Bëni kujdes Vetëm po të ju vjen ky kod në WhatsApp


[ad_1] Një mashtrim shqetësues i WhatsApp është raportuar nga përdoruesit. Përdoruesit kanë marrë një mesazh në dukje nga një mik i cili thotë: “Përshëndetje, më falni, ju kam dërguar një kod 6-shifror gabimisht, a mund të ma kaloni ju lutem? Është urgjente!” Sipas raporteve ky kod u jep kriminelëve akses në llogarinë tuaj. Vetëm po të […]

Demi Lovato pranon zytarisht se ka natyrë ‘a-seksuale’: Unë jam krenare t’ju bëj të ditur se identifikohem si ‘asnjëanëse’


[ad_1] Këngëtarja Demi Lovato me anë të një postimi në Twitter ka shprehur zyrtarisht se ajo i përket gjinisë asnjëanëse duke nënkuptuar se pelqimet e saj s’ janë tek asnjëra gjini. “Unë jam krenare t’ju bëj të ditur se unë identifikohem si ‘asnjëanëse’ dhe zyrtarisht do të ndryshoj përemrat e mi në ata /ato duke […]

Elon Musk ‘zhyt’ kriptomonedhën Bitcoin me një fjalë të vetme


[ad_1] Kriptovaluta më e madhe në botë pësoi një tjetër rënie pasi miliarderi Elon Musk nxiti spekulimet në një postim në Tëitter se kompania e tij, Tesla, mund të konsiderojë të shesë ose ka shitur zotërimet e saj në kriptovalutë. “Zotëruesit e Bitcoin do pësojnë humbje tremujorin e ardhshëm kur të mësojnë se Tesla e […]

Zgjohet gjithmonë pas Edi Ramës, Lulzim Basha mesazh mbështetësve në twitter


[ad_1] Kryedemokrati Lulzim Basha e ka nisur mëngjesin një orë e 15 minuta pas kryeministrit Edi Rama. përmes një postimi në Twitter Basha shkruan “së bashku do fitojmë” ndërsa videon e cila prezanton banerin e ri të PD-së me numrin rendor të listës së 25 prillit 9 dhe flamurin shqiptar nën këngën e Sia, Unstoppable! […]

Vaksinohet Vladimir Putin, s’ sqaron Po qe se mori dozë nga Sputnik apo vaksinë tjetër


[ad_1] Vladimir Putin e bëri më në fund vaksinën kundër koronavirusit. Shefi i Kremlinit e mori privatisht dozën e vaksinës së prodhuar në Rusi, në përpjekje duket për të rritur besimin tek prodhimi rus, ndërkohë që e kishte zvarritur imunizimin e tij për muaj të tërë. Zëdhënësi i Kremlinit, Dimitry Peskov pohoi se presidenti 68 […]

FOTO: Postimi i çuditshëm në Twitter, Berisha, vargje tallëse për Covid dhe Lulzim Bashën (!?) Por më pas zbulohet se…


[ad_1] Ish lideri 76 vjeçar i Partisë Demokratike, Sali Berisha, njëkohësisht kandidat për deputet në listat e 25 prillit, ka publikuar mbrëmë vonë në Twitter një fotografi të pasardhësit të tij me të paktën 15 persona të shfaqura në të. Fotografia mund të shërbejë edhe si provë për t’u gjobitur të gjithë të pranishmit për […]

BE: Personat me sindromën Down në Kosovë kanë mungesë të kujdesit institucional


[ad_1] Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë për Ditën Botërore të sindromit Down ka riafirmuar angazhimin për shoqëri gjithëpërfshirëse. BE-ja me anë të një shkrimi në Twitter thotë se personat me sindromin Down në Kosovë përballen me paragjykim e mungesë të kujdesit institucional, qasje në shkollë e punë. “ndërsa shënojmë Ditën e Sindromit Down, zyrta […]

CPAC 2021 speeches: 2024 GOP prospects seek their own breakout moments at Trump-dominated conference


[ad_1] Though it will take years for the 2024 race to fully take shape, this year’s CPAC in Orlando, Florida, offered a window into a GOP primary dominated by a new Republican Party built around the grievances that animated Trump’s campaigns and his presidency.  Speakers embraced Trump’s lies about the 2020 election being rigged. Organizers built […]

NASA’s Mars rover had a secret message in its parachute. Meet the man behind it


[ad_1] The footage gave the world a glimpse of an often entirely invisible process, including the deployment of the parachute to slow down the spacecraft after entering the atmosphere. The 70.5-foot supersonic parachute was an extraordinary engineering challenge, said Ian Clark, systems engineer at NASA’s Jet Propulsion Laboratory in Pasadena, California. Clark, who has been […]

Ron Klain emerges as a force behind the scenes — and on Twitter


[ad_1] A month into the job, he is facing the most significant blowback of his tenure after pushing for a controversial friend to lead Biden’s budget office without consulting first with key senators, leading to questions about overconfidence in dealing with an evenly divided Senate. Central figure Since the moment Klain was selected to serve […]

New Orleans officer killed while intervening in an altercation at a high school basketball game


[ad_1] The officer, who was not identified, was a Tulane police officer and a reserve officer for the Second City Court, New Orleans Police Superintendent Shaun Ferguson said. The officer was at a basketball game at George Washington Carver High School when an individual tried to enter, starting an altercation with a staff member, Ferguson […]

15 years ago a woman found a family portrait in a used book. Now, she’s returning it


