100 milionë amerikanë plotësisht të vaksinuar


[ad_1] Shtëpia e Bardhë tha të premten se 100 milionë amerikanë tani janë plotësisht të vaksinuar kundër COVID-19, gati dyfishi i 55 milionë vaksinimeve që ishin realizuar deri një muaj më parë. Koordinatori i Shtëpisë së Bardhë për pandeminë e COVID-19, Jeff Zients e quajti “moment historik” arritjen e këtij numri në një konferencë shtypi […]

​Covid-19: SHBA 100 milionë dollarë ndihma urgjente për Indinë


[ad_1] SHBA-ja njoftoi dërgimin me urgjencë të më shumë se 100 milionë dollarëve ndihmë mjekësore në kuadër të luftës kundër COVID-19 në Indi, ku pandemia po shkakton probleme të mëdha. Mes këtyre furnizimeve bëjnë pjesë rreth një milionë teste të shpejta depistimi, që mundësojnë zbulimin e një infeksioni me COVID-19 në 15 minuta. “Avioni i […]

Ministria e Shëndetësisë pranon 15 mijë rapid teste për COVID-19


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia është takuar sot me me Ambasadoren e Francës, Marie-Christine Butel dhe udhëheqësin e BE-së në Kosovë, Riccardo Serri për ta pranuar donacionin e 15 mijë rapid testeve. Në këtë takim, ministri Vitia u shpreh falënderues për ndihmën e vazhdueshme nga shtetet e BE-së, dhe potencoi rëndësinë e përshpejtimit të […]

Këto ushqime shkaktojnë akne


[ad_1] Vitet e fundit ka pasur shumë studime që kanë bërë lidhjet mes ushqimeve dhe akneve, dhe të dhënat më të rëndësishme mund të ndahen në tri çështje: Shmangni ushqimet me sheqer dhe karbohidrate, që kanë indeks të lartë të glikemisë, që do të thotë se shkaktojnë rritje të menjëhershme të niveleve të sheqerit në […]

Si ndikon konsumimi i dy filxhanëve me kafe çdo ditë në mëlçinë tuaj?


[ad_1] në të gjithë botën, kafeja është një nga pijet më të preferuara mes shumë njerëzve, qoftë e nxehtë apo e ftohtë. Para se shkencëtarët të bënin teste mbi të, kafeja mendohej se ishte e dëmshme për shëndetin. Shumë probleme shëndetësore ishin të lidhura me kafenë pa ndonjë hulumtim. Një hulumtim vërtetoi se në vend […]

12 mijë e 609 raste aktive me koronavirus në Kosovë


[ad_1] 12 mijë e 609 persona janë akoma aktivë me koronavirus në Kosovë. Rastet aktive janë akoma të shumta në numër, pas shtimit të rasteve të infektimeve kohëve të fundit. Gjatë ditës së sotme u regjistruan 498 persona të infektuar në 2 mijë e 835 teste të bëra, ndërsa tetë persona vdiqën nga kjo sëmundje. […]

Mbi 300 të vaksinuar në Mitrovicë deri tash, në dispozicion edhe 400 vaksina të tjera


[ad_1] Drejtoresha e shëndetësisë në Komunën e Mitrovicës, Erseka Hasanaj-Berani, ka thënë se në këtë komuna janë furnizuar me mbi 700 vaksina për COVID-19 dhe se janë vaksinuar deri tash mbi 170 punonjës shëndetësorë. “Personeli shëndetësorë ka filluar të vaksinohet si nga informatat e para nga MSH-ja, me instruksionet e tyre deri sot janë vaksinuar […]

Ismajli: Vetëm 360 mjekë e teknikë janë vaksinuar në Gjilan, pjesa tjetër s’ka shprehur gatishmëri


[ad_1] Nënkryetari i Komunës së Gjilanit, Arbër Ismajli, ka thënë se aktualisht në këtë komuna janë 750 raste aktive me koronavirus. Sipas tij, 100 janë të hospitalizuar në spitalin rajonal të Gjilanit, ndërsa pjesa tjetër po trajtohet në shtëpi. Ai në KTV  ka thënë se gjendja është akoma e renduar për shkak të numrit të […]

Studimi/ Fëmijët prodhojnë më shumë antitrupa ndaj Covid-19


[ad_1] Fëmijët deri në 10 vjeç prodhojnë më shumë antitrupa në përgjigje të infeksionit të koronavirusit sesa adoleshentët dhe të rriturit, tregoi një studim të hënën. Autorët e punimit, i cili u shfaq në JAMA Network Open, thanë se gjetja ndihmoi të ndriçojë pse fëmijët janë më pak të ndjeshëm ndaj Covid-19 të rëndë se […]

Infektologu Ramadani: Gabim profesional dhënia e vaksinës antiCOVID-19 pa test paraprak


[ad_1] Vaksinimi i qytetarëve të Kosovës ka filluar javën e kaluar me personelin shëndetësor, ndërsa nga sot vaksinimi antiCOVID-19 ka filluar edhe personat mbi 85 vjeç, për të vazhduar më pas edhe me grup-moshat tjera. Mirëpo, vaksinat janë duke iu dhënë qytetarëve pa iu bërë testi për COVID-19 dhe pa verifikuar Vetëm po të kanë […]

Lajmi i fundit: Hiqen testet dhe karantimi për shtetasit e Kosovës dhe të Shqipërisë


[ad_1] Qytetarët e Kosovës që shkojnë në Shqipëri s’ kanë nevojë që kur të kthehen t’i shfaqin testet PCR e as të karantinohen për një javë. Një vendim të tillë e ka marrë edhe Qeveria e Shqipërisë, raporton portali Front Online. Lajmin e ka konfirmuar për Front Online ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi.“Jo, as […]

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), kundër përdorimit të cigareve elektronike


[ad_1] Shkruar nga: Dr. Valbone Blaku, Specialiste e Mjekësisë Familjare, Olive Medical & Laborataory staf. Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) kanë këshilluar kundër përdorimit të cigareve elektronike (cigareve elektronike) ose produkteve të avullimit të marra nga burime joformale ose të paligjshme (p.sh. miq, tregtarë në rrugë) ose që janë modifikuar në mënyra […]

