Konfirmohen 4 viktima nga COVID-19 në Shqipëri


Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale bëri të ditur sot se në 24 orët e fundit janë kryer 2956 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 50 qytetarë. Rastet pozitive janë identifikuar në këto bashki: 13 raste në Tiranë, 5 raste në Shkodër dhe Devoll, 4 raste në Vlorë dhe Skrapar, 3 raste në Sarandë, […]

Shqipëri, 3 të vdekur dhe 118 raste të reja me koronavirus


Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale në Shqipëri ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit janë bërë 2079 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 118 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 33 raste në Tiranë, 10 raste në Shkodër, 6 raste në Vlorë, Gjirokastër, 5 raste në Fier, Kukës, […]

Shqipëri: 123 raste të reja dhe tre të vdekur nga koronavirusi


Ministria e Shëndetësisë ka shpërndarë bilancin e sotëm të pandemisë nga coronavirusi në Shqipëri. Sipas autoriteteve, nga 2.258 testime janë regjistruar 123 raste të reja, ndërkohë që tre persona kanë humbur jetën në 24 orët e fundit. Në 24 orët e fundit janë shëruar 724 qytetarë, duke e çuar numrin e të shtruarve në 107.887 […]

“Ngelëm jetimë për nënë e për baba…” – Histori Personale |


Ngelëm jetimë për nënë e për baba Mund t’ju them se familja ime ishte shumë e lumtur, ne jemi tre fëmijë që jetonim në harmoni dhe shumë të lumtur derisa na ra një hall shumë i madh në familje. Mamaja filloi të kishte shenjat e para të një tumori në gjoks. Ajo ishte vetëm pesëdhjetë […]

Sekretet e Përgatitjes së Sheqerpareve në Shtëpi


Me arra apo bajame, e sherbetosur dhe e shkrifët, sheqerparja mbetet ndër recetat më unike të amvisave shqiptare   Tradita shqiptare e ëmbëlsirave është e pasur me receta të mrekullueshme por ajo e sheqerpares është padyshim më e veçanta. Është gostia më e mirë për miqtë, ëmbëlsia më e dashur për familjen e sigurisht receta […]

Në Shqipëri rriten sërish infektimet me Covid-19, 8 të vdekur


Në 24 orët e fundit në Shqipëri janë regjistruar 434 infektime të reja me koronavirus duke shënuar një rritje në krahasim me ndonjë ditë më parë. Ndërkohë po gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë vendin kanë humbur jetë 8 persona. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 116 raste në Tiranë, […]

Virologu i njohur tregon kur pritet ta arrijë Tirana imunitetin e tufës


Pak ditë më parë në Sheshin “Skënderbej” nisi vaksinimi masiv i popullatës që ta mbrojë atë nga virusi SarsCov2 dhe variantet që po qarkullojnë.  Në Shqipëri është pranuar tashmë se po qarkullon varianti britanik. Madje sipas anëtarëve të Komitetit Teknik të specialistëve, ai po bëhet dominues dhe kjo shpjegon edhe rritjen e numrit të infektimeve […]

​Shqipëri, 13 viktima dhe 472 raste të reja me COVID-19


Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit në Shqipëri janë kryer 2794 testime nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 472 qytetarë dhe 13 të tjerë kanë humbur betejën me sëmundjen e rrezikshme. Më së shumti raste të reja janë konfirmuar në Tiranë 140, pasura nga Shkodra dhe Fieri me […]

Imuniteti larg tufës, kur pritet të arrihet ai në Shqipëri


Pandemia e Covid-19 ka hyrë në një fazë intensive në vendin tonë, por duket se deri tani, është bërë më pak se gjysma e udhës në drejtim të imunizimit. Projeksionet e specialistëve vendas dhe instituteve të specializuara ndërkombëtare tregojnë se, popullsia e Shqipërisë do të jetë nën presionin e pandemisë gjatë gjithë verës së këtij […]

”Forbes”: Shqipëria, një tjetër vend i jetës së ëmbël


Në Tokën e Shqiponjave, ne mrekullohemi pas çdo zbulimi,  shkruan gazetarja Sabah Kaddouri për revistën e njohur ”Forbes”. ”Diçka po ndodh në Shqipëri. Mos është energjia krijuese e një rinie frymëzuese? Apo një dëshirë e fuqishme për të bërë një hap thelbësor në udhën drejt biznesit dhe kohës së lirë? Ngjitur me veriun e Greqisë […]

Zvicra dhe Shqipëria të tretat në Europë për “lumturinë”. Njëra nga fillimi dhe tjetra nga fundi


Shqipëria ka indeksin më të ulët të lumturisë në rajon dhe ndër më të ulëtit në Europë sipas raportit të Lumturisë në Botë të vitit 2020. Të dhënat e marra në periudhën 2017-2019, tregojnë se Shqipëria renditet e 105-ta nga 153 vende. Të vetmet vende europiane më poshtë janë Ukraina dhe Armenia. Sa i përket […]

Surprizon Bushati për mandatin e tretë, vendoset i treti në listë, publikon videon me të rinjtë


Surprizon sërish numri 3 i socialistëve, Ervin Bushati. I renditur i treti në listat shumëemërore të kryeqytetit dhe me synimin e mandatit të tretë për qeverinë e Ramës, kryetari i PS Tirana ka realizuar një video promo me mbështetësit e tij për të ndihmuar qytetarët ta kujtojnë numrin për votën preferenciale. Bushati është ndër të […]

Humbin jetën 17 persona nga koronavirusi në Shqipëri – konfirmohen edhe 475 raste të reja