[ad_1] Victoria Johnson came across the decades-old photo 15 years ago in a book she bought at a used book store. “I found this picture in whatever book it was and I was just so mesmerized by it,” Johnson told CNN. “I just wanted to know who this family was.” The lost photo depicted a […]

Opinion: Trump has CPAC, but Biden has kryptonite


[ad_1] What should President Biden do? Trump will inevitably launch a few rhetorical grenades at the new administration, so does Biden need to respond? Will saying nothing simply give his defeated predecessor a platform to disseminate falsehoods, disinformation and smears without any sort of retribution? Will this be the beginning of another birther-style campaign, where […]

Shefi i UNICEF-it në Kosovë: Sonte vijnë shiringat që do përdoren për vaksinat anti-COVID-19


[ad_1] Shefi i Zyrës së UNICEF-it në Kosovë, Murat Sahin, ka thënë se në fluturimin e sotëm, do të arrijnë në Kosovë shiringat që do të përdoren për vaksinat anti-COVID. me anë të Twitter-it, Sahin tha se së shpejti edhe detaje të tjera për arritjen e vaksinës do të bëhen të ditura. “Me fluturimin e […]

The week in 43 photos


[ad_1] Law enforcement officers investigate the scene of Tiger Woods’ rollover crash in Rancho Palos Verdes, California, on Tuesday, February 23. The golf icon sustained serious leg injuries in the accident. Wally Skalij/Los Angeles Times/Shutterstock Members of Congress observe a moment of silence on the steps of the US Capitol on Tuesday, February 23. More […]

Republicans react to 2020 defeats by trying to make it harder to vote (Opinion)


[ad_1] According to the federal government’s Cybersecurity and Infrastructure Security Agency and election officials of both parties, the 2020 election was the most secure and well-run election ever. There was record turnout and zero evidence of massive voter fraud. States made it easier to vote while also ensuring that valuable integrity measures were in place. […]

No one is perfect, and Tiger Woods made us realize it’s OK to love an imperfect athlete


[ad_1] Some of the moments in between have been far less jubilant. In late 2009, a string of lurid and shocking infidelity claims eventually led to his divorce from wife Elin Woods, the withdrawal of several sponsors and a temporary absence from golf. Months of rabid press coverage revealed in discomfiting detail the extent of […]

Andrew Cuomo denies former aide’s sexual harassment allegations


[ad_1] Lindsey Boylan alleged that in 2018, the Democratic governor kissed her on the lips following a one-on-one briefing in his New York City office. “As I got up to leave and walk toward an open door, he stepped in front of me and kissed me on the lips,” Boylan wrote, describing the encounter. “I […]

Neera Tanden is being treated unfairly (Opinion)


[ad_1] It was bound to happen, and I’m honestly surprised it took this long: the first Very Online woman is facing US Senate confirmation. And she may not make it through. The woman is Neera Tanden, president of the Center for American Progress think tank, and Joe Biden’s nominee to run the Office of Management […]

Comminuted open fractures and Tiger Woods’ other injuries, explained


[ad_1] The 45-year-old golf legend was rushed to Harbor-UCLA Medical Center on Tuesday after the wreck. The hospital’s chief medical officer described his injuries and immediate treatment in a statement posted to Woods’ Twitter account: “Mr. Woods suffered significant orthopaedic injuries to his lower right extremity that were treated during emergency surgery,” Dr. Anish Mahajan […]

Neera Tanden: Key committee votes postponed in troubling sign for Tanden nomination


[ad_1] Senators want more time to consider the nomination, an official on the Senate Homeland Security and Governmental Affairs Committee who is familiar with the matter tells CNN. A senior aide on the other panel, the Senate Budget Committee, told CNN its hearing also was postponed and that Chairman Sen. Bernie Sanders, an independent who […]

Car crash: Tiger Woods had a rod inserted in his leg during an emergency surgery after a high-speed crash


[ad_1] Woods was “awake, responsive, and recovering,” after the surgery at the Harbor-UCLA Medical Center, the statement said. The 45-year-old was driving shortly after 7 a.m. PT on Tuesday in Rancho Palos Verdes, near Los Angeles, when the SUV he was using crossed a median and veered across two lanes of road before hitting a […]

Chinese court orders man to pay ex-wife $7,700 for housework in landmark divorce case


[ad_1] Wang, a homemaker, demanded restitution equivalent to $24,700 from her husband after he filed for divorce at a district court in Beijing in October. Wang said she was left to take care of the couple’s child and housework alone, as her husband “barely cared about or participated in any kind of domestic chores,” the […]

California professor put on paid administrative leave after video shows him chastising student who is hard of hearing


[ad_1] Last Thursday, a two-minute video — broken into three parts for TikTok — surfaced showing a Zoom recording from a physiology class at Oxnard College that day taught by professor Michael Abram, who is identified in the video by name and by a student in his class. CNN has reached out to Abram multiple […]

Inside a ‘Patriot Party’ rally where Trump loyalists search for a path forward


[ad_1] The idea and, perhaps just as important, the logo, have been circulating on social media since last summer. But after the Capitol riot and swearing-in of President Joe Biden, Patriot Party groups have formed and multiplied, mostly on Telegram, where they share memes, disinformation and commentary in chaotic channels in all 50 states. On […]

