‘Vajza e fatkeqësisë’ sot 21 vjeç, bëhet e pasur duke shitur këtë foto


Me siguri keni parë dhjetra meme në rrjetet me një foto, ku një vogëlushe buzëqesh me dinakëri para shtëpisë së digjet. Sot ajo është 21 vjeç dhe ka vendosur ta shesë këtë foto për shumën  481 000$. Zoe Roth, në atë kohë katër vjeç, ishte duke shëtitur në lagjen e saj në Mebane, në Karolinën e […]

Gjendet nxënësja nga Podujeva e cila ishte raportuar e zhdukur gjatë ditës së djeshme


Sonila Mehmeti mbrëmë vonë është gjetur dhe i është kthyer familjes në Podujevë. Familjarë të saj, kanë konfirmuar sot për Telegrafin se vajza e tyre është gjetur dhe është shëndosh e mirë. Gjatë ditës së djeshme, familja e saj kishin njoftuar mediet se janë në kërkim të vajzës e cila është nxënëse e klasë së […]

SHBA: 19 vjeçari i vret me thikë dy vajza shqiptare


Një 19 vjeçari dyshohet t’i ketë vrarë me thikë dy vajza shqiptare. ngjarja tragjike sipas raportimeve të mediave amerikane ka ndodhur në Largo të Floridas. Sage Gayle Curry, po përballet me akuzën e vrasjes së dy vajzave të cilat mendohet se janë nga Shqipëria, të cilat i përndoqi dhe i vrau me thikë brenda shtëpisë […]

Avdyli: Mjekët e rinjë s’po kanë as çantën ku me lënë, nuk bëhet specializimi kështu


Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Haxhi Avdyli, thotë se specializantët kanë mbingarkuar klinikat e QKUK-së dhe s’po kanë as çantën ku me lënë. Gjithashtu shprehet se mjekët e rinjë në këso situate s’do të jenë në gjendje me kry asnjë operacion. Sepse mjekët e rinjë nuk kanë raste për t’u futur në sallat e […]

E veshur me të bardha, nusja nga Kavaja voton pak para se të martohet


Vota është një e drejtë e patjetërsueshme dhe një nuse nga Kavaja, edhe pse në ditën më të rëndësishme të jetës së saj e ka ushtruar këtë të drejtë. Siç duket edhe në foton e publikuar, kjo nuse nga Kavaja, e veshur me të bardha, vetëm pak para se të martohej ka shkuar në qendrën […]

Zbulohet arsyeja, pse Meghan dhe Harry s’ duan që vajza e tyre të quhet Diana


Vajza e Princit Harry dhe Meghan Markle s’ ka ardhur akoma në jetë, por bastet për emrin e saj kanë nisur që tani nga fansat e çiftit mbretëror. Ka pasur dyshime se Meghan dhe Harry mund ta pagëzojnë të voglën e tyre me emrin Diana, në nder të princeshës së ndjerë, por kjo gjë s’ […]

4 kg më pak për 3 ditë, pse dieta e bananes është rikthyer sërish në trend për shumë vajza


Vetëm po të bëni pjesë në radhët e atyre që i premtojnë vetes çdo muaj se do të merren me sport, do të hanë shëndetshëm, e mbi të gjitha do të bien nga pesha dhe në fakt s’bëjnë asgjë, kjo është dieta e duhur për ju. Po flasim për ‘’Morning Banana Diet’’, një regjim ushqimor […]

Pas ngjitjes në majën Annapurna, Uta Ibrahimi synon Dhuanagirin – Për këtë i duhen më shumë fonde


Alpinisja e njohur kosovare, që po vazhdon me sukseset e saj në ngjitjen nëpër majat më të larta të botës, Uta Ibrahimi, ka paralajmëruar se synimi tjetër i saj është ngjitja në një majë tjetër të lartë, majën Dhuanagiri. Pas kryerjes me sukses së ekspeditës në Annapurna, Ibrahimi s’ e ka ndërmend të ndalet. Ngjitja […]

Filmi mbi historinë tragjike të familjes së famshme Gucci del në nëntor


Filmi i shumëpritur “House of Gucci“ me protagonistë Lady Gaga dhe Adam Driver, me regji të Ridley Scott, pritet në ekranet tona në nëntor. Filmi, i cili bazohet në gjëra të vërteta, trajton historinë tragjike të familjes së famshme Gucci . Në 1995, Maurizio Gucci, trashëgimtari i shtëpisë së famshme të modës dhe një nga njerëzit më të pasur në Itali, u vra jashtë zyrës […]

“Super kinge”, Rama për Kodhelin: Isha i vogël kur më vinte te shtëpia, në jetën e një pubertari krijonte fantazi


Kryeministri Edi Rama gjatë një aktiviteti me gra dhe vajza në Tiranë, ka folur ndër të tjera për figurat më të rëndësishme të kësaj partie. Duke prezantuar gratë socialiste, Rama tregoi histori të ndryshme sesi janë bërë ato pjesë e PS. E veçantë ishte për kryeministrin njohja e hershme me ish-ministren Mimi Kodheli. Rama tha […]

Atomistja Era Syla fiton Medaljen e Argjendtë në Olimpiadën Matematike Evropiane për Vajza


Kjo është hera e dytë që Era Syla fiton medalje në Olimpiadën Matematike Evropiane për Vajza (EGMO). EGMO (European Girls’ Mathematical Olympiad) është garë e formatit të ngjashëm me Olimpiadën Ndërkombëtare të Matematikës dhe konsiderohet gara më e rëndësishme evropiane e matematikës për vajza, në të cilën marrin pjesë pothuajse të gjitha shtetet e Evropës, […]

tretmani me antitrupa i pacientëve me COVID-19 po tregohet i efektshëm


Në luftën kundër Covid-19, disa qendra mjekësore po ofrojnë terapi me antitrupa si një mënyrë për të shpëtuar pacientët nga zhvillimi i simptomave më të rënda të sëmundjes. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Anush Avetisyan vizitoi një qendër mjekësore në Merilend për të mësuar më shumë për këtë lloj tretmani. Diana Gumas bëri gjithçka që […]

Sa Herë duhet Ta Pastroni Lëkurën Pa Shkaktuar Irritim të Saj?