17 persona kanë ndërruar jetë nga koronavirusi në Shqipëri në 24 orët e fundit, ndërsa nga 3005 testime të kryera janë konfirmuar 475 raste të reja, njofton Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, sipas së cilës gjatë kësaj periudhe janë shëruar 578 persona. Gjatë ditës së sotme janë kryer 2666 vaksinime antiCovid dhe që nga […]

Aleati i Bashës e pranon: Kam një defekt, pi shumë raki. E kam nisur që 18 vjeç kur punoja në Fierzë, dilja nga puna e shkoja në klub


Dashamir Shehi e ka pranuar se ai ka një difekt, që pi shumë. Ai ka reaguar pas krahasimit që i bëri Rama në lista mes PS dhe PD. “Meqënëse s’ka ku godet ky, çfarë ka? Ka gjetur një defekt të jetës sime. E kam. Unë e kam filluar jetën në tunelet e Fierzës, 18 vjeç. […]

Shqipëri: 17 të vdekur nga COVID-19, 22-vjeç viktima me moshën më të re


Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale e Shqipërisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 3035 testime, nga të cilat kanë rezultuar me koronavirus 631 qytetarë, 17 persona të tjerë kanë humbur jetën dhe 714 janë shëruar. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 255 raste në Tiranë, […]

Bie numri i të infektuarve, 13 të vdekur nga Covid-19 në Shqipëri


Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri bën me dije se 13 persona kanë ndërruar jetë në 24 orët e fundit, ndërsa janë zbuluar dhe 629 raste të reja. Në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen po marrin trajtim mjekësor 661 pacientë, ku 43 janë në terapi intensive, nga të cilët 14 pacientë […]

​Shqipëri: Një vit pandemi, 100 mijë të prekur, shumë vdekje dhe shpresa për vaksinën


Një vit më parë, Shqipëria raportoi dy rastet zero me koronavirus. Atë e bir nga Tirana pasi ishin kthyer nga Italia, u konfirmuan zyrtarisht pozitivë. Pavarësisht debateve mes mjekëve se Covid-19 ka qenë në qarkullim më herët në vendin tonë, numërimi i rasteve pozitive nis nga 9 marsi i 2020. Në fillimet e pandemisë gjithçka […]

20 të vdekur nga Covid-19 brenda 24 orëve në Shqipëri


Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të gjithë qytetarëve të zbatojnë rregullat për parandalimin e COVID19: Vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë, shmangni grumbullimet, ruani distancimin fizik; kujdesuni për higjenën vetjake dhe vetëizolohuni kur dyshoni se jeni të prekur nga Covid19. Gjatë ditës së sotme janë kryer 1014 vaksinime antiCovid […]

Shqipëria do të pranojë mbi 15 mijë doza të vaksinës së Pfizerit


Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Orgeta Manastirliu njofton se të hënën në mbrëmje do të pranojnë mbi 15 mijë doza të vaksinës kundër COVID-19, të kompanisë amerikane Pfizer. Manastirliu njoftoi se me këtë kontingjent të ri do të përfundojë vaksinimi i stafit mjekësor dhe do të vazhdojë vaksinimi i personave mbi 80 vjeç. “Sot […]

s’ kishte udhëtuar asnjëherë me avion, përpara se të bëhej stjuardesë, më pas… Njihni Boranën, një pogradecare në Arabinë Saudite


Entela Resuli Borana Korça, fluturoi për herë të parë në një avion kur ishte stjuardesë. Paçka se e ëndërronte këtë punë, s’ i ishte dhënë mundësia të udhëtonte më herët. Kështu, pasionin e ktheu në punë dhe nisi një jetë krejt tjetër nga ajo ç’ka ishte duke bërë në Tiranë deri në atë kohë. Pas […]

Shqipëri, 19 të vdekur dhe 1,021 raste të reja


Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë regjistruar 1021 raste të reja me COVID-19 në 3897 testime të kryera. Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se 19 persona kanë ndërruar jetë për shkak të virusit teksa ka vijuar procesi i vaksinimit me 1134 persona të tjerë. “Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në […]

15 viktima dhe mbi 1 mijë raste të reja me COVID-19 në Shqipëri


Ministria e Shëndetësisë së Shqipërisë ka bërë të ditur bilancin e 24 orëve të fundit me Covid-19 në Shqipëri. Sipas autoriteteve, në 3998 testime kanë rezultuar 1021 raste të reja dhe 15 humbje jete. Në 24 orët e fundit janë shëruar 1085 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 65,403 që nga fillimi […]

Katër Shenjat që Tregojnë se Po Goditeni nga Ishemia


Goditja në tru ose siç njihet ndryshe hemoragjia cerberale është një sëmundje që manifestohet kur qarkullimi i gjakut drejt trurit ndërpritet si pasojë e një bllokimi të një ene të gjakut. Statistikat mbi përhapjen e kësaj sëmundjeje janë të pakëta, megjithatë, mjekët thonë se në 40 përqind të rasteve personat e prekur nga ishemia mbeten […]

ISHP: Shqipëria kaloi pikun e valës së tretë të COVID-19


Përhapja më e madhe në Tiranë, Gjirokastër dhe Lezhë. Shqipëria ndodhet në valën e tretë të pandemisë. specialistët e Institutit të Shëndetit Publik thonë se piku i kësaj vale ishte javën që kaloi, kur në Shqipëri u shënuan 1239 raste, në 4562 testime të kryera. “Jemi në një valë të tretë të pandemisë dhe shpresojmë […]

