Dita Ndërkombëtare e Monumenteve Kulturore, Ambasada e SHBA: Kemi investuar 1.2 mln dollarë për kulturën e pasur shqiptare


[ad_1] Në Ditën Ndërkombëtare të monumenteve kulturore, Ambasada Amerikane thekson nevojën e ruajtjes së tyre dhe investimeve që SHBA ka bënë në Shqipëri për të mbrojtur kulturën e saj të pasur. Ambasada Amerikane thekson se janë investuar 1.2 milionë dollarë në mbrojtjen e trashëgimisë kulturore dhe rindërtimin e disa nga monumentet që u dëmtuan nga […]

FOTO: Jo, s’ shihet nga Hëna dhe sekrete të tjera të Murit të Madh Kinez


[ad_1] Muri është rreth 21.196 kilometra i gjatë, që nga kufiri me Korenë e Veriut deri në shkretëtirën Gobi. Është shpallur Trashëgimi Botërore nga UNESCO në vitin 1987 dhe që nga viti 2007 renditet si një nga shtatë mrekullitë e Botës. Ndërtimi filloi në shekullin e 8-të dhe zyrtarisht përfundoi në vitin 1644. Në gjendje […]

”Forbes”: Shqipëria, një tjetër vend i jetës së ëmbël


[ad_1] Në Tokën e Shqiponjave, ne mrekullohemi pas çdo zbulimi,  shkruan gazetarja Sabah Kaddouri për revistën e njohur ”Forbes”. ”Diçka po ndodh në Shqipëri. Mos është energjia krijuese e një rinie frymëzuese? Apo një dëshirë e fuqishme për të bërë një hap thelbësor në udhën drejt biznesit dhe kohës së lirë? Ngjitur me veriun e […]

In Pompeii, a four-wheeled ceremonial chariot has been unearthed


[ad_1] Rome, Italy (CNN) — Excavators have discovered a large four-wheel ceremonial chariot at a villa near Pompeii, an ancient city in southern Italy. Excavators found the bronze and tin chariot almost fully intact, with wooden remains and the imprint of ropes, according to an announcement on Saturday from the Archaeological Park of Pompeii. “It […]

Buka Klasike Franceze Në UNESCO – Receta Për Ta Përgatitur Në Shtëpi


[ad_1] Me siguri keni dëgjuar për baguetën franceze, një simbol i Francës sikundër është edhe Kulla Eiffel. Së fundmi bukëpjekësit i kanë kërkuar qeverisë që së shpejti edhe ky produkt t’i bashkohet listës së thesareve kulturore të UNESCO-s. Përfshirja në UNESCO do të mbronte teknikat dhe sekretet që përdoren për ta realizuar bukën e famshme, por edhe […]

Dieta Mesdhetare – Më e Mira Dhe Plot Vlera Për Shëndetin


[ad_1] Pohimi se popullsitë e vendeve mesdhetare jetojnë më gjatë dhe janë më të shëndetëshëm se ata të vende të tjera, mesa duket po gjen një përgjigjje. Çelësi i jetesës së mirë mund të jetë pikërisht stili i të ngrënurit dhe ajo që quhet Dieta Mesdhetare. Kjo dietë është një ndër trashigimitë dhe pasuritë më […]

Presidenti nderon me titullin “Mjeshtër i Madh” valltarin Taip Madani


[ad_1] Me rastin e 15-vjetorit të përfshirjes së isopolifonisë shqiptare në listën e “Kryeveprave të njerëzimit”, të mbrojtura nga UNESCO, Presidenti i Republikës Ilir Meta ka nderuar me titullin “Mjeshtër i Madh” valltarin e talentuar Taip Madani (pas vdekjes).Ky vlerësim vjen për kontributet e paçmueshme në interpretimin, ruajtjen, transmetimin dhe popullarizimin e vlerave të polifonisë […]

25 destinacionet më të mira për vitin 2021, sipas National Geographic |Revista Monitor


[ad_1] Në pritje që të marrim sërish pasaportën në dorë dhe të udhëtojmë pa asnjë kufizim, s’ na ndal asgjë të nisim të zgjedhim se cili do të jetë destinacioni i udhëtimit tonë të ardhshëm. Në ndihmë na vjen National Geographic që edhe këtë vit ka publikuar listën Best of World 2021, 25 vende në […]

