Panik në mes të qytetit, ndërtesa gjigande nis të lëkundet pa arsye


[ad_1] Moti ishte i bukur dhe toka e qetë… ndaj dhe lëkundja e një gradaçele në zemër të një qyteti në Kinë, shkaktoi panik tek mijëra persona që ndodheshin brenda e jashtë saj. ngjarja e pazakontë dukuri në qytetin e Shenzhen, në jug të Kinës. Sipas asaj që shkruan CNN, gadaçela 291 metra e lartë, […]

Përbërësit në produktet e pastrimit mund të rrisin rrezikun e sëmundjes së Parkinsonit dhe kancerit


[ad_1] Shkencëtarët paralajmërojnë rritja e numrit të rasteve të sëmundjes Parkinson mund të ketë lidhje me një substancë që gjendet në disa produkte pastrimi, siç janë pastruesit e qilimave dhe pastruesit e bojërave dhe njollave. Numri i amerikanëve me sëmundjen e Parkinsonit është rritur me 35 për qind gjatë dekadës së fundit dhe mund të […]

Pashkët – Kalimi (kapërcimi) nga Skllavëria në liri nga vdekja në jetë, nga errësira në dritë


[ad_1] Shkrim nga: Nosh Gjolaj Pashkët s’ janë asgjë tjetër përveç kalimi i mistershëm i Jezu Krishtit nga jeta tokësore nëpër mes vdekjes në jetën e pasosur. Kjo festë krishtere rrjedh nga festa hebraike “pasha” (“peseh”), përkujtimi i madhështor i kalimit etërve të tyre nga skllavëria e Egjiptit, nëpër Detin e kuq, në liri kah […]

Studimi i ri: Zonat ku përhapen më shumë sëmundjet infektive


[ad_1] Një studim i botuar në revistën Frontiers in Veterinary Science, sugjeron se shpërthimet e sëmundjeve infektive kanë më shumë të ngjarë të ndodhin në zonat e shpyllëzimit* dhe plantacionet e monokulturës* Ndryshimi i përdorimit të tokës është një faktor i rëndësishëm në shfaqjen e viruseve zoonotike të tilla si COVID-19 dhe sëmundjeve të mbartura […]

Kultivimi i Thanave Shqiptare – Risia Fitimprurëse nga Frutat Medicinale    


[ad_1] Shumë prodhime shqiptare janë krejt autentike, natyrale e shumë të çmuara për vlerat shëndetësore që kanë. Së fundmi, fermerët kanë nisur me mençuri t’i kushtojnë një rëndësi të veçantë kultivimit të bimëve medicinale, e në veçanti frutave medicinale. Sipas të dhënave të AgroWeb.org falë kushteve klimatike të përshtatshme, Shqipëria është ndër zonat më ideale […]

FOTO: “Rover Perseverance” i NASA kap pamjet e mahnitshme nga planeti Mars


[ad_1] Rover Perseverance e NASA-së është ulur në Mars më 18 shkurt, pas gati shtatë muaj nga nisja e udhëtimit nga Toka. Ndërkohë, në BBC janë publikuar disa nga imazhet që janë marrë nga vendi i uljes,  Jezer Crater, në veri të ekuatorit të Planetit të Kuq. Në fotot e publikuara është një përzgjedhje e tyre, […]

Kikirikët, Si t’i Rrisni Krejt Lehtë në Shtëpi


[ad_1] Kikirikët mund të rriten lehtësisht në kushtet e shtëpisë, Po qe se plotësoni kushtet që kjo bimë arrore kërkon. Kikirikët kanë nevojë për 8 orë ndriçim dielli, tokë të pasuruar dhe të shkrifët dhe një sistem të mirë kullimi. Dheu që do të përdorni për rritjen e kikirikëve nevojitet të jetë i pasuruar me […]

rruga e Qumështit mund të jetë e mbushur plot me jetë aliene!


[ad_1] rruga e Qumështit mund të jetë e mbushur plot me jetë aliene, kanë zbuluar specialistët në një studim të ri që thekson se uji mund të ketë qenë i pranishëm gjatë formimit të çdo planeti. Studiuesit nga Instituti GLOBE në Universitetin e Kopenhagës besojnë se uji ishte i nevojshëm për të formuar Tokën dhe […]

Flokë dhe Lëkurë Plot Shëndet – Përse duhet të Zgjidhni Produktet Organike


[ad_1] Flokët thuhet se janë gjysma e bukurisë e ndërsa portreti një nga hartat e dukshme që koha lë tek njeriu. Të dyja shpesh janë edhe tregues të shëndetit të të gjithë organizmit, çdo gjë që ndikon organizmin brenda pa dyshim që lë gjurmët e saj dhe jashtë. Kështu prej shekujsh kujdesi estetik, por dhe […]

