Udhëtimet drejt Italisë, cilat vaksina do të pranojë vendi fqinj këtë verë?


Italia ka në plan të hapë kufijtë për turistët këtë verë, por një sërë udhëtarësh kanë nisur të shqetësohen se vaksina që kanë bërë kundër Covid-19 s’ do t’i lejojë të kalojnë ata përtej kufirit. Italia ka premtuar të “mirëpresë botën” duke filluar me njerëzit që janë vaksinuar plotësisht kundër Covid-19. Qeveria italiane s’ ka […]

Coronavirus: UK urged to scrap vaccine patents like US and EU to help poor countries


The UK is coming under pressure to follow the US and EU lead to call for Covid vaccine patents to be ditched so companies can make cheaper versions to send to poor countries. Jab-makers currently own the rights to their vaccine recipes – known as intellectual property rights or IP rights – and other firms […]

SHBA, shtohen udhëtimet ajrore, BE zbut kufizimet për COVID-in


Udhëtimet ajrore në SHBA arritën nivelin më të lartë që nga fillimi i pandemisë mëse 13 muaj më parë, ndërsa zyrtarët e Bashkimit Evropian po propozojnë të lehtësojnë kufizimet për vizitorët në kontinent tani që shpërndarja e vaksinave po e ul numrin e infeksioneve dhe vdekjeve në vendet më të pasura. Por kjo tablo përmirësimi […]

Kurti: Nga java e ardhshme do të vijë një pjesë e kontigjentit me vaksina të premtuara nga BE për Kosovën


Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka bërë të ditur se një pjesë prej 95 mijë vaksinave të premtuara nga BE do të vijnë javën e parë të muajit maj. Kurti ka thënë se kontingjenti i parë i vaksinave që erdhën si ndihma është shpenzuar dhe Kosova s’ ka vaksina anti-Covid për momentin për të vaksinuar […]

Vaccine passports WON’T be ready by May 17


Heathrow’s boss today warned of his ‘deep concerns’ about impending chaos at arrivals after it emerged covid passports will not be ready for the start of foreign holidays from May 17 and could be delayed until ‘later in the summer’. John Holland-Kaye said the Home Office and UK Border Force ‘need to get a grip’ […]

Punëtorët shëndetësorë hezitojnë, por qytetarët kërkojnë të vaksinohen kundër COVID-19


Përderisa interesimi i punëtorëve shëndetësorë për t’u vaksinuar kundër COVID-19 thuhet se s’ është i madh, drejtorë të shëndetësisë në komuna tregojnë se qytetarët po shprehin interesim për ta marrë këtë vaksinë. Ata presin që me ardhjen e vaksinave shtesë, do të vaksinojnë një numër të madh të qytetarëve, raporton Gazeta Express. Ndonëse Kosova gjatë […]

Covid: Denmark to SWAP unwanted AstraZeneca vaccine as Sweden offers alternatives to under-65s


Denmark is looking to swap its unwanted AstraZeneca jabs for other coronavirus vaccines owned by other countries after ditching it entirely over blood clot fears. Meanwhile, it was announced by the Swedish Health Agency on Tuesday that Swedes under 65 who have had one shot of the AstraZeneca vaccine will be given a different vaccine for their […]

100 milionë vaksinime në Evropë


100 milionë shtetas të Bashkimit Europian kanë marrë dozën e parë të vaksinës kundër koronvirusit. Lajmin e dha presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen, e cila u shpreh krenare për këtë arritje. Ajo njoftoi gjithashtu se do të siguronin 50 milionë vaksina të tjera Pfizer në tremujorin e dytë. “Lajmi i mirë është […]

651 mijë vaksina Pfizer pritet të vijnë shumë shpejt në rajon


651 mijë doza të vaksinës Pfizer do të vijnë shumë shpejt në rajon nga Bashkimi Evropian. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, me anë të një postimi në faqen e tij në Facebook. Rama theksoi se, pas një bisede me presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, kjo e […]

BE ngre tonet ndaj AstraZenecas, i kërkon të zbatojë kontratën


Prodhuesi i vaksinave AstraZeneca duhet të “arrijë” në dërgesat e premtuara në BE përpara se të eksportojë doza diku tjetër, ka thënë shefi i bllokut. “Kompania duhet të respektojë kontratën që ka me vendet anëtare,” tha të enjten në mbrëmje Presidentja e Komisionit Evropian ,Ursula von der Leyen. Ajo foli pasi udhëheqësit e BE mbajtën një […]