Lëkura e njeriut, veçanërisht ajo e fytyrës është shumë delikate. Kjo është arsyeja parësore përse njeriu duhet të tregojë kujdes në solucionet që përdoren për pastrimin e poreve. Përveç larësit, eksfolianti është një solucion i nevojshëm për shëndetin e lëkurës. Megjithatë në varësi të saj, gjetja e eksfoliantit të duhur për eliminimin e qelizave të […]

Pas interventimit nga stafi i spitalit Ortomedica, 20-vjecarja nga Durrësi hedh hapat e parë


Stafi profesional i Spitalit Ortomedica, falë trajtimit të suksesshëm, ia mundësojnë 20-vjecarës nga Durrësi, Artiola Salimusaj, të fillojë të ecë. Vajza në fjalë vuante nga sëmundja Ostrogenisis imerfecta, ashtu që s’ ka gjetur shërim deri në momentin kur ka vendosur të trajtohet në Spitalin Ortomedica. Tashmë kur gjithcka ka përfunduar me sukses dhe pacientja ka […]

CDC: Mësimi online dëmton shëndetin mendor të fëmijëve


Mësimi online paraqet më shumë rreziqe për shëndetin mendor dhe mirëqënien e fëmijëve dhe prindërve sesa të mësuarit normalisht, sipas një studimi të botuar nga Qendra Amerikane për Kontrollon dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC). CDC thotë se prindërit, fëmijët e të cilëve ndoqën shkollën online, ose bënë një kombinim mes të mësuarit në shkolla dhe […]

Një model xhakete i cili i reziston motit: Do të jetë në krye të listës së modës edhe këtë pranverë!


Coco Chanel krijoi xhaketën e parë të viteve ‘60, dhe sot e kësaj dite është një hit absolut. Frymëzuar nga veshjet e burrave, ajo arriti të mbijetojë për dekada të tëra dhe të bëhet një rrobë që adhurojnë brezat e femrave. Dhe kjo pranverë është e paimagjinueshme pa këtë model xhakete, specialistët e modës janë […]

Studimi i ri: Shkolla virtuale mund të jetë e dëmshme për shëndetin mendor të fëmijëve


Shkollat virtuale mund të të shfaqin më shumë rreziqe për shëndetin mendor dhe mirëqenien e fëmijëve dhe prindërve sesa të mësuarit normalisht Sipas një studimi të botuar të enjten, 25 mars, nga CDC (Qendrat Amerikane për Kontrollon dhe Parandalimin e Sëmundjeve), mund të duhet më shumë mbështetje për t’u marrë me efektet e pandemisë, shkruan CNN. […]

Ja çfarë mund të ndodhë me trupin tuaj Vetëm po të vishni sytjena çdo ditë


Sytjenat në ditët e sotme janë në format nga më uniket dhe varietetet e dizajnit të bëra për të kënaqur çdo grua që i vesh ato. Përveçse e bëjnë çdo veshje tuajën të duket mirë, përdorimi i sytjenave ka edhe disa përfitime të tjera, sipas “Bright Side”. Do të ndjeni më pak dhimbje në qafë. […]

“S’di ku e gjen atë fuqi, durim e përkushtim për pacientët. Je e vecantë”, fjalët falënderuese të vajzës së një pacientje për Dr. Rukije Mehmeti


Aksioma “Puna e palodhshme shpërblehet” ka gjithnjë bazë reale. Kështu del të jetë edhe për ish-drejtoreshën e Klinikës së Pulmologjisë, Dr. Rukije Mehmetin, e cila merr shpesh falënderime për punën dhe përkushtimin që ajo tregon, vecanërisht me pacientët me koronavirus. Vajza e një të infektuare me virus shpreh falënderimet për të gjithë stafin e Klinikës […]

Vajza mban pa dijeni mbi dorë një nga kafshët më të rrezikshme, helmi i së cilës vret 26 njerëz


Një turiste në Bali ka realizuar një video me një krijesë deti të vogël, por pa e ditur që ishte një nga kafshët më të rrezikshme në botë. Kaylin Marie ndau videon e saj duke mbajtur një oktapod të vogël në dorë, ngjyrë kaf dhe me rrathë të errët. Pasi bëri foto e video me […]

Vdes nga koronavirusi një 21 vjecare në Kosovë


Një 21-vjecare ka humbur betejën me koronavirusin, ku për disa ditë ishte duke u trajtuar në Klinikën Infektive. Një lajm të tillë e ka dhënë gazetarja e shëndetësisë, Jehona Zhitia. Ajo ka thënë se po trajtohej tash e disa ditë për sëmundjen që ia shkaktoi infeksioni COVID-19, por që s’ arriti të mbijetojë. Valbona ishte […]

Leonora Shabani Bajraktari: Dashuria me emrin Mjalta


Pas kthimit nga Amerika, ku isha me Mjalten për operacionin e saj në zemër të hapur, unë isha e lehtësuar dhe shumë e lumtur posa gjëja e vetme që më mundonte gjatë 18 muajve rresht ishte intervenimi në zemër dhe në fund m’u realizua kjo dëshirë. Më vinte të fluturoja nga gëzimi, posa pas operacionit […]

Humoristi Cima në gjendje jo të mirë nga COVID-19, vajza e tij, Adelina, kërkon gjak për të


Humoristi i njohur Kosovar, Rasim Thaci, i njohur për publikun e gjerë si Cima, është duke u përballur me koronavirusin. Këtë lajm e ka bërë të ditur vetë vajza e tij, Adelina, e cila, me anë të një postimi në rrjetin social, Facebook, ka kërkuar gjak për babanë e saj nga personat që sapo e […]

FOTO: I maskuar si transgjinor, do habiteni kur të lexoni cili është artisti shqiptar në këtë foto të nxehtë me Janet Jackson (emri)


Janet Damita Jo Jackson, e njohur si Xhenet Xhekson (datëlindja 16 maj 1966), vajza e fundit e dinastisë muzikore Xhekson është një nga artistet që ka dominuar historinë e muzikës së 30 viteve të fundit. Stili provokativ, klipet inovatore, rolet në TV dhe kinema e kanë ndihmuar të shesë rreth 180 milionë disqe, një rekord […]

Arta Jashari: “Qetësi e trishtë mes lotësh”


Pas Koncertit të fundit që mbajtëm me Ansamblin Vokal te Filharmonisë së Kosovës , përballë të gjithë atyre fytyrave të qeshura e të etura për muzikë të mirëfilltë , pavarsisht maskave dhe distancës ku mund të shihje vetëm sytë e tyre te buzëqeshur; Po mendoja me vehtë aty , në skenë , derisa m’u dridheshin […]

s’ kishte udhëtuar asnjëherë me avion, përpara se të bëhej stjuardesë, më pas… Njihni Boranën, një pogradecare në Arabinë Saudite


Entela Resuli Borana Korça, fluturoi për herë të parë në një avion kur ishte stjuardesë. Paçka se e ëndërronte këtë punë, s’ i ishte dhënë mundësia të udhëtonte më herët. Kështu, pasionin e ktheu në punë dhe nisi një jetë krejt tjetër nga ajo ç’ka ishte duke bërë në Tiranë deri në atë kohë. Pas […]

KUR VAJZAT E MIA KUPTUAN SE UNË VUAJ NGA KANCERI…!


