Çfarë bëjnë ndryshe të rinjtë sot?


[ad_1]  1. Në vend që të përgatisin për të ngrënë, të rinjtë sot porositin jashtë Industria ushqimore është duke iu përgjigjur ndryshimeve të mëdha në mënyrën se si të rinjtë sot hanë. Akin Oyedele nga BI raportoi se të rinjtë sot shpenzojnë më pak kohë në përgatitjen e vakteve në krahasim me gjeneratat e vjetra. […]

Mënyrat më të mira për të shpëtuar fëmijët tuaj nga varësia ndaj teknologjisë


[ad_1] Dita ditës vini re se fëmijët tuaj bëhen më të varur drejt teknologjisë. Shumë prindër dorëzohen duke thënë: ‘s’ kam çfarë t’i bëj’. Nga këtu fillon i gjithë problemi. Krijimi i një qëndrimi më të ekuilibruar ndaj teknologjisë në shtëpinë tuaj s’ do të ndodhë brenda natës, por ka një numër strategjish të qarta […]

Efektet e forta të turshive për tretjen dhe diabetin (sëmundjen e sheqerit)


[ad_1] Konsumi i lartë i antibiotikëve luan një rol shkatërrimtar për bakteret e mira që gjenden në stomak. Kolonitë e këtyre të fundit që njihen me termin mikrobioma mund të rimëkëmben falë konsumit të probiotikëve. Mikrobioma përbëhet nga miliarda baktere të ndryshme të cilat luajnë një rol kyç për shëndetin dhe kundër sëmundjeve. Turshitë, ushqimet […]

Efektet e Forta të Turshive – Për Tretjen, diabetin (sëmundjen e sheqerit) Dhe Trupin Në Formë


[ad_1] Konsumi i lartë i antibiotikëve luan një rol shkatërrimtar për bakteret e mira që gjenden në stomak. Kolonitë e këtyre të fundit që njihen me termin mikrobioma mund të rimëkëmben falë konsumit të probiotikëve. Sipas të dhënave të AgroWeb.org, mikrobioma përbëhet nga miliarda baktere të ndryshme të cilat luajnë një rol kyç për shëndetin […]

Mbi 40 kimikate “misterioze” zbulohen në trupin e njeriut


[ad_1] Më shumë se njëqind kimikate të ndryshme gjenden në trupin e njeriut, nga të cilat 55 s’ janë regjistruar deri më tani, dhe 42 janë kimikate “misterioze”, origjina e të cilave s’ dihet, tregoi një studim i ri nga Universiteti i San Francisko. Sipas hulumtimit të kryer nga një grup shkencëtarësh nga Universiteti i […]

Fitoi 7 milionë dollarë me vetëm një intervistë. Cili është sekreti i Oprah Winfrey?


[ad_1] Intervista e Dukës dhe Dukeshës së Sussex, Harry dhe Meghan, me yllin e televizionit në Amerikë Oprah Winfrey, mesa duket do të komentohet edhe për shumë vite të tjera. akoma s’ është e qartë se kush do të preket nga rezultati i intervistës, por një gjë është e sigurt; fituese është Oprah! Sipas raporteve […]

Sëmundja e shoqërisë moderne, ortosomnia


[ad_1] Teknologjitë moderne s’ sjellin vetëm gjëra pozitive në jetën tonë! Ortosomnia paraqet probleme të ndryshme me gjumin të shkaktuara nga teknologjia, përkatësisht aplikacionet të cilat matin cilësinë e jetës sonë dhe ndjekin gjumin tonë! Tingëllon kontradiktore, e dimë, mirëpo aplikacionet e ndryshme të cilat shënojnë kur dhe sa flemë gjumë, dhe cila është cilësia […]

Arnika e Alpeve të Shqipërisë – Vlerat Befasuese të Një Bime të Rrallë


[ad_1] Arnika e Malit është një nga bimët më të vlefshme që na ka dhuruar natyra. Ajo ka fuqinë të shërojë dhe kurojë shumë dhembje trupore, lëndime dhe plagë të organizmit. Përdorimet kryesore të arnikës së malit vërehen kundër të nxirave, enjtjeve, dhembjeve, artritit dhe plagëve Arnika e Malit, që ndryshe njihet si Duhani i […]

Harmonia me natyrën një aleate për kapërcimin e stresit pandemik


[ad_1] Botëkuptimi në harmoni me natyrën shoqërohet me përmirësimin e shëndetit psikologjik duke ndihmuar në menaxhimin e situatave stresuese, veçanërisht gjatë pandemisë COVID-19. Ky është edhe një nga përfundimet kryesore të një studimi të ri, i botuar në revistën shkencore “Personality and Individual Differences” i një grup ekspertësh në psikologji, psikiatri dhe shkenca të edukimit. […]

Deshifrimi i kodit të jetës a duhet të mbetet “punë e zotit”?


