Një e mitur dhunohet seksualisht në Prizren


Një e mitur ka kërkuar ndihmë mjekësore si dhe dyshohet se e njëjta mund të jetë e dhunuar. Në raportin 24 orësh të Policisë së Kosovës, rasti ka ndodhur në Prizren. Siç thuhet në raport, viktima është dërguar në spitalin rajonal ku ka pranuar trajtim mjekësor dhe mbetet për t’i bërë ekzaminime tjera mjekësore. “Nga […]

Studiuesit kërkojnë shtyrjen e marrjes së dozës së dytë të vaksinës së Pfizer-it


Dy studiues në Kanada thonë se marrja e dozës së dytë të vaksinës anti-COVID e kompanisë Pfizer mund të shtyhet në mënyrë që të vaksinohen të gjitha grupet që kanë prioritet, duke shtuar se doza e parë garanton mbrojtje të madhe nga virusi. Mendimet e tyre u botuan në një revistë mjekësore. Vaksina kishte një […]

Shqipëri: 695 raste të reja dhe 17 humbje jete në 24 orët e fundit


Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale në Shqipëri u bën apel qytetarëve të mos e ulin vigjilencën për respektimin e rregullave dhe të shmangin daljet e panevojshme, për të ndihmuar në ndërprerjen e zinxhirit të infeksionit dhe për të ulur numrin e të prekurve nga virusi SARS-COV2. Në 24 orët e fundit paraqitet si vijon […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 06 Dhjetor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2374 testime, 331 të shëruar, 840 raste të reja dhe 16 humbje jete në 24 orët e fundit    Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u bën apel qytetarëve të mos e ulin vigjilencën për respektimin e rregullave dhe të shmangin daljet e panevojshme, për të ndihmuar në ndërprerjen e zinxhirit […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 05 Dhjetor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2308 testime, 312 të shëruar, 846 raste të reja dhe 19 humbje jete në 24 orët e fundit Ministria e Shëndetësisë u bën apel qytetarë të mos e ulin vigjilencën për respektimin e rregullave të distancës, maskës së detyrueshme, higjienës dhe kufizimit të kontakteve, për të ndërprerë zinxhirin e infeksionit dhe […]

Shqipëri, 18 viktima dhe 81 raste të reja me koronavirus


Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri ka raportuar se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 2.264, nga ku kanë rezultuar pozitivë 801 qytetarë. Ndarja gjeorgrafike e rasteve është, 349 raste në Tiranë, 49 raste në Vlorë, 41 raste në Lushnje, 39 raste në Lezhë, 32 raste në Shkodër dhe Korçë, 31 raste në Tepelenë, 23 […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 04 Dhjetor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2264 testime, 490 të shëruar, 801 raste të reja dhe 18 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të shmangin çdo lloj grumbullimi, të kufizojnë kontaktet dhe lëvizjet e panevojshme, për të frenuar përhapjen e COVID19. Ju rikujtojmë domosdoshmërinë për […]

Shqipëri, 782 raste të reja dhe 13 humbje jete në 24 orët e fundit


Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Shqipëri informon për situatën e COVID19 në 24 orët e fundit. Janë kryer 2.256 testime në 24 orët e fundit, prej të cilave 131 testime janë kryer për arsye depistimi.Në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë 782 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 3 Dhjetor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2.256 testime, 572 të shëruar, 782 raste të reja dhe 13 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të shmangin çdo lloj grumbullimi, të kufizojnë kontaktet dhe lëvizjet e panevojshme, për të frenuar përhapjen e COVID19. Ju rikujtojmë domosdoshmërinë për […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 2 Dhetor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2.186 testime, 528 të shëruar, 705 raste të reja dhe 17 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të shmangin çdo lloj grumbullimi, të kufizojnë kontaktet dhe lëvizjet e panevojshme, për të frenuar përhapjen e COVID19. Ju rikujtojmë domosdoshmërinë për […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 1 Dhjetor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2176 testime, 535 të shëruar, 832 raste të reja dhe 12 humbje jete në 24 orët e fundit Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të shmangin çdo lloj grumbullimi, të kufizojnë kontaktet dhe lëvizjet e panevojshme, për të frenuar përhapjen e COVID19. Ju rikujtojmë domosdoshmërinë për të […]

Rrëfim drithërues i doktoreshës Venera: E përfundova ditën e 25-të të luftës me COVID-19, mezi ngrihem në këmbë


