosovës. Në mesin e tyre edhe ai për Buxhet dhe Transfere, e ku pritet të votojë në parim Projektligjin për buxhetin për vitin 2021. Po ashtu do të mblidhe edhe […]

Mblidhen pesë komisione parlamentare, pritet votimi i Projektbuxhetit për vitin 2021


[ad_1] Pesë komisione parlamentare pritet të mblidhen gjatë ditës së sotme në Kuvendin e Kosovës. Në mesin e tyre edhe ai për Buxhet dhe Transfere, i cili pritet të votojë në parim Projektligjin për buxhetin për vitin 2021. Po ashtu, do të mblidhet edhe Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë COVID-I9 nga […]

Podujeva, deshën apo s’ deshën të tjerët, po bëhet qytet i dritave


[ad_1] Nënkryetari aktual i Komunës së Podujevës, Nexhmi Rudari, ka thënë se plan-programi i tij për kryetar të Podujevës bazohet në ndarjen e buxhetit komunal, i cili tashmë ka ndodhur. Rudari, i cili udhëheq me Komunën e Podujevës që nga shkurti i këtij viti, tha se kërkesat e qytetareve janë adresuar në ndarjet buxhetore e […]

Shqipëri, pandemia s’ e ndal biznesin e kanabisit


[ad_1] Pandemia “Covid-19” s’ e ndaloi kultivimin e kanabisit. Gjatë 8 muajve të parë të vitit 2020, tendenca për kultivimin e kanabisit ka qenë në rritje. Të dhënat zyrtare nga Policia e Shtetit, për periudhën janar-gusht 2020 tregojnë se janë asgjësuar më shumë se 104,500 rrënjë drogë, janë kapur më shumë se 5,5 ton kanabis […]

COVID-19, vaksina e AstraZeneca më e lirë se vaksinat e tjera


[ad_1] Kompania farmaceutike AstraZeneca tha më 23 nëntor se vaksina e saj kundër COVID-19 mund të jetë rreth 90 për qind efektive, duke i ofruar botës edhe një armë në luftën kundër pandemisë. Vaksina e kësaj kompanie pritet të ketë çmim të lirë dhe shpërndarja e saj të jetë më e shpejt se e kompanive […]

Teknologjia, taktikat dhe këshillat turke rezultuan me fitore të Azerbajxhanit në Nagorno Karabak


[ad_1] Azerbajxhanit i janë dashur vetëm 43 ditë për të fituar sërish territorin e vet pranë rajonit të Nagorno Karabakut – shtatë rajonet malore dhe kodrinat që janë okupuar nga separatistët armenë prej kohës së dështimeve të Bakus në fushëbetejë në fillim të viteve 1990. Analistët thonë se tre faktorë sqarojnë pse Azerbajxhani ka qenë […]

Nga 2019-ta, 35 kompani aplikuan për statusin e invesitorit strategjik në Kosovë


[ad_1] Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi në mbledhjen e sotme të qeverisë ka paraqitur gjendjen dhe kërkesat e investitorëve strategjik të cilët synojnë ta marrin statusin e investitorit strategjik në Kosovë. Ai i bëri të ditura disa prej rasteve, lidhur me Raportin mbi Implementimin e Ligjit për Investime Strategjike. “Shumica prej operatorëve ekonomik, […]

SHBA-të, Gjermania dhe Britania mund të fillojnë vaksinimet për COVID-19 që nga dhjetori


[ad_1] ndërsa udhëheqësit e G20 u zotuan të sigurojnë shpërndarjen e drejtë të vaksinave, ilaçeve dhe testeve për COVID-19 në mënyrë që vendet e varfra të mos mbeten jashtë, SHBA, Mbretëria e Bashkuar dhe Gjermania secila njoftoi planet për të filluar vaksinimet në vendet e tyre në dhjetor, ndërsa Spanja tha se do të fillonte […]

Klinika Digjitale – shërbimi i sigurt gjatë pandemisë


[ad_1] Rreziku nga COVID-19 për shëndetin dhe jetën e qytetarëve është në rritje, andaj të gjithë duhet mobilizuar dhe japim kontributin tonë për të fituar betejën me pandeminë COVID-19. Për shkak të kërkesave të shtuara për shërbimet e Klinikës Digjitale, Bordi i Klinikës Digjitale ka vendosur të shtoj kapacitetet e saj dhe është i përkushtuar […]