Qumësht me Mjaltë – Baza e Shëndetit


[ad_1] Mjalti bën çudira. Qumështi është shumë i mirë për shëndetin gjithashtu. Të dyja së bashku janë jo vetëm një kombinim i shijshëm por edhe një armë e fortë për shëndetin e mirë. Mjalti përdoret gjërësisht prejse është antioksidant, antibakterial dhe anti inflamator. Qumështit nga ana tjetër i janë thurur lavde për vitaminat dhe mineralet […]

Përse duhet të Zgjidhni Verën Shqiptare


[ad_1] Për prodhimin e verës në Shqipëri mund të flitet shumë,  pasi mendohet qënë trojet tona kjo traditë të jetë nga më të vjetrat në Evropë. Që nga Epoka e Bronxit e më vonë nga Shqipëria tregtohej verë cilësore vendase drejt shumë vendeve si Italia apo Spanja. Prodhuar me lloje rrushi që i trashëgojmë akoma […]

Si mund ta përdorni Gentianën – Lulja shëruese e trevave shqiptare


[ad_1] E njohin si bar zemre, sanëz, kërrsanëxë, sancë, ksane, raven, lincurë – por emrin e ka Gentiana Emri i kësaj bime vjen nga Mbreti i Ilirisë, Genti, vendi i të cilit është djepi i shqipeve, shkruan “AgroWeb”. Bëhet fjalë për një barishte të hidhur që vjen nga bima e verdhë me emrin botanik Gentiana […]

Si e ndryshojnë pandemitë, shoqërinë njerëzore


[ad_1] Murtaja, Gripi Spanjoll, dhe sëmundje të tjera epidemike e kanë transformuar rrënjësisht mënyrën se si jetojnë njerëzit A do ta ndryshojë botën Covid-19? Po, Po qe se ajo është e ngjashme me pandemitë e dikurshme. Epidemitë dhe sëmundjet virale, kanë diktuar rregullisht rrjedhën e civilizimit njerëzor, duke vrarë miliona njerëz, dhe duke shkatërruar ekonominë. […]

Gentiana – Si Të Përgatisni Kurat me Bimën Shëruese


[ad_1] E njohin si bar zemre, sanëz, kërrsanëxë, sancë, ksane, raven, lincurë – por emrin e ka Gentiana Emri i kësaj bime vjen nga Mbreti i Ilirisë, Genti, vendi i të cilit është djepi i shqipeve. Bëhet fjalë për një barishte të hidhur që vjen nga bima e verdhë me emrin botanik Gentiana lutea. Ajo […]

Lajthia Shqiptare – Ringjallja e një Tregu të Sigurtë


[ad_1] Shqipëria pësoi gjatë viteve të tranzicionit dëmtime të mëdha të sipërfaqeve  me drufrutorë. Pas mbi 20 vitesh, fermerët po i rikthehen rimbjelljes duke gjetur rrugë të reja fitimi. Në Jug të Shqipërisë, interesimi më i madh është për agrumet kryesisht në zonat bregdetare, si dhe për arrat dhe lajthitë në zonat në brendësi. Lajthia […]

Alarmi i specialistëve: Miliarda gjinkalla sy-kuqe gati të dalin nga toka për të okupuar New York


[ad_1] Miliarda gjinkalla me sy të kuqe që kanë kaluar disa vjet duke lulëzuar në nëntokën e New York, do të dalin në sipërfaqe në pranverë për të okupuar disa zona të qytetit, njoftonin specialistët vendas, sipas mediave amerikane. specialistët e kanë quajtur “Brood X” koloninë e re me ngjyra të zezë, portokalli e të […]

Shqipëria para mundësisë për t’u bërë aktor botëror në eksportin e bostanorëve


[ad_1] Eksportet e bostanorëve janë rritur ndjeshëm vitet e fundit nga vetëm 28 mijë dollarë në vitin 2000 në rreth 5 milionë euro në vitin 2018. Një studim i nismës për Mbështetjen e Agrobiznesit në Shqipëri i mbështetur nga BERZH, tregon se prodhimi i bostanorëve për eksport ka akoma potencial të pashfrytëzuar dhe është një […]

Varieteti Më i Rrallë i Limonit në Botë Rritet në Shqipëri


[ad_1] Toka shqiptare është e bekuar në të mirat që ofron. Frutat e perimet më të shijshme, që s’ gjenden askund tjetër. Bëhet fjalë për një lloj shumë të veçantë limoni, të cilin me siguri s’ e keni hasur më parë. Njihet me emrin finger lime (limon gishti) ose caviar lime, dhe emrin latinisht e […]

