Shërohet foshnja katërmuajshe e cila vuante nga një sëmundje e rëndë e zemrës


[ad_1] L.U., katër muajsh, i cili vuante nga një sëmundje e rëndë në zemër, tashmë është shëruar pas një operimi në Turqi. Lajmin e bëri të ditur humanisti Adnan Hyseni i cili me anë të një statusi në rrjetin social në Facebook ka shkruar se pas një operimi disa orësh në zemrën e foshnjës çdo […]

EPILEPSIA DHE AGJËRIMI


[ad_1] Shkruar nga: Dr. Blerim Myftiu – Neurolog Epilepsia paraqet një çrregullim të trurit në të cilin vjen deri te gjenerimi dhe përhapja e pakontrolluar e aktivitetit elektrik të trurit, që për pasojë manifestohet në forma të ndryshme – që prej humbjes së vetëdijes me shtangime trupore të përgjithshme deri te shtangimi i njërës presë […]

Kërkohet ndihmë financiare për foshnjën gjashtë muajshe nga Gjilani


[ad_1] Bjord Sherifi, gjashtë muajsh nga Gjilani vuan nga një sëmundje e cila ndodh në çdo 1 nga 10 foshnje të porsalindura, e cila sëmundje në mjekësi njihet si “D-TGA”. Nëna e Bjordit, Lisiana Poroshtica Sherifi, me anë të rrjetit social në Facebook ka kërkuar ndihmë financiar nga qytetarët për ta dërguar të voglin e […]

Skandaloze: Pacientja as nuk pranon të operohet e as të largohet nga Klinika e Kirurgjisë Abdominale


Nëna e Hakan Vulës ndodhet në Klinikën e Kirurgjisë Abdominale për më shumë se dy muaj. Sheherzade Vula e cila është 60 vjeçare vuan nga një sëmundje malinje dhe ajo më parë ka marrë trajtim mjekësor edhe në Turqi. E njëjta, trajtim kërkoi edhe në institucionet publike shëndetësore të vendit. Tash e dy muaj po […]

Sëmundjet e rralla – kryesisht të lidhura me gjenetikën – prekin 5 milionë njerëz në Turqi


[ad_1] Ato janë “të rralla” në kuptimin më strikt të fjalës, por numri i njerëzve që vuajnë nga sëmundje të rralla është akoma mjaft i lartë. Në Turqi, për shembull, shkruan DailySabah, më shumë se 5 milionë njerëz jetojnë me sëmundje të rralla dhe 70% e tyre janë fëmijë, përcjell Telegrafi. Siç thuhet më tej, […]

Vdes 20-vjeçarja e lënduar në shpërthimin e Ferizajt


[ad_1] 20-vjeçarja, Fatime Haxhidema, ka humbur jetën si pasojë e lëndimeve të marra nga shpërthimi me gaz i cili kishte ndodhur në një restorant të Ferizajt muajin e kaluar. Lajmin për Telegrafin e ka konfirmuar kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu. “Sot fatkeqësisht ka vdekur 20 vjeçarja në spitalin e Turqisë, ku edhe po […]

I riu nga Drenasi vuan nga leukemia akute, kërkon ndihmë financiare për shërim


[ad_1] I riu nga Drenasi, M.L., 20 vjeç, vuan nga leukemia akute dhe për shërimin e tij jashtë vendit nevojiten 80 mijë euro. Motra e të riut, në një pronocim për Telegrafin është shprehur se vëllai i saj është dërguar në emergjencë në Turqi, por për operim i nevojitet një shifër e madh parash. “Mirsadi […]

Zymrie Dakaj nga Caraviku i Klinës vuan nga leukemia akute, familjarët kërkojnë ndihmë për shërimin e saj


[ad_1] Zymrie Dakaj nga Caraviku i Klinës, është diagnostikuar me Leukemi Akute dhe shërimi i saj është i pamundur në Kosovë. Ajo tashmë është dërguar në Turqi për shërim por shuma e kërkuar nga spitali atje prej 200 mijë eurove është e pa përballueshme për familjen. prandaj kërkohet ndihma e secilit që ka mundësi të […]

Të premten në “Takim virtual me Shëndritin” logopedi Miran Xhelili


[ad_1] Të premtën në emisionin “Takim virtual me Shëndritin” do të jetë i ftuar logopedi Miran Xhelili. Mirani ka përfunduar studimet për logopedi në vitin 2016. Karrierën e tij e ka fokusuar në fushën klinike dhe në ofrimin e shërbimeve të terapisë së gjuhës dhe të folurit në kuadër të intervenimit të hershëm. Ai profesionin […]

Mënyra Më e Mirë e Gatimit Të Bullgurit – Shije dhe Shëndet


[ad_1] Bullguri është një nga drithërat më ushqyes dhe më të shëndetshëm për organizmin e njeriut. Ai gjen përdorim të gjerë jo vetëm në Turqi  por edhe në shumë vende të Lindjes së Mesme. Bullguri është një formë e grurit të plotë që zihet shumë shpejt. Për prodhimin e bullgurit, gruri i nënshtrohet një procesi […]

Lulja që Naim Frashëri Solli në Sarandë


[ad_1] s’ ka person në Shqipëri që s’ e njeh këtë shkrimtar të famshëm i cili ka dhënë një kontribut thelbësor gjatë periudhës së rilindjes kombëtare. Naim Frashëri, sipas të dhënave të AgroWeb.org, përveç pasionit të madh për letërsinë kishte edhe një tjetër kënaqësi. Bëhet fjalë pikërisht për bimët, kryesisht lulet. Kjo mbase lidhet dhe […]

Labinot Tahiri kërkon ndihmë financiare për shërimin e Floriana Musliut


[ad_1] Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës, Labinot Tahiri ka kërkuar nga qytetarët ndihmë financiare për shërimin e Floriana Musliut nga Ferizaji. Tahiri me anë të një postimi në Facebook, ka thënë se 28-vjeçarja është prekur nga kanceri, dhe kostoja për shërimin e saj arrin deri në 160 mijë euro, transmeton Telegrafi. “Të dashur qytetarë, ndoshta […]

Çudit Nutella – Më Shumë Qumësht Pluhur dhe Më Pak Kakao


[ad_1] Kompania prodhuese e çokokremit me emrin më të madh në botë pranon ndryshimin e formulës së përgatitjes së produktit. Nutella prej vitit 2017 ka një recetë të re dhe konsumatorët s’ janë aspak të kënaqur me lajmin. Qendra e Mbrojtjes së Konsumatorit në Hamburg, Gjermani, prej vitesh ka vënë në dukje se çokokremi i […]

