Mos fol për mua, por fol me mua


[ad_1] Shqipëron Kuliqi Diku në një restaurant shkruante, “Po qe se jeni të kënaqur flisni për ne, Po qe se jeni të pakënaqur flisni për ne”. Unë dua ta mas se sa jeni të kënaqur me mua ose të pakënaqur ndaj meje, por me anë të kësaj fjalie dhe këtij shkrimi dua t’ua jap një […]

A ka shpresë Kosova t’i kthejë 2 milionë eurot e vjedhura?


[ad_1] Në debatin e KALLXO.com sonte po debatohet për aferën e 2 milionë eurove të vjedhura nga Thesari i Shtetit dhe buxhetin e shkurtuar për vitin 2021. I ftuar në këtë debat zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi, ka folur në lidhje me aferën e vjedhjes së 2 milionë eurove nga Thesari që ka ndodhur javë […]

Zëvendësministri Krasniqi tregon a do të kthehen 2 milionë eurot e vjedhura nga Thesari


[ad_1] Në debatin e KALLXO.com sonte po debatohet për aferën e 2 milionë eurove të vjedhura dhe për buxhetin e shkurtuar për vitin 2021. I ftuar në këtë debat zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi, ka folur në lidhje me aferën e vjedhjes së 2 milionë eurove nga kjo Ministri, që ka ndodhur javë më parë. […]

CBS Ndihmon 13 agrobiznese në Korçë e Fier, 500 mijë USD investime në tre muajt e fundit


[ad_1] Rritja e aksesit në financim e fermerëve dhe agrobiznesit ka zgjeruar investimet dhe kontributin e sektorit të bujqësisë në ekonominë e vendit. Në këtë drejtim projekti i USAID-it SmartCapital, po mbështet fermerët dhe agrobiznesin, për të përfituar nga kreditë e buta, Fondi i Garantimit të Kredive si dhe nga programi IPARD II për të […]

Sekretariati i Energjisë mirëpret shfuqizimin e vendimit nga i cili përfitonin bizneset e Blerim Devollit


[ad_1] Komisioni i Ndihmës Shtetërore sot ka konfirmuar hulumtimin e Emisionit “Jeta në Kosovë” duke gjetur se skema e aprovuar nga Zyra e Rregullatorit të Energjisë për tarifa nxitëse për 20 megavat energji solare është e kundërligjshme. Nga ky vendim i ZRrE-së përfitonin edhe 4 biznese në pronësi të Blerim Devollit me bazë në Maltë. […]

Komisioni i Ndihmës Shtetërore shfuqizon vendimin e ZRrE-së nga i cili përfitonin bizneset e Blerim Devollit


[ad_1] Komisioni i Ndihmës Shtetërore ka konfirmuar hulumtimin e Emisionit “Jeta në Kosovë” duke gjetur se skema e aprovuar nga Zyra e Rregullatorit të Energjisë për tarifa nxitëse për 20 megavat energji solare është e kundërligjshme. Nga ky vendim i ZRrE-së përfitonin edhe 4 biznese në pronësi të Blerim Devollit me bazë në Maltë. “Komisioni […]

Komisioni i Ndihmës Shtetërore anulon vendimin e ZRrE-së nga i cili përfitonin bizneset e Blerim Devollit


[ad_1] Komisioni i Ndihmës Shtetërore ka konfirmuar hulumtimin e Emisionit “Jeta në Kosovë” duke gjetur se skema e aprovuar nga Zyra e Rregullatorit të Energjisë për tarifa nxitëse për 20 megavat energji solare është e kundërligjshme. Nga ky vendim i ZRrE-së përfitonin edhe 4 biznese në pronësi të Blerim Devollit me bazë në Maltë. “Komisioni […]

Komisioni i Ndihmës Shtetërore anulon vendimin e ZRrE-së për tarifa nxitëse prej të cilit përfitonin katër biznese të Blerim Devollit


[ad_1] Komisioni i Ndihmës Shtetërore ka konfirmuar hulumtimin e Emisionit “Jeta në Kosovë” duke gjetur se skema e aprovuar nga Zyra e Rregullatorit të Energjisë për tarifa nxitëse për 20 megavat energji solare është e kundërligjshme. Nga ky vendim i ZRrE-së përfitonin edhe 4 biznese në pronësi të Blerim Devollit me bazë në Maltë. “Komisioni […]