Deputeti i LVV-së kritikon ministrin e Arsimit për vendimin që të rritet numri i studentëve të Mjekësisë


[ad_1] Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Enver Haliti, e ka kritikuar ministrin e Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj për vendimin e tij që të rritet numri i studentëve në Fakultetin e Mjekësisë. Këtë kritikë ai e dha në Kuvendin e Kosovës, ku po bëhet shqyrtimi i rekomandimeve të Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike, […]

Kuvendi vazhdon seancën, në rend dite edhe votimi i rezolutës për të pagjeturit


[ad_1] Kuvendi i Kosovës sot do të vazhdojë seancën plenare, e cila ka mbetur në gjysmë nga java e kaluar. Seanca është thirrur për në orën 10:00. Në këtë seancë, mes tjerash në rend dite është edhe votimi i Propozim-rezolutës nga Interpelanca me kryeministrin Avdullah Hoti, sipas kërkesës së deputetes së LVV-së, Saranda Bogujevci, mbështetur […]

Sot vazhdon seanca e Kuvendit të Kosovës


[ad_1] Sot do të vazhdojë seanca plenare në Kuvendin e Republikës së Kosovës. Seanca do të nis në orën 10:00, me këtë rend dite: 4. Votimi i Propozim-rezolutës nga Interpelanca me Kryeministrin e Republikës së Kosovë, z. Avdullah Hoti, sipas kërkesës së deputetes Saranda Bogujevci, mbështetur edhe nga 6 deputetë të GP të LVV-së, për […]

Si mund të rikanalizojmë remitencat dhe të tërheqim investime nga diaspora?


[ad_1] Mes shqiptarëve, gatishmëria për të dhuruar para, kohë dhe ekspertizë për vendet e origjinës dhe të tjerët s’ ka munguar kurrë. Por, me kalimin e viteve edhe dinamika e komuniteve të diasporës ka ndryshuar. Për të reflektuar mbi angazhimin ekonomik e filantropik të diasporës shqiptare në 20 vitet e fundit do të diskutohet në […]

Rrahjet dhe përplasjet më të famshme në Kuvendin e Kosovës


[ad_1] Kuvendi i Kosovës është vendi ku përfaqësuesit e qytetarëve duhet të shqyrtojnë e miratojnë ligje të ndryshme në të mirën e tyre. Por, ky institucion shumë herë është shndërruar në arenë përplasjesh verbale e fizike mes ligjvënësve. E njëjta gjë dukuri edhe në seancën e sotme të Kuvendit, ku pati një përplasje mes deputetëve […]

Kosova nënshkruan marrëveshje ekonomike me Bangladeshin


[ad_1] Ministria e Tregtisë dhe Industrisë së Kosovës ka nënshkruar marrëveshje bashkëpunimi me Ministrinë e Tregtisë së Republikës Popullore të Bangladeshit. Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi në mbledhjen e Qeverisë së Kosovës ka thënë se kjo marrëveshje do të kontribuojë në fushë të ndryshme të vendit në aspektin ekonomik. “Ne jemi të bindur […]

E la Zvicrën për t’u kthyer dhe investuar në Kosovë


[ad_1] E Mërkurë, 11 Nëntor 2020 – 15:40 albinfo.ch Kohën e fundit dëgjojmë shumë raste ku mërgimtarët shqiptarë janë duke u kthyer nga mërgimi për të investuar në vendlindjet e tyre, përcjell albinfo.ch. Nijazi Musliu, shqiptari i cili ka jetuar prej 20 vjetësh në Zvicër, u rikthye në vendlindje, në Kosovë. Ai është pronar i […]

Shkolla shqipe në Zvicër, 30 vjet të një misioni fisnik


[ad_1] “T`i ndihmoni dhe motivoni fëmijët tuaj të shkojnë në shkollën shqipe meqenëqë kështu përmbushni një obligim njerëzor e kombëtar”, porosit Naser Ulaj, kryetar i LAPSH “Naim Frashëri” për Kantonin e Cyrihut, në 30 vjetorin e shkollës shqipe në Zvicër   E Shtunë, 7 Nëntor 2020 – 15:00 albinfo.ch Këtë vit shënohet 30 vjetori […]

