Turqi, rritja e infeksioneve rikthen masat kufizuese


Turqia konsiderohej kohët e fundit si një nga vendet më të suksesshme në kontrollimin e përhapjes së COVID-19, duke bërë që qeveria të lehtësonte kufizimet. Por një rritje e infeksioneve, e shoqëruar me mungesa të vaksinave çuan në rikthimin e masave më të forta kufizuese. Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Dorian Jones sjellë hollësitë nga […]

Turqia përgatitet për bllokimin më të rreptë të pandemisë – këto janë masat që do të jenë në fuqi për gati tri javë


Njerëzit në Turqi u furnizuan me ushqime, mbushën tregjet dhe u larguan nga qytetet për në qytetet e tyre të lindjes ose në bregdetin jugor të enjten ndërsa vendi përgatitej të hynte në bllokimin e tij më të rreptë të pandemisë. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, presidenti Rexhep Tajip Erdogan vendosi një “bllokim të […]

Mbi 135 milionë raste me COVID-19 në mbarë botën


Numri i të prekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në mbarë botën ka shkuar mbi 135 milionë. Sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë, deri më tani në mbarë botën janë regjistruar gjithsej 135.082.420 raste me COVID-19, transmeton Anadolu Agency (AA). Numri më i madh i të infektuarve […]

OBSH: Shqipëria, shteti me më pak mjekë për 10 mijë banorë në Evropë


Shqipëria renditet në vendin që kishte më pak mjekë për 10 mijë banorë në Europë, edhe në vitin 2019, sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), të përditësuara në shkurt 2021. Ndonëse me rritje, në krahasim me vitin 2016, kur ky tregues ishte 12.2, sërish Shqipëria ka më pak mjekë në dispozicion të […]

Mbi 100 milionë të shëruar nga COVID-19 në mbarë botën


Numri i personave që janë shëruar pas infektimit me koronavirusin e ri (COVID-19) në mbarë botën ka tejkaluar shifrën 100 milionë.  Sipas “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat mbi pandeminë, 100.369.788 persona në botë janë shëruar pas infektimit me COVID-19. Katër vendet e para me numrin më të lartë të rasteve në botë në të […]

Vaksinimi në Ballkan, mijëra qytetarë të rajonit shkojnë në Beograd pas thirrjes për vaksinim falas


Mijëra qytetarë nga rajoni u dyndën në Beograd pasi autoritetet Serbe gjatë fundjavës ofruan vaksina falas për të huajt. Radhët e gjata të boshnjakëve, malazezëve, maqedonasve, shpesh familje të tëra, u formuan përpara qendrës kryesore të vaksinimit në kryeqytetin serb. Kritikët e Presidentit populist serb Aleksandar Vuçiç thonë se, ai po përpiqet të përhapë ndikimin […]

Raporti i OKB: Pandemia, gratë në Shqipëri u prekën më shumë psikologjikisht dhe ekonomikisht


Pandemia e COVID-19 ka rritur punën e papaguar të grave që njihen si punët e shtëpisë dhe kujdesi. Në Shqipëri treguesit kanë qenë dukshëm më të lartë dhe shqetësues se nga shumë vende të tjera dhe një raport i Komisionit Ekonomik për Europën në Kombet e Bashkuara tregon se ndikimi psikologjik dhe ai në shëndetin […]

Ortomedica Hospital ngrit në këmbë djalin nga Fieri, pas 13 vitesh në karrocë


Ortomedica Hospital është spitali i parë jo publik në Prizren, i cili operon tashmë më shumë se 5 vite. Në këtë spital ofrohen shërbime të Kirurgjisë dhe Ortopedisë. Ky spital në krye me doktorin nga Turqia Dr. Evren Fehmi Atay specialist i ortopedisë dhe traumatologjisë që nga periudha e hapjes së tij ka realizuar një […]

Si të përgatisim sytliaçi origjinal turk


Nëse jeni adhurues i sytliaçit, atëherë është koha e duhur të provoni recetën origjinale nga Turqia, në mënyrë që të kënaqeni me shijen e veçantë Përbërësit: – 6 gota ujë;– 2 gota oriz;– 3 gota qumësht;– 15 lugë sheqer;– 2 qese të vogla sheqer vaniljeje;– 1 buding vaniljeje;– kanellë, Nëse dëshironi. Përgatitja: Vendoseni ujin në […]

Worldometer: Më shumë se 118 milion njerëz në botë janë të infektuar me Covid-19


Sipas faqes në internet të Worldometer, më shumë se 118 milion njerëz janë të infektuar në botë. Vetëm dje, numri i rasteve në botë u rrit me pak më shumë se 254,000 dhe më të infektuarit u regjistruan në Shtetet e Bashkuara, 27,268. Numri i rasteve të reja ndiqet nga Franca me 23,302 raste, Italia […]

Sëmundjet e rralla – kryesisht të lidhura me gjenetikën – prekin 5 milionë njerëz në Turqi


Ato janë “të rralla” në kuptimin më strikt të fjalës, por numri i njerëzve që vuajnë nga sëmundje të rralla është akoma mjaft i lartë. Në Turqi, për shembull, shkruan DailySabah, më shumë se 5 milionë njerëz jetojnë me sëmundje të rralla dhe 70% e tyre janë fëmijë, përcjell Telegrafi. Siç thuhet më tej, shumica […]

Në maj mund t’u rikthehen udhëtimeve, britanikët “prenotojnë” Mesdheun


Britanikët po përjetojnë akoma karantinimin për shkak të pandemisë, edhe pse ditët e para të diellit që paralajmëron pranverën i ka bërë të dalë nëpër parqe për të shijuar diellin që i ka munguar prej kohësh. Por ka një tjetër datë, që ata apo presin me padurim, 17 majin. Ajo është data që është caktuar, […]

Kultivimi i Fasuleve – Shqipëria Mban Vendin e Parë Në Rajon


Bishtajoret kanë qenë prej vitesh pjesë e dietës ushqimore në mbarë botën për mijëra vite, duke shërbyer si burim proteinash. Pjesë e bishtajoreve janë  bizelet, llojet e ndryshme të fasuleve, qiqra dhe thjerrëza. Bishtajoret shërbejnë si një burim i rëndësishëm i proteinave dhe të tjera vlerave ushqyese, të cilat mund të zëvendësojnë produktet e mishit […]