Aprovohet politika kundër ngacmimit seksual në organet e administratës publike


[ad_1] Qendra Kosovare për Studime Gjinore (QKSGj), në bashkëpunim me Zyrën për Qeverisje të Mirë (ZQM), e ka përpiluar Politikën kundër ngacmimit seksual në administratën publike në Kosovë, e cila sot u nënshkrua nga Kryeministri I Kosovës, z. Avdullah Hoti. Politika kundër ngacmimit seksual në vendin e punës në Kosovë kontribon fundamentalisht në mbrojtjen e […]

Kryetarët e Komunave me plane për zhvillimin ekonomik


[ad_1] Me diskutimin e rolit të komunave në zhvillimin e ekosistemit të ndërmarrësisë janë përmbyllur aktivitetet e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovë në kuadër të Javës Globale të Ndërmarrësisë që organizohet nën udhëheqjen e Qendrës së Inovacionit të Kosovës. Drejtori ekzekutiv i Odës Amerikane, Arian Zeka, tha se komunat kanë një rol të rëndësishëm në […]

Ja çfarë u bisedua në takimin e dytë “Diaspora Flet 2020”


[ad_1] Takmi i dytë pati përplasje në mes ideve nga diaspora dhe realitetit në vendin amë E Shtunë, 21 Nëntor 2020 – 10:40 albinfo.ch Në ditën e dytë të konferencës “Diaspora Flet 2020” u diskutua mbi angazhimin e diasporës në 20 vjetët e fundit dhe sfidat e reja që e presin koordinimin e bashkëpunimit mes […]

Ish-kryetari i KShC-së i reagon Ministrit për rritjen e numrit të studentëve në Fakultetin e Mjekësisë


[ad_1] Ish-Kryetari i Këshillit Shtetëror të Cilësisë Blerim Rexha, ka reaguar ndaj vendimit të Ministrit të Arsimit Ramë Likaj  për rritje të numrit të studentëve që mund të pranohen në Fakultetin e Mjekësisë. Rexha ka kërkuar që të tërhiqet vendimi që s’ u mor nga Këshilli i Cilësisë që është organ kompetent për këtë çështje. […]

Kosova përfiton mbi 33 milionë dollarë nga USAID-i


[ad_1] Ushtruesja e detyrës e presidentes, Vjosa Osmani, ka nënshkruar sot marrëveshjen e grantit për objektivat zhvillimore me Shtetet e Bashkuara të Amerikës me anë të të cilës Kosova përfiton mbi 33 milionë dollarë nga USAID-i. Sipas komunikatës së Presidencës, kjo marrëveshje ndërlidhet me objektivat zhvillimore të USAID-it për pesë vitet e ardhshme, e me […]

‘Active Albania’ rafting në Vjosë, Bledi Çuçi siç s’ e keni parë më parë (VIDEO)


[ad_1] Shqipëria është një ndër vendet e preferuara për sportet e aventurës. Pozita gjeografike na ka bekuar duke na dhuruar, dete, male dhe lumenj. Pikërisht në këtë këta të fundit zhvillohet sporti i Rafting që tërheq çdo vit mijëra vizitorë në Përmet. Së fundi pjesë e kësaj aventure është bërë edhe ministri i Bujqësisë dhe […]

Laramani çmimesh në tenderët për dezinfektim


[ad_1] Në tenderët për dezinfektim, që s’ pati transparencë dhe konkurrencë, pati laramani çmimesh. Përderisa komunat si Dragashi e Graqanica dezinfektuan një metër katror me 0.10 centë, në komunën e Junikut metri katror kushtoi 0.39 centë apo 0.29 centë më shumë se në këto dy komuna. Në Obiliq, dezinfektimi i një metri katror kushtoi 0.57 […]

Shkarkohet kryeshefi i KOSTT-it, Ilir Shala


[ad_1] Kryeshefi i KOSTT-it, Ilir Shala, përmes një postimi në facebook ka bërë të ditur se është shkarkuar nga kjo pozitë. Sipas njoftimit, në këtë pozitë është emëruar Mustafë Hasani. “Sot, Bordi i Drejtorëve të KOSTT-it, i kryesuar nga Jeton Mehmeti dhe Nebih Zariqi, Ajrina Gashi-Hamdiu, Xhyldane Kiçmari dhe Arben Dodaj, vendosi për shkarkimin tim […]

