OKB: Në prill u realizua furnizimi i dytë me vaksina nga COVAX në Shqipëri


[ad_1] Sipas të dhënave nga OKB, Shqipëria ka marrë nga COVAX këtë muaj furnizimin e dytë me vaksina. “Më shumë se 430 mijë vetë janë vaksinuar në Shqipëri që nga janari e deri tani”, tha  të enjten Fahran Haq, zëvendës-zëdhënësi i Sekretarit të Përgjithshëm. Shqipëria do të marrë sasinë e mjaftueshme nga COVAX-i për të […]

COVAX-i përballet me mungesë të madhe në skemën e shpërndarjes së vaksinave


[ad_1] Iniciativa globale e shpërndarjes së vaksinave, COVAX, deri më tani ka dorëzuar rreth një të pestën e dozave të vaksinave Oxford/AstraZeneca që vlerësohet se do të mbërrijnë në vendet në zhvillim, përfshirë edhe Kosovën, deri në maj, sipas një analize të Guardianit. Organizatat që drejtojnë COVAX-in kishin parashikuar që vendet do të merrnin më […]

UN chief criticises wealthy countries for stockpiling Covid-19 vaccines as poor countries go without


[ad_1] UN chief criticises wealthy countries for stockpiling Covid-19 vaccines as poor countries go without The UN health agency chief said stockpiling of vaccines was a ‘moral outrage’ At least 36 countries are yet to receive any vaccines through the Covax initiative £435 million  is needed to support vaccine delivery around the world By Lauren Lewis […]

Qytetarët të dëshpëruar që s’ u vaksinuan


[ad_1] Shumë qytetarë të moshuar kanë shpresuar se do të vaksinohen kundër koronavirusit të martën, më 30 mars, në sallën “1 Tetori” në Prishtinë. Por, ata u detyruan të kthehen mbrapsht. Në mesin e tyre ishin edhe Zorka Shala, 68 vjeçe dhe bashkëshorti i saj Sahiti, 72 vjeç. “Mezi kemi pritur. Një vit unë kam […]

FSSHK kërkon nga kryeministri Kurti të përdoren edhe 11 mijë vaksinat e ofruara nga kryeministri Edi Rama


[ad_1] Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës përshëndeti fillimin e vaksinimit kundër COVID-19 në Republikën e Kosovës të siguruar me anë të mekanizimit COVAX i OBSH-së me anë të UNICEF programi për Kosovë. FSSHK falënderoi kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama për vaksinimin e 500 punonjësve shëndetësor gjë e cila hapi një kapitull të rëndësishëm […]

Vaksina antiCOVID, edhe 76 mijë e 800 doza pritet të arrijnë në Kosovë deri në maj të këtij viti


[ad_1] Programi i UNICEF-it në Kosovë ka bërë të ditur se edhe 76 mijë e 800 doza shtesë të vaksinës antiCOVID-19, pritet të arrijnë në Kosovë deri në muajin maj. Kjo është bërë e ditur me anë të një njoftimi të publikuar në faqen zyrtare të programit të UNICEF-it në Kosovë. “76,800 doza shtesë të […]

Arrin në Kosovë kontingjenti i parë i vaksinave kundër Covid-19


[ad_1] Në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari”, ka arritur kontingjenti i parë me 24.000 doza të vaksinave kundër Coronavirusit, të kompanisë AstraZeneca, raporton Ekonomia Online. Kjo ardhje e vaksinave, do të përcillet me një ceremoni të organizuar. Ky kontingjent është mundësuar nga organizata UNICEF, përmes programit COVAX. Institucionet kompetente shëndetësore në Kosovë në muajin […]

Vaksinat kundër COVID-19 mbërrijnë në Kosovë në mbrëmje


[ad_1] Kryeministri i Albin Kurti dhe ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia do të marrin pjesë në ceremoninë e pranimit të kontingjentit të parë të vaksinave kundër COVID-19. Ky kontingjent është mundësuar nga organizata UNICEF, përmes programit COVAX. Ceremonia e pranimit të vaksinave mbahet në pistën e Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari”, me fillim nga […]