Nesër nis vaksinimi i personelit shëndetësor në Komunën e Pejës


[ad_1] Në mëngjesin e ditës së nesërme do të nisë vaksinimi i personelit shëndetësor në Pejë, ku tashmë në këtë komunë kanë arritur 1 mijë vaksina. Komuna e Pejës ka bërë të gjitha përgatitjet për të vaksinuar personelin shëndetësor, e që kjo komunë ka rreth 1 mijë profesionistë shëndetësorë. Drejtori i Shëndetësisë Petrit Loci, tha […]

Vaksinimi antiCOVID-19 fillon nesër, stafi shëndetësor dhe të moshuarit do ta marrin të parët


[ad_1] Me kërkesë të ministrit të Shëndetësisë, Arben Vitia, është mbajtur një takim online me Këshillin e Kryetarëve të Komunave në lidhje me koordinimin dhe procesin e fillimit të vaksinimit pas arritjes së kontingjentit të parë të vaksinave anti-COVID-19, ndërsa procesi i vaksinimit do të filloj të martën në Klinikën Infektive dhe sallën “1 Tetor”, […]

Nga 22 marsi testimet për Covid-19 janë duke u bërë vetëm tek personat me simptoma


[ad_1] Laboratori i Mikrobiologjisë në QKUK është duke bërë testime për koronavirus vetëm për personat të cilët kanë simptoma të virusit. Kjo është konfirmuar nga drejtori i këtij institucioni, Xhevat Jakupi, i cili është shprehur se teste për qëllime të udhëtimit s’ janë duke u bërë, transmeton KlanKosova.tv. “Që nga 22 marsi 2021 e deri […]

Zemaj pas dorëzimit të detyrës: Puna e madhe e bërë deri më sot, do të jetë më e lehtë të vazhdohet


[ad_1] Arben Vitia sot e ka marr zyrtarisht detyrën e ministrit të Shëndetësisë, të cilën ia ka dorëzuar ish-ministri i deritanishëm, Armend Zemaj. Zemaj me anë të një statusi në rrjetin social në Facebook ka thënë se edhe pse  e ka dorëzuar pozitën e ministrit s’ do të ndaloj së përkushtuari për të kontribuuar në […]

Mikrobiologu Lul Raka “COVID 19: LUFTA E PADUKSHME”


[ad_1] PANDEMITË JANË RREGULL – JO PËRJASHTIMMikrobet janë pjesë e pandarë e jetës sonë. Në trupin tonë kemi 10 herë më shumë mikrobe sesa qeliza tonat. Nga certifikatat e tyre të lindjes, bakteret kanë moshë miliardëshe, ndërsa viruset nja 300 milionëshe. Janë këtu denbabaden shumë para nesh duke na rikujtuar se pandemitë kanë qenë dhe […]

​Sot pritet të mbërrijnë në Shqipëri dozat e para të vaksinës AstraZeneca


[ad_1] Sot do të mbërrijnë në Shqipëri 38 mijë e 400 dozat e para të vaksinës antiCOVID-19 AstraZeneca. Lajmin për ardhjen e mbi 38 mijë dozave të vaksinës AstraZeneca e ka bërë të ditur dy ditë më parë kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. Rama këtë e ka quajtur lajm të mirë duke thënë se menjëherë […]

Vallëzimi dy herë në javë djeg kalori dhe ngadalëson plakjen e trurit


[ad_1] Vallëzimi jep shumë kënaqësi dhe ka shumë larmi nga rutina në rutinë. Për më tepër, hulumtimet kanë treguar prej kohësh që vallëzimi mund të jetë një mënyrë e shkëlqyeshme për të hequr kilet e tepërta. Në fakt, një studim nga Harvard zbuloi se vallëzimi ishte më i mirë për djegien e kalorive sesa noti […]

Keni rrjedhje të gjirit gjatë shtatzënisë, çfarë paralajmëron kjo gjë dhe a duhet të shqetësoheni?


[ad_1] Po qe se gjinjtë tuaj rrjedhin lëng të bardhë, të verdhë ose pa ngjyrë, kjo tregon se trupi juaj po përgatitet të ushqejë fëmijën me gji.Zakonisht gjinjtë tuaj fillojnë të rrjedhin në fund të tremujorit të tretë, por mund të ndodhë në çdo kohë pas pesë apo gjashtë muajsh shtatzani.Lëngu që vëreni quhet kulloshtër, […]

Pse i Trembemi Nikotinës Kur Problemi Kryesor Është Tymi


[ad_1] Në opinionin e përgjithshëm mesatar, duhanpirja shpesh lidhet me nikotinën dhe tymin. Studimet kanë treguar se pavarësisht mendimit të zakonshëm, nikotina, edhe pse s’ është pa rrezik, s’ është një shkaktar i sëmundjeve që lidhen me pirjen e duhanit. Ajo gjendet në gjethen e duhanit, por në sasi të vogël e hasim dhe në […]

Lufta ndaj covid, ku ndryshojnë testet e shpejta dhe testet për përdorim në shtëpi


[ad_1] Testet për Covid-19 synojnë të shoqërojnë hapat e parë lehtësues, testet vetjake dhe testet e shpejta. Testet vetjake për përdorim në shtëpi janë miratuar në Gjermani që nga java e kaluar. Të gjithë duhet të kenë të drejtë për një test të shpejtë falas në javë për Covid-19, që nga 8 marsi. Testet do […]

Zemaj paralajmëron taksë për të gjithë ata që kërkojnë teste PCR për të udhëtuar jashtë vendit për dëshirë ose komercializëm


[ad_1] Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka folur për ankesat e bashkatdhetarëve për testet PCR, për të cilat kanë nevojë ata për të hyrë në shtetet e perëndimit. Zemaj në një lidhje direket për Kanal10, ka paralajmëruar edhe për vendosjen e një takse për ata që kërkojnë teste PCR për udhëtime jashtë vendit […]

Temperatura tek fëmijët simptomë alarmante për prindërit


[ad_1] Temperatura tek fëmijët mund të jetë një ndër simptomat më alarmante për prindërit. Prindërit duhet ta dinë që temperatura s’ është një sëmundje por një simptomë e një sëmundje eventuale. Temperatura mesatare e trupit të një fëmije sipas moshës është mesatarisht 37°C. Temperatura e trupit s’ është kurrë fikse, ajo mundet në çdo moment […]

Gjermania miraton tri teste shtëpiake të COVID-19


[ad_1] Gjermania miratoi tre teste COVID-19 për përdorim shtëpiak si pjesë e strategjisë së Ministrit të Shëndetësisë, Jens Spahn për testime masive që do të ndihmojë ekonominë më të madhe të Evropës të dalë nga një bllokim që nga mesi i dhjetorit. Shkalla e infeksionit në Gjermani ra në mënyrë të qëndrueshme në javët e […]

Cka është hemicrania apo hemicrania dhe si trajtohet?