White House works to inject stateliness into a virtual visit from Justin Trudeau


[ad_1] In-person visits from foreign leaders are still off-limits as the novel coronavirus continues to rage. So Canadian Prime Minister Justin Trudeau will beam into the West Wing from Ottawa, his bearded visage positioned next to Biden on a large screen as each man does his best to replicate the traditional choreography of a White […]

Shalanda Young emerging as a top contender to lead OMB with Neera Tanden’s nomination on the rocks


[ad_1] Young, who was the first Black woman to serve as the staff director of the House Appropriations Committee, has strong relationships on Capitol Hill — “with Republicans and Democrats alike,” the official said. She played a key role in recent budget negotiations, working with GOP Sen. Richard Shelby of Alabama and other Republicans. Young […]

Baton Rouge police are investigating after a video shows an officer with his arm around teen’s neck during arrest


[ad_1] No decision has been made yet on whether the officers involved in the incident would face disciplinary action, Baton Rouge Mayor-President Sharon Weston Broome said during a press conference Monday. Broome said that she and Baton Rouge Police Chief Murphy Paul have reviewed the police-worn body camera footage of the incident. Officers responded to […]

Seattle Mariners Kevin Mather steps down as president and CEO after disparaging players in speech on February 5


[ad_1] The Seattle Times was the first to report details of Mather’s comments, which were made February 5 to the Bellevue Breakfast Rotary Club in Washington. The rotary club released a roughly 45-minute video of Mather’s comments on its YouTube page, which has since been deleted, according to MLB.com. Mather spoke about foreign-born players’ ability […]

What Matters: What America’s next pandemic year will look like


[ad_1] As we enter our second year with Covid, it’s becoming more and more clear that it will take more time to get back to how life looked in February of 2020. There will be permanent changes to the way we interact, work, travel, eat and learn. When you find yourself wondering, as I often […]

In one morning, the Supreme Court looked to rid itself of the Trump era


[ad_1] It’s as if the justices, in one day, sought to wipe their hands of lingering issues that had been heralded by the former President in a cascade of tweets, legal filings and statements during the last months of his administration. The focus on Monday was not Trump administration policies, but instead disputes deeply personal […]

NASA shares first video, new images from Mars Perseverance rover


[ad_1] Cameras on “Percy,” as the rover is affectionately called at mission control, show for the first time the perspective of a spacecraft landing on Mars. The video begins 230 seconds after the rover entered the Martian atmosphere, with the inflation of the rover’s parachute 7 miles above the Martian surface, and ends with the […]

MyPillow and its CEO Mike Lindell for $1.3 billion


[ad_1] The company is seeking about $1.3 billion in damages for Lindell’s numerous unfounded public statements by allies of former President Donald Trump that Dominion rigged its machines in favor of Joe Biden in the 2020 US presidential election. The 115-page lawsuit filed Monday in Washington, DC, cites Lindell’s media appearances and social media posts […]

Golf world rallies around Michelle Wie West following Rudy Giuliani’s ‘highly inappropriate’ comments on Steve Bannon podcast


[ad_1] The former New York mayor appeared last Thursday on the ‘War Room’ podcast hosted by Trump’s ex-adviser Steve Bannon and was remembering a round of golf he played with Wie West and the late talk show host Rush Limbaugh at a charity event in 2014. As he recalls it, Limbaugh was complaining about the […]

Janet Jackson: College gymnast Margzetta Frazier had a surprise call from pop star — and it got emotional


[ad_1] Earlier in February, the University of Californian athlete took the internet by storm and scored an impressive 9.925 out of 10 at UCLA’s meet against Brigham Young University after incorporating some choreography from Jackson’s music videos “Nasty” and “If.” Frazier’s efforts did not go unnoticed — Jackson shared the 20-year-old athlete’s tweet of the […]

$15 minimum wage debate: Everything you need to know


[ad_1] Improving worker pay is unrelated in that raising the minimum wage has long been a Democratic priority. It is completely related in that the Covid economy has hurt low wage workers — those in food service, child care and home health care, for instance, who can’t work from home — more than it’s hurt […]

Oil spill leads Israel to close beaches as it faces one of its ‘most severe ecological disasters’


[ad_1] Blobs of sticky tar started washing up on the country’s Mediterranean shores last week. Images posted on official government accounts showed sea birds and turtles covered in tar and sticky oil. “The enormous amounts of tar emitted in recent days to the shores of Israel from south to north caused one of the most […]

US coronavirus: Officials are hopeful the US is getting closer to the end of the pandemic. But there are road bumps ahead


[ad_1] Maryland Gov. Larry Hogan announced Sunday Covid-19 hospitalizations dropped below 1,000 for the first time since November 16 and are now down by more than half from their January peak. “With each day we are moving one step closer to eliminating and eradicating this pandemic,” Hogan said in a statement. “But we need to […]

Pablo Hasel protests rock Catalonia for fifth day


[ad_1] Thousands gathered in Barcelona on Saturday, including families and elderly protesters at the city’s Plaça Universitat, where a rally began peacefully. After passing another square, called Plaça Urquinaona, police began beating protesters, Berta Galofré Pons, a 23-year-old political scientist, told CNN. Footage from the Barcelona protests on Saturday shows multiple scuffles between demonstrators and […]

Violent protests over rapper’s arrest and accusations of police brutality rock Catalonia for fifth day


[ad_1] Thousands gathered in Barcelona on Saturday, including families and elderly protesters at the city’s Plaça Universitat, where a rally began peacefully. After passing another square, called Plaça Urquinaona, police began beating protesters, Berta Galofré Pons, a 23-year-old political scientist, told CNN. Footage from the Barcelona protests on Saturday shows multiple scuffles between demonstrators and […]