Shumë prej nesh s’ e kanë guximin të ju tregojnë fëmijëve të tyre për të vërtetën e hidhur, sëmundjen e kancerit. Marrëdhënia nënë me vajzë, është e veçantë dhe më ndryshe, e mbushur me dashuri, e formësuar me emocione dhe vlera të cilat s’ jemi në gjendje as t’i përshkruajmë. Kur këto lidhje kalojnë me […]

Rrëfimi i nënës “Dashuria me emrin Mjalta”


Shkruar nga nëna Leonora Shabani Bajraktari 17.05.1999  Durrës U zgjova në mëngjes, të shkoj të gjejë spitalin e Gjinekologjisë që kur t’i kem dhembjet e lindjes me e  ditë kah me u drejtu, pasi që ishim refugjatë dhe s’ e njihja mire qytetin e Durrësit. Mezi e prisja ditën që kam me e lind Mjaltën, […]

Alergji nga uji: 22-vjeçarja tregon si është përshtatur me sëmundjen e rrallë!


“Aquagenic urticaria” është një gjendje në të cilën lëkura acarohet dhe formon njolla të kuqe Po qe se bie në kontakt me ujin. Sëmundja është ndër më të rrallat dhe prek një në 230 milionë njerëz 22-vjeçarja, Tessa Hansen-Smith jeton çdo ditë me këtë gjendje dhe shpërndan thuajse gjithë eksperiencën e saj në Instagram dhe […]

Spitali i Gjakovës publikon raportin mujor, gjatë janarit janë hospitalizuar 963 pacientë


Spitali i Përgjithshëm “Isa Grezda” në Gjakovë, ka publikuar raportin mujorin, ku bëhet e ditur se gjatë janarit janë hospitalizuar janë 963 pacientë. Në raport thuhet se 58 pacientë janë në Kirurgji, 35 në Ortopedi, 21 në Urologji, 9 në ORL, 13 në Oftalmo, 289 në Gjinekologji, 137 në Neonatologji, 74 në Pediatri, 159 në […]

Vajza e kthyer nga Shqipëria konstatohet me mutacionin anglez të Covid-19 në Gjermani


Mediat gjermane raportojnë për shfaqjen për herë të parë të mutacionit anglez të koronavirusit në rajonin e Hochtaunus. Siç raporton “Faz.net“, mutacioni B.1.1.7 u konstatua tek një vajzë 22-vjeçare, e cila ishte kthyer nga Shqipëria. Mjekët dyshuan fillimisht për koronavirusin që ka qarkulluar deri më tani, por pas analizave në një laborator më të specializuar […]

Një rast i dhunës seksuale në Suharekë, viktimë një 17-vjeçare


Një rast i dhunës seksuale është raportuar në Suharekë. Një vajzë 17-vjeçare ka raportuar në Policinë e Kosovës se është përdhunuar nga një person. Vajza në fjalë, së bashku më babanë, është paraqitur në stacionin policor në orën 6 të mëngjesit. Rastin për IndeksOnline e ka konfirmuar zëdhënësi i policisë për rajonin e Prizrenit, Shaban […]

4 arsyet pse ju vijnë periodat dy herë në muaj, a është normale kjo situatë?


Sa herë që dëgjoni fjalën cikël menstrual, gjëja e parë që ju vjen në mend janë dhembjet e atyre ditëve, nervozizmi, dëshira për të ngrënë gjithçka që ju del përpara etj, por rrallëherë pranoni se cikli menstrual është shenjë e një organizmi femëror të shëndetshëm. Po qe se cikli juajl është i rregullt dhe ndodh […]

Mbulesa, vazhdon të jetë paragjykim dhe pengesë shtesë në punësim


Altina Marmullaku Në Ditën Ndërkombëtare të Shamisë portali “Familja Jonë” sjell një anë që s’ është shpalosur më parë nga tri gra të mbuluara, të cilat na tregojnë për përvojat, për stigmatizimin e tyre në sferat shoqërore edhe institucionale të Kosovës. Arbnora Fejza Idrizi, Rekordere e Librit Guinness, thotë se pa dyshim se kur je […]

Djemtë kanë nevojë për më shumë mbështetje emocionale sesa vajzat


Nga njëra anë, testosteroni bën që meshkujt fizikisht të jenë më të fuqishëm, ndërsa, nga ana tjetër, më vështirë përballen me emocionet. Që në moshë të vogël, djemtë mësohen se lotët janë për vajzat dhe për shkak të kësaj ata s’ dinë të shprehin ndjenjat dhe rriten në njerëz që s’ dinë si të shprehin […]

INTERVISTA/ Një shqiptare mes 11 më të mirëve në fushën e Inteligjencës Artificiale. Njihni Sindi Shkodranin, vajzën nga Vlora, që është “truri” i një prej kompanive më të mëdha në Amsterdam


Entela Resuli Sindi Shkodrani është vajza shqiptare e cila është përzgjedhur mes 11 më të mirëve në fushën e inteligjencës artificiale që duhet ndjekur në vitin 2021. Sindi aktualisht është “truri” i zhvillimit të teknologjisë në kompaninë holandeze “TomTom” në Amsterdam si inxhiniere e mësimit të makinerisë/vizionit kompjuterik- Autonomus Driving R&D. Ajo ka përfunduar studimet […]

Jill i tha 5 herë ‘Jo’ propozimit për martesë të Biden. Historia e veçantë e dashurisë së Çiftit të Parë të Amerikës


Joe dhe Jill Biden kanë qenë gjithmonë krenarë për marrëdhënien e tyre të ngushtë. Kanë përjetuar bashkë sfida, si kjo fushatë, fitore, si zgjedhja president dhe humbje të mëdha, si ajo e djalit të tyre. Të gjitha këto i kanë afruar edhe më shumë bashkë. Ndaj pak minuta para se të betohej si President i […]