VIDEO/ ‘Erdogan s’ bën më nëna’, spitali i ri frymëzon fierakët, i bëjnë këngë presidentit turk


[ad_1] Premtimi i dhënë nga Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan për ndërtimin e Spitalit të ri të Fierit dhe mbështetja e tij për Shqipërinë pas tërmet shkatërrues të një viti më parë s’ i ka shpëtuar as vargjeve të mjeshtrit të polifonisë, Guri Rrokaj. Ky i fundit dhe grupi i tij në këngën kushtuar Erdoganit […]

Turqia nis vaksinimin edhe për banorët dhe personelin në shtëpitë e të moshuarve


[ad_1] Pas punonjësve të kujdesit shëndetësor, Turqia sot filloi vaksinimin e banorëve dhe punëtorëve në shtëpitë e kujdesit dhe pleqve kundër coronavirusit të ri (COVID-19). Qytetarët që qëndrojnë dhe punojnë në shtëpitë zyrtare dhe private të kujdesit, qendrat e kujdesit për personat me aftësi të kufizuara dhe shtëpitë e pleqve nën ambientin e Ministrisë së […]

Shpërthimi në Ferizaj, Zemaj tregon gjendjen shëndetësore të qytetarëve që po trajtohen në Turqi e Austri


[ad_1] Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj në një konferencë për media ka treguar edhe për gjendjen shëndetësore të qytetarëve që u lënduan nga shpërthimi i bombolës së gazit në Ferizaj. Ministri falënderoj shtetin e Turqisë dhe Austrisë për ndihëm e ofruar. “Nga kontaktet ditore që kemi me ambasadorët tanë në Turqi dhe Austri […]

Turqia e nis vaksinimin e popullatës me vaksinën kineze kundër COVID-19


[ad_1] Ministri turk i Shëndetësisë, Fahrettin Koca, i mori i pari këtë vaksinë dhe procesi u transmetua drejtpërdrejt në televizion. Turqia e miratoi këtë vaksinë të mërkurën, pavarësisht të dhënave kundërthënëse rreth shkallës së efikasitetit. Hulumtimet preliminare me mbi 7.000 vullnetarë në Turqi treguan se vaksina “CoronaVac” është 91.25 për qind efektive. Sidoqoftë, një studim […]

I përmirësohet gjendja shëndetësore njërit nga të lënduarit nga shpërthimi në Ferizaj, i cili po trajtohet në Turqi


[ad_1] 42 persona mbeten të lënduar nga shpërthimi i bombolës së gazit që dukuri gjatë kësaj jave në një restorant në Ferizaj. Si pasojë e këtij shpërthimi nga 42 të lënduarit, 6 prej tyre u lënduan më rëndë ku janë dërguar për trajtim jashtë vendit. Katër u dërguan në Turqi ditë më parë, ndërsa dy […]

Sot dërgohen në Austri edhe dy prej të lënduarve nga shpërthimi i bombolës së gazit në Ferizaj


[ad_1] Dy nga të lënduarit nga shpërthimi i bombolës së gazit që gjë gjatë kësaj jave, pritet që sot të dërgohen për shërim në Grac të Austrisë. Enver Xhokli dhe Fidan Gashi, ishin në mesin e 42 personave të cilët pësuan lëndime pas shpërthimit të bombolës, ku gjashtë prej tyre ishin më rëndë të lënduar. […]

Agim Aliu: Më së largu nesër do të nisen dy pacientët për shërim në Austri


[ad_1] Nga shpërthimi në Ferizaj ku mbetën të lënduar dhjetëra qytetarë, prej tyre 6 në gjendje më të rëndë, dje, 4 prej tyre u nisën për trajtim mjekësor në Turqi, ndërsa 2 të tjerët do të nisen së shpejti për trajtim në Austri. Kështu bëri të ditur mbrëmë kryetari i Ferizajt, Agim Aliu. ndërsa në […]

Kuzhinieri që u lëndua gjatë shpërthimit në Ferizaj largohet nga lista për Turqi, është në gjendje kome


[ad_1] Përvec Fidan Gashit, edhe një tjetër pacient po ashtu në gjendje kome është larguar nga lista për t’u dërguar në Turqi për shërim, pas lëndimeve të marra gjatë shpërthimit të bombolës së gazit në Ferizaj. Pronari i restaurantit,  “Steak House”, Genc Sopa dhe kuzhinieri, Enver Xhokli, ishin ndër më të lënduarit nga ky shpërthim, […]

Flet drejtori i Klinikës Intensive: Presim konfirmimin e autoriteteve turke për dërgimin edhe të dy pacientëve tjerë


[ad_1] Dy pacientët të cilët morën lëndime të rënda trupore (djegie të sipërfaqes trupore) nga shpërthimi i bombolës së gazit në Ferizaj, mëngjesin e hershëm të së mërkurës janë dërguar për trajtim të mëtutjeshëm në Turqi, ndërsa pritet konfirmimi i autoriteteve turke për dërgimin edhe të dy pacientëve të tjerë, në mesin e tyre është […]

Nisen për në Turqi dy nga të lënduarit e shpërthimit në Ferizaj, dy të tjerë në pritje


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka bërë të ditur sot në mëngjes së dy prej të lënduarve nga shpërthimi i bombolës në Ferizaj janë nisur për trajtim të mëtejmë shëndetësor në Turqi, ndërsa dy të tjerë janë në pritje për t’u nisur. Këtë lajm Zemaj e dha me anë të rrjetit social, Facebook. Postimi […]

Shpërthimi në Ferizaj: Fondacioni i Labit ndan nga 1000 euro për personat që janë nisur për shërim në Turqi


[ad_1] Një bombol gazi që ka shpërthyer dje (e martë) në një restorant në qytetin e Ferizajt ka bërë që mbi 40 persona të kërkojnë ndihmë mjekësore urgjente. Siç është bërë e ditur, gjashtë persona po qëndrojnë në mjekim intensiv dhe gjendja e tyre vijon të jetë e rëndë pas lëndimeve që kanë marrë nga […]