Eksporti i vaksinave do të kontrollohet rreptësisht


Bashkimi Evropian po vëndos kontrolle më të rrepta ndaj eksportit të vaksinave kundër koronavirusit, në përpjekje për të siguruar sa më shumë doza për fushatën e vaksinimit të popullsisë së bllokut ndërsa shtohen rastet e infektimeve. Organi ekzekutiv i Bashkimit Evropian tha në prag të takimit të udhëheqësve të 27 vendeve anëtare të bllokut se […]

KE prezanton një program dedikuar mutacioneve të COVID-19


Komisioni Europian do të prezantojë një program për të studiuar mutacionet e COVID-19, theksoi presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen në një intervistë për Echos, publikuar sot. “I quajtur “Hera inkubator”, programi i ri do të përfshijë laboratorët, autoritetet shëndetësore, shkencëtarë dhe Komisionin Europian, me fonde të konsiderueshme të dedikuara”, konfirmoi ajo, pa […]

BE-ja autorizon përdorimin e vaksinës AstraZeneca për të gjithë të rriturit


BERLIN (AP) — Rregullatorët autorizuan të premten përdorimin e vaksinës së kompanisë AstraZeneca për koronavirusin tek të rriturit në të tërë Bashkimin Evropian, mes kritikave se blloku s’ po lëviz aq shpejt sa duhet për të vaksinuar popullatën e tij. Komisioni i specialistëve të Agjencisë Evropiane të Barnave rekomandoi njëzëri që vaksina të përdoret tek […]

Furnizimi Me Vaksina Anti-COVID: Evropa Parashikon Rritje Të Kontrollit Për Eksport


Bashkimi Evropian ka paralajmëruar se do të ashpërsojë rregullat për eksportet e vaksinave për koronavirus, të cilat janë të prodhuara në bllokun evropian, pas mospajtimeve me kompaninë AstraZeneca, e cila planifikon të ulë furnizimin. Javën e kaluar, AstraZeneca ka njoftuar BE-në se s’ do të mund të përmbushë synimet për furnizim, për shkak të problemeve me […]

HARTA: Vaksinat kundër Covid, pak humor nga rrjeti për ne dhe fqinjët tanë


E përditësuar – Vendet e Bashkimit Europian nisin sot vaksinimin masiv anti-COVID-19. Vaksinat janë shpërndarë në 27 vendet e Bashkimit Evropian që prej ditës së djeshme dhe sot pritet që të nisë injektimi i dozave të ‘Pfizer’. Lajmi është konfirmuar nga Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen ditën e djeshme, me anë të […]

‘Dita e fitores’ kundër COVID-19 – Evropa nis vaksinimin masiv


Programi i imunizimit masiv kundër coronavirusit është në zhvillim e sipër në të gjithë Evropën, pasi shumica e vendeve të BE-së nisën vaksinimin e grupeve më të cenueshme. Data 27 dhjetor është duke u cilësuar si Dita V, ose Dita e Fitores, në të gjithë Evropën. Në Republikën Çeke, kryeministri Andrej Babis ishte i pari […]

BE: Vaksinimi kundër COVID-19 do të fillojë në fund të këtij muaji


Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka bërë të ditur përmes një cicërime në Twitter, që vaksinimi kundër koronavirusit do të fillojë në BE më 27, 28 dhe 29 dhjetor.

Kur do të ketë vaksina ndaj COVID-19 për vendet e Ballkanit Perëndimor – përfshirë edhe Kosovën?


Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen dhe presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, kanë premtuar se BE-ja do të ketë si prioritet që t’u ndihmojë vendeve të Ballkanit Perëndimor me vaksinën kundër COVID-19. “Ne kujdesemi edhe për fqinjët tanë. Bashkimi Evropian do të koordinojë donacionet e vaksinës nga shtetet anëtare, posaçërisht për mbrojtjen […]

Last-ditch push as Britain, EU resume Brexit trade talks in Brussels


Issued on: 06/12/2020 – 11:46 British and European Union negotiators will meet in Brussels on Sunday in a last-ditch attempt to strike a post-Brexit trade deal before a transition agreement ends on Dec. 31. British Prime Minister Boris Johnson and European Commission President Ursula von der Leyen spoke on Saturday and instructed their teams to […]

Bisedimet për Brexit pezullohen pas dallimeve të thella mes Britanisë dhe BE-së


Bisedimet për arritje të një marrëveshjeje pas Brexitit janë pauzuar, pasi Mbretëria e Bashkuar dhe Bashkimi Evropian, kanë thënë se vazhdojnë të ekzistojnë “mospajtime të konsiderueshme”. Michel Barnier dhe David Frost kanë thënë se kushtet për marrëveshje në mes të të dyja palëve s’ janë arritur. Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von Der Leyen dhe […]

Brexit talks hang in the balance as EU warns it can make no more concessions


Issued on: 04/12/2020 – 08:22 European diplomats warned Thursday they have made all the concessions they can in trade talks with Britain, as Downing Street vowed to press ahead with a UK law that could undermine Brussels’ remaining trust in London. The EU’s chief negotiator Michel Barnier has been in London for six days, trying […]

Transatlantic divides after Biden win


After Donald Trump’s “America First” agenda exposed longstanding strains in US-Europe relations, Joe Biden’s victory has prompted a Franco-German row over Emmanuel Macron’s vision of “strategic autonomy” – while transatlantic tensions simmer over tech taxes and extraterritorial US law. The US president excoriated European countries’ failure to pay for its own defence in stark terms: “We […]

BE-ja do të marrë dy miliardë doza të vaksinës kundër COVID-19, një pjesë edhe për Ballkanin


Bashkimi Evropian (BE) do të marrë rreth dy miliardë doza të vaksinës së koronavirusit, njoftoi presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen. Gjatë një bisede përmes videos me kancelarin austriak, Sebastian Kurz, ajo tha se kjo sasi e vaksinave mundëson vaksinimin e 700 milionë njerëzve, përfshirë qytetarë të Ballkanit Perëndimor dhe Afrikës. Ajo ka […]

Germany preps vaccine drive as COVID cases hit 1M


In this Tuesday, Nov. 24, 2020 file photo an employee of Binder, the world’s largest manufacturer of serial-production environmental simulation chambers for scientific or industrial laboratories, checks an ultra low temperature freezer in Tuttlingen, Germany. Germany prepares for the vaccination of the German population during the upcoming month. (AP Photo/Matthias Schrader, file) Hulking gray boxes […]

Bill Gates, la Covid-19, et le combat pour vacciner la planète


À ce jour, seulement $3,6 milliards ont été levés pour financer la recherche, la fabrication de vaccins et les aides à destination des pays pauvres. AstraZeneca, l’une des trois compagnies qui se sont engagées à livrer des vaccins dans le cadre de l’initiative, a annoncé cette semaine des résultats prometteurs. D’autre part, assurer les milliards […]

France to ease lockdown as world ramps up vaccine preparations


Credit: Unsplash/CC0 Public Domain France on Tuesday was set to become the latest country to ease coronavirus restrictions in the run-up to Christmas, as Russia joined in a flurry of encouraging announcements about possible vaccines. In an evening television address, French President Emmanuel Macron was also expected to announce a strategy for procuring vaccines as […]

EU strikes deal with Moderna for up to 160 million vaccine doses


Issued on: 24/11/2020 – 13:24 The European Union has reached a deal with US biotech firm Moderna for the supply of up to 160 million doses of its Covid-19 vaccine candidate, the president of the European Commission said on Tuesday.  The deal will be formally approved by the EU executive on Wednesday, said European Commission president Ursula […]

EU regulator could approve Covid vaccines ‘late 2020, early 2021’


Credit: CC0 Public Domain Europe’s medicines regulator said Monday that it could approve the first coronavirus vaccines late this year or early next, as it evaluates the most promising candidates. The clarification came after EU Commission president Ursula von der Leyen said last week that the watchdog could give the green light for vaccines tested […]