Babai nga Prizreni raporton në polici: Që 10 ditë vajza ka ikur nga shtëpia dhe s’ është kthyer më


Rastet e zhdukjeve vazhdojnë të jetë pjesë e raportimeve të përditshme të policisë së Kosovës. Në raportin 24-orësh të policisë një qytetar nga Prizreni ka raportuar që  vajza e tij ka 10 ditë që është larguar nga shtëpia, por që akoma s’ është kthyer. “Prizren 09.01.2021 – 11:00. Më 18.01.2021 ankuesi mashkull kosovar ka informuar se vajza e […]

Ajo është vërtet një mrekulli: Vajza e vogël jeton me zemrën jashtë koshit të kraharorit


Ajo është vërtet një mrekulli: Vajza e vogël jeton me zemrën jashtë koshit të kraharorit Virsaviya Borun-Goncharova (11) është lindur me një çrregullim të rrallë gjenetik, i cili prek një bebe në një milionë sosh Edhe pse prognozat kanë qenë se s’ do të mbijetojë, ajo sot është një vajzë e lumtur. Virsaviya (11) është […]

Tri këshilla të fuqishme për kapërcimin e ankthit të palestrës


Disa njerëz plotësisht e duan të shkojnë në palestër. Por, ata që vërtet i përkushtohen ushtrimeve janë të paktë. Për shumicën prej nesh, është një luftë. Jo vetëm që kërkon energji dhe vetë-disiplinë, por ekziston edhe problemi i vetëbesimit. Po qe se s’ jeni të kujdesshëm, kjo mund të shndërrohet shpejt në ankth ndaj palestrës. […]

Vëllai i Nazlijes tregon ku do të mbesin mbi 50 mijë euro që u grumbulluan


Ditë më parë vdiq mitrovicasja Nazlije Sherifi, vajza për të cilën u grumbulluan mjete financiarë për t’ia siguruar transplantimin e veshkës. Ajo priste ta bënte transplantimin e veshkës, dhe për këtë fillimisht u kërkuan 200mijë euro, mirëpo pasi u paraqit një vullnetar për dhurim të veshkës mbledhja e fondeve u ndalua. Shuma totale që ishte […]

“Kam 28 vite që s’ e konsumoj këtë produkt”/ 70-vjeçarja zbulon sekretin e bukurisë së përjetshme


Një zonjë 70-vjeçare me emrin Carolyn Hartz ishte si shumica e njerëzve në botë. Ajo ishte e lidhur me ëmbëlsirat. Dhe për 4 dekada, ajo i konsumonte shumë ëmbëlsirat. Por më pas ajo vendosi të bëjë një ndryshim të rëndësishëm në stilin e saj të jetës. Dhe vendosi të heqë dorë plotësisht nga sheqeri i […]

19 këshilla si t’i nxisim fëmijët për lexim dhe punë


A mendoni dhe ju se ka fëmijë dembel? A mendoni dhe ju se fëmijët do të duhet që të jenë të vetë motivuar për të lexuar më shumë, për të rregulluar dhomën e tyre vet dhe për të bërë detyrat kur është koha e detyrave? Para disa ditësh, një nënë erdhi në klinikën time e […]

Fëmijë të fshehtë, seks me punëtoren, emigracioni, vjehrra. Dhe kumari, sidomos kumari! Njihni gjashtë drama familjare nga dosjet e shumta të divorceve në Gjykatën e Tiranës


Entela Resuli  Botuar në DITA Papunësia, gjendja e vështirë ekonomike, përkeqësimi i komunikimit dhe raporteve brenda familjes, mungesa e objektivave seriozë dhe afatgjatë, emigracioni janë disa nga shkaqet që çojnë çiftet drejt ndarjes. DITA ka shfletuar disa vendime gjykate për të kuptuar diçka më shumë. Fëmijët mbeten viktimat kryesore. Ja disa detaje shkëputur nga materialet […]

Gjinekologu Dardan Baftiu pas shpërthimit në Ferizaj: “Mu mbushën sytë me lot kur pashë kolegët që vinin nga shtëpia për të ndihmuar”


Gjinekologu Dardan Baftiu me anë të një postimi në Facebook, ka bërë të ditur se pas shpërthimit në Steakhouse në Ferizaj është mahnitur nga mobilizimi i stafit të spitalit në të cilin punon, duke thënë se kolegët vinin nga shtëpia për të ndihmuar pacientët. Postimi i plotë: “Pas fatkeqesise ne Steakhouse, me rastisi te jem […]

Në Shqipëri 2021-ta fillon me dy vajza


Dy vajza kanë lindur në Shqipëri menjëherë pas ndërrimit të motmoteve. Lajmin e ka bërë të ditur vetë ministrja e Shëndetësisë, Orgeta Manastirliu, me anë të një shkrimi në rrjetet shoqërore. Mirë se erdhët Ajla dhe Meri. Dy vajza që erdhën në jetë të shëndetshme 1 min pas mesnate në maternitetin “Mbretëresha Geraldinë” dhe “Koço […]

Të shtëna me armë në Tiranë, gjenden dy vajza të vdekura


Një gjë shumë e rëndë ka tronditur mëngjesin e sotëm Tiranën. Një shqiptar nga Maqedonia e Veriut dyshohet se ka qëlluar mbi dy motra duke i lënë të vdekura. ngjarja e rëndë ka ndodhur në udhën “Bajram Dushi”. Policia është nisur drejt vendit të ngjarjes, raporton Report TV. Dyshohet se dy motrat janë vrarë pasi […]

Një veturë godet tri këmbësore në Prizren


Tri këmbësore vajza janë goditur nga një veturë në lëvizje në komunën e Prizrenit. Rasti ka ndodhur të premtën rreth orës 20:20 në udhën “Rrustë Kabashi”, ndërsa viktimat kanë marrë trajtim mjekësor. Dy nga të lënduarat e aksidentit janë liruar për në shtëpi, ndërsa njëra nga to është dërguar në Spitalin e Ortopedisë për trajtim […]

Një vajzë sulmoi fizikisht nënën e saj në Ferizaj


Një rast dhune në familje ka ndodhur gjatë ditës së djeshme në Komunën e Ferizajt. Një vajzë ka sulmuar fizikisht nënën e saj. Sipas raportit të Policisë së Kosovës, ngjarja ka ndodhur të hënën rreth orës 17:35. Sic thuhet në raport, vajza dyshohet se ka të meta mendore. ndërkohë, tutje në njoftim thuhet se viktima […]

