​Ushqimet që shkaktojnë ankthin


A e dini se ajo që hani mund të kontribuojë në ankth? Sjellja dhe gjendja shpirtërore mund të kontrollohen nga ushqimet që marrim në trupin tonë. Stresi mund të ndikojë në dietën tuaj, por ushqimi gjithashtu mund të ndikojë në nivelet e stresit tuaj. Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit Mendor, gati një e treta e […]

A duhet të mbajnë maska fëmijët mbi 2 vjeç? Studimi italian hedh dritë mbi shqetësimin kryesor të shumë prindërve


Një studim italian ka verifikuar që maskat kirurgjikale s’ krijojnë probleme të frymëmarrjes edhe për fëmijët e vegjël. Studimi, i kryer nga studiuesit që raportojnë në Departamentin e Nënave-Foshnjave, në Universitetin La Sapienza i Romës, lindi si nevojë për të verifikuar udhëzimet që thonë se fëmijët nën 6 vjeç s’ duhet të përdorin maska ​​kirurgjikale […]

Parazitët mund të jenë shkaku befasues i problemeve tuaja gastrointestinale – si ta kaloni këtë problem


Fryrje, probleme me tretje e dhimbje barku – shkencëtarët e CDC thonë se një në tre prej nesh mund të infektohet me një parazit të zorrëve falë produkteve të importuara, ujit të kontaminuar dhe udhëtimeve ndërkombëtare. “Parazitët gjithashtu mund t’ju bëjnë të ndieni dhimbje dhe lodhje”, thotë Ann Louise Gittleman. Këtu janë tri mënyra të […]

Vaksinimi kundër COVID-19 – Kur mund ta hiqni maskën tuaj?


Vetëm po të jeni vaksinuar kundër COVID-19, është akoma e rëndësishme të mbani një maskë dhe të ruani distancën shoqërore në publik, thonë specialistët e shëndetit. Duke këshilluar që njerëzit mund të heqin maskën Vetëm po të janë vaksinuar plotësisht dhe po qëndrojnë me njerëz të tjerë plotësisht të vaksinuar. Gjithashtu edhe Vetëm po të […]

Kryetarët e komunave kërkojnë heqjen e orës policore dhe hapjen e gastronomisë


Këshilli i Kryetarëve në kuadër të Asociacionit të Komunave të Kosovës ka mbajtur sot takimin online lidhur me situatën me COVID-19 nëpër komuna, ndërsa kanë kërkuar heqjen e kufizimit për qarkullim dhe hapjen e gastronomisë. Kryetarët e Komunave në këtë takim kanë diskutuar edhe për masat e tashme, zbatimin e tyre, efektin dhe për situatën […]

tretmani me antitrupa i pacientëve me COVID-19 po tregohet i efektshëm


Në luftën kundër Covid-19, disa qendra mjekësore po ofrojnë terapi me antitrupa si një mënyrë për të shpëtuar pacientët nga zhvillimi i simptomave më të rënda të sëmundjes. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Anush Avetisyan vizitoi një qendër mjekësore në Merilend për të mësuar më shumë për këtë lloj tretmani. Diana Gumas bëri gjithçka që […]

Pica e Shtëpisë me Perime – Receta e Shëndetshme me Shije Shtëpie


Picat hyjnë tek familja e ushqimeve të shpejta që përveç lehtësisë në të përgatitur janë edhe shumë të shijshme. Ky gatim i shijshëm me origjinë italiane ka marrë aprovimin e thuajse të gjithë globit. Është një ndër ushqimet e preferuara me konsum masiv kudo. Një vakt i shpejtë dhe  ideal për drekat ose darkat në […]

Shtrati i foshnjës; Rregullat e sigurisë që duhet të dijë çdo prind


Meqenëse foshnja e porsalindur do ta kalojë gjysmën e kohës duke fjetur, vendi ku do ta vendosni s’ duhet shpërfillur. Me kusht që shtrati s’ është i sigurt, mund të ndodhin aksidente. Kur të blini apo të merrni hua një të tillë, sigurohuni që ai të përmbushë udhëzimet e sigurisë së përcaktuara nga Komisioni i […]

Metoda Natyrale Për Pastrimin E Njollave Të Tenxhereve


Tenxheret janë si makina. duhet të mësohesh me to, t’i vësh në provë, t’u mësosh pikat e dobëta dhe ato të forta. Kur janë të reja, shkëlqejnë dhe më pas, Po qe se s’ tregoheni të kujdesshëm në përdorim dhe në mirëmbajtje, ato do të mbushen me njolla që mbivendosen sa herë që tenxherja përdoret […]

CDC thotë se të vaksinuarit plotësisht mund të udhëtojnë në mënyrë të sigurt


Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) thanë të premten se personat e vaksinuar plotësisht mund të udhëtojnë në mënyrë të sigurt brenda Shteteve të Bashkuara pa u testuar para ose pas udhëtimit. Drejtorja e CDC-së, Rochelle Walensky i bëri të ditura udhëzimet e reja gjatë konferencës për shtyp të ekipit të Shtëpisë […]

Mish Qengji i Furrës Me Hudhër Dhe Rozmarinë


Mishi i qengjit është padyshim ndër mishrat më të preferuar të konsumatorëve shqiptarë. Ai gatuhet në mënyra të ndryshme por serviret edhe thjesht i pjekur në furrë. Disa prej recetave më të mira të mishit të qengjit janë ato me domate por edhe me hudhër dhe kos. Gatimet karakteristike tradicionale të mishit të qengjit janë […]

Reduktoni lehtësisht strijat duke ndjekur këto këshilla


Strijat zakonisht shfaqen si një vijë e hollë e kuqe ose vjollcë në lëkurën tuaj që merr një strukturë të ndryshme nga shtresa e lëkurës përreth. Shumica e strijave zbehen dhe marrin një ngjyrosje më të lehtë ose pothuajse të tejdukshme, dhe bëhen me shkëlqim. Për ti zvogëluar ato, ndiqni udhëzimet e mëposhtme: Sheqeri Disa […]

Bukë e pasur integrale


Mësoni se si të përgatisni bukë të pasur integrale lexuar përbërësit dhe udhëzimet në recetën tonë Përbërësit: gjysmë gote miell thekre, gjysmë gote miell integral gruri, 1 gotë miell tërshëre, gjysmë gote miell hikrre, 2 – 3 lugë të vogla liri të bluar, 2 lugë të vogla fara luledielli, 2 lugë të vogla kokrra gruri, […]

