Cka është demenca dhe cilat janë format e saj? Shpjegon neurologu Fatos Morina


Gjatë mbrëmjes së sontme, në emisionin “Takim virtual me Shëndritin” ishte i ftuar neurologu Fatos Morina, me të cilin u diskutua për vaksinën AstraZeneca dhe ndërlidhjen e saj me trombozën trurore dhe tretmani i kësaj të fundit. Për afro një orë sa zgjati kjo lidhje e drejtpërdrejtë, shikuesit patën mundësi të informohen më shumë rreth […]

Sipas studimit: Në Kosovë mbi 40 % e popullatës janë me çrregullime mendore


Një studim i madh epidemiologjik i kryer në Ballkan gjeti një përfshirje në çrregullimet të ndjenjave dhe ankthit përkatësisht prej 47.6% dhe 41.8%, në 648 të rritur Kosovarë (Priebe et al., 2010) Shkruan: Kushtrim Islami A mund të kenë shkaktuar traumat e konfliktit të para 20 viteve efekte serioze në Kosovë, sa i kushtojnë shoqërisë? […]

7 faktet që do t’ju bindin të merrni një qen në shtëpi


Thuhet e besohet se fëmijët që rriten me kafshë shtëpiake janë më të shëndetshëm dhe më social se fëmijët e tjerë. Shumë përfitime që na vijnë nga bashkëjetesa me katërputrakët, për të qenë më të saktë me qenin, janë të konfirmuara shkencërisht, por sërish janë të shumtë njerëzit që mendohen në duhet të marrin një […]

Signale aus dem Mini-Tomographen – Biermann Medizin


Die Magnetresonanztomographie (MRT) ist in der Medizin unverzichtbar. Allerdings sind MRT-Geräte groß und teuer in Anschaffung wie Betrieb. Mit kleineren, günstigeren Tomographen wäre die MRT flexibler einsetzbar und könnte mehr Menschen zugänglich werden. Solche Mini-Tomographen erzeugen jedoch ein deutlich schwächeres Signal, das schwierig auszuwerten ist. Forscher am Max-Planck-Institut (MPI) für biophysikalische Chemie und an der […]

Oxford AstraZeneca trials show Covid vaccine is ‘highly effective’, drugmaker says


Issued on: 23/11/2020 – 11:07 A coronavirus vaccine developed by drug firm AstraZeneca and Oxford University has shown 70 percent effectiveness in trials involving 23,000 people, they said in a statement on Monday. The announcement comes after other trials of drugs developed by Pfizer/BioNTech and Moderna announced effectiveness above 90 percent. The results ranged between 62 […]

Pacientët po presin deri gjysmë viti për një operim në QKUK


Deri në gjashtë muaj kanë shkuar listat e pritjet për operacione elektive në Klinikën e Kirurgjisë Abdominale në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. Në gjendje më të mirë s’ janë as klinikat tjera në QKUK e as spitalet rajonale. Deri në gjashtë muaj, pacientët duhet të presin për tu operuar në Klinikën e Kirurgjisë Abdominale […]

Spain under pressure to impose virus lockdown


Credit: Pixabay/CC0 Public Domain With coronavirus infections rising, Spain’s central government was under pressure Wednesday to follow the example of other European nations and impose a new national shutdown. The country has the second-highest caseload in the European Union after France. It has recorded more than 1.2 million cases so far and 36,495 deaths, including […]

Përlotet Limaj: S’ka pasur nevojë të vijnë kaq shumë policë në shtëpinë e Jakup Krasniqit


Kryetari i Nismës, Fatmir Limaj, i përlotur ka folur në një konferencë për media pas arrestimit dhe nisjes së anëtarit të kësaj partie, Jakup Krasniqit për në paraburgimin e Dhomave të Specializuara në Hagë. Limaj ka thënë se s’ka pasur aspak nevojë që Dhomat e Specializuara të veprojnë me forca aq të mëdha policore. “Ne […]

Arsyet Përse Po Qajmë Më Shumë – Faktet Interesante Që duhet T’i Lexoni


Në këto kohë tepër skalitëse, njerëzit vërejnë se qajnë më shpesh se çdo herë tjetër dhe kjo s’ ka arsye përse të reflektojë një ndryshim në personalitet. Stresi prej koronavirusit godet në mënyra të ndryshme: izolimi social, frika ndaj ekspozimit, humbja e një personi të dashur, shkollimi i fëmijëve online dhe mbi të gjitha financat […]