Biden’s polling is steadier than Trump’s


[ad_1] Biden’s average approval rating is 55% and his average disapproval rating is 39%, which makes for an average net approval rating of +16 points. So far, Biden’s proven to be even steadier than Trump. And very much unlike Trump, people seem to actually like what Biden is doing. Biden’s net approval rating a month […]

Jasmine Harrison: She’s 21 and just became the youngest female to row solo across the Atlantic Ocean


[ad_1] Harrison completed the 2020 Talisker Whisky Atlantic Challenge on Saturday in 70 days, 3 hours and 48 minutes — a new world record for the youngest female to row solo across any ocean, Atlantic Campaigns said. Along the way, she had a “near collision with a drilling ship, two capsizes, lots of peanut butter […]

Biden visits Bob Dole following cancer diagnosis


[ad_1] The two had served in the Senate together and Dole is a “close friend” of the President, the White House said. Dole, the 1996 Republican presidential nominee, was one of the key Republicans to say plainly after the November election that Biden had won. “The election is over and (Joe) Biden will be president […]

United Airlines flight returns to airport as police receive reports of airplane debris in neighborhoods outside Denver


[ad_1] The flight returned safely to the airport around 1:30 p.m. local time, the spokesperson said. That was about 20 minutes after police in Broomfield, Colorado, said via Twitter that they had received reports that an airplane flying over the Denver suburb had engine trouble and had “dropped debris in several neighborhoods around 1:08 p.m.” […]

Ingenuity helicopter phones home from Mars


[ad_1] If successful, Ingenuity will be the first helicopter to fly on another planet, leading to an “extraterrestrial Wright Brothers moment,” said Thomas Zurbuchen, associate administrator of NASA’s Science Mission Directorate. The rover landed safely on the surface of Mars Thursday after launching from Earth on July 30. Perseverance has already sent back an impressive […]

Manchin says he’ll vote against Biden OMB nominee Neera Tanden


[ad_1] In a brief statement, the moderate West Virginia Democrat said that Tanden’s comments on Twitter about Republican colleagues, including Senate Minority Leader Mitch McConnell, and Sen. Bernie Sanders, an independent, had led him to doubt she was the right fit. “I have carefully reviewed Neera Tanden’s public statements and tweets that were personally directed […]

Incredible new images shared by Perseverance rover after Mars landing


[ad_1] The rover also returned some beautiful postcards of its landing site. The first image shared during a NASA press conference Friday was “exhilarating” for the team when they received it. It shows the rover nearing the Martian surface during entry, descent and landing. A camera on the descent stage of the spacecraft captured the […]

Beto O’Rourke, Alexandria Ocasio Cortez helped Texans in crisis while Ted Cruz was traveling


[ad_1] Ocasio-Cortez, a Democratic congresswoman from New York who has frequently sparred with Cruz, launched a fundraiser on Twitter and raised $1 million by Thursday evening. “Wow. We officially raised $1 million for Texas relief at 9:17pm.,” she tweeted. “Thank you all so much. Folded hands I’m at a loss for words. Always in awe […]

Best gaming keyboards 2021 – CNN Underscored


[ad_1] (CNN) —   Not all gaming keyboards are created equal. The switches (the mechanism under each key that identifies a press) and key caps that a gaming keyboard is equipped with can have a huge impact on not just gaming but also on the everyday typing experience. CNN Underscored spent a few months testing […]

US signals it is open to sending more troops to support NATO’s mission in Iraq


[ad_1] “The US is participating in the force generation process for NATO Mission Iraq and will contribute its fair share to this important expanded mission,” Pentagon spokesperson Cmdr. Jessica L. McNulty told CNN. Secretary of Defense Lloyd Austin spoke about the mission with his NATO counterparts during a meeting with defense ministers on Thursday. Late […]

US says it is willing to sit down for talks with Iran and other nations on nuclear deal


[ad_1] “The United States would accept an invitation from the European Union High Representative to attend a meeting of the P5+1 and Iran to discuss a diplomatic way forward on Iran’s nuclear program,” State Department spokesperson Ned Price said in a statement Thursday. The P5+1 refers to the permanent members of the UN Security Council […]

Cruz travels to Cancun, Mexico, as Texans remain without power amid historic winter storm


[ad_1] Cruz, a Texas Republican, said in the statement he flew down for a night because his daughters “asked to take a trip with friends.” “With school cancelled for the week, our girls asked to take a trip with friends. Wanting to be a good dad, I flew down with them last night and am […]

How to watch the Mars rover landing today


[ad_1] The rover has been traveling through space since launching from Cape Canaveral, Florida, at the end of July. When it reaches Mars, Perseverance will have traveled 292.5 million miles on its journey from Earth. Perseverance is NASA’s first mission that will search for signs of ancient life on another planet to help answer the […]

As the WHO investigated coronavirus origins in China, Beijing pushed a conspiracy about the US


[ad_1] That Chinese officials should point to the US when discussing the origins of a virus first detected in central China may at first appear confusing to many. But for months now, China has been advancing alternative theories for how the coronavirus first emerged, ones that would obviate any blame officials in Wuhan may bear […]

Texans face yet another round of snow and ice as deaths rise and homes remain unheated


