Cilat janë dobitë shëndetësore që vijnë nga agjërimi?


Dr. Besim Demolli, reumatolog   Përfitimet nga gjërimi gjatë muajit të madhërishëm të Ramazanit janë të jashtëzakonshme, disa prej të cilave janë: shpirtërore, shoqërore dhe shëndetësore. Përfitimet shpirtërore përfshijnë praktikimin dhe forcimin e durimit të dikujt, kontrolli i vetëvetes mund të ndihmojë në përmirësimin e devotshmërisë së tyre. Përfitimet shoqërore inkurajojnë dhembshurinë, ndjeshmërinë, mëshirën, barazinë […]

Shkaktarët dhe parandaluesit e rënies së flokëve


Përderisa rënia e flokëve konsiderohet më tepër si një problem apo shqetësim te meshkujt, edhe femrat mund të përjetojnë rënien apo dobësimin e flokëve. Ekzistojnë faktorë të ndryshëm; të brendshëm e të jashtëm të cilët mund të na çojnë deri te humbja e flokëve. Mungesa e vitaminave dhe mineraleve, vlerat ushqyese të dobëta, tymi i […]

Si mund të jetë çdo ditë Shën Valentini për ju?


Gjithkush ka mënyrën e vet të shprehjes së dashurisë Po qe se duam t’i tregojmë partnerit tonë për Ditën e Shën Valentinit se sa është i rëndësishëm ai për ne dhe sa e duam, është mirë të dimë se me çfarë gjuhe dashurie ai flet. Ekziston një thënie mes njerëzve: “Veprimet flasin më shumë se […]

Humori në rrjet: Dy frazat më të famshme në botë dhe asnjëra prej tyre s’ ka garanci…


Humori në rrjet po përpiqet vazhdimisht të fokusohet përtej politikës dhe pandemisë. Ndonjëherë disa thënie të goditura bëhen virale në mediat sociale, pasi kushdo e gjen veten te pjesa më e madhe e tyre. E tillë është dhe kjo shprehje që kemi përzgjedhur sot. “Dy frazat më të famshme në botë: ‘Të dua’ dhe ‘Made […]

Së bashku në mbrojtje të të Drejtave të Fëmijeve (VIDEO)


‘Atë që shoqëria bënë për fëmijët e saj, të njëjtën do ta bëjnë edhe fëmijët për shoqërinë e tyre’ – kjo është një thënie e njohur nga Ciceroni. Respektimi i të drejtave të fëmijëve dhe parandalimi i ndëshkimit trupor janë obligime të përbashkëta të të gjithëve duke filluar nga ambienti familjar apo familja, institucionet edukativo-arsimore, […]

Thëniet më interesante të Maradonës, dhe fyerjen që i kishte bërë Peles


Diego Armando Maradona është ndarë nga jeta e përditshme fizikisht, por ai do të mbetet përjetë gjallë, më prezent se kurrë, jo vetëm për magjitë në fushën e lojës, por edhe për personazhin që ishte. Shpesh herë, për të mos thënë gjithmonë ishte kundër të gjithëve, Diego largohet në moshën 60-vjeçare, në 15-vjetorin e ndarjes […]

Shqipe Sylejmani me romanin e saj në gjermanishte, në kërkim të rrënjëve


Është kjo një fjali në faqen e fundit të romanit „Bürde&Segen” („Barrë dhe Bekim“), të botuar muajin e kaluar nga autorja e re, Shqipe Sylejmani E Hënë, 23 Nëntor 2020 – 12:41 Alban Hamza Shumë nga mërgimtarët shqiptarë në vendet perëndimore, të cilët kanë emigruar për arsye të ndryshme, si ato politike e ekonomike, kanë […]

Komuna e Ferizajt shtynë nxënësit të shkelin masat anti-covid


Komuna e Ferizajt në një postim në facebook ka shpërndarë një fotografi të disa nxënësve të shkollës “Vezir Jashari”, ku fëmijët shihen se s’ kanë distancë nga njëri-tjetri. Në postimin e komunës thuhet se kështu u shënua Dita Botërore për parandalimin e abuzimit me fëmijë, por në të njejtën kohë u shpërndanë fotografi të fëmijëve […]

Reagon Instituti i Historisë për akuzat e Speciales: Agresori dhe viktima janë vënë padrejtësisht në pozita të barabarta


Instituti i Historisë “Ali Hadri” në Prishtinë ka reaguar ndaj ngritjes së aktakuzave ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës: Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi dhe Rexhep Selimi. Në reagim theksohet fakti se agresori dhe viktima me këtë rast janë vënë padrejtësisht në pozita të barabarta viktima dhe agresori. Reagimi i plotë: Me konfirmimin […]

