Mali i Zi teste falas PCR edhe për turistët


Nga sot, 13 maj, do të jetë e mundur të bëhen PCR falas për Koronavirusin në Malin e Zi. Ministria malazeze e shëndetësisë konfirmoi këtë informacion dhe vendimi u mor padyshim për shkak të sezonit të ardhshëm turistik. Ministria e Shëndetësisë ka informuar Institutin e Shëndetit Publik dhe të gjitha qendrat shëndetësore në vendin tonë […]

Mali i Zi bën teste falas PCR edhe për turistët


Nga e enjtja, 13 maj, do të jetë e mundur të bëhet një provë PCR falas për coronavirusin në Malin e Zi për ata që kanë nevojë për të që të kthehen në vendin e tyre të lindjes. Ministria malazeze e shëndetësisë konfirmoi këtë informacion dhe vendimi u mor padyshim për shkak të sezonit të […]

Ja sa përqind e stafit të QKMF-së në Prishtinë e kanë kaluar Covid-19


Ushtruesi i detyrës së drejtorit të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare (QKMF), Rrezart Halili, në një intervistë për Ekonomia Online tha se 70% e stafit shëndetësor kanë kaluar virusin dhe mbi 60% e stafit janë vaksinuar. Halili tha më tej se janë ballafaquar me mungesë të stafit, për çka edhe ka ndikuar në kryerjen e […]

Poliklinika EndoMedica, departamenti i mjekësisë familjare ofron gamë të gjerë të shërbimeve


Poliklinika Endomedica si çdo herë prioritet ka shëndetin e pacientëve të saj. Kjo klinikë edhe në mjekësinë familjare si qëllim kryesor ka promovimin, ruajtjen dhe përmirësimin e shëndetit të njeriut. Kontrollet dhe testet e rregullta shëndetësore në Poliklinikën EndoMedica, mund t’ju ndihmojnë që të diagnostikoni sëmundjet në fazën e hershme kur s’ ka simptoma. Skriningu shëndetësor, i cili […]

8 maj 2021 – Dita Botërore e spondiloartritit aksial


dhimbja inflamatore e shpinës është simptoma kryesore e spondiloartritit aksial, dhimbje e cila ka fillim të fshehtë, mosha e fillimit të së cilës dhimbje është < 40 vjeç, kohëzgjatja e së cilës është më shumë se 3 muaj, ankesë e cila shoqërohet me ngurtësi në mëngjes dhe në gjendje qetësie por me përmirësim në aktivitet […]

Insomnia: Si të përballeni me pagjumësinë


Shumica e të rriturve kanë përjetuar insomninë ose pagjumësinë në një kohë ose në një tjetër gjatë jetës së tyre. Vlerësohet se 30% deri 50% e popullatës së përgjithshme janë të afektuar nga insomnia dhe 10% kanë insomni kronike Dr. Urim Çerkini,Specialist i Mjekësisë Familjare, QKMF- FerizajSpecializant i Reumatologjisë, QKUK- Prishtinë Insomnia është simptomë, jo […]

Mbi 300 të vaksinuar në Mitrovicë deri tash, në dispozicion edhe 400 vaksina të tjera


Drejtoresha e shëndetësisë në Komunën e Mitrovicës, Erseka Hasanaj-Berani, ka thënë se në këtë komuna janë furnizuar me mbi 700 vaksina për COVID-19 dhe se janë vaksinuar deri tash mbi 170 punonjës shëndetësorë. “Personeli shëndetësorë ka filluar të vaksinohet si nga informatat e para nga MSH-ja, me instruksionet e tyre deri sot janë vaksinuar 177 […]

Kur një mashkull ka një mungesë testosteroni: Si ndikon në shëndet një çekuilibër hormonal?


Te meshkujt, hormoni kryesor është testosteroni, i cili prodhohet në testikuj Është një hormon përgjegjës për zërin e thellë mashkullor dhe rritjen e qimeve të fytyrës. Prodhimi i testosteronit zakonisht rritet gjatë pubertetit dhe zvogëlohet pas moshës 30 vjeç, transmeton Telegrafi. Ja se çfarë duhet të dini rreth testosteronit dhe si një çekuilibër mund të […]

Lajmi i fundit: Hiqen testet dhe karantimi për shtetasit e Kosovës dhe të Shqipërisë


Qytetarët e Kosovës që shkojnë në Shqipëri s’ kanë nevojë që kur të kthehen t’i shfaqin testet PCR e as të karantinohen për një javë. Një vendim të tillë e ka marrë edhe Qeveria e Shqipërisë, raporton portali Front Online. Lajmin e ka konfirmuar për Front Online ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi.“Jo, as qytetarëve […]

Gjermani, të vaksinuarit së shpejti do të kenë më shumë liri


Sipas planeve të ministrit gjerman të Shëndetësisë, Jens Spahn (CDU) kush është i vaksinuar ndaj virusit Corona, së shpejti do të ketë më shumë liri. “Kush është plotësisht i vaksinuar, mund të trajtohet në të ardhmen, si dikush që është testuar negativisht”, u shpreh Spahn në fundjavë për gazetën gjermane të së dielës, „Bild am […]

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), kundër përdorimit të cigareve elektronike


Shkruar nga: Dr. Valbone Blaku, Specialiste e Mjekësisë Familjare, Olive Medical & Laborataory staf. Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) kanë këshilluar kundër përdorimit të cigareve elektronike (cigareve elektronike) ose produkteve të avullimit të marra nga burime joformale ose të paligjshme (p.sh. miq, tregtarë në rrugë) ose që janë modifikuar në mënyra që […]

Sllovenia s’ i njeh testet për COVID-19 nga Kosova, 10 ditë karantinë për ata që shkojnë në këtë shtet


Ambasada e Kosovës në Lubjanë ka bërë të ditur për ndryshimin e kufizimeve për hyrje në Slloveni si pasojë e pandemisë COVID-19. Në një njoftim në Facebook thuhet se personave që hyjnë në Slloveni nga Kosova do t’iu kërkohet të hyjnë 10 ditë në karantinë, pasi që s’ pranohen testet PCR nga vendet që s’ […]

Imuniteti larg tufës, kur pritet të arrihet ai në Shqipëri


Pandemia e Covid-19 ka hyrë në një fazë intensive në vendin tonë, por duket se deri tani, është bërë më pak se gjysma e udhës në drejtim të imunizimit. Projeksionet e specialistëve vendas dhe instituteve të specializuara ndërkombëtare tregojnë se, popullsia e Shqipërisë do të jetë nën presionin e pandemisë gjatë gjithë verës së këtij […]

Arsyeja pse disa njerëz na tërheqin si magnet


A keni menduar ndonjëherë se cilat janë arsyet pse na tërheqin njerëz të caktuar ndërsa s’ i vërejmë të tjerët? Secili prej nesh ka menduar një herë në jetën e tij pse na tërheqin njerëz të caktuar dhe pse ndiejmë emocione ndaj tyre që në shikimin dhe takimin e parë. Thjesht, ato përmbajnë atribute të […]

Kur dhimbja në gjoks s’ është një sulm në zemër – Çfarë është mosfunksionimi mikrovaskular koronar?