47 statistika alarmuese nga bullzimi kibernetik te vitit 2020


Teknologjia ka ndryshuar thellë mënyrën tonë të jetesës dhe vlerat. Telefonat, interneti dhe mediat sociale janë bërë pjesë e pandashme e jetës sonë dhe veseve tona të përditshme. Një problem që vije nga ky përparim i madh i teknologjisë është bullzimi kibernetik. Disa statistika të nxjerra gjatë këtij viti lidhur me bullzimin kibernetik janë jashtëzakonisht […]

Sahin dhe Tureci, pronarë të BioNTech shpallen persona të vitit nga Financial Times


Financial Times (FT) i ka shpallur “Persona të Vitit” themeluesit e kompanisë farmaceutike BioNTech, dr. Uğur Şahin dhe bashkëshorten e tij dr. Özlem Türeci. “Çifti ka arritur një sukses të jashtëzakonshëm shkencor dhe komercial duke zhvilluar vaksinën kundër COVID-19 në më pak se një vit”, raportoi Financial Times. Me zhvillimin e kandidatit të parë për […]

15 mjekët që humbën jetën gjatë luftës me pandeminë COVID-19


Pandemia në Kosovë filloi me dy rastet e para më 13 mars, një në komunën e Klinës dhe një në komunën e Vitisë. Dr.Fadil Zuka, specialist i mjekësisë familjare, ishte mjeku i parë nga Vitia që humbi luftën me COVID-19 dhe shënoi rastin e parë të vdekjes së një mjeku nga koronavirusi. Në kohët më […]

Për pesë ditë gruaja 105-vjeçare nga Turqia mposhti koronavirusin


Një grua turke 105-vjeçare në Stamboll ka “mundur” coronavirusin në vetëm pesë ditë. Sipas mediave të huaja, pasi vuri re simptoma si dobësi dhe humbje të oreksit, Huriye Baskapan dhe fëmijët dhe nipërit e saj shkuan në spital për diagnostikim dhe trajtim. Ajo u shtrua në spital kur testi i saj COVID-19 doli pozitiv dhe […]

E pabesueshme: Kapiteni që luftoi nazistët në Luftën e Dytë Botërore, mposht koronavirusin në moshën 104 vjeçare


Veterani i Luftës së Dytë Botërore nga shteti amerikan Alabama, është shëruar nga COVID-19 “në kohë” që të festojë ditëlindjen e tij të 104-të. Një familjar i tij ka thënë se majori Ëooten është fizikisht i lodhur dhe s’ po i ka gjërat edhe aq të qarta pas luftës me coronavirusin, ndërsa mbesa e tij […]

“Ke lind e famshme”- Tara flet për komentet që i merr më së shpeshti


Është një ndër bukuroshet e vogla më të komentuara dhe më e dashura, vajza e aktorës Teuta Krasniqit dhe këngëtarit Blero, Tara, mori vëmendje të madhe nga publiku. Së fundmi ajo ishte e ftuar në emisionin “Sui Generis” bashkë me Teutën, ku rrëfyen për jetën e tyre mbrapa kamerave. Krahas saj, Tara përballet edhe me […]

Pas fjalimit të ashpër të Marigona Gecit, reagon Bedri Hamza


Kryetari i Grupit Parlamentar të PDK-së, Bedri Hamza, ka reaguar pas fjalimit të deputes së LDK-së, Marigona Geci, ku e njëjta theksoi se s’ mund ta votojë Ligjin për Rimëkëmbjke Ekonomike, pasi po përkrahet nga PDK-ja, ku ish-krerët e saj janë të akuzuar për vrasjen e njerëzve të LDK-së. Hamza i ka kërkua Nagavcit t;i […]

Vajza e Gani Gecit e quan kriminel Kadri Veselin në Kuvend, e akuzon për vrasjet e pasluftës


Deputetja e LDK-së, Marigona Geci, në seancën për Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike ka theksuar se s’ e voton ligjin, pasi ish-kreret e PDK-së janë të akuzuar per vrasjen e anëtarëve të LDK-së. Gecit pas kësaj deklarate i’u ndërpre fjala nga Arbërie Nagavci . “Dje me datën 3 dhjetor 2020 më erdhi në gmail kërkesa pë […]

Vajza deputete e Gani Gecit tërheq nënshkrimin për seancën e ‘rimëkëmbjes’


Deputetja nga radhët e LDK-së, Marigona Geci ka njoftuar se e ka tërhequr nënshkrimin e saj për thirrjen e seancës së jashtëzakonshme për Projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike. Deputetja Geci i ka dërguar letër kryetares së Kuvendit, Vjosa Osmani, sipas ë cilës ajo e tërheq nënshkrimin nga kërkesa për thirrjen e seancës së sotme pasi s’ […]

Rusia propozon të paguajë gratë për punët e shtëpisë


Gratë në Rusi duhet të marrin një rrogë për punën e tyre në shtëpi, ka deklaruar së fundmi deputetja e parlamentit Oksana Pushkina. Deklarata e djeshme e Pushkina për radion Komsomolskaya Pravda, vjen mes thirrjeve ndaj qeverisë për rritje të nivelit të barazisë financiare mes burrave e grave, që tradicionalisht kanë shqetësuar shoqërinë ruse. Zhvillimi […]

Në javën e 38 të shtatzanisë u prek nga Covid/ Rrëfimi i infermieres shqiptare në Itali: Ishte ferr, në intubim dëgjoja gjithçka


Silvana Rudaj, infermiere shqiptare që jeton në Milano, s’ është një nga ata njerëzit që e kaluan lehtë infektimin me koronavirus. 29 vjeçarja ishte në javën e 38 të shtatzanisë kur u prek nga sëmundja. Gjendja e saj u përkeqësua ndjeshëm, aq sa i detyroi mjekët ta vendosnin në intubim. Ishte një makth të cilin […]

Bajram Gashi: Etem Arifi është i pafajshëm, unë kam gënjyer


Bajram Gashi, Drejtor i OJQ-së “Zëri i Ashkalinjëve për Integrim” thotë se paratë e marra nga Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale për t’u siguruar fonde komunitetit ashkali dhe egjiptian për festimin e ditës flamurit i mori për vete. Pas lirimit Gashi thotë se deputeti Etem Arifi s’ është fajtor, derisa thotë që iu hakmor […]

