Si të veproni kur fëmija shfaq varësi nga telefoni


Prindërit e dinë mirë ndjesinë kur fëmija është fiksuar keq pas telefonit celular gjatë gjithë kohës. Gati gjysma e adoleshentëve që janë 10 deri në 13-vjeç kanë një smartfon dhe ky numër vijon të rritet. Madje në vendet më të zhvilluara, shumë prindër ankohen se fëmijët e tyre shpenzojnë shuma të mëdha në lojërat që […]

Si t’i ricikloni qelizat vjetra duke agjëruar


Agjërimi ka treguar rigjenerimin e qelizave të sistemit imunitar vetëm pas tri ditësh. Njerëzit pësojnë ndryshime të shpejta gjatë gjithë kohës, për arsye të ndryshme, ku një nga këto mund të jetë besimi. Kjo gjë ka treguar se kryerja e agjërimit mund të rigjenerojë qelizat dhe mund të sjell qëndrueshmërinë e tyre si dhe një […]

Mjekët shpjegojnë 7 mënyra se si stresi mund të ndikojë në shëndetin tuaj


Sistemet kardiovaskulare dhe të frymëmarrjes Stresi shpesh është një sinjal që trupi ynë të punojë më shumë për t’i shpëtuar çdo gjëje të frikshme që po vjen pas nesh. Fatkeqësisht, mund të shkaktojë mjaft probleme shëndetësore Po qe se kjo gjendje urgjence vazhdon për një kohë të gjatë. Ulja e aktiviteteve fizike Keni vënë re […]

Telefoni shkaktar i sëmundjeve psiqike dhe fiziologjike


Shkruan: Prof.Dr.Halil Krasniqi Shumë njerëz s’ paramendojnë një jetë pa celular. Mbi pesë miliardë njerëz në të tërë botën kanë një celular, i cili përbën dy të tretat e popullsisë së botës. Në Gjermani, norma është edhe më e lartë me 93 për qind. Numri i kontratave aktive të telefonisë mobile madje tejkalon qartë numrin […]

Shenjat që paralajmërojnë se keni shumë sheqer në gjak


Ndihesh shpesh i uritur? Ke vënë peshë? Shfaq shpesh dhimbje në stomak? Vetëm po të i je përgjigjur pozitivisht këtyre pyetjeve, ka të ngjarë se nivelet në gjak i ke të larta. Nivelet e larta të sheqerit në gjak s’ janë vetëm arsye për të qenë i prekur vetëm nga diabeti (sëmundja e sheqerit). Siç […]

Kultivimi i Thanave Shqiptare – Risia Fitimprurëse nga Frutat Medicinale    


Shumë prodhime shqiptare janë krejt autentike, natyrale e shumë të çmuara për vlerat shëndetësore që kanë. Së fundmi, fermerët kanë nisur me mençuri t’i kushtojnë një rëndësi të veçantë kultivimit të bimëve medicinale, e në veçanti frutave medicinale. Sipas të dhënave të AgroWeb.org falë kushteve klimatike të përshtatshme, Shqipëria është ndër zonat më ideale në […]

Si ndryshojnë simptomat e diabetit (sëmundja e sheqerit) te gratë dhe burrat


Megjithëse diabeti (sëmundja e sheqerit) është një gjendje që ndikon në nivelet e sheqerit në gjak, ai shfaqet tek femrat dhe meshkujt në mënyra të ndryshme. Tek gratë, diabeti (sëmundja e sheqerit) mund të shfaqet në formën e infeksioneve dhe çekuilibrit hormonal që shpesh ndikojnë në sistemin riprodhues. Edhe pse këto s’ mund të jenë […]

Uji me trangull dhe limon ndihmon në pastrimin e organizimit


Një nga mënyrat më të mira e të shëndetshme për të nisur ditën është pirja e ujit me kastravec dhe limon. pirja e ujit është padyshim zgjidhja e parë për të pastruar organizmin, por duke shtuar kastravecin dhe limonin do të ndiheni dhe do të dukeni më mirë. pirja e ujit me kastravec dhe limon […]

Rrëfimi i infermieres Fetije Hyseni për përballjen me pandeminë në Klinikën Infektive


Për një vit, me vetëm pesë ditë pushim vjetor e çdo ditë pune, Fetije Kaçuri-Hyseni është përkujdesur për të infektuarit me koronavirus, të shtrirë në Klinikën Infektive në Prishtinë. Frikë, sëmundje, lodhje, vdekje e shpresë – të gjitha përjetohen brenda në të ardhmen pune, thotë Fetija, në një rrëfim për Radion Evropa e Lirë. Fetije […]

Si mund ta dini nëse keni diabet?


Si mund ta dini nëse keni diabet? -Shumë njerëz as që janë të vetdijshëm që kanë diabet, sidomos në fazat e hershme të sëmundjes kur simptomat mund të mos jenë të pranishme. -Nuk ekziston ndonjë mënyrë tjetër për ta marrë vesh nëse keni diabet, përveç analizës së gjakut që e tregon nivelin e sheqerit në […]

Mësimet Nga Një Vit Pandemi: Si Ndryshoi Përditshmëria Nga Covid-19?


Mësimet si mund ta përmbledhim këtë vit me Covid nga një perspektivë e gjerë historike? Shumë njerëz besojnë se pandemia e koronavirusit demonstron pafuqinë e njerëzimit përballë fuqisë së natyrës. Në fakt, 2020 ka treguar se njerëzimi është larg nga të qënit i pafuqishëm. Epidemitë s’ janë më forca të pakontrollueshme të natyrës. Shkenca i […]

Hipoglicemia – A mund të vuani nga sheqeri i ulët në gjak pa pasur diabet (sëmundja e sheqerit)?