Vonesat e arritjes së vaksinave antiCOVID, MSH: Po presim konfirmimin final nga COVAX për marrjen e dozave të para


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë e Republikës së Kosovës, me anë të një komunikate për media ka bërë publike disa informacionet të cilat kanë të bëjnë lidhur me angazhimet për sigurimin e vaksinës kundër COVID-19. Ministria e Shëndetësisë në komunikatën e bërë thotë se ka kryer të gjitha kriteret e kërkuara për sigurimin e vaksinave, dhe […]

Shefi i UNICEF-it në Kosovë: Sonte vijnë shiringat që do përdoren për vaksinat anti-COVID-19


[ad_1] Shefi i Zyrës së UNICEF-it në Kosovë, Murat Sahin, ka thënë se në fluturimin e sotëm, do të arrijnë në Kosovë shiringat që do të përdoren për vaksinat anti-COVID. me anë të Twitter-it, Sahin tha se së shpejti edhe detaje të tjera për arritjen e vaksinës do të bëhen të ditura. “Me fluturimin e […]

Ghana becomes first country to receive Covid-19 vaccine through COVAX program


[ad_1] The shipment, consisting of 600,000 doses of the AstraZeneca vaccines, arrived at 7 am GMT Wednesday on an Emirates flight at Kotoka International Airport, in Ghana’s capital Accra. The Minister for Health-designate, Kwaku Agyeman-Manu (MP) led a government delegation to receive the consignment. As the plane carrying the vaccines landed, state-run Ghana Broadcasting Corporation […]

How to help and get help


[ad_1] Arts and culture How to give American Guild of Musical Arts Relief Fund: The AGMA is a labor union that represents artists involved in America’s operatic, choral and dance heritages. Their relief fund will support members who have lost opportunities and income during the coronavirus crisis. Broadway Cares: This non-profit helps vulnerable people in […]

UNICEF – OBSH: Garën për vaksinën kundër COVID-19, ose e fitojmë ose e humbasim bashkë


[ad_1] Drejtoresha Ekzekutive e UNICEF, Henrietta Fore dhe Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, me anë të një deklarate të përbashkët, kanë folur për vaksinën kundër coronavirusit. Në një komunikatë thonë se nga 128 milionë doza vaksinash që janë administruar deri tani, më shumë se tre çereku i tyre janë bërë në […]

Isme Humolli: AstraZeneca, vaksina e parë e COVAX-it në Kosovë


[ad_1] Isme Humolli, zyrtare profesionale e emergjencave e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) në Kosovë, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë thotë se në mesin e muajit shkurt, eventualisht në javën e tretë, në Kosovë do të vijë kontingjenti i parë i vaksinave kundër COVID-19, me anë të skemës së njohur si COVAX. […]

5,324 raste aktive me COVID-19 në Kosovë


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive në Kosovë është 56.732 raste nga 213.372 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.426 raste të vdekjes. IKSHPK njofton se numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 49.982 raste, ndërsa numri i rasteve aktive është […]

UNICEF ia dorëzon MSH-së 1,344 transportues të vaksinave për programin e rregullt të imunizimit


[ad_1] Sot, UNICEF-i në partneritet me Ambasadën Britanike në Kosovë dhe Qeverinë e Luksemburgut dhuruan një donacion prej 1,344 transportuesish të vaksinave për imunizim të rregullt që do të kontribuojnë në forcimin e programit të vaksinimit në Kosovë. Transportuesit e vaksinave janë pjesë e mbështetjes së UNICEF-it për ta forcuar infrastrukturën që ka të bëjë […]

