A duhet ta mësojmë fëmijën që të jetë modest?


A duhet ta mësojmë fëmijën që të jetë modest? Shumë prej nesh pyesim veten nëse duhet ta mësojmë fëmijën të jetë modest në ditët e sotme. Kemi frikë se në shoqërinë ku dikush sillet me arrogancë, është egoist ose imponohet me forcë, modestia mund të konsiderohet si inferioritet. Është mirë që në disa aspekte të […]

Si të ndaloni së ngrëni thonjtë


[ad_1] Zakonisht, ngrënia e thonjve s’ nis si rezultat i ankthit apo stresit, por vëzhgohet dhe mësohet në moshë të hershme. Me kalimin e kohës, shndërrohet në ves që shërben për të menaxhuar situatat e vështira dhe të ngarkuara emocionalisht. Si veprim fizik, ngrënia e thonjve të shpërqëndron dhe ofron një lloj çlirimi në momente […]

Ushqimet dhe veset e dëmshme për trurin


[ad_1] Truri i njeriut po plaket shumë shpejt. A e dini pse ndodh kjo? Janë me dhjetëra sëmundje si: infarkti, rritja e sheqerit në gjak dhe hipertensioni që na frikësojnë sepse ato sulmojnë pa dhënë asnjë lloj shenje paralajmërimi. Kur qelizat e gjakut të cilat janë të lidhura me organet kryesore si truri, veshkat, zemra, […]

Mënyrat më të mira për të shpëtuar fëmijët tuaj nga varësia ndaj teknologjisë


[ad_1] Dita ditës vini re se fëmijët tuaj bëhen më të varur drejt teknologjisë. Shumë prindër dorëzohen duke thënë: ‘s’ kam çfarë t’i bëj’. Nga këtu fillon i gjithë problemi. Krijimi i një qëndrimi më të ekuilibruar ndaj teknologjisë në shtëpinë tuaj s’ do të ndodhë brenda natës, por ka një numër strategjish të qarta […]

Si të veproni kur fëmija shfaq varësi nga telefoni


[ad_1] Prindërit e dinë mirë ndjesinë kur fëmija është fiksuar keq pas telefonit celular gjatë gjithë kohës. Gati gjysma e adoleshentëve që janë 10 deri në 13-vjeç kanë një smartfon dhe ky numër vijon të rritet. Madje në vendet më të zhvilluara, shumë prindër ankohen se fëmijët e tyre shpenzojnë shuma të mëdha në lojërat […]

Meditime të një Kirurgu italian!


Meditime të një Kirurgu italian! “ Askush nuk do te behet me kirurg”Tashme e degjojme te perseritet cdo dite.💥Ne konkurse specializimi kirurgjia eshte nder deget me pak te kerkuara. Tashme eshte kaluar nga pamundesia per tu bere kirurg për shkak te konkurences se madhe, në situaten kur kirurgjia zgjidhet pasi nuk mbetet alternative tjeter. Në […]

Gjashtë këshilla si të dilni nga rrethi magjik i depresionit të mëngjesit


[ad_1] Edhe pse s’ duket ashtu, mirëpo cikërrima e zakonshme siç është aktivizimi mund të jetë një hap i madh për ju, Po qe se dëshironi ta mposhtni depresionin Depresioni është problem serioz shëndetësor dhe është shumë e vështirë t’i bëni punët e përditshme kur ju kaplon ai. Po qe se në mëngjes s’ mund […]

Trishtimi, Emocioni i Fshehur – Simptomat, Shkaqet dhe Trajtimet


[ad_1] Paniku, ankthi , trishtimi apo depresioni janë nga fjalët që përdoren më shumë për të shpjeguar problemet psikologjike shëndetësore. Por ekziston dhe një gjendje shpirtërore, pikëllimi, që shpesh herë anashkalohet apo merret për tjetër gjë. andaj duhet të arrihet një diferencim mes tyre. Tre gradat e shqetësimit që sjell pikëllimi dhe simptomat Ankthi i […]

Vaksina e AstraZenecas kundër Covid-19: e sigurtë si të tjerat?


[ad_1] Disa javë më parë, për dërgesat e para të vaksinës kundër Coronas të Astrazenecas bëhej luftë e ashpër midis BE dhe prodhuesit britanik-suedez. Tani ky preparat me sa duket po rri stok në lande të ndryshme të Gjermanisë. Një arsye ka të ngjarë të jetë problemi i imazhit të vaksinës. Por, a është vaksina […]

12 veprime “të vogla”, por shumë të dëmshme


[ad_1] Të gjithë e dinë që zakonet si pirja e duhanit ose ngrënia e shumë ushqimeve të konservuara mund të ndikojnë negativisht në shëndetin tonë, por ka shumë zakone të dëmshme më pak të njohura që janë bërë pjesë e jetës sonë të përditshme.Ne përpiluam 12 nga veprimet më të zakonshme ditore që ngadalë dhe […]

40 kuriozitete për trurin që do ju habisin!


[ad_1]   1. Truri është i përbërë nga 73% ujë. 2. Megjithëse truri përbën vetëm 2% të masës trupore, ai konsumon rreth 20% të oksigjenit të gjithë trupit. 3. Truri i një të sapolinduri peshon 375 g, por deri në ditëlindjen e parë ai trefishon madhësinë dhe peshën për të arritur afërsisht në 1 kg. […]

Komuna e Fushë Kosovës fillon regjistrimin e banorëve për vaksinim


[ad_1] Komuna e Fushë Kosovës ka filluar të bëjë planin për vaksinimin e qytetarëve të saj me vaksinën kundër coronavirusit. Kjo komunë iu ka bërë thirrje kategorive të caktuara që të paraqiten për regjistrim për vaksinim në qendrat e mjekësisë familjare apo në telefon. Në një njoftim publik, kjo komunë ka bërë të ditur se […]

Çfarë mund të zbulojnë duart për shëndetin tuaj?


[ad_1] Duart flasin shumë për shëndetin, veçanërisht kur atyre u ndodh diçka e pazakontë. Forma, funksioni dhe pamja e tyre mund të zbulojnë shenja të ndryshme që do të lehtësojnë diagnozën. Kur ekzaminohet nga neurologët, kardiologët dhe dermatologët, janë duart që do të zbulojnë disa nga simptomat e mëposhtme të sëmundjes. Simptoma: Gunga ose flluska […]

Presidenti rus është i vetmi politikan që s’mund të përgjohet?


