Murati: Janë ngrirë 1 milion euro që kanë të bëjnë me shpërlarjen e parave dhe financim të terrorizmit


Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, ka deklaruar sot se janë ngrirë rreth 1 milion euro, të cilat dyshohet se kanë të bëjnë me financim të terrorizmit dhe shpërlajrjen e parave. Këtë deklaratë Murati e tha në një konferencë për media, ku deklaroi se paratë e ngrira dyshohet se kanë të bëjnë edhe […]

Antibiotikët Bio Që s’ Skadojnë


[ad_1] Pranvera ka shtrirë këmbët edhe dielli në këto ditë të bën të mendosh se moti i ftohtë u largua, por njerëzit që kolliten, tështijnë dhe që s’ duken në punë se janë sëmurë, tregojnë se stina e ftohtë është akoma prezente. Madje edhe më të fiksuarit ndaj higjienës dhe dizinfektantëve të duarve s’ i […]

Pagesat e komunës së Prishtinës për të prekurit e pandemisë do të kryhen për 48 orë


[ad_1] Ndihmat e komunës së Prishtinës për të prekurit nga COVID-19, grantet për biznese, ndihmat bujqësore dhe të tjerat do të lëshohen për përfituesit brenda 48 orëve. Thesari i shtetit ka thënë se ka pranuar kërkesën nga komuna e Prishtinës të martën (dje) dhe se menjëherë ka filluar të trajtohet dhe qasjet do të ofrohen […]

Ahmeti sqaron se përse s’ po realizohen pagesat nga komuna, përfshirë edhe ndihma për të prekurit nga COVID-19


[ad_1] Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka sqaruar vonesën e disa pagesave përfshirë këtu edhe ndihmën për të prekurit nga COVID-19. Ahmeti përmes një postimi në Facebook, ka shkruar se pagesat ekzekutohen nga Thesari i Republikës së Kosovës, pas dorëzimit të kërkesës për secilën pagesë nga Komuna. Ahmeti ka shtuar se Thesari është mbyllur në […]

Dalin fakte të reja alarmante: Maradona s’ kishte trajtimin e duhur mjekësor


[ad_1] Prokurori i San Isidro ka pretenduar që Diego Armando Maradona s’ ka marrë trajtimin e duhur: ‘Ai s’ ka marrë asnjë ilaç për sëmundjen e tij të zemrës.’ Maradona vdiq nga një arrest kardiak në moshën 60 vjeç më 25 nëntor. ndërsa avokatët po përpiqen të kuptojnë se kush ka të drejtë të caktohet […]

A ka shpresë Kosova t’i kthejë 2 milionë eurot e vjedhura?


[ad_1] Në debatin e KALLXO.com sonte po debatohet për aferën e 2 milionë eurove të vjedhura nga Thesari i Shtetit dhe buxhetin e shkurtuar për vitin 2021. I ftuar në këtë debat zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi, ka folur në lidhje me aferën e vjedhjes së 2 milionë eurove nga Thesari që ka ndodhur javë […]

Zëvendësministri Krasniqi tregon a do të kthehen 2 milionë eurot e vjedhura nga Thesari


[ad_1] Në debatin e KALLXO.com sonte po debatohet për aferën e 2 milionë eurove të vjedhura dhe për buxhetin e shkurtuar për vitin 2021. I ftuar në këtë debat zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi, ka folur në lidhje me aferën e vjedhjes së 2 milionë eurove nga kjo Ministri, që ka ndodhur javë më parë. […]

Miliona euro u paguan në vitin 2019 pas vendimeve të gjykatave dhe përmbaruesve


[ad_1] Zyra Kombëtare e Auditimit ka gjetur se Thesari i Kosovës ka paguar fatura me vlerë prej 1 milionë e 539 mijë euro, të cilat s’ janë paguar nga institucionet e tjera si dhe janë kryer pagesa në vlerë mbi 25 milionë euro për shkak të vendimeve gjyqësore dhe përmbaruesve. Secila pagesë që bëhet me […]

Ministria e Shëndetësisë kishte shpenzuar vetëm 64 për qind të buxhetit në vitin 2019


[ad_1] Vetëm 64 për qind e buxhetit të Ministrisë e Shëndetësisë (MSH), ishin shpenzuar gjatë vitit 2019. Raporti i Auditorit e kishte konsideruar si jo të kënaqshëm realizimin e këtij buxheti, derisa ka nënvizuar se si rezultat i mos pagesave me kohë, të operatorëve ekonomikë, të njëjtit me anë të procedurave gjyqësore i kishin realizuar […]

Ministrja Bajrami takon specialistët italianë: Kundër hajnave edhe me Guardia di Finanzia


[ad_1] Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, me anë të një postimi në FB ka bërë të ditur se sot ka pritur Guardia di Finanza bashkë me Ambasadorin Italian, Nicola Orlando. Ajo thotë se në këtë takim kanë biseduar për një projekt të përbashkët, i cili do të financohet nga BE, e që ka për qëllim […]

​BQK s’ mban përgjegjësi për vjedhjen e mbi 2 milionë eurove, thonë se ishte transfer i rregullt


