Skandaloze: Pacientja as nuk pranon të operohet e as të largohet nga Klinika e Kirurgjisë Abdominale


Nëna e Hakan Vulës ndodhet në Klinikën e Kirurgjisë Abdominale për më shumë se dy muaj. Sheherzade Vula e cila është 60 vjeçare vuan nga një sëmundje malinje dhe ajo më parë ka marrë trajtim mjekësor edhe në Turqi. E njëjta, trajtim kërkoi edhe në institucionet publike shëndetësore të vendit. Tash e dy muaj po […]

Ҫfarë duhet të dimë për Tiroiden dhe ekzaminimet për vlerësimin e saj?


Ҫfarë duhet të dimë për Tiroiden dhe ekzaminimet për vlerësimin e saj? Tiroidja është nga organet më të mëdha endokrine e vendosur në pjesën e përparme të qafës. Ajo ka formën e fluturës  dhe shërben për  prodhimin e hormoneve të tiroides, të cilat marrin pjesë në disa proçese të rëndësishme në organizëm. Hormonet kryesore të […]

Hidratimi me Produkte Organike – Zgjidhja për Lëkurë Plot Jetë


Kur mendoni për hidratimin e lëkurës më siguri gjëja e parë që ju shkon ndërmend është uji. E në fakt kjo lidhje është mëse vërtetë dhe e shëndetshme, pasi më shumë se 60% e lëkurës tonë përbëhet po nga uji. Kështu mund të themi se hidratimi i mirë është çelësi i një lëkure rrëzëllitëse, pa […]

Sëmundja e zemrës- Pse shfaqet, trajtimi, masat dhe simptomat e saj


Altina Marmullaku Zemra si organ muskulor luan rolin e pompës e cila e shtyn gjakun në qarkullim. Zemra, arteriet, venat dhe kapilarët formojnë sistem të mbyllur të gjakut. Gjinia më e rrezikuar nga kjo sëmundje thuhet të jenë meshkujt. Mirëpo, çfarë është sëmundja e zemrës dhe si nevojitet të trajtohet, cilat janë sëmundjet më të […]

15 viktima dhe mbi 1 mijë raste të reja me COVID-19 në Shqipëri


Ministria e Shëndetësisë së Shqipërisë ka bërë të ditur bilancin e 24 orëve të fundit me Covid-19 në Shqipëri. Sipas autoriteteve, në 3998 testime kanë rezultuar 1021 raste të reja dhe 15 humbje jete. Në 24 orët e fundit janë shëruar 1085 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 65,403 që nga fillimi […]

Cka është fibromiagjlia dhe si shkaktohet?


Fibromialgjia është një gjendje kronike e karakterizuar nga dhembje të përhapura, lodhje, shqetësime të gjumit, dëmtime kognitive, depresion, ndjeshmëri mjedisore dhe simptoma të tretjes. Në këtë sëmundje, specialistët besojnë se sinjalet e dhembjes janë të ekzagjeruara nga truri dhe nervat, duke amplifikuar ndjesinë e dhembjes që përjetoni. Ky përpunim i çrregullt i sinjalit çon në […]

Çrregullimet e boshtit kurrizor te fëmijët


Çrregullimet e boshtit kurrizor te fëmijët Boshti kurrizor apo shtylla kurrizore është struktura më e gjatë kockore ne trupin e njeriut e cila përbëhet nga (1) unazat kockore të cilat janë të renditura njëra mbi tjetrën dhe (2) disqeve mes tyre me përbërje kërcore- lidhore. Kjo strukurë është mjaft dinamike dhe elastike dhe vepron si […]

QKUK-ja bëhet me 5 rentgenë mobil për trajtimin e Covid-19


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, sot në Qendrën Kombëtare të Mjekësisë Sportive, ka bërë pranimin e pesë rëntgenëve mobil në vlerë prej 1 milion e 160 mijë euro. me anë të këtyre rëntgenëve, do të trajtohen pacientët e infektuar me virusin Covid-19. Zemaj ka thënë se këta rëntgen do të mundësojnë trajtimin efikas të pacientëve. […]

Rufki Suma përballë Jeta Xharrës


I ftuari i radhës në debatin “Jeta në Komunë” përballë Jeta Xharrës është kryetari i Komunës së Hanit të Elezit, Rufki Suma. Në debatin e sontëm Suma do të ballafaqohet me premtimet e tij të dhëna në fushatën e zgjedhjeve lokale të vitit 2013 dhe 2017. kur kishte garuar si kandidat i pavarur,  punët e […]

Nëntë muaj pa kryetar, llapjanët presin zgjidhje për hallet nga komuna


Agim Veliu braktisi pozitën e Kryetarit  në Podujevë për të marrë drejtimin e një ministrie në ekzekutivin qendror. Që nga shkurtii i këtij viti, Komuna e Podujevës udhëhiqet nga numri dy i kësaj komune, Nexhmi Rudari. Derisa zgjedhjet pritej të mbaheshin në mars të këtij viti, pandemia e COVID-19 shtyu ato për disa muaj. Tash […]

47 milion raste me COVID-19 në shkallë botërore


Shtetet e Bashkuara kanë numrin më të madh të rasteve me COVID-19, me rreth 9.3 milionë të infektuar, sipas të dhënave të fundit të ditës së martë. specialistët thonë se problemi do të përkeqësohet Po qe se amerikanët s’ bëjnë më shumë për të përmbajtur virusin, kryesisht me fillimin e motit të ftohtë. Dr. Robert […]

Prishtinë, sulmohet fizikisht një person


Një i dyshuar dyshohet se ka sulmuar një person duke i shkaktuar lëndime trupore. Sipas Policisë i dyshuari pas sulmit ka ikur nga vendi i ngjarjes. kurse,  viktimës i është ofruar trajtimi mjekësor. ndodhia ka ndodhur të mërkurën pak para mesnatës në Prishtinë. Për të dyshuarin është hapur lënda është hapur si “vrasje në tentativë”.