KEDS njofton se do të ketë ndërprerje të energjisë elekrike në disa qytete


[ad_1] KEDS ka njoftuar se nesër do të ketë ndërpreje të energjise elektrike në disa qytet në Kosovë. Rajoni i Prishtinës, Pejës, Ferizajt, Gjilanit dhe Prizrenit nesër do të kenë ndërprerje të energjisë elektrike, këtë e ka bërë të ditur KEDS. KEDS do të kryej disa punime për këtë arsyej do të ndërpresë energjinë elektrike. […]

Kryetari dhe opozita debatojnë për hallet e Rahovecit


[ad_1] Qyteti i Rahovecit është një ndër qytetet më të vjetra të Kosovës. Ky qytet që nga paslufta është udhëhequr nga LDK, PDK dhe AAK. Por, qyteti i rrushit edhe pse ka dalur komuna e tretë më e mira në raportin e performancës komunale nga Ministria e Pushtetit Lokal, vazhdon të ballafaqohet me problemet elementare. […]

Njeriu i afërt me partinë e kryetarit të Rahovecit fitoi 12 tenderë nga Komuna


[ad_1] Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, është i ftuari i radhës në debatin “Jeta në Komunë” përballë Jeta Xharrës. Latifi në fillim të debatit u pyet në lidhje me tenderët e shumtë që ia dha përkrahësit të AAK-së, Tahir Bala, përkatësisht kompanisë së tij “Age Group”. I pari i Rahovecit u arsyetua se […]

Sa aktgjykime u publikuan nga Gjykatat e Kosovës në muajin shtator?


[ad_1] Gjatë muajit shtator të vitit 2020, Gjykatat e Kosovës kanë publikuar gjithsej 1,530  aktgjykime, çka përbën një ngritje të numrit krahasuar me muajin paraprak, kur ishin publikuar 1,440  aktgjykime. Gjykata Themelore e Prishtinës vazhdon të prijë me aktgjykime të publikuara, me gjithsej 287 aktgjykime të publikuara, e kjo përbën rënie krahasuar me muajin paraprak. […]

Administrata Tatimore s’ ka pasur humbje por vetëm fitime


[ad_1] Në gjykimin ndaj ish-shefit të Njësitit të Hetimeve të Administratës Tatimore të Kosovës, Safet Krasniqi, i cili është duke u përballur me akuzat për korrupsion, janë dëgjuar disa dëshmitarë të propozuar nga Prokuroria Speciale. Krasniqi po akuzohet se që nga viti 2013 e deri në vitin 2019 sa ka qenë në krye të Hetimeve […]

Hoti takon delegacionin amerikan për çështje energjetike


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka deklaruar se Qeveria e Kosovës po bënë hapat e nevojshëm drejt implementimit të marrëveshjes së Uashingtonit. Hoti me anë të Facebook-ut ka njoftuar se me zyrtarë qeveritar dhe një delegacion të  SHBA-ve sot kanë diskutuar  për zbatimin e projekteve të dakorduara në Uashington. Hoti ka shtuar se në […]

Llogaridhënia e Agim Aliut për qeverisjen në Ferizaj


[ad_1] Kryetari i Komunës së Ferizajt Agim Aliu është në mandatin e tij të dytë në këtë komunë  dhe si rrallë herë ai  fillimisht e kishte humbur pushtetin, për t`u kthyer sërish në qeverisjen e kësaj komune. Agim Aliu që vjen nga Partia Demokratike e Kosovës (PDK) kishte fituar Ferizajn, pas balotazhit me kundërkandiatin e […]

Dëshmia përqethëse e liderit nga Serbia: Na u tha mos të flasim për 16 varreza masive


[ad_1] Ish-kryetari i Komunës së Ferizajt nga radhët e LDK-së, Muharrem Svarqa në debatin “Jeta në Komunë” ka kritikuar qeverisjen e Agim Aliut të PDK-së. Svarqa tha se në këtë komunë s’ ka transparencë. “Qytetarët e komunës së Ferizajt, kurrë s’ kanë qenë më të përjashtuar në vendimmarrje sesa gjatë mandatit të kryetarit Aliu”, theksoi […]