[ad_1] “We’re at a point in the restoration where we’re going to keep energizing circuits as fast as we safely can until we run out of available generation,” ERCOT Senior Director of System Operations Dan Woodfin said in a statement Wednesday night. “We hope to make significant progress overnight.” However, relief still awaits many who […]

Japan’s ruling LDP party faces sexism backlash as it invites women to look but not talk at key meeting


[ad_1] Toshihiro Nikai, secretary general of the country’s leading Liberal Democratic Party (LDP), on Tuesday proposed that women lawmakers should be able to observe the party’s key meetings — but not speak in them. The 82-year-old’s plan to allow five female lawmakers to observe the party’s main gatherings was a response to criticism that the […]

Serrana, Brazil will vaccinate all adults against Covid-19 to study efficacy on infection rate


[ad_1] The study will involve the city of Serrana, in the southeastern State of Sao Paulo, the research institute said “The entire adult population, estimated at 30,000 people, will be immunized in three months, in an unprecedented action,” the Butantan Institute wrote via Twitter on Wednesday. The idea to vaccinate the largest number of people […]

Why water is a huge issue for Texans right now


[ad_1] Whether it’s too much water or too little, high pressure or low pressure, or simply just the wrong form, water has been a huge issue for Texans during this ongoing catastrophe. “A lot of people are losing water in my area and were told that they would be shutting (the) water off for the […]

Fight over Rush Limbaugh’s true legacy began immediately after his death


[ad_1] Right-wing media outlets and personalities extolled Limbaugh as a trailblazer — but the trail he blazed was exactly why critics derided him. The New York Times podcast host Jane Coaston summed it up this way: “Rush Limbaugh was the first person I ever recognized existed largely as a Rorschach test,” she said on Twitter […]

With power outages across Texas, residents worry, wait and make do


[ad_1] What the San Antonio, Texas, resident is most concerned about right now though, is his wife’s health — she had a stroke last year, her second in three years, and is still recovering. “She’s got terrible breathing problems obviously,” he said. On Wednesday, millions across Texas were still without power, trying their best to […]

VIDEO / Bashkia e Tiranës mbulohet nga flamuri i Kosovës, Veliaj: Ja kshu bohet! Dashni nga Tirana


[ad_1] Bashkia Tiranë është mbuluar e gjitha me flamurin e Kosovës. Ky veprim u bë në nder të përvjetorit të 13-të shpalljes së Pavarësisë së Kosovës. Është kryebashkiaku Erion Veliaj ai i cili ndau në Twitter videon e vendosjes së flamurit në faqen e Bashkisë. “Ja kshu bohet! Dashni nga Tirana. Kosova 13”, shkruan Veliaj […]

Rihanna Savage X Fenty photo and Ganesha pendant spark backlash in India


[ad_1] Written by Oscar Holland, CNN Rihanna is facing accusations of cultural appropriation and religious insensitivity after she posted a topless image of herself wearing a pendant depicting the Hindu god Ganesha. The photo, which appeared on her Twitter and Instagram accounts Tuesday, shows the singer in a pair of lavender satin boxers by her […]

New York attorney general sues Amazon over “deficient” Covid-19 response


[ad_1] South Africa has received its first shipment of the Johnson & Johnson Covid-19 vaccine, the country’s health minister announced Tuesday, putting it on target to become the first in the world to administer the shot.  Health Minister Zweli Mkhize said on Twitter that South Africa had secured a total 9 million doses of the Johnson & Johnson vaccine, with […]

6 takeaways from Joe Biden’s CNN town hall


[ad_1] I watched, took notes and have some thoughts about what mattered most — and why. My takeaways are below. 1. A hard deadline on vaccinations: Less than five minutes into the town hall, Biden made a promise that will be the big news not just tomorrow but for months to come: He said that […]

Why the Republican Party is poised to tear itself apart


[ad_1] “Mr. Trump may run again, but he won’t win another national election. He lost re-election before the events of Jan. 6, and as President his job approval never rose above 50%. He may go on a revenge campaign tour, or run as a third-party candidate, but all he will accomplish is to divide the […]

Vaksina e katërt kërkon autorizimin për t’u përdorur në Europë


[ad_1] Komisioni Europian njofton në faqen e tij në Twitter se një tjetër prodhuese vaksinash ka aplikuar pranë Agjencisë Europiane të Barnave për të marrë autorizimin për përdorimin e vaksinës saj në vendet e Europës. Bëhet fjalë për prodhuesit e Janssen/Johnson & Johnson të cilët kërkojnë që vaksina e tyre të përdoret kundër koronavirusit në […]

Energy-rich Texas suffers energy nightmare with ongoing power outages


[ad_1] A deep freeze this week in the Lone Star state, which relies on electricity to heat many homes, is causing power demand to skyrocket. At the same time, natural gas, coal, wind and nuclear facilities in Texas have been knocked offline by the unthinkably low temperatures. This situation could have wide-reaching implications as the […]

Bitcoin soars past $50,000 for the first time


[ad_1] The digital currency hit a record $50,602.53 before pulling back somewhat. Bitcoin is still up about 2% over the past 24 hours, and has rallied nearly 260% since the beginning of November. Investors have sent the price of bitcoin skyrocketing during the pandemic as the Federal Reserve cut interest rates to near zero in […]

Winter storm: Texans try to conserve heat, water as plunging temperatures knock out utilities and cell service