[ad_1] hemicrania apo hemicrania, që iu referohet zakonisht  dhembjeve të kokës, është  një gjendje neurologjike që prek më shpesh gratë, por edhe burrat e fëmijët. Shumica e njerëzve që përjetojnë migrenë apo hemicrani apo hemicrani  dhimbjet i ndiejnë një deri në katër herë në muaj, por këto dhembje koke mund të ndodhin më shpesh. Ekzistojnë […]

Ja pse nevojitet të konsumoni çokollatë për mëngjes


[ad_1] Çokollata është përdorur që nga kohërat antike për të trajtuar shumë probleme shëndetësore dhe është provuar se është një aset i pazëvendësueshëm për çdo dietë. Sipas “Bright Side”, çokollata ka disa përfitime Vetëm po të e konsumoni si një vakt në mëngjes. Përmirëson fuqinë tuaj të trurit Njerëzit të cilët konsumojnë çokollatë të zezë […]

6 mijë e 470 raste aktive me koronavirus në Kosovë


[ad_1] 6 mijë e 470 persona janë akoma aktivë me koronavirus në Kosovë. Numri i të infektuarve ka pësuar ulje ditëve të fundit, përkundër testimeve të shumta që po kryhen. Gjatë ditës së sotme u regjistruan 292 të infektuar me COVID-19 dhe tre të vdekur, në mbi 2 mijë e 800 teste të bëra. Po […]

E dëgjojmë shpesh, por ç’do të thotë të kesh ‘lëkurë të ndjeshme’?


[ad_1] Shumë njerëz thonë se kanë lëkurë të ndjeshme mbasi produktet e kujdesit të lëkurës, ose produkte nga shtëpia që përdorin si maska, mund t’iu shkaktojnë kruarje, djegie, skuqje apo acarim Të tjerë s’ kanë efekte të dukshme, por thonë se kanë lëkurë të ndjeshme mbasi pas kontaktit me një produkt, lëkura e tyre iu […]

Boris Johnson: Britania e Madhe do të japë një sasi të madhe të vaksinave për vendet e varfra


[ad_1] Më shumë se 110 milion njerëz janë infektuar deri më tani në botë dhe më shumë se 2.44 milion kanë humbur jetën. Më shumë se 61.1 milion njerëz janë rikuperuar, sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins. Derisa imunizimi po vazhdon në shumë vende të botës, kryeministri britanik, Boris Johnson, ka njoftuar se vendi […]

Britania e Madhe “infekton vullnetarë me koronavirus”


[ad_1] Për ta kuptuar më mirë koronavirusin, Britania e Madhe do të infektojë qëllimisht me patogjenin njerëz pjesëmarrës në test. Sipas Ministrisë së Punëve Ekonomike në Londër, kërkohen deri në 90 vullnetarë midis moshës 18 dhe 30 vjeç. Ata do të ekspozohen ndaj virusit në një “mjedis të sigurt dhe të kontrolluar”. Projekti është planifikuar […]

Mohonte ekzistencën e koronavirusit, konspiracionisti i njohur infektohet me COVID. Thoshte mos u testoni, por për vete testin e bëri


[ad_1] Alfred Cako i njohur si konspiracionist është infektuar me Covid. Cako është një nga personat që ka mohuar ekzistencën e virusit madje për vaksinën është shprehur se është një formë eutanazie për të ulur numrin e popullsisë në botë. Në daljet e tij televizive ai është shprehur se koronavirusi është një plan për të […]

Rekord testimesh për koronavirus – konfirmohen 246 raste të reja, asnjë i vdekur për 24 orë


[ad_1] Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka njoftuar se brenda 24 orëve të fundit janë konfirmuar 246 raste pozitive me COVID-19. Zemaj ka pohuar se ka pasur rekord të testimeve. “Brenda 24 orëve, kemi rekord testime që nga fillimi i pandemisë, 3.031 teste dhe nga këto mostra vetëm 246 kanë rezultuar pozitiv me […]

MSH: s’ ka rregulla të reja për diasporën, vendimi për testin PCR është i para disa muajve


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë e Republikës së Kosovës ka sqaruar qytetarët se vendimi për diasporën për testin PCR për COVID-19, është marrë para disa muajsh, dhe s’ ka ndryshuar asgjë sa i përket këtij vendimi. MSH me anë të një reagimi thotë se shpreh keqardhjen e saj për manipulim në opinion nga individë të papërgjegjshëm. […]

Cistat në vezore: Llojet, shkaktarët, simptomat, diagnostifikimi si dhe tretmani i tyre


[ad_1] Altina Marmullaku Një cistë në vezore ndodh kur lëngu grumbullohet brenda një cipe të hollë brenda vezores. Madhësia mund të jetë nga shumë e vogël sa një bizele në një portokall. Në një intervistë për portalin Familja Jonë, gjinekologe Drita Kabashi na flet për llojet, shkaktarët, simptomat, diagnostifikimin si dhe trajtimin e tyre. Simptomat, […]

Si ta ndihmojmë fëmijën që të mos urinojë në shtrat?