Mënyrat befasuese se si asimetria e trurit ndikon në jetën tonë të përditshme


[ad_1] Rreth 10% e njerëzve shkruajnë me dorën e majtë, ndërsa rreth 90% shkruajnë me të djathtën. Pothuajse çdokush e di Po qe se janë mëngjarashë, shkruajën me të djathtën, ose, në raste shumë të rralla, ambideksore. Dora përcaktohet nga truri ynë. Pjesa e majtë e trurit kontrollon pjesën e djathtë të trupit, ndërsa pjesa […]

Varianti i ri i koronavirusit është përhapur në 33 vende të botës


[ad_1] Varianti i ri i koronavirusit, i shfaqur së pari në Britani të Madhe, është përhapur në të paktën 33 vende të botës. Të infektuar nga ky mutacion i virusit ka në vende si: Australi, Belgjikë, Kanada, Kili, Kinë, Danimarkë, Finlandë, Francë, Gjermani, Islandë, Indi, Irlandë, Izrael, Itali, Japoni, Liban, Maltë, Holandë, Norvegji, Pakistan, Portugali, […]

Mblidhen paratë për trajtimin e të riut Ibrahim Avdija në Turqi


[ad_1] Janë grumbulluar 40 mijë euro të nevojshme për shërimin e të riut Ibrahim Avdija, i cili është diagnostikuar me tumor metastatik dhe ka nevojë për ndihmë që të trajtohet jashtë vendit, përkatësisht në Turqi. Për 24-vjeçarin, deri më tani të gjitha shpenzimet për sëmundjen e tij janë kryer nga familjarët dhe të afërmit e […]

Adnan Hyseni kërkon ndihmë për të riun Ibrahim Avdija i diagnostikuar me tumor metastatik


[ad_1] Ibrahim Avdija nga Gjakova është diagnostikuar me tumor metastatik dhe ka nevojë për ndihmë që të trajtohet jashtë vendit, përkatësisht në Turqi. Për 24-vjeçarin, deri më tani të gjitha shpenzimet për sëmundjen e tij janë kryer nga familjarët dhe të afërmit e tij në Kosovë, por tani atij i duhet ndihma edhe e njerëzve […]

Djaloshi nga Deçani takohet me 19-vjeçaren që dëshiron t’ia japë veshkën


[ad_1] Val Deçani, i cili ka ardhur nga mërgimi ka vendosur t’ia jep veshkën e tij një 19 vjeçareje nga Mitrovica e cila po vuan nga një sëmundje e rëndë. Sot deçanasi ka shkuar në spital për t’u takuar me 19 vjeçaren nga Mitrovica, Nazlije Sherifin. Takimin e ka konfirmuar vëllai i Nazlijes, Iliri, i […]

Emocionuese: Djaloshi që do të dhurojë veshkën takohet me Nazlijen, lutet që t’i bëjë organi


[ad_1] Një veprim emocionues i Val Deçanit, djaloshit që erdhi nga mërgimi për ta dhënë veshkën, befasoi gjithë Kosovën. E sot deçanasi ka shkuar në spital për t’u takuar me 19 vjeçaren nga Mitrovica, Nazlije Sherifin, shkruan “Jepi zë”. Takimin e ka konfirmuar vëllai i Nazlijes, Iliri, i cili ka transmtuar disa fjalë të djaloshit […]

Rama jep lajmin e mirë për policin që u lëndua gjatë protestave: Operacioni i dytë doli me sukses


[ad_1] Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka dhënë lajmin e mirë për policing Fadil Allaraj, i cili u plagos gjatë protestave të zhvilluara në Tiranë për vdekjen e Klodian Rashës. Efektivi i policisë ka udhëtuar drejt Turqisë për një ndërhyrje të specializuar në sy dhe, në bazë të asaj që thotë Rama, polici e ka […]

19-vjecares nga Mitrovica i duhen 200 mijë euro për transplantim të veshkës


[ad_1] Nazlije Sherifi është duke vuajtur nga një sëmundje e rëndë. 19-vjecarja, e rritur pa baba, ka nevojë për transplantim të veshkës, operacion ky që kryhet në Turqi. Vajzës në fjalë po i duhen 200 mijë euro për t’i siguruar paratë e shërimit. hollësitë për mënyrën e ndihmës ndaj saj i gjeni në foton më […]

Sahin dhe Tureci, pronarë të BioNTech shpallen persona të vitit nga Financial Times


[ad_1] Financial Times (FT) i ka shpallur “Persona të Vitit” themeluesit e kompanisë farmaceutike BioNTech, dr. Uğur Şahin dhe bashkëshorten e tij dr. Özlem Türeci. “Çifti ka arritur një sukses të jashtëzakonshëm shkencor dhe komercial duke zhvilluar vaksinën kundër COVID-19 në më pak se një vit”, raportoi Financial Times. Me zhvillimin e kandidatit të parë […]

Sufllaqe Me Mish Qengji E Përgatitur Në Shtëpi


[ad_1] E njohur si një nga gatimet më të famshme të mishit në Turqi, kjo lloj sufllaqeje  mori emrin e shpikësit të saj Iskënder Efendi, gjatë shekullit të 19. Recetat dhe metodat për t’i shërbyer ato janë të ndryshme,por e përbashkëta është se ato mbushen si në formën e një sanduiçi, pra bukët,pitet ose petët […]

Dërgohet në Turqi polici që lëndoi syrin gjatë protestës në Tiranë


[ad_1] Polici Fadil Allaraj, që ka pësuar lëndim të rëndë në sy gjatë protestës për vrasjen e të riut, Klodian Rasha, u nis për në Turqi për një ndërhyrje të specializuar në sy. Lajmin për nisjen e policit në fjalë, për ndërhyrje të specializuar në sy, e ka dhënë vetë kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. […]

specialisti i Shëndetit Publik: Shqipëria Rrezikon Këtë Dimër Si Pasojë e Koronavirusit


[ad_1] Mjeku specialist i Shëndetit Publik, Erion Dasho thotë se Shqipëria rrezikon këtë dimër një numër të lartë vdekjesh si pasojë e koronavirusit.  Dasho në postimin e tij në Facebook shkruan se Shqipëria rrezikon këtë dimër një numër të lartë vdekjesh si pasojë e koronavirusit dhe duhet shmangur “sidomos skenari me 5,700 humbje jete deri […]

Efekti i Covid Në Popullsi – Cilat Janë Qytetet Më Të Goditura


[ad_1] Shkodra dhe Lezha rezultojnë qarqet që kanë pasur rritjen më të lartë të jetëve të humbura në raport me popullsinë përkatëse në tremujorin e tretë të këtij viti, në krahasim me korrik-shtator 2019. Pas tyre renditen Korça, Durrësi dhe Tirana. Të dhënat e përpunuara nga Monitor, bazuar mbi statistikat e INSTAT për vdekjet në […]