Ministria e Arsimit ndan 40 bursa për vajza


[ad_1] Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka hapur konkurs për bursa për 40 vajza, shtetase të Kosovës. Sipas njoftimit të ministrisë, të gjitha vajzat të cilat  kanë përfunduar shkollimin e mesëm të ulët,  të cilat i plotësojnë kushtet dhe kriteret e përcaktuara në konkurs, kanë të drejtë të aplikojnë për bursë . Fushat në të […]

Përse Njerëzit Gënjejnë Më Shumë përmes Telefonit


[ad_1] Të gjithë gënjejnë. Nëse dikush pretendon të kundërtën, atëherë po gënjen veten. Sipas studiuesve, njerëzit thonë gënjeshtra të paktën dy herë në ditë. Fundja, gënjeshtra është art dhe ne e kemi të trashëguar brez pas brezi. Sipas universitetit të Harvardit, gënjeshtra është tepër e lehtë në krahasim me mjetet e tjera të arritjes së […]

Deputetët fillojnë ecuritë për zgjedhjen e anëtarëve të Bordit të Këshillit të Trashëgimisë Kulturore


[ad_1] Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, Kulturë, Rini dhe Sport i Kuvendit të Kosovës ka shqyrtuar të martën listën e kandidatëve për Anëtarët e Këshillit të Kosovës për Trashëgimi Kulturore (KKTK). Komisioni i kryesuar nga nënkryetari Jahja Koka vendosi që administrata e Kuvendit të shqyrtojë dosjet e kandidatëve konkurrues për anëtarë të KKTK dhe […]

Fabrika në Dibër, Kontrata me 200 Fermerë për Grumbullimin e Qumështit


[ad_1] Fabrika e përpunimit të qumështit “Ngota 2010” është një tjetër shembull domethënës i sipërmarrjeve private të njerëzve të zakonshëm që rritet dhe zhvillohet falë mbështetjes së shtetit, e cila ka lidhur kontrata për blerjen e qumështit me rreth 200 fermerë të Dibrës, të cilëve do t’u ofrojë një perspektivë të re zhvillimi, edhe përfundimi […]

Pompeo në Indi për bisedime mbi “kërcënimet” e Kinës


[ad_1] Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, mbërriti në Nju Delhi të hënën, si pjesë e një turneu në katër vende aziatike. Diskutimet e Pompeos do të përqendrohen në “kërcënimet” e paraqitura nga Kina. Pompeo do të zhvillojë takime të nivelit të lartë, pas një rritjeje të tensioneve midis Indisë dhe Kinës. Dy demokracitë më […]

Cila vitaminë është mbrojtje nga COVID-19?


[ad_1] Gjatë periudhës së COVID-19, konsumimi më i nevojshëm kanë qenë vitaminat dhe rëndësia e tyre ka qenë mjaft e madhe për t’u mbrojtur nga virusi COVID-19. Në emisionin “Familja jonë” të shtunën u diskutua për rëndësinë e tyre gjatë kësaj periudhe, i ftuar ishte Artur Kastrati nga Nano Distribution i cili na prezantoi me […]

Shumë institucione shkollore në Kosovë, pa kompjuterë e internet


[ad_1] Një kabinet i informatikës në shkollën “Ibrahim Rugova” në Obiliq ka gjithsej 20 kompjuterë. Që të gjithë janë të vjetërsuar dhe s’ i plotësojnë kushtet për mësim. Madje, në këtë kabinet mungon edhe rrjeti i internetit. Mësimdhënësi i teknologjisë, Nusret Zeka, tregon se 14 vjet më parë kur e kishte filluar punën i kishte […]

Edhe 20 pozita të reja pёr punë praktike me pagesë nga Programi Gratë në Energji


[ad_1] Nё valёn e dytё tё mundёsive pёr punё praktike pёrmes Fondacionit tё Mileniumit tё Kosovёs (MFK), janё hapur 20 pozita tё reja nё 11 komuna tё ndryshme tё Kosovёs si: Mitrovicё, Decan, Lipjan, Gjakovё, Skenderaj etj. Pozitat e kёrkuara nё kёtё fazё janё: koordinatore e programit, hulumtuese, programere, asistente e projektit, zyrtare pёr eficiencё […]

Nissan Juke vjen me gjeneratën e re tek Auto Mita – unik dhe i pa krahasueshëm!