Lajthia Shqiptare – Ringjallja e një Tregu të Sigurtë


Shqipëria pësoi gjatë viteve të tranzicionit dëmtime të mëdha të sipërfaqeve  me drufrutorë. Pas mbi 20 vitesh, fermerët po i rikthehen rimbjelljes duke gjetur rrugë të reja fitimi. Në Jug të Shqipërisë, interesimi më i madh është për agrumet kryesisht në zonat bregdetare, si dhe për arrat dhe lajthitë në zonat në brendësi. Lajthia si […]

Çudit Nutella – Më Shumë Qumësht Pluhur dhe Më Pak Kakao


Kompania prodhuese e çokokremit me emrin më të madh në botë pranon ndryshimin e formulës së përgatitjes së produktit. Nutella prej vitit 2017 ka një recetë të re dhe konsumatorët s’ janë aspak të kënaqur me lajmin. Qendra e Mbrojtjes së Konsumatorit në Hamburg, Gjermani, prej vitesh ka vënë në dukje se çokokremi i famshëm […]

Turqia nis vaksinimin edhe për banorët dhe personelin në shtëpitë e të moshuarve


Pas punonjësve të kujdesit shëndetësor, Turqia sot filloi vaksinimin e banorëve dhe punëtorëve në shtëpitë e kujdesit dhe pleqve kundër coronavirusit të ri (COVID-19). Qytetarët që qëndrojnë dhe punojnë në shtëpitë zyrtare dhe private të kujdesit, qendrat e kujdesit për personat me aftësi të kufizuara dhe shtëpitë e pleqve nën ambientin e Ministrisë së Familjes, […]

Turqia e nis vaksinimin e popullatës me vaksinën kineze kundër COVID-19


Ministri turk i Shëndetësisë, Fahrettin Koca, i mori i pari këtë vaksinë dhe procesi u transmetua drejtpërdrejt në televizion. Turqia e miratoi këtë vaksinë të mërkurën, pavarësisht të dhënave kundërthënëse rreth shkallës së efikasitetit. Hulumtimet preliminare me mbi 7.000 vullnetarë në Turqi treguan se vaksina “CoronaVac” është 91.25 për qind efektive. Sidoqoftë, një studim më […]

Po vjen stuhia Filomena/ Moti i keq do godasë edhe Ballkanin


Spanja po përgatitet për ardhjen e stuhisë Filomena, që duhet të sjellë atje erëra polare dhe reshje të mëdha bore. Por ndërkohë, bora e ka mbuluar tashmë Madridin, duke habitur banorët e tij. Banorët e Madridit, thonë se në qytet s’ bie borë prej kohësh dhe kur bie, thjeshtë mbulon tokën për pak kohë. por […]

Biskotat e Veçanta me Sherbet dhe Arra – Me Ëmbëlsi të Parezistueshme


Kjo recetë e ka origjinën nga Turqia, por është shpërndarë edhe në shumë vende të Ballkanit përfshrë edhe Shqipërinë. Të njohura për shijen e shkrifët, por dhe formën e veçantë, kjo recetë e veçantë biskotash do të kthehet në një nga sekretet më të ëmbëla të kuzhinës tuaj. Në këtë artikull AgroWeb.org ju tregon gjithçka […]

Varianti i ri i koronavirusit është përhapur në 33 vende të botës


Varianti i ri i koronavirusit, i shfaqur së pari në Britani të Madhe, është përhapur në të paktën 33 vende të botës. Të infektuar nga ky mutacion i virusit ka në vende si: Australi, Belgjikë, Kanada, Kili, Kinë, Danimarkë, Finlandë, Francë, Gjermani, Islandë, Indi, Irlandë, Izrael, Itali, Japoni, Liban, Maltë, Holandë, Norvegji, Pakistan, Portugali, Singapor, […]

Turqia shënon rastet e para të variantit të ri të koronavirusit


Turqia ka regjistruar rastet e para të variantit të ri të koronavirusit. Ndonëse janë marrë masa më të rrepta për parandalimin e këtij varianti të virusit, prapë këto veprime s’ mjaftuan. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë atje, janë 15 persona që kanë ardhur nga Britania e Madhe që njëkohësisht kanë qenë të prekur me variantin e […]

Mënyrat e Duhura Për Të Ruajtur Bakllavanë


Bakllavaja është një ëmbëlsirë fantastike, për origjinën e së cilës, Greqia, Turqia dhe shumë vende të Lindjes së Mesme s’ po bien dakord edhe sot. Asirianët pretendojnë se ata e kanë bërë bakllavanë të parët që në shekullin e 8 para Krishtit, duke bërë petën e bukës, mbushur me arra dhe mjaltë dhe pjekur në […]

Ministri i Shëndetësisë në Gjermani paralajmëron: Ekziston rreziku i një vale të re të COVID-19


Ministri i Shëndetësisë në Gjermani, Jens Spahn, ka paralajmëruar për rrezikun e një vale të re të coronavirusit dhe kjo pikërisht për shkak të kthimit nga pushimet të qytetarëve me prejardhje nga Evropa lindore dhe juglindore. “Bazuar në atë që po shoh, po bëhen shumë vizita tek familjarët nga Gjermania në drejtim të Evropës Lindore, […]

Gjermania rrezikohet nga një valë e re e infeksionit, shkak të kthyerit Ballkani dhe Turqia


Ministri gjerman i Shëndetësisë, Jens Spahn, ka paralajmëruar se Gjermania mund të futet në një valë tjetër infeksionesh me COVID-19, pasi shumë persona që udhëtuan më herët drejt Ballkanit dhe Turqisë pritet të kthehen këto ditë. “Nga gjithçka që shoh, përsëri ka shumë vizita tek të afërmit nga Gjermania në Europën Lindore, Ballkanin dhe Turqinë,” […]

Për tri ditë mbi 16 mijë persona kanë hyrë në Kosovë me anë të Aeroportit të Prishtinës


Prej fundjavës së kaluar Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari” ka pasur një fluks të madh udhëtarësh, kryesisht bashkatdhetarë, të cilët kanë zgjedhur vendlindjen për të kaluar festat e fundvitit. Zëdhënësi i Aeroportit të Prishtinës, Bujar Gashi ka thënë për KosovaPress se gjatë të shtunës dhe të dielës kanë qenë mbi 170 fluturime dhe java […]