Bakteri E.coli – Mësoni Si Të Mbroheni Nga Ndotja E Ushqimeve


Paraqitja, aroma dhe shija e një ushqimi të gatuar s’ mund të tregojnë praninë e Escherichia coli (E. coli), mikrobit që ndodhet edhe në sistemin tretës. Përveç infeksioneve, ky bakter shkakton helmime ushqimore, diare dhe dhimbje të forta barku. Deri në 95 përqind e infeksioneve urinare shkaktohen nga ky bakter. Si Mund Të Infektoheni Nga […]

A e pakëson alkooli imunitetin e organizmit kundër koronavirusit? Ja cfarë thonë studimet


Po qe se së shpejti do ta merrni vaksinën kundër koronavirusit, ose akoma jeni duke u përpjekur të ruheni sa më shumë që të mos infektoheni nga ai, është mirë për shëndetin tuaj ta reduktoni ose evitoni pirjen e alkoolit. Ruajta e shëndetit sa më shumë që është e mundur, në këtë rast shmangia e […]

A ndikon aspirina tek aknet?


A ka ndonjë provë shkencore se aknet mund të luftohen me aspirinë? Produkte të shumta pa recetë (OTC) mund të trajtojnë puçrrat, duke përfshirë acid salicilik. Ju gjithashtu mund të keni lexuar se aspirina mund të përdoret për trajtimin e akneve. Aspirina përmban një substancë të quajtur acid acetilsalicilik. Ndonëse ky përbërës lidhet me acid salicilik, […]

Personat e vaksinuar mund të qëndrojnë pa maskë dhe të grumbullohen – specialistët kritika ndaj udhëzimeve të reja


Rekomandimet e para federale për njerëzit që kanë bërë vaksinën kundër COVID-19 lejojnë ndërmarrjen e hapave të kujdesshëm drejt jetës normale. Por, kritikët thonë se këto janë hapa tejet të kujdesshëm. Udhëzimet që Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) publikoi të hënën se ata që kanë bërë vaksinën mund të mblidhen brenda […]

A janë të rrezikshme për gratë shtatzëna kontrollet me skaner nëpër aeroporte?


Skanerat janë dy llojesh: një lloj përdor rrezatimin elektromagnetik jojonizues (valët milimetrike), një formë energjie e ngjashme me atë të përdorur në imazhet e radarëve dhe sinjaleve radiofonike. Për këtë lloj rrezatimi të përdorur për një shekull të tërë, s’ është konstatuar asnjë efekt mbi shëndetin. Lloji tjetër përdor rrezatimin jonizues me teknologji “back scatter”, […]

Mos e lini pa provuar këtë ëmbëlsirë; s’ ka nevojë as të ndizni furrën thjesht ndiqni udhëzimet


Nga Linda Fishta: Është e ftohtë, dhe mund ta pergatisni me frutin që ju pëlqen, por mjafton që ai mos të jetë i ëmbël shumë pasi duhet të bejë kontrast me çokollatën. Gjithsesi kjo eshte shija ime personale Koha e përgatitjes – 30 minutaPërbërësit për 7-8 persona:350 g çokollatë e zezë3 lugë qumësht150 g biskota […]

Uji I Orizit – A Është I Shëndetshëm Për Flokët?


Uji i orizit ka një histori të gjatë në praktikat e bukurisë në të gjithë globin. Ai është përdorur në Indi, si pjesë tradicionale e ilaçeve për të luftuar ekzemën. Gjithashtu shfaqet në udhëzuesit e bukurisë së Anglisë Viktoriane, ku u përdor për qetësimin e ekzemës dhe si pjesë e një rutine për të përmirësuar […]

Lumnije Çitaku: “Ballafaqimi me diagnozë të rëndë, ka ndikuar që të bëhem më e fortë”


Besimi, shpresa dhe guximi më kanë ndihmuar të përballoj më lehtë periudhën nëpër të cilën kam pasur momente të vështira jete. Ballafaqimi me një diagnozë të rëndë, tek unë ka ndikuar që të bëhem më e fortë dhe më e vendosur në ate së çfarë të lejoj të kaloi në mendjen time. Përveq atyre momenteve […]

Si Të Zbardhni Dhëmbët Me Vetëm Dy Përbërës Natyralë


Shpenzimet globale në produktet e zbardhjes së dhëmbëve arrijnë në miliarda dollarë në vit. Zverdhja e dhëmbëve është një pasojë e stilit të jetesës thonë stomatologët. Sipas tyre, duhanpirja, kafeja dhe çaji janë shkaktarët kryesorë të zverdhjes së dhëmbëve. Ushqimet dhe pijet me ngjyrë të errët si vera e kuqe, rrushi, boronica, shega e të […]

Shtëpia e Bardhë: Të tria vaksinat e miratuara, të efektshme, të padëmshme


Ekipi i Shtëpisë së Bardhë për reagimin ndaj COVID-it tha të premten se të gjitha vaksinat e miratuara kundër coronavirusit janë të efektshme dhe të parrezikshme dhe u bëri thirrje amerikanëve të bëjnë cilëndo vaksinë që u ofrohet në klinikën e tyre. Reagimi pason komentin e kryebashkiakut të Detroitit i cili u shpreh se s’ […]

Mënyrat e Reja – Si Të Përdorni Xhenxhefilin E Freskët Në Gatime


Xhenxhefili është një zhardhok që ofron përfitime të mëdha shëndetësore. Vlerat e tij shtrihen përtej tretjes, dhembjeve muskulare dhe infeksioneve. Xhenxhefili është gjithnjë pjesë e një zgjedhjeje të mençur ushqimore. Këtë zhardhok mund ta përdorni në mënyra shumë të larmishme, jo vetëm në përgatitjen e ushqimeve, por edhe në dekorimin e shtëpisë apo në përgatitjen […]

Lëngu i kockave, një prej burimeve më të mëdha të vitaminave e mineraleve


Lëngu i kockave është jashtëzakonisht i pasur me proteina, veçanërisht xhelatinë dhe sasi domethënëse mineralesh, siç është kalciumi dhe fosfori. Lëngu i kockave është përdorur që në lashtësi për shëndetin e trurit, kockave, kundër dhembjeve të kyçeve dhe toksinave. Lëngu i kockave, miku më i mirë i lëkurës Lëngu i kockave ka aftësi pastruese, qetësuese […]