Covid-19/ Ndahet nga jeta presidenti i “Fax News” Kasem Hysenbelliu


[ad_1] Është ndarë nga jeta si pasojë e Covid 19 presidenti i “Fax News” Kasem Hysenbelliu.Presidenti i Fax News u nda nga jeta mëngjesin e sotëm në Turqi, ku ishte duke u kuruar prej disa javësh, e ku s’ mundi që të fitonte dot betejën me Covid, pavarësisht përpjekjeve të mjekve dhe lutjeve të familjarëve, […]

Pakënaqësitë e Perëndimit me Turqinë kanë gjasa të vazhdojnë me administratën Biden


[ad_1] Presidenti Rexhep Tajip Erdogan ka kohë që ankohet se ndaj Turqisë po krijohet një komplot ndërkombëtar që synon të dëmtojë fuqinë dhe ndikimin turk jashtë vendit. Kritikët vendas dhe të huaj e kundërshtojnë atë, duke thënë se s’ ka ndonjë komplot, por Me kusht që ai shfaqet ndonjëherë, do të jetë kryesisht për shkak […]

Ish-ministri i Shqipërisë vdes nga COVID-19


[ad_1] Ish-deputeti i Partisë Socialiste, Marko Bello, s’ ka arritur t’i mbijetojë koronavirusit. Ai ka humbur jetën në moshën 59-vjecare në një spital në Turqi, ku po trajtohej për koronavirus, transmeton Ora News. Bello ishte deputet i Republikës së Shqipërisë që prej vitit 2001 deri më 2013. Postet që mbajti ai ishin ministër i Integrimit […]

Vdes nga Covid-19, ish-ministri i Integrimit në Shqipëri, Marko Bello


[ad_1] Ish-deputeti i Partisë Socialiste dhe ish-ministri i Integrimit, Marko Bello s’ ka mundur të fitojë betejën me Covid-19. Ai ka humbur jetën në moshën 59-vjeçare në një spital në Turqi, aty ku dhe po merrte trajtimin e nevojshëm. Shifrat e Covid-19 janë shtuar ndjeshëm në Shqipëri muajt e fundit. /Ora News/ [ad_2]

LAJMI I FUNDIT: Kurohej në Turqi prej koronavirusit, Kukësi merr lajmin e fundit për trajnerin Gega


[ad_1] Trajneri i Kukësit Skënder Gega kthehet sot në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit ka lënë sot klinikën “BHT” në Turqi pasi analizat e fundit mjekësore treguan përmirësim të ndjeshëm. Lajmi u dha nga klubi verilindor në faqen zyrtare. 57-vjeçari u kurua prej disa ditësh në Turqi për shkak të komplikemeve që i shkaktoi […]

Mbi 30 mijë raste të reja me koronavirus në Turqi


[ad_1] Në Turqi janë regjistruar 30 mijë e 110 raste të reja me koronavirus vetëm gjatë 24 orëve të funduit. Sipas Anadolu, numri i përgjithshëm i rasteve positive me COVID-19 në Turqi ka arritur në 506 mijë e 966 të infektuar. Numri i viktimave në këtë shtet vetëm gjatë 24 orëve të fundit sipas Ministrisë […]

Rreth 800 rase të reja me Covid-19 në Itali


[ad_1] Shifrat e rasteve të reja dhe viktimave për shkak të virusit Covid-19 po vazhdojnë të rriten në Itali Në këtë shtet 785 persona kanë ndërruar jetë si pasojë e Covid-19 në 24 orët e fundit, ndërsa janë regjistruar edhe 19.350 raste të reja të infeksionit. Kështu ka njoftuar Ministria e Shëndetësisë e Italisë. Rritje […]

Gega shijon fitoren e Kukësit nga spitali në Turqi, shfaqet me maskë oksigjeni për shkak të covid


[ad_1] Trajneri i Kukësit Skënder Gega e ka shijuar fitoren e skuadrës që ai drejton komplet ndryshe nga sa mund të imagjinohej në kushte normale. Kukësi ka arritur të marrë një tjetër fitore të rëndësishme në këtë sezon përballë Vllaznisë dhe kjo fitore është festuar edhe nga trajneri Skënder Gega. Ai është shfaqur në një […]

Kohë Covidi, gruaja nxjerr banderolën në ballkon: As s’ ju vijmë mysafirë, as mos hajdeni!


[ad_1] Edhe pse jemi në kohë pandemie dhe duhet mbajtur distanca e duhen evituar takimet me njëri-tjetrin, sërish shumë qytetarë s’ i zbatojnë rregullat duke shkuar mysafirë tek të afërmit apo duke pritur mysafirë. Kështu një grua në Turqi ka vendosur t’ia bëjë të qartë të gjithëve se ajo as s’ pret mysafirë dhe as […]

Turqi, burgim i përjetshëm për dhjetëra persona për grusht shtetin e dështuar


[ad_1] Një gjykatë në Turqi u ka shqiptuar dënime të përjetshme dhjetëra të pandehurve në një nga gjykimet më të mëdha, që lidhet me përpjekjen për grusht shtet të vitit 2016. Pilotë të forcave ajrore dhe komandantë të ushtrisë ishin në mesin e gati 500 të pandehurve, të akuzuar për përpjekjen për të përmbysur nga […]

Manchester United – Basaksehir, formacionet zyrtare


[ad_1] Ndeshjen e parë të zhvilluar në Turqi me datën 4 Nëntor, triumfoi Basaksehir. “Djajtë e Kuq” janë gati për revansh, ndërsa gëzojnë përparësi për fitore, të paktën në letër, përcjell GazetaBlic. Tashmë janë mësuar edhe 11-shet startuese, ndërsa mbetet të shihet sesi do të rrjedhin gjërat me fillim nga ora 21:00. Formacionet zyrtare: 🚨 […]

Në Turqi rinis gjyqi në mungesë për vrasjen e gazetarit Khashoggit


[ad_1] Në Turqi ka rinisur gjykimi i burrave që akuzohen për vrasje të gazetarit saudit, Jamal Khashoggi në Stamboll më 2018. Në këtë proces, 20 zyrtarë sauditë po gjykohen në mungesë. Khashoggi, kritiku i njohur i princit saudit, Mohammed bin Salman, është vrarë nga një ekip i agjentëve sauditë brenda konsullatës së Mbretërisë Saudite në […]