Nga Et’hem Ruka Trupi i njeriut përmban rreth 100 000 miliard qeliza, ku çdo qelizë përmban pasurinë tonë gjenetike të përbërë nga 23 çifte kromozomesh. Çdo kromozom përmban ADN, një molekulë fijëzore me gjatsi rreth 2m. Kjo lëndë magjike, përbën librin e jetës të shkruar me katër shkronjat e famshme (nukleotidet) ATGC. Deshifrimi i kodit […]

Kur Është Koha E Duhur Për Të Ndërruar Dyshekun – Disa Këshilla Të Vlefshme


[ad_1] Vendi më i rehatshëm i shtëpisë duhet të jetë ai ku flini, krevati e dysheku cilësor. specialistët thonë se një dyshek cilësor mund të ndryshojë mënyrën si ju shkon e gjithë dita, ju bën të ndiheni më të çlodhur dhe mban larg problemet me qëndrimin apo kockat. E Vetëm po të krevati juaj është […]

Sipas një hulumtimi britanik: Fëmija humb interesimin për lodrën e re brenda një muaji


[ad_1] Fëmijët më shumë kohë kalojnë me tablete, rrallë luajnë me lodra. Një hulumtim të cilin e ka bërë fondacioni The British Heart, ka zbuluar sa kohë i duhet fëmijëve që plotësisht t’u bëhet monotone lodra e re. Fondacioni anketën e ka bërë në Britani të Madhe, në atë kohë rezultatet tregojnë që fëmija humb […]

Si Është Të Vaksinohesh Kundër Covid-19


[ad_1] Ky pa dyshim ka qenë një vit stresues, por lajmet në lidhje me vaksinat COVID-19 më në fund na kanë dhënë dritën e shpresës që kemi pritur. Sigurisht që jemi gjithashtu mjaft kuriozë të mësojmë se si trupat tanë mund të reagojnë ndaj kësaj vaksine, përse në fund të fundit s’ është një shkop […]

Shtatzënia e vonuar dhe fertiliteti; Çfarë duhet pasur parasysh


[ad_1] Edhe pse mund të jeni pak e madhe në moshë, kjo s’ do të thotë se ju ka ikur koha. Sot, shumë gra e shtyjnë shtatzëninë për arsye të ndryshme: ndjekin shkollën, karrierën, udhëtojnë apo thjesht duan të shijojnë jetën dhe rininë. aspak mirë mund të keni një shtatzëni dhe fëmijë të shëndetshëm, edhe […]

IKSHPK thotë se uji që shpërndahet në rrjet është i sigurt


[ad_1] Si pasojë e reshjeve atmosferike në disa zona të Prishtinës, Fushë Kosovës e Obiliqit po ka reduktime të furnizimit me ujë të pijshëm. E gjithë kjo jo për mungesë të ujit por për shkak të turbullirave të mëdha të shkaktuara nga reshjet. Koordinatorja e Departamentit për monitorimin e cilësisë së ujit në IKSHPK, Burbuqe […]

Mandarinat një Ndër Kultivarët më Fitimprurës në Bujqësi


[ad_1] Mbjellja e agrumeve dhe posaçërisht mandarinave është një aktivitet bujqësor fitimprurës, sipas vlerësimeve të specialistëve. Duke marrë në konsideratë një rendiment në vit normal në 50 tonë për hektarë dhe një çmim me shumicë 35-45 lekë për kilogram, të ardhurat bruto për hektarë janë 2.2 milionë lekë, duke e renditur atë në aktivitet me […]

Pse në Kinë ka mbi 1.2 miliard njerëz por ndajnë vetëm 100 mbiemra


[ad_1] Po qe se ndalon një person udhës në Kinë, ka shumë gjasa që mbiemri i tij të jetë Wang, Li, Zhang, Liu ose Chen. Kjo pasi këta janë pesë mbiemrat më të zakonshëm në Kinë – të përdorur nga më shumë se 433 milionë njerëz ose 30 për qind e popullsisë, bazuar në shifrat […]