Hallvë me Miell të Ashpër dhe Shurup – Ëmbëlsira e Veçantë e Traditës


Një nga ëmbëlsirat tradicionale më të thjeshta e të shijshme që mund të përgatisni. Shija e hallvës është karakteristike dhe s’ mund të ngatërrohet me asgje tjetër, po ashtu dhe aroma. Por në recetën e sotëme nga AgroWeb.org kemi vendosur ta bëjmë këtë shije të traditës pak më interesante. E keni provuar ndonjëherë hallvën me […]

Nga migrena apo hemicrania deri te dhimbja e shpinës: Simptomat shëndetësore që s’ duhet t’i injoroni


Injorimi i simptomave të zakonshme është diçka të cilën shumica e njerëzve e bëjnë “s’ jam i/e sëmurë. Do të shërohem. Thjesht sot jam pak më keq” janë disa nga frazat të cilat ia thoni vetvetes për ta bindur trupin se jeni në epitomin e shëndetit. Por, specialistët thonë ndryshe! Doktorët tregojnë se disa nga […]

Hollivud, trëndafilat e kuq nderojnë viktimat nga COVID-i


Petal pas petali, mijëra trëndafila të kuq krijojnë një lumë. Është një vepër e artistit nga Los Anxhelos, Marcos Lutyens, për të nderuar qindra mijëra njerëz në Shtetet e Bashkuara që kanë pësuar vuajtje për shkak të koronavirusit. “… Ndjehet pikëllimi përreth nesh në të tërë Shtetet e Bashkuara dhe gjithashtu tek individët, ndoshta meqë […]

Problemet e vaksinimit në Shtetet e Bashkuara


ndërsa shumica e popullatës me rrezik të lartë pret të marrë vaksinën kundër koronavirusit, banori i kryeqytetit amerikan Mark Sussman ndërkohë ka marrë të dy dozat e vaksinës Moderna. “Shfrytëzova rastin nga sistemi jofunksional.” Ai është 36 vjeç, pa probleme shëndetësore, dhe s’ i plotëson kriteret e vaksinimit. “I telefonova farmacisë që është pranë vendit […]

Studimi/ Në qoftë se dikush ju flet ndërkohë që jeni duke fjetur, a përgjigjeni?!


kurse pushojmë trupin, mendja jonë s’ është plotësisht e larguar nga bota reale (dhe vazhdon të punojë për ne): sipas hulumtimit të botuar në Biology aktuale, gjatë fazës REM një individ është në gjendje të perceptojë stimujt që vijnë nga realiteti dhe të reagojë në përputhje me rrethanat. “Kushdo që ëndërron i kupton pyetjet e […]

Elementet e sigurisë që nevojitet të zbatoni patjetër kur zgjidhni shtratin e bebes suaj


Meqenëse foshnja e porsalindur do ta kalojë gjysmën e kohës duke fjetur, vendi ku do ta vendosni s’ nevojitet shpërfillur. Nëse shtrati s’ është i sigurt, mund të ndodhin aksidente. Kur të blini apo të merrni hua një të tillë, sigurohuni që ai të përmbushë udhëzimet e sigurisë së përcaktuara nga Komisioni i Sigurisë për […]

Së shpejti, udhëzime të reja për të vaksinuarit


Ndërkohë që shtohet numri i amerikanëve të vaksinuar, Dr. Anthony Fauci, drejtor i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive, tha se “së shpejti” do të dalin udhëzime të reja për njerëzit e vaksinuar. Udhëzimet do të njoftohen nga Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC). “Unë besoj se do të dëgjoni më […]

FDA lehtëson procesin e miratimit të vaksinave për variantet e reja të COVID-19


kurse Shtetet e Bashkuara po punojnë intensivisht për të vaksinuar më shumë se 300 milion njerëz ndaj COVID-19, Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) ka lëshuar një sërë udhëzimesh të reja, që heqin një kusht kryesor për miratimin e vaksinave. FDA njoftoi të hënën se prodhuesit e ilaçeve s’ do të kishin nevojë të […]

Maska prej shafrani e mrekullueshme për fytyrën


Ani pse shafrani, kjo mëlmesë e veçantë e cila qëndron në dollapët e kuzhinës suaj, mund të mos duket si produkt i cili bënë magji, duhet ta dini se në fakt është jashtëzakonisht e mirë për t’ia kthyer shkëlqimin lëkurës, zbehjen e njollave të errëta dhe largimin e akneve nga fytyra. Shafrani është shfrytëzuar me […]

Uthulla e Ngrohtë e Mollës me Kanellë, Pija e Shijshme e Mbrëmjes


Këto ditë të ftohta kërkojnë receta interesante që shkojnë përtej atyre që jemi mësuar të përgatisim çdo vit. E tillë është edhe receta e uthullës së ngrohtë të mollës, e cila përgatitet shumë lehtë dhe shpejt. s’ e keni lexuar gabim. Me uthull molle mund të përgatitet një pije e ngrohtë, e shijshme dhe befasuese. […]

Nga peshqirët e trupit tek jastëkët, e dini sa shpesh duhen larë këto produkte?


Sipas një sondazhi të vitit 2019 në  Women’s Health, shumica e njerëzve i lajnë peshqirët dhe çarçafët shpesh, edhe pse disa, jo aq rregullisht sa duhet. “Ashtu si rrobat, shtrojet që përdoren rregullisht, sidomos ato që janë në kontakt me ushqimin ose lëkurën, duhet të lahen më shpesh, ndërsa ato që s’ përdoren shpesh, si […]

Risia Shqiptare Që Buron Nga Tradita – Vlerat e Uthullës dhe Mushtit të Dardhës


Uthullën e frutave mund ta përgatisni jo vetëm nga molla, por edhe nga dardha. Vlerat dhe përfitimet që vijnë nga konsumimi i uthullës së frutave janë të panumërta dhe lehtësisht të provuara. Prej kohëve të vjetra, uthulla e frutave është një nga traditat e zahireve të krahinave shqiptare. Kjo kryesisht ndodh në rajonet ku kultivohen shumë […]

Hithra, Karrotë Dhe Mollë – Mëngjes Plot Energji


Hithra është një nga bimët më të pasura me ushqyes në mbarë botën. Kjo bimë është e dobishme për trajtimin e disa sëmundjeve. Studimet kanë treguar se hithra ka plot antioksidantë, lufton mikrobet, kuron ulçerën dhe luan rol të rëndësishëm kundër dhembjeve. Hithrat ofrojnë shumë energji dhe mposhtin dëshirën për ushqim të tepërt. Hithrat stimulojnë […]

OBSH: Shëndeti i dobët mendor është bërë një pandemi paralele me COVID-19


Spitalet psikiatrike për të rinjtë në Belgjikë janë duke raportuar rritje të rasteve të vetëvrasjeve dhe shtim të depresionit për shkak të kufizime anti-COVID. Një rritje aq e lartë sa ka mungesë të shtretërve, stafit dhe burimeve që duhet të kujdesen për këta individë. Për fat të mirë këta të rinj rigjeten dëshirën për të […]

Pse Është I Rëndësishëm Pastrimi I Perimeve Dhe Frutave?


