Kurti: Nga java e ardhshme do të vijë një pjesë e kontigjentit me vaksina të premtuara nga BE për Kosovën


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka bërë të ditur se një pjesë prej 95 mijë vaksinave të premtuara nga BE do të vijnë javën e parë të muajit maj. Kurti ka thënë se kontingjenti i parë i vaksinave që erdhën si ndihma është shpenzuar dhe Kosova s’ ka vaksina anti-Covid për momentin për të […]

Vitia akuzon Zemajn për zbulimin e konfidencialitetit lidhur me marrëveshjen për furnizim me vaksina


Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, gjatë seancës së Kuvendit të Kosovës iu drejtua ish-ministrit Armend Zemaj, duke i thënë se ka folur për marrëveshjen e konfidencialitetit për furnizim me vaksina anti-COVID, megjithëse vet e kishte nënshkruar atë, duke qenë i vetëdijshëm se ishte konfidenciale. Vitia tha se ai e ka respektuar marrëveshjen më shumë sesa […]

Punëtorët shëndetësorë hezitojnë, por qytetarët kërkojnë të vaksinohen kundër COVID-19


[ad_1] Përderisa interesimi i punëtorëve shëndetësorë për t’u vaksinuar kundër COVID-19 thuhet se s’ është i madh, drejtorë të shëndetësisë në komuna tregojnë se qytetarët po shprehin interesim për ta marrë këtë vaksinë. Ata presin që me ardhjen e vaksinave shtesë, do të vaksinojnë një numër të madh të qytetarëve, raporton Gazeta Express. Ndonëse Kosova […]

QKMF-ja në Kaçanik pranon vetëm 70 vaksina për Covid-19, s’ mbulojnë të gjithë stafin


[ad_1] Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Kaçanik ka pranuar 70 doza të vaksinave për COVID-19 dhe thotë se ky numër s’ është i mjaftueshëm, madje se s’ i plotëson as numrin për personelin shëndetësorë. Për këtë arsye, QKMF-ja ka njoftuar se fillimisht do të vaksinojë punëtorët shëndetësorë të kësaj qendre dhe me ardhjen e […]

Vaksina anti-Covid në Kosovë – 1 mijë e 300 farmacistë presin të futen në listën e vaksinimit


[ad_1] Kryetari i Odës së Farmacistëve të Kosovës, Arianit Jakupi ka thënë në një intervistë se kanë kërkuar nga ministria e Shëndetësisë që farmacistët e licencuar të futen në listë për vaksinim. “Barnatoret si institucione shëndetësore japin një nga segmentet e caktuara të shëndetësisë ku pacientët furnizohen me produkte mediciale dhe në mënyrë që mos […]

Raporti i ri i AstraZeneca thotë se vaksina ishte 76 për qind efektive në parandalimin e simptomave të COVID-19


[ad_1] Gjiganti i ilaçeve AstraZeneca azhurnoi të dhënat e saj se sa mirë funksionon vaksina anti-COVID, duke thënë dje (e mërkurën) se vaksina tregoi 76 për qind efikasitet kundër sëmundjes simptomatike të coronavirusit dhe 100 për qind efikasitet kundër sëmundjes së rëndë – kritike ose nevojës për shtrim në spital. Vaksina ishte 85 për qind […]

Covax thotë se vaksinat anti-Covid s’ vijnë as në mars në Kosovë


[ad_1] Aleanca Covax e ka demantuar ish-ministrin Armend Zemaj, duke thënë se vendet janë njoftuar se gjatë muajit mars do të ketë numër të vogël të vaksinave që do të alokohen. Para disa ditësh ish-ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj njoftoi se ua ka dërguar një letër aleancës Covax dhe ambasadorëve të shteteve të QUINT-it, duke […]

Kosova pa vaksina anti-Covid-19, Pfizer konfirmon se po bisedon me Qeverinë e Kosovës


[ad_1] Qeveria e Kosovës akoma s’ ka arritur marrëveshje finale me kompaninë farmaceutike “Pfizer”, për sigurimin e vaksinave kundër Covidit-19, shkruan Indeksonline. Ministria e Shëndetësisë e ka konfirmuar këtë për Indeksonline. “Me gjithë marrëveshjen konfidenciale të nënshkruar më 7 dhjetor të vitit 2020, akoma s’ janë përmbyllur çështjet”. Lidhur me këtë, kompania në fjalë, “Pfizer”, […]

Ku dështoi Kosova në sigurimin e vaksinës?