Prof. Dr. Venera Berisha-Muharremi ka bërë një postim vetëdijësues për situatën me COVID-19 në vend. Drejtoresha e Klinikës së Endokrinologjisë, me anë të një postimi në rrjetet shoqërore, ka njoftuar se sot e përfundoi ditën e saj të 25’të në luftë me COVID-19 dhe që gjendja e saj vazhdon të jetë e rëndë. Rezultatet: 539 […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 30 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 1948 testime, 368 të shëruar, 557 raste të reja dhe 12 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të shmangin çdo lloj grumbullimi, të kufizojnë kontaktet dhe lëvizjet e panevojshme, për të frenuar përhapjen e COVID19. duhet të respektoni rregullat […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 29 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2.253 testime, 329 të shëruar, 835 raste të reja dhe 11 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve që të shmangin kontaktet jashtë rrethit familjar dhe çdo lloj grumbullimi, për të kufizuar përhapjen e COVID19. Respektoni rregullat, duke vendosur maskën […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 28 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2.026 testime, 397 të shëruar, 545 raste të reja dhe 16 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve që të shmangin kontaktet jashtë rrethit familjar dhe çdo lloj grumbullimi, për të kufizuar përhapjen e COVID19. Respektoni rregullat e higjienës, maska […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 27 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2.201 testime, 403 të shëruar, 645 raste të reja dhe 18 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve që gjatë ditëve të festave të nëntorit të shmangin grumbullimet masive me më shumë se 10 vetë, të shmangin kontaktet jashtë rrethit […]

18 të vdekur dhe 645 raste të reja me Covid-19 në Shqipëri


Shqipëria është përballur sërish me një rritje të të vdekure nga COVID-19, ku gjatë 24 orëve kanë humbur jetën 18 të prekur. Gjatë 24 orëve të fundit, janë kryer 2.201 testime, ku kanë rezultuar pozitivë 645 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar: 272 raste në Tiranë, 56 në Durrës, […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 26 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2.174 testime, 321 të shëruar, 656 raste të reja dhe 10 humbje jete në 24 orët e fundit Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të shmangni lëvizjet e panevojshme dhe të kufizohen kontaktet, për të parandaluar përhapjen e COVID19. Të gjithë qytetarët duhet të respektojnë rregullat, për ruajtjen […]

Shqipëri, 10 të vdekur dhe 656 raste të reja me koronavirus


Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri njoftoi se 10 persona kanë ndërruar jetë nga COVID-19 në 24 orët e fundit. 656 raste të reja janë konfirmuar nga 2174 testime, ndërsa 321 persona raportohet të jenë shëruar. Aktualisht në tri Spitalet COVID po trajtohen 469 pacientë, ku nga ta 15 janë në terapi intensive dhe katër pacientë […]

Tetë të vdekur dhe 644 raste me COVID-19 gjatë 24 orëve në Shqipëri


Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri njofton se gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetën 8 persona, ndërsa u konstatuan 644 raste pozitive. Bëhet fjalë për katër qytetarë nga Durrësi, dy qytetarë nga Tirana, një qytetar nga Fieri, një qytetar nga Kuçova, të moshave nga 48 në 73 vjeç. Shifrat e sotme pasqyrojnë një përgjysmim […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 25 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2.137 testime, 365 të shëruar, 644 raste të reja dhe 8 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të shmangni lëvizjet e panevojshme dhe të kufizohen kontaktet, për të parandaluar përhapjen e COVID19. Të gjithë qytetarët duhet të respektojnë me përpikmëri […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 24 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


OVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2.505 testime, 436 të shëruar, 744 raste të reja dhe 19 humbje jete në 24 orët e fundit Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të shmangni lëvizjet e panevojshme dhe të kufizohen kontaktet, për të parandaluar përhapjen e COVID19. Të gjithë qytetarët duhet të respektojnë me përpikmëri rregullat, […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 23 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2.352 testime, 388 të shëruar, 795 raste të reja dhe 17 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të shmangni lëvizjet e panevojshme dhe të kufizohen kontaktet, për të parandaluar përhapjen e COVID19. Të gjithë qytetarët duhet të respektojnë me përpikmëri […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 22 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2.084 testime, 373 të shëruar, 565 raste të reja dhe 14 humbje jete në 24 orët e fundit     Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të shmangni lëvizjet e panevojshme dhe të kufizohen kontaktet, për të parandaluar përhapjen e COVID19. Të gjithë qytetarët duhet të respektojnë me […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 21 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2.470  testime, 414 të shëruar, 737 raste të reja dhe 13 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën thirrje të gjithë qytetarëve të respektojnë me përpikmëri rregullat për parandalimin e COVID19, duke mos e ulur asnjë moment vigjilencën për respektimin e rregullave […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 20 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 20 Nëntor 2020     COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2.677 testime, 490 të shëruar, 836 raste të reja dhe 15 humbje jete në 24 orët e fundit     Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën thirrje të gjithë qytetarëve të respektojnë rregullat e higjienës, distancimit fizik dhe mbajtjen […]