Kardiologët po mësojnë më shumë për një gjendje të quajtur mosfunksionim mikrovaskular koronar (MVD koronare). E njohur më parë si sindroma kardiake X, gjendja mund të jetë shkaku i shumë rasteve të pashpjegueshme të dhembjes në gjoks. Çfarë është mosfunksionimi mikrovaskular koronar?Mosfunksionimi koronar mikrovaskular ndodh kur ka rënie të fluksit të gjakut nëpër enët e […]

18 Mars: Dita Botërore për Sëmundjet Reumatike Pediatrike


Shkruar nga Dr. Besim Demolli, mjek reumatolog Kjo ditë BOTËRORE synon të rrisë nivelin e ndërgjegjësimit dhe njohurive të prindërve, mjekëve, mësuesve dhe publikut të gjerë për të ndihmuar në diagnostikimin para së gjithash, dhe referimin e shpejtë te reumatologët e specializuar pediatrik. Fakte të shpejta Artriti tek fëmijët është i shërueshëm. Është e rëndësishme […]

Të moshuarit, më të rrezikuar që të preken për së dyti nga COVID-19


Personat më të moshuar, të cilët janë shëruar nga Covid-19, s’ mund të llogarisin se janë imun nga një sulm i dytë i kësaj sëmundjeje, sipas një studimi të ri, në të cilin thuhet se ata që janë më të rinj se 65-vjeç janë shumë më pak të rrezikuar nga infektimi i dytë. Sipas studimit […]

Tallej me COVID – 19, humbet jetën lideri i Tanzanisë


Presidenti i Tanzanisë, John Pombe Magufuli, ka humbur jetën në moshën 61-vjeçare, njoftoi qeveria e vendit. Duke njoftuar vdekjen e tij në një adresë drejtpërdrejt në televizion, nënpresidenti, Samia Suluhu Hassan tha se Magufuli kishte vdekur nga një sulm në zemër. Që prej shfaqes së pandemisë, Magufuli e nënvlerësonte atë duke mos besuar në pasojat […]

A i zvogëlojnë tabletat kundër shtatzënisë gjasat e shfaqjes së kancerit?


Tabletat kontraceptive kryesisht parandalojnë ngjizjen, por ato gjithashtu rregullojnë ciklin menstrual dhe na ndihmojnë në rastet e dismenorresë, (menstruacioneve të dhimbshme) Përveç sa u përmend më sipër, ato gjithashtu parandalojnë kancerin e mitrës, siç zbulohet nga një studim i botuar së fundmi në “The Lancet Oncology”, shkruan Cosmopolitan, përcjell Telegrafi. Rezultatet e studimit janë punë […]

Vallëzimi dy herë në javë djeg kalori dhe ngadalëson plakjen e trurit


Vallëzimi jep shumë kënaqësi dhe ka shumë larmi nga rutina në rutinë. Për më tepër, hulumtimet kanë treguar prej kohësh që vallëzimi mund të jetë një mënyrë e shkëlqyeshme për të hequr kilet e tepërta. Në fakt, një studim nga Harvard zbuloi se vallëzimi ishte më i mirë për djegien e kalorive sesa noti ose […]

Rritet sërish numri i infektuarve me COVID-19 në Evropë


Numri i rasteve të infektimit me coronavirus është duke u rritur sërish në gjithë Evropën, duke i dhënë fund trendit gjashtëjavor të rënies, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Evropa ka regjistruar 1 milion të infektuar javën e kaluar, 9 për qind më shumë sesa java paraprake. Rritja e numrit të rasteve është nxitur nga […]

Lufta ndaj covid, ku ndryshojnë testet e shpejta dhe testet për përdorim në shtëpi


Testet për Covid-19 synojnë të shoqërojnë hapat e parë lehtësues, testet vetjake dhe testet e shpejta. Testet vetjake për përdorim në shtëpi janë miratuar në Gjermani që nga java e kaluar. Të gjithë duhet të kenë të drejtë për një test të shpejtë falas në javë për Covid-19, që nga 8 marsi. Testet do të […]

Cka është sifilizi dhe si trajtohet?


Sifilizi është një infeksion seksualisht i transmetueshëm (STI) i shkaktuar nga bakteri Treponema pallidum dhe përhapet përmes seksit vaginal, anal ose oral me një partner të infektuar. Simptoma e saj treguese është shfaqja e një plage ulçeroze të hapur – e njohur si kanceri – në organet gjenitale, gojën, anusin ose rektumin. Testet e gjakut […]

Zemaj paralajmëron taksë për të gjithë ata që kërkojnë teste PCR për të udhëtuar jashtë vendit për dëshirë ose komercializëm


Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka folur për ankesat e bashkatdhetarëve për testet PCR, për të cilat kanë nevojë ata për të hyrë në shtetet e perëndimit. Zemaj në një lidhje direket për Kanal10, ka paralajmëruar edhe për vendosjen e një takse për ata që kërkojnë teste PCR për udhëtime jashtë vendit për […]

Cilat janë ditët fertile te gratë ?