“BioNTech” krijon vaksinën kundër sklerozës së shumëfishtë


Kompania gjermane e bioteknologjisë “BioNTech” ka zhvilluar një vaksinë të mundshme për sklerozën e shumëfishtë, raporton Dailymail, transmeton Express specialistët që qëndrojnë pas “BioNTech”, thonë se e  kanë zhvilluar një tjetër vaksinë e cila, siç ata pretendojnë, shëron sklerozën e shumëfishtë (MS) në minj. Vaksina e re MS punon në një mënyrë të ngjashme me […]

Lul Raka: “Personat alergjikë në Penicilinë, dhe alergji me simptoma të rënda, s’ bënë të marrin vaksinën kundër COVID-19”


[ad_1] Në “Takim virtual me Shëndrit Lumin” në portalin “Familja Jonë”, këtë të premte i ftuar ishte Prof. Dr. Lul Raka me të cilin u bisedua rreth vaksinës kundër COVID-19, mutacionit të ri të virusit, rëndësinë e antitrupave, shtatzënat dhe COVID-19, personat alergjik në Penicilin dhe rrezikun e vaksionimit  e shumë pika tjera që kanë […]

AstraZeneca dhe Pfizer – Ku Dallojnë Vaksinat e Covid-19?


[ad_1] Më 30 dhjetor, 2020, Britania u bë shteti i parë që miratoi për përdorim vaksinën kundër koronavirusit të kompanisë AstraZeneca dhe Universitetit të Oxford-it – duke shtuar edhe një armë në arsenalin e këtij vendi, në luftën kundër pandemisë, shkruan agjencia e lajmeve Reuters.  Megjithatë, shkencëtarët – si dhe rregullatorët e barnave në Evropë […]

30 Minuta Ecje në Ditë Dhe I Thua Mjekut “Ik”


[ad_1] Një nga këshillat më të rëndësishme që ofron çdo mjek apo specialist i shëndetit është që njerëzit duhet të ecin të paktën 30 minuta në ditë Po qe se duan të gëzojnë shëndet të mirë. Kjo këshillë është përforcuar së fundmi nga gjetjet e disa studimeve mbi rëndësinë e ecjes në shëndet. Studimet thonë […]

Bota në vitin 2021 / Çfarë duhet të presim në vitin e dytë të pandemisë


[ad_1] Vaksinat dhe testimet e lira dhe të shpejta duhet të sjellin ndryshim, shkruan The Economist Për pjesën më të madhe të vitit 2020, retorika publike rreth pandemisë ishte agresive. Politikanët dhe zyrtarët e shëndetësisë flisnin për “goditjen” e koronavirusit dhe “sheshimin” e lakoreve të larta të epidemisë. Por ky grumbull ARN-je, që brenda pak […]

A mund ta marrin gratë shtatzëna vaksinën kundër COVID-19?


[ad_1] Përderisa shumë vende të botës po administrojnë vaksinat kundër koronavirusit të ri, jo të gjitha grupet shoqërore mund ta marrin atë. Për gratë shtatzëna dhe ato gjidhënëse, marrja e vaksinës do të varet Me kusht që shtetet ku ato jetojnë do ta lejojnë apo ndalojnë një gjë të tillë. Në Mbretërinë e Bashkuar, rregullatorët […]

3 Mënyra Si të Mbroni Shikimin me Kalimin e Moshës


[ad_1] Rreth 90 % e njerëzve në botë fillojnë ta humbasin shikimin gradualisht pas moshës 65 vjeçare. Kjo mund të prekë këdo me kalimin e viteve Po qe se s’ tregoni kujdesin e duhur. Tashme me shtimin e paisjeve teknologjike dhe ekraneve me rreze të dëmshme për syrin në duart tuaja rëndësia që duhet t’i […]

47 statistika alarmuese nga bullzimi kibernetik te vitit 2020


[ad_1] Teknologjia ka ndryshuar thellë mënyrën tonë të jetesës dhe vlerat. Telefonat, interneti dhe mediat sociale janë bërë pjesë e pandashme e jetës sonë dhe veseve tona të përditshme. Një problem që vije nga ky përparim i madh i teknologjisë është bullzimi kibernetik. Disa statistika të nxjerra gjatë këtij viti lidhur me bullzimin kibernetik janë […]

Mundësitë muzikore janë të pafundme me këtë lodër (FOTO)