Një shtet, një flamur, një shpirt


Altina Marmullaku Akrobatja është gjithmonë në kërkim të aventurës dhe gjetjes së mënyrave ndonjëherë ekstreme për ta çuar akrobacinë në ajër në një tjetër dimension. Jeta e Fiona Rushiti është në ajër, përshkruhet me adrelina dhe art të cilat bashkohen në një. Kësaj radhe Fiona Rushiti, talentin e saj në fushën e akrobatisë e shfaqi […]

VIDEO / Bashkia e Tiranës mbulohet nga flamuri i Kosovës, Veliaj: Ja kshu bohet! Dashni nga Tirana


Bashkia Tiranë është mbuluar e gjitha me flamurin e Kosovës. Ky veprim u bë në nder të përvjetorit të 13-të shpalljes së Pavarësisë së Kosovës. Është kryebashkiaku Erion Veliaj ai i cili ndau në Twitter videon e vendosjes së flamurit në faqen e Bashkisë. “Ja kshu bohet! Dashni nga Tirana. Kosova 13”, shkruan Veliaj përkrah […]

Gjirokastra, Shkodra e Lezha, qarqet më të goditura nga Covid-19


Gjirokastra, Shkodra dhe Lezha rezultojnë qarqet që në vitin 2020 kanë pasur rritjen më të lartë të fataliteteve shtesë, në raport me popullsinë përkatëse, duke marrë dhe goditjen më të madhe nga Covid-19. Sipas të dhënave zyrtare nga Gjendja Civile, nga rreth 6 mijë vdekje shtesë që u regjistruan në 2020-n në krahasim me vitin […]

Raporti i BE-së/ Shqipëria, vendi me përqindjen më të lartë të punësimit për vitin 2019


Në raportin e financuar nga Bashkimi Europian, Shqipëria është vendi me përqindjen më të lartë të punësimit për vitin 2019 në rajon. Gjatë një konference për shtyp, Tirana zyrtare deklaroi se konstatimi i këtij raporti është fakt dhe konfirmon edhe raportin e Bankës Botërore, i cili thotë se Shqipëria është vendi me papunësinë më të […]

KEDS njofton për punime në rrjet, në këto zona do ketë ndërprerje të rrymës


KEDS ka bërë të ditur se si rrjedhojë e punimeve në rrjet, në disa vende do të ketë ndërprerje të rrymës. Me anë të një komunikate për media, KEDS ka njoftuar për lokacionin dhe orarin ku do të ketë ndërprerje. Njoftimi i plotë: Gjakovë TS 35/10 kV Malisheva do të ndërprehet: Dalja 10 kV Mirusha […]

Shqipëri, 4 të vdekur dhe 670 të infektuar të rinj me COVID-19


Ministria e Shëndetësisë dhe e Mbrojtjes Sociale në Shqipëri ka njoftuar për rastet e reja me coronavirus. Kështu, në orët e fundit në Shqipëri raportohen 670 raste të reja me Covid-19 dhe katër të vdekur. Po ashtu gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 505 pacientë, duke e çuar kështu numrin total të të shëruarve […]

Rënia e Shpeshtë e Flokëve – Zgjidhja e Përhershme e Problemit


Konsiderohen si gjysma e bukurisë së portretit, por kujdesi për to shpesh fillon pasi shfaqen dhe problemet e para. Probleme të cilat kryesisht kanë të bëjnë me rritjen e tyre apo rënien e shpeshtë. Një njeri i shëndetëshëm ka mesatarisht 80,000 deri në 120,000 fije floku, ku prej tyre 50 deri në 100 mund të […]

Lushnja dhe Fieri Prodhojnë 34% të Perimeve


Shqipëria e rriti prodhimin e perimeve me 8 për qind në vitin 2019, duke e çuar totalin në 1,2 milionë tonë, 34% e të cilave prodhohen në Fier dhe në Lushnjë raporton INSTAT. Divjaka është bashkia me prodhimin më të lartë të perimeve në rang vendi me 14.4 për qind të totalit. Në vitin 2019 […]

Shqipëri, 660 raste të reja dhe 5 viktima nga COVID-19


Në 24 orët e fundit, 660 persona kanë rezultuar me koronavirus nga 3695 testime të kryera në terren, dhe 5 të tjerë kanë ndërruar jetë si pasojë e sëmundjes infektuese në Shqipëri. Më së shumti raste të reja sipas Ministrisë së Shëndetësisë, janë konfirmuar në Tiranë – 250, Vlorë 39, Kurbin 34, Durrës dhe Lushnje […]

Në Shqipëri shënohen 4 viktima dhe 707 raste të reja me COVID-19


Gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri janë konfirmuar 707 raste të reja me koronavirus nga gjithsej 3307 testime të kryera, ka bërë të ditur sot Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale. Më së shumti raste të reja janë konfirmuar në Tiranë – 267, pasuar nga Durrësi me 53, Elbasani 34, Vlora 30, Berati 22 […]

5 viktima dhe 656 raste të reja me Covid-19 në Shqipëri


Ministria e Shëndetësisë e Shqipërisë thotë se pesë qytetarë kanë humbur jetën në 24 orët fundit, ndërkohë janë evidentuar 656 raste të reja me Covid-19. Ky është njoftimi i plotë: Janë kryer 3727 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 656 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 190 raste në Tiranë, 49 raste […]

Vijon vaksinimi kundër COVID-19 në Shqipëri


Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ishte sot në stadiumin “Air Albania” ku vaksinimi në ditën e dytë po vijon me epidemiologë nga Tirana, Durrësi, Kruja e Kavaja, për të garantuar asgjësimin e rrezikut nga armiku i padukshëm të skuadrës së atyre që bëjnë testimet nëpër shtëpitë e qytetarëve me simptoma të COVID-19. I shoqëruar nga […]