Shumica e femrave nuk e dijnë se çka është ovulacioni gjegjësisht cilat janë ditët fertile kur ato mund të ngelin shtatzënë. E kjo ka rëndësi të jashtëzakonshme për planifikimin e familjes, meqë, duke qenë gruaja e njoftuar për kohën brenda muajit kur ka mundësi që të ngelë shtatzënë, ajo e planifikon shtatzëninë atëherë kur dëshiron, […]

Ngushtimi/bllokimi i arterieve të zemrës


Dr. Gëzim Berisha-Kardiolog Arteriet koronare janë damar të gjakut që e furnizojnë zemrën me gjak rrjedhimisht me oksigjen dhe materje ushqyese. Sëmundja kryesore e tyre është ngushtimi apo bllokimi total i tyre. Ngushtimi/bllokimi i arterieve të zemrës shkaktohet nga pllaka aterosklerotike që paraqet një depozit yndyrore. Bllokimi total shkakton infaktin apo sulmin në zemër. SIMPTOMAT […]

Pini qumësht me çokollatë pas ushtrimeve


Një studim i ri e ka konfirmuar se qumështi i çokollatës është mjaft i dobishëm dhe i preferushëm pasi t’i keni kryer ushtrimet në palestër. në të vërtetë, sipas hulumtimit nga Shaid Sadoughi University në Yazd të Iranit, ky produkt jo vetëm që mundëson të ushtrohet për gjashtë minuta më shumë se sa kur konsumohen […]

Hipoglicemia – A mund të vuani nga sheqeri i ulët në gjak pa pasur diabet (sëmundja e sheqerit)?


Hipoglicemia ose sheqeri i ulët në gjak është diçka serioze, posaqë truri dhe trupi juaj, varen nga sheqeri në gjak për të prodhuar energjinë që i duhet për të funksionuar rregullisht. Injorimi i simptomave të hipoglicemisë për një kohë të gjatë gjithashtu mund të rezultojë në kriza, humbje të vetëdijes, lëndime dhe ndoshta vdekje. Ju […]

Variantet e reja të COVID-19: Rritet ndjeshëm numri i infektimeve në Evropë


Vendet e Evropës Qendrore kanë paralajmëruar për një rritje të COVID-19 të premten për shkak të zbulimit të varianteve të reja. Rajoni, i cili përfshin vende të tilla si Republika Çeke, Hungaria, Polonia dhe Sllovakia filloi të goditej rëndë kur vala e dytë e infeksionit u shpalos në të tërë kontinentin e vjetër. Të premten […]

Këshillat e mjekut: Çfarë ndodh me alergjikët në këtë periudhë?!


Entela Resuli Jemi në prag të pranverës dhe kjo stinë, bashkë me lulet sjell edhe problemet me alergjitë e ndryshme. Ka pacient të cilët s’ e mirëpresim mirë këtë stinë për shkak të problemeve që kanë nga polenat. Në kushte normale kjo kohë, për mjekët alergolog, do të ishte sezoni më me shumë pacientë të […]

Hipoglicemia – A Mund Të Vuani Nga Sheqeri I Ulët Në Gjak Pa Patur diabet (sëmundja e sheqerit) (sëmundja e sheqerit)?


AgroWeb.org duke u bazuar në njohuritë e specialistëve të mjekësisë, ju informon më tepër rreth lidhjes midis hipoglicemisë dhe diabetit (sëmundja e sheqerit) (sëmundja e sheqerit). Hipoglicemia ose sheqeri i ulët në gjak është diçka serioze, ngase truri dhe trupi juaj, varen nga sheqeri në gjak për të prodhuar energjinë që i nevojitet për të […]

Gjermania miraton tri teste shtëpiake të COVID-19


Gjermania miratoi tre teste COVID-19 për përdorim shtëpiak si pjesë e strategjisë së Ministrit të Shëndetësisë, Jens Spahn për testime masive që do të ndihmojë ekonominë më të madhe të Evropës të dalë nga një bllokim që nga mesi i dhjetorit. Shkalla e infeksionit në Gjermani ra në mënyrë të qëndrueshme në javët e para […]

COVID-19 në Evropë: Si Është Situata Në Shtetet Fqinje?


Situata nga COVID-19 e kryesisht nga variantet e reja vijon të shkaktojë shqetësim në shumë shtete evropiane. Në Itali janë zgjeruar të ashtuquajturat “zona të kuqe”, ku rreziku nga COVID-19 rezulton i lartë. Situata duket kritike në rajonin e Lacios, ku kontrollet dhe masat e autoriteteve do të bëhen më të ashpra. Një javë më […]

COVID-19 në Evropë: Si Është Gjendja Në Shtetet Fqinje?


Situata nga COVID-19 e kryesisht nga variantet e reja vijon të shkaktojë shqetësim në shumë shtete evropiane. Në Itali janë zgjeruar të ashtuquajturat “zona të kuqe”, ku rreziku nga COVID-19 rezulton i lartë. Situata duket kritike në rajonin e Lacios, ku kontrollet dhe masat e autoriteteve do të bëhen më të ashpra. Një javë më […]

Sëmundja e Kronit, shkaqet dhe simptomat


Sëmundja e Kronit është një sëmundje inflamatore e zorrëve e shkaktuar nga inflamacioni në traktin gastrointestinal. Karakterizohet nga dhimbje barku, ngërçe, jashtëqitje me gjak, diarre dhe / ose humbje peshe. Diagnoza është komplekse, dhe përfshin historinë klinike, testet laboratorike, imazherinë dhe endoskopinë (një aparat fotografik i futur në gojë) ose kolonoskopinë (një aparat fotografik i […]

Lemza kontribuon në zhvillimin e trurit të foshnjës


Sipas hulumtimit të UCL, lemza duket se kontribuon në zhvillimin e trurit të foshnjës, pasi shkakton valë specifike të trurit. Studimi u botua në Neurofiziologjinë Klinike dhe u bazua në testet e trurit neonatal. “Arsyet pse foshnja ka lemzë s’ janë plotësisht të qarta, por ato mund të jenë zhvillimore, pasi fetuset dhe të sapolindurit […]

Studimi: Lemza kontribuon në zhvillimin e trurit të foshnjës


Sipas hulumtimit të UCL, lemza duket se kontribuon në zhvillimin e trurit të foshnjës, pasi shkakton valë specifike të trurit. Studimi u botua në Neurofiziologjinë Klinike dhe u bazua në testet e trurit neonatal. “Arsyet pse foshnja ka lemzë s’ janë plotësisht të qarta, por ato mund të jenë zhvillimore, pasi fetuset dhe të sapolindurit […]

Variantet e reja të COVID-19 të shpjeguara me pak fjalë – cilat janë ato dhe çfarë dihet rreth tyre deri më tani?