Komunikimi i perditshem per COVID-19/ 19 Nentor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2592 testime, 349 të shëruar, 786 raste të reja dhe 11 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën thirrje të gjithë qytetarëve të respektojnë rregullat e higjienës, distancimit fizik dhe mbajtjen e maskës në çdo ambient jashtë shtëpisë.  Në 24 orët e […]

Koronavirusi “godet” edhe Shqipërinë: 786 raste të reja dhe 11 të vdekur në 24 orët e fundit


Në 24 orët e fundit, në vendin tonë janë kryer 2592 testime, prej të cilave 440 janë testime janë kryer për arsye depistimi. Kanë rezultuar pozitivë me virusin SARS COV2, 786 qytetarë në 24 orët e fundit. Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki: 379 raste në Tiranë, […]

Komunikimi i perditshem per koronavirusin/ 18 Nentor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2574 testime, 412 të shëruar, 711 raste të reja dhe 9 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën thirrje të gjithë qytetarëve të respektojnë rregullat e higjienës, distancimit fizik dhe mbajtjen e maskës në çdo ambient jashtë shtëpisë.  Në 24 orët e […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 17 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2,560 testime, 351 të shëruar, 694 raste të reja dhe 6 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën thirrje të gjithë qytetarëve të respektojnë rregullat e higjienës, distancimit fizik dhe mbajtjen e maskës në çdo ambient jashtë shtëpisë.    Komiteti Teknik i […]

Shqipëri, 6 të vdekur dhe 694 raste të reja me COVID-19


Tjetër rekord rastesh të reja me coronavirus në Shqipëri. Në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë me Covid-19, 694 qytetarë nga 2,560 testime të kryera në total. Ministria e Shëndetësisë raporton se kanë humbur jetën 6 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID: mjeku 66 vjeçar Ilirjan Draçi, një 28 vjeçare, një 61 vjeçare, […]

Koronavirusi në Shqipëri: Shtohen rastet e reja, gjashtë viktima në 24 orët e fundit


Në Shqipëri, edhe sot, ka vazhduar rritja e rasteve të reja me COVID-19. Në 24 orët e fundit janë shënuar 694 infektime, ndërkohë që kanë humbur jetën gjashtë persona. Njoftimi i plotë i Ministrisë së Shëndetësisë: Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën thirrje të gjithë qytetarëve të respektojnë rregullat e higjienës, distancimit fizik […]

Rekord i rasteve me koronavirus në Shqipëri


Një tjetër rekord negativ është shënuar për sa i përket infektimeve me covid-19 në Shqipëri. Sipas ministrisë së Shëndetësisë, gjatë 24 orëve të fundit janë infektuar 602 persona, ndërkohë që s’ e kanë fituat dot betejën me sëmundjen 8 pacientë të tjerë. Në 24 orët e fundit, në vendin tonë janë kryer 2241 testime, prej […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 16 Nentor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2241 testime, 564 të shëruar, 602 raste të reja dhe 8 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të gjithë qytetarëve të respektojnë në çdo moment rregullat për parandalimin e SARS COV2, të mbajnë maskën në çdo ambient jashtë shtëpisë, të […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 15 Nentor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2409 testime, 100 të shëruar, 532 raste të reja dhe 7 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën thirrje të gjithë qytetarëve të respektojnë rregullat e higjienës, distancimit fizik, mbajtjen e maskës në çdo ambient jashtë shtëpisë dhe kufizoni kontaktet.  Në 24 […]