Armenians in Nagorno-Karabakh fear destruction of their cultural heritage


[ad_1] Issued on: 18/11/2020 – 17:47Modified: 24/11/2020 – 15:43 Armenians are terrified that important cultural heritage sites in Nagorno-Karabakh will be destroyed after Armenia agreed to withdraw from the contested territory as part of a peace deal signed with Azerbaijan. Armenians have been circulating images of damaged statues and churches on social media, while Azerbaijanis […]

European project aims to archive smells from history


[ad_1] Issued on: 17/11/2020 – 17:21 From the fragrance of perfumes to the stench of the Battle of Waterloo, the ODEUROPA project will look to identify, describe and recreate the aromas that wafted across the continent over the past five centuries. Unveiled on Monday, the project will see historians team up with scientists, artificial intelligence […]

Egypt discovers ancient treasure trove with over 100 intact sarcophagi


[ad_1] Issued on: 15/11/2020 – 07:45 Egypt announced Saturday the discovery of an ancient treasure trove of more than a 100 intact sarcophagi, dating back more than 2,500 years ago, the largest such find this year. The sealed wooden coffins, unveiled on site amid much fanfare, belonged to top officials of the Late Period and […]

Këshillat Bazë Të Dietës Mesdhetare Që Janë Të Lehta Për Tu Ndjekur


[ad_1] Që prej vitit 2010, dieta Mesdhetare mbrohet edhe nga UNESCO, si pasuri me vlera të jashtëzakonshme e të veçanta. Kjo dietë është një ndër trashigimitë dhe pasuritë më të vlefshme të kulinarisë botërore. Ndër vlerat më të mira që dhuron ky regjim ushqimor mund të rendisim vitaminat, yndyrnat e mira apo mineralet që përmban. […]

Machu Picchu rihapet pas 8 muajsh mbyllje për shkak të Covid-19 |Revista Monitor


[ad_1] Machu Picchu, qyteti antik në malet e larta të Andeve, u rihap pas rreth 8 muajsh, për shkak të mbylljes nga pandemia e koronavirusit. Autoritetet peruane organizuan një ritual Inka, për të falënderuar zotat të dielën, pasi Machu Picchu është atraksioni kryesor turistik i vendit. Por numri i turistëve do të jetë i kufizuar, […]

Peru’s Machu Picchu reopens to tourists after coronavirus lockdown


[ad_1] Issued on: 02/11/2020 – 09:52 The Inca citadel of Machu Picchu, the crown jewel of Peru’s tourist sites, reopened Sunday with an ancient ritual after a nearly eight-month lockdown due to the novel coronavirus pandemic. For safety reasons, however, only 675 tourists will be able to access the site per day, just 30 percent […]

Pse organizatat ndërkombëtare bëjnë thirrje që shkollat të qëndrojnë të hapura gjatë pandemisë?


[ad_1] Organizata e Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (UNESCO), Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët (UNICEF) dhe Banka Botërore kanë bërë thirrje që shkollat nëpër botë të qëndrojnë të hapura gjatë pandemisë të shkaktuar nga koronavirusi. Në një raport të lëshuar më 28 tetor, të tri këto organizata thanë se në […]

Portugali, përurohet ura tibetiane për këmbësorë më e gjatë në botë |Revista Monitor


[ad_1] 516 Arouca është një urë e re tibetiane, e gjatë më shumë se gjysmë kilometër, që thyen rekordin absolut të mbajtur deri tani nga Zvicra   Në Portugali u përurua para disa ditësh ura për këmbësorë, e varur, më e gjatë në botë. Ura 516 Arouca është e lartë 175 metra, e gjatë 516 […]

Nis realizimi i audio-dramave për rrëfimet e grave të mbijetuara të dhunës seksuale gjatë luftës


[ad_1] Regjisori Kushtrim Koliqi nga organizata “Integra” në Ditën Ndërkombëtare të Trashëgimisë Audio-Vizuale ka thënë se me përkrahjen e Ministrisë së Kulturës kanë nisur realizimin e audio-dramave për rrëfimet e grave të mbijetuara të dhunës seksuale gjatë luftës. Ministrja e Kulturës, Vlora Dumoshi tha se MKRS-ja ka marrë vendim dhe janë në proces të digjitalizimit […]

Dumoshi: Trashëgimia audio-vizuele është pjesë integrale e identitetit të një vendi dhe thesar i kujtesës kolektive