Shtytja për subvencione etnike për punësim shkakton tensione në Maqedoninë e Veriut


Kërkesa nga partia e vogël politike në qeveri për subvencione shtetërore për punësim etnik në sektorin privat po shpërfaq tension brenda koalicionit qeverisës – dhe po i shqetëson disa punëdhënës.   Qeveria e re e Maqedonisë së Veriut, me përbërje – sikurse ajo e vjetra – nga Social Demokratët dhe Bashkimi Demokratik Shqiptar etnik për […]

trajtimi i ri eksperimental shkatërron qelizat e kancerit pa përdorur ndonjë ilaç


Një lajm i mirë vjen për të sëmurët me kancer. Zbulimi më i ri për “kalin e Trojës” mund të revolucionarizojnë terapitë onkologjike Një trajtim i ri eksperimental raportohet se “gënjen” qelizat e kancerit për t’u vetë-shkatërruar pa përdorimin e mjekimeve, duke dhënë shpresë për të fituar luftën me disa tipe të sëmundjes fatale. trajtimi […]

Musliu kërkoi nga IPK sqarime Me kusht që po hetohet letra e Valbona Ndrecajt, e cila u vra nga bashkëshorti


Deputetja e PDK-së, Ganimete Musliu, ka kërkuar sqarime nga Inspektorati Policor të Kosovës në lidhje me hetimin rreth një letre, e cila pretendohet se është lënë nga ish-gruaja e Pjetër Ndrecajt, Valbona Marku, para se të vritej nga bashkëshorti. Musliu kërkoi të dijë Me kusht që IPK ka hetuar zyrtarë policorë se kanë mundur të […]

Inflamimi i prostatës – Çfarë e shkakton?


Prostatiti është inflamacion i gjëndrës së prostatës. Mund të jetë shumë e dhimbshme dhe shqetësuese, por është gjendje që në të shumtën e rasteve përmirësohet. Prostata është pjesë e organeve seksuale mashkullore. Ajo është një gjëndër me madhësinë e arrës dhe rrethon gypin e quajtur uretra, dhe është e vendosur menjëherë nën fshikën e urinës. Ajo […]

trajtimi me plazmë i pacientëve me COVID-19, Rakacolli thirrje qytetarëve që t’i bashkohen nismës: Aplikimi vetëm tek ata që plotësojnë parametrat


Zëvendësministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli ka treguar detaje se si po shkon nisma më e fundit e ndërmarrë nga autoritetet shëndetësore për dhurimin e plazmës nga personat e shëruar nga COVID-19. Në një lidhje skype për rubrikën ‘Opinion’ në ‘News24’ Rakacolli pohoi se kjo është një ecuri që po ndiqet në të tërë botën, kurse […]

Fenomeni Raynaud


Shkruar nga Dr. Besim Demolli Fenomeni Raynaud manifestohet si vazospazëm i përsëritur i arterieve të gishtërinjve të duarve, gishtërinjëve të këmbëve, majës së hundës, lobuleve të laprave të veshëve Pika kyçe në lidhje me fenomenin e Raynaud • Fenomeni i Raynaud është një çrregullim që shkakton ulje të rrjedhjes së gjakut në gishta. Në disa […]

A do funksionojë kura e shekullit XIX edhe me COVID-19? 14 mijë mjekë po e përdorin atë si tretman


Ky është zhvillimi i fundit në përpjekjen për të shfrytëzuar një tretman të shekullit XIX-të për të ndihmuar pacientët e shekullit XX-të. Kontrata është që të zhvillojë një proces të ri plazmatik të plazmës së gjakut që bën më shumë produkte të prodhuara nga serumi, dhe më të shpejtë, raporton CNN. Cili është trajtimi? Plazma […]

Shkencëtarët shpresojnë se kura e shekullit XIX-të të viruseve, do të funksionojë edhe për COVID-19


Kompania me qendër në SHBA, “Plasma Technologies LLC” ka nënshkruar një kontratë prej 750 mijë dollarësh me Departamentin e Mbrojtjes për të zhvilluar teknologji plazmatike konvulsive COVID-19. Ky është zhvillimi i fundit në përpjekjen për të shfrytëzuar një tretman të shekullit XIX-të për të ndihmuar pacientët e shekullit XX-të. Kontrata është që të zhvillojë një […]

‘Shka boni’ Ardiani për Gjakovën?


