Doza më të larta të antibiotikëve mund të forcojnë disa baktere


Marrja e sasive më të mëdha të antibiotikëve për të luftuar bakteret rezistuese në terapi mund të forcojë disa prej tyre, tregon studimi Rezistenca ndaj antibiotikëve është “një nga kërcënimet më të mëdha për shëndetin botëror dhe, sipas disa parashikimeve, mund të shkaktojë 10 milionë vdekje deri në vitin 2050”, paralajmëron OBSH-ja, transmeton Telegrafi. Shkencëtarët […]

​Ushqimet që shkaktojnë ankthin


A e dini se ajo që hani mund të kontribuojë në ankth? Sjellja dhe gjendja shpirtërore mund të kontrollohen nga ushqimet që marrim në trupin tonë. Stresi mund të ndikojë në dietën tuaj, por ushqimi gjithashtu mund të ndikojë në nivelet e stresit tuaj. Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit Mendor, gati një e treta e […]

8 maj 2021 – Dita Botërore e spondiloartritit aksial


dhimbja inflamatore e shpinës është simptoma kryesore e spondiloartritit aksial, dhimbje e cila ka fillim të fshehtë, mosha e fillimit të së cilës dhimbje është < 40 vjeç, kohëzgjatja e së cilës është më shumë se 3 muaj, ankesë e cila shoqërohet me ngurtësi në mëngjes dhe në gjendje qetësie por me përmirësim në aktivitet […]

Insomnia: Si të përballeni me pagjumësinë


Shumica e të rriturve kanë përjetuar insomninë ose pagjumësinë në një kohë ose në një tjetër gjatë jetës së tyre. Vlerësohet se 30% deri 50% e popullatës së përgjithshme janë të afektuar nga insomnia dhe 10% kanë insomni kronike Dr. Urim Çerkini,Specialist i Mjekësisë Familjare, QKMF- FerizajSpecializant i Reumatologjisë, QKUK- Prishtinë Insomnia është simptomë, jo […]

Rëndësia e mjekut në suksesin e shërimit të pacientit


Mjeku dhe obligimi profesional i tij sipas betimit të Hipokratit Prof.Dr.Dr.med. Halil Krasniqi,specialist i shëndetësisë Pjesëmarrja aktive e mjekut e cila është obligim profesional dhe etik në procesin e sëmundjes së pacientit, luan një rol të rëndësishëm në shërimin e tij. andaj aspekti psikologjik, aftësia profesionale, eksperienca dhe sjellja e personalitetit të tij në relacion […]

Dr. Flamur Marku “A mund të adaptohet për agjëruesit terapia e “SPOK”, pa dëmtuar shëndetin?”


Agjërimi I muajit të Ramazanit përveç që është një obligim fetar për besimtaret islam, gjithashtu mbrohet edhe nga shkenca e sotme si një nga dietat më të shëndetshme e cila madje forcon edhe sistemin imunitar tek agjëruesit. Edhe Nobelisti japonez , Joshinori Ohsumi tregon se si pastrohet trupi nga qelizat e panevojshme gjatë këtijë muaji. […]

Deri tani, janë vizituar 20 pacientë në Shtëpinë e Pleqëve “Jetimat e Ballkanit” nga stafi i Poliklinikës EndoMedica


deri më tani , janë vizituar 20 pacientë nga stafi i Poliklinikës EndoMedica tek Shtëpia e Pleqëve “Jetimat e Ballkanit”. Këytre pacientëve ju është vendosur terapia e duhur sipas analizave dhe rezultateve të cilat i kanë përfunduar nga stafi mjekësorë i Poliklinikës EndoMedica. Gjatë ditës pritet që të vizitohen edhe pacientë të tjerë, të cilët […]

Kur një mashkull ka një mungesë testosteroni: Si ndikon në shëndet një çekuilibër hormonal?


Te meshkujt, hormoni kryesor është testosteroni, i cili prodhohet në testikuj Është një hormon përgjegjës për zërin e thellë mashkullor dhe rritjen e qimeve të fytyrës. Prodhimi i testosteronit zakonisht rritet gjatë pubertetit dhe zvogëlohet pas moshës 30 vjeç, transmeton Telegrafi. Ja se çfarë duhet të dini rreth testosteronit dhe si një çekuilibër mund të […]

Cilat janë shenjat e para të autizmit dhe a mund të evitohet ai? Shpjegon terapistja e fëmijëve me nevoja të vecanta, Blerta Gashi


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Crregullimi i spektrit të autizmit përbën një temë jo shumë të njohur për njerëzit në përgjithësi. Ndonëse dëgjojmë jo rrallë për këtë crregullim neurobiologjik, të kuptuarit e këtij problemi është i vështirë për njerëzit që s’ i përkasin kësaj fushe. Vëzhgimi i kujdesshëm  sjelljeve të fëmijës padyshim që është një element […]

Fëmijët me autizëm vështirë po integrohen në shoqëri


Sot shënohet Dita Botërore e Autizmit. Me këtë rast Shoqata “Autizmi” do të organizojë disa aktivitete që kanë për qëllimi ndërgjegjësimin e shoqërisë, përkitazi rëndësisë së përkrahjes së fëmijëve që vuajnë nga kjo sëmundjeje. Erza Ramadani, mbikëqyrëse e punës terapeutike në Shoqatën “Autizmi” në Prishtinë, në një intervistë për KosovaPress, thotë se këtë vit kjo […]