[ad_1] Ka raste kur fëmija, anipse është future në klasë të parë, vazhdon akoma ta urinojë shtratin në mënyrë të pavullnetshme. Sigurisht, prindërit mund të ndihen të shqetësuar për këtë problem që mund të jetë vazhdimisht i përsëritur. dukuritë e tilla s’ është se janë të rralla. Sipas studimeve, rreth 15 për qind e e […]

Dërgohen 100 mijë teste për COVID-19 në IKShPK


[ad_1] Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka njoftuar se në Ikshpk janë dërguar 100 mijë teste PCR. “Kemi sjellë 100 mijë teste PCR për të forcuar kapacitetet dhe për të vazhduar testimin në masë ashtu siç kemi premtuar”. “Përveç kësaj, janë edhe 16 ventilatorë të cilët janë dërguar në QKUK”, ka thënë Zemaj. […]

Shenjat dhe simptomat pas traumës së kokës


[ad_1] Në qoftë se dikush sapo ka pësuar një aksident dhe dyshoni se e ka dëmtuar kokën, qafën ose shtyllën kurrizore, është thelbësore që gjithmonë të telefononi menjëherë 911. Për sa kohë që viktima e lëndimit s’ rrezikon menjëherë nga dëmtimi i mëtejshëm, mos tentoni ta lëvizni  derisa mund t’i bëni dëmtime edhe më të […]

Gjithcka që duhet të dini rreth sëmundjeve reumatike


[ad_1] Shkruar nga Fisnik Dajakaj Sëmundjet reumatike janë sëmundje jo të lehta që duhet kujdes dhe trajtim gradual të tyre. Të qenët i sëmurë me ndonjë patologji reumatizmale do të thotë të keni kujdes shumë më të shtuar në mënyrë që sëmundja mos të manifestohet me pasoja më të rënda në shëndetin tonë. Në një […]

Ku është bërë vaksina Oxford / AstraZeneca?


[ad_1] Pas aprovimit të vaksinës Pfizer / BioNTech vitin e kaluar, Agjencia Rregullatore e Barnave dhe Produkteve Shëndetësore (MHRA), dha miratimin për vaksinën e Universitetit të Oxfordit / AstraZeneca për përdorim në Mbretërinë e Bashkuar. Sekretari i Shëndetësisë Matt Hancock përshkroi miratimin e vaksinës si një “hap masiv përpara” për luftën e Mbretërisë së Bashkuar […]

Fëmija flet me vetveten! A duhet të brengoseni apo kjo gjë është në rregull


[ad_1] Po qe se keni vërejtur që fëmija juaj bisedon me vetveten, s’ ka arsye për brengosje dhe panik s’ është fjala për çrregullimin psikologjik apo për ndonjë problem tjetër, përkundrazi, sjellja e tillë ka anë pozitive, transmeton Telegrafi. Vogëlushët të cilët flasin me vetveten zhvillojnë shkathtësi të caktuara, arrijnë rezultate shumë më të mira […]

Pneumonia, çka është dhe cilët janë shkaktarët e saj?


[ad_1] Pneumonite sipas shkaktarit do te ndahen ne: pneumoni te shkaktuar nga bakteret, viruset ose kërpudhat.Bakteriet si Streptococcus pneumoniae, mHaemophilus influenzae tip B (Hib), Moraxella catarrhalis , Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae, Streptococcus agalactiae (Streptococcus agalactiae, Mycobacterium tuberculosis.Viruset si Virusi i gripit, . Citomegalovirus (CMV) -, Fruthi – i quajtur gjithashtu rubeola, .Varicella (dhenve) – shkaktuar […]

Efektet Që Pritet Të Sjellë Covid 19 Në Të Ardhmen


[ad_1] Si po ndikojnë masat kundër Covid-19 në përhapjen e gripit dhe sëmundjeve të tjera sezonale? Çfarë efekti do të kenë ato në të ardhmen? Vendosja e masave të rrepta për të luftuar pandeminë si mbajtja e maskave, distancimi social, larja e shpeshtë e duarve, dhe reduktimi i udhëtimeve të panevojshme, ka pasur pasoja të […]

Nga Siguria, Rezultatet Dhe Efektet Anësore – 8 Faktet Që duhet Të Dini Për Vaksinat


[ad_1] Si janë të përbëra vaksinat antiCovid? Ato kanë përbërje të ndryshme. Vaksinat Pfizer-BioNTech dhe Moderna janë vaksina me ARN mesazhere. AstraZeneca përdor metodën e vektorit viral. ARN mesazhere është një sekuencë bazash gjenetike të sintetizuara në laborator. Duke qenë një molekulë e paqëndrueshme, sekuenca e ARN kapsulohet në një nano-grimcë yndyre. duhet të ruhet […]

Si të ndani në mënyrë të sigurt makinën me të tjerët gjatë COVID-19


[ad_1] Ne të gjithë po bëjmë më të mirën tani për të mbrojtur veten dhe familjet tona nga virusi. Mbajtja e higjienës së mirë dhe distancimit të duhur shoqëror mbetet mënyra më e mirë për ta parandaluar atë, por Me kusht që duhet të ndani një makinë, çfarë të bëni? Ndarja e një hapësire të […]

Dilema Sot – Ujë Çezme apo Ujë Shisheje


[ad_1] Me siguri që e keni dëgjuar të treguar nga prindërit, të afërmit , por mund ta keni përjetuar vetë kohën kur shishet plastike përdoreshin për zbukurim. Shishja e coca-colës ishte ajo që sfidonte fuqishëm edhe kukullën e porcelanit si ndër objektet më me vlerë në apartamentet tona modeste të para viteve ‘90. Shishet plastike […]

Kërkesa të shumta për teste rapide – Metolli: 30% e të testuarve rezultojnë pozitiv


[ad_1] Numër i madh i qytetarëve të kryeqytetit kanë kërkuar që të kryejnë testet rapide në Qendrën e Mjekësisë Familjare në lagjen “Emshir”, raporton Ekonomia Online. Doktori Nezir Metolli tha se procesi i testimeve të shpejta përkundër kërkesave të mëdha po shkon mirë. “Në përgjithësi procesi i testimit rapid po shkon shumë mirë dhe në […]

Çka është D-dimeri dhe a duhet të bëjnë D-dimer të gjithë pacientat me COVID-19?