[ad_1] Vetëm pak ditë pasi festoi 10-vjetorin prej kur është prezantuar për herë të parë në treg, Nissan Juke ka arritur tek Auto Mita – distributori i autorizuar për brendet Nissan, Renault dhe Dacia. Nisan Juke i Ri prapë vjen për ta ridefinuar mënyrën se si ju i mendoni SUV-të kompakte! Me stil të sofistikuar […]

SHBA-ja dhe Britania dënojnë sulmet kibernetike ruse kundër Lojërave Olimpike


[ad_1] Britania dhe Shtetet e Bashkuara kanë dënuar të hënën ato që kanë thënë se kanë qenë sulme të dëmshme kibernetike, të orkestruara nga inteligjenca ushtarake ruse, duke përfshirë përpjekjet për të penguar Lojërat Olimpike dhe ato Paraolimpike në Tokio. Zyrtarët britanikë dhe ata amerikanë kanë thënë se sulmet janë kryer nga njësiti 74455 i […]

Kurti shfrytëzon transportin publik gjatë vizitës së tij në Zvicër


[ad_1] E Hënë, 19 Tetor 2020 – 21:15 albinfo.ch Ish-kryeministri i Kosovës, njëherësh lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti këto ditë po qëndron në Zvicër ku ka zhvilluar takime me të ndryshme me profesionistë shqiptarë që jetojnë e veprojnë në Zvicër, shkruan Albinfo.ch. Ai gjatë ditës së sotme është parë duke udhëtuar me tren, duke […]

Gani Geci thotë se po të mos ishte lufta në Kosovë, ai sot do të ishte artist


[ad_1] Ish-deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Gani Geci, ka folur edhe për kohën kur ai ishte nxënës. Vetën ai e ka përshkruar si nxënës i shkëlqyer dhe i urtë. Ai, në Kanal10, ka thënë se Me kusht që s’ do të ndodhte lufta, s’ do të ishte ky që është, por do të ndiqte […]

“AG Handyshop”, dyqani i shqiptarit për teknologji moderne në Vjenë


[ad_1] Ka studiuar shkencat dhe programet kompjuterike në Vjenë. Gjithmonë ka dashur të punojë me teknologji moderne. Sot, Gazmend Ademi ka një biznes të kësaj fushe, në një lokacion të zgjedhur, në Vjenë. E Shtunë, 17 Tetor 2020 – 17:55 Arben Gjinaj Një djalë i ri, por me shumë perspektivë. I lindur në Kumanovë, Gazmend […]

Renault Captur 2020 fillon dominancën në treg – shpërthejnë shitjet tek Auto Mita!


[ad_1] Modeli Captur vërtetë se vlerësohet si vetura më e dashur në Kosovë, përderisa këtë e ka dëshmuar edhe raporti i Qendrave të Automjeteve të Kosovës (QAK), ku ka treguar se në aspektin e veturave të reja, Renault Captur është vetura më e shitur në vend. Modeli Captur 2020 vërtetë se ka arritur shumë shpejt […]

Gjenden super-antitrupat, bllokojnë sulmin e koronavirusit në qelizat e njeriut


[ad_1] Shkencëtarët kanë zbuluar dy të ashtuquajtur “super antitrupa”, të cilët bllokojnë depërtimin e virusit Sars Cov 2 në qeliza. Ato veprojnë me mekanizma pak më të ndryshëm dhe u pa se kur administrohen në doza të vogla, individualisht ose së bashku, ishin në gjendje të parandalojnë infeksionin tek minjtë. Rezultati i studimit të botuar […]