[ad_1] Banka Qendrore e Kosovës (BQK) s’ merr përgjegjësi për rastin e vjedhjes së mbi 2 milionë euro nga Thesari. Guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti tha se ka qenë transfer i rregull dhe BQK s’ mban përgjegjësi. Këto komente guvernatori Mehmeti i bëri gjatë një konference për media, ku tha se sektori bankar në vend […]

Masat e reja, organizohet protestë për ditën e premte


[ad_1] Një thirrje për protestë po shpërndahet në rrjetet shoqërore për të kundërshtuar masat e reja anti-Covid të Qeverisë së Kosovës. Protesta është paralajmëruar të mbahet të premten, në orën 11:00, ndërsa me anë të saj do të kundërshtohet ora policore dhe masat e tjera të Qeverisë. Organizuaesit thonë se do të protestohet edhe për […]

Si u njoftuan kompanitë përfituese të 2.1 milionë eurove me Kadri Shalën, flet pronari i kompanisë “Euroasphlt”


[ad_1] Fatos Deva, drejtori dhe bashkëpronari i kompanisë “Euroasphalt”, në një intervistë për InDoks ka dhënë detaje mbi përfshirjen e kësaj kompanie në skemën e përfitimeve nga 2.1 milionë euro të vjedhura nga thesari shtetëror. Kompania “Euroasphalt”, që në hetimet fillestare të autoriteteve kishte dalë që ka përfituar para nga xhirollogaria e kompanisë së Kadri […]

PDK krition buxhetin e propozuar për vitin e ardhshëm: Pothuajse i njejtë me atë të vitit 2019


[ad_1] Avni Bytyçi, zëdhënës i PDK-së, thotë se në takimin e Qeverisë u propozua pothuajse i njejti buxhet si në vitin 2019. Bytyçi thotë se argumenti i ministres së Financave, Hykmete Bajrami se rritja ekonomike më 2021 do jetë mbi 5% është bast më i rrezikshëm se fjalët e ish ministrit Besnik Bislimi për uljen […]

Zëvendëskryeministri Tahiri: Në secilën parti gjen njerëz që janë të afërt me krimin


[ad_1] “Avullimi” i 2.1 milionë eurove nga Thesari i Shtetit është tema më e “nxehtë” ditëve të fundit. Për këtë rast ka folur edhe zëvendëskryeministri Besnik Tahiri. Tahiri është pyetur Vetëm po të ky sulm iu bë qëllimisht Qeverisë Hoti, por ai e mohoi një gjë të tillë, teksa shtoi se në secilën parti të […]

Fuqitë Mjekësore Të Trëndafilit Të Egër – Ja Pse duhet Patjetër Për Organizmin


[ad_1] Kokrrat e Trëndafilit të Egër janë nga bimët medicinale me efektet më të fuqishme në organizmin e njeriut. Kokrrat e Trëndafilit të Egër thahen dhe janë të gatshme për të përcjellë të gjitha vlerat e tyre të pakrahasueshme tek njerëzit, kryesisht në formën e çajit. Me qindra familje shqiptare e kanë aktivitet jetësor mbledhjen […]

Reagon shefi i BE-së pas vjedhjes së 2 milionë eurove


[ad_1] Shefi i zyrës së BE-së në Kosovës Tomash Szunyog, tha se për procesin e zgjerimit është shumë e rëndësishme reforma në administratë publike. Ai në tryezën “Reforma e administratës publike: Shtytja e saj përpara”, u shpreh i shqetësuar me vjedhjen e 2 milionë eurove nga Thesari. “Për procesin të zgjerimit është e rëndësishëm reforma […]

Policia po heton mënyrën e ardhjes së Kadri Shalës nga Turqia në Kosovë


[ad_1] Policia e Kosovës ka filluar të hetojë mënyrën e ardhjes së Kadri Shalës, të dyshuarit për shpëlarje parash në rastin e ‘avullimit’ të mbi 2 milion eurove prej Thesarit të Shtetit, nga Turqia për në Kosovë. Lajmin për KALLXO.com e ka konfirmuar Drejtori i Departamentit për hetimin e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit në […]

Ministria e Financave planifikon të blejë dron mbi 17 mijë euro


[ad_1] Ministria e Financave ka shpallur ri-tender për blerjen e një droni fluturues. Sipas njoftimit për kontratë, të publikuar në platformën e-prokurim, kërkesa për të blerë këtë dron është për Departamentin e tatimit në pronë, dhe vlera e tenderit është 17 mijë e 500 euro. Ky tender është hapur më datën 15 të këtij muaji. […]

Transferi për skandalin 2 milionësh s’ ka ndodhur për tetë minuta


[ad_1] Komisioni për Buxhet dhe Transfere ka pritur sot në raportim Ministren e Finacave, Hykmete Bajrami dhe zyrtarë nga Thesari i Shtetit, rreth skandalit të vjedhjes së dy milionë eurove. Medije Musliu, zëvendësdrejtore e përgjithshme për operime në Thesar, ka thënë se transferi s’ është kryer për tetë minuta sic është raportuar në media, por […]