“Lamtumirë ma!”, ish-ministrja humb nënën: Model që s’di a do ta arrijë dot


[ad_1] Ditën e sotme është ndarë nga jeta nëna e ish-ministres së Kultures, Mirela Kumbaro dhe këtë lajm e ka bërë të ditur vetë ish-ministrja në rrjetet shoqërore. Ajo i ka dedikuar disa fjalë tepër prekëse, teksa se e ëma, zysh Azbija e matematikës, ka shërbyer si një model, të cilin Kumbaro s’ do ta […]

Veliaj ironizon Bashën: Për të gjithë ka qenë herët a vonë e mbarë me diell, por për Lulin akoma ka shi, vranësira, përmbytje


[ad_1] Me përmirësimin e motit dhe ndalimin e reshjeve të shiut, situata e krijuar nga përmbytjet në vend është përmirësuar. Madje, moti i kthjellët i kësaj të premte ka bërë që të mos ndihen temperaturat e ulëta që kanë përfshirë vendin tonë. Ndonëse këto përmirësime janë të dukshme, kreu i opozitës Lulzim Basha vijon të […]

5 Ushqimet Më të Këqija për Trurin – Çfarë Thonë specialistët


[ad_1] Shprehja ne jemi çfarë hamë, merr kuptim më shumë se kurrë kur flasim për regjimin e përditshëm ushqimor të gjithësecilit. Një jetesë e shëndetshme është pikënisje për shëndet të mirë ndaj specialistët theksojnë fort nevojën për të ndjekur dietat e duhura ushqimore. Sipas të dhënave nga AgroWeb.org Dieta Mesadhetare cilësohet si më e shëndetshmja […]

Për Fermerët: Kushti Kryesor Për të Përfituar Naftën Pa Aksizë


[ad_1] Zëvendëskryeministri Erion Braçe u bëri sot thirrje fermerëve që të regjistrohen dhe të pajisen me NIPT për të marrë naftën pa akcizë. Braçe publikoi foto nga serrat dhe fushat e mbjella me sallatë dhe theksoi se këto janë produkti i parë masiv i këtij viti që do të shkojë për eksport. “Punë të mbarë […]

2020 nëpër fotografi, s’ ishte vetëm koronavirusi që shënoi këtë vit


[ad_1] Viti që lamë pas kishte filluar me zjarre të tmerrshme në Australi, që më pas filluan të përhapen në vende të ndryshme të botës, janë bërë gara të ashpra politike, por ishte pandemia e coronavirusit ajo që ndaloi të gjitha dukuritë tjera. Fillimisht shpërtheu në Wuhan të Kinës për t’u përhapur më pas në […]

Finoku Shqiptar – Perimja e Ëmbël dhe e Panjohur e Vendit


[ad_1] Siç tashmë edhe dihet, Shqipëria hyn tek ato vende që janë të bekuara për nga klima e mirë që i karakterizon. Kjo përkthehet në toka pjellore dhe më shumë bimësi. Pra, një mrekulli e natyrës e cila në vendin tonë mund të shfrytëzohet nga çdokush. Gjenden rreth 300 lloje bimësh aromatike dhe medicinale, shumica […]

Alarmi i specialistit: Kina po mbledh ADN-në e botës për një arsye të tmerrshme!


[ad_1] Republika Popullore e Kinës po mbledh prej vitesh AND-në e njerëzve nëpër botë për një arsye të tmerrshme, thotë publicisti Gordon Chang. Me mbi 80 milionë profile shëndetësore të krijuara tashmë, Kina ka sipas tij, bazën më të madhe të të dhënave të ADN-së në mbarë globin dhe po vazhdon ta zgjerojë atë. Në […]

Kush bleu toka për t’i shpronësuar përgjatë trasesë së autostradës Prishtinë- Gjilan?