[ad_1] Living in north Texas, Dorminy, his wife and their four children are worried what will happen when they need to refill their generator with gas again. There is only one station with any gas left in Watauga, the suburb of Fort Worth where they live, Dorminy said. “Pray for us, this is going to […]

Oculus Quest 2 games for exercise: How to get started


[ad_1] (CNN) —   I’m the furthest thing from a “fitness person” there is, and other than a few miles of dog walks per day, I’ve been finding it hard to motivate myself to get moving — especially in the dead of winter and amidst a global pandemic. But for the past few weeks, I’ve […]

Fauci: Edhe ata që e kanë kaluar koronavirusin duhet të marrin 2 dozat e vaksinës


[ad_1] Dr. Anthony Fauci, drejtori i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive, tha se edhe personat që kanë pasur COVID-19 duhet të marrin dozën e dytë të vaksinës. “Ne aktualisht s’ kemi prova të mjaftueshme që provojnë të kundërtën,”shkroi Fauci në Twitter nga llogaria e Shtëpisë së Bardhë. Fauci gjithashtu theksoi se të gjithë […]

Me kusht që vini re këto katër ndryshime në gojë, mund të keni COVID-19


[ad_1] Trupi juaj mund t’ju tregojë shumë për shëndetin – veçanërisht për koronavirusin, i cili mund të prekë pjesë të ndryshme të trupit Covid mund të shfaqë disa simptoma dhe së fundmi, rëndësi po i kushtohet ndryshimeve në gojë. Gjuha e bardhë Një ndryshim në pamjen e gjuhës është një nga simptomat e fundit që […]

Po qe se vini re katër ndryshime në gojë, mund të jeni i infektuar me COVID-19


[ad_1] Trupi juaj mund t’ju tregojë shumë për shëndetin – veçanërisht për coronavirusin, i cili mund të prekë pjesë të ndryshme të trupit Covid mund të shfaqë disa simptoma dhe së fundmi, rëndësi po i kushtohet ndryshimeve në gojë. Gjuha e bardhë Një ndryshim në pamjen e gjuhës është një nga simptomat e fundit që […]

Në qoftë se vini re këto katër ndryshime në gojë, mund të keni COVID-19


[ad_1] Trupi juaj mund t’ju tregojë shumë për shëndetin – veçanërisht për coronavirusin, i cili mund të prekë pjesë të ndryshme të trupit Covid mund të shfaqë disa simptoma dhe së fundmi, rëndësi po i kushtohet ndryshimeve në gojë. Gjuha e bardhë Një ndryshim në pamjen e gjuhës është një nga simptomat e fundit që […]

Veliaj ironizon Bashën: Për të gjithë ka qenë herët a vonë e mbarë me diell, por për Lulin akoma ka shi, vranësira, përmbytje


[ad_1] Me përmirësimin e motit dhe ndalimin e reshjeve të shiut, situata e krijuar nga përmbytjet në vend është përmirësuar. Madje, moti i kthjellët i kësaj të premte ka bërë që të mos ndihen temperaturat e ulëta që kanë përfshirë vendin tonë. Ndonëse këto përmirësime janë të dukshme, kreu i opozitës Lulzim Basha vijon të […]

Ekipi i OBSH-së fillon punën për hetimin e origjinës së koronavirusit në Wuhan


[ad_1] Një hetim i udhëhequr nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) për sa i përket origjinës së COVID-19 po fillon sot me takime virtuale midis një ekipi shkencëtarësh ndërkombëtarë dhe nikoqirëve të tyre kinezë në qytetin e Wuhan. Sipas BBC, përcjell Telegrafi, virusi u zbulua për herë të parë në Wuhan në fund të vitit […]

WhatsApp i përgjigjet akuzave për shkelje të privatësisë teksa përdoruesit po ikin drejt Signal dhe Telegram


[ad_1] Drejtuesit e Facebook thonë se përdoruesit kanë keqkuptuar ndryshimet që janë bërë në aplikacionin WhatsApp. Facebook po përpiqet të merret me një kërcënim të papandehur konkurrues ndaj platformës së tij të mesazheve WhatsApp, pasi një ndryshim në kushtet e shërbimit shkaktoi shqetësime të privatësisë dhe bëri që përdoruesit të ktheheshin te rivalët si Signal […]

Përdorni “Signal”, jo “Whatsapp/ Thirrja e miliarderit Elon Musk, mbështetet edhe nga Eduard Snowden


[ad_1] ‘Përdorni Signal’- ishte një postim në Twitter i bërë nga shefi i SpaceX dhe Tesla, Elon Musk. Postimi i Mask në datën 7 janar shkaktoi shumë reagime. Pas tij të njëjtin mesazh e shpërndau edhe Edward Snowden. Kur u pyet pse e rekomandoi atë aplikacion, ish- punonjësi i Agjencisë Amerikane të Sigurisë u përgjigj […]

U bllokua nga rrjetet e njohura, kërkesa e djalit të Trump: Elon Musk të krijojë një rrjet social për babain tim


[ad_1] Donald Trump Jr. i ka kërkuar Elon Musk të krijojë një rrjet social në mënyrë që babai i tij, Presidenti në largim Donald Trump, të mund të bashkohet me të. Në një video në Instagram të titulluar “Ja se si Elon Musk mund të kursejë fjalën e lirë”, djali i madh i Trump bëri […]