“Do t`i kthejmë investimet komunale në zhvillim për komunën”, ky ishte koncepti mbi të cilin Ardian Gjini kishte bazuar fushatën e tij zgjedhore me të cilën arriti ta mundte Mimoza Kusari- Lilën në balotazhin për Gjakovën. Koncepti i promovuar i Gjinit premtonte se “Buxheti do të investohet s’ do të shpenzohet. Çdo projekt do të […]

trajtimi i pacientëve me doreza të vogla ose të mëdha


Infermierja Ariana (emri i vërtetë i së cilës është i njohur për redaksinë) kujdeset për reth 30 pacientë me COVID-19, sëmundjen që e shkakton koronavirusi, në Klinikën e Pulmologjisë në Prishtinë. Pacientët janë në oksigjenoterapi. Ariana kujdeset për ta edhe në kohën kur ka mungesë të materialit mbrojtës dhe kur numri i personelit mjekësor, të […]

A keni ndëgjuar për Artritin e të miturve, i cili shfaqet para moshës 16 vjeçare


Shkruar nga Dr Besim Demolli – Reumatolog  MUAJI KORRIK ËSHTË MUAJI I NDËRGJEGJËSIMIT PËR ARTRIT TË TË MITURVE APO THËNË MË DREJTË PËR ARTRITIN I CILI SHFAQET PARA MOSHËS 16 VJEÇARE!  Çfarë është artriti idiopatik i të miturve?  Artriti Idiopatik i të miturver (artriti juvenile idiopatik) është një emër i përgjithshëm për disa lloje të […]

Çka nevojitet të dimë në lidhje me ankthin?


Përjetimi i ankthit të rastit është një pjesë normale e jetës. Sidoqoftë, njerëzit me çrregullime të ankthit shpesh kanë shqetësim dhe frikë intensive, të tepruar dhe këmbëngulëse për situatat e përditshme.  Shpesh, çrregullimet e ankthit përfshijnë episodet e përsëritura të ndjenjave të papritura të ankthit të fortë dhe frikës ose terrorit që arrijnë kulmin brenda […]

Tri Shenjat Paralajmëruese Të Osteoporozës Që nevojitet T’i Dini Patjetër


Osteoporoza është një sëmundje që mund të prekë çdo kockë të njeriut. Kjo sëmundje diagnostikohet duke matur dendësinë kockore. Një prej objektivave kryesore të trajtimeve të kësaj sëmundjeje ka të bëjë me parandalimin e frakturave. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni më shumë për shenjat paralajmëruese dhe simptomat e osteoporozës. Shenjat Paralajmëruese Të […]

Çka është aritmia?


Problemet e ritmit të zemrës (aritmitë e zemrës) ndodhin kur impulset elektrike që koordinojnë rrahjet e zemrës suaj s’ funksionojnë siç nevojitet, duke bërë që zemra juaj të rrah shumë shpejt, shumë e ngadaltë ose në mënyrë të çrregullt. Aritmitë e zemrës mund të shoqërohen me ndjesinë sikur zemra juaj po vrapon ose po kërcën […]

Si ndikon coronavirusi në të tërë trupin?


Coronavirusi dëmton jo vetëm mushkëritë, por edhe veshkat, mëlçinë, zemrën, lëkurën, trurin dhe sistemin nervor, thanë mjekët të premten në një përmbledhje të raporteve për pacientëT COVID-19 Ekipi në Qendrën Mjekësore Universitare Columbia Irving në New York City, një nga spitalet e “përmbytur” me pacientë në pranverë, mblodhi raporte nga ekipe të tjera mjekësore në […]

Çfarë ushqimi u rekomandohet të sëmurëve nga “Helicobacter pylori”?


Ky bakter është shkaku më i shpeshtë i gastritit dhe shkaktar më kryesor i të thatit në zorrën dymbëdhjetëgishtore dhe në lukth. Në pjesën më të madhe deri te infeksioni vjen me anë të rrugëve feko-orale, transmeton tg. Infeksioni është më i shpeshtë te fëmijët dhe familjet me shumë anëtarë, të cilët flenë bashkë, hanë […]

Këshilla për menaxhimin e menopauzës dhe sëmundjeve tiroide!


Kur jeni një grua mbi 40 vjeç, simptoma të tilla si lodhja, mjegulla e trurit dhe ndryshimet në peshë janë të zakonshme.  Por a janë ato për shkak të gjendjes së tiroideve, apo është e lidhur me menopauzën?  Le të shqyrtojmë atë që ju nevojitet të dini rreth perimenopauzës, menopauzës dhe tiroides tuaj dhe si të menaxhoni […]

Trajtimi me Bimën Medicinale Kundër Problemeve me Aneminë


A keni dëgjuar për Mantelin e Zonjës? Është një bimë shumëvjeçare që i përket familjes botanike Alchemilla. Kjo familje e ka marrë emrin pas bestytnive se bulëzat e ujit që formojnë gjethet e Mantelit të Zonjës mund të transformonin metalet bazë në flori. Alkimistët besojnë se këto bulëza kanë fuqi magjike dhe misterioze që përtej […]