[ad_1] Ndryshe nga homologët e tij perëndimore, Presidenti rus, Vladimir Putin është i “shkollës së vjetër”. Shefi i Kremlinit s’ është i pranishëm në asnjë rrjet social, madje s’ përdor as celular të thjeshtë; telefon inteligjent, jo e jo. Sipas “Time”, Putin rrallë shfaqet online, edhe në ato pak raste që del e bën me […]

Njihuni me rreziqet që ju kanosen nga qëndrimi ulur gjithë ditën


[ad_1] Qëndrimi ulur në punë për orë të tëra shumë njerëzve u duket si dënim i pamerituar. Në fakt, ashtu është, Po qe se vëren ndikimet e thella të qëndrimit ulur për orë të tëra në shëndetin mendor dhe fizik specialistët kanë vënë re me keqardhje se vetëm një në tre fëmijë është fizkisht aktiv […]

“Ça ka nai gjo anej?” Rama publikon foton i ulur në trotuar në Bruksel


[ad_1] Kryeministri Edi Rama fluturoi këtë të hënë drejt Brukselit, ku po zhvillon takime me zyrtarë të lartë të BE për integrimin e Shqipërisë dhe krizën e pandemisë së koronavirusit. Pas konferencës për media me dy zyrtarët e lartë të BE, Josep Borrell dhe Oliver Varhelyi, kryeministri Rama ka publikuar një foto në “Instagram”, ku […]

Këshillat e mjekut: Çfarë ndodh me alergjikët në këtë periudhë?!


[ad_1] Entela Resuli Jemi në prag të pranverës dhe kjo stinë, bashkë me lulet sjell edhe problemet me alergjitë e ndryshme. Ka pacient të cilët s’ e mirëpresim mirë këtë stinë për shkak të problemeve që kanë nga polenat. Në kushte normale kjo kohë, për mjekët alergolog, do të ishte sezoni më me shumë pacientë […]

Pandemia ktheu shtratin në hapësirë pune


[ad_1] Susan Booth, shitëse pronash në Yorkshire të Britanisë së Madhe, s’ shqetësohet as për t’u veshur. Në vend të kësaj, ajo i bën vetes dy filxhanë çaj (për të kursyer ngjitjen dhe zbritjen e shkallëve), vesh bluzën e saj të preferuar gri, bën laptopin gati dhe nga dritarja shikon diellin duke lindur mbi Swaledale. […]

𝗦𝗶 𝘁𝗲̈ 𝘃𝗲𝗽𝗿𝗼𝗻𝗶 𝗸𝘂𝗿 𝗯𝗲𝗯𝗶 𝗷𝘂𝗮𝗷 𝗯𝗶𝗲 𝗻𝗴𝗮 𝘀𝗵𝘁𝗿𝗮𝘁𝗶 𝗻𝗲̈ 𝘁𝗼𝗸𝗲̈ ?


𝗦𝗶 𝘁𝗲̈ 𝘃𝗲𝗽𝗿𝗼𝗻𝗶 𝗸𝘂𝗿 𝗯𝗲𝗯𝗶 𝗷𝘂𝗮𝗷 𝗯𝗶𝗲 𝗻𝗴𝗮 𝘀𝗵𝘁𝗿𝗮𝘁𝗶 𝗻𝗲̈ 𝘁𝗼𝗸𝗲̈ ? Çfarë duhet të bëjnë prindërit nëse një fëmijë bie nga shtrati ose ndonjë lartësi tjetër? Në vijim mund të lexoni këshillat e pediatrit se si të veproni në një rast të tillë. Foshnjat dinë të befasojnë prindërit e tyre me rënie nga lartësia, […]

“E urrej celularin e mamit”, hartimi i një 7-vjeçari që preku zemrat e shumë prindërve


[ad_1] “E urrej telefonin celular të mamit tim”. Tema e një fëmije 7 vjeçar është virale dhe bën të reflektosh, çdo prind duhet ta lexojë atë. Fëmija shkruan një temë për varësinë e nënës së tij nga telefoni. Një mësuese amerikane ka vendosur të publikojë temën e një nxënësi 7-vjeçar në profilin e tij në […]

Fillon ofrimi i shërbimeve në spitale që ishin anuluar për shkak të pandemisë


[ad_1] Më 11 nëntor të vitit të kaluar, Komiteti për menaxhim të situatës me Covid-19, në Shërbimin Spitalor Klinik e Universitar të Kosovës, kishte marrë vendim që në institucionet publike shëndetësore të ofrohen vetëm shërbime për rastet emergjente. Megjithatë, kjo javë janë kthyer të gjitha shërbimet që u kanë munguar qytetarëve për gati dy muaj. […]

Kur e qara e bebes ka lidhje me dhembjet e barkut dhe kur jo


[ad_1] Ndonjëherë foshnjat bëhen shumë grindavece, por disa qajnë më shumë se të tjerat. Vetëm po të fëmija juaj është i shëndetshëm, por grindet shpesh, veçanërisht gjatë mbrëmjes, ose qan pa pushim për tre apo katër orë në ditë, me gjasë ka dhimbje barku. dhembjet e barkut s’ janë një çrregullim fizik apo sëmundje, por […]

Historia e jashtëzakonshme e Valmirit që do t’i dhurojë veshkën një të panjohure: Çfarë më bëri të merrja këtë vendim


[ad_1] Një gjest shumë emocionuese ka ndodhur në Kosovë. Valmir Aliçka ka vendosur të dhurojë veshkën e tij për një paciente që vuan nga një sëmundje e rëndë. Valmiri u njoh me rastin e Nazlije Sherifit, vajzës 19-vjeçare që vuan nga një sëmundje e rëndë. Ajo duhet të marrë një veshkë të re për të […]

3 Mënyra Si të Mbroni Shikimin me Kalimin e Moshës


[ad_1] Rreth 90 % e njerëzve në botë fillojnë ta humbasin shikimin gradualisht pas moshës 65 vjeçare. Kjo mund të prekë këdo me kalimin e viteve Po qe se s’ tregoni kujdesin e duhur. Tashme me shtimin e paisjeve teknologjike dhe ekraneve me rreze të dëmshme për syrin në duart tuaja rëndësia që duhet t’i […]

47 statistika alarmuese nga bullzimi kibernetik te vitit 2020


[ad_1] Teknologjia ka ndryshuar thellë mënyrën tonë të jetesës dhe vlerat. Telefonat, interneti dhe mediat sociale janë bërë pjesë e pandashme e jetës sonë dhe veseve tona të përditshme. Një problem që vije nga ky përparim i madh i teknologjisë është bullzimi kibernetik. Disa statistika të nxjerra gjatë këtij viti lidhur me bullzimin kibernetik janë […]

