Realizimi i testimeve në Poliklinikën EndoMedica


Testimet luajnë një rol të rëndësishëm në diagnostifikimin e çrregullimeve të organizmit tonë. Si çdo herë, Poliklinika EndoMedica nga shërbimet e ndryshme që ofron, kjo klinikë ofron edhe testime nga më të ndryshmet për ruajtjen e shëndetit tuaj. Disa nga testimet që ofron Poliklinika EndoMedica janë: Testi i Intolerancës ndaj prodhimeve ushqimore dhe jo ushqimore […]

A janë vaksinat ndaj Covid-19 të sigurta për shtatzënat?


Gratë shtatzëna i përkasin grupit të personave më të rrezikuar për t’u përballur me COVID-19 të rëndë. Por, vaksinimet në mesin e shtatzënave janë duke u zhvilluar më ngadalë në Gjermani se sa në vendet e tjera të botës Vetëm sikur këshillat mjekësore të ishin më të qarta, Anja W, një grua 35-vjeçare në javën […]

Vaksina kineze kundër koronavirusit testohet në Serbi


Kina dhe kompania farmaceutike “Sinovac Biotech”, kanë bërë të ditur se edhe katër shtete janë pajtuar të marrin pjesë në fazën e fundit të vaksinave kundër koronavirusit. Serbia dhe Pakistani janë në mesin e shteteve të reja që janë pajtuar të marrin pjesë në fazën e tretë të testimeve. Kompanitë duhet të sigurojnë prova se […]

Pse ka rënë numri i testimeve ditore për Covid-19?


Ditëve të fundit është vërejtur se Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka pakësuar testimet. Vetëm gjatë shtatë ditëve të fundit, 8 prilli është dita kur u kryen më së shumti testime, mbi 5 mijë sosh. Mirëpo, dy ditëve të fundit shifra e mostrave të përpunuara arrin mbi 3 mijë. Shoqata për të drejtat e pacientëve […]

Laboratori Olive, bën testime me metodën PCR për të moshuarit


Olive është qendra më e madhe diagnostike në vend dhe më gjerë. Olive është e pajisur me aparaturat më të sofistikuara duke u bazuar në metodat më të avancuara. Kësaj herë Laboratori Olive ka filluar edhe testimet me metodën PCR për të moshuarit. Këto testime pritet të vazhdojnë në ditët e ardhshme. Tags: Shëndetësi Postime […]

Infektologu Ramadani: Gabim profesional dhënia e vaksinës antiCOVID-19 pa test paraprak


Vaksinimi i qytetarëve të Kosovës ka filluar javën e kaluar me personelin shëndetësor, ndërsa nga sot vaksinimi antiCOVID-19 ka filluar edhe personat mbi 85 vjeç, për të vazhduar më pas edhe me grup-moshat tjera. Mirëpo, vaksinat janë duke iu dhënë qytetarëve pa iu bërë testi për COVID-19 dhe pa verifikuar Vetëm po të kanë apo […]

Nga 22 marsi testimet për Covid-19 janë duke u bërë vetëm tek personat me simptoma


Laboratori i Mikrobiologjisë në QKUK është duke bërë testime për koronavirus vetëm për personat të cilët kanë simptoma të virusit. Kjo është konfirmuar nga drejtori i këtij institucioni, Xhevat Jakupi, i cili është shprehur se teste për qëllime të udhëtimit s’ janë duke u bërë, transmeton KlanKosova.tv. “Që nga 22 marsi 2021 e deri në […]

Si e parashikon pranverën për sa i përket COVID-19? Flet epidemiologu shqiptar


Epidemiologu Klinik, Ilir Alimehmeti, deklaroi në Wake Up se tani në pranverë pritet një ulje e rasteve me Covid-19. “s’ do zhduken rastet me Covid, por do ketë ulje. Në 10 ditët e kaluara testimet kanë qenë poshtë 20%” “Testimet ishin 29% më 1 shkurt, ndërsa tani jemi në shifrat 14%. Po ta shohim shifrën […]

Si e parashikon pranverën për sa i përket Covid epidemiologu Alimehmeti?