Thirrja e tretë e IPARD II – Fermerët Kanë Kohë Për Aplikime Deri Në 25 Janar


Fermerët dhe sipërmarrësit që duan të investojnë në sektorin e bujqësisë dhe agropërpunimit, kanë kohë deri më datën 25 janar 2021, për të aplikuar në thirrjen e tretë të Programit IPARD II, që financon grant deri në 60% të vlerës së investimit të tyre. Në thirrjen e tretë IPARD II financon 29.1 milionë euro në […]

Shqipëri, 6 të vdekur dhe 697 raste të reja me COVID-19


Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri thotë se në 24 orët e fundit  gjashtë pacientë kanë ndërruar jetë, ndërkohë janë konfirmuar edhe 697 raste të reja me Covid-19. Autoritetet teksa bëjnë bilancin konfirmojnë se numri i të shtruarve në katër spitalet Covid ka shkuar në 260, ku 19 prej tyre janë në terapi intensive dhe tre […]

Shqipëri, 7 të vdekur e 725 raste të reja me Covid-19


Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën apel qytetarëve të kufizojnë kontaktet. Mbajtja e detyrueshme e maskës, ruajtja e higjienës personale dhe distancës fizike janë mjetet që secili ka në dorë për të mbajtur larg virusin e rrezikshëm. Komiteti Teknik i specialistëve ka marrë vendimin që të vazhdojnë të mbeten në fuqi masat e […]

Shqipëri, 11 viktima dhe 660 raste të reja me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit.


Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale në Shqipëri i bën apel qytetarëve të kufizojnë kontaktet. Mbajtja e detyrueshme e maskës, ruajtja e higjienës personale dhe distancës fizike janë mjetet që secili ka në dorë për të mbajtur larg virusin e rrezikshëm. Duke ju informuar se nga sot kufizimi i levizjes, i aktiviteteve të bareve dhe […]

Statistikat e inaktivitetit/ Zbuloni qytetet, ku burrat dhe gratë janë më “dembelë”


Në fund të tremujorit të tretë në vend kishte 943 mijë persona të konsideruar inaktivë, të cilët janë mbi 15 vjeç dhe të aftë për punë, por që kanë zgjedhur të mos punojnë, për arsye, si për shembull pamundësi për të punuar, mungesë motivimi dhe moskërkim për punë, ndjekje të shkollës, apo përkushtim pas familjes. […]

Shqipëri, 6 të vdekur dhe 574 raste të reja me koronavirus


Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri ka njoftuar se në 24 orët e fundit janë raportuar 6 të vdekur në përballje me koronavirusin. Njoftohet se numri i të prekurve me CIVID-19 gjatë kësaj periudhe është 574 persona, derisa numri i të shëruarve në 24 orët e fundit është 578. Njoftimi i plotë i Ministrisë së Shëndetësisë:  […]

Shqipëri: 318 raste të reja dhe 11 humbje jete në 24 orët e fundit nga COVID-19


Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale në Shqipëri ju bën apel qytetarëve, respektoni rregullat gjatë festave për të parandaluar përhapjen e COVID-19. Shmangni grumbullimet dhe ruani distancimin fizik; vendosni maska mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë; kujdeseni për higjenën vetjake. Është koha të zbatojmë me përpikmëri këto tre rregulla, për mbrojtjen e shëndetit. Situata e […]

KEDS njofton: Sot do të ketë ndërprerje rryme në disa lokacione


Kompania për distribuimin e energjisë elektrike, KEDS, ka njoftuar se sot, për shkak të disa punimeve në rrjet, do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa lokacione. Kjo do të jetë sipas rajoneve: Rajoni i Prishtinës: Nga TS 220/35/10(20)kV Podujeva do të ndërprehet: Dalja 10 kV Ballovc (kodi: 14000008) prej orës 09:00 deri në ora […]

Shqipëri, nëntë të vdekur nga koronavirusi


Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 2184 testime, nga të cilat 514 persona kanë rezultuar pozitivë. Në 24 orët e fundit kanë humbur jetën edhe nëntë persona, shkruan A2 CNN. Ndërkohë, gjatë ditës së djeshme janë shëruar 514 persona. Aktualisht në katër spitalet COVID […]

Shqipëri, tetë të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit


Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 2198 testime, nga të cilat 510 persona kanë rezultuar pozitivë. Në 24 orët e fundit kanë humbur jetën edhe tetë persona, shkruan A2 CNN. Ndërkohë, në 24 orët e fundit janë shëruar 477 persona. Aktualisht në katër spitalet […]

Shqipëri, 8 të vdekur dhe 510 raste të reja me koronavirus


Në 24 orët e fundit në Shqipëri janë shënuar 8 humbje jete dhe 510 raste të reja me coronavirus nga 2198 testime, ndërsa të shëruarit janë 477. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 224 raste në Tiranë, 40 në Fier, 35 në Durrës, 22 në Shkodër, 21 në Vlorë, 16 në Mirditë, […]

Koronavirusi në Shqipëri, bie numri i të shtruarve në spitale


Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 2210 testime, nga të cilat 503 persona kanë rezultuar pozitivë. Në 24 orët e fundit kanë humbur jetën edhe gjashtë persona, shkruan A2 CNN. Ndërkohë, për të tretën ditë radhazi, numri i personave të infektuar është më i […]

Zvicra ndihmon Shqipërinë me 58 aparate koncentratorë të oksigjenit


Qendrat shëndetësore në Tiranë, Fier dhe Dibër janë furnizuar me aparate koncentrues oksigjeni dhe pajisje mbrojtëse për t’u përdorur për pacientët me sëmundje jo-infektive si dhe për ata me forma mesatare të Covid-19 Ambasada e Zvicrës në Shqipëri përmes projektit të saj ‘Shëndet për të Gjithë’ ka përfunduar shpërndarjen e 58 koncentruesve të oksigjenit për […]