ndërsa variante të reja të coronavirusit shfaqen dhe infektojnë më shumë njerëz, pyetjet shfaqen mbi efektivitetin e vaksinës. SARS-CoV-2, virusi që shkakton COVID-19, vazhdon të ndryshojë, duke gjeneruar versione të reja dhe më të transmetueshme ndërsa bota përpiqet të qëndrojë përpara një pandemie që ka vrarë më shumë se 2.3 milionë njerëz deri më tani. […]

U vaksinuam, po tani? Çfarë po planifikon Europa për hapjen dhe udhëtimet


Pak pas fillimit të vaksinimit në BE vendet anëtare kanë nisur diskutimin për “të drejtat eventuale” për të vaksinuarit. Qeveria daneze deklaroi të mërkurën (03.02) se është duke përgatitur një certifikatë digjitale për koronavirusin, një aplikacion në smartphone, përmes të cilit mund të dëshmohet vaksinimi. hollësitë akoma s’ janë sqaruar, por certifikata, sipas autoriteteve daneze […]

Bosnja konfirmon rastin e parë të transmetimit të koronavirusit nga njeriu te kafshët shtëpiake


Shkencëtarët nga Fakulteti i Mjekësisë Veterinare në Sarajevë paraqitën të dhëna të rëndësishme që ata i hasën gjatë hulumtimit mbi coronavirusin. Një nga të dhënat e fundit është se një rast i transmetimit të njëanshëm të virusit nga njerëzit tek kafshët shtëpiake është zbuluar në Bosnje-Hercegovinë. Siç thanë ata më tej, është një qen dhe […]

specialistët paralajmërojnë, varianti i ri i koronavirusit në Britani të Madhe pëson sërish mutacion


Varianti i ri i coronavirusit që fillimisht u shfaq në qytetin anglez Kent për t’u përhapur më pas në Britaninë e Madhe, duket se ka brengosur edhe më shumë shkencëtarët për faktin se ka pësuar ndryshime gjenetike të reja, shkruan BBC. Testet e disa mostrave të marra tregojnë mutacione të reja të quajtur E484K, tashmë […]

Paralajmërimi i Bill Gates: Pandemia e ardhshme 10 herë më e rrezikshme se Covid, bota s’ është gati


Pandemia e ardhshme me të cilën bota do të ballafaqohet do të mund të ishte dhjetë herë më e rrezikshme sesa kjo që aktualisht po ndodh, ka paralajmëruar themeluesi i Microsoftit, Bill Gates. “s’ jemi të gatshëm për pandeminë e ardhshme. Shpresoj që për dy vite situata do të jetë më ndryshe. Vaksinat, testet, barnat, […]

Gjithcka që duhet të dini rreth sëmundjeve reumatike


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Sëmundjet reumatike janë sëmundje jo të lehta që duhet kujdes dhe trajtim gradual të tyre. Të qenët i sëmurë me ndonjë patologji reumatizmale do të thotë të keni kujdes shumë më të shtuar në mënyrë që sëmundja mos të manifestohet me pasoja më të rënda në shëndetin tonë. Në një intervistë […]

Ja nga çfarë varet inteligjenca e njeriut


Inteligjenca e njeriut varet më pak nga madhësia e trurit sesa nga mënyra e strukturimit të tij, është përfundimi i një studimi shkencor ndërkombëtar, i udhëhequr nga studiues nga Universiteti i Vjenës. Shkencëtarët deri më tani e kanë ekzagjeruar lidhjen midis madhësisë së trurit dhe aftësive intelektuale të një personi, shpjegoi Jakob Pietschnig, një specialist […]

Vaksina e Modernas funksionon edhe kundër varianteve të reja të COVID-19


Vaksina e Moderna kundër COVID-19 duket se funksionon kundër varianteve të reja të gjetura në Mbretërinë e Bashkuar dhe Afrikën e Jugut, thonë shkencëtarët nga kompania farmaceutike. Testet e hershme laboratorike sugjerojnë se antitrupat e shkaktuar nga vaksina mund të njohin dhe luftojnë variantet e reja, raporton bbc. Nevojiten më shumë studime për të konfirmuar […]

Arrin në SHBA mutacioni i koronavirusit të zbuluar në Brazil


Testet laboratorike nga Departamenti i Shëndetësisë së Minesotës kanë konfirmuar rastin e parë të njohur të variantit të koronavirusit të gjetur fillimisht në Brazil, tha kjo agjenci mbrëmjen e së hënës. Njoftimi erdhi ndërsa Presidenti Joe Biden nënshkroi një urdhër për zgjatjen e ndalimit të udhëtimit nga disa shtete. Në bazë të këtij urdhëri, pothuajse […]

Kosi mund të ndihmojë shërimin e frakturave të kockave


Implantet e veshura me baktere si ato të kosit mund të përdoren gjatë operacioneve të thyerjes së kockave për të përshpejtuar shërimin dhe për të parandaluar infeksionet post-operative. Kjo tezë është studiuar në Kinë, në Universitetin Hubei të Wuhan, me një hulumtim të botuar në revistën Science Advances. Një ndihmë për shërimin e frakturave Një […]

Varieteti Më i Rrallë i Limonit në Botë Rritet në Shqipëri


Toka shqiptare është e bekuar në të mirat që ofron. Frutat e perimet më të shijshme, që s’ gjenden askund tjetër. Bëhet fjalë për një lloj shumë të veçantë limoni, të cilin me siguri s’ e keni hasur më parë. Njihet me emrin finger lime (limon gishti) ose caviar lime, dhe emrin latinisht e ka […]

Pneumonia, çka është dhe cilët janë shkaktarët e saj?