Hipoglicemia ose sheqeri i ulët në gjak është diçka serioze, posaqë truri dhe trupi juaj, varen nga sheqeri në gjak për të prodhuar energjinë që i duhet për të funksionuar rregullisht. Injorimi i simptomave të hipoglicemisë për një kohë të gjatë gjithashtu mund të rezultojë në kriza, humbje të vetëdijes, lëndime dhe ndoshta vdekje. Ju […]

Si Të Bini Nga Pesha Duke Mos Ngrënë Pas Orës Pesë Pasdite


Mund ta keni dëgjuar shpesh se s’ ka rëndësi se në çfarë ore i hamë vaktet. Ajo që ka rëndësi është të ruhet një ekuilibër mes kalorive që konsumon dhe atyre që djeg. Një këshillë e tillë s’ është gabim: për të humbud peshë duhet të konsumojmë më pak kalori nga ato që harxhojmë. Por […]

The week in 43 photos


Law enforcement officers investigate the scene of Tiger Woods’ rollover crash in Rancho Palos Verdes, California, on Tuesday, February 23. The golf icon sustained serious leg injuries in the accident. Wally Skalij/Los Angeles Times/Shutterstock Members of Congress observe a moment of silence on the steps of the US Capitol on Tuesday, February 23. More than […]

Hipoglicemia – A Mund Të Vuani Nga Sheqeri I Ulët Në Gjak Pa Patur diabet (sëmundja e sheqerit) (sëmundja e sheqerit)?


AgroWeb.org duke u bazuar në njohuritë e specialistëve të mjekësisë, ju informon më tepër rreth lidhjes midis hipoglicemisë dhe diabetit (sëmundja e sheqerit) (sëmundja e sheqerit). Hipoglicemia ose sheqeri i ulët në gjak është diçka serioze, ngase truri dhe trupi juaj, varen nga sheqeri në gjak për të prodhuar energjinë që i nevojitet për të […]

Ja Se Si Ndikon Cilësia E Gjumit Në Shëndetin Tuaj


Trupi juaj e përdor gjumin për të forcuar sistemin imunitar, për të përpunuar informacionin dhe për të rimarrë energji para se të fillojë ndonjë ditë e re. Por çfarë ndodh kur s’ flini aq sa nevojitet ose kur s’ bëni një gjumë të qetë? AgroWeb.org ju tregon më poshtë se si gjumi ndikon në shëndetin […]

Si Ndryshojnë Simptomat e diabetit (sëmundja e sheqerit) (sëmundja e sheqerit) Tek Gratë Dhe Meshkujt


Megjithëse diabeti (sëmundja e sheqerit) (sëmundja e sheqerit) është një gjendje që ndikon në nivelet e sheqerit në gjak, ai shfaqet tek femrat dhe meshkujt në mënyra të ndryshme. Tek gratë, diabeti (sëmundja e sheqerit) (sëmundja e sheqerit) mund të shfaqet në formën e infeksioneve dhe çekuilibrit hormonal që shpesh ndikojnë në sistemin riprodhues. Edhe […]

Mënyrat Më Të Mira Që Ju Pengojnë Të Hani Më Shumë Se duhet


Shumë persona hanë më shumë nga sa iu kërkon trupi i tyre, ndërsa të tjerë s’ ia dalin dot të kontrollojnë nepsin e tyre. Arsyet janë të shumta. Disa hanë shumë posaqë ndihen në stres, ndërsa disa të tjerë vetëm posaqë s’ e kishin planifikuar vaktin e tyre të radhës. s’ ka nevojë për panik, […]

Çaji Me Farat e Finokut – Arsyet Pse duhet Ta Provoni Menjëherë


Finoku ka një shije unike dhe e gjithë bima, nga rrënja tek lulet , mund të përdoret në gatim. Farat zakonisht thahen për t’u përdorur si erëza ose për t’u bërë çaj. Çaji i finokut është një pije e cila preferohet të konsumohet pas darkës, meqë mund të ndihmojë me tretjen. Por gjithashtu mund t’ju […]

VIDEO/ “Dashuron ndonjë mashkull… Je impotent”, degjeneron debati në studio


Një debat i ashpër është zhvilluar mbrëmjen e djeshme ne nje studio televizive midis Julian Zylës dhe analistit, Arjan Çuri. Sherri ka degjeneruar në fyerje personale midis njëri-tjetrit. Zyla: Dua t’i bëj një ndjesë publike Çurit se herën e dytë që e takova s’ e mbajta mend. Ishte hera e fundit, se më pas e […]

Si ta kontrolloni zërin tuaj të brendshëm negativ


s’ ka shpëtim nga zëri në kokën tonë, pavarësisht Në qoftë se është memorizimi i informacionit ose krijimi i skenarëve imagjinare dhe ndikon në gjithçka që bëjmë. Kjo është arsyeja pse Ethan Kross, një profesor i psikologjisë në Laboratorin e Emocionit dhe Vetëkontrollit në Universitetin e Miçiganit, thotë se bisedat më të rëndësishme që kemi […]

Pse Mungesa E Ujit Nxit Shtimin Në Peshë – Sa duhet Të Pini


Dehidratimi është faktor kyç në shtimin në peshë, thonë studimet shkencore mbi rëndësinë e ujit në organizëm. Uji është i domosdoshëm për shëndetin. Ai s’ përmban as yndyrna, as kolesterol, as kalori. Por këto s’ janë arsyet e vetme përse njeriu duhet të pijë shumë ujë gjatë ditës. Lexoni nga AgroWeb.org disa këshlla shumë të […]

Rriten shpresat për gjetjen e kurës finale ndaj kancerit


Maya Margit , The Jerusalem Post Një ekip studiuesish të udhëhequr nga shkencëtarët në Universitetin e Tel Aviv kanë deklaruar se ata mund të kenë zbuluar “thembrën e Akilit” të qelizave kancerogjene , të cilat mund të çojnë në zhvillimin e një grupi krejtësisht të ri të ilaçeve dhe trajtimeve të kancerit në të ardhmen. […]

9 këshilla për të ndihmuar në përmirësimin e dhimbjes tuaj të artritit


9 këshilla për të ndihmuar në përmirësimin e dhimbjes tuaj të artritit Shkruan: Dr. Besim Demolli – mjek reumatolog ☃️ Artriti është ënjtja dhe ndjeshmëria e një ose më shumë nyjeve tuaja. Simptomat kryesore të artritit janë dhimbja dhe ngurtësia e kyçeve, të cilat zakonisht përkeqësohen me moshën. Llojet më të zakonshme të artritit janë […]