“Vigjilenca online”, një studim i ri tregon sa është i dëmshëm për trurin tuaj


[ad_1] Kur të zbuloni se çfarë i bën trurit tuaj të qenit vazhdimisht ‘online’, s’do qëndroni më aq gjatë! Jeni të prirur për të kontrolluar vazhdimisht telefonin apo për të ri-freskuar Instagram-in pa pushim? Zakonisht, kjo njihet si “vigjilencë online” dhe një studim i ri thotë se është i dëmshëm për trurin tuaj. Studimi, i […]

VIDEO / Habit kongresmenia republikane në SHBA, lëviz me armën e mbushur në brez: Ma lejon Kushtetuta


[ad_1] Kongresmenia republikane në SHBA, Lauren Boebert, që është zgjedhur në të ardhmen më parë ka ngjallur polemika pas publikimit të një videoje ku tregon se do mbajë një pistoletë të markës ‘Glock’ me vete edhe kur të shkojë në Kongres. Në një video të publikuar në faqen e saj në Tëitter, Boebert, ajo thotë […]

Shqipëria arrin marrëveshje me Pfizer, vaksinimi anti-Covid nis në janar


[ad_1] Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka njoftuar se është arritur një marrëveshje me Pfizer për të nisur vaksinimin në muajin janar. “Në kushtet skajshmërisht të vështira si pasojë e kërkesës globale marramendëse dhe sasisë akoma tejet të vogël të prodhimit, kemi dakordësuar në parim pas kontaktesh intensive nga të katër anët, tekstin e marrëveshjes […]

HARTA: Vaksinat kundër Covid, pak humor nga rrjeti për ne dhe fqinjët tanë


[ad_1] E përditësuar – Vendet e Bashkimit Europian nisin sot vaksinimin masiv anti-COVID-19. Vaksinat janë shpërndarë në 27 vendet e Bashkimit Evropian që prej ditës së djeshme dhe sot pritet që të nisë injektimi i dozave të ‘Pfizer’. Lajmi është konfirmuar nga Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen ditën e djeshme, me anë […]

Të shtëna armësh në Berlin të Gjermanisë, raportohet për katër të plagosur


[ad_1] Të paktën katër persona u plagosën në orët e para të mëngjesit të së shtunës në Berlin të Gjermanisë, si rezultat i disa të shtënave me armë. Sipas mediave të huaja, incidenti ka ndodhur  në rrethin e Berlinit të Kreuzberg  dhe ka lënë tre të plagosur, ndërkohë që zyrtarët e zbatimit të ligjit arritën […]

Detaje të vrasjes së tre policëve në Francë, sulmuesi gjendet i vdekur – ministri i Punëve të Brendshme deklarohet për sulmin e tmerrshëm


[ad_1] Burri i dyshuar për vrasjen e tre policëve në pjesën qendrore të Francës, është gjetur i vdekur ka bërë të ditur në Twitter, ministri i Brendshëm francez, Gerald Darmanin. Tre policët janë vrarë dhe një tjetër është plagosur gjatë të shtënave që kanë ndodhur brenda një shtëpie në një fshat, ku policët reaguan pas […]

47 statistika alarmuese nga bullzimi kibernetik te vitit 2020


[ad_1] Teknologjia ka ndryshuar thellë mënyrën tonë të jetesës dhe vlerat. Telefonat, interneti dhe mediat sociale janë bërë pjesë e pandashme e jetës sonë dhe veseve tona të përditshme. Një problem që vije nga ky përparim i madh i teknologjisë është bullzimi kibernetik. Disa statistika të nxjerra gjatë këtij viti lidhur me bullzimin kibernetik janë […]

Pak sekonda pasi infermierja amerikane mori vaksinën kundër COVID-19, humbi vetëdijen derisa i përgjigjej pyetjeve të gazetarëve


[ad_1] Kryeinfermierja e një spitali në Chattanooga, Tennessee, ka frikësuar të pranishmit të enjten, kur për një moment humbi vetëdijen pak sekonda pasi kishte marrë vaksinën e Pfizer/BioNtech kundër COVID-19, shkruan Fox News. Tiffany Dover, infermiere në CHI Memorial, kishte marrë vaksinën dhe pak sekonda më vonë i është drejtuar mediave pas pyetjeve të shumta, transmeton. […]

BE: Vaksinimi kundër COVID-19 do të fillojë në fund të këtij muaji


[ad_1] Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka bërë të ditur përmes një cicërime në Twitter, që vaksinimi kundër koronavirusit do të fillojë në BE më 27, 28 dhe 29 dhjetor. [ad_2]

Grupi i parë i vaksinave për COVID-19 të Pfizer/BioNTEch arrin në Kanada


[ad_1] Vaksinat e para për COVID-19 zbarkuan në tokën kanadeze të dielën, ka thënë kryeministri Justin Trudeau, dhe disa kanadezë pritet të zhveshin mangët e tyre për një vaksinim që nga dita e hënë. Kjo pasi që, sipas Reuters, përcjell Telegrafi, Kanadaja dhe Shtetet e Bashkuara pritet të bëhen këtë javë vendet e para perëndimore […]

I njihni Ervinin dhe Klodianin? Veliaj na njeh me dy heronjtë e heshtur që garantojnë shëndetin e fëmijëve në çerdhet, kopshtet e shkollat e Tiranës


[ad_1] I njihni Ervinin dhe Klodianin? Ata janë kolegë shembullorë të Bashkisë së Tiranës, e të dy kanë një mision të përbashkët – dezinfektimin e çerdheve, kopshteve e shkollave të kryeqytetit. Kryetari I Bashkisë Erion Veliaj ka publikuar në twitter një pjesëz nga puna e përditshme e dy heronjve të heshtur të kryeqytetit të cilët […]