Si funksionon procesi kur telefoni ju lajmëron që keni pranë dikë me COVID-19


[ad_1] ndërsa rastet e reja të koronavirusit shpërthejnë në gjithë botën, zyrtarët e shëndetit po kthehen te telefonat për të ndihmuar në ngadalësimin e përhapjes së infeksioneve. Falë teknologjisë së disponueshme në telefonat Apple dhe Google, tani njerëzit mund të marrin njoftime për pop-up në disa shtete, Po qe se janë pranë dikujt që është […]

Ekzaminimi i telefonit zbulon se si terroristi Kujtim Fejzullai shkoi në vendin ku kreu sulmin terrorist


[ad_1] Policia e Vjenës ka dhënë detaje se si terroristi shqiptar shkoi në qendër të Vjenës dhe vrau katër persona. Hetimi në rastin e sulmit terrorist në 2 nëntor në qendër të Vjenës, tregon se sulmuesi Kujtim Fejzullahu erdhi në vendin e krimit në këmbë, dhe kjo konfirmohet nga një telefon i gjetur. Deri kohët […]

Deklarohet babai i policit të vrarë në Shqipëri


[ad_1] Pas mesnate, polici Xhuljano Prela nga Shqipëria humbi jetën si pasojë e një prite që iu bë prej një automjeti, nga ku u qëllua tre herë me armë zjarri. Një prej plumbave e kapi të riun në trup dhe i shkaktoi vdekjen. Teksa familja ka hapur dyert e mortit, babi i viktimës, Martin Prela […]

Kamenicë, i akuzuari për vrasjen e gruas do të mbrohet në heshtje


[ad_1] Nuhi Mavrovqani, i akuzuar se e ka vrarë gruan e tij në Kamenicë, sot ka dalë para gjykatësit në Gjilan për t’u përballur me aktakuzën e Prokurorisë, e cila e ngarkon me veprën penale të vrasjes së rëndë. Ai tha se do të mbrohet në heshtje në të gjitha fazat e procedurës. “Jam konsultuar […]

Shtyhet seanca ndaj dy hetuesve policor, të akuzuar për ryshfet


[ad_1] Seanca ndaj dy hetuesve të Krimeve Ekonomike në Policinë e Kosovës, Lavdim Osmani dhe Lutfi Menxhiqi, të akuzuar nga Prokuroria për marrje të ryshfetit është shtyrë. Hetuesi Menxhiqi, poashtu akuzohet edhe për armëmbajtje pa leje. Kjo seancë është shtyrë pasi, i akuzuari Lavdim Osmani gjendet në izolim, që e ka babanë e sëmurë me […]

Çfarë i pret pacientët e shëruar nga Covid-19?


[ad_1] Momenti i daljes nga spitali i pacientëve që ishin prekur nga një formë e rëndë e Covid-19, pritet me gëzim dhe lehtësim. Por rikthimi më në fund në shtëpi, s’ përfaqëson për të gjithë rifillimin e një jete që është “fushë me lule”. Shpesh duhen muaj të tërë për një shërim të plotë fizik, […]

Qytetarët u ankuan për mungesë testimesh në IKShPK, flet ministri Zemaj


[ad_1] Sot gjatë ditës, qytetarë të shumtë janë ankuar se në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike s’ janë marrë aspak mostrat për testim për COVID-19. Ata kanë dërguar edhe video nga hapësirat e IKShPK-së, ku edhe janë kthyer prapa pasi s’ janë testuar. KALLXO.com ka provuar të marr një përgjigje nga i pari i IKShPK-së, […]

VIDEO- Drejtori i Trepçës e largoi prodhuesin vendor “për pikë të qejfit”  


[ad_1] Sonte në Televizionin Dukagjini u transmetua reportazhi nga KALLXO.com për largimin nga ndërmarrja Trepça të një prodhuesi vendor të prodhimit të peletit i cili për disa vite ishte duke funksionuar ne objektet e ndërmarrjes me qira. Në një takim të zhvilluar në mes të Elbasan Maliqit dhe Besim Haxhiut ne zyrat e Trepçës, ky […]

Ministrit i ka hump arsyeja


[ad_1] Sekretari i Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë, Burim Rreci për KALLXO.com në një përgjigje të shkurtër s’ ka pohuar apo mohuar Nëse ka kërcënuar ministrin Vesel Krasniqi. “Ministrit tash i ka humb arsyeja”, është një përgjigje e shkurtë e Rrecit për KALLXO.com. Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi është kërcënuar siç thotë ai […]

Shënohet ‘Dita e Forcës’ në Kosovë


[ad_1] Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi është kërcënuar me jetë. Krasniqi ka deklaruar se është kërcënuar nga sekretari i kësaj ministrie, Burim Rreci. Në një bisedë në telefon, ministri Krasniqi thotë se ka marrë kërcënim me jetë. “Jam me këta hetues tani. Jam kërcënuar prej Burim Rrecit. Jam kërcënuar me jetë, jam kërcënuar”, […]

U kërcënova me jete nga Burim Rreci


[ad_1] Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi është kërcënuar me jetë. Krasniqi ka deklaruar se është kërcënuar nga sekretari i kësaj ministrie, Burim Rreci. Në një bisedë në telefon, ministri Krasniqi thotë se ka marrë kërcënim me jetë. “Jam me këta hetues tani. Jam kërcënuar prej Burim Rrecit. Jam kërcënuar me jetë, jam kërcënuar”, […]

Prishtinë: Arrestohet një person, dyshohet se ka ngacmuar seksualisht disa fëmijë në rrjetet shoqërore


[ad_1] Policia ka marr masa ndaj një personi i cili ka shfaqur shenja pedofilie. Një person është arrestuar të enjten në Prishtinë meqenëse dyshohet që kishte ngacmuar seksualisht disa fëmijë me anë të rrjeteve sociale. Në raportin 24 orësh të policisë thuhet se lidhur me rastin është kontrolluar një lokacion dhe në cilësi të provave […]

Arrestohet i dyshuari për ngacmim seksual të fëmijëve


[ad_1] Policia e Kosovës njofton dje rreth orës 17:40 në kryeqytet është arrestuar një burrë i dyshuar për ngacmim seksual të fëmijëve përmes rrjeteve sociale. Tutje policia sqaron se lidhur me rastin është kontrolluar një lokacion dhe ne cilësi të provave janë sekuestruar një kompjuter llaptop si dhe një telefon mobil. Sipas njoftimit të policisë […]