Bill Gates, the Virus and the Quest to Vaccinate the World


So far, it has pulled in only $3.6 billion in funding for research, manufacturing and subsidies for poor countries. Three companies have promised to deliver vaccines, but it is not yet known whether they will be effective. And it may be difficult to secure the necessary billions of doses in an affordable, timely way because […]

G20 to back ‘equitable’ access to coronavirus vaccine


Saudi Arabia hosts a G20 summit in a first for an Arab nation, with the virtual forum dominated by efforts to tackle the coronavirus pandemic and the worst global recession in decades G20 leaders will pledge to “spare no effort” in ensuring the equitable distribution of coronavirus vaccines worldwide and reaffirm support for debt-laden poor […]

Pfizer dhe BioNTech aplikojnë për miratimin e vaksinës për COVID-19


Gjiganti farmaceutik amerikan, Pfizer dhe partneri i tij gjerman, BioNTech kanë aplikuar për autorizim emergjent të vaksinës së tyre në Shtetet e Bashkuara. Aplikimi në Administratën për Ushqim dhe Barna (FDA) më 20 nëntor nis një proces që pritet të zgjasë me javë dhe kompanitë synojnë që vaksina e tyre të jetë në dispozicion në […]

Coronavirus pandemic, economic crisis set to dominate Saudi-hosted G20 summit


Issued on: 21/11/2020 – 07:42 Saudi Arabia hosts the G20 summit Saturday in a first for an Arab nation, with the downsized virtual forum dominated by efforts to tackle the coronavirus pandemic and a crippling economic crisis. The two-day meeting of the world’s wealthiest nations comes as President Donald Trump refuses to concede a bitter […]

Covid-19 vaccine: the next steps


Pfizer and BioNTech have applied for an emergency use authorization request for a coronavirus vaccine With US pharmaceutical giant Pfizer and its German partner BioNTech applying for an emergency use authorization in the United States for their coronavirus vaccine and US biotech company Moderna expected to do so soon, here are the next steps in […]

BE-ja do ta ndihmojnë Ballkanin Perëndimor me vaksina kundër COVID-19


Vendet e Bashkimit Evropian do të mund t’iu sigurojnë vaksinat edhe vendeve të Ballkanit Perëndimor nga sasia të cilën do ta ndajë Komisioni Evropian. Këtë e kanë thënë të enjten në mbrëmje presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel dhe presidentja e Komisionit Evropian, Ursula van der Leyen pas përfundimit të samitit të BE-së, të zhvilluar […]

German vaccine maker gives hope as US virus deaths top 250,000


Credit: Pixabay/CC0 Public Domain The German maker of a top coronavirus vaccine said on Friday its jab could be delivered as early as December, offering more promising news even as virus deaths in the world’s worst affected country, the United States, passed a quarter of a million. A slew of positive clinical vaccine trials is […]

EU could approve two Covid-19 vaccines this year, Von der Leyen says


The European Union could approve two coronavirus vaccines being tested by Pfizer-BioNTech and by Moderna before the end of next month, EU Commission president Ursula von der Leyen said Thursday.   Source link

EU says could approve two corona vaccines this year


This scanning electron microscope image shows SARS-CoV-2 (yellow)—also known as 2019-nCoV, the virus that causes COVID-19—isolated from a patient, emerging from the surface of cells (blue/pink) cultured in the lab. Credit: NIAID-RML The European Union could approve two coronavirus vaccines being tested by Pfizer-BioNTech and by Moderna before the end of next month, EU Commission […]

Poland, Hungary veto EU budget over new rules linking funding to rule of law


Issued on: 17/11/2020 – 07:40 Poland and Hungary on Monday vetoed the European Union’s next seven-year budget and a massive coronavirus recovery plan due to a new mechanism that links EU funding to the rule of law, plunging the 27-nation bloc into a political crisis. The 1.8 trillion euro ($2.1 trillion) budget for 2021-2027 was […]

BE do t’i forcojë rregullat ndaj ekstremizmit në internet


Bashkimi Evropian planifikon t’i forcojë rregullat për luftimin e ekstremizmit online, tha të martën presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen. Komentet vijnë pas disa sulmeve vdekjeprurëse që goditën së voni Francën dhe Austrinë. Militantët e dyshuar islamikë vranë tetë njerëz në më pak se një muaj, në Paris, Nicë dhe Vjenë. Sulmet e […]