Atmosfera në zyrë pas skandalit është sikur kur vdes dikush


[ad_1] Në Komisionin për Buxhet dhe Trasfere janë duke raportuar, minsitrja e Financave, Hykmete Bajrami si dhe zyrtarë nga Thesari i Shtetit. Medije Musliu, zëvendësdrejtore e përgjithshme për pperime në Thesarin e Shtetit tha se punëtorët e këtij institucioni janë të demoralizuar dhe frikësuar nga skandali i “avullimit” të dy milionë eurove brenda këtij institucioni. […]

Janë bllokuar 560 mijë euro nga 2 milionë eurot e vjedhura


[ad_1] Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami gjatë raportimit para Komisionit për Buxhet dhe Transere ka folur rreth skandalit të vjedhjes së dy milionë eurove nga Thesari i Shtetit. Bajrami ka thënë se deri më tani janë bllokuar 560 mijë euro nëpër xhirollogaritë ku janë transferuar paratë. Por Ministrja e Financave ka shtuar se s’ e […]

Rrëfimi i Kadri Shalës për skandalin e 2 milionëve


[ad_1] Pasditen e së mërkurës së javës së kaluar, përmes një konference të jashtëzakonshme për media, ministrja e financave Hykmete Bajrami njoftoi opinionin për një vjedhje jo të zakonshme, ajo kumtoi lajmin se thesarit të shtetit i ishin “avulluar”, më tepër se 2 milion euro. Pa dhënë shumë detaje ministrja tregoi se bëhej fjalë për […]

Gazetari i Insajderit shpalos detaje ekskluzive për aferën e 2 mln eurove të Thesarit


[ad_1] Autori i emisionit dokumentar Indoks, prodhim i Insajderit, Visar Duriqi, ka thënë se zyrtari i arrestuar i Thesarit, Labinot Gruda dhe pronari i kompanisë në të cilën u transferuan mbi 2 mln euro, Kadri Shala, kanë bashkëvepruar me njëri-tjetrin së paku prej muajit mars të 2020-s. Në emisionin Rubikon të Klan Kosovës, gazetari Duriqi […]

Afera e vjedhjes së 2 milionë eurove, fjalët e para të Kadri Shalës në Gjykatë


[ad_1] Prokuroria Speciale e Kosovës ka arritur ta dërgojë para Gjykatës edhe personin e dytë për të cilin ka dyshim të bazuar se është pjesë e “avullimit” të 2 milionë e 77 mijë eurove nga Thesari i shtetit. Sipas vendimit të Gjykatës, të siguruar  nga KALLXO.com, Kadri Shala pasi ka dëgjuar kërkesën e Prokurorisë për […]

Drejtori i Thesarit fajëson Ministrinë e Arban Abrashit për “user”-in prej nga rodhën 2 mln euro


[ad_1] Drejtori i Departamentit të Thesarit të Shtetit, Ahmet Ismaili, ka thënë se Ministria e Infrastrukturës është dashur ta lajmëronte menjëherë Departamentin e Thesarit për bllokimin e “user”-it e një zyrtari të MI-së, i cili s’ ushtron funksionin e zyrtarit çertifikues tash e disa muaj. Llogaria e Fadil Fazliut ishte aktive deri në kohën kur […]

Njerëzit duhet të japin llogari


[ad_1] Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett i ftuar në RTV Dukagjini, ka folur në lidhje me skandalin e vjedhjes së 2 milionë eurove nga Thesari i Shtetit. Kosnett tha se preferon që t’i shmanget diskutimeve specifike, por deklaroi se njerëzit duhet të japin llogari. “Qytetarët e meritojnë që ta […]

ku ndodhet Valon Shala, drejtori i kompanisë së përfshirë në aferën dy milionëshe?


[ad_1] Policia e Kosovës po kryen hetime për arrestimin e Valon Shalës, drejtorit të “LDA Group” Sh.P.K., kompanisë në të cilën u transferuan ilegalisht 2 milionë e 77 mijë euro nga Thesari i Shtetit. Valon Shala figuron drejtor i firmës private “LDA Group”, pronar i së cilës është vëllai i tij, Kadri Shala. Të dy […]

Gjykata vendos masën e sigurisë ndaj Kadri Shalës, i dyshuari i dytë lidhur me vjedhjen nga Thesari


[ad_1] Gjykata e Prishtinës i ka caktuar 30 ditë paraburgim Kadri Shalës,, i dyshuar për përfshirje në vjedhjen e mbi 2 milionë e 70 mijë eurove nga Thesari i Shtetit Seanca paraprake është mbajtur me dyer të mbyllura për publikun. Kadri Shala, i dorëzuar dje në polici ka dalë sot para gjykatësit të procedurës paraprake […]

Zbulohet se çfarë kishte brenda arkës që u vodh në AUV


[ad_1] Një mijë e 523 euro, kartela mbushëse telefonike në vlerë prej 30 euro si dhe dokumente tjera të rëndësishme kanë qenë brenda arkës metalike 300 kg e cila u vodh me 22 tetor, në Agjencinë e Ushqimit dhe Veterinës. Kjo arkë përdorej për ruajtjen e parave kesh, për nevoja të pagesave të ndryshme me […]