Të kërkuar nga Interpol për trafik droge, ekstradohen dy shqiptarë në Itali


Ishin shpallur në kërkim ndërkombëtar për trafik të lëndëve narkotike, arrestohen në Tiranë me qëllim ekstradimi drejt Italisë dy shtetas. Sipas policisë është arrestuar një 49 vjeçar i cili është kishte rolin e një menaxheri të një grupi që merrej me trafikim droge. Ky shtetas, në periudha të ndryshme kohore, merrej me sigurimin e lëndës […]

Kosovari i kërkuar nga Bosnjë e Hercegovina, arresohet në Kukës


Një shtetas i Kosovës, i shpallur në kërkim nga autoritetet në Bosnjë dhe Hercegovinë, është arrestuar në Kukës, pas një bashkëpunimi në mes policisë së Kukësit dhe Interpol Tirana. “Shtetasi A. K. u ndalua në hyrje të pikës së kalimit kufitar të Morinës, pasi gjatë përpunimit dhe verifikimit të të dhënave në sistem rezultoi person […]

11 humbje jete në 24 orët e fundit në Shqipëri


Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale në Shqipëri informon për situatën COVID19 në 24 orët e fundit: Janë kryer 2615 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 580 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 185 raste në Tiranë, 28 raste në Vlorë, 25 raste në Lezhë, 23 raste në Shkodër dhe Elbasan, 21 […]

Shqipëri: 787 raste të reja dhe 15 humbje jete në 24 orët e fundit


Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale në Shqipëri ka informuar për situatën COVID19 në 24 orët e fundit. Janë kryer 2745 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 787 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:267 raste në Tiranë, 43 raste në Berat, 41 raste në Durrës, 40 raste në Shkodër, 38 raste në […]

Arrin në 50 mijë numri i personave të infektuar me COVID-19 në Shqipëri


Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 809 raste të reja dhe 12 humbje jete si pasojë e COVID-19. Vijon të ketë shifra të larta infektimesh, ku nga 2 mijë e 711 testime të kryera në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë 809 qytetarë. Numri i përgjithshëm […]

Shqipëri: 13 viktima dhe 661 raste të reja me COVID-19


Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri njofton se janë regjistruar 661 raste të reja me COVID-19 dhe kanë humbur jetën 13 qytetarë në 24 orët e fundit. Në njoftim thuhet se janë kryer 2 mijë e 108 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 661 qytetarë. Në 24 orët e fundit janë shëruar 505 qytetarë, duke e çuar […]

I njihni Ervinin dhe Klodianin? Veliaj na njeh me dy heronjtë e heshtur që garantojnë shëndetin e fëmijëve në çerdhet, kopshtet e shkollat e Tiranës


I njihni Ervinin dhe Klodianin? Ata janë kolegë shembullorë të Bashkisë së Tiranës, e të dy kanë një mision të përbashkët – dezinfektimin e çerdheve, kopshteve e shkollave të kryeqytetit. Kryetari I Bashkisë Erion Veliaj ka publikuar në twitter një pjesëz nga puna e përditshme e dy heronjve të heshtur të kryeqytetit të cilët garantojnë […]

Shqipëri, 14 të vdekur nga COVID-19


Në 24 orët e fundit në Shqipëri situata paraqitet si vijon: Janë kryer 2714 testime, duke përfshirë këtu edhe testet e shpejta që kanë nisur të përdoren në 24 orët e fundit dhe kanë rezultuar pozitivë 873 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 364 raste në Tiranë, 100 raste në Fier, […]

Shqipëri, 15 të vdekur dhe 752 raste të reja me COVID-19


Në 24 orët e fundit situata me COVID-19 në Shqipëri paraqitet si vijon: Janë kryer 2620 testime, duke përfshirë këtu edhe testet e shpejta që kanë nisur të përdoren në 24 orët e fundit dhe kanë rezultuar pozitivë 752 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:241 raste në Tiranë, 77 raste në […]

Covid19 – Flasin specialistët: Java Tjetër Vendimtare për Masat të Reja


Prej Shtatorit 2020 në vendin tonë ka pasur rritje të shpejtë ditë pas dite të numrit të infektuarve dhe vdekjeve nga Covid-19. në të tërë Shqipërinë sot numërohen 20973 raste aktive dhe 450 persona të shtruar në tre spitalet e dedikuara. Teksa pritej që dimri të shtonte më tej numrin e infektimeve ditore po kështu […]

Shqipëri, 14 të vdekur dhe 753 raste të reja me COVID-19


Në Shqipëri janë kryer 2532 testime, duke përfshirë këtu edhe testet e shpejta që kanë nisur të përdoren në 24 orët e fundit dhe kanë rezultuar pozitivë 753 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 431 raste në Tiranë, 49 në Berat, 48 në Durrës, 46 në Lezhë, nga 23 raste në […]

Shqipëri: 695 raste të reja dhe 17 humbje jete në 24 orët e fundit


Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale në Shqipëri u bën apel qytetarëve të mos e ulin vigjilencën për respektimin e rregullave dhe të shmangin daljet e panevojshme, për të ndihmuar në ndërprerjen e zinxhirit të infeksionit dhe për të ulur numrin e të prekurve nga virusi SARS-COV2. Në 24 orët e fundit paraqitet si vijon […]