Mbi 10 mijë persona vaksinohen kundër gripit sezonal në QKMF-në e Prishtinës


[ad_1] Në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare (QKMF) në Prishtinë që nga dhjetori i vitit të kaluar kur ka filluar dhënia e vaksinave kundër gripit sezonal janë vaksinuar mbi 10 mijë qytetarë, raporton Ekonomia Online. Xhevrije Canolli, mjeke familjare në këtë Qendër ka treguar se për cilën kategori të personave rekomandohet të merret kjo vaksinë. […]

Disa mënyra që prindërit mund t’i ndihmojnë fëmijëve të tyre ta kalojnë sa më lehtë periudhën e koronavirusit


[ad_1] Koronavirusi, përvec ndikimit të tij në shëndetin tonë, ka sjellë edhe probleme të tjera si: stres, ankth dhe ndjenja të tjera të përziera të cilat kanë rënduar gjendjen psikike, vecanërisht të fëmijëve. Fëmijët që janë përballur me izolim, anulim të ngjarjeve të rëndësishme dhe ndarje nga shokët, e vuajnë periudhën e izolimit dhe kanë […]

Konfirmon ministri: Gjysmë vjetori i dytë në shkolla nis më 18 janar


[ad_1] Ministri në detyrë i Arsimit, Ramë Likaj, me anë të një postimi në FB, ka konfirmuar se gjysmëvjetori i dytë në shkolla do të nisë më 18 janar. Ai thotë se ka kërkuar nga drejtorët e drejtorive komunale të arsimit që të bëhen përgatitjet e nevojshme. Ky është postimi i plotë i tij: Sot […]

Mungesa E Hekurit Apo Sëmundjet Kronike – Si Të Dalloni Shkakun E Anemisë


[ad_1] Anemia është një problem shëndetësor që ka të bëjë me numrin tepër të ulët të rruazave të kuqe të gjakut ose sasinë e ulët të hemoglobinës. Kjo e fundit është një proteinë e pasur me hekur që i bashkëlidhet oksigjenit në mushkëri dhe e transporton atë në çdo ind e qelizë. Shifrat globale të […]

MSh u bën thirrje qytetarëve që të vaksinohen kundër gripit sezonal


[ad_1] Me qëllim të mbrojtjes nga Gripi sezonal, Ministria e Shëndetësisë u ka bërë thirrje qytetarëve të vendit, sidomos grupeve të rrezikut siç janë: personat mbi 65 vjeç; të sëmurët kronikë; shtatzënat dhe lehonat; fëmijët mbi 6 muaj që mund të kenë predispozita për ndonjë sëmundje; por edhe grupeve të tjera të popullatës që të […]

Zemaj takon shefin e Zyrës së UNICEF: Jemi në komunikim të vazhdueshëm për sigurimin e vaksinës


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, është takuar me shefin e Zyrës së UNICEF, Murat Sahin, ne të cilin janë dakorduar që të vazhdojnë me plan të përbashkët për sigurimin e vaksinës kundër COVID-19. Zemaj u shpreh se janë në komunikim të vazhdueshëm me të gjitha instancat përgjegjëse ndërkombëtare për sigurimin e vaksinës. “Kemi besim […]

Kur do të ketë vaksina ndaj COVID-19 për vendet e Ballkanit Perëndimor – përfshirë edhe Kosovën?


[ad_1] Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen dhe presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, kanë premtuar se BE-ja do të ketë si prioritet që t’u ndihmojë vendeve të Ballkanit Perëndimor me vaksinën kundër COVID-19. “Ne kujdesemi edhe për fqinjët tanë. Bashkimi Evropian do të koordinojë donacionet e vaksinës nga shtetet anëtare, posaçërisht për […]

Nearly half of Yemenis face acute food insecurity, UN says, pushing country closer to famine


[ad_1] Issued on: 04/12/2020 – 03:53 Famine-like conditions have re-appeared in parts of Yemen and almost half the population is experiencing high levels of food insecurity, new United Nations data showed on Thursday, with aid agencies warning time is running out to prevent mass starvation. Around 45% of Yemen’s population is facing high levels of […]