[ad_1] I ftuar në debat në KALLXO.com zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi, ka premtuar se do t’i japë qasje në dokumente organizatës ‘FOL’ se kush bleu toka përgjatë autostradës Prishtinë – Gjilan. Mexhide Demolli – Nimani nga kjo organizatë u ‘ankua’ se 3 ministrat e fundit të Financave s’ kanë ofruar qasje në dokumentet e […]

Si Të Mbroheni Nga Produktet me Nitrate – Çfarë duhet të Dini Patjetër


[ad_1] Nitratet dhe nitritet janë substanca që industria ushqimore i përdor për zgjatjen e jetëgjatësisë së ushqimeve të caktuara. Këto bëhet fjalë për mishrat e paketuar, sallamet, salçicet, proshutat e të tjerë. Të dyja këto substanca rrisin rrezikun e kancerit në organizëm, paralajmërojnë ekspertën. Këto substanca kimike mund të ndosin edhe ujin e pijshëm për […]

Histori korrupsioni rugoviane, LDK e trajton bastionin si principatë


[ad_1] Visar Duriqi & Vranina Kelmendi Komuna e presidentit historik të Ibrahim Rugovës tashmë është kthyer në vendin më korruptiv në vend. Kjo fal anëtarit të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Haki Rugova dhe njerëzve që e rrethojnë. Rugova u arrestua gjatë kohës sa ishte duke e ushtruar postin e Kryetarit të Istogut. Arrestimi i […]

Për autostrada po i shpronësojnë tokat private, për ujëra të zeza


[ad_1] Komuna e Prishtinës është një nga komunat që arsyetohet se s’ po mund të ndërtojë kolektorët për ujërat e zeza për shkak të problemeve pronësore. Mirëpo, të njëjtat arsyetime i kanë edhe komunat e tjera kur deklarojnë se për projekte të ndryshme s’ po arrijnë t’i çojnë në fund meqenëse disa prona janë private. […]

NË KAMENICË/ Fshati i Delvinës, ku rrënojat mesjetare i kanë mbijetuar shekujve


[ad_1] Rrënojat e Kamenicës gjenden në rrethin e Delvinës, rrëzë shpatit jugperëndimor të Malit të Gjërë. Ato shtrihen mbi dy kodra të ulta, me pjerrësi të butë të bashkuara me një qafë të ulët prej lindjes në drejtim të perëndimit. Fshati, në të kaluarën, zinte dy lartësitë e kodrave, qafën që i bashkon ato, si […]

Shqipëri, pandemia s’ e ndal biznesin e kanabisit


[ad_1] Pandemia “Covid-19” s’ e ndaloi kultivimin e kanabisit. Gjatë 8 muajve të parë të vitit 2020, tendenca për kultivimin e kanabisit ka qenë në rritje. Të dhënat zyrtare nga Policia e Shtetit, për periudhën janar-gusht 2020 tregojnë se janë asgjësuar më shumë se 104,500 rrënjë drogë, janë kapur më shumë se 5,5 ton kanabis […]

Biskota Me Miell Misri – Të Lehta, Të Ëmbla Plot Shije


[ad_1] Biskotat me miell misri janë të lehta në përgatitje dhe shije. Përgatiten shpejt dhe thjeshtë dhe kanë një shije të mrekullueshme. Janë fantastike për të shoqëruar kafenë apo çajin por edhe lëngje të ndryshime frutash. Ideale për t’u konsumuar në çdo kohë të ditës  dhe gjatë përgatitjes mund të kombinohen me mënyra të ndryshme […]

Përse duhet të Përdorni Çajin e Ngrohtë të Rigonit Për Tretjen


[ad_1] Kërkesat për eksport janë në rritje dhe fermerët nga Shqipëria dhe nga Kosova janë tejet të përkushtuar për të rritur rigonin. Rigoni është një barishte aromatike plot shije që përdoret në kulinarinë Mesdhetare, i cili është i famshëm për aftësitë e mrekullueshme. Rigonin e alpeve shqiptare e gjeni në tregjet e fshatarëve ose në […]

A duhet të Shqetësoheni për Sasinë Nitrateve tek Uji i Pijshëm


[ad_1] Nitratet janë kimikate natyrale që gjenden në tokë, ajër dhe ujë. Ato gjithashtu përdoren si shtesa ushqimore për parandalimin e baktereve dhe përmirësimin e aromës dhe ngjyrës së ushqimeve. Përbërja e tyre është e njëjtë me atë të kaliumit, dhe mineraleve të tjera pasi përbëhen nga nitrogjeni dhe oksigjeni. Këto kimikate janë shumë të […]

A duhet të Shqetësoheni për Sasinë Nitrateve tek Uji


[ad_1] Nitratet janë kimikate natyrale që gjenden në tokë, ajër dhe ujë. Ato gjithashtu përdoren si shtesa ushqimore për parandalimin e baktereve dhe përmirësimin e aromës dhe ngjyrës së ushqimeve. Përbërja e tyre është e njëjtë me atë të kaliumit, dhe mineraleve të tjera pasi përbëhen nga nitrogjeni dhe oksigjeni. Këto kimikate janë shumë të […]