Mbrojtja e gjyqtarit të pezulluar nga Peja propozon prokuroren për dëshmitare në gjykim


Prokurori në Prishtinë e ka kundërshtuar kërkesën për hedhje të aktakuzës ndaj gjyqtarit të pezulluar të gjykatës së Pejës, Sali Berisha, i cili akuzohet për marrje të ryshfetit. Në seancën e sotme është paraqitur, përgjigjja e Prokurorisë Speciale lidhur me kërkesat për hedhje të aktakuzës dhe kundërshtim të provave, ndaj të akuzuarit Sali Berisha. Sipas […]

Misteri i zhdukjes së Remzi Hoxhës, me anë të rrëfimit të djalit të tij


Janë bërë 25 vjet nga rrëmbimi dhe zhdukja pa gjurmë e biznesmenit Remzi Hoxha dhe familjarët e kanë humbur durimin e shpresën se mund të mësojnë diçka për fatin e tij. Në një intervistë për KALLXO.com, Ardian Hoxha, djali i Remziut ka rrëfyer kujtimet për babanë e tij, një biznesmen me origjinë nga Maqedonia e […]

Këto gjëra s’ duhet t’ia thoni kurrë partneres ose partnerit tuaj


Sa më shumë kohë të kaloni me partnerin/en tuaj, aq më mirë do ndiheni dhe më e konsoliduar do jetë marrëdhënia juaj. Ju do filloni të mos përdorni grimin apo do të shkoni në tualet pa e mbyllur derën. Do të tradhtoni xhinset pas trupit për pizhamet dhe bërja e pedikyrit do të zhvendoset nga […]

Facebook i vë tabelën për ‘Fake News’ Edi Ramës: Ke publikuar infomacion të pavërtetë, s’ka asnjë provë për këtë histori


I pari i qeverisë shqiptare e ka nisur ditën e 15 tetorit, me një thirrje për vendosjen e maskave, gjë që tashmë është e detyrueshme, duke publikuar disa foto dhe duke shkruar historinë mbi pandeminë e vitit 1918. Kryeministri Edi Rama është shënjestruar sot nga rrjeti social Facebook, për shpërndarje të informacioneve të rreme. I pari […]

Pse na pëlqejnë thashethemet?


T’i quash njerëzit ‘thashethemaxhinjë’ s’ është gjithmonë një kompliment. Madje ka shprehje që ‘njerëzit e mençur diskutojnë për ide, mendjet mesatare për dukuri, ndërsa më injorantët diskutojnë për njerëzit’. Por ndonëse ekzistojnë këto thënie, sërish askush s’ mund ta mohojë që ka bërë ndonjëherë ndonjë thashetheme. Psikologët e kanë studiuar këtë fenomen dhe arsyen pse […]

Shtëpia në Gjakovë që krijon stabilitet financiar për gratë viktima të dhunës


Pesë minuta larg nga Çarshia e Vogël e Gjakovës gjendet një shtëpi e mbushur me fotografi, punime artizanale, kujtime e dhurata, dhoma për këshilla psiko-sociale e thënie shpresëdhënëse. Shtëpia “Medica Gjakova” ka arritur të jetë puna e mbi 1800 grave të mbijetuara të dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë dhe dhunës në baza gjinore, në […]

Fenomeni i Vetmisë dhe Braktisjes në Shqipëri – Nga Fëmijët Tek Të Moshuarit


Nënë Tereza thoshte se ‘Vetmia dhe ndjesia e të qenit të padëshiruar janë varfëria më e tmerrshme’. Kjo thënie thjesht ilustron atë që shumë mjekë shkencëtarë e konfirmuan më vonë: Vetmia të mbyt Një raport i ditëve të fundit ngre shqetësimin se vetmia ka një efekt shkatërrimtar ndaj shëndetit. Madje më shumë se mbipesha. Lidhjet […]

Thënie për shëndetin


Kjo jetë është një spital ku çdo pacient ka dëshirë të zjarrtë për të ndryshuar shtretër. Charles Baudelaire – Të rinjtë kërkojnë dashuri, para, shëndet. Një ditë ata do të thonë: shëndet, para, dashuri. Paul Lefevre Geraldy – “Në botën e sotme janë investuar 5 herë më shumë për ilaçe për paaftësinë e meshkujve dhe […]

Dhjetë mendime mbi Shëndetin dhe Mjekun!


“Mos pini asgjë pa e shikuar, mos firmosni asgjë pa e lexuar.” – Thënie spanjolle “Shëndeti është i domosdoshëm, pas moralit.” – Tomas Xheferson “Me sa duket, dy nga problemet më shqetësuese të kohës janë: si të shpëtohet gjysma e popullësisë nga pasojat e urisë dhe gjysma tjetër nga pasojat e mbipeshës.” – Thom J.A […]