Nga 55 mijë nxënës në 144 shkolla të Kosovës, 2% e tyre me aftësi të kufizuara


[ad_1] HANDIKOS me mbështetje të Zyrës së UNICEF-it në Kosovë sot ka lansuar raportin hulumtues “Qasja e shkollave të nivelit fillor dhe të mesëm të ulët për fëmijët me aftësi të kufizuara në Kosovë’’, i cili tregon nivelin e qasjes që ato ofrojnë për fëmijët me aftësi të kufizuara, i realizuar në kuadër të projektit […]

Fëmijët me nevoja të veçanta pritet të mbështeten me 800 tabletë


[ad_1] UNICEF në bashkëpunim me Ambasadën Amerikane pritet që të ndajnë 800 tabletë për fëmijët me nevoja të veçanta. Sipas të dhënave nga UNICEF, rreth 345 mijë fëmijë në nivelet parashkollore, fillore dhe të mesme s’ e kanë vijuar mësimin në shkolla gjatë bllokimit, duke rezultuar kështu në një numër të fëmijëve që s’ mund […]

COVID-19 lockdowns drive spike in online child abuse


[ad_1] Australian Federal Police detective superintendent Paula Hudson has said there has been a spike in online child abuse due to lockdowns as predators and children spend more time at home using the internet Out-of-school kids and adult predators spending more time at home and on the internet during the coronavirus pandemic is the “perfect […]

Zemaj: Sot fillon shpërndarja e vaksinës kundër gripit sezonal


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka bërë të ditur se sot fillon shpërndarja e vaksinave kundër gripit sezonal, ndërsa me 160 500 vaksinat e para do të imunizohen grupet më të rrezikuara. Postimi i plotë: “Vaksinat e blera nga Ministria e Shëndetësisë përmes UNICEF-it do të shpërndahen dhe jepen falas për qytetarët e vendit […]

Brenda dy ditësh Kosova do të furnizohet me vaksinë kundër gripit sezonal


[ad_1] Institucionet shëndetësore në vend pritet të furnizohen me vaksinë kundër gripit sezonal gjatë këtyre dy ditëve. Vaksinat pritet të vijnë nga Koreja e Jugut, ku edhe janë prodhuar. “Kosova gjithmonë ka blerë vaksinat e gripit sezonal me anë të UNICEF-it në prokurim ndërkombëtar. Dhe, kjo organizatë  që ndihmon vaksinimin në vende të ndryshme të […]

SHBA-të, Gjermania dhe Britania mund të fillojnë vaksinimet për COVID-19 që nga dhjetori


[ad_1] ndërsa udhëheqësit e G20 u zotuan të sigurojnë shpërndarjen e drejtë të vaksinave, ilaçeve dhe testeve për COVID-19 në mënyrë që vendet e varfra të mos mbeten jashtë, SHBA, Mbretëria e Bashkuar dhe Gjermania secila njoftoi planet për të filluar vaksinimet në vendet e tyre në dhjetor, ndërsa Spanja tha se do të fillonte […]

Sudan struggles with refugee influx from Ethiopia’s Tigray region


[ad_1] Issued on: 22/11/2020 – 16:02Modified: 22/11/2020 – 16:05 As conflict rages in Ethiopia’s breakaway Tigray region, at least 33,000 refugees have crossed the border into neighbouring Sudan, posing a challenge for Sudanese authorities who are already hosting a million people displaced by other conflicts in the region. Ethiopia‘s military on Sunday threatened a “decisive” assault on Mekele, the capital of the Tigray region, […]

Kryeministri Hoti: Qeveria e përkushtuar për respektimin e të drejtave të fëmijëve


[ad_1] Kryeministri Avdullah Hoti ka thënë se Qeveria është e përkushtuar për për respektimin e të drejtave të fëmijëve. Një deklaratë të tillë, Hoti e ka bërë ne konferencën për lansimin e rezultateve të Anketës Globale të Treguesve të Shumëfishtë 2020. “Qeveria e Republikës së Kosovës është e përkushtuar që me tërë potencialin e vet […]