Frutat dhe perimet janë produktet më të rëndësishme në regjimin tuaj ushqimor, por Nëse s’ i lani mirë ato, pasojat mund të jenë të rënda. Sipas studimit të Universitetit të Houston dhe të Kolegjit Conrad H.Hilton, ku AgroWeb.org u bazua, shumë pak prodhues të vegjël janë të trajnuar rreth sigurisë ushqimore. Për këtë arsye ju […]

Koronavirusi/ OBSH paralajmëron: Maskat janë më pak efektive në shi


Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka paralajmëruar se maskat janë më pak efektive në shi, për të penguar infeksionin me koronavirus. Sipas tyre, maska duhet ndërruar Nëse laget. “Është shumë e rëndësishme që njerëzit t’i ndjekin udhëzimet, për të siguruar një mbrojtje më efektive ndaj koronavirusit. Maskat duhet të ndryshohen rregullisht dhe kjo është veçanërisht […]

Disa ushqime që ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut


Nëse presioni juaj i gjakut mbetet i lartë për një periudhë të gjatë kohore – vazhdimisht mbi 130/80 mm / Hg sipas AHA – kjo mund të dëmtojë enët tuaja të gjakut. Dëmtimi ju vë në një rrezik për rezultate negative të shëndetit, si sulmi në zemër , goditje në tru, humbje të shikimit dhe […]

Fermerët Afat Deri Më 25 Shkurt Për Aplikimin E Naftës Pa Akcizë


Fermerët në të tërë vendin nga 15 janari mund të nisin të aplikojnë online nga e-Albania për të përfituar naftën falas (pa përfshirë taksën e karbonit, qarkullimit, akcizën dhe TVSH-në me çmim 63,8 lekë/litër). Afati i aplikimit përfundon më 25 shkurt 2021. Aplikimi online është i mundshëm përgjatë 24-orëve, nga ora 00:01 e datës së […]

Supa e Beut – Shije nga Tradita e Vjetër Prizrenase


Tradita e hershme e të gjitha trevave shqiptare në kuzhinë është mahnitëse në të gjitha shijet që ofron. Gjellë të shijshme plot aromë, të pasura me erëza dhe vlera, tava karakteristike në kombinime të pafundme, zahiretë e famshme, ëmbëlsirat unike e kanë shndërruar kulinarinë shqiptare në simbol të shijes brenda dhe jashtë vendit. AgroWeb.org ju […]

SHBA, masa më të rrepta kundër COVID-19


Administrata e presidentit Joe Biden do të ndalojë hyrjen në vend të shumicës së shtetasve jo-amerikanë të cilët kanë qenë kohët e fundit në Afrikën e Jugut, në përpjekje për të frenuar përhapjen e një varianti të ri të COVID-19, thanë zyrtarët e shëndetit publik për agjencinë e lajmeve Reuters. Duke filluar nga e hëna, […]

Mini pica të shpejta; Receta më e mirë për familjen


Një nga gjërat më të mira kur ndihesh specialist në kuzhinë është se kur vjen puna tek gatimi, çdo produkt i frigoriferit mund të transformohet në një pjatë të këndshme sa mund të lejë gojëhapur miq e të ftuar. Pica është një prej tyre. Mjafton të keni brumë, djathë pice, salcë e produkte të tjera […]

Kaçamaku i Shtëpisë, Receta e Trevave Shqiptare


Në ka një gatim që të ndjell oreksin ai është kaçamaku. Ky ushqim është përgatitur në trevat shqiptare prej qindra shekujsh. Në fillimet e kësaj recete të përhapur gjërësisht në të gjitha vendet e Ballkanit, kaçamaku servirej në kushtet e varfërisë. Ai ishte një gatim i thjeshtë, i shpejtë, i shijshëm dhe ndjellës pa shumë […]

Supë me Thjerrëza Për Gjallërimin e Organizmit


Një racion me supë me thjerrëza plotëson pothuaj të gjithë nevojën tuaj ditore për hekur. Supa me thjerrza përbën një vakt të shëndetshëm për këdo që e konsumon, jo vetëm për vlerat shëndetsore që ka por edhe për efektet mbrojtëse që i dhuron organizmit kundër virozave gripale të stinës. E shijshme dhe pak pikante kjo […]

Pneumonia, çka është dhe cilët janë shkaktarët e saj?


Pneumonite sipas shkaktarit do te ndahen ne: pneumoni te shkaktuar nga bakteret, viruset ose kërpudhat.Bakteriet si Streptococcus pneumoniae, mHaemophilus influenzae tip B (Hib), Moraxella catarrhalis , Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae, Streptococcus agalactiae (Streptococcus agalactiae, Mycobacterium tuberculosis.Viruset si Virusi i gripit, . Citomegalovirus (CMV) -, Fruthi – i quajtur gjithashtu rubeola, .Varicella (dhenve) – shkaktuar nga […]

Bota “në prag të një dështimi moral katastrofik” lidhur me vaksinat


Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë thotë se bota është “në prag të një dështimi moral katastrofik” për shpërndarjen e pabarabartë të vaksinave për COVID-19. Duke folur në një takim të bordit ekzekutiv të OBSH-së të hënën në Gjenevë, Drejtori Ekzekutiv Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se s’ është “e drejtë që më të rinjtë dhe […]

Bukë e fërguar me spinaq dhe djathë


Një recetë e thjeshtë dhe e shijshme ashtë ajo që ju duhet për një mëngjes të shëndetshëm dhe plot energji. 255 g spinaq 225 g krem djathi 1 gotë djathë parmezan ¼ gotë majonezë 2 thelbi hudhër ¼ lugë piper 12 feta bukë franceze 1/3 gota arra pishe Udhëzimet: Ngrohni furrën në 160 C, në […]

𝗦𝗶 𝘁𝗲̈ 𝘃𝗲𝗽𝗿𝗼𝗻𝗶 𝗸𝘂𝗿 𝗯𝗲𝗯𝗶 𝗷𝘂𝗮𝗷 𝗯𝗶𝗲 𝗻𝗴𝗮 𝘀𝗵𝘁𝗿𝗮𝘁𝗶 𝗻𝗲̈ 𝘁𝗼𝗸𝗲̈ ?