[ad_1] Ministrja e Kulturës, Vlora Dumoshi mori pjesë në aktivitetin e Muzeut Kombëtar, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Trashëgimisë Audio-Vizuele. Dumoshi shkruan se trashëgimia audio-vizuele është pjesë integrale e identitetit të një vendi dhe thesar i kujtesës kolektive, përcjell Gazeta Blic. Ky është postimi i saj i plotë: Me shumë kënaqësi mora sot pjesë […]

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Trashëgimisë  Audiovizuale


[ad_1] Çdo 27 tetor në mbarë botën shënohet Dita Ndërkombëtare e Trashëgimisë Audiovizuale. Vendimi për shënimin e kësaj dite është marrë nga UNESCO në 2005. Qëllimi i shënimit të Ditës së Ndërkombëtare të Trashëgimisë Audiovizuale është vetëdijesimi i opinionit për ruajtjen e materialeve audiovizive. Trashëgimia audiovizuale e cila nisi së prodhuari në fillim të shekullit […]

French teacher’s murder prompts anger and fear of a crackdown, as a Paris curfew kicks in


[ad_1] Issued on: 23/10/2020 – 18:35 “We are all Samuel,” was the rallying cry of protesters across France expressing their shock over the beheading of schoolteacher Samuel Paty. At a memorial service in his honour President Emmanuel Macron called on the country to unite, but there are mounting fears that the government’s response will further marginalise France’s […]

Protestë e djathtistëve në hapjen e festivalit “Mirëdita, dobar dan!” në Beograd


[ad_1] Forca të shtuara të Policisë janë duke e ruajtur objektin në Beograd, ku ka filluar festivali “Mirëdita, dobar dan!”, i cili publikut ia prezanton skenën kulturore dhe shoqërore të Kosovës. Festivali mbahet që nga viti 2014 dhe atë e organizon Iniciativa e të rinjve për të drejta të njeriut. Festivali do të zgjasë deri […]

Peru, misteri i Linjave të Nazca… Zbulohet macja 37 metra |Revista Monitor


[ad_1] Zbulimi i fundit është pjesë e Linjave të famshme të Nazsa. Ky është një mozaik i pafund peshqish, zogjsh, majmunësh, lulesh, dhe një figurë me shëmbëlltyrën e një njeriu, i quajtur astronaut. Të gjitha këto imazhe janë vizatuar në një sipërfaqe prej 180 km katrorë dhe realizuar në vitet 300 para Krishtit dhe 200 […]

Historia e vërtetë: Kush e zbuloi Amerikën?


[ad_1] Amerikanët e kanë ditë pushimi 12 tetorin për të festuar Ditën e Kolombit. Është një festë vjetore që përkujton 12 tetorin e vitit 1492, kur eksploruesi italian Kristofor Kolombi zyrtarisht shkeli në Amerikë dhe e shpalli atë tokë të Spanjës. E hëna e dytë e tetorit është festë kombëtare në nderim të Kolombit në […]

Muzeu i parë i Lumturisë, Happiness Museum, hapet në Danimarkë |Revista Monitor


[ad_1] “Hygge”* ka tashmë një shtëpi. Emri i tij është Happiness Museum (Muzeu i Lumturisë) dhe është një rrugëtim, i hapur për të gjithë ata që janë në kërkim të lumturisë   Ekziston një vend në Kopenhagën në të cilin qytetarët dhe udhëtarët më së fundi mund të gjejnë përgjigjen e pyetjes: Çfarë është lumturia? […]

Early education gives East Asian and the Pacific children a strong head start


[ad_1] Children in the region will benefit from a more accessible pre-school education. Credit: famveldman/123rf Young children in East Asia and the Pacific who attend preschool show better cognitive, language and socio-emotional development than those who don’t, according to a study published in Early Childhood Research Quarterly. The study’s findings highlight the importance of making […]

Egjipti zbulon arkivole antike 2,500 vjet të vjetra


[ad_1] Egjipti zbuloi 59 arkivole antike që u përkisnin priftërinjve dhe nëpunësve, në një nekropol të gjerë në jug të Kajros. Një mision arkeologjik egjiptian në 3 tetor shfaqi sarkofagët, me mumiet brenda shumicës së tyre, duke thënë se ata ishin varrosur më shumë se 2.500 vjet më parë. Ekipi zbuloi mbetje të mumifikuara të […]