Vajza 13 vjeçe, e detyruar të martohet me një burrë 48 vjeç, do t’i duhet të kujdeset për fëmijët e tij që janë në të njëjtën moshë me të


[ad_1] Asnaira Pamansag Mugaling u bë gruaja e pestë e Abdulrzak Ampatuan, pas një ceremonie një ditore në qytetin Mamasapano muajin e kaluar dhe tani do të kujdeset për fëmijët e tij, të cilët janë në moshën e saj, shkruan “The Sun”. Nusja fëmijë kishte veshur një fustan të bardhë tradicional ndërsa ishte ulur pranë […]

Rescuers search for bodies as Central America counts cost of Hurricane Iota


[ad_1] Issued on: 20/11/2020 – 07:58 Rescue workers dug through mounds of thick mud Thursday in the grim search for bodies as Central American countries began to count the cost of Hurricane Iota, which left at least 44 people dead amid a wave of destruction. Initial estimates by the United Nations Children’s Fund, UNICEF, put […]

Vaksinat për gripin sezonal do të vijnë nga Koreja e Jugut


[ad_1] Vaksinat për gripin sezonal kanë kaluar të gjitha kontrollet e sigurimit të cilësisë e po ashtu kanë përmbushur edhe standardet e OBSH-së dhe janë nisur nga Koreja e Jugut për në Kosovë, thonë në Ministrinë e Shëndetësisë. Megjithatë, këto janë vetëm një pjesë prej tyre pasi që 500 mijë vaksinat e premtuara nga Ministria […]

MSh planifikon t’i sigurojë 1.2 milion vaksina kundër COVID-19


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se planifikojnë që Kosova t’i sigurojë rreth 1.2 milionë vaksina kundër coronavirusit. Në përgjigje që Ministria e Shëndetësisë e ka dhënë për KALLXO.com, thuhet se ky numër i vaksinave do të ishin të mjaftueshme për vaksinimin e grupeve me prioritet. “Planifikimet e Kosovës (sipas planifikimeve të IKSHPK-së) janë që […]

Children in U.S. May Miss 9 Million Vaccine Doses in 2020, Report Warns


[ad_1] Children in the United States are on pace this year to miss nine million vaccine doses for measles, polio and other highly contagious diseases, according to medical claims data — a disruption that health care authorities called alarming and attributed to the coronavirus pandemic. The data was made public on Wednesday by the Blue […]

Zemaj: Brenda disa ditëve do të arrijnë 160 mijë vaksina kundër gripit sezonal


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka bërë të ditur se brenda disa ditëve do të arrijnë në Kosovë  rreth 160 mijë vaksina kundër gripit sezonal. Zemaj u shpreh se këtë vit ka rritje mbi 60 për qind të sasisë së këtyre vaksinave. “Sa i përket vaksinës për gripin sezonal, MSh me anë të blerjes […]

Ministri Zemaj: Brenda ditësh arrijnë vaksinat kundër gripit sezonal


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj, ka bërë të ditur se brenda disa ditëve do të arrijnë në Kosovë 160 mijë e 500 vaksina kundër gripit sezonal, ndërsa do të shpërndahen brenda muajit nëntor. Zemaj u shpreh se këtë vit ka rritje mbi 60 për qind të sasisë së këtyre vaksinave. “Sa i përket vaksinës […]

Vaksinat kundër gripit sezonal, vetëm me para


[ad_1] Vaksina kundër gripit sezonal akoma s’ ka arritur në institucionet publike shëndetësore, por ato kanë arritur në barnatore në Prishtinë, ku shiten nga 13 deri në 17.5 euro. Interesimi i qytetarëve për t’u vaksinuar është i madh. Qytetari Agim Rexha, 65-vjeçar tha se vaksinën e ka blerë 17.5 euro në barnatoren pranë Qendrës së […]