𝗦𝗶 𝘁𝗲̈ 𝘃𝗲𝗽𝗿𝗼𝗻𝗶 𝗸𝘂𝗿 𝗯𝗲𝗯𝗶 𝗷𝘂𝗮𝗷 𝗯𝗶𝗲 𝗻𝗴𝗮 𝘀𝗵𝘁𝗿𝗮𝘁𝗶 𝗻𝗲̈ 𝘁𝗼𝗸𝗲̈ ? Çfarë duhet të bëjnë prindërit nëse një fëmijë bie nga shtrati ose ndonjë lartësi tjetër? Në vijim mund të lexoni këshillat e pediatrit se si të veproni në një rast të tillë. Foshnjat dinë të befasojnë prindërit e tyre me rënie nga lartësia, […]

Si të Mbjellësh Lehtë Rukola Në Kushtet e Shtëpisë


Rukola është mbretëresha e barishteve të përdorura nga amvisat shqiptare, jo vetëm në shije por edhe në vlera. Si çdo barishte tjetër edhe rukola mund të rritet mirë dhe shëndetshëm në kushtet e shtëpisë. Në këtë artikull, AgroWeb.org do t’ju japë informacione të dobishme për mënyrën më të thjeshtë dhe të favorshme për rritjen e […]

19 këshilla si t’i nxisim fëmijët për lexim dhe punë


A mendoni dhe ju se ka fëmijë dembel? A mendoni dhe ju se fëmijët do të duhet që të jenë të vetë motivuar për të lexuar më shumë, për të rregulluar dhomën e tyre vet dhe për të bërë detyrat kur është koha e detyrave? Para disa ditësh, një nënë erdhi në klinikën time e […]

Temperatura pak mbi 37 gradë s’ është gjithmonë një shkak për panik, paralajmërojnë specialistët


Meqenëse është raportuar se COVID-19 është gjithashtu një simptomë e etheve, shumë më shpesh monitorojnë gjendjen e termometrit. Sidoqoftë, specialistët thonë se s’ duhet të trembeni Vetëm po të vëreni se temperatura juaj është pak më e lartë se 37 gradë Megjithëse çdo temperaturë më e lartë se 37 gradë mund të jetë alarmante, gjërat […]

Bota në vitin 2021 / Çfarë duhet të presim në vitin e dytë të pandemisë


Vaksinat dhe testimet e lira dhe të shpejta duhet të sjellin ndryshim, shkruan The Economist Për pjesën më të madhe të vitit 2020, retorika publike rreth pandemisë ishte agresive. Politikanët dhe zyrtarët e shëndetësisë flisnin për “goditjen” e koronavirusit dhe “sheshimin” e lakoreve të larta të epidemisë. Por ky grumbull ARN-je, që brenda pak muajsh, […]

S’ka kek për fëmijët nën 2 vjeç


Prindërit tani do të kenë një arsye më tepër t’u rezistojnë lutjeve të fëmijëve për embëlsira. Të martën qeveria amerikane nxori udhëzimet e para për dietën e foshnjeve dhe fëmijëve të moshës parashkollore, ku rekomandon ushqimin me gji për gjashtë muajt e parë të jetës, pa shtuar ushqime të tjera dhe shmangien e sheqerit në […]

Tri Sallatat Që s’ duhet Të Mungojnë Në Tryezën e Vitit Të Ri


Tryeza e Vitit të Ri padyshim s’ ka kuptim pa sallatat e ndryshme që shoqërojnë gatimet tradicionale që amvisat kujdesen të përgatisin. Janë të ndryshme recetat e sallatave që amvisat mund të përgatisin për darkën e Vitit të Ri, por disa prej tyre të veçanta s’ duhet të mungojnë në tryezë. AgroWeb.org ju sjell më […]

Të Freskëta në Shtëpinë Tuaj – Si të Mbillni Hudhra dhe Qepë në Vazo


A mundesh të mbjellësh një hudhër ose qepë që ka lëshuar filiza? Sigurisht që po! Përjashtimi i vetëm është qepa Po qe se ka nisur të kalbet ose prishet. Po qe se njolla e kalbjes është e vogël, atëherë hiqeni atë dhe qepa është gati për përdorim. Me siguri jeni duke menduar se çfarë do […]

Aktivitetet Më Të Mira Fizike Për Ata Që Vuajnë Nga Sëmundjet E Zemrës


Kur bëhet fjalë për gjetjen e ushtrimeve më të mira për sëmundjet e zemrës,gjërat mund të jenë pak të ndërlikuara. Diçka që është tepër intensive mund të rrisë rrezikun për të pësuar një sulm në zemër,gjithashtu edhe një aktivitet jo shumë intensiv mund të ketë efekte të dëmshme. Por si mund të ushtroheni ? Për […]

Çfarë Dimë Për Variantin e Ri të Koronavirusit? – Faktet e Reja


Pak ditë pasi ka nisur vaksinimi kundër koronavirusit Sars-CoV-2, një variant i ri i tij, edhe më përhapës, ka shkaktuar alarm. Mbretëria e Bashkuar, ku edhe është zbuluar varianti i ri, ka vendosur masa të ashpra izolimi dhe ka lëshuar urdhra për qëndrim në shtëpi, ndërsa shumë vende të tjera i kanë ndaluar fluturimet prej atje. “Kur virusi […]

Si Të Përgatisni Sallatën Festive Me Agrume Dhe Shegë


Agrumet janë frutat ideale për shëndetin e njeriut. Ato janë një burim i shkëlqyer i vitaminës C, por edhe i shumë ushqyesve të nevojshëm për organizmin. Agrumet përmbajnë sheqena dhe fibër, kalium,folat, kalçium, thiaminë, vitaminën B6 e të tjerë. Të gjithë këto përbërës forcojnë imunitetin ndaj janë një zgjedhje e natyrshme sidomos gjatë stinës së […]

Kur do të ketë vaksina ndaj COVID-19 për vendet e Ballkanit Perëndimor – përfshirë edhe Kosovën?


Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen dhe presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, kanë premtuar se BE-ja do të ketë si prioritet që t’u ndihmojë vendeve të Ballkanit Perëndimor me vaksinën kundër COVID-19. “Ne kujdesemi edhe për fqinjët tanë. Bashkimi Evropian do të koordinojë donacionet e vaksinës nga shtetet anëtare, posaçërisht për mbrojtjen […]

Britania paralajmëron ata që vaksinohen: Kujdes alergjitë e rënda


Enti rregullator britanik i barnave tha se kushdo që ka kaluar alergji të rënda (anafilaksi) nga ilaçet, ose ushqimet s’ duhet ta marrë vaksinën Pfizer-BioNTech për koronavirusin. Zyrtarët dhanë të enjten udhëzime më të plota për paralajmërimin e bërë më parë mbi lidhjen mes këtyre alergjive dhe vaksinës. Paralajmërimi për kujdes u drejtohet vetëm njerëzve […]

Mandarinat e Gjelbra Shqiptare – Fuqitë e Forta Natyrore Kundër Problemeve Shëndetësore


Shumëkush i preferon mandarinat e gjelbra me një shije të thellë, të thartë e të ëmbël në të njëjtën kohë. Ato janë bujare duke na dhënë vitaminën e nevojshme C për sistemin imunitar, i cili na ndihmon të luftojmë ftohjet, virozat dhe gripin. Shqipëria është me fat që ka agrume nga më cilësoret. Në këto […]

Si të Përgatisni Kadaifin e Shpejtë me Sherbet dhe Arra


Kadaifi është një ëmbëlsirë që shqiptarët e konsumojnë shumë për festa dhe jo vetëm. Kjo ëmbëlsirë me origjinë turke është përvetsuar në traditën tonë dhe pasuruar me elemëntë të kulturës shqiptare duke u bërë një ëmbëlsirë mjaft e shijshme, nga ato që të ngelet në mend Nëse ballkavaja ka nderin të serviret vetëm gjatë Vitit […]

Me ardhjen e vaksinës për COVID-19, pason lufta kundër dezinformimit rreth imunizimit


Vaksinat për COVID-19 pritet që së shpejti të arrijnë te qytetarët, por ky proces pritet të shoqërohet edhe me një bum të dezinformatave në lidhje me këtë vaksinë, që mund të dëmtojnë besimin e publikut dhe përpjekjet për të ndaluar përhapjen e koronavirusit. Qeveritë kanë një rol të veçantë në luftën kundër keqinformimit. Edhe mediat […]

Kura 5 Ditore me Mjaltë dhe Hudhra – Efekte të Forta në Organizëm


Kohët e fundit, jeta është bërë shumë e shpejtë, ashtu si ushqimet. Ky ritëm është shkaktar i shumë sëmundjeve të rrezikshme siç është diabeti (sëmundja e sheqerit), mbipesha, problemet me tretjen e të tjera. Regjimet e shëndetshme ushqimore janë kthyer në një mënyrë efikase për ta ushqyer trupin me vitamina e minerale. Hudhra dhe mjalti […]

Guterres kritikon kombet që injoruan udhëzimet e OBSH-së për pandeminë


Sekretari i Përgjithshëm i KB-së, Antonio Guterres kritikoi sot vendet që injoruan rekomandimet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë në lidhje me pandeminë e COVID-19. “Agjencia shëndetësore e KB dha udhëzime shkencore që duhej të ishte baza për një përgjigje të koordinuar globale”, tha ai në fjalimin e hapjes së Asamblesë së Përgjithshme të KB të […]

Maliqi: Personat me aftësi të kufizuar vazhdojnë të jenë të diskriminuar


Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Kufizuara, HANDIKOS ka mbajtur konferencë lansuese të raportit vlerësues mbi qasjen e fëmijëve me aftësi të kufizuara në ndërtesat shkollore të nivelit fillor dhe të mesëm të ulët në Kosovë. Drejtori i HANDIKOS-it, Afrim Maliqi ka thënë se personat me aftësi të kufizuar vazhdojnë të […]

609 shkolla në Kosovë me qasje për fëmijët me nevoja të veçanta


Në ditën Botërore të Personave me Aftësi të Kufizuar, HANDIKOS ka publikuar raportin e qasjes në shkollat Fillore dhe të Mesme të Ulëta për fëmijët me aftësi të kufizuara në Kosovë. Afrim Maliqi, drejtor në HANDIKOS ka bërë të ditur se përmes këtij raporti është vlerësuar situata e shkollimit të fëmijëve me aftësi të kufizuara. […]

CDC ndryshon udhëzimet për kohëzgjatjen e karantinës


Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve do të shkurtojnë kohëzgjatjen e rekomanduar të karantinës pas ekspozimit ndaj një personi pozitiv për COVID-19. Sipas një zyrtari të lartë të administratës, udhëzimet e reja do të lejojnë njerëzit që kanë rënë në kontakt me dikë të infektuar me virusin të rifillojnë aktivitetin normal pas 10 ditësh, […]

Kushtetuesja sot pritet të vendos për Qeverinë Hoti


  Gjykata Kushtetuese e Kosovës gjatë ditës së sotme pritet të mbajë seancë dëgjimore publike duke filluar nga ora 10:00, në të cilën do të shqyrtohet kërkesa KO95/20, që për objekt të shqyrtimit ka: “Vlerësimin e kushtetutshmërisë së Vendimit të Kuvendit të Republikës së Kosovës Nr. 07/V-15, të miratuar më 3 qershor 2020, përkitazi me […]

Jo më 14 ditë: Ja sa do jetë karantina për të infektuarit me Covid


Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve do të shkurtojnë kohëzgjatjen e rekomanduar të karantinës pas ekspozimit ndaj një personi pozitiv për COVID-19n. Sipas një zyrtari të lartë të administratës, udhëzimet e reja do të lejojnë njerëzit që kanë rënë në kontakt me dikë të infektuar me virusin të rifillojnë aktivitetin normal pas 10 ditësh, […]

Kushtetuesja sot pitet të vendos për Qeverinë Hoti


  Gjykata Kushtetuese e Kosovës gjatë ditës së sotme pritet të mbajë seancë dëgjimore publike duke filluar nga ora 10:00, në të cilën do të shqyrtohet kërkesa KO95/20, që për objekt të shqyrtimit ka: “Vlerësimin e kushtetutshmërisë së Vendimit të Kuvendit të Republikës së Kosovës Nr. 07/V-15, të miratuar më 3 qershor 2020, përkitazi me […]

Postimi në Instagram mund t’i kushtojë Cavanit, ai rrezikon denimin e rëndë!