Lëkura e bebit e acaruar? Mos e neglizhoni, mund të jetë psoriazë


Prindërit e dinë mirë: lëkura e fëmijëve të vegjël, nën moshën dy vjeç, është shumë delikate skuqet, pezmatohet, e plasaritet lehtësisht, sidomos në zonën e pelenës, por edhe në zonat e “palosjes” së lëkurës. Sigurisht që është struktura e një lëkure akoma të brishtë, me një shtresë të hollë hidrolipidike dhe për këtë arsye e […]

Vetitë Terapeutike të Muzikës – Si Ndikon Ajo Tek Gjendja Emocionale


Muzika është një formë arti dhe kulture e përhapur ndër shekuj në mënyra të ndryshme në të gjithë botën. Format e para të muzikës janë gjetur që rreth 40.000 vite më parë. Në këto shekuj e deri në ditët e sotëme meloditë kanë lënë shenja të rëndësishme për të gjithë njerëzimin. Që nga flauti i […]

Specialisti i sëmundjeve të brendshme, Halit Bujupi: Të mos japim terapi kundër COVID-19 pa analiza relevante


Specialisti i sëmundjeve të brendshme, Dr. Halit Bujupi, me anë të një postimi në rrjetin social Facebook, ka dhënë disa rekomandime për koleget e tij në trajtimin e virusit COVID-19, saktësisht për pneunomitë virale të shkaktuara nga ai. Sipas Bujupit, duhet të kihen parasysh tre elementë në trajtimin e këtij problemi: Të kemi kujdes në […]

18 Mars: Dita Botërore për Sëmundjet Reumatike Pediatrike


Shkruar nga Dr. Besim Demolli, mjek reumatolog Kjo ditë BOTËRORE synon të rrisë nivelin e ndërgjegjësimit dhe njohurive të prindërve, mjekëve, mësuesve dhe publikut të gjerë për të ndihmuar në diagnostikimin para së gjithash, dhe referimin e shpejtë te reumatologët e specializuar pediatrik. Fakte të shpejta Artriti tek fëmijët është i shërueshëm. Është e rëndësishme […]

“Tek unë kjo gjendje zgjati dy ditë”, u prek nga Covid-19, mjeku shqiptar tregon “recetën” si e mundi virusin


Mjeku i njohur shqiptar Edmond Driçi, ka treguar se është prekur nga Covid-19 dhe madje ka infektuar edhe prindërit e tij të moshuar. Me anë të një postimi në rrjetet shoqërore mjeku ka treguar përvojën e tij personale me Covid-19 dhe “recetën” sesi arriti ai ta fitonte këtë betejë. Ai ka treguar se vetëm dy […]

Hipertiroidizmi/ Simptomat dhe tretmani


Hipertiroidizmi është një gjendje kronike e karakterizuar nga një rritje patologjike e sintezës, sekretimit dhe e niveleve të tiroksinës (T4) e triodotironinës (T3) të lira në gjak. Këto dy hormone prodhohen nga tiroidja, një gjëndër endokrine, e vendosur në bazën e qafës, e cila drejton metabolizmin e trupit, transmeton Gazeta Sinjali. OrigjinaShkaku kryesor i hipertirodizmit është […]

ME SHKAS: PËR ATA QË NA SULMOJNË NË VENDIN E PUNËS DHE ATA QË ME APO PA VETËDIJE I KONTRIBUOJNË KËSAJ KLIME


ME SHKAS: PËR ATA QË NA SULMOJNË NË VENDIN E PUNËS DHE ATA QË ME APO PA VETËDIJE I KONTRIBUOJNË KËSAJ KLIME Shkruan: Dr. Sami Uka Jemi të veçantë, madje të përqudshëm apo si na thanë ‘sui generis’. Për shumçka. Covidi na ka përçudnuar edhe më shumë.Del burri i botës pa asnjë masë mbrojtëse bredh […]

Përdorimi i antibiotikëve në ditët e para të jetës pengon rritjen e foshnjave


Terapia me antibiotikë te të porsalindurit, veçanërisht në ditët e para të jetës, mund të ketë pasoja të rënda afatgjata. ndërsa është e domosdoshme në disa raste, mund të ketë një efekt negativ në rritje. Ky është rezultati i një studimi të botuar në revistën Nature Communications, i cili tregon se si përdorimi i antibiotikëve mund […]

Antibiotikët që s’ duhet marrë me këto pije


Antibiotikët janë një nga arritjet më të rëndësishme mjekësore të shekullit XX,të cilat trajtojnë infeksione bakteriale, kështu që janë ndër barnat më të përshkruara. Sidoqoftë, dihet që bakteret mund të bëhen rezistuese ndaj antibiotikëve dhe kjo ndodh Nëse i merrni kur s’ ju duhen, Nëse doza është shumë e lartë ose Nëse terapia është shumë […]

Përzierja e dy antitrupave – Terapia e re kundër varianteve të COVID-19


Kompanitë farmaceutike “Eli Lilly”, “Vir Biotechnology” dhe “GlaxoSmithKline” kanë njoftuar një bashkëpunim për të vlerësuar kombinimin e dy terapive antiCOVID-19 me dy antitrupa të ndryshëm monoklonalë. Studimi është duke u zhvilluar në SHBA dhe Porto Riko. “Ky bashkëpunim unik është hera e parë që antitrupat monoklonalë nga kompani të ndryshme bashkohen për të eksploruar rezultatet […]

KUR VAJZAT E MIA KUPTUAN SE UNË VUAJ NGA KANCERI…!