7 të vdekur dhe 532 raste të reja me koronavirus në Shqipëri


Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën thirrje të gjithë qytetarëve të respektojnë rregullat e higjienës, distancimit fizik, mbajtjen e maskës në çdo ambient jashtë shtëpisë dhe kufizoni kontaktet. Në 24 orët e fundit, në vendin tonë janë kryer 2,409 testime, prej të cilave 354 janë testime janë kryer për arsye depistimi.Kanë rezultuar pozitivë […]

Shqipëri, shtatë të vdekur në 24 orët e fundit


Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 2508 testime, nga të cilat janë konfirmuar pozitivë me koronavirus 490 persona. Ndërkohë, në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe shtatë pacientë me COVID-19. Aktualisht, në tri Spitalet COVID po trajtohen 378 pacientë, 16 në terapi […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 13 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2508 testime, 93 të shëruar, 490 raste të reja dhe 7 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën thirrje të gjithë qytetarëve të respektojnë rregullat e higjienës, distancimit fizik dhe mbajtjen e maskës në çdo ambient jashtë shtëpisë.    Në 24 orët […]

Komunikimi i perditshem per koronavirusin/ 12 Nentor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


LCOVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2044 testime, 81 të shëruar, 410 raste të reja dhe 8 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën thirrje të gjithë qytetarëve të respektojnë rregullat e higjienës, distancimit fizik dhe mbajtjen e maskës në çdo ambient jashtë shtëpisë.    Në 24 orët […]

8 të vdekur dhe 410 të infektuar me koronavirus në Shqipëri


Në 24 orët e fundit, në Shqipëri janë kryer 2,044 testime, prej të cilave 485 janë testime jnë kryer për arsye depistimi. Kanë rezultuar pozitivë me virusin SARS COV2, 410 qytetarë në 24 orët e fundit. Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:265 raste në Tiranë, 15 në […]

Në Shqipëri regjistrohen 507 raste të reja me COVID-19, 11 të vdekur


Sot është shënuar një tjetër ditë tragjike në Shqipëri, pasi coronavirusi ka marrë 11 jetë, ndërsa të infektuarit ashtu sikur prej disa ditësh vijojnë që të jenë mbi 500.  Në 24 orët e fundit, janë kryer 2,384 testime, ku kanë rezultuar pozitivë me virusin SARS COV2, 507 qytetarë në 24 orët e fundit. Rastet pozitive […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 11 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2384 testime, 140 të shëruar, 507 raste të reja dhe 11 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën thirrje të gjithë qytetarëve të respektojnë rregullat e higjienës, distancimit fizik dhe mbajtjen e maskës në çdo ambient jashtë shtëpisë.  Ju rikujtojmë se duke […]

Shqipëri, 563 raste të reja me COVID-19 dhe 8 të vdekur


Në Shqipëri gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 563 raste pozitive me COVID-19, derisa 8 persona kanë humbur jetën. Njoftimi i Ministrisë së shëndetësisë:  COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2723 testime, 150 të shëruar, 563 raste të reja dhe 8 humbje jete në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën […]

Komunikimi i perditshem per koronavirusin/ 10 Nentor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2723 testime, 150 të shëruar, 563 raste të reja dhe 8 humbje jete në 24 orët e fundit Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën thirrje të gjithë qytetarëve të respektojnë rregullat e higjienës, distancimit fizik dhe mbajtjen e maskës në çdo ambient jashtë shtëpisë.Ju rikujtojmë se duke filluar nga […]

Komunikimi i perditshem per koronavirusin/ 09 Nentor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


OVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 1967 testime, 111 të shëruar, 525 raste të reja dhe 12  humbje jete në 24 orët e    Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën thirrje të gjithë qytetarëve të respektojnë me përpikmëri rregullat e higjienës, distancimit fizik dhe mbajtjen e maskës në çdo ambient jashtë shtëpisë. Është e rëndësishme […]

Komunikimi i perditshem per koronavirusin/ 08 Nentor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 1942 testime, 90 të shëruar, 501 raste të reja dhe 2 humbje jete në 24 orët e fundit Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën thirrje të gjithë qytetarëve të respektojnë me përpikmëri rregullat e higjienës, distancimit fizik dhe mbajtjen e maskës në çdo ambient jashtë shtëpisë. Është e rëndësishme […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 07 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 1927 testime, 141 të shëruar, 495 raste të reja dhe 8 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, nisur nga rritja e rasteve të konfirmuar me COVID19 dhe të shtruarve në spitale vijon t’ju bëj thirrje qytetarëve për zbatimin e të masave për parandalimin […]