France calls for ‘rapid and coordinated’ European front against terrorism


Issued on: 10/11/2020 – 18:28 French President Emmanuel Macron on Tuesday urged a “rapid and coordinated” European response to terror attacks that have plagued the continent in recent years. Such a response should focus on “the development of common databases, the exchange of information or the strengthening of criminal policies,” he said after hosting a […]

Në Samitin e Sofjes të barabartë në të drejta dhe përgjegjësi


Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, mori pjesë në Samitin e Sofjes – Vendet e Ballkanit Perëndimor 6, i cili është vazhdimësi e Procesit të Berlinit. Temë diskutimi në këtë Samit ishte Tregu i Përbashkët Rajonal – Katalizator drejt Tregut të Bashkimit Evropian. “Në fund të këtij samiti gjashtë vendet anëtare të Ballkanit Perëndimor […]

Presidentja e KE-së i uron fitoren Bidenit: BE dhe SHBA miq dhe aleatë


Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ka reaguar pas fitores se Joe Biden në zgjedhjet presidenciale në Amerikë. Ajo ka uruar presidentin e ri, Joe Biden dhe është e gatme të punojë me të. “Unë përgëzoj ngrohtësisht Joe Biden dhe Kamela Harris për fitoren e tyre në zgjedhjet presidenciale të SHBA. BE dhe […]

Von der Leyen: Jemi më të fortë se urrejtja dhe terrori!


Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka shprehur pikëllimin për sulmin e sotëm në Vjenë, dhe ka ngushëlluar familjet e viktimave. Ajo ka thënë se ata janë më të fortë se urrejtja dhe terrori, duke theksuar se Evropa është në anën e Austrisë në këtë rast tragjik. “Jam e shokuar dhe e pikëlluar […]

EU to fund transfer of Covid-19 patients between countries as strain on hospitals grows


Issued on: 30/10/2020 – 00:11 The European Union will finance the transfer of patients across borders within the bloc to prevent hospitals from getting overwhelmed as Covid-19 infections and hospitalizations spike in the continent. After a video conference of EU leaders to discuss the health crisis on Thursday, the head of the EU Commission Ursula […]

Evropa kthen izolimin teksa përballet me valë të dytë të pandemisë


Dy prej ekonomive më të mëdha në Evropë, Gjermania dhe Franca, do të nisin së zbatuari disa forma të izolimit kombëtar, teksa kontinenti përballet me rritje të numrit të personave të infektuar dhe të vdekur me koronavirus. Nga e premtja, njerëzit në Francë do të lejohen të dalin nga shtëpitë e tyre vetëm për punë […]

Van der Leyen: Vaksinë mund të ketë në dhjetor, por maskat dhe distanca mbeten


Borussia Dortmundi ka shënuar fitore me rezultat 2-0, ndaj Zenitit, ndeshje e vlefshme për fazën e grupeve në Ligën e Kampionëve. Jadon Sancho e zhbllokoi rezultatin në minutën e 78’. Erlind Haaland shënoi për 2-0, në minutën e 90+1’. Pas kësaj fitoreje Dortmundi pozicionohet në vendin e tretë me tri pikë. ndërsa, Zeniti në vendin […]

Europe and US facing new round of shutdowns amid virus surge


A medical crew treat a COVID-19 patient in the intensive care unit at the Joseph Imbert Hospital Center in Arles, southern France, Wednesday, Oct. 28, 2020. Many French doctors are urging a new nationwide lockdown, noting that 58% of the country’s intensive care units are now occupied by COVID patients and medical staff are under […]

French firms urged to ‘resist blackmail’ as Turkey’s Erdogan joins calls for boycott


Economists have downplayed the threat to French exports as calls to boycott French goods spread across the Muslim world in a backlash over the hardened stance France has taken against radical Islamists in the wake of the brutal murder of a teacher. Turkish President Recep Tayyip Erdogan became the first head of state on Monday to […]

Kryeministrja e Finlandës lë samitin e BE-së, futet në karantinë


Kryeministrja e Finlandës, Sanna Marin, është bërë udhëheqësja e dytë që ka lënë një samit të Bashkimit Evropian, që po zhvillohet në Bruksel, pasi një deputet me të cilin ka pasur kontakt së voni, ka dalë pozitiv në testin për koronavirus. Marin tha se do të kthehet menjëherë në Finlandë, do të testohet dhe do […]

