OKB: Në prill u realizua furnizimi i dytë me vaksina nga COVAX në Shqipëri


[ad_1] Sipas të dhënave nga OKB, Shqipëria ka marrë nga COVAX këtë muaj furnizimin e dytë me vaksina. “Më shumë se 430 mijë vetë janë vaksinuar në Shqipëri që nga janari e deri tani”, tha  të enjten Fahran Haq, zëvendës-zëdhënësi i Sekretarit të Përgjithshëm. Shqipëria do të marrë sasinë e mjaftueshme nga COVAX-i për të […]

How to help and get help


[ad_1] Arts and culture How to give American Guild of Musical Arts Relief Fund: The AGMA is a labor union that represents artists involved in America’s operatic, choral and dance heritages. Their relief fund will support members who have lost opportunities and income during the coronavirus crisis. Broadway Cares: This non-profit helps vulnerable people in […]

UN warns food supply exhausted for nearly 100,000 Eritrean refugees in Ethiopia’s Tigray


[ad_1] Issued on: 01/12/2020 – 17:23 The United Nations says food has now run out for the nearly 100,000 refugees from Eritrea who have been sheltering in camps in Ethiopia’s northern Tigray region, which has been cut off from the world for nearly a month amid fighting. “Concerns are growing by the hour,” U.N. refugee […]

Eritrea hit by rocket fire as Ethiopia presses ahead with Tigray offensive


[ad_1] Issued on: 28/11/2020 – 11:51 Eritrea’s capital came under fire from Ethiopia’s breakaway Tigray region Friday, raising fears that Ethiopia’s internal conflict could spread as leader Abiy Ahmed resisted calls for dialogue. For more than three weeks now, Ethiopia and Tigray have engaged in fierce fighting that the International Crisis Group said Friday had […]

Sudan struggles with refugee influx from Ethiopia’s Tigray region


[ad_1] Issued on: 22/11/2020 – 16:02Modified: 22/11/2020 – 16:05 As conflict rages in Ethiopia’s breakaway Tigray region, at least 33,000 refugees have crossed the border into neighbouring Sudan, posing a challenge for Sudanese authorities who are already hosting a million people displaced by other conflicts in the region. Ethiopia‘s military on Sunday threatened a “decisive” assault on Mekele, the capital of the Tigray region, […]

Ethiopia rebuffs mediation attempts as Tigray offensive continues


[ad_1] Issued on: 21/11/2020 – 19:12 The Ethiopian government rebuffed an African effort to mediate on Saturday, saying its troops had seized another town in their march towards the rebel-held capital of northern Tigray region. More than two weeks into Prime Minister Abiy Ahmed‘s offensive, the government says Tigrayan forces are bulldozing roads and destroyed […]

Mbi 100 migrantë nga Beogradi dërgohen në Preshevë


[ad_1] Autoritetet serbe njoftuan se 116 migrantë u transportuan në Qendrën e Pritjes në Preshevë pasi policia zhvilloi një operacion për të gjetur migrantë të parregullt në Beograd. Lajmin e konfirmoi për Radio Evropa e Lirë, Vlladimir Cuciq, komisioner i Komisariatit Serb për Refugjatë dhe Migrim. “Serbia ka treguar se është në gjendje të përballojë […]

Food, medical supplies blocked as fighting rages in Ethiopia’s Tigray, UN warns


[ad_1] Issued on: 12/11/2020 – 07:56 Aid agencies are unable to restock food, health and other emergency supplies in Ethiopia’s northern Tigray region, where federal troops are fighting with local forces, the United Nations warned on Thursday. Prime Minister Abiy Ahmed embarked on a military campaign against the Tigray People’s Liberation Front (TPLF) last week, after accusing the regional […]

Prokurori ia përmend Thaçit në gjykatë faljen e dënimit për Shpresim Ukën dhe Bekim Sylën


[ad_1] Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se sot Kosova zyrtarisht u ka njohur katër qytetarëve statusin e personave pa shtetësi. Sipas njoftimit të MPB-së, ky vendim erdhi në bashkëpunim Agjencinë e kombeve të bashkuara për refugjatë (UNHCR) me anë të organizmit të një ceremonie për njohje të statusit për personat pa shtetësi. Në […]

Republika e Kosovës sot ua njohu katër qytetarëve statusin e personave pa shtetësi


[ad_1] Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se sot Kosova zyrtarisht u ka njohur katër qytetarëve statusin e personave pa shtetësi. Sipas njoftimit të MPB-së, ky vendim erdhi në bashkëpunim Agjencinë e kombeve të bashkuara për refugjatë (UNHCR) me anë të organizmit të një ceremonie për njohje të statusit për personat pa shtetësi. Në […]

BE i dhuron Departamentit të Kufirit të Policisë pajisje mbrojtëse ndaj COVID-19


[ad_1] Departamenti Kufitar i Policisë së Kosovës ka marrë 14,415 copë pajisje mbrojtëse personale kundër COVID-19, për të adresuar sfidat e pandemive midis komunitetit të migrantëve dhe refugjatëve. Dhurimi është bërë i mundur nga  Shërbimi i Bashkimit Evropian për Instrumentet e Politikës së Jashtme dhe u dorëzua nga International Organization for Migration Kosova, njofton Zyra […]

“Lugina e Diellit”, e ndërtuar pa leje, së shpejti e banueshme


[ad_1] Në Zveçan, komunë kjo e banuar me shumicë serbe në veri të Kosovës, në një sipërfaqe prej 15 hektarësh, Serbia dhe Kisha Ortodokse Serbe janë duke e përfunduar ndërtimin e 300 njësive banesore në kuadër të vendbanimit “Lugina e Diellit”. Këto njësi banesore janë të destinuara për personat e zhvendosur nga Kosova, të komunitetit […]