[ad_1] Derisa vendet e rajonit kanë filluar vaksinimin e qytetarëve kundër COVID-19, në Kosovë akoma s’ ka arritur vaksina kundër kësaj sëmundjeje që e shkakton koronavirusi. Serbia ka nisur vaksinimin e popullatës së saj kundër koronavirusit më 24 dhjetor 2020, duke përdorur vaksinën e kompanive Pfizer/BioNTech. deri më tani ky shtet ka marrë, 1.9 milion […]

Për një javë 27 viktima nga koronavirusi – Kosova akoma pa vaksina anti-Covid


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK), ka regjistruar të shtunën 292 raste të reja me coronavirus, pas testimit të 2,833 mostrave në institucionet publike dhe ato private. Në 24 orët e fundit, ky Institut ka regjistruar tri viktima të diagnostikuar me sëmundjen COVID-19. Prej 13 marsit të vitit të kaluar, autoritetet shëndetësore në Kosovë […]

Pse njerëzit e vaksinuar duhet të vazhdojnë me mbajtjen e maskave mbrojtëse?


[ad_1] Vaksinat e reja COVID-19 nga Pfizer dhe Moderna duket se janë jashtëzakonisht të mira në parandalimin e sëmundjeve të rënda. Por është e paqartë se sa mirë ata do të frenojnë përhapjen e coronavirusit. Kjo përderisa provat e Pfizer dhe Moderna gjurmuan vetëm sa njerëz të vaksinuar u sëmurën me COVID-19. Kjo lë të […]

Kërkohet miratimi i vaksinës së parë anti-COVID që funksionon me një dozë të vetme


[ad_1] Johnson & Johnson u ka kërkuar rregullatorëve të SHBA-së që të aprovojnë vaksinën e parë anti-COVID në botë që funksionon me një dozë të vetme, një opsion më i lehtë për t’u përdorur. Aplikimi i prodhuesit të ilaçeve në Administratën e Ushqimit dhe Barnave të SHBA-së ndjek raportin e tij të 29 janarit në […]

Oxford dhe AstraZeneca do të bëjnë një vaksinë të re deri në vjeshtë për të trajtuar variantet e mutuara


[ad_1] Ekipi i Oxford / AstraZeneca, prodhuesit e një prej vaksinave më të përparuara në botë deri më tani, thonë se do të kenë gati dhe të prodhuar versionin e tyre të adaptuar para fundit të 2021. Profesori i Oxfordit – Andrew Pollard, i cili po udhëheq studimet e vaksinës, tha se do të ishte […]

Pesë vaksinat anti-COVID: Krahasimi, dallimet dhe efikasiteti


[ad_1] Vaksinat anti-COVID u janë shpërndarë më shumë se tetë milionë njerëzve në Mbretërinë e Bashkuar që nga fillimi i muajit dhjetor. Që atëherë, dy lloje të tjera të vaksinave janë miratuar për shpërndarje masive në të tërë vendin, me dy të tjera që pritet të mbërrijnë së shpejti. Tutje, do t’i krahasojmë të pesë […]

Vaksina e Novavax funksionon mirë – përveç në variantin e parë të gjetur në Afrikën e Jugut


[ad_1] Novavax, një kompani pak e njohur e mbështetur nga operacioni Warp Speed ​​i qeverisë federale amerikane, tha për herë të parë dje (e enjte) se vaksina e saj anti-Covid ofronte mbrojtje të fuqishme kundër virusit. Por gjithashtu zbuloi se vaksina s’ është aq efektive kundër variantit të përhapjes së shpejtë të zbuluar së pari […]

Furnizimi Me Vaksina Anti-COVID: Evropa Parashikon Rritje Të Kontrollit Për Eksport