Kamenicë, i akuzuari për vrasjen e gruas do të mbrohet në heshtje


Nuhi Mavrovqani, i akuzuar se e ka vrarë gruan e tij në Kamenicë, sot ka dalë para gjykatësit në Gjilan për t’u përballur me aktakuzën e Prokurorisë, e cila e ngarkon me veprën penale të vrasjes së rëndë. Ai tha se do të mbrohet në heshtje në të gjitha fazat e procedurës. “Jam konsultuar me […]

Vajza e Mihajloviç del hapur, zbulon lidhjen me sulmuesin e njohur italian


Viktorija Mihajlovic, vajza e trajnerit serb Sinisa Mihajlovic, s’ e ka fshehur më lidhjen e saj me sulmuesin e talentuar italian Pietro Pellegri, pasi ka publikuar foto në Instagram, në krah të tij. “Rrëmuja e zemrës time”, ishte fraza e përdorur nga 24-vjeçarja, për foton e publikuar me Pellegrin, ndërsa ky i fundit komentoi menjëherë […]

Nica dhe Zemani – Rrëfim nga Niazi Nelaj


(Nje familje e thjeshte shqiptare, me histori interesante) – Nga Niazi NelajNdoshta s’ do te perfillesha per te hedhur ne leter kete histori te kahershme dhe te re, po te mos kish qene ajo mbasdite fatlume e kater janarit te vitit 2013, kur, se bashku me bashkeshorten shkuam ne shtepine e te moshuares Nice, e […]

Vdes në QKUK vajza që u godit nga vetura para dy javësh


Në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës ka ndërruar jetë një 13-vjeçare e cila ishte duke u trajtuar pas një aksidenti trafiku që ka ndodhur para 20 ditësh. Aksidenti ka ndodhur më 9 nëntor, në udhën nacionale në fshatin Lluzhan të Podujevës, në këtë kohë viktima po trajtohej në QKUK për shkak të lëndimeve që kishte […]

Vjosa Osmani e nderon Rifat Jasharin me “Urdhrin e Lirisë”


Sot në Ditën e Flamurit, Vjosa Osmani, ushtruese e detyrës së presidentit i ka ndarë Rifat Jasharit ‘Urdhrin e Lirisë’. Rifat Jashari është djali i Shaban Jasharit dhe vëllai i Hamëz Jasharit dhe komandantit legjendar Adem Jashari. “Akordimi i Urdhrit të Lirisë për Rifat Jasharin është nderim ndaj jo vetëm atij si një trashëgimtar i […]

Vjosa Osmani i akordon Urdhrin e Lirisë, Rifat Jasharit


UD. e detyrës së Presidentit, Vjosa Osmani ka bërë të ditur se në “Ditën e Flamurit” ka vendosur t’i akordojë “Urdhrin e Lirisë” Rifat Jasahrit. Osmani në shkrimin e saj flet pë sakrificën e familjes Jashari dhe në veçanti bacës Rifat para dhe pas luftës. Ajo tutje potencon se me mesazhet e tij, Rifati prej […]

Pejë, në mesditë dy burra e rrëmbejnë një vajzë


Dje në udhën “Ramë Geci” në Pejë dy burra dyshohet se kanë futur në veturën e tyre një vajzë pa dëshirën e saj. Sipas dëshmitarit, i cili e ka raportuar rastin në polici, vajza ka qenë e moshës rreth 22 vjeçare. Njësitë policore menjëherë kanë dalë në vend-gjë dhe kanë identifikuar personat e dyshuar. Njëri […]

Pejë, në mesditë dy burra e grabisin një vajzë


Dje në udhën “Ramë Geci” në Pejë dy burra dyshohet se kanë futur në veturën e tyre një vajzë pa dëshirën e saj. Sipas dëshmitarit, i cili e ka raportuar rastin në polici, vajza ka qenë e moshës rreth 22 vjeçare. Njësitë policore menjëherë kanë dalë në vend-ndodhi dhe kanë identifikuar personat e dyshuar. Njëri […]

Vjen projekti muzikor “Zemër” nga Shaolin Gang, Grmv dhe Ardi


Ashtu siç edhe kishin paralajmëruar, Shaolin Gang publikuan projektin e ri dhe këtë herë është bashkëpunim. Së fundmi, Shaolin Gang, Grmv dhe Ardi kanë sjellur një bashkëpunim interesant, me titull “Zemër”. Për instrumentalin e këngës është përkujdesur Shalon Gang dhe Florent Boshnjaku. ndërsa klipi muzikor përbënte vajza mjaft seksi ndërsa edhe artistët dukeshin mjaft me […]

Publikohen foto të 45 vjeçares e cila thuhet se ka një vajzë 17 vjeçare me Putin


Vladimir Putin thuhet se ka një vajzë ‘të fshehtë’ adoleshente, nëna e së cilës është një punonjëse sanitare e kthyer në milionere, sipas një faqeje hetimore ruse. Emisioni Dhoma e Rrëfimit: Bëhet fjalë për Yelizaveta Vladimirovna, një 17-vjeçare e lindur nga një lidhje midis Putinit dhe nënës së saj, Svetlana Krivonogikh. Burimet që folën për […]

me anë të statusit të viktimave të dhunës seksuale deri te dëshmia e krimit


Përdhunimet konsiderohen ndër krimet më të tmerrshme që njeh njerëzimi dhe të cilat, si në shumë vende të botës ku kishte apo ka luftëra e konflikte, ndodhën edhe në Kosovë gjatë luftës të viteve 1998-‘99 . Bazuar në deklaratat e zyrtarëve të institucioneve të Kosovës, gjatë luftës së fundit kanë ndodhur rreth 20 mijë raste […]

Largohem Po qe se Biden fiton Kolegjin Elektoral


Presidenti i SHBA Donald Trump tha të enjten se do të largohet nga Shtëpia e Bardhë, Po qe se Kolegji Zgjedhor voton për Presidentin e zgjedhur Joe Biden. Edhe pse ai përsëriti pretendimet e pabazuara për mashtrim masiv të votuesve, kjo deklaratë e sjell atë më pranë pranimit të humbjes në zgjedhjet e 3 nëntorit. […]

Zhduket një vajzë e mitur në Lipjan


Policia e Kosovës ka bërë të ditur se është zhdukur një vajzë në qytetin e Lipjanit. Rastin për zhdukjen e vajzës e ka lajmëruar në polici vetë babai i saj. “Ankuesi mashkull kosovar ka njoftuar se vajza e tij e moshës së mitur është larguar nga shtëpia dhe s’ është kthyer më”, thuhet në raportin […]

Promovohet kompleti i veprave të Anton Çettës


Instituti Albanologjik i Prishtinës ka promovuar sot kompletin e veprave të Anton Çetës, në 13-të vëllime. Promovimi është hapur me një këngë për Anton Çettën, të interpretuar nga këngëtari Liridon Sadriu. Promovimi është mbajtur në Bibliotekën Kombëtar të Kosovës, “Pjetër Bogdani” në Prishtinë, në kuadër të aktiviteteve për “Muajin e Anton Çettës”. Kompleti i veprave […]

Pesë fëmijët e Maradonës “në luftë” për milionat, çfarë ka lënë në testament legjenda e futbollit?