Mbi 76 milionë raste me Covid-19 në mbarë botën


Numri i rasteve me coronavirusin e ri (COVID-19) në mbarë botën ka arritur në mbi 76 milionë, sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë. Sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë, deri më tani në mbarë botën janë regjistruar 76 013 […]

Sahin dhe Tureci, pronarë të BioNTech shpallen persona të vitit nga Financial Times


Financial Times (FT) i ka shpallur “Persona të Vitit” themeluesit e kompanisë farmaceutike BioNTech, dr. Uğur Şahin dhe bashkëshorten e tij dr. Özlem Türeci. “Çifti ka arritur një sukses të jashtëzakonshëm shkencor dhe komercial duke zhvilluar vaksinën kundër COVID-19 në më pak se një vit”, raportoi Financial Times. Me zhvillimin e kandidatit të parë për […]

Pogaçet e Buta – Receta e Shijshme dhe Krejt e Thjeshtë


Po qe se po kërkoni të gatuani një vakt të shijshëm, AgroWeb.org ju sugjeron një recetë super të mirë dhe tejet të thjeshtë për t’u përgatitur. Pogaçet e kanë prejardhjen e tyre nga Turqia, pasi konsiderohet si gatim tradicional turk. Në çdo furrë buke apo pastiçeri turke do të gjeni të tilla, të mbushura me […]

Efekti Covid – Importet e Barnave Arrijnë Rekord, Po Përdoren Shumë Antibiotikë


Importet e barnave shënuan rritje të ndjeshme në tetor, duke arritur një rekord historik, me përjashtim të një muaji në vitin 2014. Sipas të dhënave të INSTAT, importi i produkteve farmaceutike në tetor arriti në vlerën e 2.7 miliardë lekëve, ose 22 milionë euro. Kjo shifër është 42% më e lartë sesa mesatarja mujore e […]

Për pesë ditë gruaja 105-vjeçare nga Turqia mposhti koronavirusin


Një grua turke 105-vjeçare në Stamboll ka “mundur” coronavirusin në vetëm pesë ditë. Sipas mediave të huaja, pasi vuri re simptoma si dobësi dhe humbje të oreksit, Huriye Baskapan dhe fëmijët dhe nipërit e saj shkuan në spital për diagnostikim dhe trajtim. Ajo u shtrua në spital kur testi i saj COVID-19 doli pozitiv dhe […]

Agjencia evropiane e lajmeve rendit Tiranën mes 5 qyteteve që duhen vizituar për Krishtlindje


Me shumicën e shteteve anëtare të Bashkimit Evropian dhe Zonës Shengen në “lockdown” dhe vendosjes së ndalimit të hyrjeve, udhëtarët e Krishtlindjeve që duan të provojnë sesi festohen Krishtlindjen jashtë vendit, s’ janë në gjendje të vizitojnë disa nga qytetet evropiane të njohura për atmosferën e tyre të Krishtlindjeve. Por, Agjencia e njohur e lajmeve […]

Raporti i BE-së e vlerëson punën e KALLXO.com në verifikimin e fakteve


Një studim voluminoz i Komitetit për Politikë të Jashtme të Bashkimit Evropian i publikuar në këtë muaj lidhur me rolin dhe ndikimin e lajmeve të rreme në Ballkanin Përendimor gjatë viteve 2018 – 2020, zbulon modelet dezinformuese dhe anti-dezinformuese mediale në raport me opinionin publik të cilat kanë ndikuar në masë të madhe në ndryshimin […]

Turqia hyn në izolim gjatë fundjavës


Turqia ka hyrë në izolimin e saj të parë të plotë këtë fundjavë që nga maji, pasi infeksionet dhe vdekjet nga coronavirusi arritën rekorde në ditët e fundit. Vendi me 83 milion banorë të premten regjistroi 32,736 raste të reja me COVID-19, përfshirë ato asimptomatike, numri më i lartë që nga fillimi i pandemisë në […]

Studimi i bërë për Parlamentin Evropian: Dezinformata rrëzuan qeverinë e Albin Kurtit


Një studim mbi rolin e lajmeve të rreme në Ballkanin Perëndimor, i prezantuar në Parlamentin Evropian (PE) thotë se fenomeni i dezinformimit në Kosovë ka pasur implikime të drejtpërdrejta politike që shkaktuan edhe rënien e qeverisë së Albin Kurtit. “Vetë koalicioni ishte jetëshkurtër dhe u rrezua nga një operacioni dezinformues amerikan”, thuhet në studimin e […]

Dezinformatat rrëzuan qeverinë e Albin Kurtit


Një studim mbi rolin e lajmeve të rreme në Ballkanin Perëndimor, i prezantuar në Parlamentin Evropian (PE) thotë se fenomeni i dezinformimit në Kosovë ka pasur implikime të drejtpërdrejta politike që shkaktuan edhe rënien e qeverisë së Albin Kurtit. “Vetë koalicioni ishte jetëshkurtër dhe u rrezua nga një operacioni dezinformues amerikan”, thuhet në studimin e publikuar, […]

Pakënaqësitë e Perëndimit me Turqinë kanë gjasa të vazhdojnë me administratën Biden


Presidenti Rexhep Tajip Erdogan ka kohë që ankohet se ndaj Turqisë po krijohet një komplot ndërkombëtar që synon të dëmtojë fuqinë dhe ndikimin turk jashtë vendit. Kritikët vendas dhe të huaj e kundërshtojnë atë, duke thënë se s’ ka ndonjë komplot, por Me kusht që ai shfaqet ndonjëherë, do të jetë kryesisht për shkak të […]

BE-ja kërcënon Turqinë me vendosje të sanksioneve


Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, tha të premten se Turqia s’ e ka zbutur qëndrimin e saj ndaj Greqisë dhe paralajmëroi se Bashkimin Evropian tani do të konsiderojë vendosjen e sanksioneve. “Unë mendoj se loja e maces dhe miut duhet të mbarojë”, tha Michel, duke iu referuar aktiviteteve të përsëritura të Turqisë në ujërat […]

Kosova dhe Turqia nënshkruajnë marrëveshje për bashkëprodhime në fushën e filmit


Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit e Kosovës, Vlora Dumoshi dhe Ministri i Kulturës dhe Turizmit i Turqisë, Mehmet Nuri Ersoy, kanë nënshkruar sot marrëveshjen ndërshtetërore e cila do të rregullojë dhe promovojë bashkëprodhimin filmik në mes të Kosovës dhe Turqisë. MKRS njoftoi se marrëveshja e nënshkruar ka për qëllim që të përcaktojë bazat që […]