Prishtinë: Arrestohet një person pasi ngacmoi seksualisht disa fëmijë në rrjetet shoqërore


[ad_1] Policia e Kosovës ka njoftuar se e kanë arrestuar një person, pasi i njëjti ka ngacmuar seksualisht disa fëmijë në rrjetet shoqërore. Policia e Kosovës bën të ditur se rasti ka ndodhur më 26 nëntor, transmeton Telegrafi. “Është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar pasi që i njëjti me anë të rrjeteve sociale ka ngacmuar […]

Në këto vende, telefoni ju lajmëron kur keni pranë dikë me COVID-19: Si funksionon procesi


[ad_1] ndërsa rastet e reja të coronavirusit shpërthejnë në gjithë botën, zyrtarët e shëndetit po kthehen te telefonat për të ndihmuar në ngadalësimin e përhapjes së infeksioneve Falë teknologjisë së disponueshme në telefonat Apple dhe Google, tani njerëzit mund të marrin njoftime pop-up në disa shtete, Po qe se janë pranë dikujt që është testuar […]

Pamje ‘horror’ nga spitali i Manastirit, pacienti me Covid i shtrirë pranë dy të vdekurve


[ad_1] Pamje horrori vijnë nga spitali i Manastirit në Maqedoninë e Veriut. Një pacient me Covid është fotografuar i shtrirë në një shtrat pranë shtretërve të cilën mbanjnë dy persona të vdekur. Personeli spitalor s’ ka informuar familjen se si është pacienti, njoftojnë mediat vendase. “Babai im vdiq të Premten, ne pyetëm se si ishte […]

25 mijë euro ose t’i publikojmë disa fotografi


[ad_1] Policia e Kosovës ka njoftuar se sot ka arrestuar dy persona të dyshuar për shantazh dhe kanosje. KALLXO.com ka mësuar se fjala është për kërcënimin ndaj kryetarit të Mitrovicës së Jugut, Agim Bahtiri. Në njoftimin e saj Policia thotë se të dyshuarit i kishin kërkuar viktimës 25 mijë euro Po qe se s’ donte […]

Marokeni arrestohet në Gjilan për vjedhje


[ad_1] Policia në rajonin e Gjilanit, gjatë ditës së djeshme ka arrestuar një person të dyshuar, shtetas maroken. Sipas njoftimit, arrestimi i të dyshuarit është bërë dje rreth orës 09:40, në udhën “Zija Shemsiu”, në Gjilan. Në njoftim thuhet se i dyshuari është arrestuar nën dyshimet se në dy vende të ndryshme ka vjedhur një […]

IBAS është i licencuar nga Banka Qendrore e Kosovës për emetimin e parasë elektronike


[ad_1] IBAS është i licencuar nga Banka Qendrore e Kosovës për emetimin e parasë elektronike, shërbimin e pagesave, transferit të parasë dhe kredive për pagesa. I pari dhe i vetmi i këtij lloji në Kosovë. me anë të IBAS ju tashmë e keni më të lehtë kryerjen e shumë shërbimeve, falë lehtësisë së përdorimit dhe […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 23 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


[ad_1] COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2.352 testime, 388 të shëruar, 795 raste të reja dhe 17 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të shmangni lëvizjet e panevojshme dhe të kufizohen kontaktet, për të parandaluar përhapjen e COVID19. Të gjithë qytetarët duhet të respektojnë me […]

Rrëfimi për amerikanin i cili pas 118 ditësh në spital me COVID-19, më në fund është kthyer në shtëpi


[ad_1] Askush s’ e priste atë në shtëpi për festat e fundvitit – por pas 118 ditësh në spital me COVID-19, Darell Slater do të kalojë Ditën e Falënderimeve me familjen e tij. Bëhet fjalë për Slater, 71 vjeç, i cili u diagnostikua për herë të parë me COVID-19 më 13 korrik së bashku me […]

Sarkozy del para gykatës, nën akuzën për korrupsion


[ad_1] Ish-presidenti i Francës, Nicolas Sarkozy, pritet të marrë pjesë nesër në seancën gjyqësore ndaj tij për akuzënn e korrupsionit e cila njihet si “çështja e përgjimit”. Pos tij, të akuzuar janë Thierry Herzog, avokati i Sarkozyt, dhe Gilbert Azibert, gjyqtar në Gjykatën e Kasacionit, e cila është gjykata me lartë e Apelit në Francë. […]

Jakup Krasniqi refuzoi ushqimin dhe pijet gjatë transferimit për në Hagë


[ad_1] Në raportin e Gjykatës Speciale për arrestimin e Jakup Krasniqit tregohet se si ish kryetari i Kuvendit të Kosovës kishte refuzuar ushqimin dhe pijet që i ishin ofruar nga oficerët e SPO-së, gjatë kohës sa po transferohej për në Hagë. Në raport thuhet se Krasniqi kishte refuzuar të dy ushqimet që i ishin ofruar. […]

Gjatë arrestimit, Jakup Krasniqi kishte provuar ta përdorte telefonin, oficerët ia kishin larguar nga dora


[ad_1] Gjykata Speciale ka publikuar raportin e arrestimit të ish kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi. Krasniqi ishte arrestuar mëngjesin e 4 nëntorit në shtëpinë e tij. Në raport, tregohet se derisa oficeri ia arrestimit po ia lexonte Krasniqit të drejtat e tij si i arrestuar, ai kishte kapur telefonin dhe po bënte diçka […]

“E urrej celularin e mamit”, është letra e një 7-vjeçari në SHBA që pushtoi rrjetin


[ad_1] Letra u bë publike nga mësuesja e  tij, ku shkruante se donte që mami i tij të mos kishte kurrë celular. Shënimi i shkruar me dorë u shoqërua me një vizatim të një smartphone me një shenjë X sipër dhe një fytyrë të trishtuar. Gjithçka filloi kur Jen Adams Beason, një mësuese e shkollës […]

Jeni të Varur nga Telefoni juaj Celular? – Zbulojeni Këtu


[ad_1] Telefonat celularë kanë aftësinë që të nxisin sjellje të rrezikshme dhe varësi tek njeriu. Varësia ndaj telefonit është shumë e ngjashme me atë të bixhozit që ndërhyn fort në jetën e njeriut. Kjo varësi mund të ndikojë fort në produktivitetin e njeriut, funksionet e trurit, balancën mes jetës dhe punës, por edhe në jetën […]