[ad_1] Bashkimi Evropian ka paralajmëruar se do të ashpërsojë rregullat për eksportet e vaksinave për koronavirus, të cilat janë të prodhuara në bllokun evropian, pas mospajtimeve me kompaninë AstraZeneca, e cila planifikon të ulë furnizimin. Javën e kaluar, AstraZeneca ka njoftuar BE-në se s’ do të mund të përmbushë synimet për furnizim, për shkak të problemeve […]

ndërsa virusi rritet fshehurazi, krijuesit e vaksinave rishikojnë planet e betejës


[ad_1] ndërsa coronavirusi merr forma të reja ngjitëse në të tërë botën, dy prodhues të ilaçeve raportuan se vaksinat e tyre, megjithëse janë akoma efektive, ofrojnë më pak mbrojtje ndaj një varianti dhe filluan rishikimin e planeve për të larguar një patogjen në zhvillim që ka vrarë më shumë se dy milion njerëz. Lajmet nga […]

Ku është bërë vaksina Oxford / AstraZeneca?


[ad_1] Pas aprovimit të vaksinës Pfizer / BioNTech vitin e kaluar, Agjencia Rregullatore e Barnave dhe Produkteve Shëndetësore (MHRA), dha miratimin për vaksinën e Universitetit të Oxfordit / AstraZeneca për përdorim në Mbretërinë e Bashkuar. Sekretari i Shëndetësisë Matt Hancock përshkroi miratimin e vaksinës si një “hap masiv përpara” për luftën e Mbretërisë së Bashkuar […]

Tri efekte anësore kryesore nga vaksina anti-Covid


[ad_1] Në Mbretërinë e Bashkuar, një lloj i ri mutant është fajësuar për rritjen e rasteve të coronavirusit, i cili shkencëtarët besojnë se është 40 deri në 70 për qind më i transmetueshëm se lloji origjinal. Por akoma s’ ka prova që mutacioni ka ndryshuar ashpërsinë e virusit ose ka shkaktuar ndonjë simptomë të re. […]

Zbulohet si erdhën vaksinat në Shqipëri; Detaje dhe origjina


[ad_1] Vaksina anti-Covid e cila po përdoret sot në ditën e dytë në Shqipëri është dërguar në të ardhmen më parë(11/1/2021) nga Gjermania për atje dhe është transportuar “dorazi” nga Aeroportin e Rinasit deri në ISHP. në të ardhmen më parë kryeministri Rama ka lënë në mister vendin, i cili i ofroi Shqipërisë 970 dozat […]

Pfizer apo Moderna? Ku jetoni mund të përcaktojë se cilën vaksinë anti-Covid merrni


[ad_1] specialistët thonë se profilet e sigurisë së vaksinave të miratuara dhe efektiviteti i tyre janë të ngjashme. Aty ku ato ndryshojnë në mënyrë thelbësore është logjistika e trajtimit dhe ruajtjes së tyre. “Disavantazhi më i madh për vaksinën Pfizer është vetëm mënyra se si duhet ruajtur dhe që kërkon trajtim dhe ngrirje të veçantë […]

Pirja e alkoolit mund të zvogëlojë efektivitetin e vaksinës së coronavirusit, paralajmërojnë specialistët


[ad_1] Alkooli ndryshon përbërjen e mikroorganizmave në zorrë të cilat ndihmojnë në ndalimin e baktereve dhe viruseve që përhapen në të gjithë trupin. Kjo mund të nënkuptojë që qelizat e bardha të gjakut – të cilat lëshojnë antitrupa për të sulmuar si COVID-19 dhe probleme të tjera – dëmtohen ose zvogëlohen dhe s’ janë në […]

Pse vaksinat e Covid duhet të ruhen në temperatura ekstremisht të ftohta


[ad_1] Arsyeja ka të bëjë me një përbërës shumë të rëndësishëm Vaksina e kompanisë Moderna duhet të ruhet në temperatura midis -25 dhe -15 gradë Celcius. Vaksina e kompanive Pfizer/BioNTech duhet të ruhet në kushtet e temperaturës -80 dhe -60 gradë Celcius. Vaksina e prodhuar nga universiteti i Oksfordit dhe AstraZeneca mund të qëndrojë në […]

Si do të ndryshojë jeta juaj (dhe s’ do të ndryshojë) pasi të merrni vaksinën e COVID-19


