100 milionë amerikanë plotësisht të vaksinuar


[ad_1] Shtëpia e Bardhë tha të premten se 100 milionë amerikanë tani janë plotësisht të vaksinuar kundër COVID-19, gati dyfishi i 55 milionë vaksinimeve që ishin realizuar deri një muaj më parë. Koordinatori i Shtëpisë së Bardhë për pandeminë e COVID-19, Jeff Zients e quajti “moment historik” arritjen e këtij numri në një konferencë shtypi […]

RREZIKU PËR TROMBOZË NGA VAKSINA ËSHTË SHUMËFISH MË E ULËT SE RREZIKU PËR TROMBOZË NGA COVID-19


RREZIKU PËR TROMBOZË NGA VAKSINA ËSHTË SHUMËFISH MË E ULËT SE RREZIKU PËR TROMBOZË NGA COVID-19 Rreziku për zhvillimin e trombozës cerebrale venoze nga Covid-19 po tregohet të jetë shumëfish më i lartë se sa rreziku për trombozë që shkaktohet nga vaksina e Oksford/AstraZenecas, Pfizerit apo Modernas. Studimi i papublikuar ende nga Universiteti i Oksfordit […]

Çfarë lloj trombozash janë ato që kanë ngjallur frikë për vaksinën anti-Covid?


[ad_1] Trombozat e venave të sinusit bënë që në shumë vende të ndalohej vaksina Astrazeneca. Por çfarë lloje trombozash janë ato? Për arsye sigurie një sërë vendesh kanë ndaluar përkohësisht vaksininimin me  AstraZeneca, përderisa brenda një kohe të shkurtër ka pasur mjaft raste të një tromboze të një lloji të rrallë që kanë ndodhur pas […]

NDËRLIDHJA E VAKSINËS SË ASTRA-ZENECAs ME TROMBOZAT: RAPORTI I EMA-s


[ad_1] Shkrim nga: Blerim Myftiu, Neurolog Komiteti i Sigurimit (PRAC) i Agjencisë Evropiane të Barnave (EMA) ka rekomanduar që “tromboza e pazakonshme të gjakut me numër të ulët të trombociteve” të shënohen ndër efektet e rralla anësore të vaksinës së prodhuar nga Astra-Zeneca ndaj koronavirusit të ri (SARS-CoV-2). Meqenëse trombozat trunore dhe ato në bark […]

AstraZeneca ndal provat klinike të vaksinës tek fëmijët


[ad_1] Studiuesit e universitetit të Oksfordit kanë ndërprerë provat klinike me vaksinën e Oxford-AstraZenecas që përfshin fëmijë dhe adoleshentë ndërsa entet rregullatore britanike të barnave po kryejnë një rishikim mbi sigurinë e vaksinës. Agjencia Rregullatore e Barnave dhe Produkteve të Kujdesit Shëndetësor po shqyrton një lidhje të mundshme mes rasteve të vaksinës dhe mpiksjes së […]

Trombozat trurore nga vaksina AstraZeneca: Të rralla, por të trajtueshme


[ad_1] Mjeku i cili është duke specializuar në Neurologji në Gjermani, Fatos Morina ka thënë se s’ ka vend për panikë, pasi është një numër i vogël i personave që kanë përjetuar Tromboze trurore pas marrjes së vaksinës AstraZeneca. Morina ka treguar se kush janë grupmoshat më të rrezikuara, si dhe kur duhet kërkuar ndihma […]

Cila Është Lidhja Mes Produkteve Shtazore Dhe Sëmundjeve Kronike?


[ad_1] Regjimet ushqimore me bazë bimore kanë përjetuar një kthim të lavdishëm së fundmi, falë vlerave të shumta për shëndetin dhe organizmin. Regjime të tilla, siç është ai Mesdhetar, janë – sipas specialistëve të AgroWeb.org – thelbësore për jetëgjatësinë. Nga ana tjetër, ushqyerja me bazë shtazore njihet si një shkaktare e shumë problemeve shëndetësore ku […]

Më shumë se një vit pandemi – Sfidat e specialistëve shëndetësorë


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Spitalet e mbushura me pacientë, si shkas i infektimeve të shumta me koronavirus, e vendosnin Kosovën përballë një situatë krejt të re dhe të papërjetuar më parë. Ndihma ndaj të infektuarve me COVID-19 s’duhej të ishte kurrë e munguar dhe për këtë kërkohej veprim konkret dhe vetëmohim nga i gjithë stafi […]

EMA: “Vaksina AstraZeneca është efektive dhe e sigurt”


[ad_1] Një analizë fillestare e Agjencisë Evropiane të Medikamenteve (EMA) konstatoi se AstraZeneca është e sigurt, pasi Gjermania dhe vendet e tjera anëtare të BE pezulluan përdorimin e saj. AstraZenecaAgjencia Evropiane e Medikamenteve rekomandon vazhdimin e përdorimit të vaksinës së prodhuesit AstraZeneca. Drejtoresha e EMA-s, Emer Cooke tha pas një takimi të veçantë në Amsterdam […]

Tipi 2 i diabetit (sëmundja e sheqerit): Lëngu i domates dhe çaji i zi ndihmojnë në uljen e sheqernave në gjak


[ad_1] diabeti (sëmundja e sheqerit) i tipit 2 do të dukej i mirë sikur të mos ishte për kërcënimin e rritjes së niveleve të sheqerit në gjak. Ai është një burim i rëndësishëm energjie dhe siguron lëndë ushqyese për trupin, por duke pasur shumë prej tij mund të shkaktojë dëme në enët që furnizojnë me […]

Çka është D-dimeri dhe a duhet të bëjnë D-dimer të gjithë pacientat me COVID-19?