Avokati i Popullit i pakënaqur me punën e organeve të drejtësisë për rastin e ‘gylenistëve’


[ad_1] Avokati i Popullit, Naim Qelaj, ka reaguar pas publikimit të raportit të grupit punues i OKB-së për ndalime arbitrare i cili e ka konsideruar si shkelje të të drejtave të njeriut dëbimin e gjashtë shtetasve turq nga Kosova për në Truqi në mars të viti 2018. Sipas këtij grupi punues, privimi nga liria i […]

Teknologjia, taktikat dhe këshillat turke rezultuan me fitore të Azerbajxhanit në Nagorno Karabak


[ad_1] Azerbajxhanit i janë dashur vetëm 43 ditë për të fituar sërish territorin e vet pranë rajonit të Nagorno Karabakut – shtatë rajonet malore dhe kodrinat që janë okupuar nga separatistët armenë prej kohës së dështimeve të Bakus në fushëbetejë në fillim të viteve 1990. Analistët thonë se tre faktorë sqarojnë pse Azerbajxhani ka qenë […]

Këshilli i mësimit shqip për Diasporën video edukative për Ditën e Alfabetit


[ad_1] E Hënë, 23 Nëntor 2020 – 8:30 albinfo.ch Këshilli i mësimit shqip për Diasporën për nder të 22 nëntorit, Ditës së Alfabetit, Kongresit të Manastirit përgatiti një video, ngaqë amaneti i delegatëve të Kongresit të Manastirit ishte dhe është ta ruajmë gjuhën shqipe, ngaqë ajo iu duhet fëmijëve tanë. A mund t`i lëmë fëmijët […]

Prekëse: Vajza siriane humbi këmbën, shpreson të ecë përsëri


[ad_1] Një vajzë siriane tetë vjeçare që ka humbur njërën këmbë shpreson të marrë trajtim në Turqi dhe të jetë në gjendje të ecë përsëri. Fatma Nasuh humbi këmbën kur ishte vetëm tre vjeçare dhe që nga ajo kohë po ecën me paterica, shkruan Anadolu. Fatma ecën tre kilometra me paterica çdo ditë për të […]

Prekëse: Vajza siriane humbi këmbën, shpreson të marrë trajtim në Turqi


[ad_1] Një vajzë siriane tetë vjeçare që ka humbur njërën këmbë shpreson të marrë trajtim në Turqi dhe të jetë në gjendje të ecë përsëri. Fatma Nasuh humbi këmbën kur ishte vetëm tre vjeçare dhe që nga ajo kohë po ecën me paterica, shkruan Anadolu. Fatma ecën tre kilometra me paterica çdo ditë për të […]

Kosova hesht, OKB i sugjeron dëmshpërblim për 6 shtetasit e dëbuar turq


[ad_1] Gjashtë shtetasit turq Kahraman Demirez, Mustafa Erdem, Hasan Huseyin Gunakan, Yusuf Karabina, Osman Karakaya dhe Cihan Ozkan të arrestuar në Kosovë dhe të dëbuar në Turqi në mars 2018, u dënuan me 56 vjet dhe 7 muaj e gjysmë burgim. Por, përkundër shumë raporteve vendore e ndërkombëtare, institucionet e drejtësisë në Kosovë deri më […]

Rufki Suma takon “afaristin” kontrovers turk, por reagimet e detyrojnë ta largojë komunikatën


[ad_1] Kryetari i Komunës së Hanit të Elezit, Rufki Suma, është takuar javë mëparë me turkun e prezantuar si afarist, Sedat Peker, por me gjasë pa u interesuar të dijë paraprakisht për të kaluarën e tij. Disa fotografi për këtë takim komuna i kishte publikuar edhe në faqen e vet Facebook, pas pak orësh i […]

Hyn në fuqi shtetrrethimi antiCovid-19 në Turqi


[ad_1] Disa kufizime të reja, të njoftuara nga presidenti Recep Tayyip Erdogan për të frenuar përhapjen e COVID-19 hyjnë sot në fuqi. Një shtetrrethim natën do të fillojë në orën 20:00, që do të mbahet vetëm gjatë fundjavës, deri në orën 10:00 të ditës pasardhëse. Kufizimi do të marrë fund të hënën në orën 05:00 […]

Kosova ‘përballë drejtësisë’ për deportimin e gjashtë shtetasve turq


[ad_1] Dëbimi i gjashtë shtetasve turq nga Kosova për në Truqi në mars të viti 2018 është konsideruar si shkelje e të drejtave të njeriut nga grupi punues i OKB-së për ndalimet arbitrare. Sipas këtij grupi punues privimi nga liria i gjashtë shtetasve turq ishte arbitrar dhe në kundërshtim me të drejtat e njeriut, përkatësisht […]

OKB konstaton se Kosova bëri shkelje të të drejtave të njeriut në rastin e ‘Gylenistëve’


[ad_1] Arrestimi dhe dëbimi i ‘Gylenistëve’ nga Kosova s’ i ka ikur syrit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Grupi punues i OKB-së për ndalimet arbitrare në nëntor të këtij viti ka konstatuar se shteti i Kosovës ka bërë shkelje të të drejtave të njeriut kur i ka ndaluar dhe transferuar me forcë gjashtë shtetasit […]

Sot ishte një ndeshje që duhej të fitonim


[ad_1] Shqipëria ka shënuar fitore me rezultat 3-2, ndaj Bjellorusisë, e  vlefshme për Grupin 4, të Ligec C në Ligën e Kombeve. Në këtë ndeshje shënoi sulmuesi Sokol Cikalleshi që shënoi dy gola. Cikalleshi ka folur pas ndeshjes ka thënë se ka qenë ndeshje që duhet ta fitonin. “Sot ishte një ndeshje që duhet fituar […]

Turqia vendos masa të reja kundër pandemisë


[ad_1] Turqia njoftoi se duke filluar nga dita e premte do të hyjnë në fuqi masat e reja kundër pandemisë së COVID-19. Ministria e Brendshme e Turqisë tha se masat do të përfshijnë kufizime në funksionimit e restoranteve dhe kafeneve dhe zbatimin e një izolimi të pjesshëm gjatë fundjavës. Sipas deklaratës, restorantet, kafenetë, qendrat tregtare […]