Pneumonite sipas shkaktarit do te ndahen ne: pneumoni te shkaktuar nga bakteret, viruset ose kërpudhat.Bakteriet si Streptococcus pneumoniae, mHaemophilus influenzae tip B (Hib), Moraxella catarrhalis , Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae, Streptococcus agalactiae (Streptococcus agalactiae, Mycobacterium tuberculosis.Viruset si Virusi i gripit, . Citomegalovirus (CMV) -, Fruthi – i quajtur gjithashtu rubeola, .Varicella (dhenve) – shkaktuar nga […]

Dy anëtarëve të ekipit të specialistëve të OBSH-së u ndalohet hyrja në Kinë, rezultojnë pozitiv në testin e antitrupave IgM


Dy anëtarë të ekipit të OBSH-së që po hetojnë origjinën e pandemisë së coronavirusit, janë bllokuar dhe u është ndaluar fluturimi për në Kinë, pasi kanë dështuar në testin e antitrupave të COVID-19, shkruan CNN. Një ekip ndërkombëtarë prej 13 shkencëtarëve po planifikonin të zbrisnin në pjesën qendrore të qytetit kinez të Wuhanit, ku rastet e […]

Nga Siguria, Rezultatet Dhe Efektet Anësore – 8 Faktet Që duhet Të Dini Për Vaksinat


Si janë të përbëra vaksinat antiCovid? Ato kanë përbërje të ndryshme. Vaksinat Pfizer-BioNTech dhe Moderna janë vaksina me ARN mesazhere. AstraZeneca përdor metodën e vektorit viral. ARN mesazhere është një sekuencë bazash gjenetike të sintetizuara në laborator. Duke qenë një molekulë e paqëndrueshme, sekuenca e ARN kapsulohet në një nano-grimcë yndyre. duhet të ruhet në […]

Si të dalloni Në qoftë se tashmë keni kaluar coronavirusin


Mënyra më e qartë për të kuptuar Në qoftë se keni pasur coronavirus është të bëni një test të antitrupave, megjithatë, ato s’ janë plotësisht të besueshme. Dr. Dan Bunstone, kryeshefi mjekësor në Push Doctor tregon se si të dalloni Në qoftë se e keni pasur tashmë coronavirusin. Në qoftë se keni pasur simptoma të […]

Kërkesa të shumta për teste rapide – Metolli: 30% e të testuarve rezultojnë pozitiv


Numër i madh i qytetarëve të kryeqytetit kanë kërkuar që të kryejnë testet rapide në Qendrën e Mjekësisë Familjare në lagjen “Emshir”, raporton Ekonomia Online. Doktori Nezir Metolli tha se procesi i testimeve të shpejta përkundër kërkesave të mëdha po shkon mirë. “Në përgjithësi procesi i testimit rapid po shkon shumë mirë dhe në rregull. […]

Sheqeri – Si ta Përdorni Për Mbylljen e Plagëve


Gjyshet shqiptare e kanë gjithmonë një këshillë holistike për çdo problem shëndetësor. Për të djegurat, rekomandojnë gjizën, për dhembjet e dhëmbit rakinë, për dhimbjen e veshit vajin e ullirit e kështu me rradhë. Kur vjen puna tek lëndimet më të thella fizike që shoqërohen me gjakderdhje, rekomandimi kryesor është sheqeri. Ai rekomandohet meqë përthith të […]

Në Vushtrri nga sot bëhen testet seriologjike për Covid-19


Vushtrria nga sot do të ketë në dizpozicion mundësinë që të bëhen teste seriologjike në QKMF. Këtë e ka njoftuar kryetari i komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahiri, i cili ka shkruar në llogarinë e tij të facebookut se nga sot në qytetin e Vushtrrisë do të mund të bëhen teste seriologjike. “QKMF ka bërë përgatitjet […]

Bota në vitin 2021 / Çfarë duhet të presim në vitin e dytë të pandemisë


Vaksinat dhe testimet e lira dhe të shpejta duhet të sjellin ndryshim, shkruan The Economist Për pjesën më të madhe të vitit 2020, retorika publike rreth pandemisë ishte agresive. Politikanët dhe zyrtarët e shëndetësisë flisnin për “goditjen” e koronavirusit dhe “sheshimin” e lakoreve të larta të epidemisë. Por ky grumbull ARN-je, që brenda pak muajsh, […]

Fillon testimi serologjik për Covid-19 në QKMF në Drenas


Kryetari i Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, së bashku me Drejtorin e Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale, Arsim Haxhiun, kanë vizituar QKMF-në “Hafir Shala” në Drenas, ku nga sot ka filluar edhe testimi serologjik në virusin SARS-CoV-2.  Në këtë vizitë, kryetari Lladrovci ka biseduar edhe me personelin profesional të laboratorit dhe menaxhmentin e QKMF-së. Kryetari Lladrovci, […]

Masa të reja në mbarë botën pas variantit të ri të koronavirusit


Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë po bën thirrje për intensifikim të studimit të sekuencës gjenetike të koronavirusit pas zbulimit të varianteve të reja në Britani dhe Afrikën e Jugut. Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha gjatë një konference shtypi në internet të hënën nga Gjeneva se, “vetëm Po qe se vendet […]

Sllovenia vendos rregulla të reja për qytetarët që duan të vijnë në Kosovë


Ambasada e Kosovës në Slloveni ka njoftuar për rregullat e reja që janë vendosur nga qeveria sllovene për qytetarët që duan të udhëtojnë drejt Kosovës. Në njoftimin e bërë për media, thuhet se Sllovenia ka të vendosur në listë të kuqe edhe Kosovën, dhe se një person që vjen nga një vend në listën e […]

Danimarka raporton 33 raste me variantin e ri të COVID-19


Tashmë një variant i ri i COVID-19 ka filluar të përhapet në botë. Danimarka ka identifikuar 33 raste të të infektuarve me variantin e ri të koronavirusit i cili është shpërndarë me shpejtësi në Britani të Madhe. Autoritetet e Danimarkës në një raport të publikuar të mërkurën kanë deklaruar se rastet janë gjetur në testet […]

Çka përfshijnë check up-et?