VIDEO: Hapen pas 2500 vjetësh arkivolet e Egjiptit të Lashtë, ja çfarë u zbulua brenda tyre


[ad_1] Një mision arkeologjik egjiptian ka zbuluar një koleksion të madh me sarkofagë dhe figura të mbyllura 2500-vjeçare në Naqropolin Saqqara në Giza. Duke hapur një nga sarkofagët e zbukuruar për herë të parë para mediave të mbledhura, ekipi zbuloi mbetje të mumifikuara të mbështjella me leckë varrimi që mbanin mbishkrime hieroglifike me ngjyra të […]

Ndikimi i krizës ekonomike nga pandemia në ndërprerjen e arsimimit të vajzave


[ad_1] Pandemia bëri që të mbyllen shkollat anë e mbarë botës. Bashkë me ndërprerjen e mësimit në shkolla, për shumë nxënës u ndërpre edhe procesi edukativo-arsimor. Kjo si pasojë e mungesës së pajisjeve për realizimin e mësimit online dhe krizës ekonomike. Sipas studimeve të bëra nga UNESCO, kriza botërore e pandemisë e cila ka ndikuar […]

Shënohet Dita Ndërkombëtare e Përkthimit


[ad_1] Sot shënohet Dita Ndërkombëtare të Përkthimit, ditë e shpallur edhe nga UNESCO. Ministrja e Kulturës, Vlora Dumoshi në lidhje me këtë datë ka thënë se si akti i parë i qytetërimit, përkthimi nevojitet të ketë vëmendjen e duhur shoqërore e institucionale. “Përkthyesi përfaqëson një ndër shtyllat e qytetërimit ngase përkthim nënkupton komunikim dhe komunikimi […]

Promovohet diversiteti kulturor i Kosovës në ‘Ditët e Trashëgimisë Evropiane’


[ad_1] Në hapësirat e Parkut Arkeologjik  “Ulpiana” u promovua sot pasuria e trashëgimisë kulturore të  Kosovës. Në kuadër të “Ditëve të Trashëgimisë Kulturore Evropiane” u ekspozuan dhe u promovua me anë të një ekspozite trashëgimia arkeologjike dhe veshjet tradicionale të Kosovës. Kryeministri Avdullah Hoti i cili mori pjesë në këtë ndodhi ka shkruar në Facebook […]

The many lives of Hagia Sophia, Istanbul’s ‘wonder of wonders’


[ad_1] Issued on: 10/07/2020 – 14:14 An architectural jewel and witness to history’s about-turns, Hagia Sophia, the sixth century Byzantine cathedral at the junction between Europe and Asia once again faces its fate as a Turkish court is set to rule Friday on a 1934 presidential decree converting the site into a museum. An architectural […]

Shën Gjergji – Festa Pagane Që Kremton Ardhjen e Pranverës


[ad_1] Sot, në shumë vende të Ballkanit por edhe përtej festohet ardhja e pranverës. Është Dita e Shën Gjergjit, pjesë e Trashëgimisë (jo materiale) Kulturore të UNESCO-s. Kjo festë pagane që kremtohet me 6 maj sipas kalendarit gregorian shënjon ardhjen e pranverës në mënyrën më festive të mundshme. Festa e Shën Gjergjit bashkon katolikë, ortodoksë […]

UNICEF-i dhe Microsoft lansojnë platformën e të mësuarit për të ndihmuar në adresimin e krizës së arsimit për shkak të COVID-19 në Kosovë


Derisa mbyllja e shkollave në më shumë se 188 vende i ka larguar më shumë se 1.57 miliard nxënës nga klasat e tyre, Pasaporta e të Mësuarit synon t’i mbajë fëmijët të angazhuar në mësime. Kosovë, 20 prill 2020 –UNICEF-i dhe Korporata Microsoft sot kanë lansuar zgjerimin e një platforme globale të të mësuarit për […]

Të dashur, ne nëse nuk jemi për Çmimin Nobel, nuk jemi as maskarenj


“Ne në Izrael i marrim prokurorët, gjykatësit dhe gazetarët dhe i çojmë në spitale për të kujdestaruar me Mjekët, në mënyrë që ata të njihen punën dhe sfidat e mjekëve – përndryshe nuk ka as edhe një mundësi të kuptohet drejtë natyra e punës së tyre”, thotë kështu Prof. Amnon Carmi, udhëheqës i UNESCO në […]