[ad_1] Tingujt luajnë rol të rëndësishëm në zhvillimin e fëmijëve. andaj, ata duhet të jenë të ekspozuar ndaj instrumentëve. Për këtë arsye kjo lodër, është e duhura për të vegjëlit tuaj. Kjo lodër prej druri vendos muzikën në majë të gishtave të foshnjës… pa kërkuar asnjë buton ose çelës! Mundësitë muzikore janë të pafundme në […]

Aplikacionet më të mira të vitit 2020 vërtetojnë se çfarë viti i çuditshëm ka qenë


[ad_1] Në vitin 2019, zgjedhja e Apple për aplikacionin më të mirë të iPhone ishte një mjet kamere që mund të përdoret për fotografi me ekspozim të gjatë të aventuarave tona në natyrë. Këtë vit? është ‘Wakeout’, një aplikacion që përmban “pushime aktive- ju bënë të mendoni se ushtrimet mund t’i bëni edhe nga shtrati […]

Autoriteti i Konkurrencës: Prodhuesit e Miellit Fiksojnë Çmimin Me Marrëveshje


[ad_1] Autoriteti i Konkurrencës ka arritur në përfundimin se kompanitë e prodhimit dhe tregtimit të miellit në vend përcaktojnë me marrëveshje çmimet e shitjes së këtij produkti. Në përfundim të hetimit të thelluar të tregut, është konstatuar sjellja e bashkërenduar midis ndërmarrjeve Agro Blend, Miell Tirana, Bloja, Atlas dhe Atlas Mills, në tregun e importit […]

Kompania Microsoft skedon patentën për regjistrim dhe shënime mbi gjuhën e trupit


[ad_1] Gjigandi teknologjik Microsoft ka skeduar një patentë për një sistem që bën të mundur monitorimin e gjuhës së trupit të punonjësve dhe mimikën (shprehjet e fytyrës) gjatë takimeve të punës dhe për t’i dhënë ngjarjeve një “rezultat të cilësisë”. Skedimi (regjistrimi) sugjeron që ai mund të vendoset nëper takime të botës reale ose takime […]

Revolucion Në Informimin e Konsumatorit Për Origjinën e Prodhimit


[ad_1] Ju shkoni në treg dhe pyesni se nga vijnë domatet, mollët apo produktet e tjera që doni të blini. Për qumështin “Lufra”, me paketimin e ri, s’ keni nevojë të pyesni. Teknologjia ju ndihmon të shikoni edhe në video fermën që ka prodhuar qumështin që ju po konsumoni. Është shumë e thjeshtë: Nga telefoni […]

Çfarë duhet përmirësuar për tërheqjen e investimeve nga diaspora


[ad_1] E Enjte, 26 Nëntor 2020 – 11:20 albinfo.ch Duke qenë se Germin organizoi edhe këtë vit konferencën Diaspora Flet, e cila për shkak të pandemisë u zhvillua online përmes një platforme teknologjike, u diskutuan shumë tema në lidhje me investimet strategjike lidhur me Kosovën dhe Shqipërinë, transmeton albinfo.ch. Konferenca synoi të lidhë profesionistë të […]

Teknologjia, taktikat dhe këshillat turke rezultuan me fitore të Azerbajxhanit në Nagorno Karabak


[ad_1] Azerbajxhanit i janë dashur vetëm 43 ditë për të fituar sërish territorin e vet pranë rajonit të Nagorno Karabakut – shtatë rajonet malore dhe kodrinat që janë okupuar nga separatistët armenë prej kohës së dështimeve të Bakus në fushëbetejë në fillim të viteve 1990. Analistët thonë se tre faktorë sqarojnë pse Azerbajxhani ka qenë […]

Si mund të rikanalizojmë remitencat dhe të tërheqim investime nga diaspora?


[ad_1] Mes shqiptarëve, gatishmëria për të dhuruar para, kohë dhe ekspertizë për vendet e origjinës dhe të tjerët s’ ka munguar kurrë. Por, me kalimin e viteve edhe dinamika e komuniteve të diasporës ka ndryshuar. Për të reflektuar mbi angazhimin ekonomik e filantropik të diasporës shqiptare në 20 vitet e fundit do të diskutohet në […]

“E urrej celularin e mamit”, është letra e një 7-vjeçari në SHBA që pushtoi rrjetin


[ad_1] Letra u bë publike nga mësuesja e  tij, ku shkruante se donte që mami i tij të mos kishte kurrë celular. Shënimi i shkruar me dorë u shoqërua me një vizatim të një smartphone me një shenjë X sipër dhe një fytyrë të trishtuar. Gjithçka filloi kur Jen Adams Beason, një mësuese e shkollës […]

Virtualisht, nesër fillon konferenca “Diaspora Flet”


[ad_1] Nesër pritet të fillojë konferenca virtuale “Diaspora Flet 2020”, organizuar nga GERMIN, organizata lidere për angazhimin e diasporës me vendet amë. Gjatë datave 19, 20 dhe 21 nëntor 2020, nën moton GlobAL:2020, Lidhu, Krijo dhe Bashkëpuno, shumë emra me renome dhe yje të Diasporës Shqiptare do të jenë folës dhe pjesëmarrës të kësaj ngjarjeje […]

Përse Sëmuremi Më Lehtë Kur Jemi Të Stresuar?