Epidemiologu Klinik, Ilir Alimehmeti deklaroi në “Wake Up” se tani në pranverë pritet një ulje e rasteve me Covid-19.  “s’ do zhduken rastet me Covid, por do ketë ulje. Në 10 ditët e kaluar testimet kanë qenë poshtë 20%. Testimet ishin 29% më 1 shkurt, ndërsa tani jemi në shifrat 14%. Po ta shohim shifrën […]

AstraZeneca, hapat e gabuar dëmtojnë reputacionin e vaksinës


Publikimi të hënën i të dhënave inkurajuese nga kompania AstraZeneca në lidhje me testimet e vaksinës së saj në Shtetet e Bashkuara rriti shpresat se kompania farmaceutike i tejkaloi problemet e mëparshme. Por vetëm disa orë pas njoftimit, zyrtarët amerikanë lëshuan një deklaratë të pazakontë duke shprehur shqetësimin se kompania kishte përfshirë “të dhëna të […]

Këto janë masat e reja kundër COVID-19 në Gjermani


Ambasada e Republikës së Kosovës në Gjermani ka publikuar masat e reja kundër Covid-19, shkruan Indeksonline. Masat e mëparshme kundër pandemisë COVID 19 në Gjermani do të shtyhen deri më 18 prill. Gjatë Pashkëve duhet të ketë një zvogëlim shumë të gjerë në të gjitha kontaktet për disa ditë. Arsyeja për këtë është rritja e […]

Moderna nis testimin e vaksinës në foshnje dhe fëmijë të vegjël


Kompania amerikane e barnave Moderna tha se ka nisur studimin e vaksinës së saj kundër coronavirusit në fëmijë të moshës gjashtëmuajshe deri në 11 vjeç. Moderna është prodhuesi i parë amerikan që teston vaksinën e saj në foshnje. Kompania tha se planifikon të fusë në listën e testimit rreth 6,750 fëmijë në SHBA dhe Kanada. […]

Pandemia e COVID-19 në Kosovë, kur filloi dhe si u karakterizua?


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Kronologjia e infektimeve në Kosovë daton që prej 13 marsit të vitit 2020. Atë ditë u shënuan dy të infektuarit e parë. Lakorja e të infektuarve s’ ishte shumë e lartë, por marsi kaloi me shumë shqetësim për mënyrën se si do të manifestohej ky virus dhe sa do të ishte […]

Para një viti COVID-19 u shpall pandemi


Më 11 mars të viti të kaluar, Organizata Botërore e Shëndetësisë e shpalli koronavirusin si pandemi globale. Në një konferencë për media, shefi i OBSh-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, u shpreh i shqetësuar për përmasat që virusi SARS-Cov-2 kishte marrë. Deri atë ditë, zyrtarisht ishin regjistruar mbi 118.000 raste me COVID-19 në 115 vende, ndërsa kishin […]

Obeziteti – specialistët Pohojnë Se Janë Më Të Rrezikuarit nga Covid-19


Gjatë ditës botërore të obezitetit, Federata Botërore e Obezitetit kërkoi që individëve obezë t’u jepet një prioritet më i madh për vaksinimet dhe për testimet për shkak të riskut të tyre më të madh nga Covid-19. Sipas kësaj federate shkalla e vdekshmërisë është 10 herë më e lartë në vendet ku gjysma e popullsisë së […]

Rritet sërish numri i infektuarve me COVID-19 në Evropë


Numri i rasteve të infektimit me coronavirus është duke u rritur sërish në gjithë Evropën, duke i dhënë fund trendit gjashtëjavor të rënies, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Evropa ka regjistruar 1 milion të infektuar javën e kaluar, 9 për qind më shumë sesa java paraprake. Rritja e numrit të rasteve është nxitur nga […]