Rreth 800 rase të reja me Covid-19 në Itali


Shifrat e rasteve të reja dhe viktimave për shkak të virusit Covid-19 po vazhdojnë të rriten në Itali Në këtë shtet 785 persona kanë ndërruar jetë si pasojë e Covid-19 në 24 orët e fundit, ndërsa janë regjistruar edhe 19.350 raste të reja të infeksionit. Kështu ka njoftuar Ministria e Shëndetësisë e Italisë. Rritje të […]

Situata me COVID/ Erdogan njofton bllokim të plotë gjatë fundjavës


“Ora policore e përgjithshme do të zbatohet çdo natë gjatë javës nga ora 21 deri në orën 5”, njoftoi presidenti Regjep Taip Erdogan, duke shtuar se ora policore gjatë fundjavave do të zbatohet nga ora 21 të premten deri në orën 5 të hënën. Për të luftuar një valë të dytë të koronavirusit të ri […]

​Turqia për të shtatën ditë radhazi me numër rekord të vdekjeve nga COVID-19


Turqia ka regjistruar 185 vdekje si pasojë e koronavirusit në 24 orët e fundit, një numër rekord për ditën e shtatë me radhë, sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë. Numri i rasteve të reja të koronavirusit, përfshirë ato asimptomatike, është 29.281, që është një rënie e lehtë krahasuar me dje, raporton Reuters. Turqia ka […]

Erdogan: Vaksina turke kundër Covid-19 do të jetë gati në muajin prill


Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka deklaruar se vaksina turke kundër koronavirusit do të jetë gati në muajin prill. Duke iu drejtuar ligjbërësve nga Partia e tij në pushtet për Drejtësi dhe Zhvillim, Erdogan gjithashtu tha që kur vaksina të jetë gati, Turqia ka në plan ta ndajë atë me botën, raportoi AP, transmeton […]

Erdogan i bindur: Turqia do ta ketë vaksinën anti-covid në prill


Përderisa zbulimi i vaksinave kundër koronavirusit në disa shtete po vazhdon me hov, Turqia është duke planifikuar që vaksinën e parë për këtë sëmundje ta ketë në prill të vitit të ardhshëm, tha presidenti i këtij vendi, Rexhep Erdogan. “Kemi bërë përparim të mirë në vaksinën tonë vendore. Planifikojmë ta hedhim në treg më së […]

Pandemia ndërpret fluksin e punëtorëve nga Europa Juglindore drejt BE-së


Pandemia e koronavirusit po ndërpret fluksin e punëtorëve të Europës Juglindore në vendet e BE-së, duke kërcënuar ekonominë e rajonit dhe duke dëmtuar ndjeshëm standardet e jetesës. Elvir Tosiç, një punëtor ndërtimi 40-vjeçar nga kryeqyteti malazez i Podgoricës, është një nga qindra mijëra punëtorë të huaj nga Europa Juglindore që kanë humbur vendet e tyre […]

Kush është krijuesi i vaksinës kundër Covid-19 – rrëfim i rrallë


Ugur Sahin emigroi me familjen e tij nga Turqia në Gjermani, kur ishte vetëm 4 vjeç, sipas mediave turke.  Tashmë ai është partneri themelues i kompanisë me bazë në Gjermani “BioNTech”. Sahin beson se vaksina kundër koronavirusit do të jetë gati deri në fund të këtij viti. Drejtori gjeneral i kompanisë bio-teknologjike “Biontech” nga Mainz, […]

Në Turqi rinis gjyqi në mungesë për vrasjen e gazetarit Khashoggit


Në Turqi ka rinisur gjykimi i burrave që akuzohen për vrasje të gazetarit saudit, Jamal Khashoggi në Stamboll më 2018. Në këtë proces, 20 zyrtarë sauditë po gjykohen në mungesë. Khashoggi, kritiku i njohur i princit saudit, Mohammed bin Salman, është vrarë nga një ekip i agjentëve sauditë brenda konsullatës së Mbretërisë Saudite në Turqi. […]

Statistikat për muajin tetor, Kosova më shumë bleu në Serbi e shiti në Shqipëri


Të dhënat e Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) për tregtinë e jashtme të mallrave të Kosovës tregojnë për një deficit tregtar më të ulët për 5.5 për qind në muajin tetor 2020 në raport me muajin e njëjtë të vitit 2019, gjegjësisht në vlerë prej 267.0 milionë euro, krahasuar me deficitin prej 282.7 milionë […]

Avokati i Popullit i pakënaqur me punën e organeve të drejtësisë për rastin e ‘gylenistëve’


Avokati i Popullit, Naim Qelaj, ka reaguar pas publikimit të raportit të grupit punues i OKB-së për ndalime arbitrare i cili e ka konsideruar si shkelje të të drejtave të njeriut dëbimin e gjashtë shtetasve turq nga Kosova për në Truqi në mars të viti 2018. Sipas këtij grupi punues, privimi nga liria i gjashtë […]

Teknologjia, taktikat dhe këshillat turke rezultuan me fitore të Azerbajxhanit në Nagorno Karabak


Azerbajxhanit i janë dashur vetëm 43 ditë për të fituar sërish territorin e vet pranë rajonit të Nagorno Karabakut – shtatë rajonet malore dhe kodrinat që janë okupuar nga separatistët armenë prej kohës së dështimeve të Bakus në fushëbetejë në fillim të viteve 1990. Analistët thonë se tre faktorë sqarojnë pse Azerbajxhani ka qenë kaq […]

Erdogan thotë se Turqia e ka vendin në BE


Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan deklaroi të dielën se Turqia e sheh veten pjesë të Evropës, por i bëri thirrje Bashkimit Evropian “që të mbajë premtimet” lidhur me anëtarësimin e Ankarasë zyrtare në bllok dhe për çështjen e refugjatëve. Komentet e presidentit Erdogan vijnë një muaj para se të mbahet samit i BE-së. Në javët […]

Erdogan: Turqia, pjesë e pandashme e Evropës


Presidenti turk, Tayyip Erdogan, ka thënë se Turqia e sheh veten si një pjesë të pandashme të Evropës. Por, ai ka shtuar se Turqia s’ do të dorëzohet para sulmeve dhe standardeve të dyfishta, shkruan Reuters. “Ne e shohim veten si një pjesë e pandashme e Evropës … Megjithatë kjo s’ do të thotë që […]