Pneumonia kills 140,000 children each year in Nigeria


[ad_1] Credit: Unsplash/CC0 Public Domain Pneumonia kills around 143,000 children under the age of five each year in Nigeria, the government said Thursday, with the coronavirus pandemic hampering access to life-saving treatment. Medical oxygen coupled with antibiotics can help cut the number of deaths—but the pandemic has seen a surge in demand, according to UNICEF, […]

Poorer nations face vaccine wait as West locks down supply


[ad_1] Credit: CC0 Public Domain Hailed this week as a pandemic game-changer, the new COVID-19 vaccine offered countries that had pre-ordered doses a potential escape from a cycle of lockdowns and new waves of sickness and death. But while richer nations plan their vaccination programmes through the end of 2021, experts warn that poorer and […]

Measles Deaths Soared Worldwide Last Year, as Vaccine Rates Stalled


[ad_1] Measles deaths worldwide swelled to their highest level in 23 years last year, according to a report released Thursday, a stunning rise for a vaccine-preventable disease and one that public health experts fear could grow as the coronavirus pandemic continues to disrupt immunization and detection efforts. The global death tally for 2019 — 207,500 […]

Millions at risk as coronavirus disrupts immunisation campaigns: UN


[ad_1] Credit: CC0 Public Domain Millions of people, including in Africa’s most populous country Nigeria, risk contracting diseases such as polio and measles as the coronavirus pandemic has halted vaccination campaigns, the UN said Wednesday. Additional financial resources are needed to safely resume vaccinations, the UN childrens’ agency UNICEF and the World Health Organization said […]

Gara për vaksinën, vendet në zhvillim në disavantazh


[ad_1] Një vaksinë për koronavirusin ka rezultuar 90% efikase pas testimeve fillestare, njoftuan dy kompanitë që po e prodhojnë atë – Pfizer dhe BioNTech. Kjo ka rritur shpresën se pandemia globale e koronavirusit mund të vendoset nën kontroll në muajt e ardhshëm. Por siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës, Henry Ridgwell, natyra e vaksinës […]

Production, storage and distribution of COVID vaccine globally will be difficult and expensive


[ad_1] Credit: Pixabay/CC0 Public Domain Infectious diseases do not respect borders. An estimated 3 billion people in low-income countries across Africa, Asia and Latin America are likely to lack access to a COVID-19 vaccine for years after it becomes available. In poor nations, many communities lack the health care workers needed to administer vaccines, as […]

Kosova pret 160 mijë vaksina kundër gripit sezonal


[ad_1] Kërkesa për marrjen e vaksinës kundër gripit sezonal këtë vit është rritur më shumë si shkak i përhapjes së pandemisë COVID-19. Zyra për informim në Ministrinë e Shëndetësisë ka njoftuar se në mes të këtij muaji vijnë grupi i parë i vaksinave. Këto vaksina sipas MSH-së janë blerë me anë të UNICEF, ndërsa po […]

Shkollat duhet të mbyllen të fundit dhe të hapen të parat


[ad_1] Shefi i Zyrës së UNICEF-it në Kosovë, Murat Sahin, tha se janë duke punuar me parterët e UNICEF-it që të mbështesin shkollat në Kosovë, në mënyrë që ato të mbyllen të fundit dhe të rihapen të parat. “Gjatë muajit të kaluar, ekipi im i vizitoi më shumë se 100 shkolla në të gjithë Kosovën, […]

Kosova, akoma në pritje të vaksinës kundër gripit sezonal


[ad_1] Vaksinat kundër gripit sezonal akoma s’ kanë arritur në Kosovë. Sipas Zyrës për Informim në Ministrinë e Shëndetësisë, pritet që vaksinat të arrijnë në Kosovë kah mesi i muajit nëntor. “Këtë vit kemi paraparë t’i vaksinojmë rreth 500 mijë njerëz kundër gripit sezonal. Rreth 160,500 dozat e para i presim në mesin e muajit […]

Zemaj takohet me ambasadorët dhe me përfaqësuesit e organizatave donatore, diskutohet për situatën me COVID-19