10 Rregullat e Arta Si Të Ushqeheni Shëndetshëm Për Trupin në Formë


Ushqyerja e shëndetshme s’ ka të bëjë me kufizime, humbje drastike në peshë apo heqjen dorë tërësisht nga ushqimet e preferuara. Ushqyerja e shëndetshme ka të bëjë me ndjesinë e të qënit mirë, plot energji, shëndet dhe humor. Në ditët e sotme, të gjjithë janë të tejngopur, në konflikt dhe konfuzë nga informacionet dhe këshillat […]

Stresi Shumëfishon Urinë dhe Rrit Peshën e Tepërt


Çdo ditë, njeriu ka angazhime nga më të ndryshmet familjare, shoqërore dhe jo vetëm, të cilat herë pas here shkaktojnë ose shoqërohen me stres. Me stresin jemi mësuar të përballemi rregullisht, pavarësisht ndikimit negativ në shëndet. Shqetësimet e ndryshme dhe puna e tepërt mund të nxisin një stil jetese jo të shëndetshëm, që shkakton më […]

Si Të Shmangni dhembjet e Kokës Gjatë Festave


shpërdorimi me alkolin gjatë festave është një thikë me dy presa. Pa dyshim që netët festive s’ mund të mos shoqërohen me pije të tilla, megjithatë e nesërmja mund të bëhet tepër e hidhur dhe e rëndë si pasojë e dehidratimit dhe dhembjeve gulçuese të kokës. specialistët e AgroWeb.org thonë se Po qe se trupi […]

Dermatologët këshillojnë se disa produkte për lëkurë s’ e arrijnë efektin e dëshiruar


Ne e dimë se më shumë se kurrë se sa e rëndësishme është të mos harxhosh shumë, andaj është mençuri të blesh produkte që do të arrijnë atë që ke parashikuar. Ju sjellim tetë produkte që specialistët thonë se s’ e kanë efektin e dëshiruar: Mjetet e shtrenjta për pastrim të fytyrës Preparati për pastrim […]

Kur e qara e bebes ka lidhje me dhembjet e barkut dhe kur jo


Ndonjëherë foshnjat bëhen shumë grindavece, por disa qajnë më shumë se të tjerat. Vetëm po të fëmija juaj është i shëndetshëm, por grindet shpesh, veçanërisht gjatë mbrëmjes, ose qan pa pushim për tre apo katër orë në ditë, me gjasë ka dhimbje barku. dhembjet e barkut s’ janë një çrregullim fizik apo sëmundje, por gjithsesi […]

Simptomat nga mungesa e proteinës


Proteina luan një rol të rëndësishëm në shëndetin e gjithë trupit. Një studim i publikuar në PubMed, ka bërë të ditur që në gjithë botën janë 1 miliard persona që vuajnë nga mungesa e proteinës në trup. Janë disa simptoma që do ju bëjë të kuptoni që keni mungesë të proteinës në organizëm. Ndjeni uri […]

Niveli i Lartë i Sheqerit në Gjak – Sinjalet që Paralajmëron Trupi


Duke njohur sinjalet që jep trupi në lidhje me nivelin e sheqerit në gjak ju mund të parandaloni shumë probleme potenciale për shëndetin. Glukoza ose niveli i balancuar i sheqerit në gjak është burimi kryesor i energjisë për trupin e njeriut. Kur niveli i sheqerit në gjak është i lartë është një shenjë që tregon […]

Këto janë 3 ushqimet që duhet të shmangni gjatë periodave


Nevojat ushqyese të grave ndryshojnë gjatë ciklit menstrual dhe luhatja e hormoneve s’ është arsyeja e vetme për këtë gjë. Gjatë atyre ditëve ju humbni gjithashtu minerale thelbësore dhe vitamina nga gjakderdhja. Për të rikthyer këto humbje specialistët rekomandojnë një dietë të ekuilibruar në përputhje me periodat e tyre. andaj, Living me anë të një […]

Dermatologët rekomandojnë se disa produkte për lëkurë s’ e arrijnë efektin e dëshiruar


Ne e dimë se më shumë se kurrë se sa e rëndësishme është të mos harxhosh shumë, andaj është mençuri të blesh produkte që do të arrijnë atë që ke parashikuar. Ju sjellim tetë produkte që specialistët thonë se s’ e kanë efektin e dëshiruar: Mjetet e shtrenjta për pastrim të fytyrës Preparati për pastrim […]

Pesë mënyra natyrale si të luftoni stresin, lodhjen dhe pagjumësinë


Sa më shumë ta dëgjoni trupin tuaj aq më shumë do të mësoni si për mënyrën e funksionimit të atij ashtu dhe për nevojat ditë pas dite. Nga problemet që njerëzit sot përballen më shumë është stresi dhe të gjithë efektet e tjera që ai lë pas si lodhje e vazhdueshme apo pagjumësi. Pra siç […]

5 Mënyra Natyrale Si të Luftoni Stresin, Lodhjen dhe Pagjumësinë


Sa më shumë ta dëgjoni trupin tuaj aq më shumë do të mësoni si për mënyrën e funksionimit të atij ashtu dhe për nevojat ditë pas dite. Nga problemet që njerëzit sot përballen më shumë është stresi dhe të gjithë efektet e tjera që ai lë pas si lodhje e vazhdueshme apo pagjumësi. Pra siç […]

A duhet të pimë 8 gota ujë në ditë? A janë të gjitha yndyrat të dëmshme? A mund të shkaktojnë kancer deodorantët?