Shoqëria civile kundërshton vendimin e ministrit për rritjen e numrit të studentëve të Mjekësisë


[ad_1] 13 organizata të shoqërisë civile e kanë kundërshtuar vendimin e ministrit të Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj për rritjen e numrit të studentëve në Fakultetin e Mjekësisë. Organizatat përmes një letre e kanë konsideruar të papranueshëm vendimin e njëanshëm të Ministrit të Arsimit dhe Shkencës (MASh) për rritjen e numrit të studentëve për 50 […]

E gjithë Zona Industriale e Prishtinës është e uzurpuar, këto prona kanë vlerë milionëshe


[ad_1] Autorit i emisionit “Drejtësia në Kosovë”, Kreshnik Gashi, ka thënë se Zona Industriale e Prishtinës në drejtim të Fushë-Kosovës është e uzurpuar dhe për të s’ është marrë ndonjë veprim tash e 20 vite. Gashi në debatin “Jeta në Komunë” ku u diskutua për pazaret milionëshe me prona tha se vlera e këtyre pronave […]

Faktorët që Ndikojnë në Rritjen dhe Lulëzimin e Bimëve


[ad_1] Rritja e bimëve të shkëlqyera mund të jetë mjaft e vështirë, meqenëse ekzistojnë 6 faktorë që ndikojnë në rritjen dhe lulëzimin e prodhimit tuaj: ushqimi, furnizimi me ujë, intensiteti i dritës, Oksigjeni dhe CO2. Vazhdoni të lexoni, mbasi do ta shpjegojmë më hollësisht ndikimin e tyre. Shpjegimi i rritjes Të fillojmë me njohjen e […]

E kaluara kriminale e Shpresim Ukës, nga arratisja e tij pasi ishte dënuar, deri te falja e 4 viteve të dënimit nga Hashim Thaçi


[ad_1] Shpresim Ukaj, i cili ishte dënuar me 15 vite burgim në rastin “BLLACA” u fal nga ish-Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, vetëm në të ardhmen para se ky i fundit të jepte dorëheqje. Atij me dekretin e Presidentit iu falën plotë katër vite burgim. Ai po vuante dënimin me burgim prej 15 viteve për […]

Për mua Joe Biden, është president i ri i SHBA-ve


[ad_1] Shkruan politologu dhe ekonomisti: Arber Elshani Trumpin e fundosi dhe groposi përfundimisht covid19-shi, humbja e kontrollit mbi menagjimin e tij, pastaj humbja e miliona punësimeve te njerëzve dhe rënia drastike e ekonomisë më të madhe që përjetoj toka e bekuar ndonjeherë! Ashtu siç pata thënë në muajin shkurt, ashtu po e them edhe sot. […]

Patëllxhani i Oblikës – Perimja e Veçantë që Rrezikohet të Zhduket


[ad_1] Në zonën e Alpeve, kultivohet për më se 70-80 vjet, një varietet i patëllxhanit. Kjo bimë i përket species Solanum melongena L por nga qytetarët e zones njihet si “Patëllxhani i Oblikës”, duke enë se gjendet në Oblikë të Shkodrës. Fara e kësaj perimeje është mbajtur dhe ruajtur brez pas brezi. Aktualisht zë rreth […]

Arrin në 83 numri i viktimave nga tërmeti në Izmir


[ad_1] Arrin në 83 numri i viktimave nga tërmeti i së premtes në qytetin e Izmirit në Turqi, ndërkohë që janë nxjerrë nga rrënojat 106 persona, deklaroi Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Urban Murat Kurum. Nga ana tjetër janë regjistruar të paktën 962 të plagosur, nga të cilët 219 gjenden akoma në spitale. Toka në […]

Mundësi për të rinjtë nga 12-17 vjeç në kampet e Super Vullnetarëve


[ad_1] Disa ditë më parë hapur thirrja që u mundëson të rinjve nga moshat  12-17 vjeç të angazhohen në 20 kampet  e  Super Vullnetarëve. Angazhimi në klubet e Super Vullnetarëve iu ofron mundësi për aktivizëm qytetar dhe mundësi të tjera për pjesëmarrje në ekskurzionet në Kosovë por edhe udhëtime jashtë vendit. 20 klubet do hapen […]

NASA zbulon çfarë do të ndodhë sot në orën 15:15: Ka madhësinë e piramidës së Gizës dhe do të përplaset në orbitën e Tokës!