[ad_1] Arlind Batalli, kardiolog që merret me diagnozën, trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve të zemrës, përmes një postimi në Facebook ka treguar se kur duhet të bëhet analiza e D-dimerit. D-dimeri është produkti i degradimit të fibrinës së ndërlidhur që tregon për mpiksjen e gjakut në enët e gjakut. Analiza e D-dimerit bëhet për rastet […]

Studimi/ Personat e riinfektuar nga Covid-19 s’ shfaqin simptoma


[ad_1] Njerëzit të cilët janë prekur më parë nga Covid-19 janë imun ndaj zhvillimit të simptomave Me kusht që bien përsëri në kontakt me koronavirusin, tregon një studim. Studiuesit shqyrtuan të dhëna nga më shumë se 11,000 punonjës të kujdesit shëndetësor në Newcastle-upon-Tyne Hospitals (NUTH) në Britani. Stafi iu tha të bënte një test Covid-19 […]

Në Vushtrri nga sot bëhen testet seriologjike për Covid-19


[ad_1] Vushtrria nga sot do të ketë në dizpozicion mundësinë që të bëhen teste seriologjike në QKMF. Këtë e ka njoftuar kryetari i komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahiri, i cili ka shkruar në llogarinë e tij të facebookut se nga sot në qytetin e Vushtrrisë do të mund të bëhen teste seriologjike. “QKMF ka bërë […]

Vëllai i gruas së ministrit Armend Zemaj u kap duke marrë ryshfet për teste PCR në IKShPK


[ad_1] Personi që u kap në flagrancë nga Policia e Kosovës duke marr ryshfet në Institutin Kombëtar të Shëndetit Publik është Betim Selimi, vëllai i gruas së ministrit të Shëndetësisë, Armend Zemaj. Selimi ishte punësuar nga Ministria e Shëndetësisë me anë të projektit të financuar nga Banka Botërore për shëndetësinë kosovare në shtator 2020. Komisioni […]

Itali, 347 vdekje nga koronavirusi të dielën dhe mbi 14 mijë infeksione të reja


[ad_1] Italia njoftoi të dielën 347 vdekje të lidhura me koronavirusin nga 364 të shënuara ndonjë ditë më parë. Numri i infeksioneve ditore u rrit në 14,245 nga 11,831. Të shtunën u kryen rreth 102,974 teste, sipas zyrtarëve të lartë shëndetësor të atij vendi, kundrejt 67,174 të zhvilluara ndonjë ditë më parë. Që prej 21 […]

Bota në vitin 2021 / Çfarë duhet të presim në vitin e dytë të pandemisë


[ad_1] Vaksinat dhe testimet e lira dhe të shpejta duhet të sjellin ndryshim, shkruan The Economist Për pjesën më të madhe të vitit 2020, retorika publike rreth pandemisë ishte agresive. Politikanët dhe zyrtarët e shëndetësisë flisnin për “goditjen” e koronavirusit dhe “sheshimin” e lakoreve të larta të epidemisë. Por ky grumbull ARN-je, që brenda pak […]

Çfarë është vaksina e Oksfordit – tashmë e miratuar në Mbretërinë e Bashkuar – dhe si funksionon ajo?


[ad_1] Një vaksinë kundër COVID-19 nga Universiteti i Oksfordit dhe kompania farmaceutike AstraZeneca është aprovuar për përdorim në Mbretërinë e Bashkuar nga rregullatori, Agjencia Rregullatore e Barnave dhe Produkteve Shëndetësore (MHRA). Kështu, sipas BBC, shkruan Telegrafi, Qeveria britanike ka porositur 100 milionë doza të vaksinës – miratimi i së cilës ndjek shpërndarjen e vaksinës Pfizer, […]

Maqedoni e Veriut: 17 viktima dhe 498 raste të reja me koronavirus


[ad_1] Në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut janë shënuar 498 raste të reja dhe 17 viktima nga COVID-19. Janë realizuar gjithsej 2 467 teste. Numri më i madh i të prekurve është në Shkup edhe atë 246, pastaj në Prilep 34 dhe në Kumanovë 30 raste të reja. Ndërkohë sërish është i […]

Rama: Do ta fillojmë vaksinimin brenda janarit


[ad_1] Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, po e organizon mbledhjen online me gazetarët për fund të vitit. Në këtë mbledhje u diskutua edhe për sigurimin e vaksinës kundër koronavirusit. Për këtë cështje, kreu i qeverisë u shpreh se janë pranë një marrëveshjeje dhe vaksinimi pritet të fillojë gjatë muajit janar. “Do të ketë përsëri një […]

Zemaj monitoron testimet në shesh: Situata është nën kontroll, s’do të ketë lirim të masave


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, po e monitoron procesin e testimit që po zhvillohet në sheshin “Zahir Pajaziti” Ai e mirëpriti iniciativen e IKShPK-së për një veprim të tillë duke thënë se kështu mund të testohen më shumë qytetarë, shkruan Ekonomia Online Zemaj gjithashtu foli edhe për mundësinë e ndryshimit të masave, ku u […]

IKShPK organizon teste PCR për qytetarët në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë


[ad_1] IKShPK, gjatë ditës së sotme dhe të nesërme, do të organizojnë teste plotësuese PCR në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë. Personat që dëshirojnë ta kryejnë testimin mund ta bëjnë këtë prej orës 09:30 deri në 13:00. Këtë e bëri të ditur vetë IKShPK, me anë të një komunikate për media. Postimi i plotë: Instituti […]

Cilat aminoacide janë të kyqura në sintezën e kreatininës ?


Cilat aminoacide janë  të kyqura  në sintezën e kreatininës; 1.-arginina                 2.-glicina                 3.ornitina   Fjalët kyçe: Pyetje nga Biokimia, Teste nga Biokimia, Kreatinina, Pyetje me zgjidhje nga Biokimia, Biokimia Mjekësore, Biokimia klinike

Testi intolerancës së insulinës


[ad_1] Një test i tolerancës së insulinës (ITT) – është një procedurë diagnostike mjekësore gjatë së cilës insulina injektohet në venën e një pacienti, pas së cilës matet glukoza në gjak në interval të rregullt. • Kjo procedurë kryhet për të vlerësuar funksionin e hipofizës, funksionin adrenal, ndjeshmërinë ndaj insulinës , dhe ndonjëherë për qëllime […]

Danimarka raporton 33 raste me variantin e ri të COVID-19


[ad_1] Tashmë një variant i ri i COVID-19 ka filluar të përhapet në botë. Danimarka ka identifikuar 33 raste të të infektuarve me variantin e ri të koronavirusit i cili është shpërndarë me shpejtësi në Britani të Madhe. Autoritetet e Danimarkës në një raport të publikuar të mërkurën kanë deklaruar se rastet janë gjetur në […]

70 persona të vdekur nga COVID-19 në Kroaci gjatë 24 orëve


[ad_1] 70 persona kanë ndërruar jetë gjatë 24 orëve në Kroaci si pasojë e koronavirusit. Me këto shifra, numri i përgjithshëm i viktimave ka mbërrtur në 3 mijë 464. Ndërkohë që edhe numri i rasteve pozitive brenda ditës vazhdon të jetë i madh, ku nga mbi 8 mijë teste për 24 orë, janë shënuar 2 […]