Këto dhe shumë mite të tjera për shëndetin ekzistojnë në shoqërinë tonë për vite me radhë Për shekuj me radhë, histori dhe këshilla të ndryshme rreth shëndetit kanë qarkulluar në folklor, siç është “mos u ul në një dysheme të ftohtë” të zakonshme që gjyshet u jepnin nipërve dhe mbesave të tyre. Edhe sot, histori […]

Çfarë duhet Të Hajë Një Grua Për Mëngjes


Justifikimet më të përhapura përse njerëzit heqin dorë nga mëngjesi janë: s’ kanë uri s’ ua përballon stomaku s’ kanë kohë. Kjo e fundit, sipas specialistëve, është arsyeja përse një grua s’ ha mëngjes. Ama nga ana tjetër, një grua që s’ ha në vaktin e parë të ditës, është më e stresuar gjatë ditës. Sipas […]

Dymbëdhjetë filma që duhet t’i shikoni në dhjetor


Recesionisti Nicholas Barber ka zgjedhur 12 nga filmat më të mirë që do të dalin në muajin dhjetor duke përfshirë një animacion të ri të studios ‘Pixar’, vazhdimin e filmit  ‘Wonder Woman’ dhe filmin e fundit të ‘Chadwick Boseman’, shkruan BBC Culture. BBC rekomandon shikuesit t’i shikojnë këta filma të cilët do të transmetohen në […]

Simptomat e coronavirusit: Një shije metalike në gojë mund të paralajmërojë infektimin


Gjatë muajve të fundit, një larmi shenjash të çuditshme dhe të pazakonta janë shfaqur duke paralajmëruar një infeksion COVID-19 . Humbja e nuhatjes dhe shijes kanë qenë disa nga simptomat kryesore. Të kesh një shije të vazhdueshme metalike në gojën tënde është një simptomë më pak e njohur dhe quhet “parageusia”. Mund të ketë një […]

Paralajmëron Hoti: Në fund të javës vendosim se a duhet të shkojmë me masa më ekstreme


Gjendja për shkak të pandemisë COVID-19 në Kosovë vazhdon të jetë e rëndë. E në lidhje me këtë, në Klan Debat, ka thënë se pikërisht për këtë kanë bërë organizim në sistemin shëndetësor. “Ne kishim një periudhë pak më të lehtë para një muaji, por tash është përkeqësu, numri është mjaftë i lartë, ditëve të […]

Kandidati për Kryetar të Mitrovicës së Veriut ka poste në Kosovë dhe Serbi


Nga katër kandidatët për Kryetar të Komunës së Mitrovicës së Veriut, njëri po bënë fushatë të vërtetë zgjedhore dhe është më kundërthënësi. Për pretendentin e tyre për kryekomunar, Milan Radojeviq, Lista Serbe ka mbushur qytetin bashkë me magjistralen Mitrovicë –Zveçan me fotografi të tij ku në sfond i qëndron flamuri i Serbisë. Për më tepër […]

Punime të planifikuara, KEDS paralajmëron ndërprerje të rrymës deri në 9 orë


KEDS ka njoftuar se për shkak të punimeve të planifikuara në disa pjesë të Kosovës nesër është paraparë të ndërpritet rryma në disa lokalitete të vendit. Koha më e gjatë e ndërprerjes do të jetë 9 orë. Ky është orari sipas rajoneve: Rajoni i Prishtinës Punime në projekte investive Data e punimit: 24-11-2020 1. Nga  […]

Më shumë se gjysma e serbëve mendojnë se Kosova duhet të sulmohet


52 për qind e serbëve të anketuar thonë se Serbia duhet të ndërhyjë ushtarakisht në Kosovë në rast të një konflikti të armatosur derisa 47 për qind thonë se janë të gatshëm t’i bashkohen personalisht një veprimi të tillë. Në hulumtimin e realizuar nga Qendra e Beogradit për Politika të Sigurisë, del që 70 për […]

Small Social Gatherings Aren’t Driving the Virus Surge (So Far)


An analysis of nearly 800 nursing homes in six states experiencing the biggest surges, including North Dakota, South Dakota and Wisconsin, found that these homes are still hot spots of viral transmission and that little has been done since the spring to reduce that risk. It is nearly impossible to compare the relative contribution of […]

US President-elect Biden to nominate long-time adviser Blinken for secretary of state


President-elect Joe Biden is building out his administration with several key picks for national security and foreign policy roles. John Kerry, a former secretary of state, will lead the incoming administration’s effort to combat climate change. Alejandro Mayorkas will be nominated as the secretary for the Department of Homeland Security. Biden also plans to nominate […]

U.S. nephrology trainees doubt skill in home hemodialysis


(HealthDay)—U.S. nephrology trainees report moderate and low confidence for peritoneal dialysis (PD) and home hemodialysis (HHD), respectively, according to a study published online Nov. 16 in the American Journal of Kidney Diseases. Nupur Gupta, M.D., from the Indiana University School of Medicine in Indianapolis, and colleagues conducted a cross-sectional study surveying 110 nephrology trainees regarding […]

Përveç Blinken si Sekretar Shteti, këta janë katër të emëruarit e tjerë në Aministratën Biden


Presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden pritet të emërojë të martën anëtarët e parë të kabinetit të tij, që sipas njoftimeve përfshijnë ish-zëvendës sekretarin e shtetit Antony Blinken në krye të Departamentit të Shtetit. Zoti Blinken ka lidhje të ngushta me Presidentin e zgjedhur Biden. Ai ka shërbyer në role të nivelit të lartë të […]

Bregu i Diellit, një pjesë e Mati 1 dhe Velanisë janë pa energji elektrike


Konsumatorët e lagjes Bregu i Diellit që nga mesdita janë pa energji elektrike, ndërkohë që KOSTT dhe KEDS po vazhdojnë punën në nënstacionin 110/10 kV Prishtina 2 për largimin e kabllove të dëmtuara, pastrimin e kanaleve dhe montimin e 12 kabllove të reja për të mundësuar kyçjen e transformatorit TR3. Në një njoftim për media […]

FSK-së i bashkohen 3 oficerë që kanë kryer akademinë ushtarake në Gjermani


Kryeministrit i vendit, Avdullah Hoti, ka bërë të ditur se Forcës së Sigurisë së Kosovës iu shtuan edhe tre oficerë të rinj. “Falënderime për Bundeswehrin. Nëntoger Albestrim Rexhepin, Nëntoger Nuhi Pronaj dhe Nëntoger Rinor Hamiti, kanë kryer me sukses Akademinë Ushtarake në Qendrën Gjermane të Kadetëve dhe nga data 15 Dhjetori i këtij viti ata […]