Vdekja e Diego Maradonës mund të shkaktojë një grindje familjare mbi pasurinë e tij ndërsa ai lë pas pesë fëmijë që i njohu si të tijët dhe gjashtë të tjerë me të cilët ka qenë i lidhur. Para se të vdiste, një nga vajzat e tij bënte shaka se ai mund të bënte një ekip […]

Mesazhi prekës i Agueros për vdekjen e Maradonas


Sergio Agüero ka shprehur dhimbjen e tij për vdekjen e Diego Maradona me anë të rrjeteve sociale. “Ne s’ do t’ju harrojmë kurrë. Ju do të jeni gjithmonë me ne. Faleminderit Diego RIP,” shkroi ai, përcjell GazetaBlic Sport. Nunca te vamos a olvidar. Siempre estarás con nosotros. #GraciasDiego QEPD pic.twitter.com/gP24l3un3p — Sergio Kun Aguero (@aguerosergiokun) […]

Reperi i njohur fotografohet me këtë femër në dhomën e gjumit


Reperi është fotografuar me një femër në dhomë të gjumit. Reperi i famshëm, Tyga, është i suksesshëm në muzikë, shkruan lajmi.net. Po aq i komentuar është edhe lidhur me jetën luksoze dhe atë private ku shpesh shihet i rrethuar nga vajza seksi. Pas një imazhi ku shihej i rrethuar nga femra të zhveshura, Tyga e […]

OKB: Dhuna e burrave ndaj grave është gjithashtu një pandemi


në të tërë botën të mërkurën u shënua Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave. Në shumë vende gratë thanë se bllokimet për shkak të pandemisë, kishin rritur nivelin e dhunës, duke i lënë ato të ekspozuara ndaj një rreziku më të madh. Kombet e Bashkuara thanë se, që nga shpërthimi i pandemisë së […]

Fushata “Mos e fshih dhunën” bën bashkë piktorët dhe gazetarët kundër dhunës ndaj gruas


Në ditën ndërkombëtare për eliminimit e dhunës ndaj gruas, Instituti Kosovar i Medias dhe Komunikimit (IKMK), ka lansuar fushatën me moton “Mos e fshih dhunën”. Kaltrina Ajeti, drejtoreshë e IKMK-së theksoi se “me anë të kësaj fushate bëjmë thirrje që përtej cdo norme sociale dhe statusi ekonomik, dhuna të mos arsyetohet dhe të mos fshihet”. […]

Dhuna e burrave ndaj grave është pandemi


Drejtoresha Ekzekutive e organizatës së Kombeve të Bashkuara për Barazi Gjinore dhe Fuqizimin e Grave, ‘UN Women’, Phumzile Mlambo-Ngcuka ka thënë se dhuna e burrave ndaj grave është pandemi që daton para virusit dhe që do të ekzistojë edhe pas tij. Mlambo-Ngucka në ‘Ditën Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave’ tha se me vullnet […]

Skocia bëhet vendi i parë që jep falas produktet higjienike menstruale


Skocia është bërë vendi i parë që ka bërë falas dhe universale produktet menstruale në objektet publike, shkruan CNN. Parlamenti Skocez dje votoi unanimisht në favor të projektligjit për produktet menstruale, pasi ligjvënësit fillimisht kishin sinjalizuar mbështetjen e tyre. Kjo do të thotë që produktet e ciklit menstrual do të jenë në dispozicion për t’u […]

Dita për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave, e gjeti Kosovën me gjashtë gra të vrara vetëm në 2020-ën


Dënimet e gjykatave të Kosovës ndaj të akuzuarve për vrasje të grave, thirrjet për të drejtat e njeriut, protestat e marshimet, s’ po mjaftojnë që njerëzit të vetëdijesohen për të drejtat themelore njerëzore. ‘Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave’ e gjen Kosovën me shumë gra e vajza viktima të dhunës e të vrasjes. […]

Në mes të mungesës së ilaçeve për COVID-19 dhe çmimeve n‘hava


Përveç mungesës së barnave në spitalet e Kosovës për tu shëruar nga Covid-19, rritja astronomike e çmimeve të disa prej ilaçeve të Covid-19 ka rënduar edhe më tej gjendjen e pacientëve të shtrirë.   Vërehej lodhje në sytë Adem Shalës i cili po qëndronte ulur në ulëset e oborrit të Klinikës Infektive të QKUK-së. Ai […]

Basti i humbur i Aleksandar Vuçiqit në Donald Trumpin. Çfarë më tutje?


Pasojat nga zgjedhjet në SHBA të 8 nëntorit 2016, ishin kruciale dhe shumë reagime emocionale në të gjithë globin luhateshin midis zemërimit dhe mohimit. Mirëpo, kur Donald Trump e pati mundur Hillary Clinton në garën për president të Sh.B.A-ve vite më parë, elita politike në Beograd s’ ndjehej e pikëlluar. Atëherë kishin ishin ndjenja gëzimi, […]

PDK e quan denigruese emërimin e djalit të Haxhi Shalës si Konsull në Çeki


Zëdhënësi i PDK-së, Avni Bytyci, ka reaguar lidhur me raportimin se i biri i ish-deputetit Haxhi Shala është bërë Konsull i Përgjithshëm në Pragë të Çekisë, shkruan GazetaBlic. Në një postim në Facebook, Bytyçi e ka quajtur pazar politik emërimin e Shalës si Konsull në Çeki. “Është i pakuptimt, fyes e denigrues kjo puna e […]

Njesia anti-terror e merr në pyetje, Floresha Rasha thotë se pas vdekjes së burrit e martuan me Lavdrim Muhaxherin


Anti-terrori në Policinë e Shtetit, ka marrë në pyetje Floresha Rashën, një nga të riatdhesuarat nga Kampi Al Howl në Siri. Oficerët e Anti-terrorit e kanë pyetur nënën e 3 fëmijëve, se si iku në Siri dhe kush i kontaktoi. Ajo u shpreh se ishte bashkëshorti i saj Diamant Rasha, i cili u vra në […]