Efekti i Covid Në Popullsi – Cilat Janë Qytetet Më Të Goditura


Shkodra dhe Lezha rezultojnë qarqet që kanë pasur rritjen më të lartë të jetëve të humbura në raport me popullsinë përkatëse në tremujorin e tretë të këtij viti, në krahasim me korrik-shtator 2019. Pas tyre renditen Korça, Durrësi dhe Tirana. Të dhënat e përpunuara nga Monitor, bazuar mbi statistikat e INSTAT për vdekjet në tremujorin […]

Agjencia evropiane e lajmeve rendit Tiranën mes 5 qyteteve që duhen vizituar për Krishtlindje


Me shumicën e shteteve anëtare të Bashkimit Evropian dhe Zonës Shengen në “lockdown” dhe vendosjes së ndalimit të hyrjeve, udhëtarët e Krishtlindjeve që duan të provojnë sesi festohen Krishtlindjen jashtë vendit, s’ janë në gjendje të vizitojnë disa nga qytetet evropiane të njohura për atmosferën e tyre të Krishtlindjeve. Por, Agjencia e njohur e lajmeve […]

16 të vdekur dhe 840 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri


Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale publikon të dhënat e 24 orëve të fundit lidhur me pandeminë COVID-19 në Shqipëri. Nga 2,374 testime ka rezultuar pozitiv 840 raste të reja dhe 16 humbje jete në 24 orët e fundit. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 345 raste në Tiranë, 75 raste në […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 06 Dhjetor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2374 testime, 331 të shëruar, 840 raste të reja dhe 16 humbje jete në 24 orët e fundit    Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u bën apel qytetarëve të mos e ulin vigjilencën për respektimin e rregullave dhe të shmangin daljet e panevojshme, për të ndihmuar në ndërprerjen e zinxhirit […]

846 raste të reja me Covid, në Delvinë 10 raste, Saranda s’ raporton asnjë


.Ministria e Shëndetësisë njofton se këtë të shtunë janë regjistruar 846 raste të reja dhe 19 viktima.Tirana është qyteti me më shumë raste të reja për të ndjekur nga Durrësi dhe Fieri. “265 raste në Tiranë, 113 raste në Durrës, 108 raste në Fier, 82 raste në Elbasan, 74 raste në Vlorë, 72 raste në […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 05 Dhjetor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2308 testime, 312 të shëruar, 846 raste të reja dhe 19 humbje jete në 24 orët e fundit Ministria e Shëndetësisë u bën apel qytetarë të mos e ulin vigjilencën për respektimin e rregullave të distancës, maskës së detyrueshme, higjienës dhe kufizimit të kontakteve, për të ndërprerë zinxhirin e infeksionit dhe […]

I pari i bardhebluve, Refik Halili: S’merremi me gjyqtarët, mendjen e kemi te ndeshja e radhës


Derbi i parë i këtij sezoni s’ ka njohur asnjë fitues, teksa përballja u mbyll me rrjeta të paprekura nga të dy krahët. Pas përfundimit të ndeshjes, presidenti i Tiranës ka folur për mediat e pranishme në stadiumin “Air Albania”. Refik Halili ka sqaruar edhe njëherë çështjen e largimeve te bardheblutë, ndërsa sa i përket […]

Shqipëri, 18 viktima dhe 81 raste të reja me koronavirus


Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri ka raportuar se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 2.264, nga ku kanë rezultuar pozitivë 801 qytetarë. Ndarja gjeorgrafike e rasteve është, 349 raste në Tiranë, 49 raste në Vlorë, 41 raste në Lushnje, 39 raste në Lezhë, 32 raste në Shkodër dhe Korçë, 31 raste në Tepelenë, 23 […]

LIVE Kategoria Superiore | 20 minuta nga fundi i derbit Tirana – Partizani, ky është rezultati


Kanë mbetur edhe 20 minuta deri në fund të derbit Tirana – Partizani. Edhe më tutje s’ ka gol të shënuar, ani pse skuadrat me ngulm po e kërkojnë atë të epërsisë, përcjell GazetaBlic. Pikët janë jetike sidomos për vendasit, teksa “Demat” me siguri se do të ishin të kënaqur edhe me një barazim. 70′ […]

18 viktima nga Covid-19 dhe 801 raste të reja në Shqipëri


Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale në Shqipëri ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit lidhur me pandeminë Covid-19. Nga 2.264 testime kanë rezultuar pozitivë 801 qytetarë, ndërsa kanë  vdekur 18 pacientë. Të infektuarit vijnë nga këto bashki 349 raste në Tiranë, 49 raste në Vlorë, 41 raste në Lushnje, 39 raste në […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 04 Dhjetor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2264 testime, 490 të shëruar, 801 raste të reja dhe 18 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të shmangin çdo lloj grumbullimi, të kufizojnë kontaktet dhe lëvizjet e panevojshme, për të frenuar përhapjen e COVID19. Ju rikujtojmë domosdoshmërinë për […]

Formacionet zyrtare: Tirana – Partizani


detyrimisht derbi i javës së gjashtë në kategorinë superiore. Rivalët e kryeqytetit shqiptar, Tirana dhe Partizani do të ndeshen në kuadër të përballjes së parë të edicionit të ri, përcjell GazetaBlic. “Demat e Kuq” llogariten favoritë, megjithëse ky epitet në këso ndeshjes s’ është se luan shumë rol. Partizani e ka filluar më mirë kampionatin, […]

Autoriteti i Konkurrencës: Prodhuesit e Miellit Fiksojnë Çmimin Me Marrëveshje


Autoriteti i Konkurrencës ka arritur në përfundimin se kompanitë e prodhimit dhe tregtimit të miellit në vend përcaktojnë me marrëveshje çmimet e shitjes së këtij produkti. Në përfundim të hetimit të thelluar të tregut, është konstatuar sjellja e bashkërenduar midis ndërmarrjeve Agro Blend, Miell Tirana, Bloja, Atlas dhe Atlas Mills, në tregun e importit të […]