[ad_1] NASA ka njoftuar se një asteroid që vlerësohet të ketë të njëjtën madhësi sa piramida e madhe e Gizës do të përplaset me orbitën e Tokës këtë të hënë. NASA aktualisht po mbikëqyr asteroidin. Shkëmbi hapësinor i emëruar “QD5 2020” mendohet të jetë midis 60 dhe 130 metra dhe po udhëton me një shpejtësi […]

VIDEO: s’ e gjen gjë as po t’i kalojë një makinë e rëndë përsipër! Ky brumbull shkon në ekstrem, kompanitë e armëve kanë kthyer sytë tek ai


[ad_1] Toka është e mbushur me krijesa të çuditshme që mbijetojnë në kushte ekstreme. Ky brumbull është i tillë. Shkëncetarët kanë zbuluar dhe skeleti i tij mund të durojë pesha të mëdha duke mos u thyer aspak. Madje, gjatë provave të bëra është zbuluar se brumbulli mund t’i mbijetojë edhe gomave të një makine që […]

Ky brumbull shkon në ekstrem: Kompanitë e armëve kanë kthyer sytë tek ai


[ad_1] Toka është e mbushur me krijesa të çuditshme që mbijetojnë në kushte ekstre. Ky brumbull është një i tillë. Shkëncetarët kanë zbuluar dhe skeleti i tij mund të durojë pesha të mëdha duke mos u thyer aspak. Madje, gjatë provave të bëra është zbuluar se mbrumbulli mund t’i mbijetojë edhe gomave të një makinë […]

Trendi natyror, harmonia e JYSK


[ad_1] Çdo sezon, ne bëjmë një hap prapa ku rinovojmë dhe rregullojmë asortimentin tonë për të pasqyruar disa nga tendencat më të mëdha që rrjedhin në shoqërinë tonë. Jetojmë në një shoqëri me ritme të larta, përdorimi i pajisjeve dixhitale në çdo moment të ditës, bën që shumë prej nesh të kërkojmë më shumë ekuilibër, […]

Ish-drejtori i Drenasit del në gjyq për banesat e komunës të lëshuara me qira


[ad_1] Sot në gjykatën e Prishtinës ka filluar gjykimi ndaj Idriz Hysenaj i cili po akuzohet si se si person zyrtar fillimisht si asamblist i Kuvendit Komunal të Drenasit u kishte dhënë me qira banesa personave të caktuar me qëllim që t’i sjellë dobi kompanisë së tij “Kulla Com”. Në kohën kur ishte arrestuar para […]

Beteja për lumenjtë e Kosovës duhet të vazhdojë


[ad_1] Ndërprerja e operimeve për tre hidrocentralet e KelKos është një fitore e përkohshme e një beteje më të gjatë. duhet të ngritemi së bashku kundër degradimit të lumenjve tanë.   Vendimi i së mërkurës nga Bordi i Zyrës së Rregullatorit për Energji, ZRRE, i cili ua ndaloi tri hidrocentraleve të KelKos të prodhonin energji […]

Kam informacione që Blerim Rexha ka votuar shitjen e një ari tokë për 50 centë


[ad_1] Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Bekë Berisha, ka reaguar ndaj deklaratës së ish kryesuesit të bordit të Agjencisë Kosovare të Privatizimit, Blerim Rexha, i cili gjatë raportimit në Komisionin Hetimor për mbi procesin e privatizimit në Kuvendin e Kosovës kishte thënë se  “po më dhimbset toka e Kosovës me u shitë 1 […]

Si të Mbillni dhe Të Kujdeseni Për Krizantemën


[ad_1] Krizantema ose siç njihet ndryshe Lulja e Vjeshtës, është një nga lulet më popullore në botë, duke u renditur e dyta pas trëndafilit. Emri i saj vjen nga Greqishtja e lashtë. Chrysos përkthehet në flori dhe anthemon përkthehet në lule. Në botë numërohen mbi 40 lloje të egra të lules dhe mijëra varietete të […]

Shukri Buja kishte blerë nga AKP-ja 12 hektarë tokë me vlerë 48 mijë euro


[ad_1] Ish- kryetari i Lipjanit, Shukri Buja, në vitin 2005 i kishte blerë nga Agjencioni Kosovar i Privatizimit (AKP) 12.9 hektarë tokë bujqësore për 48 mijë euro. Kjo është treguar në deklarimin e pasurisë të Bujës në vitin 2018, si këshilltar në Presidencë. Viti i blerjes së kësaj toke është në vitin 2005 dhe është […]

Ish-kryesuesi i bordit të AKP-së tregon si u shitën 50 hektarë tokë për 5 mijë euro


