Senate confirms Tom Vilsack to serve again as agriculture secretary


[ad_1] The vote was 92-7. Vilsack, 70, will now be tasked with helping farmers hard hit by former President Donald Trump’s trade wars and the coronavirus pandemic, which has sickened thousands of workers at meatpacking plants. During his confirmation hearing earlier this month, Vilsack made clear the challenges facing the Department of Agriculture are different […]

LVMH buys 50% stake in Jay-Z’s Champagne brand


[ad_1] LVMH, which owns Dom Pérignon and Moët & Chandon, has taken a 50% stake in Jay-Z’s Champagne brand Armand de Brignac, also known as “Ace of Spades.” The terms of the deal were not disclosed. LVMH recently revealed tennis champion Naomi Osaka as its new brand ambassador. During the US open, Osaka was praised […]

White House works to inject stateliness into a virtual visit from Justin Trudeau


[ad_1] In-person visits from foreign leaders are still off-limits as the novel coronavirus continues to rage. So Canadian Prime Minister Justin Trudeau will beam into the West Wing from Ottawa, his bearded visage positioned next to Biden on a large screen as each man does his best to replicate the traditional choreography of a White […]

Beijing’s 2008 Olympics were a soft power victory for China, but 2022 may be another story


[ad_1] Remembered today as an event in which record-breaking sporting achievements were matched only by the spectacular pageantry and organization of the Games, the success of the Beijing Olympics was no sure thing. China had never hosted the Olympics before, and in the run-up to the 2008 Games — held under the slogan “One World, […]

Bill Gates: Texas’ tradeoffs lead to deaths


[ad_1] Gates pushed back on Texas Governor Greg Abbott’s claim that frozen wind turbines were to blame for the massive power failure. Gates said America’s dependence on renewable energy sources isn’t high enough to worry about their stability — the problem was natural gas plants that were not weatherized. “This is not because of renewable […]

China, not the United States, is now Europe’s biggest trading partner for goods


[ad_1] Data released this week by the European Union’s statistics service attributed the shift to a 5.6% increase in imports from China in 2020 and a 2.2% increase in exports. Meanwhile, there was a “significant drop” in trade with the United States, with imports plunging 13.2% and exports falling 8.2%. The overall value of EU-China […]

North Korea Pfizer hack allegations: South Korean lawmaker and spy agency dispute Covid-19 claims


[ad_1] South Korean lawmaker Ha Tae-keung told reporters Tuesday that he and other members of the National Assembly Intelligence committee were briefed by the country’s spy agency about the alleged attack. Ha’s office confirmed the remarks to CNN on Wednesday. Later that morning, the National Intelligence Service (NIS) put out a statement rebutting Ha’s claims. […]

Bitcoin soars past $50,000 for the first time


[ad_1] The digital currency hit a record $50,602.53 before pulling back somewhat. Bitcoin is still up about 2% over the past 24 hours, and has rallied nearly 260% since the beginning of November. Investors have sent the price of bitcoin skyrocketing during the pandemic as the Federal Reserve cut interest rates to near zero in […]

Investing In Particular Person Stocks & Different Etfs


Resolve What Number Of Shares To Purchase It ought to be noted that stock costs do fluctuate all through the trading day as the ebb and circulate of supply and demand dictate within the monetary markets. Liquidity is essential so as to buy sell market usa and promote stocks under the prevailing market value. Stocks […]

Vdes nënkryetari shqiptar i Shkupit, Zaev i pikëlluar


[ad_1] ka ndërruar jetë nënkryetari i Shkupit dhe biznesmeni i njohur shqiptar, Enver Maliqi. Lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti, ka thënë se Enver Maliqi do të mbetet në kujtime si një atdhetar dhe humanist i madh. “Me pikëllim të thellë e mora lajmin për ndarjen nga jeta të mikut, bashkëpunëtorit, humanistit […]

Mungesa e gjyqtares shtyn seancën për rrjetin e dyshuar për trafikim të drogës


[ad_1] Është shtyrë seanca në gjykimin kundër 10 të akuzuarve për krim të organizuar lidhur me trafikun e narkotikëve dhe shmangies nga tatimi. Kjo seancë është shtyrë në mungesë të anëtares së trupit gjykues, Valbona Selimaj e cila mungoi për shkaqe shëndetësore. Në këtë rast, Adem Nezaj, Xhevahir Suma, Burim Sejdiu, Gëzim Krasniqi, Jasir Bardi, […]

DeFinance – Ethereum DeFi plugin for WordPress


[ad_1] Free download DeFinance – Ethereum DeFi plugin for WordPress Nulled. This item was published on codecanyon.net and sold by author NoxonThemes. But you can download DeFinance – Ethereum DeFi plugin for WordPress completely free from here. It is also nulled by us to make sure there are no license check. This is the initial release where you […]

Udhëtimi i Trump në politikën shqiptare


[ad_1] Nëse Trump do të marrë një mandat të dytë, ka gjasa që politika e tij e tërheqjes së Amerikës nga bota do të nënkuptojë më pak aktivitet diplomatik amerikan në Tiranë ndërsa Nëse fiton Biden, gjërat mund të ndryshojnë në drejtim tjetër. Ishin orët e para të mëngjesit të datës 9 nëntor 2016, në […]

Punime të planifikuara në rrjet, KEDS njofton se nesër do të ketë ndërprerje të rrymës deri në 8 orë


[ad_1] Për shkak të punimeve të planifikuara për projekte investive por edhe për pastrimin e trasesë, KEDS ka njoftuar se edhe nesër do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa vendbanime të Kosovës. Koha më e gjatë e ndërprerjes së rrymës për nesër do të jetë 8 orë, raporton kallxo. com. Ky është orari […]

Fondet e arsimit shkojnë për sallon të floktarisë


[ad_1] Në Maqedoninë e Veriut kanë nisur hetimet, për shkak të dyshimeve se një agjenci për arsim, ka ndarë 270 mijë euro për një sallon të floktarisë dhe ondulimit. Ndryshe, këto para janë fonde të Bashkimit Evropian të dedikuara për arsim. Lidija Dimova si drejtoreshë e Agjencisë Kombëtare për Programe Arsimore Evropiane dhe Lëvizshmëri, është […]

Debati i parë Trump-Biden, dominuan ofendimet dhe akuzat


[ad_1] Presidenti Donald Trump ktheu debatin e parë me rivalin demokrat Joe Biden në një katastrofë kaotike. Të dy kandidatët për president të SHBA-së disktuan për 90 minuta lidhur me tema të ndryshme nga ekonomia, shëndetësia e deri te grupet supremaciste. Presidenti Trump s’ priti shumë dhe sa filloi debati i kërkoi Bidenit të ‘mbyllte […]

Pas raportimit të KALLXO.com, ATK e dërgon në Anti Korrupsion zyrtarin e saj


[ad_1] Divizioni i Standardeve Profesionale në Administratën Tatimore të Kosovës e ka dërguar në Agjencinë Kundër Korrupsion, zyrtarin Burim Troni, pas raportimit të KALLXO.com, në lidhje me dyshimet për mos deklarimin e tre bizneseve dhe dyshimet për konflikt interesi. Këtë e kanë bërë të ditur Standardet Profesionale në ATK. “Zyra e Standardeve Profesionale në Administratën […]

error: Content is protected !!