Gol në ndeshjen Turqi U21 – Kosovë U21


[ad_1] Kombëtarja e Turqisë U-21 ka shënuar golin e parë në ndeshjen e sotme ndaj Kosovës U-21. Golin e parë në këtë duel e ka shënuar kombëtarja e Turqisë pas 21 minutave lojë, shkruan GazetaBlic Sport. Pas një aksioni shembullor të Turqisë U-21, Dervisoglu ka gjetur rrjetën – për ta dërguar kombëtaren e tij në […]

Turqi U21 – Kosovë U21


[ad_1] Janë publikuar formacionet zyrtare për ndeshjen Turqi U21 – Kosovë U21, ndeshje e vlefshme për kualifikimet e Europianit 2021. Turqia do të luajë me formacionin 4-2-3-1. ndërsa, Kosova do të luajë me formacionin 4-4-2. Valdrin Mustafa dhe Blendi Baftiu do të jenë në qendër të sulmit. Turqi – Kosovë, luhet nga ora 17:00. [ad_2]

Lewis Hamilton për herë të shtatë kampion në Formula 1, barazon rekordin e Schumacherit


[ad_1] Lewis Hamilton është shpallur kampion për herë të shtatë në Formula 1, me Mercedin, duke e barazuar rezultatin e legjendës Michael Schumacher. Anglezi gjatë ditës së sotme në Turqi, triumfoi duke e lënë pas Sergio Perezin e Racing Point dhe Sebastian Vettelin e Ferrarin. Kjo fitore i mjaftoi Hamiltonit që ta siguronte titullin e […]

Anija turke “Oruc Reis” i afrohet vijës së kuqe, rikthehen tensionet Turqi-Greqi


[ad_1] Vetëm disa javë zgjati qetësia mes Turqisë dhe Greqisë. Ankaraja ka nisur sërish përshkallëzimin e tensioneve, pasi anija “Oruc Reis” ka nisur lëvizjen dhe kërkimet në det deri më 23 nëntor. Mediat greke raportojnë se anija turke ndodhet më pak se 20 milje në lindje të Rodosit. Zona e studimit nga turqit është përcaktuar […]

​Rama: Asnjë zyrtar i qeverisë i prekur nga COVID-19 s’ u trajtua jashtë vendit


[ad_1] Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama deklaroi sot se asnjë zyrtar i qeverisë i prekur nga COVID-19 s’ është trajtuar jashtë vendit. “Ne s’ mund të ndalojmë askënd të shkojë edhe në Turqi, por anëtarët e qeverisë janë këtu të gjithë, ca e kanë kaluar, ca janë duke e kaluar dhe pa diskutim Me kusht […]

Shqipëria fiton dhe shpreson, Kosova mbyllë fushatën kualifikuese në cilësinë e vendases


[ad_1] Kosova U21 është mposhtur minimalisht 0-1 nga Shqipëria U21, në kuadër të xhiros së nëntë të fushatës kualifikuese për EURO 2021 U21. Goli i Qokajt në minutën e 35 ishte i pari dhe i fundit i kësaj sfide, e cila përfundoi në favor të atyre për të cilët pikët ishin të nevojshme, kjo pasi […]

Vdes Astrit Islami, 31-vjeçari që i ishte rikthyer sëmundja e leukemisë


[ad_1] ka ndërruar jetë i riu Astrit Islami pas një lufte të gjatë me sëmundjen e leukemisë. Lajmin e kanë bërë të ditur vetë familjarët në rrjetet shoqërore. Ata e kanë përshkruar Astriti si person energjik, human dhe shumë i dashur për rrethin dhe shoqërinë. Astrit Islami, 31 vjeçar nga fshati Dashec i Skenderajt disa […]

Bëhet i ditur orari i ndeshjeve për Kampionatin Europian “Euro 2020”


[ad_1] Të enjten janë kompletuar të gjithë grupet për kampionatin Europian “Euro 2020”, që do të mbahet në vitin 2021. 20 kombëtare do të marrin pjesë në fazën e grupeve në “Euro 2020”. Grupi i vdekjes po cilësohet, Grupi F, me kombëtare si Portugalia, Franca, Gjermania dhe Hungaria. Kampionati Europian do të nisë më 11 […]

Turqia ndalon pirjen e duhanit në ambiente publike si masë ndaj COVID-19


[ad_1] Pirja e duhanit s’ do të lejohet më në udhët e mbushura me njerëz dhe zona të tjera publike në Turqi në një vendim të Qeverisë,  për të frenuar përhapjen e COVID-19. Ky vendim ka ardhur përderisa pasi pirësit e duhanit po hiqnin maskat ndërsa ishin duke pirë duhan, shkruan Ballkan Insight. Në një […]

Brazili ndal testimet e vaksinës kineze për COVID-19


[ad_1] Testimet klinike braziliane për një vaksinë kineze për koronavirus janë pezulluar pasi autoritetet kanë raportuar për një “incident të rëndë”. Qendra rregullatore për shëndetësi në Brazil, Anvisa, ka thënë se incidenti është regjistruar më 29 tetor, mirëpo s’ ka dhënë më shumë detaj. Testimet e fazës së fundit të vaksinës së kompanisë Sinovac janë […]

Pfizer, BioNTech thonë se vaksina e Covid 19 është më shumë se 90% efektive


[ad_1] Vaksina e parë kundër koronavirusit mund t’i parandalojë mbi 90 për qind të njerëzve nga kontraktimi i virusit, tregon një analizë paraprake. Zhvilluesit e vaksinës – kompania amerikane Pfizer dhe ajo gjermane BioNTech – thanë se “kjo është ndonjë ditë e madhe për shkencën dhe njerëzimin”shkruan REL. Vaksina e tyre është testuar në 43,500 […]

Pas sulmit në Vjenë: Burgosen edhe dy persona të tjerë


[ad_1] E Diel, 8 Nëntor 2020 – 17:40 albinfo.at EPA/CHRISTIAN BRUNA Pas sulmit në Vjenë: Burgosen edhe dy persona të tjerë   Në lidhje me sulmin terrorist në qendër të Vjenës, në të cilin katër persona u qëlluan nga një vrasës të hënën në mbrëmje, Gjykata Rajonale për Çështje Penale të dielën ndaloi edhe dy […]

Shikojeni golin e bukur të realizuar nga Arb Manaj në fundin e takimit ndaj Eskisehirspor (VIDEO)