Kosova hesht, OKB i sugjeron dëmshpërblim për 6 shtetasit e dëbuar turq


Gjashtë shtetasit turq Kahraman Demirez, Mustafa Erdem, Hasan Huseyin Gunakan, Yusuf Karabina, Osman Karakaya dhe Cihan Ozkan të arrestuar në Kosovë dhe të dëbuar në Turqi në mars 2018, u dënuan me 56 vjet dhe 7 muaj e gjysmë burgim. Por, përkundër shumë raporteve vendore e ndërkombëtare, institucionet e drejtësisë në Kosovë deri më tani […]

Hyn në fuqi shtetrrethimi antiCovid-19 në Turqi


Disa kufizime të reja, të njoftuara nga presidenti Recep Tayyip Erdogan për të frenuar përhapjen e COVID-19 hyjnë sot në fuqi. Një shtetrrethim natën do të fillojë në orën 20:00, që do të mbahet vetëm gjatë fundjavës, deri në orën 10:00 të ditës pasardhëse. Kufizimi do të marrë fund të hënën në orën 05:00 për […]

Franca dëshiron mbikëqyrje ndërkombëtare të armëpushimit në Nagorno Karabak


Franca dëshiron mbikëqyrje ndërkombëtare të armëpushimit midis Armenisë dhe Azerbajxhanit të arritur më 10 nëntor me ndërmjetësimin e Rusisë. Të dyja vendet kanë zhvilluar luftime gjashtë javore për rajonin e shkëputur të Nagorno Karabakut. Në bazë të marrëveshjes, në rajon do të vendosen trupat ruse për të garantuar armëpushimin, por në disa zona do të […]

Këta janë kundërshtarët e mundshëm të Kosovës për edicionin e ardhshëm të Ligës së Kombeve


Kosova mbrëmë shënoi fitore minimale ndaj Moldavisë, me ç’rast siguroi qëndrimin në Ligën C edhe për edicionin e ardhshëm të këtij kompeticioni. Sezoni i tretë i “Nations League”, do të luhet në vitet 2022/2023, ndërsa do të jetë i vlefshëm për kualifikim në EURO2024, përcjell GazetaBlic. Kombëtarja jonë që synon ta shfrytëzojë në makimum këtë […]

Turqia vendos masa të reja kundër pandemisë


Turqia njoftoi se duke filluar nga dita e premte do të hyjnë në fuqi masat e reja kundër pandemisë së COVID-19. Ministria e Brendshme e Turqisë tha se masat do të përfshijnë kufizime në funksionimit e restoranteve dhe kafeneve dhe zbatimin e një izolimi të pjesshëm gjatë fundjavës. Sipas deklaratës, restorantet, kafenetë, qendrat tregtare dhe […]

7 humbje në 8 ndeshjet e fundit, statistikat katastrofale të kombëtares U21!


Kombëtarja e Kosovës U21 ka mbyllur kualifikueset për kampionatin evropian me humbje nga Turqia. Kosova U21 u mposht në udhëtim me rezultatin 3-0, duke mbyllur kështu kualifikueset me një humbje turpëruese, përcjell GazetaBlic Sport. Megjithatë, forma e Kosovës U21 ka rënë dukshëm, pasi në 8 takimet e fundit, kemi pësuar 7 humbje. Fitorja e vetme […]

Kosova mbyll Kualifikueset me humbje, turpërohemi nga Turqia!


Kosova U21 luajti sot takimin përmbyllës të kualifikueseve të Euro U21. Dardanët u mposhtën 3-0 nga Turqia, në një 90 minutësh pa histori. Vnedasit shënuan dy gola në pjesën e parë, me Derivsoglu dhe Yalcin me penallti që bënë gjithçka të lehtë. Vitija lë Përfaqësuesen e tij me një lojtar më pak, pasi mori të […]

Kosova U21 humb nga Turqia U21 (VIDEO)


Kosova U21, ka pësuar humbje me rezultat 3-0 nga Turqia, në kuadër të kualifikimeve për Euro 2021. Vendasit kaluan në epërsi në minutën e 21’ me sulmuesin Ibrahim Dervisoglu. Punët u përkeqësua për Kosovën në minutën e 31’, pasi Leonat Vitija u ndëshkua me karton të kuq. Yalcin në minutën e 32’ u tregua i […]

Turqia do t’i ashpërsojë masat për ta luftuar koronavirusin


Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka thënë të martën se Qeveria do të ashpërsojë masat për të luftuar përhapjen e koronavirusit, shkruan agjencia Reuters. Erdogan ka njoftuar se Turqia do të aplikojë mbyllje të pjesshme gjatë fundjavëve. Duke folur pas takimit të kabinetit, Erdogan ka thënë po ashtu se shkollat do të mbesin të […]

Turqia U21 shënon edhe golin e tretë ndaj Kosovës U21


Kombëtarja e Turqisë U21 ka shënuar edhe golin e tretë ndaj Kosovës U21. Golin e tretë për kombëtaren e Turqisë U21 e ka shënuar,  Ozdemir Berat – përcjell GazetaBlic Sport. Ozdemir ka gjetur golin e tretë për kombëtaren e Turqisë U21 në minutën e 64’të. Rezultati aktual i takimit është 3-0. /GazetaBlic Sport. Këtu mund […]

Kosova U21 po mposhtet nga Turqia


Turqia U21 e ka mbyllur pjesën e parë me rezultat 2-0, ndaj Kosovës U21, ndeshje e vlefshme për kualifikimet e Euro 2021. Turqit kaluan në epërsi në minutën e 21’ me sulmuesin Ibrahim Dervisoglu. Mesfushori i Kosovës, Leonat Vitija shkaktoi penallti në minutën e 31’ dhe u ndëshkua me karton të kuq. Yalcin shënoi për […]

Përfundon pjesa e parë| Turqia U21 deklason Kosovën U21


Ka përfunduar pjesa e parë e takimit Turqia U21 – Kosovë U21. Turqia U21 ka shkuar në pushim me epërsi ndaj Kosovës U21 me rezultatin 2-0, shkruan GazetaBlic Sport. Dervisoglu dhe Yalcin realizuan golat për kombëtaren e Turqisë U21 pas 45 minutave lojë. Në anën tjetër, Kosova s’ kishte asnjë goditje në portë. Mbi të […]

Turqi U21 – Kosovë U21


Janë publikuar formacionet zyrtare për ndeshjen Turqi U21 – Kosovë U21, ndeshje e vlefshme për kualifikimet e Europianit 2021. Turqia do të luajë me formacionin 4-2-3-1. ndërsa, Kosova do të luajë me formacionin 4-4-2. Valdrin Mustafa dhe Blendi Baftiu do të jenë në qendër të sulmit. Turqi – Kosovë, luhet nga ora 17:00.