[ad_1] Ish kryesuesi i bordit të Agjencisë Kosovare të Privatizimit, Blerim Rexha, ka raportuar në Komisionin Hetimor për mbi procesin e privatizimit në Kuvendin e Kosovës. Rexha ka rrëfyer që gjatë kohës sa ka qenë kryesues bordi ka pasur presione të shumta, derisa ka ndarë një rast ku është propozuar që 50 hektarë tokë e […]

Lule Surratkat – Nga Mbjellja tek Ujitja Si të Kujdeseni për To


[ad_1] Me siguri sa herë i shikoni këto lule mendoni për formën dhe ngjyrat e tyre të cilat duken si një fytyrë e vërtetë. Ato rriten lehtësisht në vendin tonë në disa varietete ngjyrash nga e verdha tek e kuqja janë një mrekulli që zbukurojnë kopështin apo ballkonin tuaj. Në këtë artikull AgroWeb.org ju tregon […]

Historia e vërtetë: Kush e zbuloi Amerikën?


[ad_1] Amerikanët e kanë ditë pushimi 12 tetorin për të festuar Ditën e Kolombit. Është një festë vjetore që përkujton 12 tetorin e vitit 1492, kur eksploruesi italian Kristofor Kolombi zyrtarisht shkeli në Amerikë dhe e shpalli atë tokë të Spanjës. E hëna e dytë e tetorit është festë kombëtare në nderim të Kolombit në […]

Fasulja e Kuqe e Veriut – Vlerat Shëndetësore Të Bishtajores Laramane


[ad_1] në të gjithë krahinën e Dukagjinit dhe Kelmendit-Shkodër, por edhe në Margegaj të Tropojës gjendet një lloj fasuleje e veçantë. Njihet edhe me emrin “Grosha e kuqe”, por faktikisht ajo është vlerësuar si një mozak me ngjyrë të kuqe dhe vjollcë. Kultivohet në këto zona për mbi 200 vjet pasi fara është mbajtur,ruajtur dhe […]

Tirana nga Qytetet me Ajrin më të Ndotur të Europës – Sëmundjet që Nxiten


[ad_1] Tirana u rendit ndër vendet me ndotjen më të lartë ajrit në Europë më 2017, sipas të dhënave të Eurostat, në librin rajonal vjetor të publikuar së fundmi. Ajri i Tiranës është më i ndotur se norma e BE 25 25 μg / m³ për grimcat e imëta. Rajonet me ajrin më të ndotur […]

Sërish tërmet në Shqipëri


[ad_1] Sonte u regjistrua një tjetër tërmet në Shqipëri. Pas tërmetit të natës së kaluar, u ndien lëkundje me magnitudë 4.2 i shkallës Rihter në Elbasan. Tërmeti ishte sërish në qarkun e Elbasanit, 5 km në veri-perëndim të qytetit të Belshit. “Më datë 24.09.2020, ora 21:21:40 UTC, Instituti i Gjeoshkencës, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit ka […]

Apeli i vërteton dënimin Ramadan Mujës


[ad_1] Gjykata e Apelit e ka vërtetuar dënimin prej 1 viti burgim me kusht për  ish-kryetarin e Prizrenit Ramadan Mujës. Ky vendim erdhi 323 ditë pasi vendimi ishte marrë nga Gjykata e Gjilanit në lidhje me veprën penale keqpërdorim të detyrës. Dënimi është vërtetuar  edhe për  Avni Ademajn, Minir Krasniqin e Sadik Paçarizin. Lëndën në […]

Pas raportimit të KALLXO.com, ATK e dërgon në Anti Korrupsion zyrtarin e saj


[ad_1] Divizioni i Standardeve Profesionale në Administratën Tatimore të Kosovës e ka dërguar në Agjencinë Kundër Korrupsion, zyrtarin Burim Troni, pas raportimit të KALLXO.com, në lidhje me dyshimet për mos deklarimin e tre bizneseve dhe dyshimet për konflikt interesi. Këtë e kanë bërë të ditur Standardet Profesionale në ATK. “Zyra e Standardeve Profesionale në Administratën […]

Çfarë i Ndodh Organizmit Nëse Konsumoni Thana


[ad_1] Ngjajnë me qershinë, por janë krejt ndryshe. Po flasim për thanën, të ëmblin e të thartin frut. Thana ka disa vendlindje, duke nisur nga Evropa jugore deri në Azi. Thanat rriten me bollëk në Shqipëri. Shqiptarët i kanë shfrytëzuar më së miri metodat e shumta të konsumimit dhe shijimit të thanës. Së pari, ne […]

Valdete Daka gjatë vitit 2019 bleu shtëpi pushimi e banesë në vlerë 216 mijë euro


[ad_1] Vetëm gjatë vitit 2019, kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), Valdete Daka, ka blerë një banesë në vlerë 140 mijë euro dhe një shtëpi pushimi në vlerë 76 mijë euro. Për blerjen e këtyre dy pasurive të paluajtshme, Daka ka dhënë edhe një shpjegim në deklarimin e pasurisë për vitin 2019 në Agjencinë […]

E vërteta e ‘kutisë’ së Pandorës. Çfarë kemi mësuar gabim?