Ky është ekipi i Biden për politikën e jashtme dhe sigurinë kombëtare


Presidenti i zgjedhur në Shtetet e Bashkuara, Joe Biden, do të emërojë këshilltarin e tij të vjetër dhe diplomatin veteran, Anthony Blinken, si Sekretar të Shtetit, njoftoi ekipi i tranzicionit, më 23 nëntor. Në njoftim janë bërë të ditur edhe emra tjerë që do të zënë vend në administratën e ardhshme amerikane. Njoftimi konfirmoi raportet […]

S’lejojmë mbajtjen e seancave Nëse Selmanaj është prezent


Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosjes, Enver Haliti, në emisionin “Imazh” të RTK-së ka thënë se deputetët e kësaj partie s’ do të lejojnë mbajtjen e seancave të Kuvendit të Kosovës Nëse aty prezent do të jetë zëvendëskryeministri, Driton Selmanaj. Ky reagim i LVV-së vjen pasi që ata pretendojnë se Selmanaj e ka fyer deputeten Saranda Bogujevci […]

E fshehin në rrobat për të burgosurin, familjarët përpiqen të fusin drogë në Burgun e Dubravës


Shërbimi Korrektues i Kosovës ka njoftuar se ka arritur të parandalojë futjen e drogës në burgun e Dubravës. Sipas njoftimit, rasti ka ndodhur sot rreth orës ‪‪15:45. Oficerët korrektues kanë gjetur një sasi narkotikësh që familjarët kanë tentuar ta fusin në ambientet e burgut ku ndodhet një i afërm i tyre. “Oficerët korrektues gjatë kontrollit […]

China beat the coronavirus with science and strong public health measures, not just with authoritarianism


One of the Wuhan train stations in fall 2020. The city reopened in April 2020 after a total shutdown. Credit: Liu Yan, CC BY-SA I live in a democracy. But as Thanksgiving approaches, I find myself longing for the type of freedom I am seeing in China. People in China are able to move around […]

Pamje ekskluzive të varrezës masive në Rashkë


Rashka është një nga qytet e fundit në afërsi të Kosovës nga pjesa veriore. Në këtë zonë është gjetur një varrezë masive vite më parë dhe tani varreza e fundit masive në të cilën dyshohet se janë gjetjet mortore të 15 deri në 17 shqiptarëve të Kosovës, një varrezë që pritet të hapet gjatë javës […]

Thiem, Medvedev draw closer to tennis’s ‘Big Three’ with season-ending match


Issued on: 23/11/2020 – 18:16 Novak Djokovic, Roger Federer and Rafael Nadal have been absent from the title match at the ATP Finals for the past two years, replaced by younger rivals seeking to smash their monopoly. Instead of the “Big Three” it was Dominic Thiem and Daniil Medvedev who took centre stage at London’s […]

Roli i hormoneve në (pa) lumturinë tuaj


Kur s’ ndiheni mirë, trupi iu dërgon sinjale. Disponimi jo i mirë për një periudhë të gjatë, është i vërejshëm edhe fizikisht. Të gjitha këto shkaktojnë një disbalancë hormonal. Hormonet kanë një rol kyç në (pa) lumturinë e njeriut e në humor.  Niveli i ulët i ndonjë hormoni, manifestohet në shumë mënyra. Në qoftë se […]

Good Sleep Habits Tied to Lower Risk of Heart Failure


A combination of healthy sleep habits may help reduce the risk for heart failure, new research suggests. Scientists studied 408,802 generally healthy people aged 27 to 73 between 2006 and 2010, collecting information on their sleep habits. Each person got a zero-to-five “healthy sleep score,” based on five healthy sleep practices: being a “morning person”; […]

LDK në Podujevë: Ta përmbyllim me të parën e pa balotazh, partitë tjera po mirren me trillime


Lidhja Demokratike e Kosovës është e sigurt se kandidati i tyre për kryetar të Komunës së Podujevës Nexhmi Rudari, do të dalë i pari në zgjedhjet e jashtëzakonshme të dielën. Kjo parti sonte hapi fushatën zgjedhore për të parin e Komunës së Podujevës. Mbështetje kandidatit të LDK-së Nexhmi Rudari, i ka dhënë edhe kryeministri Avdullah […]

Public buy-in for vaccines essential to stall COVID’s rising tide


Saad Omer. Credit: Dan Renzetti Yale’s Saad Omer has devoted his career to studying the spread of respiratory diseases like influenza and SARS CoV-2, which causes COVID-19, and how society can increase vaccination rates. In an interview with YaleNews, Omer, a professor at Yale School of Medicine and director of the Yale Institute for Global […]

Stationäre Behandlung von COVID-19-Patienten: Neue S2k-Leitlinie veröffentlicht


Seit dem 23. November ist eine neue S2k-Leitlinie öffentlich, die Empfehlungen zur stationären Therapie von Patienten mit COVID-19 umfasst. Sie erweitert die bereits seit März 2020 vorliegende intensivmedizinische S1-Leitlinie um den gesamtstationären Bereich und gibt damit Krankenhausärzten erstmals eine ganzheitliche und fächerübergreifende Handlungsanweisung an die Hand. Federführend waren drei Fachgesellschaften an der Erstellung beteiligt – […]

Nga varreza në Serbi deri te vendi i krimit të luftës në Kosovë


Gurorja “Kizhevak“ në Komunën e Rashkës, në afërsi të kufirit me Kosovën, është lokacioni i pestë në Serbi, në të cilin janë gjetur mbetjet mortore, siç dyshohet, të civilëve shqiptarë të vrarë gatë luftës në Kosovë, në vitin 1999. akoma s’ dihet se sa është numri i trupave që janë gjetur në këtë vend, më […]

Bajqinovci: Selmanaj e ka vendin në Beograd e jo në Qeverinë e Kosovës


Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Mefail Bajqinovci, thotë se s’ do ta lejojnë në Kuvendin e Kosovës zëvendëskryeministrin Driton Selmanaj, për shkak të deklaratave të tij për personat e pagjetur. Bajqinovci thotë se Selmanaj e ka vendin në Qeverinë e Beogradit dhe jo në Qeverinë e Kosovës. “Ai njeri që u lodhe me punën e të […]