Erdogan dërgon ushtrinë në Azerbajxhan


Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdogan i kërkoi parlamentit sot leje për të dërguar ushtrinë në Azerbajxhan. Ushtria turke duhet të marrë pjesë në misionin vëzhgues të armëpushimit ruso-turk në Nagorno-Karabak. Në një kërkesë për parlamentin, Erdogan kërkoi miratimin për të dërguar trupa për të krijuar një “qendër koordinimi” me Rusinë për të monitoruar respektimin […]

Armenia dhe Azerbejxhani i japin fund konfliktit 30-vjeçar, çfarë parasheh marrëveshja


Armenia, Azerbajxhani dhe Rusia nënshkruan një marrëveshje të martën e kaluar për t’i dhënë fund gjashtë javëve të luftimeve të ashpra në Nagorno-Karabakh, marrëveshje kjo të cilën kryeministri Armen Nikol Pashinyan, me anë të një postimi emocional në llogarinë e tij në Facebook, e përshkroi si “të padëshirueshme dhe të dhimbshme” Më 7 nëntor, ndërkohë […]

Turqia tregohet e fortë për Rusinë (VIDEO)


Turqia ka shënuar fitore me rezultat 3-2, ndaj Rusisë, ndeshje e vlefshme për Grupin 3, të Ligës B, në Ligën e Kombeve. Ndeshjen më mirë e nisën rusët duke kaluar në epërsi në minutën e 11’, me Denis Chershyevin. Turqit, e barazuan rezultatin me Kenan Karmanin në minutën e 26’. Cengiz Under i kaloi vendasit […]

“Turqia po armatos Serbinë, Kosova na ka ne”: Intervista e Majkos bën bujë


Presidenti serb Aleksandër Vuçiç kërcënoi hapur me luftë Kosovën dhe shqiptarët duke marrë si shembull atë që dukuri në Nagorni Karabakh mes armenëve etnikë dhe Azerbajxhanit. Vuçiç tha se mes serbve dhe shqiptarëve ka një konflikt të ngrirë dhe ai mund të shkrijë duke sjerrë pasoja të rënda. Një deklaratë e tillë riktheu kujtimet e […]

Shqipëria fiton dhe shpreson, Kosova mbyllë fushatën kualifikuese në cilësinë e vendases


Kosova U21 është mposhtur minimalisht 0-1 nga Shqipëria U21, në kuadër të xhiros së nëntë të fushatës kualifikuese për EURO 2021 U21. Goli i Qokajt në minutën e 35 ishte i pari dhe i fundit i kësaj sfide, e cila përfundoi në favor të atyre për të cilët pikët ishin të nevojshme, kjo pasi Kosova […]

Mësoni 14 shtetet ku kosovarët mund të udhëtojnë pa viza


Pasaportat janë të nevojshme Po qe se dëshironi të udhëtoni jashtë vendit pasi ato verifikojnë identitetin dhe kombësinë tuaj. Ato i japin bartësit kalim të sigurt dhe mbrojtje në një tokë të huaj. Ekzistojnë disa lloje të pasaportave në varësi të statusit të bartësit në vendin e tyre të lindjes. Por, si qëndrojnë vendet e […]

Anëtarësimi i Zyrës së Auditimit të Kosovës në EUROSAI, Serbia ankohet se u shkel marrëveshja e Uashingtonit


Auditori Gjeneral i Republikës së Kosovës, Besnik Osmani, në një intervistë ekskluzive ne KALLXO.com ka folur për sfidat e pranimit në Organizatën Evropiane të Institucioneve Supreme të Auditimit (EUROSAI) Lidhur me këtë antarësim ka pasur reagime të shumta ndërsa Serbia i është referuar marrëveshjes së Uashingonit për një moratorium prej një viti ku Kosova s’ […]

Turqia ndalon pirjen e duhanit në ambiente publike si masë ndaj COVID-19


Pirja e duhanit s’ do të lejohet më në udhët e mbushura me njerëz dhe zona të tjera publike në Turqi në një vendim të Qeverisë,  për të frenuar përhapjen e COVID-19. Ky vendim ka ardhur përderisa pasi pirësit e duhanit po hiqnin maskat ndërsa ishin duke pirë duhan, shkruan Ballkan Insight. Në një memorandum […]

Revista Prestigjioze Jep Vlerësimin Për Sistemin Shëndetësor në Shqipëri


“The Lancet”, revista mjekësore më prestigjioze në botë ka publikuar një renditje të sistemeve shëndetësore të 204 vendeve të ndryshme të globit, bazuar mbi 42 kritere, teknike, të gjitha të bazuara në efektshmërinë e trajtimeve mjekësore. Sipas pretigjiozes, kjo është e vetmja mënyrë shkencore për të matur cilësinë e sistemit shëndetësor të një vendi. Grumbullon […]

Lira turke shënon ngritje pas dorëheqjes së dhëndrit të Erdoganit


Monedha turke lira shënoi ngritje të vlerës së saj, pasi dhëndri i presidentit turk, Reccep Tayip Erdogan dha dorëheqjen si ministër i Financave. Ekonomistët thanë se dorëheqjet e Berat Albayrak – burrit të vajzës së madhe të Erdoganit, Esra – dhe Murat Uysal, kreut të Bankës Qendrore, gjatë fundjavës, janë sinjal se Turqia po pranon […]

Kush është çifti që zbuloi vaksinën kundër koronavirusit


Dy yjet e hulumtimit e vaksinës të cilët aktualisht janë duke bërë emër në të gjithë botën janë Özlem Türeci dhe karrierat e tyre mjekësore janë gjithashtu tregime me figura të një integrimi të suksesshëm. 53-vjeçarja Türeci është vajza e një mjeku i cili erdhi në Gjermani nga Stambolli. Burri i saj, i cili është […]