​Hapet fushata “T’i japim vendin ngjyra”, Majlinda Kelmendi shpallet ambasadore e kësaj nisme


Komiteti Olimpik i Kosovës në bashkëpunim me organizatën jo qeveritare “Ta Pastrojmë Kosovën”, kanë lansuar sot fushatën “T’i japim vendit ngjyra”, fushatë kjo e cila parasheh që brenda 10 viteve në të tërë Kosovën të mbillen 1.8 milion drunj. Në lansimin e fushatës, krahas drejtuesve të lartë të KOK-ut dhe ‘Ta pastrojmë Kosovën’ morën pjesë […]

“E moshuara ndihmon gratë të mbeten shtatzënë”, i afërmi i 91-vjeçares: Edhe gjinekologët kanë sjellë vajzat dhe gratë e tyre


Halime Krasniqi është një 91-vjeçare nga Drenica e Kosovës, e cila që në moshën 14 vjeç ka nisur “zanatin” e trashëguar nga nëna e saj që të “lërë shtatzënë” gratë. E ëma e ka mësuar që 8 vjeçe, por ka nisur që ta praktikojë më vonë. Tek nënë Halimja shkojnë shqiptarët nga të gjitha trojet […]

Prishtina vend i dhunshëm gjatë pandemisë


Rastet e dhunës në familje kanë shënuar rritje për 30 qind që nga koha kur në Kosovë është shpallur pandemia dhe vendi hyri në izolim. Baki Kelani zëdhënsi i Policisë për portalin Familja jonë tha se duke u bazuar në raportin nëntë mujorë në të gjithë territorin e vendit janë 1571 raste. “Bazuar në raportin […]

Motër e vëlla luajnë në Shqipëri, njëri te Kastrioti e tjetra te Tirana


Një rastësi e bukur ka ndodhur në futbollin shqiptar. Motër e vëlla nga Kameruni luajnë në Shqipëri. Edy Nicolas Boyom dhe e motra e tij aktivizohen në klubet shqiptare. Po qe se mbrojtësin e kemi parë me fanellën e Luftëtarit dhe tanimë prej dy vitesh me atë të Kastriotit, edhe motra e tij luan në […]

Përplasen Shpejtim Bulliqi e Nexhmi Rudari: Publikisht pranojnë se njëri e punësoi qikën, e tjetri mbesën


Kandidati për kryetar të komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi, ka pranuar në emisionin Pressing në T7 se vajza e tij është e punësuar me kontratë mbi vepër. Teksa fliste për punësimet që i ka bërë kandidati i LDK’së, Nexhmi Rudari, në komunë në sektorin e arsimit ai është pyetur edhe për punësimin e vajzës së […]

“O njeri kot, mos më fol aspak, aspak po të them”/ Sherr mes vajzave të Përputhen


Teksa puntatën e sotme në Përputhen u dha takimi mes Sindit dhe Mevlanit, u krijuan disa debate në studio. Melisa menjëherë pas pjesës së parë të takimit, kërkoi llogari nga dyshja se pse është përdorur emri i saj. Sindi dhe Mevlani i shpjeguan se emri ishte përdorur vetëm për batutë. Këtu ndërhyri edhe Ana e […]

Rrëfimi për amerikanin i cili pas 118 ditësh në spital me COVID-19, më në fund është kthyer në shtëpi


Askush s’ e priste atë në shtëpi për festat e fundvitit – por pas 118 ditësh në spital me COVID-19, Darell Slater do të kalojë Ditën e Falënderimeve me familjen e tij. Bëhet fjalë për Slater, 71 vjeç, i cili u diagnostikua për herë të parë me COVID-19 më 13 korrik së bashku me gruan […]

Operacioni që sfidoi mjekësinë, si duken pas 16 vitesh binjaket siameze (Foto)


Në Dhjetor 2001, u zhvillua një operacion i rrezikshëm në Birmingham për të ndarë binjakët siamez tre muajsh, Sanchia dhe Eman Moëatt. Ata e filluan jetën në fokusin e plotë të mediave botërore, por çfarë bëjnë sot motrat 19-vjeçare që sfiduan shanset mjekësore? Në fund të procedurës së përpiktë prej 16 orësh, dy vajzat e […]

Krenari dhe dhimbje nga lufta, Vasfije Krasniqi sjell videon e ushtares së orëve të para të UÇK-së


Hamide Xhemajli-Ferizi, nga Drenica, kishte qenë vetëm 19-vjeçare kur i ishte bashkuar Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, më 1996, atëherë kur pak kush dinte se po organizohej lufta në mbrojtje të vendit. Këtë rrëfim të jashtëzakonshëm të një prej ushtareve të orëve të para të UÇK-së e ka publikuar Vasfije Krasniqi-Goodman. “LIRIA KA EMER: Hamide Xhemajli […]

I dashuri 4 vite më i vogël e surprizon, Dua Lipa: Vajza më me fat në botë


Thuhet se lidhjet në distancë janë të vështira. Por kjo s’ ndodh për Rita Orën dhe Anwar Hadid, të cilët pasi kaluan karantinën bashkë, tani u është dashur që të qëndrojnë në vende të ndryshme. Për shkak të angazhimeve profesionale, këngëtares së famshme iu desh që të largohej nga Kalifornia dhe të zhvendosej në Mbretërinë […]

Gazeta austriake: Mozzik qan para kamerës për Loredanën


Gazeta e përditshme austriake „heute“ në portalin e saj gjatë ditës së diel, i ka kushtuar një artikull (ish)çiftit të famshëm muzikorë shqiptarë, Mozzik dhe Loredana. E Diel, 22 Nëntor 2020 – 18:00 albinfo.at Me titullin „Mozzik qan para kamerës për Loredanën”, shkrimi flet për jetën mes tyre si dhe projektin e ri, që është […]

Prekëse: Vajza siriane humbi këmbën, shpreson të ecë përsëri


Një vajzë siriane tetë vjeçare që ka humbur njërën këmbë shpreson të marrë trajtim në Turqi dhe të jetë në gjendje të ecë përsëri. Fatma Nasuh humbi këmbën kur ishte vetëm tre vjeçare dhe që nga ajo kohë po ecën me paterica, shkruan Anadolu. Fatma ecën tre kilometra me paterica çdo ditë për të shkuar […]