Shumë prej nesh s’ e kanë guximin të ju tregojnë fëmijëve të tyre për të vërtetën e hidhur, sëmundjen e kancerit. Marrëdhënia nënë me vajzë, është e veçantë dhe më ndryshe, e mbushur me dashuri, e formësuar me emocione dhe vlera të cilat s’ jemi në gjendje as t’i përshkruajmë. Kur këto lidhje kalojnë me […]

Njerëz nga Kosova: Heronjtë e epokës së re


s’ mendova për ty që ecën udhës si kapadai, me gjoks përpara e krahë të hapur, asesi! Por për atë kokën, atë mendjen e ndritur…atë që pasionin e humanizmit e ka në vete edhe pas 40 vitesh, për atë me mantel të bardhë, me maskë e mbrojtëse sysh në fytyrë . Për atë që çdo […]

Leukemia, shkaqet dhe tretmani


Leukemia është një formë e kancerit të gjakut që pengon prodhimin normal të qelizave të bardha të gjakut në palcën e kockave.Në leukemi, qelizat anormale grumbullojnë qeliza të shëndetshme, duke ndikuar në aftësinë e tyre për të luftuar infeksionin. Ekzistojnë katër lloje kryesore të sëmundjes. Leukemitë e verdha janë kanceri më i zakonshëm tek fëmijët, […]

Aleksitimia – Si duket jeta pa emocione?


Disa njerëz s’ mund të ndiejnë as gëzimin, as hidhërimin por as dashurinë Aleksitimia është një term i gjerë për të përshkruar problemet me ndjenjat e emocioneve. Në fakt, ky term grek i përdorur në teoritë psikodinamike frojdiane përkthehet në “pa fjalë për emocionet”. Ndonëse gjendja s’ është e njohur, vlerësohet se 1 në 10 […]

Sipas studimeve, shëndeti mendor luan një rol të rëndësishëm në trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve të zemrës


Studiuesit po theksojnë lidhjet e rëndësishme midis shëndetit tuaj mendor dhe shëndetit të zemrës. Ata po u bëjnë thirrje klinicistëve për t’i kontrolluar dhe adresuar problemet me shëndetin mendor kur kërkojnë të trajtojnë sëmundjet e zemrës. Në një deklaratë  të botuar në revistën Circulation më 25 janar, Shoqata Amerikane e Zemrës (AHA) ekzaminoi kërkimin e […]

E njoh mirë atë dreq sëmundje!


Gjersa ne që në mëngjes ankohemi për gjëra koti, ata luten që së paku agu i mëngjesit të i kotë pak në gjumë. Ankohemi pse kemi mbetur pa dalë në shëtitje edhe sot, pse kemi ngelur në provim, jemi vonë për ligjërata,e ata i gëzohen faktit që mbrëmja i zuri mes njerëzish. Mërzitemi se pse […]

“Korona-somnia”, fenomeni i pagjumësisë që e shkakton jeta me Covid-19


Ky fenomen i ka goditur njerëzit në të gjithë botën. Janë shfaqur përherë e më shumë raste të pagjumësisë të ndërlidhura me stresin e jetës gjatë pandemisë. Vetëm në Mbretërinë e Bashkuar, një studim i gushtit të 2020-s nga Universiteti i Southamptonit ka treguar se numri i personave që kanë shfaqur probleme me gjumin është […]

Vuani nga depresioni dimëror, ja çfarë këshillon psikiatri


Po qe se ndiheni të trishtuar dhe pesimist gjatë kësaj periudhe, dëgjoni këshillat e specialistëve dhe mbani në mend se s’ jeni vetëm në këtë. Viti i kaluar ishte një nga më sfiduesit në historinë moderne dhe pasojat e pandemisë së virusit korona kanë lënë gjurmët e tyre në shëndetin mendor. Kur kësaj i shtohet […]

Çfarë është hyperemesis gravidarum dhe si trajtohet?


Të përzierat tuaja zgjasin një kohë të gjatë, janë shumë intensive dhe ju pengojnë jetën normale? Ndonjëherë të përzierat mund të jenë më serioze se ‘dukuria normale’ në fillim të shtatzënisë. Të përzierat e mëngjesit janë një ndër pjesët plotësisht normale të shtatzënisë. Kur shfaqen të përzierat, përkeqësojnë çdo gjë, por shumë shpesh edhe ju […]

Studimi i fundit: Bakteret e zorrëve mund të rrisin rrezikun e kancerit të gjirit


Kanceri i gjirit është një shqetësim i madh shëndetësor në të gjithë globin. Raportet sugjerojnë se është shkaku kryesor i vdekshmërisë tek gratë. Është një sëmundje në të cilën qelizat në gji rriten jashtë kontrollit Një studim i ri i botuar në revistën e Cancer Discovery sugjeron që një mikrob i gjetur në zorrën e […]

Çka është D-dimeri dhe a duhet të bëjnë D-dimer të gjithë pacientat me COVID-19?