Panorama më e bukur në Gjermani e cila shihet nga kjo urë… |Revista Monitor


Në Gjermani ndodhet një vend me të vërtetë fantastik, ku natyra dhe vepra e njeriut ndërthuren duke krijuar një kryevepër, e cila do t’ju dhurojë emocione të forta. Po flasim për Urën Bastei, një strukturë përrallore që qëndron pezull mes shkëmbinjve, prej së cilës mund të shikoni një panoramë të pabesueshme. Ndodhemi në Zvicrën Saksone, […]

Scientists say enzyme-enriched bread ‘as good as blueberries’ at improving blood circulation


Credit: Pixabay/CC0 Public Domain A small addition during bread making unlocks the potential of wholegrain bread, putting it on a par with other ‘superfoods’, according to researchers. During a clinical trial published in Clinical Nutrition, participants who ate an improved bread saw the same short-term boost to their vascular function as gained from eating blueberries. […]

Lidhja e Shkrimtarëve njofton për mbajtjen e festivalit ‘Drini poetik’


Festivali Ndërkombëtar i Poezisë “Drini poetik” do të mbahet më 30.11.2020, nga ora 12:00, në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani” në Prishtinë. Lidhja e Shkrimtarëve të Kosovës e cila organizon këtë festival, me anë të një njoftimi në Facebook, bën të ditur se këtë vit ky manifestimi mbahet vetëm në Prishtinë, për shkak të kushteve të […]

Rrëfimi për amerikanin i cili pas 118 ditësh në spital me COVID-19, më në fund është kthyer në shtëpi


Askush s’ e priste atë në shtëpi për festat e fundvitit – por pas 118 ditësh në spital me COVID-19, Darell Slater do të kalojë Ditën e Falënderimeve me familjen e tij. Bëhet fjalë për Slater, 71 vjeç, i cili u diagnostikua për herë të parë me COVID-19 më 13 korrik së bashku me gruan […]

Avokati i Popullit i pakënaqur me punën e organeve të drejtësisë për rastin e ‘gylenistëve’


Avokati i Popullit, Naim Qelaj, ka reaguar pas publikimit të raportit të grupit punues i OKB-së për ndalime arbitrare i cili e ka konsideruar si shkelje të të drejtave të njeriut dëbimin e gjashtë shtetasve turq nga Kosova për në Truqi në mars të viti 2018. Sipas këtij grupi punues, privimi nga liria i gjashtë […]

Sipas Ministrisë së Mbrojtjes, Serbia s’ ka synim të anëtarësohet në NATO


Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Nebojsha Stefanoviq, deklaroi se Serbia s’ ka aspirata për t’u bërë anëtare e NATO-s dhe se pjesëmarrja në Programin e “Partneritetit për Paqe” është korniza më optimale për bashkëpunim, njoftoi Ministria e Mbrojtjes. Stefanoviq diskutoi për raportet mes Serbisë dhe NATO-s me ambasadorin e Mbretërisë së Holandës në Beograd, Gilles […]

Athens hospitals preparing ‘for the worst’ with virus second wave


Credit: Pixabay/CC0 Public Domain Athens hospitals are monitoring a surge in virus cases in Greece’s second city Thessaloniki and preparing “for the worst” as they expect an overflow of cases, director of a top Athens hospital told AFP. In Thessaloniki, only four percent of beds remain vacant in intensive care units and that figure is […]

Teknologjia, taktikat dhe këshillat turke rezultuan me fitore të Azerbajxhanit në Nagorno Karabak


Azerbajxhanit i janë dashur vetëm 43 ditë për të fituar sërish territorin e vet pranë rajonit të Nagorno Karabakut – shtatë rajonet malore dhe kodrinat që janë okupuar nga separatistët armenë prej kohës së dështimeve të Bakus në fushëbetejë në fillim të viteve 1990. Analistët thonë se tre faktorë sqarojnë pse Azerbajxhani ka qenë kaq […]

Being Thankful and Hopeful in This Weird and Terrible Year


My own decision — if there was any decision — was made less complicated by the fact that I’m working in Italy, so I will be 3,000 miles from all the people I usually see on Thanksgiving. My kids definitely aren’t going to be coming. Some families have complex issues to resolve around college students […]

Pirja e duhanit bën që tri herë më shumë qeliza të infektohen me coronavirus, sugjeron studimi laboratorik


Pirja e duhanit rrit rrezikun e infeksionit të rëndë me coronavirus duke lagur reagimin imunitar të trupit, sugjeron një studim i ri. Studimet laboratorike në modelet e udhëve të frymëmarrjes të bëra nga qelizat burimore njerëzore zbulojnë se pirja e duhanit ndalon molekulat kryesore të sistemit imunitar, të quajtura interferone, të funksionojnë si duhet. Interferonet […]

Brukseli paralajmëron Francën për “lirinë e mediave”


Gazetarët francezë dhe organizatat për lirinë e mediave janë duke e kundërshtuar një projektligj të sigurisë në Francë, në bazë të të cilit do të kufizohej e drejta për të filmuar ose fotografuar pjesëtarët e policisë që janë në detyrë. Komisioni Evropian në një përgjigje për agjencinë AFP ka thënë se mediat duhet të jenë […]

Igballe Rugova në protestë para Qeverisë, kërkon shkarkimin e Driton Selmanajt


Kryetarja e Rrjetit të Grave të Kosovës, Igballe Rugova ka protestuar para Qeverisë duke kërkuar shkarkimin e zëvendëskryeministrit Driton Selmanaj. Ajo ka bërë të ditur se i kanë dërguar një letër kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti, përmes së cilës ka kërkuar shkarkimin e zëvendëskryeministrit Driton Selmanaj, pas deklarimeve për personat e pagjetur. Ajo më tej […]

Nga 2019-ta, 35 kompani aplikuan për statusin e invesitorit strategjik në Kosovë


Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi në mbledhjen e sotme të qeverisë ka paraqitur gjendjen dhe kërkesat e investitorëve strategjik të cilët synojnë ta marrin statusin e investitorit strategjik në Kosovë. Ai i bëri të ditura disa prej rasteve, lidhur me Raportin mbi Implementimin e Ligjit për Investime Strategjike. “Shumica prej operatorëve ekonomik, kanë […]