Gjilan, arrestohet pasi frikësoi një grua për publikim të fotografive intime


[ad_1] Policia e Kosovës e ka arrestuar një person pasi kishte marrë fotografi intime të një gruaje dhe e kishte frikësuar se do t’i publikojë ato. Rasti ka ndodhur në Gjilan më 10 nëntor të këtij viti. Sipas PK-së,  me vendim të prokurorit, i dyshuari është dërguar në mbajtje dhe si provë materiale është konfiskuar […]

I humbur prej 4 muajsh, mendohet se jeton në Sarandë


[ad_1] Personi në foto quhet Xhevdet Kukeli, 67 vjec, me origjinë nga Dibra dhe mendohet se jeton në Sarandë.5 ditë më parë është parë në Gjirokastër në gjendje të rëndë shëndetësore, i paushqyer dhe i pamundur fizikisht, por mendohet se ka ardhur përsëri në Sarandë.Familjarët e Xhevdet Kukeli luten ndaj kujdo që ka informacion, të […]

Vrasja e Donjeta Pajazitajt, dëshmitari deklarohet lidhur me incizimin e kamerave të sigurisë


[ad_1] Vrasja e Donjeta Pajazitajt, dëshmitari deklarohet lidhur me incizimin e kamerave të sigurisë Në gjykimin ndaj Naser Pajazitajt, në seancën e së hënës, ka vazhduar dëgjimi i dëshmitarit Qendrim Jusaj. Naser Pajazitaj po akuzohet për vrasjen e tani të ndjerës, Donjeta Pajazitaj. Lidhur me këtë rast, dëshmitarit Jusaj i është ofruar në shikim video […]

Shefi i Pentagonit në detyrë, me mesazh kontradiktor mbi trupat në Afganistan


[ad_1] Sekretari i Mbrojtjes në detyrë, Christopher Miller dërgoi një mesazh konfuzues lidhur me luftën globale të udhëhequr nga SHBA kundër terrorizmit, në një atmosferë të shtimit të shqetësimeve lidhur me mundësinë e ndryshimeve madhore në politikat e mbrojtjes gjatë javëve të fundit të administratës Trump. “Lufta s’ ka mbaruar. Jemi në prag të mposhtjes […]

Arrestohet hajduti që ua vodhi çantat grave që po vizitonin varrezat


[ad_1] Policia e Kosovës, Stacioni Policor nё Deçan, ka pranuar informatё nga viktima femer se nё fshatin Strellc i epёrm-Deçan, me datёn 13.11.2020, rreth orёs 15:30, iu ёshtё thyer xhami i pasёm i veturës dhe nga vetura janё vjedhur: nje qant, dokumenta personale, kartelat bankare, njё telefon, dhe shumё e konsiderueshme e parave. Sipas viktimёs […]

Deçan, i thehet vetura dhe i vidhen paratë


[ad_1] Një vjedhje e rëndë ka ndodhur në fshatin Strellc i Epёrm në Deçan, me që rast është arrestuar një person. Policia e Kosovës, Stacioni Policor nё Deçan, ka njoftuar se ka pranuar raportim nga një viktimë nё këtë fshat, se dje pasdite iu ёshtё thyer xhami i pasёm i veturës dhe nga vetura janё […]

Në kohë pandemie Komuna Leposaviqit pagoi 1,600 euro për ‘Iphone 11 Pro Max’


[ad_1] Komuna Leposaviqit, së fundmi ka iniciuar ecuritë e prokurimit për blerjen e 10 telefonave celular për nevojat e saj. Edhe pse komuna parashikoi kontratë në vlerë deri në 4,600 euro, ajo tejkaloi parashikimin duke nënshkruar kontratë  në vlerë 5,135 euro, apo 535 euro më tepër. Me këtë tender, komuna pagoi 1,600 euro për një […]

Arrihet marrëveshja për përdorimin e udhëve që kalojnë pranë Manastirit të Deçanit


[ad_1] Sot është arritur marrëveshja për projektimin, ndërtimin dhe përdorimin e udhëve të cilat kalojnë nëpër Zonën e Veçantë të Mbrojtur të Manastirit të Deçanit. Kështu është bërë e ditur me anë të një komunikate për media të Zyrës së Kryeministrit, marrëveshje e cila thonë se u arritë me ndërmjetësimin e Kryeministrit Avdullah Hoti dhe […]

I paraburgosuri në lidhje me terrorin në Vjenë: Doja ta ndaloja atentatorin


[ad_1] 21-vjeçari, i cili gjendet në paraburgim, pohoi se ai donte të kontaktonte me Kujtim Fejzullain për ta larguar atë nga plani i tij terrorist. E Enjte, 12 Nëntor 2020 – 10:30 albinfo.at Keystone Në lidhje me sulmin terrorist në Vjenë, një i njohur i atentatorit, i cili u arrestua nën dyshimin e bashkëpunimit, ka […]

Dyshime se dokumente të policisë janë zhdukur, jep dorëheqje Drejtoresha e Prokurimit në Polici


[ad_1] Drejtoresha e Prokurimit, Vjollca Balaj ka dhënë dorëheqje nga posti i saj brenda Policisë së Kosovës. Balaj ka dhënë dorëheqje ditët e fundit ndërsa akoma s’ janë bërë publike arsyet e dorëheqjes. KALLXO.com mëson se e njëjta ka dhënë dorëheqje pasi nisjes se hetimevev lidhur me dyshimet se disa fatura dhe dokumente te prokurimit […]

Balona e promovuar nga Komuna e Pejës në pronësi të kompanisë së familjes së drejtoreshës komunale


[ad_1] Më 10 tetor, në qendër të qytetit të Pejës, nën organizimin e Komunës, u promovua një balonë me ajër të nxehtë si një atraksion i ri turistik. Së bashku me të parin e Pejës, Gazmend Muhaxheri, u pa edhe drejtoresha e Zhvillimit Ekonomik, Lendita Muhaxheri. Shefi i ekzekutivit të Pejës u kujdes që ta […]

Shefi i OKB-së uron presidentin e zgjedhur të SHBA-së, Joe Biden


[ad_1] Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, të hënën uroi, Joe Biden, për fitoren e presidencës së SHBA-së dhe popullin amerikan për një “ushtrim të demokracisë”. Presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden dhe zëvëndëspresidentja e zgjedhur, Kamala Harris po vazhdojnë të marrin urime nga liderë të ndryshëm botërorë pavarësisht faktit se presidenti […]