[ad_1] Stresi afat-gjatë ka një ndikim mjaft negativ në shëndetin mendor por edhe fizik. Kur njeriu përballet me stresin, trupi aktivizon mekanizmin e njohur si ‘lufto ose ik”. Ky mekanizëm ka si qëllim që të ndihmojë organizmin t’i mbijetojë një situate potencialisht të rrezikshme. Ai nxit çlirimin e disa hormoneve, të cilat mund të ngadalësojnë […]

COVID-19: Testi i ri i frymëmarrjes mund të zbulojë virusin në disa sekonda


[ad_1] Provat e hershme të një testi të ri për coronavirusin hapin mundësinë e identifikimit të shpejtë të sëmundjes në sekonda, në vend të pritjes me orë të tëra. Kërkimet tregojnë se analiza e frymëmarrjes e zhvilluar në Wales mund të jetë në gjendje të dallojë COVID-19 nga infeksionet e tjera të gjoksit pothuajse menjëherë. […]

​Maqedonia siguron 13 mijë teste të shpejta për Covid-19


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë në Qeverinë e Maqedonisë së Veriut, Venko Filipçe njoftoi se gjatë ditës së nesërme pritet të arrijnë 13 000 teste të shpejta për Covid-19. Filipçe theksoi se rezultatet nga ky lloj i testit mund të merren për 15 minuta. “13 000 teste të shpejta javën që vjen do të shpërndahen në […]

Maqedonia e Veriut siguron 13 mijë teste të shpejta për Covid-19


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë në Qeverinë e Maqedonisë së Veriut, Venko Filipçe njoftoi se gjatë ditës së nesërme pritet të arrijnë 13 000 teste të shpejta për Covid-19. Filipçe theksoi se rezultatet nga ky lloj i testit mund të merren për 15 minuta. “13 000 teste të shpejta javën që vjen do të shpërndahen në […]

Përse Njerëzit Gënjejnë Më Shumë përmes Telefonit


[ad_1] Të gjithë gënjejnë. Nëse dikush pretendon të kundërtën, atëherë po gënjen veten. Sipas studiuesve, njerëzit thonë gënjeshtra të paktën dy herë në ditë. Fundja, gënjeshtra është art dhe ne e kemi të trashëguar brez pas brezi. Sipas universitetit të Harvardit, gënjeshtra është tepër e lehtë në krahasim me mjetet e tjera të arritjes së […]

Koronavirusi mbyll zyrën e gazetës prestigjioze


[ad_1] Për herë të parë që prej themelimit te saj, gazeta prestigjioze italiane “La Repubblica” zyrat e saj i kishte bosh. Falë mundësisë që ofron teknologjia, gazetarët i janë rikthyer punës në distancë pasi njëri nga punonjësit rezultoi pozitiv me Covid-19. Lajmin për mbylljen e redaksisë e njoftoi drejtori i gazetës Maurizio Molinari. The post […]

Shumë institucione shkollore në Kosovë, pa kompjuterë e internet


[ad_1] Një kabinet i informatikës në shkollën “Ibrahim Rugova” në Obiliq ka gjithsej 20 kompjuterë. Që të gjithë janë të vjetërsuar dhe s’ i plotësojnë kushtet për mësim. Madje, në këtë kabinet mungon edhe rrjeti i internetit. Mësimdhënësi i teknologjisë, Nusret Zeka, tregon se 14 vjet më parë kur e kishte filluar punën i kishte […]

​Koronavirusi mbyll redaksinë e gazetës prestigjoze, gazetarët punë në distancë


[ad_1] Për herë të parë që prej themelimit te saj, gazetata prestigjoze italiane “La Repubblica” zyrat e saj i kishte bosh. Falë mundësisë që ofron teknologjia, gazetarët i janë rikthyer punës në distancë pasi njëri nga punonjësit rezultoi pozitiv me Covid-19. Lajmin për mbylljen e redaksisë e njoftoi drejtori i gazetës Maurizio Molinari. [ad_2]