KEK-u ndihmon të rinjtë e dy komunave me trajnime profesionale falas


[ad_1] Korporata Energjetike e Kosovës si pjesë të përgjegjësisë së saj sociale, ka marrë vendim që t’i trajnojë 100 të rinj dhe të reja në Qendrën e Trajnimeve që funksionon në kuadër të kësaj korporate. meqenëqë kjo korporatë operon në territorin e komunës së Fushë Kosovës dhe asaj të Obiliqit, të rinjtë dhe të rejat […]

OBSH: 180 Vaksina AntiCOVID-19 në Zhvillim


[ad_1] Rreth 180 vaksina për të luftuar COVID-19 janë në zhvillim në të tërë botën, duke përfshirë 35 në testime njerëzore, tha kreu i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus. “Asnjë sëmundje në histori s’ ka parë një zhvillim kaq të shpejtë në kërkime. Është një dëshmi e përparimeve të pabesueshme në shkencë dhe teknologji, që bota […]

Me melodinë e Jusuf Gërvallës dhe në udhët e Gjakovës prezantohet Renault Captur 2020!


[ad_1] “Po ç’na duhet tjetër… vallë në këtë botë?” këndon Jusuf Gërvalla te “Kënga e Bilbilit”. E me melodinë e kësaj kënge dhe këtij teksti, Auto Mita e ka prezantuar modelin më të ri të veturës më të dashur në Kosovë – Renault Captur 2020, e cila, po ta kemi, vërtet se s’ na duhet […]

Shkencëtarët shpresojnë se kura e shekullit XIX-të të viruseve, do të funksionojë edhe për COVID-19


[ad_1] Kompania me qendër në SHBA, “Plasma Technologies LLC” ka nënshkruar një kontratë prej 750 mijë dollarësh me Departamentin e Mbrojtjes për të zhvilluar teknologji plazmatike konvulsive COVID-19. Ky është zhvillimi i fundit në përpjekjen për të shfrytëzuar një tretman të shekullit XIX-të për të ndihmuar pacientët e shekullit XX-të. Kontrata është që të zhvillojë […]

Universiteti privat në Zvicër që do të operojë si biznes, një risi që po mirëpritet


[ad_1] Zvicra ka disa nga universitetet e renditura në botë, por ata ende përballen me kritika për dështimin në plotësimin e nevojave të industrisë. E Diel, 5 Korrik 2020 – 18:00 albinfo.ch (KEYSTONE/Gaetan Bally) Një sipërmarrës ka krijuar një universitet privat, i cili do të operojë si biznes për nevojat e biznesit. Serguei Beloussov thotë […]

Studiuesit e Universitetit të Kopenhagës klonojnë gjenet e koronavirusit


[ad_1] Studiuesit e Universitetit të Kopenhagës po kërkojnë të zhvillojnë një vaksinë kundër koronavirusit me anë të asaj që njihet si “teknologji rekombinante”. Gjenet e koronavirusit klonohen për të identifikuar proteinat e tyre dhe për të kuptuar sesi ndërveprojnë ato me receptorët njerëzorë. “Ideja – shpjegon imunologu Morten Agertoug Nielsen – është që të gjenerojmë […]

INTERVISTA: Pentagoni e publikoi së fundmi, por ky kapiten shqiptar ka besuar prej kohësh se në Tomorr kanë zbritur alienë


[ad_1] Përparim Zaimi në një studim shkencor për UFO-t që kanë zbritur në territorin shqiptar. Tomorri, “vendi i Perëndive” ose mbartësi i realiteteve të përmasave të tjera të universit. Objektet e rralla të gjetura në ekspeditën shkencore. Tre gjurmët e njëjta në tyrben e Tomorrit, tyrben e Krastës, dhe tek Qafa e Nishanit. Harta ku […]

Fillojnë provat klinike për një vaksine të dytë kundër COVID-19 në SHBA


Studiuesit amerikanë kanë nisur një tjetër provë të një vaksine eksperimentale për COVID-19, duke përdorur injeksion në lëkurë dhe jo si zakonisht në muskul. Eksperimenti, që përdor një vaksinë të prodhuar nga Inovio Pharmaceuticals, është pjesë e një përpjekje globale për të gjetur mbrojtjen aq shumë të nevojshme kundër një virusi që ka shkaktuar një […]

error: Content is protected !!