Sekretari i Ministrisë së Infrastrukturës ‘demanton’ ministren Bajrami


[ad_1] Në një konferencë të Ministrisë së Infrastrukturës lidhur me skandalin e vjedhjes së dy milionë eurove, sekretari i kësaj ministrie, Izedin Bytyqi, tha se informatën për transaksion të dyshimtë e ka marrë më 19 tetor. Sipas tij në të njëjtën ditë është lajmëruar edhe Ministria e Financave ndërsa lajmi i dal në portale për […]

Tri udhët që u prekën nga vjedhja e 2 milionë eurove të Thesarit


[ad_1] Në konferencën e Ministrisë së Infrastrukturës lidhur me skandalin e vjedhjes së dy milionë eurove nga Thesari i shtetit, sekretari i kësaj ministrie Nexhmi Bytyqi, ka përmendur projektet që janë prekur nga kjo vjedhje. Sipas Bytyqit mjetet janë marrë prej tre projekteve si: Projekti Zhur – Dragash – Brod, projekti Prishtinë – Mitrovicë dhe […]

Sekretari i Ministrisë s’ ka qenë në dijeni për transaksionin e 2.1 milionëshit nga Thesari


[ad_1] Në një konferencë të Ministrisë së Infrastrukturës lidhur me skandalin e vjedhjes së mbi dy milionë eurove, ministri Arban Abrashi ka thënë se sekretari i Ministrisë s’ ka qenë në dijeni për transaksionin nga Thesari i shtetit. Abrashi gjithashtu tha se me të marrë informatën për këtë transaksion të dyshimtë, sekretari menjëherë ka informuar […]

Seanca ndaj Kadri Shalës i dyshuar për 2.1 milionëshin e Thesarit mbahet me dyer të mbyllura


[ad_1] Kadri Shala, i dorëzuar dje në polici si i dyshuar për 2.1 milionëshin e “avulluar” nga Thesari i Shtetit, ka dalë sot para gjykatësit të procedurës paraprake në gjykatën e Prishtinës. Ai dyshohet për veprën penale të shpëlarjes së parave. Kadri Shala do të përballet me kërkesën e Prokuorisë Speciale  lidhur me  caktimin e […]

Skandali i 2 milionëshit u zbulua ditën që dukuri, Ministria e Infrastrukturës e mbajti 10 ditë të fshehur


[ad_1] në të ardhmen pas vjedhjes dy milionë eurove nga Thesari i Shtetit, Zyrtari Kryesor i Financave të Ministrisë së Infrastrukturës, i ka njoftuar krerët e saj për rrjedhën e dukurisë. Tek nëntë ditë më pas ai i ka lutur zyrtarët e MI që t’i bllokojnë user-ët prej nga janë transferuar paratë. I pari i […]

“S’mund të garantoj, por po punoj që të kthehet çdo cent i vjedhur”


[ad_1] Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, ka thënë se paratë e vjedhura nga Thesari i Shtetit do të duhej të kthehen cent më cent. Ajo theksoi se s’ mund të garantojë për një gjë të tillë, por se po bëjnë gjithçka që kjo të ndodhë. “Meqenëse transferet janë bërë me anë të bankës, paratë do […]

Olluri: duhet të arrestohen të gjithë “borxhlinjtë” e Kadri Shalës


[ad_1] Drejtori i Insajderit, Parim Olluri ka thënë se njëjtë sikurse Kadri Shala, pronari i kompanisë “LDA Group”, në prangat e Policisë së Kosovës duhet të përfundojnë edhe pronarët e kompanive të tjera që pranuan transaksione nga “LDA Group”. Sipas Ollurit, Prokuroria e Shtetit duhet të kërkojë paraburgim për të gjithë pronarët e kompanive të […]

Ministrja e Financave s’ e di se a mund të kthehen 2.1 milionët e vjedhura


[ad_1] Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, ka thënë  se s’ e di Po qe se mund të kthehen të gjitha mjetet e vjedhura nga Thesari i Kosovës. deri më tani është kthyer një shumë e caktuar, por mësohet se një pjesë e madhe mungon. “s’ e di sa mjete mund të kthehen. Llogaritë janë bllokuar. […]

Bajrami: Pas skandalit me 2 milionët e vjedhura, kam menduar të jap dorëheqje


[ad_1] Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, ka thënë  se ka menduar të jap dorëheqje në momentin që e ka marrë lajmin për vjedhjen e 2.1 milionë eurove nga Thesari i Kosovës. Bajrami thotë se personat e përfshirë s’ janë politik. “Është me të vërtet rast që më ka tronditur. Po flas personalisht për vete. Ndihemi […]

Kadri Shala merret për 5 orë në pyetje nga Prokuroria – pranon që u arratis drejt Turqisë


[ad_1] Kadri Shalës, pronar i kompanisë “LDA Group”, të cilit dyshohet se i janë transferuar 2.1 milionë euro të vjedhura nga Thesari i Shtetit, i është caktuar masa e ndalimit prej 48 orëve. Këtë e ka konfirmuar avokati i tij Osman Hoxha, i cili në një deklarim për media pas intervistimit të Shalës nga Prokuroria, ka thënë […]

Dërgohet në ndalim i arrestuari i dytë për rastin e vjedhjes së 2 milionë eurove


[ad_1] Gjatë ditës së sotme K.Sh. është dorëzuar para organeve të rendit në lidhje me “avullimin” e më shumë se 2 milionë eurove nga Thesari i shtetit. I dorëzuari sot ka qenë në arrati prej ditësh ndërsa po dyshohet siç mëson KALLXO.com për veprën penale të shpëlarjes së parave. K. Sh. me vendim të prokurorit […]

Ahmeti për 2 milionshin: A është hera e parë që ka vjedhë dikush me këtë metodë, a hera e parë që i kanë zënë?