100 këshilla nga mjekësia angleze


Ai i cili vendoset i pari në listë është gjithmonë shëndeti. Shpeshherë kur përballemi me probleme të vogla a të mëdha në jetën e përditshme, kërkojmë se pari të jemi të shëndetshëm. Se shëndeti fizik e mendor është ai që e bën të plotë trupin e njeriut e vetë jetën. Sigurisht, sëmundjet mund të shëndetësohen […]

trajtimi me Mjaltë dhe Sheqer për një Lëkurë që Shkëlqen


Lëkurat e shëndetshme e reflektojnë shkëlqimin e tyre nga brenda jashtë. Kur keni fytyrë apo trup të kurar me kujdes gjithnjë do të dukeni dhe ndiheni më të shëndetshëm. E për këtë mjafton vetëm pak mund dhe pëzierja e dy prej përbërësve më të dashur të kuzhinës. Mjalti dhe sheqeri gjenden gjithnjë në shtëpi dhe […]

Më në fund SHBA jep lajmin e mirë: Vaksina krijoi antitrupa …


Kompania amerikane e bioteknologjisë, Moderna dha lajmin që shumë duan ta dëgjojnë në këtë kohë pandemie: rezultatett e vaksinës së saj eksperimentale për COVID-19, të testuar tek njerëzit, janë pozitive!  Vaksina e Modernas ka arritur të krijojë antitrupa që neutralizojnë virusin, të ngjashme me ato të gjendura tek pacientët e shëruar nga koronavirusi. Kjo kompani […]

Skender Shabani – Biografia


Ass. dr. Skender Shabni dr. sc.med. Ass.dr.sc Skender Shabani u lind me 06.11.1958 në Gaçkë Ferizaj. Shkollën fillore e kreu në vendlindje. Gjimnazin e kreu ne Ferizaj me 1977. Fakultetin e Mjekësisë e mbaroi në Prishtinë. Pas diplomimit filloi punen si mjeke i praktikes se pergjitheshme me 07.04.1983 në Qendren Mjekësore në Ferizaj ku punoi […]

Gjithçka për mpirjen e gjakut në vena


Dr.Valbona Blaku, Specialiste e Mjekësisë Familjare, Olive Medical & Laboratory Staff DVT është formimi i një mpiksje gjaku në venë. Shumica e DVT-ve kanë origjinë nga një venë e thellë në pulpat e kembes ose kofshë, por ato mund të ndodhin edhe në pjesë të tjera të trupit, siç janë venat e thella në legen, […]

Fadil Beka – Biografia


Dr. Fadil Beka mr. sc.med. Mjek, kirurg, magjistër i shkencave mjekësore, asistent i autorizuar. Dr.Fadil Beka Lindi më 1 korrik 1962 në Ticë – Skenderaj. Shkollën fillore e kreu në Ticë dhe Likoc, ndërsa shkollën e mesme e mbaroi në Skenderaj. Diplomoi në vitin 1990 në Fakultetin e Mjekësisë në Prishtinë. Pas diplomimit filloi të […]

A do ta ngadalësojë moti i ngrohtë përhapjen e koronavirusit ?


Administrata e Ushqimit dhe e Barnave në SHBA dje dha autorizimin eksperimental të ilaçeve për përdorim urgjent për të trajtuar pacientët e shtruar në spital me Covid-19 në gjendje të rëndë. Vendimi vjen vetëm disa ditë pasi një studim i financuar nga qeveria zbuloi se pacientët që morën remdesivir u shëruan më shpejt sesa pacientët […]

Çka janë hemorroidet? Shkaktarët dhe trajtimi i tyre


Çka janë hemorroidet? Ato janë fryerja dhe ënjtje e venave, ngjajshëm sikurse venat e zgjeruara në këmbë. Ekzistojnë dy lloje hemorroidesh: të brendshme, që formohen në pjesën e poshtme të rektumit, dhe hemorroide të jashtme që formohen nën lekurë përreth anusit. Hemorroidet e jashtme janë më të pakëndshme sepse mund të irritohen. Nëse formohet mpiksja […]

Çka është Depresioni dhe cilat janë shenjat dhe simptomat?


Çrregullimet depresive janë sëmundje në të cilat ulja e vazhdueshme e humorit dhe mungesa e ndjenjës së kënaqësisë në jetë (anhedonia) janë tipare të dukshme dhe të qëndrueshme. Çrregullimet depresive ndahen në Depresion Madhor (që mund të ketë një episod të vetëm ose episode të përsëritura depresive) dhe në Distimi. Një episod depresiv quhet kur […]

Epidemia më e madhe jo ngjitëse e ditëve të sotme


Në luftën kundër mbipeshës së fëmijëve, vëmendja ndaj detajeve është e rëndësishme: madje një biberon më shumë çdo mbrëmje ose një lëng frutash në ditë më shumë mund të shkaktojë një tepricë kalorike, të proteinave, karbohidrateve të cilat, përkundrazi, duhet të shmangen që në moshë të re. Përfshirja e figurave të ndryshme profesionale Këtë e […]

Vitamina D- Roli dhe rëndësia e saj


Nga Mr. Ph Laureta Berisha Kosumi – Farmaciste VITAMINA D Vitamina D ështe ndër vitaminat e vetme që trupi ynë nuk mund ta prodhojë vetvetiu. Burimi kryesor në prodhimin e vitaminës D janë rrezet e diellit. Vitamina D eshte e domosdoshme per rregullimin e nivelit te kalciumit dhe fosforit ne organizmin tonë, duke luajtur rol kyq […]