Pas sulmit në Vjenë: Burgosen edhe dy persona të tjerë


E Diel, 8 Nëntor 2020 – 17:40 albinfo.at EPA/CHRISTIAN BRUNA Pas sulmit në Vjenë: Burgosen edhe dy persona të tjerë   Në lidhje me sulmin terrorist në qendër të Vjenës, në të cilin katër persona u qëlluan nga një vrasës të hënën në mbrëmje, Gjykata Rajonale për Çështje Penale të dielën ndaloi edhe dy persona […]

Turqia bisedon me Rusinë për zgjidhjen e konfliktit në Nagorno-Karabak


Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, i ka thënë presidentit rus, Vladimir Putin, se Armenia duhet të negociojë me Azerbejxhanin për konfliktin në Nagorno-Karabak. Erdogani i ka thënë Putinit se konflikti mes forcave armene dhe azere duhet të ketë një zgidhje paqësore, ndërsa ka shtuar se Armenia duhet të tërhiqet nga tokat azeriane. Erdogan kishte […]

Besnik Tahiri anulon vizitën zyrtare në Turqi pas zhvillimeve të fundit në Kosovë


Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Tahiri, për shkak të zhvillimeve të fundit politike në vend, ka anuluar vizitën në Turqi. “Ndonëse kisha në agjendë vizitë më të gjatë, në takimin me Ministrin e Punëve të Jashtme të Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, e njoftova se s’ mund të vazhdoja vizitën zyrtare në Turqi, pasi që situata në vend […]

SHBA, zyrtarisht jashtë Marrëveshjes së Parisit mbi klimën |Revista Monitor


Students from the Washington area participated in a youth climate strike on Capitol Hill in March 2019.Credit…Ting Shen for The New York Times “Au revoir”, Marrëveshja e Parisit. Duke nisur nga sot (e mërkurë), sipas rregullave të Kombeve të Bashkuara, SHBA janë zyrtarisht jashtë marrëveshjes globale të klimës…. Më poshtë është një vështrim i shpejtë […]

Turqia dënon sulmin terrorist në Vjenë


Turqia të martën dënoi me forcë sulmet vdekjeprurëse në Vjenë, duke thënë se qëndronte në “solidaritet” me popullin austriak. Ankaraja rikujtoi se po zhvillonte fushatën e saj kundër terrorit. “Ne jemi të pikëlluar me lajmin se ka të vdekur dhe të plagosur si rezultat i sulmit terrorist që gjë në Vjenë”, tha ministria e Jashtme […]

Arrin në 100 numri i viktimave nga tërmeti në Turqi


Numri i të vdekurve nga një tërmet i fuqishëm që goditi Turqinë perëndimore u rrit në 100 të martën, thanë autoritetet. Tërmeti me fuqi 7.0 shkallë të Rihterit, plagosi 994 persona, njoftoi Autoriteti për Sëmundje dhe Emergjenca i Turqisë. Tërmeti ka goditur të premten, duke dridhur edhe pjesë të Greqisë. Rreth 147 persona janë duke […]

Rritet numri i viktimave nga tërmeti në Turqi


Numri i viktimave nga tërmeti në Turqi arriti të hënën në 79. Tërmeti ka goditur të premten, duke dridhur edhe pjesë të Greqisë. Autoritetet turke thanë se 79 vetë kanë humbur jetën – që të gjithë në qytetin e Izmirit. Përpjekjet e kërkim-shpëtimit janë duke vazhduar edhe në tetë ndërtesa banimi në Izmir. Autoriteti për […]

Vajza trevjeçare shpëtoi 65 orë pas tërmetit, zjarrfikësi ndau momentet emocionuese të shpëtimit (VIDEO)


Një vajzë tre- vjeçare është shpëtuar, të hënën, pasi një tërmet i fuqishëm me madhësi 6.6 goditi bregdetin e Egjeut të Turqisë. Elif Perincek u tërhoq nga mbeturinat gati 65 orë pas tërmetit në rrethin Bayrakli të provincës perëndimore të Izmirit raporton AA. Elif ishte personi i 106-të që u shpëtua nga rrënojat dhe ajo […]

Rëndohet bilanci i viktimave pas tërmetit në Izmir


Numri i të vdekurve nga tërmeti në Izmir të Turqisë u rrit në 73, sipas Agjencisë së Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD). Sipas Anadolu Agency (AA), pas tërmetit janë regjistruar 1.044 pas-tronditje, prej të cilave 43 më të forta se 4 ballë. Të paktën 961 njerëz janë lënduar nga tërmeti me magnitudë 6,6 që […]

14-vjeçja shpëtohet nga rrënojat 58 orë pas tërmetit në Turqi


deri më tani, ekipet e Agjencisë së Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD) kanë shpëtuar 105 njerëz nga rrënojat, ndërsa aktivitetet e kërkim-shpëtimit vazhdojnë. Një vajzë 14-vjeçare u shpëtua nga rrënojat 58 orë pasi një tërmet 6.6 ballësh tronditi qytetin turk Izmir në bregun e Detit Egje, raporton Anadolu Agency (AA). Pasi iu ofrua ndihma […]

Turqi, shkon në 69 numri i të vdekurve nga tërmeti


Të paktën 940 njerëz janë lënduar nga tërmeti me magnitudë 6,6 që të premten tronditi Izmirin, qytetin e tretë më të madh të Turqisë Numri i të vdekurve nga tërmeti në Izmir të Turqisë u rrit në 69, njoftoi Agjencia e Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD), raporton Anadolu Agency (AA). Të paktën 940 njerëz […]

Tre shqiptarë në mesin e viktimave të tërmetit në Turqi


Turqia vijon të jetë në panik për shkak tërmetit ngjethës të mesditës së të premtes me magnitudë rreth 7 të shkallës rihter. Mediat turke raportojnë se numri i viktimave që nxirren nga rrënojat e ndërtesave të shembura është rritur në 62. Po sipas mediave turke, mes viktimave janë edhe 3 shqiptarë. Çifti i bashkëshortëve Hatixhe […]

Mbi 245 milionë euro deficiti tregtar në muajin shtator


Të dhënat nga tregtia e jashtme e mallrave në Kosovë tregojnë për një deficit tregtar më të ulët për -4.5 për qind në muajin shtator 2020, në raport me periudhën e njëjtët të vitit 2019, gjegjësisht në vlerë prej 245.5 milionë eurosh, krahasuar me deficitin prej 257.2 milionë eurosh në vitin 2019. eksporti mbulon importin […]