[ad_1] Skandali te Thesari i Shtetit, ku u avulluan 2.1 milionë euro ngjalli reagime të shumta, e ndër ta është edhe kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti. Ai kërkon që të ketë garancë që kjo është hera e parë që ka vjedhë dikush me këtë metodë, e jo hera e parë që i kanë zënë, shkruan […]

Dorëzohet njëri nga të arratisurit në rastin e “avullimit” të 2 milionëshit të Thesarit


[ad_1] K.Sh. është dorëzuar gjatë ditës para organeve të rendit në lidhje me rastin e ‘avullimit’ të më shumë se 2 milionë eurove nga Thesari i Shtetit. I njëjti sipas një njoftimi të policisë ditë më parë, ka qenë i arratisur së bashku me një person tjetër ndërsa sot gjatë ditës është dorëzuar në polici. […]

EKSKLUZIVE | Fakte që dëshmojnë planin e arratisjes për në Turqi të Kadri Shalës e Labinot Grudës


[ad_1] Insajderi sjell fakte të reja në lidhje me skandalin e vjedhjes së mbi 2 milionë eurove nga Thesari i Shtetit. Skema dyshohet që nisi të përgatitej që në marsin e këtij viti, prej kur ka edhe fakte që njihen mes vete biznesmeni Kadri Shala si dhe  i arrestuari, punëtori i Thesarit, Labinot Gruda. Dyshohet […]

EKSKLUZIVE: Kjo ishte shuma e parave që dyshohet se ishin në kasafortën e AUV-it, e cila u vodhë para tri dite


[ad_1] 1500 euro ishte shuma e mjeteve që ishin në kasafortën e Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinës, e cila u vodhë para dy ditësh. Kështu kanë theksuar për Gazeta Blic brenda Hetuesisë së Policisë së Kosovës. ”Në kasafortën e vjedhur në AUV ishin 1500 euro. Pos këtyre të hollave, kishte edhe disa dokumente të këtij […]

Vjedhja e mbi 2 milionë eurove nga Thesari i shtetit, sekuestrohen tri vetura


[ad_1] Tri vetura janë sekuestruar mbrëmë në Drenas. Sipas njoftimit të Policisë, veturat janë sekuestruar me urdhër të prokurorit të Prokurorisë Speciale të Kosovës. Sekuestrimi është bërë në kuadër të hetimeve për keqpërdorim të detyrës zyrtare që ka ndodhur më 9 tetor. Në këtë datë është zbuluar skandali i vjedhjes së mbi 2 milionë eurove […]

Për një jave, 2 skandale të vjedhjeve në institucionet e Kosovës


[ad_1] Dy institucione shtetërore ishin cak i hajnave gjatë këtij muaji. Një prej këtyre vjedhjeve u krye në Ministrinë e Financave, e tjetra në Agjencinë e Ushqimit dhe Veterinarisë. Më 9 tetor, janë zhdukur mbi dy milionë euro të shtetit. Brenda tetë minutave, gjithë këto para janë transferuar në konton e një kompanie private. Për […]

Kadri Shala: Kam shkuar në bankomat në Prizren për të tërhequr disa para, kam parë që shumë mjete më kishin dalë në llogari


[ad_1] Kryeprotagonisti i përmendur në vjedhjen e Thesarit të Shtetit, më në fund u bë i gjallë. me anë të vëllait të tij, mbrëmjen e së shtunës ka dorëzuar një letër të shkruar mediave. Aty, Shala e përshkruan thjeshte këtë histori e cila është skandali me i madh qeveritar në historinë e Kosovës. Shala thotë […]

Lajmërohet Kadri Shala, tregon historinë e vjedhjes së dy milionë eurove


[ad_1] Kryeprotagonisti i përmendur në vjedhjen e Thesarit të Shtetit, më në fund u bë i gjallë. me anë të vëllait të tij, mbrëmjen e së shtunës ka dorëzuar një letër të shkruar me dorë ne redaksinë e Gazetës Express dhe Televizionit T7. Aty, Shala e përshkruan thjeshte këtë histori e cila është skandali me […]

s’ kemi lidhje me kompaninë ‘KREATIV Sh.p.k’


[ad_1] Kompania “Kreativ Qeramika” ka deklaruar se s’ ka asnjë lidhje me kompaninë “KREATIV Sh.p.k” të apostrofuar në raportimin e mediave, lidhur me vjedhjen e mbi 2 milionë eurove nga Thesari i shtetit të Kosovës. Kompania “Kreativ Qeramika” thekson se pas raportimeve në media, ka dal me sqarim për opinionin publik, bashkëpunëtorët, partnerët dhe klientët […]