George W. Bush e uron Joe Bidenin për fitoren


[ad_1] Ish-presidenti amerikan, George W. Bush, e përgëzoi sot Joe Bidenin për fitoren në zgjedhjet presidenciale në ShBA. Siç raporton The New York Times, Bush ka deklaruar se pavarësisht dallimeve politike, Bidenin e njeh si një njeri të mirë që ka fituar mundësinë për të bashkuar ShBA-të. “Unë i shpreha urimet e mia të ngrohta […]

Ruajtja e shëndetit mendor në kohë të vështirësive me pandeminë Covid-19


[ad_1] Shqetësimet dhe ankthi në lidhje me sëmundjen COVID-19 si dhe ndikimi i tij mund të jenë mbizotëruese.Distancimi social u bën atë edhe më sfidues. Pandemia COVID-19, ka sjell shumë ndryshime në mënyrën se si e jetoni jetën tuaj dhe bashkë me të edhe pasigurinë, ndryshimet në rutinat e përditshme, presionet financiare dhe izolimin shoqëror […]

“Krejt çka ndieja ishte urrejtja”-Rrëfimi rrënqethës i gruas kosovare, tregon se si e mbyti burrin me sëpatë


[ad_1] “s’ e kam imagjinuar kurrë se do të përjetoja diçka të tillë…Sikur ta kishte bërë ndonjë njeri i huaj ndoshta do të mund ta pranoja disi. Por ta bëjë njeriu me të cilin unë lidha jetën, i bëra dy fëmijë, sakrifikova aq shumë që t’i ndihmoja edhe kur familja e tij hoqën dorë prej […]

VIDEO: “Alo, më doli tamponi pozitiv”: Telefonata që shkaktoi sherr në autobus


[ad_1] Koronavirusi ka shkaktuar deri më tani miliona të vdekur, ndërsa frike është tepër e madhe mes qytetarëve, të cilët reagojnë në forma të ndryshme kur përballen me të infektuar. Kështu, mediat turke kanë publikuar momentin e një sherri në autobus meqenëqë njëra prej pasagjerëve u dëgjua teksa thoshte në telefon se testi i koronavirusit […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 04 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


[ad_1] COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 1725 testime, 105 të shëruar, 396 raste të reja dhe 4 humbje jete në 24 orët e fundit   Ju informojme për situatën në 24 orët e fundit të përhapjes së virusit Sars Cov2, rastet e reja dhe situatën në spitalet Covid. Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 1725 […]

Pas sulmit terrorist, Policia e Vjenës del me një njoftim të rëndësishëm për qytetarët


[ad_1] Pas sulmeve terroriste që ndodhën me 2 nëntor në kryeqytetin austriak, Policia e Vjenës ka dalë me një njoftim të rëndësishëm për qytetarët. Në njoftim thuhet se Zyra Shtetërore për Mbrojtjen e Kushtetues dhe Luftës kundër Terrorizmit ka krijuar një linjë telefonike dhe email adresë, hapur 24 orë në ditë nga sot. Ky veprim […]

Udhëtimi i Trump në politikën shqiptare


[ad_1] Nëse Trump do të marrë një mandat të dytë, ka gjasa që politika e tij e tërheqjes së Amerikës nga bota do të nënkuptojë më pak aktivitet diplomatik amerikan në Tiranë ndërsa Nëse fiton Biden, gjërat mund të ndryshojnë në drejtim tjetër. Ishin orët e para të mëngjesit të datës 9 nëntor 2016, në […]

Imazheristi bën denoncimin: Te Shefqet Ndroqi 3000 euro remdesiviri, mjeku përfiton 10% nga receta me telefon


I ftuar në Tempora nga Sonila Meço në RTV Ora, mjeku imazherist Renato Osmënaj u shpreh se janë blerë te Shefqet Ndroqi 6 flakone remdisivir për 3000 euro për terapi spitalore. Osmënaj: Janë blerë te Shefqet Ndroqi 6 flakone remdisivir për 3000 euro për terapi spitalore. Për këtë varem në litar që është e vërtetë. Unë […]

Sekuestrohen telefonë, printerë e laptopë nga Prokuroria Speciale


[ad_1] Prokuroria Speciale e Kosovës ka marrë vendim që të sekuestrojë pesë printer, dy laptopë, hardisk dhe dy telefona si rezultat i hetimeve për krim të organizuar ndaj dy personave. Të dy personat dyshohen për pjesëmarrje në grup kriminal, kontrabandë me migrantë dhe falsifikim të dokumenteve. Prokuroria ka treguar që sendet t që janë sekuestruar […]

Dosja e “Zogut”/ Eskorta shkon në Turqi për 500 euro me ‘bosin’ nga Fieri, dalin përgjimet


[ad_1] Dosja penale kundrejt 8 të pandehurve, mes tyre Hermes Nikaj i njohur gjithashtu si “Zogu i Tiranës” dhe parukieres Anjeza Benës është kopsitur edhe dërguar për gjykim në gjykatën e Tiranës. Sipas gazetarit Elton Qyno, Prokuroria e kryeqytetit i ka mbledhur të gjitha faktet për të çuar pas hekurave grupin që kishte krijuar një […]

Komunat nisin ecuritë për të stolisur sheshet në kohë pandemie


[ad_1] Situata me pandeminë COVID-19 në Kosovë po vazhdon të keqësohet çdo ditë e më shumë. specialistët shëndetësorë por edhe institucionet shtetërore kanë ndërmarrë masadhe s’ po lejojnë grumbullime të njerëzve, duke mbyllur qendrat tregtare e lokalet në orare të caktuara. Krejt kjo për të parandaluar mundësinë e përhapjes së virusit COVID-19. Por të gjithë […]

“Presidenti revolucionar Ilir Meta po kërkon ta destabilizoj Shqipërinë”


[ad_1] Avokati Spartak Ngjela ka akuzuar presidentin e Shqipërisë, Ilir Meta se po kërcënon se do të bëjë kryengritje popullore me paratë që iu ka grabitur shqiptarëve. Ngjela ka shkruar në Facebook se Meta po mendon që me paratë e grabitura të paguajë shqiptarët e varfër dhe me ta të destsbilizojë Shqipërinë. Ai ka pyetur […]

Sulmi terrorist në Nicë/ Foto e fundit që i riu i dërgoi familjarëve: Kam blerë rroba të reja


[ad_1] Vrasja e tre personave në Nicë të Francës tronditi një botë të tërë. Autori i vrasjeve makabre, ishte një 21-vjeçar me origjinë nga Tunizia, i identifikuar si Brahim Aouissaoui. Së fundmi, mediat i kanë kushtuar hapësirë një detaji pak para se të ndodhte ngjarja e trishtë. Ata kanë publikuar foton e 21-vjeçarit të veshur […]