Parashikimi i frikshëm i ministrit turk: Presim tërmet deri në 7.5 ballë


Teksa Turqia po përjeton pasojat e tërmetit 7 ballë që goditi vendin pak minuta më parë, rikujtojmë parashikimin e frikshëm që bëri pak muaj më parë ministri turk i brendshëm Suleyman Soylu. Pas tërmetit të janarit në zonën e Elazig, gjatë një interviste për “CNN turk”, Sulejman Sojlu bëri parashikimin për goditjen e radhës. “Ne […]

Turqia e Greqia regjistrojnë 14 viktima e mbi 500 të lënduar nga tërmeti


14 persona kanë mbetur të vdekur si pasojë e tërmetit që dukuri gjatë ditës së sotme në Turqi dhe në Greqi. Të dhënat zyrtare tregojnë se në Turqi janë shënuar 12 viktima ndërsa në Greqi dy. CNN ka raportuar se në Turqi të paktën 20 ndërtesa në qytetin e Izmirit janë shkatërruar. Tërmeti që dukuri […]

Azerbajxhani dhe Armenia fillojnë bisedimet për zgjidhjen e konfliktit


Armenia dhe Azerbajxhani kanë filluar bisedimet në Gjenevë, me ndërmjetësimin ndërkombëtarë, për të gjetur një zgjidhje të konfliktit të armatosur për rajonin e shkëputur të Nagorno Karabakut. Të dyja vendet kanë arritur tre armëpushime, mirëpo asnjërit s’ i janë përmbajtur. Bisedimet po ndërmjetësohet nga Franca, Rusia dhe Shtetet e Bashkuara – shtete që kryesojnë të […]

Kryeministri Hoti reagon pas tërmetit në Turqi: Jemi në solidaritet me të prekurit


Pasi që Turqia u godit nga një tërmet, ka reaguar Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti. Hoti shkruan se kosovarët janë në solidaritet për të prekurit nga ky tërmet, përcjellë Gazeta Blic. Ky është postimi i tij i plotë: Me shqetësim po i marr lajmet për pasojat në njerëz nga tërmeti në #Izmir, Turqi. Qytetarët e Kosovës […]

Tërmet i fuqishëm godet Turqinë, pamje të rënda nga vendi i dukurisë


Një tërmet i fuqishëm ka goditur para pak minutash Turqinë, në qytetin Dode Dodekaneze, ku lëkundjet janë ndjerë deri në Stamboll, Izmir, Çanakkale, Denizli dhe Bursa. Epiqendra e tërmetit që u ndie në shumë provinca u njoftua si İzmir Karabağlar. Sipas Qendrës Evropiane të Sizmologjisë, AFAD njoftoi intensitetin e tërmetit si 6.9, ballë i shkallës […]

Turku Selami Simsek apelon në gjykatë vendimin për refuzimin e azilit


Avokati mbrojtës i shtetasit Selami Simsek njoftoi se kishte kërkuar Gjykatës Administrative të pezullonte veprimet për deportimin e turkut të dyshuar si gylenist dhe të përmbyste vendimin e Komisioni Kombëtar për Azilin e Refugjatët, që i refuzoi azilin.   Mbrojtësi i shtetasit Selami Simsek njoftoi të mërkurën se i kishte kërkuar Gjykatës Administrative me anë […]

Policia po heton mënyrën e ardhjes së Kadri Shalës nga Turqia në Kosovë


Policia e Kosovës ka filluar të hetojë mënyrën e ardhjes së Kadri Shalës, të dyshuarit për shpëlarje parash në rastin e ‘avullimit’ të mbi 2 milion eurove prej Thesarit të Shtetit, nga Turqia për në Kosovë. Lajmin për KALLXO.com e ka konfirmuar Drejtori i Departamentit për hetimin e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit në PK, […]

Turqia zemërohet nga karikatura e Erdoganit në revistën “Charlie Hebdo”


Politikanët turq shprehën zemërim ndaj revistës satirike franceze “Charlie Hebdo” e cila publikoi një karikaturë që tallte presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan, i cili tashmë është në mosmarrëveshje me homologun e tij francez për komentet e tij mbi Islamin. Karikatura tregon presidentin turk me një grua gjysmë të zhveshur ndërsa bën një koment në lidhje […]

Turqia akuzon revistën franceze Charlie Hebdo për “racizëm kulturor”


Turqia ka akuzuar revistën franceze Charlie Hedbo, për “racizëm kulturor”, pas publikimit të edicionit të së mërkurës, që tallet me presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan. “Agjenda anti-Islame e presidnetit francez (Emmanuel) Macron është duke dhënë frytet e veta”, ka thënë Fahrettin Altun, Drejtori për Komunikime i Erdoganit, duke i përshkruar karikaturat si “të neveritshme”. Në […]

Gazetari i Insajderit shpalos detaje ekskluzive për aferën e 2 mln eurove të Thesarit


Autori i emisionit dokumentar Indoks, prodhim i Insajderit, Visar Duriqi, ka thënë se zyrtari i arrestuar i Thesarit, Labinot Gruda dhe pronari i kompanisë në të cilën u transferuan mbi 2 mln euro, Kadri Shala, kanë bashkëvepruar me njëri-tjetrin së paku prej muajit mars të 2020-s. Në emisionin Rubikon të Klan Kosovës, gazetari Duriqi ka […]

Revista Charlie Hedbo karikaturizon Erdoganin, e portretizon në skena erotike


Revista satirike Charlie Hebdo në numrin e saj të radhës këtë të martë i ka dedikuar në faqen e saj të parë një karikaturë të presidentit turk Regep Taip Erdogan duke e ironizuar atë. Siç shihet në foto, kopertina e Charlie Hebdo i ka dedikuar presidentit turk një karikaturë të sikletshme. Franca dhe Turqia janë […]

Policia turke arreston disa pjesëtarë të dyshuar të IS-it


Policia turke arrestoi të martën shtatë pjesëtarë të dyshuar të grupit ekstremist, Shteti Islamik (IS). Arrestimet ndodhën në Ankara. Ata akuzohen për përgatitjen e sulmeve gjatë festave kombëtare në Turqi, njofuan mediat dhe zyrtarët. Sipas informacioneve, ata po planifikonin sulme në Ditën e Republikës që shënohet të enjten dhe ceremonitë që mbahen më 10 nëntor […]