Skandali 2 milionësh – 340 mijë euro transferohen në kompaninë turke


[ad_1] Pas transferimit ilegal të 2 milionë e 77 mijë eurove nga Thesari i Shtetit në llogarinë e kompanisë private LDA Group SH.P.K më 9 tetor, një shumë prej mbi 1 milionë e 300 mijë eurove është procesuar në 17 xhirollogari të tjera. 261 mijë euro të tjera janë tërhequr në banka nga pronarët e […]

“Po qe se hulumtimi i Insajderit është i saktë, Bajrami duhet të dorëhiqet”


[ad_1] “Po qe se hulumtimi i Insajderi është i saktë, Bajrami duhet të dorëhiqet”, kështu ka thënë njohësi i çështjeve politike, Rron Gjinovci. Gjinovci, i është referuar hulumtimit të gazetës Insajderi në lidhje me vjedhjen e 2 milionë e 77 mijë eurove nga Thesari i Shtetit. “Po qe se hulumtimi i Insajderit është i saktë, […]

Lushtaku e mohon se ortaku i tij ka përfituar nga Thesari i Shtetit


[ad_1] Deputeti i partisë Demokratike të Kosovës, Mërgim Lushtaku, e ka mohuar se ortaku i tij ka përfituar nga Thesari i Shtetit. “Me përgjegjësi morale dhe politike them se personi që ka përfituar s’ është ortaku im”. Gazeta Insajderi para se ta publikojë shkrimin e ka kontaktuar Lushtakun dhe i njëjti ka thënë se Burim […]

Afera 2 milionëshe, sqarohen nga Thesari i Shtetit


[ad_1]   Thesari i Shtetit ka dhënë sqarime rreth shkresës që i është dërguar operatorit për kthimin e mbi 2 milionë euro që iu transferuan nga zyrtari i saj i dyshuar Labinot Gruda. Në sqarim thuhet se kjo shkresë është procedurë standarde e paraparë në nenin 12, paragrafit 12 të ligjit e buxhetit, i cili […]

Drejtori i Thesarit s’ ishte në dijeni të transferit të 2 milionë eurove


[ad_1] Drejtori i Përgjithshëm i Thesarit të Kosovës, Ahmet Ismaili, ka thënë se lidhur me transferin e 2 milionë eurove nga ky institucion në një kompani private, s’ ka nënshkruar asnjë dokument dhe s’ ka dhënë asnjë aprovim për këtë rast. Në një deklaratë për Radion Evropa e Lirë, Ismaili e ka cilësuar këtë transfer […]

Avokati i të dyshuarit për vjedhjen e 2 milionë eurove – s’ ka mundur ta kryejë transaksionin për 8 minuta


[ad_1] Veton Rrecaj, avokati i Labinot Grudës që dyshohet se vodhi 2 milionë euro nga Thesari i Shtetit, ka thënë se klienti i tij është habitur me arrestimin që i ka ndodhur, për më tepër ai është shprehur se Gruda është i relaksuar dhe i bindur në pafajësinë e tij. Rrecaj shprehet se për 8 […]

Deputetit i VV-së: Vjedhja e 2 milionëve s’ mund të bëhet nga një person, ky është krim i organizuar


[ad_1] Deputeti i VV’së, Mefail Bajqinovci, ka thënë se vjedhja e 2 milionë eurove nga Thesari i Shtetit është krim i organizuar. Ai ka thënë se një person i vetëm s’ ka mundur të kryejë këtë proces. “s’ ka mundur të ndodhë vetëm. Vetëm për tu kryer një proces duhet së paku pesë nënshkrime. Varet […]

përmes këtyre procedurave u vodhën dy milionë euro nga Thesari i Kosovës


[ad_1] Në Komisionin për Mbikëqyrjen e Financave Publike ministrja Bajrami ka treguar detaje për transaksionet. Janë mbledhur për të diskutuar gjetjet e raportit vjetor të Auditimit për vitin 2019. Por në Komisionin për Mbikëqyrjen e Financave Publike, dikush ka një informacion më të rëndësishëm për të komentuar. Në komisionin për Mbikëqyrjen e Financave Publike, ministrja […]

Kjo është ‘Selia qendrore’ e kompanisë ku u transferuan 2 milionë euro


[ad_1] Gjykata Themelore në Prishtinë ka vendosur një muaj paraburgim për të dyshuarin kryesor që ka bërë transferimin e mbi 2 milionë eurove nga Thesari i Kosovës në një kompani private. Radio Evropa e Lirë ka vizituar shtëpinë në fshatin Llapushnik, rreth 30 kilometra larg nga Prishtina, ku kompania ka dhënë adresën kur është regjistruar […]

Dosja e hetimeve, 2 milionët u transferuan me katër transaksione


[ad_1]   Sipas dosjes së Gjykatës për caktimin e masës së paraburgimit prej 30 ditësh, ndaj të dyshuarit Labinot Gruda, të siguruar nga KALLXO.com, ai dyshohet se ka kryer 4 transaksione në vlerë totale prej 2,077,995.90 euro, në llogarinë bankare të kompanisë “LDA Group” SH.P.K. me numër të biznesit 811342617, të regjistruar me dt.21.08.2019 me […]