Lajmi i fundit: Bie nga sistemi Facebook-u dhe Instagtram-i


[ad_1] Facebook, Messenger dhe Instagram kanë ndaluar punën për disa përdorues këtë mëngjes. Aplikacionet e mediave sociale në pronësi të Facebook patën probleme dhe stopuan së funksionuari, duke i prekur dhjetëra mijëra përdorues. Problemi filloi sot në orën 07:00 të mëngjesit, ku shumë përdorues të këtyre rrjeteve shfaqën pakënaqësi në Twitter për mospranim të mesazheve […]

William Shakespeare personi i dytë i vaksinuar kundër COVID-19


[ad_1] Britania filloi me vaksinimin kundër COVID-19 të martën. ndërsa William Shakespeare është bërë personi i dytë i cili u vaksinua kundër virusit COVID-10. “Kjo mund të sjellë një ndryshim në jetën tonë tani e tutje, apo jo?” Z. Shekspir, 81 vjeç, tha me një buzëqeshje pak pasi u vaksinua në Spitalin Universitar Coventry, transmeton […]

Ambasada amerikane: Dhuna në familje është krim, mos e duroni por raportojeni


[ad_1] Ambasada e SHBA-së në Kosovë, ka bërë thirrje që të lajmërohen në polici rastet e dhunës në familje. Ata theksuan se dhuna në familje është një krim i cili s’ duhet duruar, por që duhet të raportohet. “Dhuna në familje është krim. Mos duroni, raportojeni në Policinë e Kosovës dukje thirrur në 192 apo […]

Lëndohet Dembele, mungon ndaj Juventusit


[ad_1] Sulmuesi francez Ousmane Dembele, ka pasuar një lëndim duke e zgjatur kofshën ka njoftuar Barclona. Francezi në humbjen ndaj Cadizit të shtunën mbrëma u inkuadrua në lojë si rezervist. Dembele do t’i mungojë Barcës në ndeshjen e së martës ndaj Juventusit në Ligën e Kampionëve. “Testet të dielën në mëngjes, 6 dhjetor, kanë treguar […]

Tottenham – Arsenal, formacionet zyrtare


[ad_1] Janë publikuar formacionet zyrtare për ndeshjen Tottenham – Arsenal, ndeshje e vlefshme për xhiron e 11-të në Premierligë. Tottenhami do të luajë me formacionin 4-2-3-1. ndërsa, Arsenali do të luajë me formacionin 3-4-3. Tottenham – Arsenal, do të luhet nga ora 17:30. 𝗧𝗘𝗔𝗠 𝗡𝗘𝗪𝗦: Lloris (C), Aurier, Alderweireld, Dier, Reguilon, Hojbjerg, Sissoko, Lo Celso, […]

West Ham United – Manchester United, formacionet zyrtare


[ad_1] Xhiroja e 11-të po luhet në këtë fundjavë në Premier League. Manchester United e zhvillon sonte ndeshjen e kësaj xhiroje ndaj West Ham United, ndeshje kjo që pritet të jetë shumë interesante, shkruan GazetaBlic. ‘Red Devils’ kërkojnë të zgjasin serinë pozitive në ndeshjet si mysafir, ata gjenden në pozitën e 10-të në tabelë me […]

Eintracht Frankurti dhe Dortmundi i ndajnë pikët


[ad_1] Eintracht Frankfurt dhe Dortmundi kanë barazuar me rezultat 1-1, ndeshje e vlefshme për xhiron e 10-të në Bundesligë. Të parët që kaluan në epërsi ishin vendasit me Kamadën në minutën e 9’. Giovanni Reyna e barazoi rezultatin në minutën e 56’, pas asistimit të Jadon Sanchos. Pas këtij barazimi Dortmundi mbetet në vendin e […]

Juventus – Torino, formacionet zyrtare – Ky është vendimi i trajnerit për Mergim Vojvodën


[ad_1] Juventus e zhvillon sonte ndeshjen e radhës në Serie A. Skuadra e Andrea Pirlos ka para vetës skuadrën e Torinos, në derbin e rivalëve lokal që pritet të jetë shumë interesant sot, shkruan GazetaBlic. Janë publikuar formacionet zyrtare për ndeshjen që fillon në ora 18:00. Mergim Vojvoda do të jetë në bankën rezervë natyrisht […]

Juventus – Torino, formacionet zyrtare


[ad_1] Janë publikuar formacionet zyrtare për ndeshjen Juventus – Torino, ndeshje e vlefshme për xhiron e 10-të në Seie A. Juventusi do të luajë me formacionin 4-4-2. ndërsa, Torino me formacionin 3-5-2. Derbi i qytetit të Torinos, i njohur si “Derby Della Mole”, pritet të jetë interesant pasi të dy skuadrat janë në kërkim të […]

Sevilla – Real Madrid, formacionet zyrtare


[ad_1] Pa as më të voglin diskutim, derbi i javës në gadishullin iberik. Real Madridi i shkon Sevillas në “Ramon Sanchez Pizuan” në derbin e xhiros së 12 në La Liga, përcjell GazetaBlic. Djelmoshat e Zidanes që javëve të fundit s’ kanë kaluar nëpër një formë të mirë, do të synojnë triumfin ndaj andaluzianëve, për […]

error: Content is protected !!