Shpeshherë bëhet pyetja se çka përmbajnë check up’et. Më poshtë Laboratori Olive ju sjellë përgjigjen: Check up për meshkuj• Hemogrami• Urina• Glicemia• Urea• Kreatinina• Lipidogrami – Lipidet total• Cholesteroli• Trigliceridet• HDL,LDL,VLDL• Provat e heparit – ALT ,AST ,BIL totale , BIL direkte dhe Bil indirekte• TSH , PSA,SE,CRP Check up për femra• Hemogrami• Urina• Glicemia• […]

Maqedoni e Veriut: 31 viktima dhe 657 raste të reja me koronavirus, kurohen 920 persona


Në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut920 qytetarë u kuruan nga koronavirusi, 31 humbën jetën dhe 657 të tjerë rezultuan pozitivë në testet për COVID-19. Nga 920 të shëruarit, pjesa më e madhe janë nga Shkupi 349, nga Prilepi 70, nga Struga 60, nga Gostivari 45, nga Kumanova 37 dhe po aq nga […]

​Një dhimbje koke e papandehur mund të jetë një simptomë e COVID-19


Virusi SARS-CoV-2, i cili shkakton COVID-19, prek kryesisht sistemin e frymëmarrjes, duke shkaktuar simptoma të tilla si kollë e thatë, humbje e shijes dhe erë dhe vështirësi në frymëmarrje. Sidoqoftë, ka gjithnjë e më shumë raporte se gjithashtu shkakton efekte neurologjike si encefaliti dhe goditja në tru, raporton Medical News. dhembjet e kokës ndodhin edhe […]

Maqedoni e Veriut: 25 viktima dhe 865 raste të reja me COVID-19


Raporti i Ministrisë së Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut ka njoftuar se në 24 orët e fundit janë regjistruar 865 raste të reja nga 2889 testet e bëra. Kjo tregon se 29,9% PCR testeve kanë rezultuar pozitivë nga COVID-19. Sipas qyteteve në Shkup i diagnostikuan 330 raste të reja, Prilep 47, Tetovë dhe Manastir 42, […]

Testi i ri i COVID-19 miratohet për përdorim në SHBA, rezultatet të gatshme për 20 minuta


Testi i parë kundër coronavirusit që mund të bëhet në shtëpi, qytetarët në SHBA do të mund ta blejnë pa recetë të mjekut dhe do të jetë në dispozicion për vetëm 30 dollarë, e së fundmi ka marrë miratimin për përdorim nga Agjencia amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA), shkruan Bloomberg. Drejtori i FDA-së, ka bërë […]

Testet serologjike prej sot do të bëhen në Qendrën e Shëndetit Publik në Gjilan


Komitetit i Gjilanit për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19, nën udhëheqjen e drejtorit të Shëndetësisë, Selami Xhemaili, ka mbajtur mbledhjen e radhës për vlerësimin e situatës me virusin në dy ditët e fundit. Në takim u konfirmua se ditëve të fundit Gjilani ka shënuar rënie të numrit të rasteve pozitive, ku aktualisht janë […]

specialisti i Shëndetit Publik: Shqipëria Rrezikon Këtë Dimër Si Pasojë e Koronavirusit


Mjeku specialist i Shëndetit Publik, Erion Dasho thotë se Shqipëria rrezikon këtë dimër një numër të lartë vdekjesh si pasojë e koronavirusit.  Dasho në postimin e tij në Facebook shkruan se Shqipëria rrezikon këtë dimër një numër të lartë vdekjesh si pasojë e koronavirusit dhe duhet shmangur “sidomos skenari me 5,700 humbje jete deri në […]

Pritet miratimi i vaksinës së dytë kundër COVID-19


Vaksina kundër virusit COVID-19 nga kompania Moderna duket të jetë në rrugë të mbarë drejt marrjes së autorizimit nga entet rregullatore amerikane këtë javë, pasi Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) e konsideroi atë si të sigurt dhe efektive, sipas dokumenteve të publikuara të martën. Pandemia e koronavirusit ka shkaktuar më shumë se 300 mijë […]

Prodhimi i vaksinës- rrëfimi i themeluesit të BioNtech


Agjencia e Ushqimit dhe Barnave në Shtetet e Bashkuara, ka dhënë autorizimin për përdorimin emergjent të vaksinës së Pfizer dhe BioNtech gjatë ditës së sotme, shkruan Business Insider. Dy dozat e vaksinës fillimisht kanë marrë autorizimin nga Shtetet e Bashkuara, edhe pse edhe vaksina e Moderna kundër coronavirusit sipas të gjitha gjasave do të marrë […]

Një e treta e të rriturve diagnostikohen gabimisht me astmë


Doktori mund t’ju ketë thënë se vuani nga astma, por ja diçka që duhet ta keni në konsideratë: A jeni të sigurt se është astmë? Mund të ketë arsye shumë të mira se përse duhet të dyshoni në diagnozën me astmë: Studimi i publikuar në “Journal of the American Medical Association”, ka zbuluar se 33 […]

Maqedoni e Veriut: 28 viktima dhe 929 raste të reja me COVID-19


Raporti i Ministrisë së Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut ka njoftuar se në 24 orët e fundit numri i të shëruarve është më i lartë se sa i të infektuarve. Përkatësisht, 1,068 pacientë janë shëruar dhe 929 të tjerë janë diagnostikuar pozitiv me CoVid-19. Bilanci i fundit doli nga 2,758 testet e bëra. Por, shqetësues […]

Shqipëri, 14 të vdekur nga COVID-19


Në 24 orët e fundit në Shqipëri situata paraqitet si vijon: Janë kryer 2714 testime, duke përfshirë këtu edhe testet e shpejta që kanë nisur të përdoren në 24 orët e fundit dhe kanë rezultuar pozitivë 873 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 364 raste në Tiranë, 100 raste në Fier, […]

Shqipëri, 15 të vdekur dhe 752 raste të reja me COVID-19


Në 24 orët e fundit situata me COVID-19 në Shqipëri paraqitet si vijon: Janë kryer 2620 testime, duke përfshirë këtu edhe testet e shpejta që kanë nisur të përdoren në 24 orët e fundit dhe kanë rezultuar pozitivë 752 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:241 raste në Tiranë, 77 raste në […]

A duhet të vaksinohen ata që kanë kaluar COVID-19? Flet mjeku i njohur


Lajmi për vaksinen kundër COVID-19 ka ndezur shpresën tek qytetarët, të cilët presin të marrin vaksinën për t’i dhënë fund pandemisë, e cila vijon prej muajit mars të marrë jetë njerëzish në gjithë botën. Drejtori i Zhvillimit të Vaksinave në Kompaninë “GEOVAX”, Arban Domi tha në Euronews Albania se lajmi për vaksinën është i rëndësishëm […]

Shqipëri, 14 të vdekur dhe 753 raste të reja me COVID-19


Në Shqipëri janë kryer 2532 testime, duke përfshirë këtu edhe testet e shpejta që kanë nisur të përdoren në 24 orët e fundit dhe kanë rezultuar pozitivë 753 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 431 raste në Tiranë, 49 në Berat, 48 në Durrës, 46 në Lezhë, nga 23 raste në […]