Rëndësia e Fizioterapisë në frymëmarrje – COVID-19


Shkruan: Shendrit Lumi – Fizioterapist Është e rëndësishme që fizioterapeutët manual dhe ata qëpërdorin ushtrime korrigjuese të kenë një njohuri të mirë mbibio-mekanikën e kafazit të kraharorit dhe pjesës torakale tështyllës kurrizore (zona e vertebrave T) si dhe lidhjes së tyre me frymëmarrjen optimale. Frymëmarrja është modeli jonë ilëvizjes kryesor dhe me i rëndësishëm, si dhe më i çrregulluari.” Shumë profesionistë në fushën e shëndetit janë në dijeni të faktitse si frymëmarrja ndikon në posturë, vendosjen e funksioneve tëtrupit. Ky artikull paraqet një përmbledhje të anatomisë sëfrymëmarrjes, strategjive të vlerësimit dhe të trajtimit qëndihmojnë klientët të marrin frymë në një mënyrë mëfunksionale dhe të veçante sidomos në këto kohë pandemie, e qëky virus po atakon më shumë funksionet respiratore. Gjatë përpjekjes për të marrë frymë, kafazi i kraharorit ka aftësinë unike për të rritur dimensionet e tij përpara/prapa dheanësore në të njëjtën kohë. Struktura më përgjegjëse përgjenerimin e presionit negativ brenda kraharorit është diafragma(Fig, 1). Marrja e frymës bën që diafragma të kontraktohet dhetë lëvizi në mënyrë të pavarur. Ky veprim i shtrin muskujt duke krijuar një reduktim të presionit në kraharor dhe një rritje tësasisë së ajrit të futur brenda në mushkëri. Kurse nxjerrimfrymën jashtë, diafragma relaksohet, dhe rikthehet forma normale, ndërkohë që hapësira e ajrit në mushkëri reduktohetduke shkaktuar nxjerrjen e ajrit jashtë (Fig. 2). Çdo rritje nëpresionin abdominal përmes marrjes së frymës drejton harqete shtyllës kurrizore duke shkaktuar një rritje në bllokimin dhestabilitetin e pjesës torakale të shtyllës kurrizore dhe të kafazitkraharor. Ky veprim i pavullnetshëm punon në bashkëpunim të ngushtëme strukturat e tjera të cilat shpesh i quajmë si “kryesoret”. Përshkak të lidhjes së ngushtë ndërmjet frymëmarrjes dhestrukturave kockore, çdo gjë që dobëson diafragmën gjithashtundikon negativisht në pjesën torakale të shtyllës kurrizore dhefunksionet e kafazit të kraharorit. Kur artikulacionet e trupitbllokohen, modelet normale të frymëmarrjes përkeqësohen. Nukka shumë rëndësi nëse merrni pjesë në aktivitete konkurruesesportive ose thjesht ngrini një fëmijë nga ulsja e makinës, muskujt kryesore duhen përfshirë në mënyrën e duhur. Çrregullimi, në çdo strukturë që lidhet me frymëmarrjen na bënmë të predispozuar ndaj dëmtimeve dhe dhimbjes. Rikthimi i funksionit pakëson koston metabolike të lëvizjes Kur tensioni, trauma dhe postura e keqe ndryshojnë bio-mekanikën dhe përkeqësojnë ngadalë lëvizjen kryesore, zakonisht është e lehtë të verifikohet me anë të ekzaminimit me prekje. Për shkak se lëvizjet e çrregullta të pakoordinuara janëmë pak efektive, këto ndryshojnë ngarkesën mbi trup dhemodelet e aktivizimit të muskujve. Shumë dhimbje kronikezhvillojnë “amnezi lëvizjeje” dhe nuk janë në gjendje tëpërshkruajnë ose të ndiejnë ndryshimet në modelet e tyre tëlëvizjeve. Por, problemet e mëposhtme shpesh ndodhinparalelisht me frymëmarrje të dobësuar dhe humbje tëfrymëmarrjes së duhur me diafragmë: Dhimbja kronike e pjesës së poshtme të kurrizit Dhimbje kokë të shpeshta tensionimi Ngarkesë e sistemit emocional, stres i lartë dhe ankth ivazhdueshëm Tërheqje e vazhdueshme posturale për shkak të posturës sëqëndrimit në zyrë, etj. Pozicione të përsëritshme dhe të dhimbshme të brinjëve Kafazi i kraharorit dhe muskujt kryesor të tij punojnë si një njësidhe koordinimi i lëvizjeve është thelbësor. Manifestimi idhimbjes nëse një brinjë humb aftësinë për t’u koordinuar nëmënyrën e duhur me pjesën tjetër të kafazit të kraharorit dheshtyllën kurrizore si pjesë të një njësie funksionale. Kjo do tëishte e ngjashme me një skuadër vozitëse ku njeri prej anëtarëvevepron jo në sekuencë me grupin. Funksionet e brinjëve tëndryshuara mund të shkaktojnë vështirësi në frymëmarrje, lëvizje të kufizuara të shpatullave, dhe dhimbje në zona të tjera, dhe mbrojtje të muskujve. Gjithashtu, brinjët që nuk ndodhen nënjë linjë mund të pickojnë nervat ndërmjet brinjëve, duke tejçuardhimbje përgjatë brinjëve, dhe me raste edhe në muret e kraharorit (frika për atak zemre). Virtualisht është e pamundur që të mbivlerësohet ndikimi ifrymëmarrjes mbi pjesën torakale të shtyllës së kraharorit dhelëvizshmërinë e brinjëve si dhe stabilitetin postural. Muskujt e diafragmës, abdominale, dhe ato që ndihmojnë në frymëmarrjeprodhojnë rreth 21,000 frymëmarrje në ditë. Një diafragmë e fortë dhe që lëviz lirshëm shërben si muskuli kryesor përfrymëmarrje, duke lejuar që muskujt e tjerë ndihmës tëqëndrojnë të butë dhe të relaksuar. Një diafragmë e dobët shkakton një tonus pushues të lartë nëpjesën e sipërme të muskujve të kafazit kraharor të tillë siskalenet, trapezi i sipërm, levator skapula, dhe pektoral. Latissimus dorsi, muskujt pektoral (të kraharorit) nuk mendohentë jenë muskuj ndihmues në frymëmarrje, por mund tëpërfshihen në modele të gabuara të lëvizjeve të tilla sifrymëmarrja paradoksale, ku abdomeni (barku) lëviz brenda dhejashtë gjatë frymëmarrjes. Ky çekuilibrim i shpeshtë i muskujvekrijon tërheqje në shpatull, mbajtjen e kokës përpara, dhehumbje të lordozës lumbare. Postura me kokën përpara mund tëshkaktojë dhimbje poshtë oksipitalit dhe dhimbje cerviko-torakale, pasi këto zona janë tashmë duke mbartur ngarkesë tëtepërt për të kompensuar pjesën torakale të shtyllës kurrizore qëështë në hiper-kifozë. Një mënyrë, shpesh e nënvlerësuar për të lehtësuar qafën dheshpatullat e ngacmuara ose dhimbjen e mesit, është duke përmirësuar lëvizshmërinë e kafazit të kraharorit. Në Fig. 3, demonstrohet teknika e ngritjes së kafazit të kraharorit dhezonës së legenit. Në Fig. 4, aktivizohet një diafragmë e bllokuarndërsa mobilizohet kafazi i kraharorit. Kurse personi merrfrymë, ai lehtësisht shtyn bërrylat kundrejt duarve të terapistitdhe qëndron deri sa të numërohet deri në 5. Gjatë nxjerrjes sëfrymës, gishtat e terapistit punojnë nën kafazin e kraharorit dheshtyjnë të gjithë ajrin e bllokuar në muskujt e diafragmës(përsëriteni 5 herë). Ushtrime shtëpie për frymëmarrjen Çdo individ me probleme frymëmarrjeje duhet që të marri këshilla për ushtrime. Një rutinë bazë efektive është që personitë vendosi njërën dorë mbi pjesën e poshtme të barkut dhetjetrën në pjesën e sipërme të kraharorit, menjëherë poshtë fytit. Udhëzojeni që të nxjerrë barkun jashtë kurse merr frymëngadalë dhe me qetësi, plotësisht nga hunda dhe me forcë e fusinbarkun brenda kurse nxjerrin frymën jashtë përmes gojës(Fig. 2). Me kalimin e moshës dhe kurse pjesa torakale e shtyllëskurrizore fillon të bllokohet, fillon kompensimi i frymëmarrjes. Ne e konsiderojmë frymëmarrjen si diçka që kryhetautomatikisht. Fizioterapeutët shpesh ndihen fajtor qëneglizhojnë vlerësimin e frymëmarrjes dhe trajtimin në favor tëstrategjive korrigjuese. Por, frymëmarrja është një nga lëvizjet më esenciale përtrajtimin jo vetëm të stabilitetit të shtyllës kurrizore dhedhimbjes muskulo-skeletore, por dhe lodhjes kronike dheankthit. Ka një numër teknikash dhe mënyrash që ju mësojnë tëmerrni frymë si yoga, fitnes fashial dhe forma të ndryshmerehabilitimi funksional. Trajtimi i çrregullimeve dhe të mësuarite mënyrës së duhur për të marrë frymë janë esenciale për njëshëndet optimal dhe për kryerjen e aktiviteteve sportive./Familja Jonë