Shpjegimi i Labinot Grudës për ngjarjen e 2 milionëve


[ad_1] Zyrtari i Ministrisë së Financave me Labinot Gruda ka dalë sot para gjykatës në seancën për caktimin e masës së sigurisë. Ai po dyshohet për një transfer mbi 2 milionë eurosh nga Thesari i Shtetit në një kompani private. I pandehuri Labinot Gruda në seancën dëgjimore për caktimin e masës së sigurisë ndaj tij, […]

Po kthehet sistemi i qeverisjes së kaluar, ku është normale të vidhet Thesari


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje me anë të një konference për media ka folur për skandalin e dy vjedhjeve që ndodhen në Kosovë gjatë dy ditëve të fundit. Gjatë ditës së djeshme, institucionet e vendit njoftuan se janë vjedhur 2 milionë euro nga buxheti i thesarit të shtetit, ndërsa sot gjatë ditës u lajmëruar se është vjedhur […]

Po kthehet sistemi i qeverisjes së kaluar, ku është normale të vjedhjet thesari


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje përmes një konference për media ka folur për skandalin e dy vjedhjeve që ndodhen në Kosovë gjatë dy ditëve të fundit. Gjatë ditës së djeshme, institucionet e vendit njoftuan se janë vjedhur 2 milionë euro nga buxheti i thesarit të shtetit, ndërsa sot gjatë ditës u lajmëruar se është vjedhur kasaforta e […]

Si bëhen transfere nga Thesari i Kosovës?


[ad_1] Kosova është trazuar nga lajmi se një punëtor i Thesarit të Kosovës me iniciale L.G. dyshohet se, me anë të katër transaksioneve të ndryshme, ka bërë transferimin e mbi 2 milionë eurove të buxhetit në llogari të një kompanie private, LDA Group Shpk. Lidhur më këtë rast, Policia e Kosvës ka arrestuar punëtorin e Thesarit, derisa […]

s’ është që s’ e kam menduar dorëheqjen


[ad_1] Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, në mbledhjen e komisionit për mbikëqyrjen e financave publike u deklarua lidhur me mundësinë e dorëheqjes pas skandalit të transferit të 2 milionë eurove nga Thesari i Shtetit. Lidhur me dorëheqjen e saj Bajrami tha se kjo do i bënte favor fajtorëve. “s’ është që s’ më ka shkuar […]

Transferi është dashur të vërehet nga zyrtarët e Ministrisë së Infrastrukturës


[ad_1] Ministrja e Financave dhe Transfereve, Hykmete Bajrami ka raportuar sot në Komisionin për Mbikëqyrjen e Financave Publike në lidhje me rrjedhjen e transferit të 2 milionë eurove nga Thesari i Shtetit. Ministrja Bajrami tha se në sistemin e Thesarit të Shtetit gjithçka ka qenë në rregull, por që thotë se ky transfer është dashur […]

Avokati i të dyshuarit për transferin 2 milionësh: s’ ka prova konkrete


[ad_1] Zyrtari i Ministrisë së Financave me inicialet L.G ka dalë sot para gjykatës në seancën për caktimin e masës së sigurisë. Ky zyrtar është i dyshuar për një transfer rreth 2 milionë eurosh nga Thesari i Shtetit në një kompani private. Avokati i të dyshuarit, Valon Rrecaj, pas mbarimit të seancës tha se nga […]

Bajrami e quan krim ekonomik dhe kibernetik vjedhjen e 2 milionëve nga thesari


[ad_1] Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami në fillim të mbledhjes së komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike u deklarua përsëri lidhur me skandalin e transferit të 2 milionë eurove nga Thesari i Shtetit. Bajrami ritheksoi se të gjitha organet e hetuesisë janë duke punuar në zbardhjen e këtij rasti, që sipas saj është një krim […]

Nis seanca ndaj të dyshuarit për “avullimin e mbi 2 milionë eurove të Thesarit të Shtetit


[ad_1] Seanca për caktimin e masës së sigurisë ndaj të dyshuarit për avullimin e dy milion eurove nga Ministria e Financave, është duke u mbajtur me dyer te mbyllura për monitoruesit dhe publikun në gjykatën  e Prishtinës. Gjykatësi i procedurës paraprake, Agim Kuçi, u ka ndaluar gazetarëve dhe monitoruesve që të marrin pamje dhe fotografi […]

Partia e Limajt e pranon se njëri prej “hajnave” të 2 mln eurove është anëtar i Nismës


[ad_1] Nisma Socialdemokrate ka reaguar për “zhdukjen” e mbi dy milionë eurove nga Thesari i Shtetit. me anë të një postimi në faqen zyrtare në Facebook, Nisma është distancuar nga ky akt kriminal, derisa e ka pranuar se një prej të përfshirëve në këtë skandal është anëtar i kësaj partie. “NISMA Socialdemokrate dënon aktin kriminal […]