Testi i gjakut për Covid mund të parashikojë Me kusht që një person do të mbijetojë


Një test gjaku është duke u zhvilluar në mënyrë që të mund të parashikojë Me kusht që pacientët me COVID-19 do të kenë nevojë për kujdes intensiv ose Me kusht që kanë të ngjarë të mbijetojnë, menjëherë pasi të shfaqen simptomat Ky test mund t’u mundësojë mjekëve që të drejtojnë trajtimin intensiv te pacientët më […]

Testi i gjakut për Covid mund të parashikojë Vetëm po të një person do të mbijetojë


Një test gjaku është duke u zhvilluar në mënyrë që të mund të parashikojë Vetëm po të pacientët me COVID-19 do të kenë nevojë për kujdes intensiv ose Vetëm po të kanë të ngjarë të mbijetojnë, menjëherë pasi të shfaqen simptomat Ky test mund t’u mundësojë mjekëve që të drejtojnë trajtimin intensiv te pacientët më […]

Greqia ashpërson masat në Kakavijë ndaj personave që rezultojnë pozitiv me COVID në testet e shpejta


Qeveria greke ka shtrënguar masat antiCOVID në pikën kufitare të Kakavijës.Duke filluar nga dita e nesërme (7 dhjetor), personat që do rezultojnë pozitiv në testet e shpejta (Rapid test) s’ do t’u lejohet hyrja në territorin helen.Kjo masë është vendosur nga autoritetet fqinje për mbrojtjen e shëndetit të qytetarëve. Veç kësaj, do të ketë dhe […]

Lëndohet Dembele, mungon ndaj Juventusit


Sulmuesi francez Ousmane Dembele, ka pasuar një lëndim duke e zgjatur kofshën ka njoftuar Barclona. Francezi në humbjen ndaj Cadizit të shtunën mbrëma u inkuadrua në lojë si rezervist. Dembele do t’i mungojë Barcës në ndeshjen e së martës ndaj Juventusit në Ligën e Kampionëve. “Testet të dielën në mëngjes, 6 dhjetor, kanë treguar se […]

Testi i Shpejtë për COVID-19 në Shqipëri- Si Do Të Veprohet


Nga dita e hënë në Tiranë do të nisin testimet e shpejta për përgjigjet e COVID-19. Do të kryhen deri në 3000 testime ditore duke përfshirë këtu edhe testin e mëparshëm PCR në disa qendra shëndetësore dhe politeknika të kryeqytetit. Këto teste janë të njohura nga Organizata Botërore e Shëndetësisë si një ndihmë për të […]

Viruset s’ na sulmojnë! (Viruset vetëm bartin informata!)


Po qe se trupi s’ pastrohet mjaftueshëm, s’ djersitet, s’ pastrohen zorrët rregullisht, s’ urinon rregullisht, ose vjen deri tek (in)toksikimi përmes ajrit, ujit, ushqimit ose rrezatimit, atëherë mund të vijë deri te prishja e qelizës, nga e cila lëshohet material gjenetik ADN dhe ARN, i mbështjellur me një membranë, pra kjo strukturë e tillë […]

Ka filluar testi gjithë popullor falas në Austri


Vetëm në 32 orët e fundit janë regjistruar për të bërë testin mbi 100 mijë persona. E Premte, 4 Dhjetor 2020 – 21:30 albinfo.ch Keystone (AP Photo/Ariel Schalit) Austria është akoma duke u përballur me valën e re të koronavirusit. Ndonëse nga dita e hënë parashihet të zbuten një pjesë e masave, megjithatë situata me […]

Plani i Prishtinës për parandalimin e përhapjes së koronavirusit


Komuna e Prishtinës po planifikon rritjen e numrit të testeve ditore në mënyrë që të identifikohen rastet e infektimit me Covid-19 dhe në këtë mënyrë me izolimin e tyre të ulet numri i të prekurve. Drejtori i Shëndetësisë në këtë komunë, Bujar Gashi thotë se me nisjen e testeve rapide, do të mund të bëjnë […]

Testet PCR së shpejti edhe në tri komuna


Qytetarët e Prizrenit, Pejës dhe Gjilanit së shpejti mund të kryejnë testin PCR në komunat e tyre. Duke analizuar strishot nga hunda dhe fyti, ata mund ta kuptojnë Në qoftë se janë të infektuar me COVID-19. Këtë e kanë konfirmuar nga Ministria e Shëndetësisë në një përgjigje për IndeksOnline. Zyrtarë të MSH-së kanë thënë se […]

OKB: Do të duhen vite për rimëkëmbjen globale nga Covid-19


Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së tha të enjten se dëmi që COVID-19 ka bërë globalisht s’ do të zhbëhet vetëm nga një vaksinë dhe se një rimëkëmbje e plotë nga pandemia do të marrë vite, ndoshta dekada. “Ndikimi social dhe ekonomik i pandemisë është jashtëzakonisht i madh dhe në rritje”, tha Antonio Guterres në një […]

Amir Rrahmani shërohet nga coronavirusi


Kapiteni i Kosovës, Amir Rrahmani, është shëruar nga coronavirusi. Skuadra e Napolit gjatë ditës së sotme ka njoftuar se të gjithë lojtarët kanë rezultuar negativ në testet për COVID-19. Rrahmani iu është rikthyer stërvitjeve me skuadrën italiane. 26 vjeçari s’ e ka nisur mirë sezonin pasi akoma s’ ka debutuar me Napolin për shkak të […]

Sergi Roberto infektohet me coronavirus


Mesfushori i Barcelonës, Sergi Roberto është infektuar me coronavirus. Barcelona ka njoftuar se spanjolli ka dalë pozitiv në testet që janë bërë për coronavirus gjatë ditës së djeshme. Spanjolli është mirë me shëndet dhe është izoluar deri në momentin që do të testohet negativ. Kujtojmë se Roberto është i lënduar nga 21 nëntori dhe s’ […]

​Zemaj në Ditën Botërore të AIDS: Ekziston akoma nevoja për ndërgjegjësim nga rreziku i këtij virusi


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka shkruar në Ditën Botërore kundër AIDS-it. Zemaj thotë se në këtë ditë opinioni sensibilizohet për luftën kundër HIV-it dhe ofrohet mbështetja për njerëzit që jetojnë me HIV si dhe për të përkujtuar ata kanë kanë humbur jetën nga AIDS. “Sot është Dita Botërore kundër AIDS-it. Në këtë ditë, opinioni […]