Arlind Batalli, kardiolog që merret me diagnozën, trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve të zemrës, përmes një postimi në Facebook ka treguar se kur duhet të bëhet analiza e D-dimerit. D-dimeri është produkti i degradimit të fibrinës së ndërlidhur që tregon për mpiksjen e gjakut në enët e gjakut. Analiza e D-dimerit bëhet për rastet kur […]

Keni Shqetësime nga Shiatiku? Gjeni Disa Kura Natyrale Me Rëndësi Për Shëndetin


Dimri është një nga periudhat kur nervi shiatik rikujtohet t’ju sjellë dhimbje. Kjo shkaktohet nga acarimi ose shtypja e këtij nervi. Zakonisht ndikon vetëm një pjesë e trupit, por ka tendencë të jetë dhimbje e ashpër. dhimbja zakonisht shtrihet nga pjesa e poshtme e shpinës në pjesën e pasme të kofshës dhe poshtë përmes këmbës. […]

ARRITJET NË NEUROLOGJINË KOSOVARE NË 2020


ARRITJET NË NEUROLOGJINË KOSOVARE NË 2020 1. SKLEROZA MULTIPLE TRAJTOHET NË KOSOVË Kryefjala jo vetëm e shëndetësisë (qoftë kosovare, qoftë asaj ndërkombëtare), por edhe e të gjitha sferave të jetës në vitin 2020 ka qenë pandemia e shkaktuar nga koronavirusi i ri, SARS-CoV-2 dhe sëmundja e shkaktuar prej tij, Covid-19. Me gjithë vështirësitë e punës, […]

Simptomat e çrregullimit bipolar


Çrregullimi bipolar është një gjendje mendore, që fillon në adoleshencë të vonshme ose në rini të hershme.  Njerëzit që kanë këtë lloj çrregullimi, mund të përjetojnë ndërrim të humorit – nga depresioni në episode manike. Është e rëndësishme të potencohet, që shumë adoleshentë përjetojnë ndërrime të humorit, për shkak të ndryshimit hormonale që përjetojnë.  Por […]

6 Mënyra Natyrale Për Të Pastruar Mushkëritë – Këshillat e Sakta


Thithja e ajrit të ndotur, tymit të cigares dhe të toksinave të tjera mund të na dëmtojë mushkëritë. Për këtë arsye AgroWeb.org ka përzgjedhur disa metoda që ndihmojnë në hapjen udhëve të frymëmarrjes, përmirësimin e kapacitetit të mushkërive dhe uljen e inflamacionit. Terapia me avull Thithja e avujve të ujit shton lagështinë në ajër,gjë e […]

Neuropsikologja Klinike Elma Miftari: Çrregullimet pervazive trajtohen edhe në Kosovë!


Intervistoi: Shëndrit Lumi Asnjë fëmijë s’ është i njëjtë. E njëjtë s’ është as qasja ndaj situatave të caktuara, e as ndjesitë që i përjetojnë. Në muajt dhe vitet e parë të jetës së fëmijës, prindërit duhet të jenë të vëmendshëm ndaj sjelljeve të fëmijës së tyre. Kjo pasi janë disa çregullime të caktuara psikologjike […]

Terapia e Limonit Të Ngrirë Për Shëndet Të Shkëlqyer


Në shumë prej artikujve kushtuar agrumeve dhe të jetuarit shëndetshëm, specialistët kanë nënvizuar rëndësinë e të pirit ujë me limon në mëngjes. Në këtë artikull do të mësoni për cilësitë e mira që ofron një limon i ngrirë. Terapia e limonit të ngrirë ofron një metodë të thjeshtë e të shijshme për të përfituar këto […]

Istogu furnizohet me barna kundër COVID-19


Në Istog kanë ardhur një sasi e barnave kundër COVID-19. Lajmin e ka bërë të ditur drejtori i shëndetësisë, Mujë Osmani. Mësohet se këto barna janë siguruar nga buxheti komunal, shkruan Indeksonline “Sot arriti sasia e planifikuar me barna anti-covid nga paratë e buxhetit komunal per shëndetësi. Terapia është falas per të gjithë të prekurit […]

Shërbimet për personat me nevoja të veçanta s’ ofrohen nga shteti


Arbërie Nagavci, nënkryetare e Kuvendit të Kosovës nga Lëvizja Vetëvendosje, gjatë debatit parlamentar për gjendjen e të drejtave të personave me nevoja të veçanta në Republikën e Kosovës, tha se ka probleme në disa fusha. Sipas Nagavcit mungon qendra për diagnostikimin e personave me nevoja të veçanta gjë që sipas saj shumë fëmijë që janë […]

Raportohet për mungesë të oksigjenit në Spitalin e Gjakovës


Oksigjeno- terapia tek pacientët me COVID-19 përdoret për pacientët të cilët kanë nevojë për oksigjen, mirëpo në Spitalin Rajonal të Gjakovës ka raportime se ka mungesë oksigjeni. Agon Batusha, i cili ka raportuar për këtë rast ka thënë se tash e disa ditë kanë kërkuar furnizim me oksigjen. Sipas tij askush s’ ka reaguar në […]

dhimbja e shpatullës dhe lidhja me shëndetin e zemrës, çfarë duhet të dini


Një studim ka zbuluar një lidhje mes faktorëve të rrezikut për shfaqjen e sëmundjeve të zemrës dhe dhembjet apo problemet me shpatullën. Studimi u publikua në revistën Journal of Occupational and Environmental Medicine, shkruan agroweb. specialistët shpjeguan se faktorët e rrezikut për sëmundjet e zemrës përfshijnë: kolesterolin e lartë, tensionin e lartë të gjakut dhe […]

Çrregullimet e boshtit kurrizor te fëmijët


Çrregullimet e boshtit kurrizor te fëmijët Boshti kurrizor apo shtylla kurrizore është struktura më e gjatë kockore ne trupin e njeriut e cila përbëhet nga (1) unazat kockore të cilat janë të renditura njëra mbi tjetrën dhe (2) disqeve mes tyre me përbërje kërcore- lidhore. Kjo strukurë është mjaft dinamike dhe elastike dhe vepron si […]