[ad_1] Punonjësit e kujdesit shëndetësor ishin njerëzit e parë në Shtetet e Bashkuara që morën dozat fillestare të vaksinës COVID-19. Tani që vaksina ka filluar të shumohet gradualisht përmes shoqërisë sonë të gjerë, çfarë do të thotë kjo për gjendjen aktuale të pandemisë? Fatkeqësisht, duke qenë se numrat po rriten në nivelet më të larta […]

Dyshoni që fëmija ka infeksion në vesh? Këto janë shenjat paralajmëruese që duhet t’i njohin të gjithë prindërit


[ad_1] Mënyra më e lehtë për të kuptuar Me kusht që fëmija ka infeksion veshi është ta vëzhgoni sjelljen e tij. Me kusht që ai duket i acaruar dhe qan më tepër se zakonisht atëherë me siguri ka nje problem. Me kusht që shfaqet temperatura atëherë keni edhe një sinjal tjetër tepër domethënës, shkruan Living. Kur mund […]

Vaksina anti-Covid s’ do të arrijë imunitetin kolektiv para verës


[ad_1] Mbretëria e Bashkuar ka filluar me vaksinim e qytetarëve të saj. Por, Mbretëria e Bashkuar s’ ka gjasa të arrijë imunitetin e tufës me anë të një programi vaksinimi COVID-19 përpara verës, ka thënë një shkencëtar që këshillon Qeverinë. Shkencëtari dhe Profesori Calum Semple përshkroi vaksinën Oxford / AstraZeneca si një ‘ndryshues loje’ Me […]

Vaksina e Moderna mund të shkaktojë efekte anësore te njerëzit me mbushës kozmetikë në fytyrë


[ad_1] Njerëzit me mbushës kozmetikë të fytyrës (fillers) mund të përjetojnë ënjtje dhe inflamacion me një nga vaksinat e coronavirusit, vuri në dukje komiteti këshillues i Federatës Amerikane për Ushqimin dhe Barnat (FDA). Sipas komitetit, disa pjesëmarrës në provë, të cilët kanë pasur mbushës, kanë tashmë efekte anësore. Një dermatologe me bazë në Kaliforni tha […]

COVID-19: A mund të merrni imunitet nga një dozë vaksine?


[ad_1] Vaksinimi anti-Covid filloi në Mbretërinë e Bashkuar këtë muaj, pasi një grua 90-vjeçare nga Coventry u bë personi i parë që mori vaksinën Pfizer dy javë më parë. Doza e saj ishte administruar e para në botën perëndimore, por në atë kohë, ishte vetëm një injeksion fillestar. Punonjësit shëndetësorë administrojnë dy doza te marrësit […]

A ka prova se në të vërtetë vaksina anti-COVID shkakton infertilitet?


[ad_1] Vaksina Pfizer/BioNTech këtë javë filloi t’u jepet atyre që janë në rrezik nga coronavirusi në Mbretërinë e Bashkuar. Ndërkohë, platformat e rrjeteve sociale u përmbytën këtë javë me shqetësime në lidhje me një titull shqetësues që pretendonte se vaksina e coronavirusit nga Pfizer-BioNTech, mund të shkaktojë infertilitet te gratë. Por specialistët thonë se këto […]

Hoti tregon se po përgatisin masat për festat e fundvitit


[ad_1] Kryeministri i Kosovës duke folur për gjendjen aktuale në vendin tonë, ka thënë se në dy javët e fundit, si rezultat i masave të vendosura është arritur që të ketë ulje të rasteve pozitvime me COVID-19. ndërsa ka shtuar se do të monitorojnë situatën dhe mbikëqyrin zbatimin e masave. Sipas tij, institucionet shëndetësore do […]

A mund të merrni vaksinën anti-Covid Vetëm po të merrni hollues të gjakut?