Gjithçka rreth infeksionit urinar


Një infeksion i traktit urinar (UTI) ndodh kur bakteret ose nganjëherë mikrobet e tjera hyjnë në traktin urinar dhe fillojnë të rriten, zakonisht duke shkaktuar shenja dhe simptoma të tilla si dhimbja dhe inflamacioni.Trakti urinar përbëhet nga dy veshka, dy ureterë, fshikëza e urines dhe uretra. Veshkat janë organe në formë fasulee të vendosura në […]

Skënder Brataj “i shkruan” koronavirusit: Kërkove me çdo kusht trupin tim, por humbe


Pasi arriti të mposhtë koronavirusin, Drejtori i Urgjencës Kombëtare Skënder Breataj i ka “shkruar” një mesazh virusit të padukshëm, ku i thotë se e humbi betejën. Brataj thotë se koronavirusi, në mënyrë të pabesë kërkoi që ti marrë frymën, por nuk ia doli. Reagimi i Skender Bratajt Për herë të parë u kënaqa pa masë […]

Autizmi


Autizmi është çrregullim neurobiologjik kompleks e shumëplanësh i zhvillimit të njeriut , pjesë e  Çrregullimeve të Spektrit Autik   Sot të paktën 1 në 88 vetë diagnostikohen me autizëm duke e bërë këtë te fundit më të shpesht se kanceri, diabeti dhe SIDA të marra së bashku   Është diagnozë aq e gjerë sa në të  mund […]

Infeksioni i traktit urinar, si mund ta diagnostifikoni dhe trajtoni?