Ish-kryetari i Ferizajt, Muharrem Svarqa kritikon qeverisjen e Agim Aliut


[ad_1] Ish-kryetari i Komunës së Ferizajt nga radhët e LDK-së, Muharrem Svarqa në debatin “Jeta në Komunë” ka kritikuar qeverisjen e Agim Aliut të PDK-së. Svarqa tha se në këtë komunë s’ ka transparencë. “Qytetarët e komunës së Ferizajt, kurrë s’ kanë qenë më të përjashtuar në vendimmarrje sesa gjatë mandatit të kryetarit Aliu”, theksoi […]

Fermerët e Xarrës eksportojnë 95% të Produkteve në Vendet e Ballkanit dhe më Gjerë


[ad_1] Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim vizitoi fundjavën e kaluar komunën Xarrë të Sarandës, një nga zonat më të rëndësishme në Shqipëri për kultivimin e agrumeve. Në 15 vitet e fundit, përmes projekteve të ndryshme të USAID-it, fermerët e kësaj zone kanë marrë asistencë teknike, përfshirë aftësimin për aksesim fondesh, me synim rritjen […]

UNICEF dhe USAID shpërndajnë 200 pako me pajisje mbrojtëse kundër COVID-19  në shkollën ‘Selami Hallaqi’ në Gjilan


[ad_1] Organizatat UNICEF dhe USAID kanë shpërndarë 200 pako me pajisje mbrojtëse kundër COVID-19, në shkollën “Selami Hallaqi” në Gjilan. Përfitues nga donacioni janë nxënësit e klasave të para dhe mësimdhënësit e kësaj shkolle, njofton komuna e Gjilanit. Në ceremoninë e dorëzimit të 200 pakove, ka marrë pjesë kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, drejtori i […]

Marrëveshja do të krijojë mijëra vende të reja pune


[ad_1] Kryeministri kosovar, Avdullah Hoti, është deklaruar edhe njëherë pas takimit që pati me delegacionin amerikan në zyrën e tij. Ai tha se, marrëveshja e nënshkruar sonte do të krijoj mijëra vende të reja të punës. “Kjo marrëveshje që kemi arritur do të krijojë mijëra vende të reja pune, do ta shndërrojë Kosovën dhe regjionin […]

Marrëveshje gjithëpërfshirëse s’ arrihet pa kompromise


[ad_1] Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett tha në një intervistë për Radion Evropa e Lirë se në mënyrë që Kosova dhe Serbia të lëvizin përpara, të gjithë duhet të kenë qasje të re ndaj çështjeve dhe “të ndërmarrin hapa të guximshëm për të sjellë ndryshime”. Duke mos dashur të hyjë në detaje të procesit […]

Ne ndaluam vrasjet masive mes Kosovës dhe Serbisë


[ad_1] Presidenti i SHBA-së, Donald Trump gjatë një tubimi zgjedhor në shtetin e Karolinës Veriore tha se administrata e udhëhequr nga ai është duke ndaluar vrasjet masive mes Kosovës dhe Serbisë. “Ne jemi duke ndaluar vrasjet masive mes Kosovës dhe Serbisë. Ata kanë vrarë njëri-tjetrin për shumë vite”, ka deklaruar Trump. “Ndaloni vrasjet”, u thashë […]

Hoti konfirmon vizitën e Grenell me delegacionin amerikan


[ad_1] Zyra e Kryeministrit të Kosovës e ka konfirmuar se nesër kryeministri Avdullah Hoti do të presë në takim delegacionin e Qeverisë së SHBA-së dhe të dërguarin special për dialogun Kosovë – Serbi, Richard Grenell. Në Kosovë do të vijë delegacioni i Qeverisë së ShBA-së, i udhëhequr nga Kryeshefi Ekzekutiv i Korporatës Ndërkombëtare të Financave […]

Kirurgu shqiptar me famë botërore


Prof. Rifat Latifi mjek dhe profesor i mirënjohur në nivelin ndërkombëtar. Gjatë karrierës së tij ai ka punuar në universitete dhe qendra spitalore me emër nëpër Amerikë, si Texas, Filadelfia, New York, Doha. Aktualisht, është profesor i kirurgjisë dhe president i Kolegjit të Kirurgëve Amerikan për shtetin e Arizonës. Prof. Rifat Latifi, është krijues dhe implementues i […]