[ad_1] Vaksina anti-Covid gjeti marrësit e saj të parë në Mbretërinë e Bashkuar dje, ndërsa qeveria vazhdoi me planet për të vaksinuar personat me rrezik të shtuar infektimi. Shumë nga këta njerëz kanë probleme shëndetësore para-ekzistuese dhe mund të ndjehen të frikësuar për marrjen e vaksinës kur janë tashmë në mjekim. A mund të merrni […]

Priten pak pasoja nevgative dhe efekte anësore nga vaksina anti-Covid


[ad_1] Britania e Madhe ka miratuar vaksinën antiCOVID-19 dhe vaksinimi do të fillojë javën e ardhshme, ndërsa vendet e Bashkimit Evropian do të duhet të presin. Agjencia Evropiane e Barnave do të marrë një vendim më 29 dhjetor Në qoftë se do të japë ‘dritën jeshile’ për vaksinat e para, pasi kërkohet një konfirmim zyrtar […]

Lajm i madh: Vaksina anti-Covid mund të fillojë të shpërndahet brenda muajit dhjetor


[ad_1] Bashkëthemeluesi i kompanisë BioNTech, Ugur Sahin, tha të enjten se vaksina kundër COVID-19 të cilën po e zhvillojnë në bashkëpunim me Pfizer mund të dalë në përdorim para vitit të ri në SHBA dhe Evropë. “Ne jemi duke punuar me shpejtësi të madhe,” i tha ai AFP-së në një intervistë përmes platformës Zoom. Sahin […]

Pas shqetësimit të përcjellë në Saranda Web, vjen reagimi i Sektorit të Kulturës Kombëtare Sarandë


[ad_1] Pas shqetësimit të përcjellë në Saranda Web nga një prej prej vizitorëve të Kalasë së Borshit, ka qenë i menjëhershëm reagimi i Sektorit të Kulturës Kombëtare Sarandë.VIDEO   Previous articleMilva Ekonomi: Qeveria ka paguar për të siguruar 1.400.000 vaksina anti-COVID [ad_2]

ENIGMA/ Zbluholen në Sarandë 2 automjete të mbytura në det


[ad_1] Zhytësit e Spiranca Diving Center kanë zbuluar në ujërat e detit në Sarandë 2 automjete.Mbetet enigmë arsyet dhe koha e mbytjes së këtyre automjeteve në det. VIDEO Previous articleBujar Leskaj takim në PD Sarandë: Jeni në opozitë, të sillemi si opozitarë Next articleMilva Ekonomi: Qeveria ka paguar për të siguruar 1.400.000 vaksina anti-COVID [ad_2]

Milva Ekonomi: Qeveria ka paguar për të siguruar 1.400.000 vaksina anti-COVID


[ad_1] Kryetarja e Komisionit të Ekonomisë Milva Ekonomi ka deklaruar në Repolitix se qeveria ka siguruar 1.400.000 vaksina për qytetarët për qytetarët.“Shëndetësia në këtë vitin 2021 është sektori që ka përfituar rritjen më të madhe. U rrit me 23.3% krahasuar me vitin e kaluar., shtresat janë bërë në një sasi fondesh prej 16.6 miliardë lekë, […]

COVID-19/ Gati dhe një vaksinë tjetër në dhjetor, dhjetë herë me i lirë se Pfizer


[ad_1] Të gjithë shpresojnë se do të jetë vaksina ajo që do t’i japë fund makthit që ka shkaktuar në të gjithë globin COVID-19.  Dhjetëra miliona vaksina të prodhuara në Britani mund të jenë prodhuar deri në dhjetor.Sipas asaj që shkruan Dailymail drejtuesi i testimeve të kryera mbi vaksinën e Universitetit te Oksfordit dhe AstraZeneca-s, Profesor Andrew […]

Pfizer jep lajmin fantastik: Vaksina anti-COVID 19 është 90 % efektive


[ad_1] Prodhuesi i ilaçeve Pfizer tha të hënën se vaksina e tij kundër koronavirusit ka  treguar rezultat pozitiv duke thënë se ajo është më shumë se 90% efektive një efikasitet shumë më i mirë se sa pritej të ndodhte. E ashtuquajtura analizë e përkohshme shqyrtoi 94 rastet e para të konfirmuara me COVID-19, ku më […]

Jemi tepër të kënaqur me draft buxhetin e vitit 2021


[ad_1] Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti tha se është tepër i kënaqur me këtë draft buxhet që e kthen ekonominë pak më mirë se viti 2019 i cili sipas tij ishte vit i zakonshëm i zhvillimeve ekonomike dhe fiskale. “Është dakordu ky buxhet me Fondin Monetar Ndërkombëtar dhe kjo është shumë e rëndësishme për qëndrueshmërinë […]