Shqipëri, tjetër rekord infektimesh me koronavirus, shënohen 6 viktima


Në 24 orët e fundit të përhapjes së virusit Sars Cov2, rastet e reja dhe situatën në spitalet COVID në Shqipëri. Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 1954 testime, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 489 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2.Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 6 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 1954 testime, 165 të shëruar, 489 raste të reja dhe 6 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, nisur nga rritja e rasteve të konfirmuar me COVID19 dhe të shtruarve në spitale ju drejtohet qytetarëve me një apel për zbatimin e të masave për […]

Disa ndryshime në lëkurë mund të jenë shenja paralajmëruese të sulmit në zemër


Sulmet në zemër janë urgjenca serioze mjekësore që kërkojnë vëmendje të menjëhershme nga një mjek. Pretendohet se mund të jeni në rrezik të një sulmi vdekjeprurës në zemër – ose infarktit të miokardit – Nëse vëreni ndryshime delikate në pamjen e lëkurës tuaj. Sulmet në zemër shkaktohen nga mungesa e gjakut që arrin në zemër. […]

Basri Lenjani – Biografia


Basri Lenjani , lindi në Karaçevë të Kamenicës më 02 gusht 1964Shkollën fillore e kreu në  Karaçevë, Kamenicë( 1979), Shkollën  e Mesme të Mjekësisë, Dega e Infermierisë  së Përgjithshme e mbaroi në Prishtinë ( 1983). Në vitin  1997 e kreu Fakultetin e Mjekësisë pranë Universitetit të Prishtinës. Specialializimin  nga Mjekësisa Emergjente e kreu në Prishtinë në vitin […]

Skandaloze: Pacientët me infeksione urinare po udhëzohen në Emergjencë (te Urologu ose Kirurgu)


Faqja në Facebook “Udhëzime pa kritere” ka postuar sot një shkrim të gjatë për një dukuri të çuditshme në të cilën tregohet hollësisht për pacientët me infeksione urinare që po udhëzohen në Emergjencë. Për më shumë lexoni postimin e plotë të faqes “Udhëzime pa kritere”. Postimi i plotë i faqes “Udhëzime pa kritere” Skandaloze: Pacientët […]

Pacientët po e keqpërdorin Urgjencën dhe Emergjencën


Pacientët po e keqpërdorin çdo ditë e më shumë Urgjencën dhe Emergjencën ku për raste banale dhe për gjendje kronike shkojnë në Emergjencë. Kështu shkruan faqja “Realiteti i Mjekësisë në trojet Shqiptare” në një status të saj në Facebook. Për këtë pohim të saj, Gazeta Shëndeti ka biseduar me shumë burime të saj të cilët […]

Skandaloze: Nëse të dhemb barku(kolikë abdominale) mjekët në Kosovë të udhëzojnë menjëherë te Kirurgu Abdominal për operacion


Shkruan: Guxim Maloku Burimi:MedicusOnline A e dini se në Kosovë kohët e fundit është bërë praktikë tepër e gabuar nga ana e Mjekut të Përgjithshëm dhe Familjar(pjesa më e madhe e tyre) për kolikën abdominale (dhimbjes së barkut)  rreth trajtimit të saj dhe udhëzimit te Gastroenterologu apo Kirurgu Abdominal.  Në shumicën e herave mjekët e përgjithshëm […]

Që të jesh Mjek…


Prof. Dr. Andrea GUDHA: Që të jesh mjek… Hyrje “Mos bëj dëm” titullohet libri bestseller i neurokirugut anglez i ditëve të sotme Henry Marsh, i përkthyer dhe i shqipëruar në mënyrë të përsosur nga eminenca e neurokirurgjisë  shqiptare  Prof. Mentor Petrela e Dr.Florian Dashi. Vet titulli i librit është intrigues. Eshtë një libër histori njerëzore […]

Blerta Hamolli, mjekja heroinë e Urgjencës së Spitalit Ushtarak


Nga Rudina Kela Një natë përfundova te Urgjenca e Spitalit Ushtarak. Hymë brenda, normal të shqetësuar duke kërkuar me sy karrigen me rrota dhe mjekun gjithashtu, aty tmerr. Një sallë që më shumë i ngjante një beteje lufte. Makina policie jashtë, të rinj të irrituar, duket që vinin nga lokalet e natës, meso burra duke […]