FDA miraton testin e parë pa recetë për COVID-19


[ad_1] Një kompani me qendër në Australi po përgatitet të shpërndajë testin e parë për COVID-19 pa recetë që mund të përdoret në shtëpi, pasi siguroi të martën autorizimin e përdorimit urgjent nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) e Shteteve të Bashkuara. Testi i kompanisë Ellume ofron një tampon nga hunda që mund të […]

Testi i ri i COVID-19 miratohet për përdorim në SHBA, rezultatet të gatshme për 20 minuta


[ad_1] Testi i parë kundër coronavirusit që mund të bëhet në shtëpi, qytetarët në SHBA do të mund ta blejnë pa recetë të mjekut dhe do të jetë në dispozicion për vetëm 30 dollarë, e së fundmi ka marrë miratimin për përdorim nga Agjencia amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA), shkruan Bloomberg. Drejtori i FDA-së, ka […]

Klinika Digjitale mundëson ekzaminimin me PET-CT


[ad_1] Klinika Digjitale në bashkëpunim me Anadolu Medical Center ka kënaqësinë t’u ofrojë pacientëve në nevojë, ekzaminimin me metodën me të avancuar në botë për diagnostikimin e kancerit. OFERTA E FUNDVITIT: – Ekzaminimi me PET-CT – Raporti i Radiologut – Konsultimi me Onkologun – Transporti falas nga aeroporti në spital dhe anasjelltas – Testi COVID […]

Testet serologjike prej sot do të bëhen në Qendrën e Shëndetit Publik në Gjilan


[ad_1] Komitetit i Gjilanit për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19, nën udhëheqjen e drejtorit të Shëndetësisë, Selami Xhemaili, ka mbajtur mbledhjen e radhës për vlerësimin e situatës me virusin në dy ditët e fundit. Në takim u konfirmua se ditëve të fundit Gjilani ka shënuar rënie të numrit të rasteve pozitive, ku aktualisht […]

FOTO/ Ky është qeni që mund të nuhasë koronavirusin


[ad_1] Ushtria austriake prezantoi qenin e parë ushtarak të stërvitur për të zbuluar koronavirusin duke nuhatur maskën mbrojtëse të të infektuarve, njoftoi Ministria e Mbrojtjes së Austrisë Në deklaratën e kësaj ministrie thuhet se qeni belg Fantasy Forever vom Seetalblick po merr pjesë në një program që duhet të zbulojë Po qe se qentë mund […]

Austria prezanton qenin ushtarak që mund të nuhasë coronavirusin


[ad_1] Ushtria austriake paraqiti qenin e parë ushtarak të stërvitur për të zbuluar virusin korona duke nuhatur maskën mbrojtëse të të infektuarve, njoftoi sot Ministria e Mbrojtjes së Austrisë Në deklaratën e kësaj ministrie thuhet se qeni belg Fantasy Forever vom Seetalblick po merr pjesë në një program që duhet të zbulojë Vetëm po të […]

Një e treta e të rriturve diagnostikohen gabimisht me astmë


[ad_1] Doktori mund t’ju ketë thënë se vuani nga astma, por ja diçka që duhet ta keni në konsideratë: A jeni të sigurt se është astmë? Mund të ketë arsye shumë të mira se përse duhet të dyshoni në diagnozën me astmë: Studimi i publikuar në “Journal of the American Medical Association”, ka zbuluar se […]

A duhet të vaksinohen ata që kanë kaluar COVID-19? Flet mjeku i njohur


[ad_1] Lajmi për vaksinen kundër COVID-19 ka ndezur shpresën tek qytetarët, të cilët presin të marrin vaksinën për t’i dhënë fund pandemisë, e cila vijon prej muajit mars të marrë jetë njerëzish në gjithë botën. Drejtori i Zhvillimit të Vaksinave në Kompaninë “GEOVAX”, Arban Domi tha në Euronews Albania se lajmi për vaksinën është i […]

Pediatrët paralajmërojnë të gjithë prindërit për dy teste që duhet bërë fëmijëve që në muajin e parë të jetës


[ad_1] OBSH (Organizata Botërore e Shëndetësisë) ka përsëritur udhëzimin se në muajin e parë të jetës, të gjithë të sapolindurit duhet të kontrollohen për shikimin dhe dëgjimin. Këto janë kontrolle, të kryera tek të gjitha foshnjat menjëherë pas lindjes ose në muajin e parë të jetës, të nevojshme për të identifikuar defektet në dy shqisat […]

Testi i Shpejtë për COVID-19 në Shqipëri- Si Do Të Veprohet


[ad_1] Nga dita e hënë në Tiranë do të nisin testimet e shpejta për përgjigjet e COVID-19. Do të kryhen deri në 3000 testime ditore duke përfshirë këtu edhe testin e mëparshëm PCR në disa qendra shëndetësore dhe politeknika të kryeqytetit. Këto teste janë të njohura nga Organizata Botërore e Shëndetësisë si një ndihmë për […]

Plani i Prishtinës për parandalimin e përhapjes së koronavirusit


[ad_1] Komuna e Prishtinës po planifikon rritjen e numrit të testeve ditore në mënyrë që të identifikohen rastet e infektimit me Covid-19 dhe në këtë mënyrë me izolimin e tyre të ulet numri i të prekurve. Drejtori i Shëndetësisë në këtë komunë, Bujar Gashi thotë se me nisjen e testeve rapide, do të mund të […]

Maqedoni e Veriut, 30 viktima dhe 1 mijë e 100 raste të reja me COVID-19


[ad_1] 30 viktima dhe 1100 raste të reja me Covid-19 janë regjistruar në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut. Gjithsej janë bërë 2824 teste. Viktimat janë të moshës nga 52 deri në 85 vjeçare. Në 24 orët e fundit janë shënuar 585 pacientë të shëruar. Sa i përket rasteve të reja, më shumë […]