Edinson Cavani meriton më shumë sesa një suspendim prej tre ndeshjesh për përdorimin e fjalës spanjolle “negrito” – në një postim në mediat sociale, sipas Troy Deeney. Cavani po i përgjigjej një mesazhi urimi në Instagram, pas rolit të tij vendimtar në fitoren 3-2 të Manchester United në takimin në Southampton të Dielën, kur ai […]

Universiteti i Mitrovicës lejon studentët pa maska (FOTO)


Në Universitetin e Mitrovicës “Isa Boletini”, studentët po lejohen të lëvizin edhe pa maska mbrojtëse nëpër hapësirat e brendshme. Të premten, ekipi i KALLXO.com ka vizituar hapësirat e universitetit ku ka hasur në studentë të cilët s’ kanë qenë duke bartur maska ose s’ i kanë mbajtur ato në formën e duhur. KALLXO.com ka kërkuar […]

Aksion kontrolli i ATK-së në bizneset e lojërave online në Prishtinë


Dyqane me video-lojëra kanë qenë target i një kontrolli nga Administrata Tatimore e Kosovës. Në platformën KALLXO.com është raportuar se ka parregullsi tatimore në disa prej këtyre dyqaneve. Një qytetar ka raportuar se ndonëse qindra herë i kishte frekuentuar këto lojëra kurrë s’ i ishte ofruar kupon fiskal. Informacioni pretendonte edhe se në këto biznese […]

ATK aksion në bizneset e lojërave online në Prishtinë


Dyqane me video-lojëra kanë qenë target i një kontrolli nga Administrata Tatimore e Kosovës. Në platformën KALLXO.com është raportuar se ka parregullsi tatimore në disa prej këtyre dyqaneve. Një qytetar ka raportuar se ndonëse qindra herë i kishte frekuentuar këto lojëra kurrë s’ i kishte rastisur që të pajisej me kupon fiskal. Informacioni pretendonte edhe […]

Yndyra e lartë: dhimbja në duar ose këmbë mund të jetë tregues se nivelet tuaja janë shumë të larta


Yndyra është një substancë dylli që gjendet në gjakun tuaj dhe në qelizat tuaja. Mëlçia juaj bën pjesën më të madhe të yndyrës në trupin tuaj. Pjesa tjetër vjen nga ushqimet që hani. Yndyra udhëton në gjakun tuaj të paketuar në pako të quajtura lipoproteina. Kur një person mbart shumë yndyrë në trupin e tij […]

Nis nga fillimi gjykimi në rastin “Syri i Popullit”, të akuzuarit deklarohen për fajësinë


Të akuzuarit në aktakuzën e gjerë në rastin e njohur si “Syri i Popullit” dolën sot prapë para gjykatës pasi rasti u kthye në rigjykim. Në seancën e sotme, të akuzuarit u deklaruan rreth fajësisë së tyre. I akuzuari Avni Llumnica deklaroi se është i pafajshëm. “Aspak s’ kam faj, po të kem faj do […]

Pas përleshjes me Sekretarin e BIK-ut, arrestohet hoxhë Osman Musliu


Hoxha Osman Musliu dhe Sekretari i Bashkësisë Islame në Drenas janë përleshur fizikisht gjatë ditës së djeshme. Të njëjtit janë arrestuar dhe pas intervistimit janë liruar. Këtë e ka konfirmuar për klankosova.tv zëdhënësi i policisë për rajonin e Prishtinës Agron Borovci i cili tha se përleshja ka ardhur pas fjalosjes mes personave në fjalë. “Me […]

SHBA, mundësi për reduktimin e karantinës për të ekspozuarit ndaj korovirusit


Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve po shqyrtojnë mundësinë e shkurtimit të periudhës që rekomandohet për qëndrimin në karantinë të atyre njerëzve që mund të kenë qenë të ekspozuar ndaj COVID-19-s. Udhëzimet aktuale rekomandojnë që në rastëe të tilla njerëzit të vetëizolohen për 14 ditë, por një zyrtar tha të martën se periudha […]

LISTA: Mes kaosit të pandemisë, shpresat vetëm tek vaksina! Ja krijimet e shkencës për të zhdukur COVID, mënyrat si funksionojnë dozat dhe kushtet e posaçme


Koronavirusi ka gjunjëzuar tashmë botën. Shkencëtarë dhe kompani nga e gjithë bota janë përfshirë në garën për të prodhuar vaksinën që do të “shfarrosë” atë që u quajt pandemia e shekullit, për të rikthyer normalitetin. CNN ka përmbledhur në një artikull gjithë vaksinat e prodhuara deri më tani, mënyrën sesi funksionojnë dhe kushtet e veçanta […]

Selimi nënshkruan tri udhëzimet administrative për të miturit në Qendra Korrektuese


Ministri i Ministrisë së Drejtësisë, Selim Selimi, me anë të një postimi në facebook ka bërë të ditur se ka nënshkruar tri udhëzime administrative për të miturit në institucione korrektuese. “Me qëllim të avancimit të legjislacionit të fushës së të miturve, duke pasur konsideratë mbizotëruese interesin më të mirë të të miturit, pas një pune […]

Parashikimi i motit për ditët në vazhdim


Ta Pastrojmë Kosovën dhe Komiteti Olimpik i Kosovës sot do të lansojnë fushatën më të madhe në vend për mbjelljen e 1.8 milionë drunjve, “T’i Japim Vendit Ngjyra”. Ceremonia e lansimit të fushatës do të zhvillohet në “Këndin Olimpik” i cili ndodhet në Kampusin Universitar “Hasan Prishtina”. Të pranishëm në këtë ceremoni do të jenë […]

Lansohet fushata për mbjelljen e 1.8 milion drunjve, “T’i Japim Vendit Ngjyra”


Ta Pastrojmë Kosovën dhe Komiteti Olimpik i Kosovës sot do të lansojnë fushatën më të madhe në vend për mbjelljen e 1.8 milionë drunjve, “T’i Japim Vendit Ngjyra”. Ceremonia e lansimit të fushatës do të zhvillohet në “Këndin Olimpik” i cili ndodhet në Kampusin Universitar “Hasan Prishtina”. Të pranishëm në këtë ceremoni do të jenë […]