Antibodies to SARS-CoV-2 are detected up to 3 months after infection


Coronavirus. Credit: European Centers for Disease Control A new study in health care workers led by the Barcelona Institute for Global Health (ISGlobal) shows that IgA and IgM antibodies to SARS-CoV-2 decay quickly, while IgG antibody levels are maintained for at least three months after infection. The longer follow-up of this cohort will provide much-needed […]

Arsyet Befasuese Përse Ju Bien Flokët – Kurat Natyrale


Flokët u bien të gjithëve, s’ është çudi. Në disa raste, rënia e flokut i atribuohet ndryshimet të stinëve, e në disa të tjera mungesës së vitaminave. Megjithatë, në këtë artikull të AgroWeb.org, do të mësoni për arsye të tjera shumë herë më befasuese të rënies së flokëve. Medikamentet Shumë medikamente siç janë holluesit e […]

Tentim vrasje në Prizren, mbetet i plagosur një person


Një plagosje e rëndë ka ndodhur gjatë ditës së sotme në qytetin e Prizrenit. Lajmi është konfirmuar për Gazeta Blic, nga zëdhënësi i Policisë për këtë rajon, Shaban Osmanollaj. Ai ka thënë se i dyshuari gjendet në arrati, teksa i plagosuri është jashtë rrezikut për jetën. Rastet e tentim vrasjeve janë shtuar kohëve të fundit […]

Aplikimi për Kartonin e Gjelbër, vetëm pas shtatorit 2021


Numri i madh i veturave të paregjistruara është vetëm një nga problemet që Kosova duhet të zgjidhë para se të bëhet aplikimi për anëtarësim në Këshillin e Byrosë Evropiane që siguron Kartonin e Gjelbër, thotë Sami Mazreku ushtrues i detyrës së drejtorit ekzekutiv të Byrosë Kosovare të Sigurimit. Për të pakësuar numrin e veturave të […]

Sa shtetas të Kosovës jetojnë në Gjermani


Në këto të dhëna s’ përfshihen personat që kanë nënshtetësi gjermane, por vetëm ata me nënshtetësi të vendeve të prejardhjes E Hënë, 23 Nëntor 2020 – 14:00 albinfo.ch Keystone – @acalmelor Sipas statistikave të fundit, të vitit 2020, në Gjermani aktualisht jetojnë 921,419 shtetas të vendeve nga shtetet e Ballkanit, transmeton albinfo.ch. Këto të dhëna […]

Përse duhet të Përdorni Çajin e Ngrohtë të Rigonit Për Tretjen


Kërkesat për eksport janë në rritje dhe fermerët nga Shqipëria dhe nga Kosova janë tejet të përkushtuar për të rritur rigonin. Rigoni është një barishte aromatike plot shije që përdoret në kulinarinë Mesdhetare, i cili është i famshëm për aftësitë e mrekullueshme. Rigonin e alpeve shqiptare e gjeni në tregjet e fshatarëve ose në pikat […]

SHBA-të, Gjermania dhe Britania mund të fillojnë vaksinimet për COVID-19 që nga dhjetori


ndërsa udhëheqësit e G20 u zotuan të sigurojnë shpërndarjen e drejtë të vaksinave, ilaçeve dhe testeve për COVID-19 në mënyrë që vendet e varfra të mos mbeten jashtë, SHBA, Mbretëria e Bashkuar dhe Gjermania secila njoftoi planet për të filluar vaksinimet në vendet e tyre në dhjetor, ndërsa Spanja tha se do të fillonte administrimin […]

Nënkryetarit të Beogradit i ndalohet hyrja në Kosovë, acarohen serbët


Një delegacion nga Beogradi që udhëhiqej nga nënkryetari i komunës, Goran Vesic u ndalua sot rreth orës 09:30 në Jarinje nga Policia e Kosovës. Emisioni i INDOKS: Vesic s’ u lejua të hyjë në Kosovë, derisa, në mediat serbe shkruajnë se policia e Kosovës, saktësisht dy xhipa të policëve të armatosur s’ e lejuan Vesicin […]

Efektet Shëndetësore të Muçmollave Shqiptare


Muçmolla është vogëlushja e familjes së trëndafilit. Kjo pemë e vogël çel fruta të vogla në ngjyrë të kafenjtë deri tek ngjyrë ndryshku. Këto fruta janë të ngjashme me ato të trëndafilit të egër, por më të mëdha në përmasë. Ato përbëhen nga bërthama të forta. Muçmolla është një frut me reputacion prej kohësh në […]

Gjendje e rëndë në Austri: 3 mijë e 145 persona të infektuar për ndonjë ditë me COVID 19


3 mijë e 145 raste të reja me COVID 19 u regjistruan të hënën në Austri. deri më tani ka pasur 250,333 rezultate pozitive me koronavirus në Austri. Deri më sot 2,459 njerëz në të tërë Austrinë kanë ndërruar jetë nga pasojat e virusit korona dhe 175,527 janë shëruar. Aktualisht, 4,548 njerëz janë në trajtim […]

Ndërpritet seanca e Kuvendit të Kosovës


Kuvendi i Kosovës s’ ka arritur që ta shqyrtojë edhe pikën e fundit të seancës së sotme, e që ishte formimi i Komisionit Ad-Hoc për përzgjedhjen e kandidatëve për dy anëtarë të Komisionit të Pavarur të Mediave, nga radhët e komunitetit shqiptar. Nënkryetarja e Kuvendit, Arbërie Nagavci tha se s’ ka kuorum për të vazhduar […]

Shqipe Sylejmani me romanin e saj në gjermanishte, në kërkim të rrënjëve


Është kjo një fjali në faqen e fundit të romanit „Bürde&Segen” („Barrë dhe Bekim“), të botuar muajin e kaluar nga autorja e re, Shqipe Sylejmani E Hënë, 23 Nëntor 2020 – 12:41 Alban Hamza Shumë nga mërgimtarët shqiptarë në vendet perëndimore, të cilët kanë emigruar për arsye të ndryshme, si ato politike e ekonomike, kanë […]