Sot shënohet dita botërore kundër HIV/AIDS


1 Dhjetori është Dita Botërore e AIDS-it. Në këtë ditë pjesa më e madhe e botës mëson dhe informon popullatën lidhur më këtë sëmundje. Këtë ditë e ka shënuar edhe Kosova. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë thirrje për ‘aksion’ për të përkrahur masat e parandalimit dhe kontrollit të HIV/AIDS-it. Sëmundja e HIV/AIDS transmetohet […]

dhimbja e Shpatullës dhe Lidhja me Shëndetin e Zemrës – Çfarë duhet Të Dini


Një studim, të cilit i referohet AgroWeb.org ka zbuluar një lidhje mes faktorëve të rrezikut për shfaqjen e sëmundjeve të zemrës dhe dhembjet apo problemet me shpatullën. Studimi u publikua në revistën Journal of Occupational and Environmental Medicine. specialistët shpjeguan se faktorët e rrezikut për sëmundjet e zemrës përfshijnë: kolesterolin e lartë, tensionin e lartë […]

Nga viti 1986 në Kosovë u raportua për vdekjen e 51 personave si pasojë e AIDS-it


Që nga 1 dhjetori i 1988 shënohet Dita Botërore e AIDS. Kjo ditë shënohet edhe në Kosovë, e ku Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka bërë të ditur që gjatë këtij viti janë raportuar dy raste të infeksionit me HIV. E sipas të dhënave të IKSHPK-së që nga viti 1986 e deri […]

Shërimi nga koronavirusi në shtëpi u kushton shtrenjtë qytetarëve


Qytetarët e infektuar me koronavirus në Maqedoninë e Veriut, të cilët kanë simptoma të lehta dhe kurohen në kushte shtëpie, thonë se sëmundja COVID-19, që shkakton ky virus, është shumë e kushtueshme, pasi godet rëndë buxhetin familjar, jo vetëm për sigurimin e ilaçeve, por edhe të vitaminave të shumta që ua sugjeron mjeku. Përveç kësaj, […]

Terapia e pacientëve me Covid-19 mund të shkoj deri në 3 mijë euro


Deputetja e AAK-së, Albena Reshitaj, e cila është me profesion edhe mjeke ka ngritur një problematikë me të cilën po përballen pacientët me Covid-19, raporton Gazeta Blic. Reshitaj në “Intervistën e Javës” në Gazeta Blic ka theksuar se terapia e barnave anti -covid shkon në shumën deri në 3 mijë euro. “Mesatarja e shpenzimeve për […]

Në mes të mungesës së ilaçeve për COVID-19 dhe çmimeve n‘hava


Përveç mungesës së barnave në spitalet e Kosovës për tu shëruar nga Covid-19, rritja astronomike e çmimeve të disa prej ilaçeve të Covid-19 ka rënduar edhe më tej gjendjen e pacientëve të shtrirë.   Vërehej lodhje në sytë Adem Shalës i cili po qëndronte ulur në ulëset e oborrit të Klinikës Infektive të QKUK-së. Ai […]

Prishtina planifikon t’i pajisë qendrat mjekësore familjare me materiale për personat me COVID-19


Pacientët e prekur me COVID-19 të cilët po trajtohen në Qendrën e Mjekësisë Familjare në lagjen ‘Kalabria’, janë ankuar se po u kushton shumë terapia dhe se qendrat s’ kanë as mjetet më elementare edhe në shërbimet më të thjeshta për trajtim të COVID-19. Qytetarët janë ankuar se po u duhet të shpenzojnë mbi 100 […]

SHBA-ja jep leje për përdorim emergjent të ilaçit me të cilin u trajtua Trumpi


Autoritetet amerikane kanë dhënë autorizimin për përdorim emergjent të një ilaçi eksperimental me antitrupa, me të cilin u trajtua presidenti i SHBA-së, Donald Trump, pasi u diagnostikua me COVID-19, shkruan BBC transmeton Ekonomia Online. Ilaçi, i zhvilluar nga Regeneron, do të lejohet për përdorim te personat që kanë rezultuar pozitivë me koronavirus dhe rrezikojnë të […]

Remdesivir s’ rekomandohet për pacientët në spitale


Organizata Botërore e Shëndetësisë ka dalë me një rekomandim të ri kundër përdorimit të remdesivirit tek pacientët me COVID, qofshin në gjendje të rëndë apo kritike. Sipas organizatës, s’ ka prova që dëshmojnë se kjo terapi përmirëson shanset për t’i mbijetuar sëmundjes apo ul nevojën e pacientit për ventilator. Terapia antivirale remdesivir është një ndër […]

Kur do të përfundojë COVID-19: Efekti i vaksinës kundër virusit SARS-CoV-2


Dr. Fatime Imeri Berisha, eksperte e mikrobiologjisë nga Cyrihu, këtë artikull e ka shkruar ekskluzivisht për albinfo.ch. E Hënë, 16 Nëntor 2020 – 18:10 Dr. Fatime Imeri Berisha, për albinfo.ch Pandemia COVID-19 Pandemia shpallet nga OBSH-ja në bazë të kritereve të cilat janë aktualizuar vite më parë. Ajo që e dallon pandeminë e COVID-19 nga […]

Pesë gra shtatzëna të infektuara me COVID-19, flet drejtori i Klinikës Gjinekologjike në QKUK


shqetësues është fakti se në Kosovë brenda ditës po regjistrohen mbi 700 persona të infektuar me COVID-19. Pandemia ka prekur edhe gratë shtatzëna, aktualisht në Klinikën Obstetrike Gjinekologjike në QKUK pesë gra shtatzëna kanë rezultuar pozitivë me coronavirus. Këtë e ka konfirmuar drejtori i Klinikës së Gjinekologjisë, Jakup Ismaili për KALLXO.com. “Aktualisht i kemi gjashtë […]