Shteti i papërgatitur për trajtimin e të kthyerve nga zonat e luftërave në Lindjen e Mesme


Kosovarët të cilët janë kthyer nga zonat e luftërave në Lindjen e Mesme, s’ u është dhënë trajtimin i duhur për ri-integrim në shoqëri. Institucionet kompetente s’ janë më marrë sa duhet me këta burra, gra e fëmijë, pasi s’ ishin mjaftueshëm të përgatitura për kthimin e tyre dhe deredikalizim. Kështu po konsiderojnë ekspertë të […]

Sëmundja që Dëmton Rëndë Shikimin – Si të Dalloni Simptomat


Mund të themi me plot gojën që s’ ka më të rëndësishme se drita e syve. E megjithatë kujdesi për sytë shpesh lihet në plan të dytë, duke shpresuar se asnjë sëmundje s’ do t’i prekë apo dëmtojë ata. Për këtë mjekët këshillojnë që të bëni vizita periodike pas moshës 40 vjeçare, ku rreziku i […]

Drejtori i Emergjencës kërkon vëmendje edhe për sëmundjet akute, thotë se po shkaktojnë më shumë vdekje se COVID-19


Drejtori i Emergjencës në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, Basri Lenjani, në takimin e sotëm në ShSKUK, kërkoi nga krerët e shtetit por edhe nga ushtrues – drejtori i ShSKUK-së, Valbon Kraniqi, që të mos merren vetëm me raste me COVID-19 por edhe me sëmundjet akute. Sipas tij, statistikat tregojnë se më shumë të vdekur […]

Përdorimi i Antibiotikëve Nxit Rrezikun e Shfaqjes së Artritit Reumatoid


Një nga problemet më të përhapura në lidhje me shëndetin e kockave është pikërisht artriti. Kjo sëmundje sjell vështirësi në aktivitetet e zakonshme, si veshja e rrobave, ecja apo ngrënia e vakteve. Përveç këtyre vështirësive, Artriti reumatoid ka dhe dhembje fizike të zonave më të prekura. Vitet e fundit kërkuesit mjekësorë kanë vënë re se […]

Nëse i keni këto tri simptoma njëkohësisht, mund të keni probleme! Hulumtimet në Kinë zbulojnë fakte të tmerrshme


Meqenëse coronavirusi është sëmundje e re, simptomat ende janë temë e cila nuk është e hulumtuar në tërësi Shkencëtarët e New York University me analizën e 53 mostrave të pacientëve të hospitalizuar nga qyteti Wenzhou në Kinë kanë zbuluar edhe simptoma të reja, transmeton Telegrafi. Megan Coffee, infektologe dhe udhëheqëse e këtij studimi, ka thënë […]

Çka është Fibromialgjia dhe si trajtohet?


Fibromialgjia nuk është sëmundje por është një çrregullim jo-inflamator i cili përcillet me lodhje dhe dhimbje kronike të  trupit. Reumatologu Afrim Gashi ka treguar për KALLXO.com shkaqet e këtij problemi shëndetësor dhe mënyrën e trajtimit. Sipas Gashit, etiologjia e fibromialgjisë është e panjohur, megjithatë , teoritë e deritanishme mbështesin idenë se anomalia qëndron në perceptimin […]

Burnout Sindromi te Kirurgët e Përgjithshëm të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës


Shkruan: Dr. Preveza Abrashi – Kirurge Fragmente nga nje punim I imi I prezentuar per pasojat e renda ne shendet te kirurgeve te cilet jane te obliguar ne orare te stergjata te punes dhe stress kontinual BURNOUT  SINDROMI  TE  KIRURGET e PERGJITHSHEM të  QENDRES KLINIKE  UNIVERSITARE  të KOSOVES Ky është një studim inicial për Burnout […]

Pasqyra e gjakut: Cilat janë vlerat normale?


Pasqyra e gjakut: Cilat janë vlerat normale? Pavarësisht nëse keni frikë nga gjilpërat ose dhënia e gjakut, vizita në laborator është e domosdoshme për diagnostikimin e cilësdo sëmundje. Analizat e gjakut tregojnë nëse organizmi është i shëndoshë, nëse ekziston ndonjë proces inflamator, apo ekziston ndonjë sëmundje… Që të mos pyetni se çfarë kuptimi kanë shkurtesat […]