Një infeksion i traktit urinar (UTI) ndodh kur bakteret ose nganjëherë mikrobet e tjera hyjnë në traktin urinar dhe fillojnë të rriten, zakonisht duke shkaktuar shenja dhe simptoma të tilla si dhimbja dhe inflamacioni.Trakti urinar përbëhet nga dy veshka, dy ureterë, fshikëza e urines dhe uretra. Veshkat janë organe në formë fasulee të vendosura në […]

Mjeku francez: Ilaçi kundër koronavirusit ekziston dhe është i lirë


“Efikasiteti i klorokinës në trajtimin e pneumonive që shoqërojnë koronavirusin ose Covid-19 është i dukshëm dhe shërues″ Është bërë e ditur se mjekimi i përdorur prej shumë kohësh me klorokinë kundër malaries ka treguar se është efikas edhe për shërimin nga koronavirusi. Kështu është shprehur të martën për AFP-në Didier Raoult, drejtor i Institut Mesdhetar […]

Kur nuk e pranon injeksionin shkaku i frikës por trajtimi oral del më efektiv


Shkruan: Dr.Besnik Ibishi Pacienti mashkull, paraqitet tek ne me ankesat per dhimbje mesi-shpines.Ne anamneze, dhimbjen e pershkruan si jo shume te fort, por qe i pengon ne levizje dhe pune te perditshme. Pasi gjendja momenatle veresohet si jo e rende, ne baze ekzaminimeve vendosem ta trajtojme ne edhe pse pacienti deshironte terapi  qe i ndihmone […]

Çka është Sëmundja e Crohn-it?


    Sëmundja e Crohn-it është sëmundje inflamatore kronike me etiologji të panjohur e cila mund të paraqitet në çdo pjesë të traktit digjestiv duke filluar nga goja e deri në anus. Kjo sëmundje shoqërohet me episode të rishfaqjes me ataqe mjaft të vështira të paraqitjes. Sëmundja zakonisht shfaqet në dy gjinitë në mënyrë të […]

Çka është Fibromialgjia dhe si trajtohet?


Fibromialgjia nuk është sëmundje por është një çrregullim jo-inflamator i cili përcillet me lodhje dhe dhimbje kronike të  trupit. Reumatologu Afrim Gashi ka treguar për KALLXO.com shkaqet e këtij problemi shëndetësor dhe mënyrën e trajtimit. Sipas Gashit, etiologjia e fibromialgjisë është e panjohur, megjithatë , teoritë e deritanishme mbështesin idenë se anomalia qëndron në perceptimin […]

Si bëhet trajtimi i konstipacionit?


Si fillim duhet shikuar barnat të cilat shkaktojnë konstipacion që të eliminohen zëvendësohen, pastaj marrja e lëngjeve të shumta, fillimi I dietës së pasur me fibra, aplikimi I klizmave nëse metodat tjera dështojnë. Si medikamente të linjës së pare përdoren: koloidet hidrofilike (Psylliumi, polycarbofili etj.), pastaj ipen laksativet osmotik si: Polyethylene glycol, saccharines lactulose, sorbitoli […]

Çka është konstipacioni (Kapsllëku)?


Autor: Visar Zekaj / specialist internist-gastroenterohepatolog – 044/207-417 Me konstipacion kuptojmë grup të sindromave me gjetje të përbashkët që përfshijnë jashtëqitje të rrallë (më pak se 3 jashtëqitje në javë), nevojë të fortë, si dhe ndjenjën e moszbrazjes së mjaftueshme e shoqëruar me kohën e zgjatur të qëndrimit në totalet apo të gjitha së bashku. Konstipacioni […]

Si mund të zbulohen sëmundjet kronike të veshkave?


Shumica e individëve që janë të prekur nga sëmundjet kronike të veshkave në fazat e hershme nuk kanë simptoma, ndaj kalojnë pa u diagnostikuar.  Ne inkurajojmë dhe u bëjmë thirrje të gjithë njerëzve të kryejnë kontrolla nëse ata janë të rrezikuar nga sëmundjet e veshkave, si dhe të kryejnë ekzaminimet për të parë funksionimin e […]

Çka është Transplanti i veshkave?


   Çka është Transplantimi i veshkave? Transplanti i veshkave është një ndërhyrje ku një veshkë e shëndetshme (e dhuruar) vendoset në trup për të kryer ato funksione të cilat veshka e sëmurë nuk i kryen dot më.  Çka konsiderohet Transplanti i veshkave? Transplanti i veshkave konsiderohet si trajtimi më i mirë për shumë individë me […]

Sejdiu: Mjekët po largohen, t’i motivojmë që të japin kontributin në vendin e vet


Burimi: Koha.net Drejtori i përgjithshëm i Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës, Basri Sejdiu, thotë se viti që lëmë pas për këtë institucion dhe sistemin shëndetësor në vend ka qenë vit i suksesit, pasi janë bërë investime të shumta në shumë klinika me qëllimin e vetëm për të ofruar shërbime sa më cilësore për pacientët. […]