Shpresa për të sëmurët me diabet (sëmundja e sheqerit): Shkencëtarët janë në gjurmët e terapisë së re


Shkencëtarët e Universitetit të Iowa janë në gjurmët e terapisë së re me të cilën me ekspozimin e pacientëve ndaj elektricitetit statik dhe fushës magnetike do t’u normalizohet niveli i sheqerit dhe rezistenca insuline Duke i ekspozuar minjtë laboratorikë ndaj elektricitetit statik dhe fushës magnetike disa orë në ditë, shkencëtarët kanë arritur t’ua kontrollojnë dhe […]

Përzgjidhet Ngjyra Vitit 2020 – Simbolika Qetësi dhe Paqe


Ka nisur si një traditë të paktën 20 vite më parë dhe vazhdon edhe ne ditët e sotëme. Përzgjedhja e ngjyrës së vitit është një ndodhi e shumëpritur për të gjithë ata që duan të ideojnë shtëpinë ata që ndjekin trendet e fundit të modës apo të apasionuarit pas ngjyrave. Kompania Pantone, një autoritet global […]

Si të përballoni viruset në sezonin e ftohtë, si ndihmon ‘terapia e dritës’


Kur mbërrin dimri, dita shkurtohet në mënyrë drastike, me efekte negative për shëndetin dhe humorin. Shkurtimi i dritës mund të rëndojë situatën emocionale për ata që vuajnë nga melankolia dhe trishtimi, çrregullime emocionale të stinës duke, rritur nervozizmin, ankthin, depresionin Ja si të shfrytëzoni në maksimum orët me diell edhe gjatë stinës gri të dimrit, […]

A është druajtja një sëmundje?


Nga ata që druhen kur shkojnë nëpër festa, te të tjerët që s’ hyjnë nëpër dyqane dhe ata që s’ dalin nga shtëpia. Kur ndrojtja bëhet sëmundje. Të gjithë kemi provuar të paktën një formë të ankthit shoqëror:kur kemi pasur përplasje me një individ të seksit të kundërt; kur kemi takuar një punëdhënës të fuqishëm; […]

Spitali i Ferizajt përgatitet për ‘valën e dytë’ të COVID-19


50 raste me COVID-19 janë regjistruar sot në qytetin e Ferizajt, përderisa në nivel vendi u regjistruan 637 raste. Drejtori i Spitalit Rajonal të Ferizajt, Jeton Zeqiri, tha se janë duke u përgatitur Po qe se numri i rasteve shënon rritje dhe Spitali s’ ka kapacitete t’i trajtojë të gjithë. Zeqiri për KALLXO.com tha se […]

Çfarë janë nishanet e kuqe në lëkurën tuaj?


Nishanet e kuqe mund të shfaqen në trupin tuaj me pak ose aspak paralajmërim. Me kusht që jeni të alarmuar nga pamja e tyre, patjetër që s’ jeni vetëm, por mund të merrni frymë thellë dhe të relaksoheni. Shumica e nishaneve të kuqe – të njohura shkencërisht si angiomat e qershisë – janë plotësisht të […]

Barnat dhe ushqimi ndikojnë në analizat e gjakut


Në shumicën e analizave laboratorike është e udhës që pacienti të mos hajë asgjë gjashtë deri dymbëdhjetë orë para se të japë gjak. Vetëm një kafe e mëngjesit me sheqer para dhënies së gjakut mund të jetë shkak për rezultate “të rreme”, para së gjithash, të glukozës. Për këtë shkak, përgatitjet para dhënies së gjakut […]

Të luftosh me kancerin, rrëfimi i 42 vjeçares që e mposhti këtë sëmundje


“Ka qenë shumë e vështirë me largu fashën dhe me pa vetën në pasqyre… Kam hy e kam hequr fashën dhe kam qajtur gjysmë ore të mira… Flokët më kanë ra në javën e dytë. Ajo ka qenë pak ‘boom’ për mua, pas operimit ka qenë sendi i dytë që më ka ra kresë”. Me […]

​Të luftosh me kancerin: Rrëfimi i 42 vjeçares që mposhti këtë sëmundje


“Ka qenë shumë e vështirë me largu fashën dhe me pa vetën në pasqyre”…Koa hy e kam hequr fashën dhe kam qajtur gjysmë ore të mira, …Flokët më kanë ra në javën e dytë, ajo ka qenë pak “boom” për mua, pas operimit ka qenë sendi i dytë që më ka ra kresë”. Me këto […]

Gjashtë pasione më të mira për njerëzit me stres të madh


Terapia me pasion është metodë e pranuar e preventivës dhe e shërimit të neurozës dhe depresionit, por edhe mënyrë e shkëlqyeshme që njerëzit të cilët çdo ditë janë nën stres të madh të qetësohen maksimalisht. Gjashtë pasionet në vijim janë perfekt për qetësim! 1.Origami Arti i bërjes së figurave nga letra kërkon përqendrim dhe durim. Njëherësh, […]

Kompania “Eli Lilly” ndërpret provat klinike për ilaçin kundër COVID-19


Kompania me bazë në Shtetet e Bashkuara, “Eli Lilly” njoftoi të martën se prova klinike e ilaçit të saj antiviral kundër koronavirusit ishte ndërprerë nga ekspertë të pavarur “si një masë shtesë kujdesi”, por s’ dha detaj të tjera. Ilaçi, të cilën “Eli Lilly” po prodhon me firmën bioteknike me bazë në Kanada “AbCellera”, është […]

Terapia me anë të ngjyrave – Si ndihmon në trajtimin e shëndetit fizik dhe mendor?!