[ad_1] Arlind Batalli, kardiolog që merret me diagnozën, trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve të zemrës, përmes një postimi në Facebook ka treguar se kur duhet të bëhet analiza e D-dimerit. D-dimeri është produkti i degradimit të fibrinës së ndërlidhur që tregon për mpiksjen e gjakut në enët e gjakut. Analiza e D-dimerit bëhet për rastet […]

Holluesit e Gjakut – Gjithçka Natyrale Për Shëndetin e Zemrës


[ad_1] Holluesit e gjakut përdoren për të parandaluar mpiksjen e gjakut,e cila mund të shkaktojë sëmundje të rrezikshme  të tilla si sulmet në zemër dhe në tru. Mpiksja e gjakut është një proces i nevojshëm për të parandaluar humbjen e gjakut në rast lëndimi, e cila lejon plagën të shërohet më shpejt. Megjithatë formimi i […]

Spitali i Përgjitshëm i Mitrovicës fillon me aplikimin e Avastinës


Pas shumë perpjekjeve në Spitalin e Përgjithshëm “Dr.Sami Haxhibeqiri” Mitrovicë, në Repartin e Syve filloi aplikimi intravitreal i anti VeGF , substance e cila përdorët në mbarë botën të shumë sëmundjeve të syrit. Indikacionet për këtë injeksion intraviteral janë: Retinopatia diabetike,Maculopatia diabetike, Edema e makulles ,Tromboza e venes qendrore te retines etj. Ky projekt përkrahet […]

Ënjtja e këmbëve – Shkaktarët kryesor


[ad_1] Shkruan: Dr. Gëzim Berisha – Kardiolog Ënjtja e këmbëve është një gjendje shëndetësore që karakterizohet me grumbullim të ujit në këmbë kryesisht nga gjuri e poshtë. Shkaktarët kryesor të ajtjes së këmbëve janë: Pamjaftueshmëria e zemrës ose insuficienca e zemrës është kjo një gjendje kur zemra s’ pomon gjakun në mënyrë të mjaftueshme. Kjo […]

Mpiksja e Gjakut Në Krah – Gjithçka Mbi Rrezikun, Shkaqet Dhe Trajtimet


[ad_1] Gjaku mund të mpikset në vena në zona të ndryshme të trupit, përfshirë në krah. Qëllimi primar i mpiksjes është që të parandalojë gjakderdhjen e tepruar pas një lëndimi ose aksidenti. Megjithatë, ka raste kur gjaku mpikset në brendësi të venave të zonave të ndryshme të trupit dhe shkëputet duke lëvizur drejt organeve të […]

A mund të pimë alkool kur jemi duke marrë medikamente?


[ad_1] Alkooli shpesh mund të shkaktojë ndërveprim me barnat që mund të jeni duke përdorur, ndonjëherë edhe me produkte bimore. Ndërveprimi i alkoolit me barnat mund të shkaktojë simptomat si më poshtë: – Nauze dhe te vjella– dhimbje koke– Përgjumje– Marramendje– Dobësi– Ndryshime të presionit arterial– Ndryshim në sjellje– Humbje të koordinimit– Aksidente Përzierja e […]

Testimi për proteinet totale, albuminet dhe raporti albumin/globinë


[ad_1] Dr.Valbone Blaku spec.mf. OML staff Proteinat janë molekula të mëdha që formojnë pjesën strukturore të shumicës së organeve dhe përbëjnë enzima dhe hormone që rregullojnë funksionet e trupit.Ato janë blloqe ndërtimi të rëndësishme të të gjitha qelizave dhe indeve. Ato janë të rëndësishme për rritjen, zhvillimin dhe shëndetin e trupit. Në gjak gjenden dy […]

Vetitë e Mira të Çajit të Jaseminit – Vlerat e Dhuratës së Perëndisë


[ad_1] Lulja e jaseminit njihet në mbarë botën, jo vetëm për bukurinë dhe aromën, por ajo është pjesë e pandarë e vlerave të bimëve mjekësore. Kjo lule prej shekujsh zbukuron oborret dhe rrugicat edhe në Shqipëri. AgroWeb.org ju tregon se tani është peridha e lulëzimit madhështor të kësaj peme. Emri jasemin vjen nga persishtja dhe […]

Çka është hemostaza?


Shkruar nga: Dr. Valbonë Blaku, OML staff Hemostaza është një proces kompleks, që normalisht aktivizohet menjëherë pas dëmtimit të murit të vazës të gjakut dhe që siguron ndërprerjen e rrjedhjes se gjakut (hemoragjinë) dhe më pas rivendosjen e qarkullimit në këtë vazë pas rindërtimit të dëmtimit. Ajo përfshin ndërveprimet e enëve të gjakut (strukturat e […]

Pasqyra e gjakut: Cilat janë vlerat normale?


Pasqyra e gjakut: Cilat janë vlerat normale? Pavarësisht nëse keni frikë nga gjilpërat ose dhënia e gjakut, vizita në laborator është e domosdoshme për diagnostikimin e cilësdo sëmundje. Analizat e gjakut tregojnë nëse organizmi është i shëndoshë, nëse ekziston ndonjë proces inflamator, apo ekziston ndonjë sëmundje… Që të mos pyetni se çfarë kuptimi kanë shkurtesat […]