Duro parashikon derbin Tirana-Partizani – GazetaBlic


Nesër luhet derbi i kryeqytetit mes Tiranës dhe Partizanit. Kryendeshja e futbollit shqiptar nis prej orës 18:00 në një “Air Albania” pa tifozë. Shpëtim Duro ka provuar emocionet e kësaj sfide në pankinën e Partizanit, ekip që e ka drejtuar disa herë. Trajneri i njohur shqiptar flet rreth derbit të kryeqytetit në një lidhje direkte […]

Muçi “kërcënon” Partizanin para derbit: Do të shënojë tre gola


Ernest Muçi dëshi ron të shënojë tre gola në derbin e nesërm. Njeriu që vjet tundi tri herë rrjetën e të kuqve është gati të përsërisë edhe sivjet të njëjtin sukses, por këtë herë në një ndeshje të vetme. Në një intervistë për “Panorama Sport”, Muçi rrëfeu pritshmëritë e tij të skuadrës në këtë derbi. […]

Shqipëri, 782 raste të reja dhe 13 humbje jete në 24 orët e fundit


Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Shqipëri informon për situatën e COVID19 në 24 orët e fundit. Janë kryer 2.256 testime në 24 orët e fundit, prej të cilave 131 testime janë kryer për arsye depistimi.Në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë 782 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 3 Dhjetor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2.256 testime, 572 të shëruar, 782 raste të reja dhe 13 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të shmangin çdo lloj grumbullimi, të kufizojnë kontaktet dhe lëvizjet e panevojshme, për të frenuar përhapjen e COVID19. Ju rikujtojmë domosdoshmërinë për […]

782 raste të reja me Covid, në Sarandë 46 raste


13 humbje jete dhe 782 raste të reja. Ky është bilanci i Ministrisë së Shëndetësië sa i përket shifrave të COVID në 24 orët e fundit në vendin tonë.13 qytetarët që kanë humbur betejëm në spitalet COVID janë: 2 nga Fieri, 2 nga Vlora, 2 nga Berati, 2 nga Durrësi, 1 nga Tirana, 1 nga Lushnja, […]

Organizata Politike, për skandalin 7 milionësh të ATK-së: shpërdorimet e oligarkut Mane kalojnë kufirin


Grupi i aktivistëve nga Tirana, Organizata Politike ka thënë sot se hetimet e nisura nga Prokuroria Speciale e Kosovës për aferën 7 milionëshe të ATK-së dhe oligarkut Samir Mane, e çojnë vëmendjen në Shqipëri. E njohur për mbështetjen që u jep minatorëve të Minierës së Kromit në Bulqizë, të shtypur nga kompania Albchrome e Samir […]

Në Shqipëri, 17 të vdekur dhe 705 raste të reja me COVID-19


Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë regjistruar 705 raste të reja me COVID-19 në 2186 teste të kryera. Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se 17 persona kanë humbur jetën për shkak të virusit. “Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki: 386 raste në Tiranë, […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 2 Dhetor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2.186 testime, 528 të shëruar, 705 raste të reja dhe 17 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të shmangin çdo lloj grumbullimi, të kufizojnë kontaktet dhe lëvizjet e panevojshme, për të frenuar përhapjen e COVID19. Ju rikujtojmë domosdoshmërinë për […]

Punime të planifikuara nga KEDS, nesër deri në 12 orë pa rrymë disa qytete e fshatra


Kompania për distribuimin e energjisë elektrike në Kosovë, KEDS, ka njoftuar se edhe gjatë ditës së nesërme ka paraparë të kryejë disa punë në sistemin energjetik. Me këtë rast do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa fshatra dhe qytete të Kosovës. Koha më e gjatë e ndërprerjes do të jetë 12 orë. Ky […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 1 Dhjetor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2176 testime, 535 të shëruar, 832 raste të reja dhe 12 humbje jete në 24 orët e fundit Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të shmangin çdo lloj grumbullimi, të kufizojnë kontaktet dhe lëvizjet e panevojshme, për të frenuar përhapjen e COVID19. Ju rikujtojmë domosdoshmërinë për të […]

Daja: Derbi? Ndeshje për t’u fituar


Ilir Daja po bën një punë shumë të mirë te Partizani, skuadra e tij ndodhet në formë shumë të mirë dhe kryeson Kategorinë Superiore me 10 pikë, po aq sa ka edhe Vllaznia. Trajneri i njohur flet rreth fitores 4-0 ndaj Skënderbeut në një lidhje direkte me emisionin “Pressing” në ABC, aty ku ndalet edhe […]

“High-five” i famshëm, tifozët e Tiranës provokojnë: – 5 ditë


Tifozët e Tiranës kanë provokuar me anë të një postimi në rrjetet shoqërore. Tifo-grupi “Tirona Fanatics” i ka kujtuar Partizanit humbjen e thellë 5-1 në sezonin e shkuar. Prej atij rezultati, mbështetësit bardheblu nisën të thumbonin me anë të pëllëmbës siç takohen dy persona ose siç njihet ndryshe “High Five”. “-5 ditë”, shkruajnë Fanaticsat në […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 30 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 1948 testime, 368 të shëruar, 557 raste të reja dhe 12 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të shmangin çdo lloj grumbullimi, të kufizojnë kontaktet dhe lëvizjet e panevojshme, për të frenuar përhapjen e COVID19. duhet të respektoni rregullat […]