Terapia me ngjyra është një formë e terapisë së shërimit dhe përdorimet e saj për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme të jetesës janë të njohura në shumë pjesë të botës. E njohur gjithashtu si kromoterapi, terapia me anë të ngjyrave klasifikohet si terapi alternative plotësuese. Kryesisht, bazohet në perceptimin se secila prej ngjyrave të spektrit […]

Si ndihmojnë ngjyrat në trajtimin e shëndetit fizik ose mendor?


Ngjyrat janë një formë e terapie për shërimin dhe përdorimet e saj për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme të jetesës janë të njohura në shumë pjesë të botës. E njohur edhe si kromoterapi, terapia me anë të ngjyrave klasifikohet si terapi alternative plotësuese. Kryesisht, bazohet në perceptimin se secila prej ngjyrave të spektrit të dritës […]

Si Të Luftoni Lodhjen Që Shkaktohet Nga Anemia – Ushqimet Që Ju Duhen


Lodhja është një nga simptomat më të zakonshme të anemisë. Ajo ndodh derisa organet jetësore s’marrin mjaftueshëm oksigjen në mungesë të rruazave të kuqe të gjakut. Anemia që vjen si pasojë e mungesës së hekurit është një nga format më të përhapura të sëmundjes. Përveç mungesës së oksigjenit, sipas të dhënave të AgroWeb.org, trupit i duhet […]

Fenomeni Raynaud


Shkruar nga Dr. Besim Demolli Fenomeni Raynaud manifestohet si vazospazëm i përsëritur i arterieve të gishtërinjve të duarve, gishtërinjëve të këmbëve, majës së hundës, lobuleve të laprave të veshëve Pika kyçe në lidhje me fenomenin e Raynaud • Fenomeni i Raynaud është një çrregullim që shkakton ulje të rrjedhjes së gjakut në gishta. Në disa […]

Drejtori i Emergjencës në QKUK del pozitiv me COVID-19


Drejtori i Emergjencës në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, Basri Lenjani ka rezultuar pozitiv me COVID-19. “Po është e vërtetë,kam rezultuar pozitiv unë dhe bashkëshortja ime, kurse djali dhe vajza negativë. Jemi në vetizolim”, tha drejtori për KALLXO.com. Ai tutje tha se gjendja e tyre tash është stabile përderisa në fillim simptomat kanë qenë më […]

A keni ndëgjuar për Artritin e të miturve, i cili shfaqet para moshës 16 vjeçare


Shkruar nga Dr Besim Demolli – Reumatolog  MUAJI KORRIK ËSHTË MUAJI I NDËRGJEGJËSIMIT PËR ARTRIT TË TË MITURVE APO THËNË MË DREJTË PËR ARTRITIN I CILI SHFAQET PARA MOSHËS 16 VJEÇARE!  Çfarë është artriti idiopatik i të miturve?  Artriti Idiopatik i të miturver (artriti juvenile idiopatik) është një emër i përgjithshëm për disa lloje të […]

Cila Është Lidhja Mes Ankthit Dhe Tensionit të Lartë – Kujdesi që nevojitet të Tregoni


Ankthi s’ shkakton hipertension afat-gjatë, megjithatë episodet e shpeshta të ankthit mund të shkaktojnë rritje të përkohshme por dramatike të tensionit të gjakut. Këtë e thonë studimet të cilave u referohet AgroWeb.org sipas të cilave, shpeshtësia e episodeve të ankthit, sidomos kur bëhet fjalë për ccdo ditë, mund të dëmtojë enët e gjakut, zemrën, veshkat, […]

Çfarë nevojitet të Bëni Për të Mbajtur Ankthin Nën Kontroll?


Dashur pa dashur, ankthi bëhet pjesë e jetës dhe përditshmërisë sonë. Ankthi shoqërohet me ndjenja të frikshme që trondisin të gjithë organizmin deri në qelizë. Ndonëse ndjesia e të qenit të pashpresë është e madhe, ka disa kura natyrale që ndihmojnë në shuarjen e ankthit. Por Vetëm po të asnjë prej këtyre kurave s’ funksionon […]

100 këshilla nga mjekësia angleze


Ai i cili vendoset i pari në listë është gjithmonë shëndeti. Shpeshherë kur përballemi me probleme të vogla a të mëdha në jetën e përditshme, kërkojmë se pari të jemi të shëndetshëm. Se shëndeti fizik e mendor është ai që e bën të plotë trupin e njeriut e vetë jetën. Sigurisht, sëmundjet mund të shëndetësohen […]

Gjithçka për mpirjen e gjakut në vena


Dr.Valbona Blaku, Specialiste e Mjekësisë Familjare, Olive Medical & Laboratory Staff DVT është formimi i një mpiksje gjaku në venë. Shumica e DVT-ve kanë origjinë nga një venë e thellë në pulpat e kembes ose kofshë, por ato mund të ndodhin edhe në pjesë të tjera të trupit, siç janë venat e thella në legen, […]