Përse Njerëzit Gënjejnë Më Shumë përmes Telefonit


[ad_1] Të gjithë gënjejnë. Nëse dikush pretendon të kundërtën, atëherë po gënjen veten. Sipas studiuesve, njerëzit thonë gënjeshtra të paktën dy herë në ditë. Fundja, gënjeshtra është art dhe ne e kemi të trashëguar brez pas brezi. Sipas universitetit të Harvardit, gënjeshtra është tepër e lehtë në krahasim me mjetet e tjera të arritjes së […]

Brataj paralajmëron: Lokalet dhe restorantet do mbyllen po s’u respektuan masat e Covid


[ad_1] Kreu i Urgjencës Kombëtare Skënder Brataj ka thënë se Vetëm po të s’ respektohen masat, mbyllja e lokaleve, bareve e restoranteve s’ do diskutohet.“Njerëzit të gjithë që marrin në telefon a do mbyllemi. Zotëri respektoni rregullat, kjo punë s’ bëhet vetëm do bashkëpunim. I vetmi moment në histori që duhet bashkëpunimi i të gjithëve. […]

Sami Lushtaku në Gjykatë, pranon se e kanosi avokatin Gazmend Halilaj


[ad_1] Në seancën fillestare të mbajtur të mërkurën, Sami Lushtaku e ka pranuar fajësinë për kanosjen e avokatit Gazmend Halilaj, ndërsa kushëriri i tij, Ibrahim Lushtakut si dhe Xhelal Zeqirit e kanë pranuar fajësinë për armëmbajtje paleje, ndërsa janë deklaruar të pafajshëm për veprat e tjera. Sipas aktakuzës, Sami Lushtaku po akuzohet për veprën penale […]

Dyshohet se u varros pranë Ibrit, flasin vëllezërit e gruas që akuzojnë bashkëshortin e saj për vrasje


[ad_1] Mirjeta Zeka-Shabani nga Mitrovica, e cila ka jetuar në Gjermani prej disa vitesh, është zhdukur që një vit e shtatë muaj. Ajo rezulton e zhdukur nga data 31 mars e vitit 2019 kur edhe ishte dita e fundit e qëndrimit të saj në Kosovë dhe ajo kishte planifikuar të kthehej sërish në Gjermani ku […]

Kërkohet trupi i Mirjeta Zeka-Shabanit që u zhduk një vit më parë, flasin vëllezërit e saj


[ad_1] Mirjeta Zeka-Shabani nga Mitrovica, e cila ka jetuar në Gjermani prej disa vitesh, është zhdukur që një vit e shtatë muaj. Ajo rezulton e zhdukur nga data 31 marsit e vitit 2019 kur edhe ishte dita e fundit e qëndrimit të saj në Kosovë dhe ajo planifikonte të kthehej sërish në Gjermani ku jetonte […]

“Koha për telefon”, Jose Mourinho ‘tallet’ me lojtarët e tij pas ndeshjes së Tottenham


[ad_1] Skuadra e Tottenhamit mbrëmë ka fituar në udhëtim ndaj Burnley me rezultatin minimal 0:1, falë golit të sulmuesit, Hueng Min Son. Trajneri i Tottenhamit u shpreh i lumtur me fitoren e ekipit të tij në këtë duel, megjithatë gjeti kohë për t’u ‘talluar’ paksa me lojtarët e tij – pas ballafaqimit, përcjell GazetaBlic. Ai […]

“Gucati e Haradinaj po rrinë me Salih Mustafën, po thërrasin nganjëherë në Prishtinë”


[ad_1] Kreu i OVL UÇK-së, Faton Klinaku, ka thënë se Hysni Gucati e Nasim Haradinaj po qëndrojnë bashkë në Hagë, të cilët nganjëherë po thërrasin në Prishtinë. “Po thirrin nganjëherë në telefon, natyrisht që janë duke ndejt bashkë edhe me Salih Mustafën”, tha Klinaku në T7. “Po presin, që të bëhet seanca tjetër, që prokuroria […]

Mjeti i ri zbulon sulmin në tru për vetëm katër minuta


[ad_1] Studiuesit nga Houston Methodist Hospital dhe Penn State University kanë zhvilluar një mjet që përdor inteligjencën artificiale për të diagnostikuar një sulm në tru duke analizuar anomalitë në lëvizjet muskulore dhe aftësinë e të folurit të një pacienti, me saktësinë e një mjeku të dhomës së urgjencës. Mjeti i ri bazohet në inteligjencën artificiale […]

Mjeti i ri i bazuar në inteligjencën artificiale zbulon sulmin në tru për vetëm katër minuta


[ad_1] Studiuesit nga Houston Methodist Hospital dhe Penn State University kanë zhvilluar një mjet që përdor inteligjencën artificiale për të diagnostikuar një sulm në tru duke analizuar anomalitë në lëvizjet muskulore dhe aftësinë e të folurit të një pacienti, me saktësinë e një mjeku të dhomës së urgjencës Mjeti i ri bazohet në inteligjencën artificiale […]

Vazhdon gjykimi i tretë ndaj të akuzuarit për vrasjen e Donjeta Pajazitajt


[ad_1] Naser Pajazitaj, i cili akuzohet se e ka vrarë Donjeta Pajazitajn, ka dalur sërish para gjykatësit nën masa të rrepta të sigurisë, për t`u përballur me aktakuzën e Prokurorisë së Pejës. Ai akuzohet se në mënyrë dinake e kishte vrarë Donjeta Pajazitajn, e cila ishte duke shkuar në punë. Në seancën e sotme u […]

7 Këshilla nga Mjekët që Diabetikët duhet të Ndjekin Gjatë Pandemisë


[ad_1] s’ kanë qenë të pakta lajmet mbi pandeminë dhe kujdesin ndaj vetes në këtë periudhë. Ky kujdes duhet të jetë shumë më i shtuar tek personat e  moshuar mbi 60 vjeç dhe tek ata që vuajnë nga sëmundje të ndyrshme kronike. Një prej më delikateve për tu përballuar në këtë periudhë është diabeti (sëmundja […]

Qyteti biznesor që akoma pret zgjidhje për trafikun e ngarkuar


[ad_1] Ferizaji njihet si qyteti i biznesit në Kosovë. Përveç bizneseve të shumta kryesisht në prodhimtari, qyteti i Ferizajt dallohet edhe sa i përket zhvillimit të industrisë së drurit. Qyteti karakterizohet me trafik të dendur të veturave, gjendje e cila e bën problematik qarkullimin, sidomos në qendër të qytetit. Veç udhëve të stërngarkuara dhe mungesës […]