The Risks of Another Epidemic: Teenage Vaping


In a review published last December in the Cleveland Clinic Journal of Medicine, Dr. Rome and her co-author, Perry Dinardo, challenged the public perception that vaping is harmless, or “at least less harmful than cigarette smoking.” While it’s likely to be true that vaping may be less hazardous than tobacco cigarettes, since the vaped aerosols […]

Kanceri i gojës: Kontrolli dyminutësh për simptoma që mund të shpëtojë jetë


Kanceri i gojës, i njohur gjithashtu si kanceri oral, mund të zhvillohet në sipërfaqen e gjuhës, në brendësi të faqeve, kulmi i gojës dhe buzë apo mishra. Si të gjitha kanceret, aktualisht s’ ka shërim, por diagnoza e hershme mund të ndihmojë në sigurimin e një tretmani më të suksesshëm. 90 për qind e diagnozave […]

Si të Dalloni Shenjat Paralajmëruese Të Gurëve Në Veshka


Gurët në veshka prekin rreth 10% të popullsisë në botë. Në Shqipëri shifrat janë edhe më të larta dhe problemi është më i përhapur pasi rastet janë duke u shtuar. Shfaqja e gurëve është më e zakonshme tek meshkujt midis moshës 30 dhe 40 vjeç. Shqetësimi që sjellin gurët në veshka është një situatë e […]

Vjosa Osmani kujton Xhemajl Mustafën: Ai u vra pabesisht


Kryetarja e Kuvendit dhe ushtruesja e detyrës së Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, përmes një shkrimi në rrjetin social ‘Facebook’ ka përkujtuar aktivistin e LDK-së, Xhemajl Mustafën, në 20 vjetorin e vrasjes. Ajo e ka cilësuar Mustafën si një ndër personalitetet më të rëndësishme të lëvizjes politike të viteve ’90 për liri dhe pavarësi. “Xhema […]

Avazi i njëjtë, Kuvendit i mungon sërish kuorumi për votim


Kuvendi i Kosovës s’ ka pasur kuorum për ta votuar Raportin Vjetor të Komisionit Rregullator të Prokurimit Publik për vitin 2019. Hekuran Murati, deputet i Lëvizjes Vetëvendosje, tha se grupi Parlamentar i tyre ka konsideruar se një agjenci e tillë ka rol shumë të rëndësishëm në mbarëvajtjen e procesit të prokurimit publik. Murati tha se […]

Malishevë, vidhet arka me para në barnatore


Në udhën ‘Hamdi Berisha’ në Malishevë është vjedhur arka e një barnatoreje. Në raportin e policisë thuhet se personi i cili ka raportuar rastin, ka njoftuar se persona të panjohur kanë depërtuar më forcë në barnatore dhe kanë vjedhur arkën me para të gatshme. Policia njofton se njësitë përkatëse kanë dal në vendin e dukurisë […]

Zbulohet Formula Për Një Zemër Të Shëndetshme Gjithë Jetën         


Shëndeti i mirë i zemrës është një objektiv parësor që duhet ta ketë çdo njeri. Ai s’ ka plotësisht një origjinë gjenetike dhe është në varësi edhe të stilit të jetesës. Rrjedhimisht, njeriu mund të marrë disa masa, sado të vogla, për të bërë një ndryshim rrënjësor në shëndetin e zemrës. Rreziku i sëmundjeve të […]

​Prokuroria e Pejës për dhjetë muaj ka parashtruar 107 kërkesa për sekuestrim


Prokuroria Themelore në Pejë ka njoftuar se në periudhën kohore janar-tetor të këtij vitit ka bërë gjithsej 107 kërkesa për sekuestrimin e mjeteve, të cilat dyshohen të jenë përdorur apo përfituar me anë të veprave të ndryshme penale. Sipas prokurorisë, nga muaji janar i këtij vitit gjer në muajin tetor, kjo prokurori ka parashtruar në […]

Rrjeti i Grave të Kosovës i kërkon Hotit shkarkimin e Driton Selmanajt


Rrjeti Grave të Kosovës (RrGK) përmes një letre drejtuar kryeministrit Avdullah Hoti, ka kërkuar shkarkimin e zëvendëskryeministrit Driton Selmanaj, pas deklaratës së tij në lidhje me të pagjeturit nga lufta e fundit në Kosovë. Në këtë letër drejtuar kryeministrit, Rrjeti i Grave ka përmendur kërkesat e vazhdueshme të familjarëve të personave të pagjetur, drejtuar qeverisë […]

s’ ka kuorum për votimin e Raportit Vjetor të “gjykatës së tenderëve” për vitin 2019


Kuvendi i Kosovës s’ ka pasur kuorum që ta votoj Raportin Vjetor të Organit Shqyrtues të Prokurimit për vitin 2019. Hekuran Murati, deputet i Lëvizjes Vetëvendosje, tha se s’ e mbështesin një raport të tillë. “Vlen të theksohet edhe tenderi 5 milionësh i përfolur i cili i është dhënë (kompanisë së) ministrit të po kësaj […]

Klinika Digjitale – shërbimi i sigurt gjatë pandemisë


Rreziku nga COVID-19 për shëndetin dhe jetën e qytetarëve është në rritje, andaj të gjithë duhet mobilizuar dhe japim kontributin tonë për të fituar betejën me pandeminë COVID-19. Për shkak të kërkesave të shtuara për shërbimet e Klinikës Digjitale, Bordi i Klinikës Digjitale ka vendosur të shtoj kapacitetet e saj dhe është i përkushtuar të […]

Vdekja e dyshimtë në Mitrovicë të Veriut, shoqërohen në polici 2 persona


Një person është gjetur i vdekur  mbrëmë në “Lagjen e Boshnjakëve” në Mitrovicën e Veriut. KALLXO.com mësoi se viktima dyshohet se është nga Zveçani dhe është person i njohur për Policinë. ndërsa sot policia ka shoqëruar në stacion dy persona në cilësinë e të dyshuarve. Lajmin e ka konfirmuar për KALLXO.com edhe zëdhënësi i Policisë […]