Nga dëmtimi i organeve deri te lodhja kronike: Pasojat e mundshme të post-Covidit


Ndonëse COVID-19 shihet si një sëmundje që prek kryesisht mushkëritë, nga ana tjetër mund të dëmtojë edhe shumë organe të tjera Ky dëmtim i organit mund të rrisë rrezikun e problemeve shëndetësore afatgjata. Organet që mund të preken nga COVID-19 përfshijnë: Zemra: Testet e imazheve të marra muaj pas rikuperimit nga Covid-19 kanë treguar dëmtime […]

Nga kujtesa tek inteligjenca: Tetë përfitime të shahut


Loja e shahut është e dashur në të gjithë botën. Nga Amsterdami në Zhengzhou, njerëzit mblidhen në dhomat e ndenjes, sheshet dhe bibliotekat për të luajtur shah Shahu është një lojë shumë intensive dhe besojeni ose jo, ndikon pozitivisht në shëndetin e mendjes suaj. Shahu zhvillon aftësinë për të parë nga këndvështrimi i dikujt tjetër […]

Pritje të gjata në IKShPK, disa qytetarë kthehen në shtëpi pa u testuar


Qytetarët që sot kanë shkuar në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike për të bërë testin për COVID-19 janë kthyer pa u testuar. Në videot që kanë dërguar në KALLXO.com qytetaret janë ankuar se nga IKSHPK sot s’ janë kryer testet.     Në pjesët ku zakonisht testohen pacientet për COVID-19, pacientët sot s’ kanë pranuar […]

Pritje të gjata në IKShPK, disa qytetarë kthehen në shëpi pa u testuar


Qytetarët që sot kanë shkuar në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike për të bërë testin për COVID-19 janë kthyer pa u testuar. Në videot që kanë dërguar në KALLXO.com qytetaret janë ankuar se nga IKSHPK sot s’ janë kryer testet.     Në pjesët ku zakonisht testohen pacientet për COVID-19, pacientët sot s’ kanë pranuar […]

Testet për Covid-19 dhe festat e fundvitit


Me rritjen e rasteve të koronavirusit në mbarë Shtetet e Bashkuara, më shumë njerëz që duan të udhëtojnë për të kaluar me familjen festën e Falënderimeve po testohen për virusin. Radhët janë kaq të gjata tani, saqë njerëzit presin me orë të tëra për t’u testuar për Covid-19.

Kompania që po punon në vaksinën anti-Covid do të bëjë teste shtesë


AstraZeneca e Britanisë së Madhe do të kryejë teste shtesë nëpër botë për të vlerësuar efektivitetin e vaksinës, njoftoi sot kryeshefi i kompanisë Pascal Soriot, siç raportohet nga Reuters, duke iu referuar agjencisë Bloomberg. Në vend që të zhvendosen testet në Shtetet e Bashkuara, ku vaksinat Pfizer dhe Moderna janë pranë fillimit të prodhimit, testet […]

Ndeshja e Kombëtares Shqiptare të Femrave, trajneri dhe 2 pjesëtarë me Covid-19


Trajneri i Kombëtares së femrave, Armir Grima, futbollistja Mimoza Hamidi dhe përgatitësi atletik i kombëtares, Alban Shala kanë rezultuar pozitivë me Covid-19 në testet e kryera para ndeshjes së eliminatoreve të Evropianit ndaj Qipros. Zyra e shtypit në FSHF bën me dije se trajneri dhe dy anëtarët e tjerë të skuadrës janë vendosur në karantinë […]

Borna-Virus: Zwei weitere Todesfälle in Bayern in 2020


Lange war die Bornasche Krankheit nur von Nutztieren bekannt. Doch Nachweise seit 2018 bestätigen: Auch beim Menschen sorgt das Virus in Deutschland für Todesfälle – wenn auch sehr selten. In diesem Jahr sind weitere dazu gekommen. An einer Infektion mit klassischen, sehr seltenen Borna-Viren (BoDV-1) sind in Bayern in diesem Jahr zwei weitere Menschen gestorben. […]

23 raste të reja me Covid në Sarandë, shumica punonjës administrate, bashki dhe polici


.Burime të Saranda Web informojnë se nga përgjigjet e testeve të ardhura ditën e sotme, në Sarandë rezultojnë pozitivë 23 persona.Të infektuarit janë kryesisht punonjës të administratës si në bashki, polici, sigurime shëndetësore, banka etj.Nga data 1 deri në 23 nëntor nga testet e kryera për Covid-19 në Sarandë kanë rezultuar pozitiv 199 persona.   Numri […]

Vazhdojnë reagimet për emërimin e djalit të deputetit Haxhi Shala si konsull në Çeki


Emërimi i djalit të deputetit të AAK-së, Haxhi Shala, Flakron Shala, si konsull i përgjithshëm në Republikën e Çekisë, me seli në Pragë ka nxitur reagime në Kosovë edhe të mërkurën. Pjësë e reagimeve janë bërë edhe përfaqësues të partive politike opozitare, Partia Demokratike e Kosovës dhe Lëvizja Vetëvendosje. Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga […]

​Zemaj thotë se testet PCR në Qendrat Rajonale të Shëndetit Publik janë çështje dite


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, gjatë vizitës që i ka bërë sot Qendrës Rajonale të Shëndetit Publik në Gjilanit, ka bërë të ditur se pas arritjes së pajisjeve PCR në Kosovë, brenda disa ditëve do të përfundojë procedura teknike për shpërndarjen e tyre edhe në Qendrat Rajonale të Shëndetit Publik. Në Gjilan, ministri Zemaj foli […]

Salah shërohet nga koronavirusi, i gatshëm për ndeshjen kundër Atalantës


Mungoi në ndeshjet e fundit për Liverpoolin për shkak të koronavirusit, por duket se tashmë ajo është një e kaluar për të. Sipas trajnerit të “The Reds”, Salah ka rezultuar negativ dhe nesër pritet të jetë i gatshëm për sfidën ndaj Atalatantës, përcjell GazetaBlic. Në një prononcim për mediat në vigjilie të përballjes së nesërme, […]

error: Content is protected !!