[ad_1] Sulmuesi kosovar, Arb Manaj është duke kaluar në formë të shkëlqyeshme në Ligën e Parë në Turqi. Arb Manaj ka arritur të realizoj gol edhe në ndeshjen e sotme – në Ligën e Parë të Turqisë – duke ia mundësuar ekipit të tij, Ankara Keçiörengücü – një pikë të artë, përcjell GazetaBlic Sport. Manaj […]

Reagon Rukiqi: Kufijtë e hapur e vendi mbyllet në vikend, të gjithë do të ikin në Shqipëri e Maqedoni


[ad_1] IKSHPK dhe Komiteti për koordinimin dhe vlerësimin e situatës me COVID-19 ka mbajtur takim për ta analizuar situatën epidemiologjike dhe në bazë të rekomandimeve janë shqyrtuar disa propozim-vendime. Disa masa që do të ndërmerren janë: Ndalohet veprimtaria e të gjitha subjekteve afariste dhe bizneseve, qendrave tregtare e rekreative, supermarketeve, subjekteve që ofrojnë shërbimet e […]

Harry Kane asiston, Moura shënon – Tottenham në avantazh të dy golave


[ad_1] Kryeprokurori i shtetit, Aleksandër Lumezi ka shkuar pak minuta më parë në Presidencë. Lumezi s’ ka pranuar të flasë për media. s’ dihet Po qe se kjo vizitë vjen pas zhvillimeve të Speciales, raporton Gazeta Express. The post Tahiri ndërpretë vizitën zyrtare në Turqi për shkak të situatës politike në Kosovë appeared first on […]

Besnik Tahiri anulon vizitën zyrtare në Turqi pas zhvillimeve të fundit në Kosovë


[ad_1] Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Tahiri, për shkak të zhvillimeve të fundit politike në vend, ka anuluar vizitën në Turqi. “Ndonëse kisha në agjendë vizitë më të gjatë, në takimin me Ministrin e Punëve të Jashtme të Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, e njoftova se s’ mund të vazhdoja vizitën zyrtare në Turqi, pasi që situata në […]

Kosovarët po vdesin nëpër spitalet e Turqisë, Ministria e Shëndetësisë s’ia ka idenë


[ad_1] Gjendja e mjekësisë në vendin tonë vazhdon të mbetet mjaft e rëndë duke pasur parasysh numrin e madh të pacientëve që kërkojnë shërim jashtë vendit. Një numër i madh i tyre kërkojnë vazhdimisht ndihmë financiare për t’i mbuluar shpenzimet  e shërbimeve shëndetësore, derisa në tre muajt e fundit shërim jashtë vendit kanë kërkuar 303 […]

Manchester United mposhtet nga Basaksehiri (VIDEO)


[ad_1] Manchester United është befasuar nga skuadra turke, Basaksehir, duke u mposhtur me rezultat 2-1. Demba Ba, i kaloi vendasit në epërsi në minutën e 13’. Turqit e dyfishuan epërsinë me Edin Visca në minutën e 40’. Unitedi e ngushtoi epërsinë me Anthony Martialin në minutën e 43’. Pas kësaj fitoreje Basaksehir pozicionohet në vendin […]

6-vjeçari Flavio kërkon ndihmë: Dua të jetoj si gjithë shokët e mi…


[ad_1] 6-vjeçari Flavio kërkon ndihmë: Dua të jetoj si gjithë shokët e mi…6-vjeçari Flavio Beshiku, fëmija i tretë i Olsi dhe Fullanxa Beshikut, që në moshën 1-vjeçare është i diagnostikuar me mëlçi dhe shpretkë të zmadhuar. Prej pesë vitesh prindët e Flavios s’ kanë reshtur duke shkuar sa nga një mjek tek tjetri në Tiranë […]

Linda Kalemi, koreografja shqiptare dhe instruktorja e kërcimit sportiv në Turqi


[ad_1] Shqiparja pjesë në klubet sportive më prestigjoze të Stambollit E Mërkurë, 4 Nëntor 2020 – 12:00 albinfo.ch Linda Kalemi është koreografja e shquar shqiptare dhe instruktorja e kërcimit sportiv në Turqi, ajo rrëfen për jetën dhe eksperiencën e saj profesionale në Turqi, transmeton albinfo.ch. Linda ka qenë soliste në asamblin shtetëror, ndërsa prej gati […]

Arrin në 100 numri i viktimave nga tërmeti në Turqi


[ad_1] Numri i të vdekurve nga një tërmet i fuqishëm që goditi Turqinë perëndimore u rrit në 100 të martën, thanë autoritetet. Tërmeti me fuqi 7.0 shkallë të Rihterit, plagosi 994 persona, njoftoi Autoriteti për Sëmundje dhe Emergjenca i Turqisë. Tërmeti ka goditur të premten, duke dridhur edhe pjesë të Greqisë. Rreth 147 persona janë […]

Mrekullitë ekzistojnë: Qëndroi 91-orë nën rrënoja, nxirret shëndoshë e mirë 4-vjeçarja turke


[ad_1] Një vogëlushe 4-vjeçare është shpëtuar nga ekipet e kërkim shpëtimit në Turqi, duke u nxjerrë e gjallë nga rrënojat e një pallati të shembur në Izmir. 4-vjeçarja me emrin Ayda Gezgin, u arrit të nxirrej pas 91 orësh qëndrim nën rrënojat e Rıza Bey Apartment. Kjo është mrekullia e dytë në Izmir, ku një […]

Dosja e “Zogut”/ Eskorta shkon në Turqi për 500 euro me ‘bosin’ nga Fieri, dalin përgjimet


[ad_1] Dosja penale kundrejt 8 të pandehurve, mes tyre Hermes Nikaj i njohur gjithashtu si “Zogu i Tiranës” dhe parukieres Anjeza Benës është kopsitur edhe dërguar për gjykim në gjykatën e Tiranës. Sipas gazetarit Elton Qyno, Prokuroria e kryeqytetit i ka mbledhur të gjitha faktet për të çuar pas hekurave grupin që kishte krijuar një […]

Gazetarja e sportit, Viola Spiro, humb babain nga Covid -19


[ad_1] Dy bukuroshet e ekranit Viola dhe Petrula Spiro kanë humbur të atin e tyre si pasojë e Covid 19. Rodolf Spiro ka qenë duke u kuruar në Turqi pasi ishte prekur prej disa ditësh nga Covid, ndërkohë që s’ ka mundur dot ta fitojë betejën me sëmundjen e rëndë. Spiro ka humbur jetë në […]