Testet PCR së shpejti edhe në tri komuna


[ad_1] Qytetarët e Prizrenit, Pejës dhe Gjilanit së shpejti mund të kryejnë testin PCR në komunat e tyre. Duke analizuar strishot nga hunda dhe fyti, ata mund ta kuptojnë Në qoftë se janë të infektuar me COVID-19. Këtë e kanë konfirmuar nga Ministria e Shëndetësisë në një përgjigje për IndeksOnline. Zyrtarë të MSH-së kanë thënë […]

Selmanaj: Partnerët tanë të koalicionit votuan për Vetëvendosjen në Podujevë


[ad_1] Zëvendëskryeministri Driton Selmanaj, është shprehur se Lëvizja Vetëvendosje është duke i vjel frutet e pakënaqësisë së akumuluar ndaj subjekteve të tjera politike. “Rritja e Vetëvendosjes është aksidentale sesa e organizuar. Është refleksion i akumulimit të pakënaqësive me të gjitha partitë politike. Rritja artificiale do të ndodhë derisa të bindet elektorati”. Selmanaj ka thënë se […]

Shtabi në Baselland spekulon: “70 % të të infektuarve, me prejardhje të huaj”


[ad_1] Për t`i arritur më mirë qytetarët me sfond migrimi, do të ofrohen aktivitete komunikimi në 16 gjuhë, në mesin e të cilave, sigurisht, edhe në gjuhën shqipe E Enjte, 3 Dhjetor 2020 – 13:20 albinfo.ch (KEYSTONE/Salvatore Di Nolfi) Shtabi i menaxhimit të krizave në Kantonin Bazelland përkthen informacionet rreth koronës në 16 gjuhë. 70 […]

Në Shqipëri, 17 të vdekur dhe 705 raste të reja me COVID-19


[ad_1] Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë regjistruar 705 raste të reja me COVID-19 në 2186 teste të kryera. Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se 17 persona kanë humbur jetën për shkak të virusit. “Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki: 386 raste në […]

Gjermani: Familja shumanëtarëshe nga Kosova refuzon testimin, ruhet nga forca të sigurisë


[ad_1] E Mërkurë, 2 Dhjetor 2020 – 15:25 albinfo.ch Markus Spiske Avatar of user Markus Spiske Markus Spiske @markusspiske @markusspiske Është bërë e ditur se një familje nga Kosova në Gjermani ka këmbëgulur të mos bëjë testimin për Covid, me gjithë kerkesat e shumta nga autortitet e këtij shteti, transmeton albinfo.ch. Gazeta gjermane Blid shkruan […]

Prishtina blen 18 mijë teste të shpejta antigjen për COVID-19


[ad_1] Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, javën e kaluar bëri të ditur se Komuna ka porositur mbi 18 mijë teste të shpejta antigjen, test ky i cili identifikon proteinat brenda ose pranë virusit. Ky është test i shpejtë i cili bëhet më anë të strishos. Dallimi i këtij testi me tjerët është se PCR detekton […]

Kosova s’ bën teste për HIV gjatë pandemisë


[ad_1] Ditën Ndërkombëtare të AIDS-it, më 1 dhjetor, Kosova e shënon pa asnjë rast të diagnostikuar me virusin HIV (virusi i mungesës së imunitetit) këtë vit. Kjo për shkak faktit se që nga muaji mars, kur u paraqitën rastet e para me koronavirus në Kosovë, asnjë person s’ është testuar për virusin HIV në Klinikën […]

Në Slloveni 51 persona humbën jetën për 24 orët e fundit si pasojë e COVID-19


[ad_1] Në Slloveni 51 persona të infektuar me koronavirus vdiqën në 24 orët e fundit. Janë regjistruar 428 të infektuar të rinj, më pak se herët a vonë më parë, por edhe me më pak teste. Që nga fillimi i epidemisë, pak më pak se 76 mijë njerëz janë infektuar dhe 1.435 kanë ndërruar jetë. […]

Jam interesuar që banorëve të Luginës t’iu ndihmojmë me teste


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj, tha se sa i përket interesimit të tij për shqiptarët në Luginën e Preshevës, tha se me vet iniciativën e tij ka komunikuar me dy kryetarët të Preshevës dhe Bujanocit. Zemaj tha se kanë biseduar për të parë mundësitë ligjore për t’iu ofruar ndihmë. “Të shohim cilat janë mundësitë […]

Vaksinat e gripit sezonal janë shpërndarë


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, tha sot se vaksinat për gripin sezonal janë shpërndarë. Sipas tij, numri i këtyre vaksinave është dyfishuar më shumë sesa vitin e kaluar. “Shpresojmë dhe besojmë që do të ndikojnë në imunizimin e grupeve të rrezikuara. Janë 160 mijë e 500 vaksina që kanë fillu të shpërndahen dhe 50 […]

Pritje të gjata në IKShPK, disa qytetarë kthehen në shtëpi pa u testuar


[ad_1] Qytetarët që sot kanë shkuar në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike për të bërë testin për COVID-19 janë kthyer pa u testuar. Në videot që kanë dërguar në KALLXO.com qytetaret janë ankuar se nga IKSHPK sot s’ janë kryer testet.     Në pjesët ku zakonisht testohen pacientet për COVID-19, pacientët sot s’ kanë […]

Pritje të gjata në IKShPK, disa qytetarë kthehen në shëpi pa u testuar


[ad_1] Qytetarët që sot kanë shkuar në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike për të bërë testin për COVID-19 janë kthyer pa u testuar. Në videot që kanë dërguar në KALLXO.com qytetaret janë ankuar se nga IKSHPK sot s’ janë kryer testet.     Në pjesët ku zakonisht testohen pacientet për COVID-19, pacientët sot s’ kanë […]

COVID-19 në Gjilan, Haziri: Bie numri i të infektuarve, por jo rreziku


[ad_1] Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka thënë se ditëve të fundit kjo komunë ka numër më të vogël të të infektuarve me COVID-19, por ka apeluar qytetarët që të vazhdojnë t’iu përmbahen rekomandimeve të profesionistëve shëndetësorë. “Komiteti për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19 po angazhohet cdo ditë në vlerësim ditor […]

Njoftim për diasporën shqiptare, fluturime të reja nga SHBA-ja drejt Italisë


[ad_1] Drejtuesit e linjave ajrore amerikane besojnë në heqjen e plotë të ndalimit për shtetasit e BE dhe Mbretërisë së Bashkuar E Premte, 27 Nëntor 2020 – 10:40 albinfo.ch Pascal Meier @zhpix   Është bërë e ditur se Delta Air Lines dhe Alitalia do të fillojnë fluturime “pa karantinë” nga SH.B.A. në Itali, duke hapur […]