WHO warns Europe virus surge of ‘great concern’


European countries have unveiled tough new measures to try to curb a surge in coronavirus infections which the World Health Organization warned Thursday is of “great concern”. Underscoring the disruption wrought by Covid-19 even in the corridors of power, US presidential candidate Joe Biden’s running mate Kamala Harris suspended travel after a staffer contracted the […]

EU leaders urge UK to ‘make the necessary moves’ to save Brexit talks


Issued on: 15/10/2020 – 18:24 European Union leaders on Thursday placed the onus on Britain to unblock stalled post-Brexit trade talks, urging London to “make the necessary moves” to answer their concerns. In a written conclusion adopted at their summit, the 27 leaders also urged the EU and its member states to step up preparations […]

How ‘revolutionary Conservatives’ made state aid the crux of Brexit drama


Boris Johnson and Ursula Von Der Leyen gave their negotiators another month to reach a post-Brexit deal on Saturday, days after the EU Commission president announced she would begin legal proceedings against the UK for passing a bill to break international law. Analysts say that Johnson’s plan to jettison EU state aid rules is at […]

Shkon në mbi 35 milionë numri i të infektuarve me Covid-19


Një javë pasi numri i vdekjeve nga koronavirusi në botë arriti shifrën 1 milion, numri i infektimeve ka arritur në më shumë se 35 milionë, sipas Universitetit Johns Hopkins. Disa vende evropiane shënuan shifra të larta. Gjermania njoftoi të hënën se rastet në vend kanë tejkaluar shifrën 300,000 dhe Britania ka tani 500,000 raste. “Cineworld” […]

Presidentja e Komisionit Evropian në vetizolim


Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, njoftoi se ka hyrë në vetizolim pasi ka qenë në kontakt me një person të infektuar me koronavirusin e ri, që e shkakton sëmundjen COVID-19. me anë të një postimi në rrjetin social Twitter, von der Leyen tha se ajo mori pjesë në një takim, më 29 […]

EU leaders approve sanctions on Belarus officials after Cyprus drops veto threat


Issued on: 02/10/2020 – 07:53 European Union leaders agreed early Friday to impose sanctions on dozens of senior officials in Belarus accused of falsifying presidential election results and leading a crackdown on peaceful protesters, after unblocking a veto against the move by one of the EU’s smallest member countries. In an embarrassing standoff, Cyprus had […]

EU launches legal action against UK over plans to breach Brexit treaty


Issued on: 01/10/2020 – 11:52Modified: 01/10/2020 – 12:07 EU chief Ursula von der Leyen declared Thursday that Brussels has begun legal action over the British government’s attempt to overturn parts of the Brexit withdrawal agreement. “This morning, the Commission has decided to send a letter of formal notice to the UK Government. This is the […]

UK lower house passes trade bill that govt admits violates EU divorce treaty


Issued on: 30/09/2020 – 09:30 British lawmakers on Tuesday adopted a bill to regulate the UK’s internal market after Brexit, defying a looming EU ultimatum as the two sides entered a final week of tense talks. Despite expressions of disquiet even from some members of the ruling Conservatives, the House of Commons passed the bill […]

Vendet e Vishegradit kundërshtojnë sërish politikën e BE-së ndaj migrimit


Disa shtete në lindje të Evropës kanë kundërshtuar planin e ri për migrim të Komisionit Evropian, duke thënë se duhet të jetë më i ashpër. Ky Komision – trupi ekzekutiv i Bashkimit Evropian – ka propozuar më 24 shtator, kontrolle më të rrepta kufitare dhe ka prezantuar ecuritë për dëbim të personave, të cilëve u […]

EU set to propose plan on asylum seekers, but Austria warns against quotas


Issued on: 23/09/2020 – 08:30Modified: 23/09/2020 – 08:35 Five years after Europe’s migrant crisis, Brussels will propose on Wednesday that member states share the responsibility for asylum seekers under a “compulsory solidarity mechanism”. But it could spark outrage from countries such as Austria, whose Chancellor Sebastian Kurz warned against any attempts to force EU countries to […]

error: Content is protected !!