Reagon sërish Limaj, mbron këshilltaren e Nismës për të cilën u tha se babi i saj përfitoi nga 2 milionët e vjedhura


[ad_1] Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka folur rreth asaj që është publikuar në media se vajza e të dyshuarit, pronarit të firmës “LDA Group” për 2 milionë eurot që u transferuan nga Thesari i Shtetit, është këshilltare, zëvendëskryeministres së parë, Albulena Balaj-Halimi. Limaj ka thënë se vajza e personit në fjalë s’ duhet […]

Afera 2 milonëshe, Albulena Balaj e liron nga detyra këshilltaren e saj


[ad_1] Zv. kryeministrja, Albulena Balaj, ka liruar nga detyra këshilltaren e saj Hajrie Gashi, pasi babi i kësaj të fundit është i përfshirë në aferën dy milionëshe. Lajmi e ka bërë të ditur vetë Balaj, shkruan Gazeta Insajderi. Më poshtë shkrimi i plotë: Pas raportimeve në media se prindi i këshilltares sime Hajrie Gashi është […]

Shkarkohet këshilltarja e Qeverisë, dyshohet se babai i saj u përfshi në skandalin 2 milionësh


[ad_1] Zëvendëskryeministrja Albulena Balaj Halimi e ka shkarkuar këshilltaren e saj Hajrie Gashi, pasi që dyshohet se babai i saj është përfshirë në skandalin ku dyshohet se janë vjedhur 2 milionë euro nga Thesari i Buxhetit të Kosovës. Balaj ka thënë se vendimin për ta shkarkuar e ka marrë për të hequr dyshimet se funksionin […]

Isa Mustafa reagon pas kërkesave për dorëheqjen e ministres Hykmete Bajrami


[ad_1] Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, i ka dalë në mbrojtje ministres së Financave, Hykmete Bajramit, pas skandalit që u bë publik sot për vjedhjen e 2 milionë eurove nga Thesari i shtetit. Sipas Mustafës, ministrja Bajrami s’ ka nevojë të japë dorëheqje që t’i dorëzohet hajdutëve. Mustafa ka kërkuar nga organet shtetërore që të […]

Skandali 2 milionësh, reagon kryetari Drenasit Ramiz Lladrovci


[ad_1] Komuna e Drenasit ka reaguar pas raportimeve se në skandalin për avullimin e 2 milionë eurove nga Thesari i Shtetit është i përfshirë ish-drejtori i kësaj komune, Labinot Gruda duke e identifikuar si njeri të afërt me PDK-në dhe kryetarin Ramiz Lladrovci. Kjo komunë me anë të një postimi në “Facebook”, ka reaguar duke […]

Vjedhja e 2 milionë eurove nga Thesari i shtetit – reagon sërish ministrja Bajrami


[ad_1] Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, pas vjedhjes së mbi 2 milionë eurove nga Thesari i Kosovës, ka paralajmëruar se do të dënohen me burg të gjithë ata që keqpërdorin paratë e buxhetit të Kosovës. “Kushdo që vjedh – qoftë edhe një euro – duhet të përfundojë në burg dhe të japë llogari para ligjit, […]

Skandali me avullimin e 2 milionëve, PDK distancohet nga i arrestuari


[ad_1] Partia Demokratike e Kosovës ka reaguar në lidhje me skandalin për “avullimin” e 2 milionë eurove nga Thesari i shtetit. Raportimet e mediave e kanë lidhur zyrtarin e arrestuar të Ministrisë së Financave si person të lidhur me PDK-në. Mirëpo me anë të një komunikate për media, PDK e ka përgënjeshtruar duke thënë se […]

Në këtë kompani dyshohet se u ekzekutuan 2 milionë euro nga Thesari


[ad_1] Në kompaninë “LDA Group” dyshohet se transferuan mbi 2 milionë eurot e marra ilegalisht nga Thesari i Shtetit, ka mësuar Gazeta Insajderi. Burime të Insajderit brenda autoriteteve të drejtësisë, kanë bërë të ditur se 2.077.995.90 euro nga Thesari i Shtetit kanë kaluar në llogarinë e kompanisë private “LDA Group”. Sipas të njëjtave burime, gazeta […]

Ministrja Bajrami flet për zhdukjen e 2 milionë eurove nga Thesari i Shtetit


[ad_1] Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami në një konferencë të jashtëzakonshme ka dhënë detaje për zhdukjen e 2 milionë eurove nga Thesari i Buxhetit të Kosovës. Bajrami tha se bëhet fjalë për 4 transaksione të dyshimta nga Thesari, me vlerë rreth 2.1 milionë eurove që kanë shku tek një Operator Ekonomik. “deri më tani janë […]

Çka parasheh projektligji për rimëkëmbje ekonomike?


[ad_1] Pas gjashtë tentimeve, Kuvendi i Kosovës ka arritur sot që ta votojë në parim projektligjin për rimëkëmbjen ekonomike. Ky projektligj u votua në lexim të parë me 64 vota për asnjë kundër dhe asnjë abstenim. Vlera e këtij projektligji është 385 milionë euro. Në nenin 12a parashihet tërheqja e qytetarëve të 10 për qindshit […]

error: Content is protected !!