Studimi në Indi: Po qe se s’ i nuhasni këto dy aroma, mund të keni COVID-19


[ad_1] Një nga simptomat më të shpeshta që ndodh në pacientët me COVID-19 është humbja e nuhatjes dhe shijes. Sipas Qendrës Mjekësore të Universitetit Vanderbilt, në afërsisht 25 për qind të pacientëve me koronavirus, kjo ishte shenja e parë dhe e vetme që diçka s’ shkonte. Meqenëse kjo simptomë mund të tregojë COVID-19, u krye […]

Kompania që po punon në vaksinën anti-Covid do të bëjë teste shtesë


[ad_1] AstraZeneca e Britanisë së Madhe do të kryejë teste shtesë nëpër botë për të vlerësuar efektivitetin e vaksinës, njoftoi sot kryeshefi i kompanisë Pascal Soriot, siç raportohet nga Reuters, duke iu referuar agjencisë Bloomberg. Në vend që të zhvendosen testet në Shtetet e Bashkuara, ku vaksinat Pfizer dhe Moderna janë pranë fillimit të prodhimit, […]

39 të vdekur e 1.288 raste të reja me koronavirus në Maqedoninë Veriore


[ad_1] Në 24 orët e fundit në Maqedoninë Veriore janë kryer 3 349 teste të dyshuara për CoViD-19 dhe prej tyre 1 288 kanë rezultuar pozitivë, ose 38 për qind e testeve të kryera. Po ashtu në 24 orët e fundit janë regjistruar edhe 39 humbje jete, ndersa janë shëruar edhe 1 078 persona. Numri […]

​612 policë kryejnë teste serologjike në Qendrën Mjekësore të FSK-së


[ad_1] Ushtruesi i detyrës së drejtorit të përgjithshëm të Policisë së Kosovës, Samedin Mehmeti priti sot në një takim komandantin e Forcës së Sigurisë së Kosovës gjenerallejtënant Rrahman Rama. Ky takim vjen pas njw ndihme nw aspektin mjekwsor qw Qendra Mjekwsore e FSK-sw ka realizuar nw procesin e testimeve serologjike pwr 612 zyrtarw tw Policisw […]

Pamje ‘horror’ nga spitali i Manastirit, pacienti me Covid i shtrirë pranë dy të vdekurve


[ad_1] Pamje horrori vijnë nga spitali i Manastirit në Maqedoninë e Veriut. Një pacient me Covid është fotografuar i shtrirë në një shtrat pranë shtretërve të cilën mbanjnë dy persona të vdekur. Personeli spitalor s’ ka informuar familjen se si është pacienti, njoftojnë mediat vendase. “Babai im vdiq të Premten, ne pyetëm se si ishte […]

35 të vdekur dhe 387 raste pozitive në Maqedoninë e Veriut në 24 orë


[ad_1] Maqedonia e Veriut gjatë 24 orëve të fundit ka regjistruar 35 viktima nga COVID-19. Sipas njoftimit nga Ministria e Shëndetësisë janë shënuar edhe 387 raste pozitive. Numri i përgjithshëm i vdekjeve nga koronavirusi kap shifrën 1 mijë e 546, ndërsa ai i rasteve të konfirmuara me këtë virus në 55 mijë e 127. Aktualisht […]

Herzmuskelentzündung nach Covid-19? Fall Möser beschäftigt Eishockey


[ad_1] Eine Corona-Infektion kann auch Folgen auf die Herzfunktion haben. Davon gehen Mediziner schon länger aus. Ein Fall in der Deutschen Eishockey Liga scheint dies zu bestätigen. Die Grizzlys Wolfsburg haben ihn nun öffentlich gemacht – auch um aufzuschrecken. Eine Herzmuskelentzündung bei dem deutschen Eishockey-Profi Janik Möser geht nach Einschätzung der behandelnden Ärzte und seines […]

Scientists say enzyme-enriched bread ‘as good as blueberries’ at improving blood circulation


[ad_1] Credit: Pixabay/CC0 Public Domain A small addition during bread making unlocks the potential of wholegrain bread, putting it on a par with other ‘superfoods’, according to researchers. During a clinical trial published in Clinical Nutrition, participants who ate an improved bread saw the same short-term boost to their vascular function as gained from eating […]

Luajti ndaj Valencias, lojtari i Alaves rezulton pozitiv me Covid-19


[ad_1] Ekipi i Alaves ka raportuar një rast të ri pozitiv me Covid-19, të zbuluar në testet e kryera këtë mëngjes para stërvitjes në ambientet e Jose Luis Companon de Ibaia. Lojtari i cili ka rezultuar pozitiv për koronavirus ka qenë kapiteni, Gasteiz Manu Garcia dhe e ka kumtuar lajmin me anë të rrjeteve të […]

Rusia regjistron mbi 25 mijë raste të reja me COVID-19


[ad_1] Në 24 orët e fundit janë regjistruar 25.173 raste të reja, shifër kjo më e larta ditore në vend deri më tani, duke e ccuar totalin e rasteve në 2.114.502. Gjithashtu, në 24 orët e fundit janë shënuar 361  humbje jete, duke e çuar numrin total të viktimave në 36.540 persona që prej fillimit […]

SHBA-të, Gjermania dhe Britania mund të fillojnë vaksinimet për COVID-19 që nga dhjetori


[ad_1] ndërsa udhëheqësit e G20 u zotuan të sigurojnë shpërndarjen e drejtë të vaksinave, ilaçeve dhe testeve për COVID-19 në mënyrë që vendet e varfra të mos mbeten jashtë, SHBA, Mbretëria e Bashkuar dhe Gjermania secila njoftoi planet për të filluar vaksinimet në vendet e tyre në dhjetor, ndërsa Spanja tha se do të fillonte […]

EU regulator could approve Covid vaccines ‘late 2020, early 2021’


[ad_1] Credit: CC0 Public Domain Europe’s medicines regulator said Monday that it could approve the first coronavirus vaccines late this year or early next, as it evaluates the most promising candidates. The clarification came after EU Commission president Ursula von der Leyen said last week that the watchdog could give the green light for vaccines […]