Nica dhe Zemani – Rrëfim nga Niazi Nelaj


(Nje familje e thjeshte shqiptare, me histori interesante) – Nga Niazi NelajNdoshta s’ do te perfillesha per te hedhur ne leter kete histori te kahershme dhe te re, po te mos kish qene ajo mbasdite fatlume e kater janarit te vitit 2013, kur, se bashku me bashkeshorten shkuam ne shtepine e te moshuares Nice, e […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 29 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2.253 testime, 329 të shëruar, 835 raste të reja dhe 11 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve që të shmangin kontaktet jashtë rrethit familjar dhe çdo lloj grumbullimi, për të kufizuar përhapjen e COVID19. Respektoni rregullat, duke vendosur maskën […]

Rritet numri i të prekurve me COVID-19 në Shqipëri


Në Shqipëri rastet e reja ditore me COVID 19 kërcyen sot në nivelin e 835 të prekurve, një ndër shifrat më të larta të regjistruara deri më tani. Më 20 nëntor, ishte regjistruar maksimumi me 836 raste, por kur ishin realizuar 2677 testime, një nga shifrat rekord. Ndërkohë që në 24 orët e fundit janë […]

Covid-19 në Shqipëri, 11 viktima dhe mbi 800 raste në 24 orët e fundit


11 persona kanë humbur jetën nga koronavirusi në Shqipëri, në 24 orët e fundit, raportoi Ministria e Shëndetësisë. në të ardhmen më parë, numri i viktimave të raportuara ishte 16. Ndërkohë, 835 janë rastet e reja me koronavirus nga 2.253 testime, prej të cilave 133 janë testime janë kryer për arsye depistimi. Në 24 orët […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 28 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2.026 testime, 397 të shëruar, 545 raste të reja dhe 16 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve që të shmangin kontaktet jashtë rrethit familjar dhe çdo lloj grumbullimi, për të kufizuar përhapjen e COVID19. Respektoni rregullat e higjienës, maska […]

Kamberi: s’ frikësohem, edhe pse jetoj në shtetin që u përfshi në vrasjen e kryeministrit të vet


Në Kuvendin e Serbisë, që duket si një tjetër objekt në pronësi të presidentit serb, Aleksandër Vuçiq, është vetëm një zë ndryshe. Fjalimi, që konsiderohet prej më të fuqishmëve në kuvendet e shteteve ballkanike, e ka autor Shaip Kamberin. Në seancën e fundit në Kuvendin e Serbisë, ai vendosi një flamur kuqezi para vetes. Me […]

Shqipëri, 18 të vdekur dhe 645 raste të reja me koronavirus


18 persona kanë humbur jetën nga koronavirusi në Shqipëri, sipas raportimit zyrtar të Ministrisë së Shëndetësisë. Në ndërkohë, gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 2201 testime nga të cilat 645 persona kanë rezultuar pozitivë me COVID-19. Në 24 orët e fundit janë shëruar 403 persona. Aktualisht në tri Spitalet COVID po trajtohen 363 pacientë, […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 27 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2.201 testime, 403 të shëruar, 645 raste të reja dhe 18 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve që gjatë ditëve të festave të nëntorit të shmangin grumbullimet masive me më shumë se 10 vetë, të shmangin kontaktet jashtë rrethit […]

18 të vdekur dhe 645 raste të reja me Covid-19 në Shqipëri


Shqipëria është përballur sërish me një rritje të të vdekure nga COVID-19, ku gjatë 24 orëve kanë humbur jetën 18 të prekur. Gjatë 24 orëve të fundit, janë kryer 2.201 testime, ku kanë rezultuar pozitivë 645 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar: 272 raste në Tiranë, 56 në Durrës, […]

FOTO: Vetëm 5 ditë pasi blen atlete të shtrenjta “firmato” në dyqanin SPORT VISION në qendrën KRISTAL, 13 vjeçarit nga Tirana i ndodh e pabesueshmja!


Oni është një 13 vjeçar nga Tirana, banor i udhës Sami Frashëri, nxënës i shkollës ELITE, i pasionuar pas videogame dhe pianos. Një të dielë, në fund të tetorit të këtij viti ai ka shkuar me prindërit në qendrën tregtare KRISTAL në kryeqytet dhe ka hyrë në dyqanin e veshjeve sportive SPORT VISION që ndodhet […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 26 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2.174 testime, 321 të shëruar, 656 raste të reja dhe 10 humbje jete në 24 orët e fundit Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të shmangni lëvizjet e panevojshme dhe të kufizohen kontaktet, për të parandaluar përhapjen e COVID19. Të gjithë qytetarët duhet të respektojnë rregullat, për ruajtjen […]

Shqipëri, 10 të vdekur dhe 656 raste të reja me koronavirus


Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri njoftoi se 10 persona kanë ndërruar jetë nga COVID-19 në 24 orët e fundit. 656 raste të reja janë konfirmuar nga 2174 testime, ndërsa 321 persona raportohet të jenë shëruar. Aktualisht në tri Spitalet COVID po trajtohen 469 pacientë, ku nga ta 15 janë në terapi intensive dhe katër pacientë […]

Shqipëri, një vit pas tërmetit, mbi 50 të arrestuarit janë të lirë


Në Shqipëri, një vit pas tërmetit të fortë që goditi vendin, hetimet e nisura për shkatërrimet e shumta që ndodhën, me pasojë dhe vdekjen e dhjetra qytetarëve, s’ janë mbyllur akoma, me përjashtim të Durrësit. Nga mbi 50 të arrestuarit thuajse të gjithë kanë lënë qelitë, ndërsa ka patur dhe raste, si ai i drejtoreshës […]