[ad_1] Hapja e Kutisë së Pandorës, është një metaforë shumë e përdorur, që do të thotë të bësh diçka në dukje e pafajshme, por që mund të ketë pasoja të rënda, deri edhe katastrofike. kurse vetë fraza është shumë e njohur, ka një problem:vetë “kutia” që hap Pandora. Kutia, që përmbante të gjitha të këqijat […]

Dita e Pavarësisë së SHBA-së, festë edhe për shqiptarët


[ad_1] E Shtunë, 4 Korrik 2020 – 10:00 albinfo.ch Tashmë Shtetet e Bashkuara të Amerikës festojnë çdo 4 Korrik – Ditën e Pavarësisë. 4 Korriku shënon këtë vit 242-vjetorin e shpalljes së pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Dita e Pavarësisë në SHBA, kudo festohet me parada madhështore, festime familjare dhe mbyllet me hedhjen […]

Vjershë për Verën shkruar nga Blerta Hakiu


  Vjershë për Verën Përmbi degë të pemës Gjinkalla këndon Nga lulet e verës Toka hijeshon Arat po verdhojnë Gruri na u poq Djersë po kullojnë Se vapa na dogj

Qepa e Drishtit – Historia 200 Vjeçare e Kultivimit


[ad_1] Në zonën e Alpeve të Shqipërisë është trashëguar brez pas brezi kultura e kultivimit të një specie të veçantë të qepës. Ajo njihet si Allium Cepa, ose ndryshe qepa e Drishtit, pasi në këtë zonë është mbjellë për herë të parë. Kjo qepë e veçantë zë rreth 35% të sipërfaqeve të mbjella me këtë […]

Domatet e Vogla Të Tropojës – Shija Që Rrezikon Zhdukjen


[ad_1] Bima e domates është një nga më të famshmet në fermat shqiptare. Ky frut është kultivuar për dekada të tëra dhe prodhimi i saj ka mundësuar që Shqipëria të renditet ndër vendet eksportuese në botë. AgroWeb.org në kërkimet e tij ka zbuluar që në vendin tonë ekziston edhe një tjetër lloj domateje, e cila […]

Të Ecurit Zbathur – Përfitimet Jetike Për Shëndetin dhe Organizmin Njerëzor


[ad_1] Të ecurit këmbëzbathur ofron shumë përfitime që shpesh anashkalohen si pasojë e jetës së përditshme. Dikur fëmijë e të rritur vraponin dhe luanin këmbëzbathur nëpër oborre, kopshte dhe rrugica, kurse sot duket se po largohen krejtësisht nga natyra. Por gjithsesi nevojitet të tentojmë të shpenzojmë pak kohë duke ecur këmbëzbathur në natyrë, por edhe […]

Si të Mbillni Luleshtrydhe Plot Lëng në Ballkonin Tuaj


[ad_1] Luleshtrydhet e rritura në kushtet e shtëpisë janë plot shije dhe për më tepër shumë të freskëta. Luleshtrydhja është edhe frut edhe një bimë dekorative. Për rrjedhojë, është perfekte për t’u rritur në kopësht apo saksi. Me kusht që keni fëmijë, do të zbuloni se luleshtrydhja është bima më e mirë për t’i prezantuar […]

Mjekja nga Spitali i Pejës pozitive me COVID-19


e- Mësimi Klasa : 7 Lënda: Kimi Mësimi: Përbërja, burimet dhe riciklimi i mbeturinave The post e-Mësimi – Klasa 2 – Lënda: Njeriu dhe natyra – Mësimi: Toka, si burim natyror appeared first on Raporto Korrupsionin! KALLXO.com.

Dhe


DHE m. sh 1. Korja e rruzullit tokësor në tërësinë e saj a në një pjesë të caktuar; shtresa e sipërme e kësaj koreje; lëndë e fortë a e shkrifët që përben koren e rruzullit tonë; tokë. Dhe i bardhë (i kuq, i zi, i verdhë, i hirtë). Dhe i ngjeshur (i shkrifët, i fortë, […]

error: Content is protected !!