Edhe 20 pozita të reja pёr punë praktike me pagesë nga Programi Gratë në Energji


[ad_1] Nё valёn e dytё tё mundёsive pёr punё praktike pёrmes Fondacionit tё Mileniumit tё Kosovёs (MFK), janё hapur 20 pozita tё reja nё 11 komuna tё ndryshme tё Kosovёs si: Mitrovicё, Decan, Lipjan, Gjakovё, Skenderaj etj. Pozitat e kёrkuara nё kёtё fazё janё: koordinatore e programit, hulumtuese, programere, asistente e projektit, zyrtare pёr eficiencё […]

Të Rinjtë – Brezi i Rrezikuar Nga Artriti Reumatoid


[ad_1] Momenti kur Lady Gaga foli hapur për sfidën e përballjes së përditshme me dhembjet kronike të artritit reumatoid, ishte domethënës për arsyen se shumë njerëz s’ e dinin që kjo sëmundje mund të prekë edhe vajza dhe gra të shëndetshme. Çfarë Është Artriti reumatoid? Kjo është një sëmundje autoimunitare e cila shfaqet kur sistemi […]

“AG Handyshop”, dyqani i shqiptarit për teknologji moderne në Vjenë


[ad_1] Ka studiuar shkencat dhe programet kompjuterike në Vjenë. Gjithmonë ka dashur të punojë me teknologji moderne. Sot, Gazmend Ademi ka një biznes të kësaj fushe, në një lokacion të zgjedhur, në Vjenë. E Shtunë, 17 Tetor 2020 – 17:55 Arben Gjinaj Një djalë i ri, por me shumë perspektivë. I lindur në Kumanovë, Gazmend […]

Disa arsye se pse s’ është mirë ta përdorim telefonin para se të flemë


[ad_1] Dihet se telefonët janë krijuar që të na përmirësojnë mënyrën e komunikimit me të tjerët. Por, përveç kësaj, ata kanë krijuar një tjetër problem i cili po del të jetë shumë i madh: atë të varësisë nga ai. Pamundësia e shkyçjes nga rrjetet socale s’ është i vetmi problem që ka sjellë teknologjia. Përveç […]

Klinika Digjitale dhe ANADOLU nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi


[ad_1] Tani në shërbimin tuaj spitali më i njohur në Turqi në bashkësi me spitalin më të mirë në botë: ANADOLU MEDICAL CENTER / In affiliation with JOHNS HOPKINS MEDICINE – USA. Pacient të dashur, për të gjithë ju Klinika Digjitale dhe Anadolu Medical Center ofrojnë një mundësi të veçantë, për trajtimin e sëmundjeve të […]

Si të kontrolloni shpejt Po qe se ka kamera të fshehura në dhomat e zhveshjes


[ad_1] Kamerat e fshehura në dhomat e zhveshjes  janë fatkeqësisht një dukuri e zakonshme, veçanërisht pasi teknologjia e mbikëqyrjes bie në çmim dhe rritet në fuqi dhe funksionalitet në të njëjtën kohë. Për t’i bërë gjërat edhe më keq, ekzistojnë arsye krejtësisht legjitime (ose të paktën ato që ligji i përcakton si “legjitime”) pse një […]

Një shtesë antimikrobike rezulton e aftë për eliminimin e Covid për një afat kohor prej 90 ditësh


[ad_1] Një armë e re kundër COVID-19? Një shtresë anti-mikrobike do të jetë në gjendje të largojë koronavirusin nga sipërfaqet deri në 90 ditë pas vetëm një aplikimi Studiuesit e Universitetit të Arizonës, zbuluan se përqindja e viruseve në sipërfaqet e veshura me këtë produkt eleminon me 90%,  në vetëm 10 minuta dhe me 99.9% […]

10 profesionet më të paguara në botë


1.Mjekët, kirurgët, Dentistët Mjekët janë më të paguarit në këtë listë. Mjekët anestezist kanë një pagë mesatare vjetore prej 235,070 dollaësh, të ndjekur nga kirurgët, të cilët fitojnë 233.150 dollarë. Obstetërit dhe gjinekologët janë mjekët e tretë me pagat më të lartë me një mesatare vjetore rreth 212,570 dollarë dhe ortodontët fitojnë 196,270 dollarë viti. […]

error: Content is protected !!