Të Rinjtë – Brezi i Rrezikuar Nga Artriti Reumatoid


[ad_1] Momenti kur Lady Gaga foli hapur për sfidën e përballjes së përditshme me dhembjet kronike të artritit reumatoid, ishte domethënës për arsyen se shumë njerëz s’ e dinin që kjo sëmundje mund të prekë edhe vajza dhe gra të shëndetshme. Çfarë Është Artriti reumatoid? Kjo është një sëmundje autoimunitare e cila shfaqet kur sistemi […]

Mungesa e të akuzuarit shtyn gjykimin për vjedhje në furrë të bukës në Gjakovë


[ad_1] Rasti për vjedhje grabitqare në furrën e bukës “Aroma” në Gjakovë, për të cilën akuzohet Safet Smajlaj, dështoi të mbahej sot në gjykatën e Gjakovës. Shkak i këtij dështimi është mungesa e të akuzuarit, i cili as s’ e kishte arsyetuar mungesën e tij. Edhe herë të tjera ka dështuar seanca për të njëjtën […]

Konfiskohen aparate të lojërave të fatit, armë, drogë e para në aksionin e policisë në Prishtinë e Drenas


[ad_1] Tre persona janë arrestuar për organizim të lojërave të fatit dhe për mbajtje të armëve pa leje. Policia e Kosovës ka njoftuar se 35 vjeçari D.E., 34 vjeçari A.E. dhe 22 vjeçari me inicialet A.F., janë arrestuar pas një operacioni të zhvilluar gjatë ditës së djeshme në pesë lokacione të ndryshme në rajonet Prishtinë […]

Kompania që fitoi 29 kontrata në komunën e Drenasit 


[ad_1] Kompania “N.N.T Milazim Shala” ka fituar të paktën 29 kontrata e aneks-kontrata nga Komuna e Drenasit në vlerë prej 1,7 milionë euro. Kjo kompani i ka fituar këta tenderë nga komuna që udhëhiqet nga Ramiz Lladrovci që nga viti 2018. Tenderët e fituar nga kjo kompani kishin të bëjnë me asfaltimin e udhëve, grumbullimin […]

Rrëfimet e dëshmitarëve dhe specialistëve për vrasjen në Marmull të Gjakovës


[ad_1] Për vrasjen e Tunë Bezhit në fshatin Marmull të komunës së Gjakovës, ku të akuzuar janë babë e bir, Prek Gjugja dhe Alfred Gjugja, sot u dëgjuan ekspertë e dëshmitarë. Kjo vrasje dyshohet të ketë ndodhur si shkak i një konflikti rreth një prone. Alfred Gjugja i akuzuar për tri vepra penale, për vrasjen […]

Asamblistja ‘mori mesazh’ që të mos flasë pas debatit për qeverisjen e Mytaher Haskukës


[ad_1] Asamblisjta e Kuvendit Komunal të Prizrenit, Dafina Alishani sot ka pranuar një telefonatë pas pyetjeve dhe çështjes së ngritur në emisionit Jeta në Komunë, ku mysafir ishte kryetari i Prizrenit Mytaher Haskuka. Mbrëmë në përballje me Jeta Xharrën në serinë e debateve Jeta në Komunë, kryetari i Komunës së Prizrenit Mytaher Haskuka është përballur […]

I akuzuari në izolim shkaku i COVID-19, shtyhet gjykimi i hetuesve të Policisë


[ad_1] Për të tretën herë ka dështuar të nisë seanca fillestare ndaj Lavdim Osmanit dhe Lutfi Menxhiqit, hetues të Krimeve Ekonomike. Lavdim Osmani dhe Lutfi Menxhiqi akuzohen nga prokuroria për marrje të ryshfetit, ndërsa Menxhiqi akuzohet edhe për keqpërdorim të detyrës zyrtare dhe armëmbajtje pa leje. Shkak i mos mbajtjes së seancës ishte mungesa e […]

Terapia me anë të ngjyrave – Si ndihmon në trajtimin e shëndetit fizik dhe mendor?!


[ad_1] Terapia me ngjyra është një formë e terapisë së shërimit dhe përdorimet e saj për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme të jetesës janë të njohura në shumë pjesë të botës. E njohur gjithashtu si kromoterapi, terapia me anë të ngjyrave klasifikohet si terapi alternative plotësuese. Kryesisht, bazohet në perceptimin se secila prej ngjyrave të […]

Disa arsye se pse s’ është mirë ta përdorim telefonin para se të flemë


[ad_1] Dihet se telefonët janë krijuar që të na përmirësojnë mënyrën e komunikimit me të tjerët. Por, përveç kësaj, ata kanë krijuar një tjetër problem i cili po del të jetë shumë i madh: atë të varësisë nga ai. Pamundësia e shkyçjes nga rrjetet socale s’ është i vetmi problem që ka sjellë teknologjia. Përveç […]

Gjërat që duhet të bëni për një gjumë të rehatshëm


[ad_1] Mungesa e gjumit lidhet me një sërë vështirësish, që nga depresioni deri të sëmundjet kardio-vaskulare. Sigurisht, njerëzit që vuajnë nga ky problem janë të interesuar që ta bëjnë sa më shpejt zgjidhjen dhe të flenë rehatshëm. Përveç insominsë, që ndihmon për të fjetur me anë të ilaçeve, janë edhe disa këshilla praktike që na […]

Pasagjerët i grabisin 17 euro një taksisti


[ad_1] Tre persona po dyshohen se i kanë grabitur një taksisti një shumë prej 17 eurosh dhe një telefon mobil. ngjarja ka ndodhur dje rreth orës 4 të mëngjesit në Komunën e Lipjanit. Sipas raportit policor, taksisti kishte njoftuar policisë se deri sa ka qenë duke vozitur tre pasagjerë, njëri nga ta nën kërcënimin e […]

Arsyeja psikologjike pse pritja në radhë është e mërzitshme


[ad_1] Me siguri keni shpenzuar kohë të tepërt në internet, në telefon apo edhe në kompjuterin e punës, derisa s’ keni qenë duke bërë asgjë të rëndësishme por vetëm “scroll”. Jemi të bindur se koha sa jeni duke pritur në radhë ju mërzit më shumë, se sa kjo kohë e çuar dëm.  Por, s’ është […]

error: Content is protected !!