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka bërë të ditur që gjatë ditës së sotme e ka pasur një takim virtual me abasadorë dhe përfaqësuesit e organizatave donatore. ‘’Në takimin virtual informues me ambasadorët e shteteve dhe përfaqësuesit e organizatave donatore, SHBA-ja, Japonia, Luksemburgu, Gjermania, Austria, Zvicra, Norvegjia, Jordania, Katari, Zyra e Bashkimit Evropian, Agjencitë […]

Paralajmëron Zemaj: Masat anti Covid mund të ashpërsohen Po qe se përkeqësohet situata


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka paralajmëruar se masat e reja kundër koronavrusit të parapara për 2 javë, mund të ashpërsohen Në qoftë se përkeqësohet situata. Këto komente, Zemaj e ka bërë në profilin e tij në Facebook, teksa njofton për mbajtjen e një takimi virtual me ambasadorët e shteteve dhe përfaqësuesit e organizatave […]

Pse organizatat ndërkombëtare bëjnë thirrje që shkollat të qëndrojnë të hapura gjatë pandemisë?


[ad_1] Organizata e Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (UNESCO), Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët (UNICEF) dhe Banka Botërore kanë bërë thirrje që shkollat nëpër botë të qëndrojnë të hapura gjatë pandemisë të shkaktuar nga koronavirusi. Në një raport të lëshuar më 28 tetor, të tri këto organizata thanë se në […]

MASh pranoi 215 tabletë donacion nga OSBE-ja


[ad_1] Ministria e Arsimit dhe Shkencës (MASh) ka pranuar dje 215 tabletë, donacion nga Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE). Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj tha se ky donacion do të ndihmojë në përmirësimin e kushteve të të mësuarit, qasjes dhe gjithëpërfshirjes në sistemin arsimor, gjatë këtyre kohërave të vështira të […]

Ministria kërkon nga shkollat që çdo ditë të raportojnë rastet me COVID-19


[ad_1] Ministria e Arsmit dhe Shkencës ka zhvilluar aplikacionin “Sistemi për regjistrimin e rasteve me COVID-19” për të përcjellë gjendjen me pandeminë në shkollat e Kosoëvs. Ky modul është bërë për të regjistruar rastet e dyshimta dhe të konfirmuara me COVID-19 të nxënësve dhe personelit arsimor. MASh ka njoftuar se ka kërkuar nga të gjitha […]

Kosova akoma pa vaksina kundër gripit sezonal


[ad_1] Në Kosovë akoma s’ ka filluar vaksinimi i qytetarëve kundër gripit sezonal. Ndonëse në muajin shtator është thënë se janë siguruar 160 mijë e 500 dozë të vaksinës kundër gripit, që janë blerë nga Ministria e Shëndetësisë me anë të Agjencisë për Fëmijë të Kombeve të Bashkuara (UNICEF), ato do të arrijnë në Kosovë […]

Kanapeja është vendi më i ndotur në shtëpi, madje 12 herë më e ndotur se guaca e WC-së


[ad_1] Një studim i vitit 2013 të cilin e kanë bërë UNICEF dhe brendi Domestos, ka zbuluar që garnitura familjare mesatarisht ka pasur 12 herë sasi më të madhe bakteresh se guaca tipike e WC-së “Varësisht nga ajo se si e përdorim kanapenë, mund të mbledhë shumë ndyrësira. Nga ngrënia e darkës para televizorit deri […]

UNICEF: 27% e Shkollave në Shqipëri s’ Plotësojnë Kushtet Minimale të Higjienës


[ad_1] 29% e shkollave në Shqipëri s’ plotësojnë kushtet më minimale higjienike. Ky është rezultati i raportit të publikuar nga UNICEF dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë, për një studim global të kryer gjatë vitit 2019, me fokus kushtet e përgjithshme në shkolla. Por, higjiena s’ është problematika e vetme. Sipas të dhënave të publikuara nga […]