Rritet numri i viktimave nga tërmeti në Turqi


[ad_1] Numri i viktimave nga tërmeti në Turqi arriti të hënën në 79. Tërmeti ka goditur të premten, duke dridhur edhe pjesë të Greqisë. Autoritetet turke thanë se 79 vetë kanë humbur jetën – që të gjithë në qytetin e Izmirit. Përpjekjet e kërkim-shpëtimit janë duke vazhduar edhe në tetë ndërtesa banimi në Izmir. Autoriteti […]

Arrin në 83 numri i viktimave nga tërmeti në Izmir


[ad_1] Arrin në 83 numri i viktimave nga tërmeti i së premtes në qytetin e Izmirit në Turqi, ndërkohë që janë nxjerrë nga rrënojat 106 persona, deklaroi Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Urban Murat Kurum. Nga ana tjetër janë regjistruar të paktën 962 të plagosur, nga të cilët 219 gjenden akoma në spitale. Toka në […]

14-vjeçja shpëtohet nga rrënojat 58 orë pas tërmetit në Turqi


[ad_1] deri më tani, ekipet e Agjencisë së Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD) kanë shpëtuar 105 njerëz nga rrënojat, ndërsa aktivitetet e kërkim-shpëtimit vazhdojnë. Një vajzë 14-vjeçare u shpëtua nga rrënojat 58 orë pasi një tërmet 6.6 ballësh tronditi qytetin turk Izmir në bregun e Detit Egje, raporton Anadolu Agency (AA). Pasi iu ofrua […]

Shkon në 69 numri i viktimave nga tërmeti në Turqi


[ad_1] Rritet bilanci i viktimave nga tërmeti 6.6 ballë që ka rënë të premten në Izmir të Turqisë. Agjencia e Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD) bën me dije se numri i viktimave ka shkuar në 69. Numri i të lënduarve ka shkuar në 940. Aktualisht ekipet e shpëtimit vijojne akoma kërkimet. Pas tërmetit janë […]

70-vjeçari nxirret i gjallë nga rrënojat pas tërmetit në Turqi


[ad_1] Ekipet e shpëtimin në Turqi kanë arritur të shpëtojnë një 70-vjeçar nga rrënojat e një ndërtese të shembur pas 34-orësh, pas tërmetit të fortë që goditi Turqinë dhe Greqinë dhe që la të vdekur të paktën 75 persona dhe të lënduar pranë 1,000, sipas AP-së. Burri i nxjerrë nga rrënojat gjatë natës, është në […]

Turqi, shkon në 69 numri i të vdekurve nga tërmeti


[ad_1] Të paktën 940 njerëz janë lënduar nga tërmeti me magnitudë 6,6 që të premten tronditi Izmirin, qytetin e tretë më të madh të Turqisë Numri i të vdekurve nga tërmeti në Izmir të Turqisë u rrit në 69, njoftoi Agjencia e Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD), raporton Anadolu Agency (AA). Të paktën 940 […]

Tre shqiptarë në mesin e viktimave të tërmetit në Turqi


[ad_1] Turqia vijon të jetë në panik për shkak tërmetit ngjethës të mesditës së të premtes me magnitudë rreth 7 të shkallës rihter. Mediat turke raportojnë se numri i viktimave që nxirren nga rrënojat e ndërtesave të shembura është rritur në 62. Po sipas mediave turke, mes viktimave janë edhe 3 shqiptarë. Çifti i bashkëshortëve […]

Turqi, rritet në 62 numri i të vdekurve nga tërmeti


[ad_1] Agjencia e Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD) ka njoftuar se numri i viktimave si pasojë e tërmetit në Turqi ka shkuar në 62, raporton Agjencia e Lajmeve Anadolu. Aktivitetet e kërkimit dhe shpëtimit po vazhdojnë në provincën bregdetare të Izmirit. Të premten Izmiri u trondit nga tërmeti 6.6 shkallë. Agjencia e Menaxhimit të […]

Shkon në 58 numri i viktimave nga tërmeti në Turqi


[ad_1] Numri i personave të vdekur në Turqi ka arritur shifrën 58 si pasojë e tërmetit që dukuri atje. Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, deklaroi të dielën se 58 njerëz vdiqën, ndërsa 900 të tjerë janë me lëndime trupore, transmeton Telegrafi. Sipas mediave turke, janë rreth 5 mijë njerëz që po angazhohen në terren […]

Turqi: Nxirret i gjallë nga gërmadhat personi që qëndroi atje për 33 orë


[ad_1] Ekipet e shpëtimit në Turqi kanë arritur ta nxjerrin një përson të nga gërmadhat e një ndërtesë të rrëzuar në Turqinë perëndimore. Personi i njohur si Ahmet Citim u shpëtua nga rrënojat e ndërtesës “Riza Bey”, transmeton Telegrafi Krejt kjo dukuri pas një tërmeti që dukuri ditë më parë në shtetin euro-aziatik. Numri i […]

Rritet në 55 numri i të vdekurve nga tërmeti në Izmir


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë në Turqi, Fahrettin Koca ka njoftuar se numri i viktimave si pasojë e tërmetit në Izmir ka shkuar në 55, raporton Agjencia e Lajmeve Anadolu. Aktivitetet e kërkimit dhe shpëtimit po vazhdojnë në provincën bregdetare të Izmirit. Të premten Izmiri u trondit nga tërmeti 6.6 shkallë. Agjencia e Menaxhimit të Fatkeqësive […]

Rritet bilanci: Shkon në 51 numri i viktimave nga tërmeti në Turqi


[ad_1] Vijon të rritet bilanci i viktimave nga tërmeti në Turqi. Autoritetet turke raportojnë se 51 persona kanë ndërruar jetë për shkak të tërmetit në Izmir dhe 896 të tjerë kanë mbetur të plagosur. Përpjekjet e ekipeve të kërkim-shpëtimit vijojnë në 9 ndërtesa. Numri i qytetarëve të mbijetuar nga rrënojat arriti në 104. Në spital […]

Tërmeti në Turqi, shkon në tre numri i viktimave me origjinë nga Kosova


[ad_1] Situata po vjen duke u rënduar akoma më shumë sa i përket bilancit të viktimave pas tërmetit në Izmir të Turqisë. Ka arritur në tre numri i viktimave me origjinë shqiptare nga tërmeti në Turqi. Këtë lajm e ka konfirmuar ambasadori i Kosovës në Ankara, Ilir Dugolli. Viktimat nga Kosova janë […]

error: Content is protected !!