Qëllimet e planit të trajtimit të Lupusit


Qëllimet e planit të trajtimit të Lupusit janë: të parandalojë shpërthimet të mjekojë shpërthimet kur ajo ndodhin të reduktojë dëmtimin e organeve dhe problemet tjera të mundshme. Trajtimi i Lupusit po ashtu mund të përshijë edhe barna të cilat ndihmojnë: reduktimin e ënjtjeve dhe dhimbjes parandalimin ose reduktimin shpërthimeve të sëmundjes funksionimin e sistemit imun […]

Rritet numri i personave të prekur me kancer


Blerina K., 47-vjeçare, do të udhëtojë drejt Kroacisë, përkatësisht në Zagreb, për të marrë trajtimin mjekësor për sëmundjen e kancerit. Arsyeja pse ajo po udhëton atje, është se në Kosovë nuk mund të marrë brahiterapinë (aparatura e brahiterapisë shërben për kryerjen e rrezatimeve të tumoreve gjinekologjike). Përkundër asaj se brahiterapia nuk aplikohet në Institutin Onkologjik, […]

Kush do të pësojë nga Ligji për pagat


Rreth 23 mijë shërbyes civilë në administratën lokale dhe qendrore të Kosovës, po shprehin pakënaqësitë e tyre lidhur më Ligjin e ri për paga, i cili është miratuar në shkurt të këtij viti, kurse ka hyrë në fuqi më 2 nëntor të këtij viti. Sipas këtij ligji, rreth 70 për qind e punëtorëve në sektorin […]

Ja pse Vitamina B12 është e rëndësishme për organizmin tuaj!


Shkroi: Mr.Ph.Laureta Berisha Kosumi, farmaciste Pse vitamina B12 është e rëndësishme për organizimin tuaj?  Trupi i njeriut ka nevojë për vitaminë B12 për të krijuar qelizat e kuqe të gjakut, për të mbështetur mirëfunksionimin e sistemit nervor, ADN-n, ARN-n dhe për të kryer funksione të tjera shumë të rëndësishme në organizëm. Një i rritur duhet […]

Dr.Besnik Bicaj: Kanceri i zorrëve dhe trajtimi në Kosovë


  Kanceri është sëmundje që prek organe të ndryshme të trupit. Kirurgu abdominal është mjeku që është i thirrur për të trajtuar në mënyrë kirurgjikale llojet e kancereve që përfshijnë zonën e barkut. Në këtë zonë kanceret më të shpeshta janë kanceri i lukthit, kanceri i zorrës së trashë dhe zorrës dymbëdhjetëgishtore, kanceri i pankreasit […]

Skleroza Multiple dhe Terapia Hiperbarike me Oksigjen


Shkruan: Dr. Tauland Qyrdedi Skleroza Multiple (MS) eshte semundja qe shkakton demielinizimin ne Sistemin Nervor Qendror. Kjo semundje eshte e perhapur ne 500 mije vete ne SHBA dhe rreth 2.5 milione ne mbare boten. Demtimet e tjera qe manifeston jane demtimi i aksoneve, inflamacioni i membranave meningeale (membranat qe mbulojne dhe mbrojne trurin dhe palcen […]

Burnout Sindromi te Kirurgët e Përgjithshëm të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës


Shkruan: Dr. Preveza Abrashi – Kirurge Fragmente nga nje punim I imi I prezentuar per pasojat e renda ne shendet te kirurgeve te cilet jane te obliguar ne orare te stergjata te punes dhe stress kontinual BURNOUT  SINDROMI  TE  KIRURGET e PERGJITHSHEM të  QENDRES KLINIKE  UNIVERSITARE  të KOSOVES Ky është një studim inicial për Burnout […]

Pesë aroma të këqija të trupit që nuk duhet të injorohen


Pas një stërvitjeje shumë impenjative ose pasi kemi ngrënë një hamburger me qepë, ata përreth nesh nuk mund t’i mbijetojnë aromës që nxjerrim. Në të vërtetë, në shumicën e rasteve, një dush i këndshëm, pak deodorant dhe një pastë dhëmbësh mund të zgjidhnin situatën. Por, nuk është gjithmonë kështu. Kjo për shkak se aroma që […]

Çka është Bronkioliti?


Bronkioliti është infeksion i organeve frymëmarrëse të poshtme, i cili godet rrugët e vockla frymëmarrëse degëzuese të quajtura bronkiole. Nëpërmjet bronkioleve ajri përcillet në mushkëri dhe nga mushkëritë. Gjatë infeksionit rrugët frymëmarrëse janë të ënjtura dhe përplot me jargë. Për këtë arsye fëmija frymon me vështirësi. Bronkioliti është një infeksion i zakonshëm i mushkërive tek […]

Ortopedi i cili ka trajtuar një rast të veçant kirurgjik


  Dr.Nderim Salihaj – Ortoped ka trajtuar një rast të veçant kirurgjik. Ai ka larguar nga shuplaka e një pacienti një trup të huaj dhe me këtë veprim ka shpëtuar edhe dorën e pacientit. Lëndimi i pacientit ka ndodhur në rrethojat e metalit. Trajtimi kirurgjik nga Dr.Nderim Salihaj ka bërë të mundur heqjen e trupit […]