UN agencies including UNICEF, WHO probe claims of sex abuse by DR Congo workers


[ad_1] Issued on: 01/10/2020 – 08:23 UNICEF on Wednesday became the third UN agency to launch an internal inquiry into sexual abuse of women in the Democratic Republic of Congo (DRC), promising “serious consequences” for any culprits. The children’s fund said in a statement it was “appalled that people who identify as UNICEF workers have […]

UNICEF dhe USAID shpërndajnë 200 pako me pajisje mbrojtëse kundër COVID-19  në shkollën ‘Selami Hallaqi’ në Gjilan


[ad_1] Organizatat UNICEF dhe USAID kanë shpërndarë 200 pako me pajisje mbrojtëse kundër COVID-19, në shkollën “Selami Hallaqi” në Gjilan. Përfitues nga donacioni janë nxënësit e klasave të para dhe mësimdhënësit e kësaj shkolle, njofton komuna e Gjilanit. Në ceremoninë e dorëzimit të 200 pakove, ka marrë pjesë kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, drejtori i […]

Zemaj: s’ kam shpenzuar asnjë cent nga arka e shtetit për menaxhimin e pandemisë


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka thënë që prej kur ka marr postin e ministrit s’ ka shpenzuar asnjë cent prej arkës së shtetit, për ta menaxhuar pandeminë. “Se Kosova është më mirë se vendet e rajonit e madje edhe më mirë se vendet me sistem shëndetësor më të avansuar, sa i përket menaxhimit […]

Why the world is at risk without immunization


[ad_1] Credit: Arek Socha from Pixabay Imagine a world in which everyone is at risk of contracting a contagious disease with no prevention or cure. A world in which billions of people live in fear of a disease that is fatal to many, and that has the power to shut down entire economies. For many, […]

Kosova dhe Japonia do të mbajnë konferencë të përbashkët ekonomike


[ad_1] Kryeministri i Kosovëss, Avdullah Hoti dhe Ambasadori jorezident i Japonisë në Kosovë, Akira Mizutani janë pajtuar që të mbajnë një konferencë ekonomike virtuale të përbashkët. Ky dakordim ka ndodhur pas një takimi që kanë pasur Hoti dhe Mizutani. Sipas një njoftimi, Mizutani e ka theksuar mbështetjen e Japonisë për proceset aktuale në Kosovë, me […]

UNICEF-i dhe Microsoft lansojnë platformën e të mësuarit për të ndihmuar në adresimin e krizës së arsimit për shkak të COVID-19 në Kosovë


Derisa mbyllja e shkollave në më shumë se 188 vende i ka larguar më shumë se 1.57 miliard nxënës nga klasat e tyre, Pasaporta e të Mësuarit synon t’i mbajë fëmijët të angazhuar në mësime. Kosovë, 20 prill 2020 –UNICEF-i dhe Korporata Microsoft sot kanë lansuar zgjerimin e një platforme globale të të mësuarit për […]

Pasojat e koronavirusit: Shtyrja e vaksinimit rrezikon mbi 117 milionë fëmijë nga fruthi


Fondi i Emergjencës i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët (UNICEF) ka paralajmëruar se shtyrja e fushatave për vaksinat e fruthit për shkak të pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19) mund të prekë 117 milionë fëmijë. Në një deklaratë nga UNICEF-i thuhet se për shkak të pandemisë së koronavirusit janë shtyrë fushatat e vaksinave të fruthit […]

COVID-19/ Shtyrja e vaksinimit rrezikon mbi 117 milionë fëmijë nga fruthi


Shtyrja e vaksinimit nga fruthi rrezikon mbi 117 milionë fëmijë në të gjithë botën për shkak se procesi është ndërprerë si pasojë e situatës së krijuar nga COVUD-19. Për këtë arsye OBSH bën thirrje të merren masa të menjëhershme për vijimin e vaksinimit. Mbi 117 milionë fëmijë në të gjithë botën rrezikojnë jetën për shkak […]