Luajti ndaj Valencias, lojtari i Alaves rezulton pozitiv me Covid-19


Ekipi i Alaves ka raportuar një rast të ri pozitiv me Covid-19, të zbuluar në testet e kryera këtë mëngjes para stërvitjes në ambientet e Jose Luis Companon de Ibaia. Lojtari i cili ka rezultuar pozitiv për koronavirus ka qenë kapiteni, Gasteiz Manu Garcia dhe e ka kumtuar lajmin me anë të rrjeteve të tij […]

Kryepeshkopi Anastas shërohet nga Covid-19, në mesditë del nga spitali


Kryepeshkopi i Shqipërisë Anastasios pritet të dali nga spitali mesditën e sotme.Kryepeshkopi z. Anastasios pas largimit nga spitali, do të mbetet në karantinë në shtëpi duke ndjekur të gjitha udhëzimetLajmi për Kryepeshkopin e Tiranës, Durrësit dhe të gjithë Shqipërisë, z. Anastasios siç u bë e njohur, do të dalë nga Spitali sot, pas 12 ditësh […]

Në krizë ekonomike, ministri i Zhvillimit Ekonomik del pozitiv me Covid-19


Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerim Kuqi ka rezultuar pozitiv me Covid-19. Lajmin e ka konfirmuar vetë ministri që vije nga radhët e AAK-së. “Të nderuar qytetarë, pasi isha rast kontakti ditë më parë, dje u testova për COVID-19 dhe rezultova POZITIV. Tashmë jam vetizoluar dhe po ndjek udhëzimet e mjekëve, teksa punën po e vazhdoj […]

OBSH s’ këshillon përdorimin e Remdesivirit, ilaçit të vetëm që mori miratimin e FDA-së


Organizata Botërore e Shëndetësisë ka përditësuar udhëzimet e saj të vazhdueshme për Covid-19, duke këshilluar mospërdorimin e ilaçit antiviral remdesivir për të trajtuar pacientët e shtruar në spital, pa marrë parasysh sa e rëndë mund të jetë sëmundja e tyre. Sipas ndryshimeve, botuar në revistën mjekësore BMJ, të enjten, provat aktuale s’ sugjerojnë mes të […]

Edhe Veriu i Kosovës futet në zonën e kuqe


Nga sonte Mitrovica Veriore ka hyrë në zonën e kuqe të komunave të cilat kanë mbi 151 të infektuar në 100.000 banorë brenda javës. Në lagjen “Kodra e Minatorve” në këtë qytet e cila ka shqiptarë s’ ka numër të madh të të prekurve me COVID-19. Këtë e bëri të ditur në Edicionin Special në […]

“Karantina mund të shmangej Vetëm po të 95 për qind e njerëzve do të mbanin maska”


“Izolimet mund të shmangeshin, Vetëm po të të gjithë do të ndiqnin masa të tilla si mbajtja e maskave”, tha zyrtari më i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë në Evropë. Drejtori Rajonal i OBSH-së në Evropë, Hans Kluge, theksoi se karantina duhet të jetë opsioni i fundit që mendojmë si zgjidhje, e ndaj për […]

Remdesivir s’ rekomandohet për pacientët në spitale


Organizata Botërore e Shëndetësisë ka dalë me një rekomandim të ri kundër përdorimit të remdesivirit tek pacientët me COVID, qofshin në gjendje të rëndë apo kritike. Sipas organizatës, s’ ka prova që dëshmojnë se kjo terapi përmirëson shanset për t’i mbijetuar sëmundjes apo ul nevojën e pacientit për ventilator. Terapia antivirale remdesivir është një ndër […]

Ambasada e Kosovës në Bernë këshillon mërgimtarët që dëshirojnë të udhëtojnë në Kosovë


Informata për qytetarët e huaj për hyrje në Republikën e Kosovës E Premte, 20 Nëntor 2020 – 11:10 albinfo.ch Ambasada e Republikës së Kosovës në Bernë ka lëshuar një njoftim për qytetarët, të cilët dëshirojnë të marrin udhën për në Kosovë, transmeton albinfo.ch. Ju njoftojmë se për shkak të rrethanave të krijuara, si rezultat i […]

OBSH rekomandon që ilaçi Remdesivir të mos përdoret për të trajtuar pacientët me COVID-19


Remdesivir, një ilaç ky i Gilead s’ rekomandohet për pacientët e shtruar në spital me COVID-19, pavarësisht se sa janë të sëmurë, pasi s’ ka prova se përmirëson mundësinë e mbijetesës ose zvogëlon nevojën për ventilim, tha një panel i Organizatës Botërore të Shëndetësisë të premten. “Paneli … zbuloi një mungesë të provave se remdesivir […]

Zbritje deri 75% për Black Friday në Comodita Home


Brendi më i njohur për produkte shtëpie Comodita Home, me rastin e Black Friday sjell zbritje deri në 75% në të gjitha kategoritë e produkteve. Comodita Home vjen me ofertë të parezistueshme në të gjitha kategoritë e produkteve. Ju mund ta kompetoni shtëpinë me produkte gjumi, të kuzhinës, banjos dhe aksesorë të ndryshëm duke kursyer […]

Diabetikët më të rrezikuar për simptoma të rënda të COVID-it


Një grup shkencëtarësh ndërkombëtarë që studiojnë diabetin (sëmundjen e sheqerit) thotë se pandemia COVID-19 ka nxjerrë në pah se sa më të rrezikuar janë njerëzit me këtë sëmundje ndaj virusit. Në një raport të këtij grupi të publikuar me rastin e ditës botërore për diabetin (sëmundjen e sheqerit) (14 nëntor), thuhet se diabetikët kanë dy […]

Mos respektim i masave për përhapjen e COVID-19 në oborret e shkollave të Prishtinës


Mësimi në shkolla për shkak të pandemisë COVID-19 s’ është njëjtë si vitet e kaluar, mësimi në shkollat e Kosovës është duke u zhvilluar sipas tre skenarëve. KALLXO.com ka vizituar disa nga shkollat në komunën e Prishtinës për të parë Vetëm po të masat parandaluese për përhapjen e pandemisë janë duke u respektuar në oborret […]

Komuna e Skenderajt hap tender për furnizimin e shkollave me maska dhe dezinfektues


Komuna e Skenderajt ka hapur tender për furnizim me antibakterial, dezinfektues dhe maska për shkollat e kësaj komune, si masa mbrojtëse në luftën kundër COVID-19. Vlera e kontratës është 9,900 mijë euro. Sipas njoftimit të publikuar në e-prokurim, lloji i procedurës është kuotim i çmimit dhe kriter të dhënies ka çmimin më të ulët. Në […]