Çka është Artriti Reumatoid? Shkaqet, shenjat, simptomat


Artriti reumatoid ( AR) është sëmundje sistemike kronike progreduese e indit lidhor që manifestohet me ndryshime destruktive në artikulacione dhe ndonjëherë prek edhe tetivat, sytë dhe organet e brendshme. Sëmundja prek të gjitha racat dhe është e përhapur në gjithë botën. Sëmundja mund të paraqitet në çdo moshë, por më së shpeshti paraqitet ndërmjet moshës […]

Gjithçka rreth infeksionit urinar


Një infeksion i traktit urinar (UTI) ndodh kur bakteret ose nganjëherë mikrobet e tjera hyjnë në traktin urinar dhe fillojnë të rriten, zakonisht duke shkaktuar shenja dhe simptoma të tilla si dhimbja dhe inflamacioni.Trakti urinar përbëhet nga dy veshka, dy ureterë, fshikëza e urines dhe uretra. Veshkat janë organe në formë fasulee të vendosura në […]

“U zgjova dhe nuk mund të shijoja ose të nuhasja”: Një shenjë e hershme e koronavirusit


Holly Bourne nga Londra, thotë se nuk ka patur simptoma të koronavirusit, të njohura gjerësisht – si kollë e thatë ose ethe e temperaturë e lartë – dhe për këtë arsye nuk ka të drejtë të testohet nga Shërbimi Kombëtar i Shëndetit në Mbretërinë e Bashkuar (NHS). Por simptomat e saj, si humbja e papritur […]

Infeksioni i traktit urinar, si mund ta diagnostifikoni dhe trajtoni?


Një infeksion i traktit urinar (UTI) ndodh kur bakteret ose nganjëherë mikrobet e tjera hyjnë në traktin urinar dhe fillojnë të rriten, zakonisht duke shkaktuar shenja dhe simptoma të tilla si dhimbja dhe inflamacioni.Trakti urinar përbëhet nga dy veshka, dy ureterë, fshikëza e urines dhe uretra. Veshkat janë organe në formë fasulee të vendosura në […]

Terapia që po aplikon Gjermania ndaj coronavirusit, që mund të shpëtojë jetë


Plazma e personave të shëruar nga coronavirusi, përmban disa antitrupa që mund të ndihmojë njerëzit e infektuar me Covid-19 dhe që ndodhen në gjendje të rëndë Përmes kësaj terapie, Gjermania do të luftojë coronavirusin derisa të shpiket kura dhe vaksina e posaçme kundra këtij virusi. Shoqata e Infermierëve Shqiptarë në Gjermani, shkruan në një postim […]

Kur nuk e pranon injeksionin shkaku i frikës por trajtimi oral del më efektiv


Shkruan: Dr.Besnik Ibishi Pacienti mashkull, paraqitet tek ne me ankesat per dhimbje mesi-shpines.Ne anamneze, dhimbjen e pershkruan si jo shume te fort, por qe i pengon ne levizje dhe pune te perditshme. Pasi gjendja momenatle veresohet si jo e rende, ne baze ekzaminimeve vendosem ta trajtojme ne edhe pse pacienti deshironte terapi  qe i ndihmone […]

Çka është Sëmundja e Crohn-it?


    Sëmundja e Crohn-it është sëmundje inflamatore kronike me etiologji të panjohur e cila mund të paraqitet në çdo pjesë të traktit digjestiv duke filluar nga goja e deri në anus. Kjo sëmundje shoqërohet me episode të rishfaqjes me ataqe mjaft të vështira të paraqitjes. Sëmundja zakonisht shfaqet në dy gjinitë në mënyrë të […]

Çka është Fibromialgjia dhe si trajtohet?


Fibromialgjia nuk është sëmundje por është një çrregullim jo-inflamator i cili përcillet me lodhje dhe dhimbje kronike të  trupit. Reumatologu Afrim Gashi ka treguar për KALLXO.com shkaqet e këtij problemi shëndetësor dhe mënyrën e trajtimit. Sipas Gashit, etiologjia e fibromialgjisë është e panjohur, megjithatë , teoritë e deritanishme mbështesin idenë se anomalia qëndron në perceptimin […]

Çka është Migrena? – Neurologjia


Migrena… Dr. Blerim Myftiu – Neurolog Terapia e kokëdhembjes më të shpeshtë të njerëzimit – migrenës – bazohet në dy shtylla. Shtyllën e parë e përbën përdorimi i një bari i cili sa më shpejt të jetë e mundur mundëson ndaljen e dhembjes dhe rikthimin e individit në gjendjen sa më normale të funksionimit. Mirëpo, […]

Rritet numri i personave të prekur me kancer


Blerina K., 47-vjeçare, do të udhëtojë drejt Kroacisë, përkatësisht në Zagreb, për të marrë trajtimin mjekësor për sëmundjen e kancerit. Arsyeja pse ajo po udhëton atje, është se në Kosovë nuk mund të marrë brahiterapinë (aparatura e brahiterapisë shërben për kryerjen e rrezatimeve të tumoreve gjinekologjike). Përkundër asaj se brahiterapia nuk aplikohet në Institutin Onkologjik, […]

Skleroza Multiple dhe Terapia Hiperbarike me Oksigjen


Shkruan: Dr. Tauland Qyrdedi Skleroza Multiple (MS) eshte semundja qe shkakton demielinizimin ne Sistemin Nervor Qendror. Kjo semundje eshte e perhapur ne 500 mije vete ne SHBA dhe rreth 2.5 milione ne mbare boten. Demtimet e tjera qe manifeston jane demtimi i aksoneve, inflamacioni i membranave meningeale (membranat qe mbulojne dhe mbrojne trurin dhe palcen […]

error: Content is protected !!