100 milionë amerikanë plotësisht të vaksinuar


[ad_1] Shtëpia e Bardhë tha të premten se 100 milionë amerikanë tani janë plotësisht të vaksinuar kundër COVID-19, gati dyfishi i 55 milionë vaksinimeve që ishin realizuar deri një muaj më parë. Koordinatori i Shtëpisë së Bardhë për pandeminë e COVID-19, Jeff Zients e quajti “moment historik” arritjen e këtij numri në një konferencë shtypi […]

Pse ka mungesë të oksigjenit mjekësor?


[ad_1] Vështirësia në frymëmarrje është një nga simptomat më të rënda të sëmundjes COVID-19. Po të shikojmë fotografitë nga spitalet në Indi dhe anembanë botës, ku shihen njerëz që presin në radhë të gjata për të siguruar bombola të oksigjenit, atëherë kuptohet se furnizimet me oksigjen mjekësor s’ janë aspak të lehta kudo në botë. […]

Franca bëhet vendi i katërt evropian që regjistron 100,000 vdekje nga COVID-19


[ad_1] Franca pritet të enjten të kalojë një “moment historik të zymtë”, duke shënuar 100,000 vdekje të shkaktuara nga COVID-19. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, rreth 297 viktima u regjistruan të mërkurën në vend, duke e çuar totalin në 99,805. Gjatë javës së kaluar, mesatarisht 293 njerëz humbën jetën çdo ditë nga virusi. Franca […]

Çfarë i ndodh trupit në 30 ditët e Ramazanit


[ad_1] Në Ramazan, myslimanët agjërojnë çdo ditë nga mëngjesi deri në mbremje një muaj të tërë.Më poshtë do të paraqiten disa informacione interesante në lidhje me atë që ndodh në trupin tuaj gjatë këtyre 30 ditëve të Ramazanit. Ndryshimi në Fazën 1 (Dita 1, Dita 2) Në ditën e parë të agjërimit, niveli i sheqerit […]

Telefoni shkaktar i sëmundjeve psiqike dhe fiziologjike


[ad_1] Shkruan: Prof.Dr.Halil Krasniqi Shumë njerëz s’ paramendojnë një jetë pa celular. Mbi pesë miliardë njerëz në të tërë botën kanë një celular, i cili përbën dy të tretat e popullsisë së botës. Në Gjermani, norma është edhe më e lartë me 93 për qind. Numri i kontratave aktive të telefonisë mobile madje tejkalon qartë […]

Japonia ka frikë se variantet po çojnë drejt valës së katërt të COVID-19


[ad_1] Autoritetet shëndetësore japoneze janë të shqetësuar se variantet e coronavirusit po çojnë drejt një vale të katërt të pandemisë, me vetëm 109 ditë të mbetura deri në Lojërat Olimpike të Tokios. Variantet duket se janë më infektive dhe mund të jenë rezistente ndaj vaksinave, të cilat akoma s’ janë gjerësisht të disponueshme në Japoni, […]

Gjermani, të vaksinuarit së shpejti do të kenë më shumë liri


[ad_1] Sipas planeve të ministrit gjerman të Shëndetësisë, Jens Spahn (CDU) kush është i vaksinuar ndaj virusit Corona, së shpejti do të ketë më shumë liri. “Kush është plotësisht i vaksinuar, mund të trajtohet në të ardhmen, si dikush që është testuar negativisht”, u shpreh Spahn në fundjavë për gazetën gjermane të së dielës, „Bild […]

Infeksionet ditore me COVID, të larta


[ad_1] ndërsa vazhdon fushata e vaksinimit në Shtetet të Bashkuara kundër COVID-19, nivelet ditore të infeksionit mbeten të larta. Anthony Fauci, këshilltari kryesor i Shtëpisë së Bardhë për pandeminë, shprehu shqetësim të dielën se kjo mund të jetë rezultat i heqjes së disa kufizimeve shumë herët nga disa shtete – veçanërisht në periudhën e pushimeve […]

OBSH, thirrje për dhurim vaksinash për vendet e varfëra


[ad_1] Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar të dhurojë vaksina të COVID-19 për vendet me të ardhura më të ulëta, duke përmendur nevojën urgjente për 10 milionë doza për një program të shpërndarjes së vaksinave të mbështetur nga OBSH-ja. “COVAX është gati të shpërndajë, por ne s’ mund të […]

Gjermani, vala e radhës e COVID-19 mund të jetë më e keqe se kulmi i fundit


[ad_1] Gjermania do të përballet me një valë të re të COVID-19 në javët e ardhshme, që mund të jetë më e keqe se kulmi i fundit i infektimeve që dëshmoi vendi në dhjetor, sipas Institutit “Robert Koch” (RKI) për Kontrollin e Sëmundjes. “Trendi aktual tregon se numri i rasteve ka të ngjarë të jetë […]

Fitoi 7 milionë dollarë me vetëm një intervistë. Cili është sekreti i Oprah Winfrey?


[ad_1] Intervista e Dukës dhe Dukeshës së Sussex, Harry dhe Meghan, me yllin e televizionit në Amerikë Oprah Winfrey, mesa duket do të komentohet edhe për shumë vite të tjera. akoma s’ është e qartë se kush do të preket nga rezultati i intervistës, por një gjë është e sigurt; fituese është Oprah! Sipas raporteve […]

Variantet e reja të COVID-19: Rritet ndjeshëm numri i infektimeve në Evropë


[ad_1] Vendet e Evropës Qendrore kanë paralajmëruar për një rritje të COVID-19 të premten për shkak të zbulimit të varianteve të reja. Rajoni, i cili përfshin vende të tilla si Republika Çeke, Hungaria, Polonia dhe Sllovakia filloi të goditej rëndë kur vala e dytë e infeksionit u shpalos në të tërë kontinentin e vjetër. Të […]

Zymrie Dakaj nga Caraviku i Klinës vuan nga leukemia akute, familjarët kërkojnë ndihmë për shërimin e saj


[ad_1] Zymrie Dakaj nga Caraviku i Klinës, është diagnostikuar me Leukemi Akute dhe shërimi i saj është i pamundur në Kosovë. Ajo tashmë është dërguar në Turqi për shërim por shuma e kërkuar nga spitali atje prej 200 mijë eurove është e pa përballueshme për familjen. prandaj kërkohet ndihma e secilit që ka mundësi të […]

Pandemia ka bërë që të reduktohen kërkimet kundër kancerit


[ad_1] Në listën e dëmeve që ka shkaktuar pandemia e Covid-19, shtoni edhe një viktimë tjetër: kërkimet për kancerin. Sipas një studimi të publikuar në JAMA Network Open, është gjetur se gjatë valës së parë të pandemisë, kërkimet për kancerin kanë rënë deri në 60 përqind, transmeton portal arbresh.info. Autorja e studimit, Elizabeth Lamont, drejtoreshë […]

Gjirokastra, Shkodra e Lezha, qarqet më të goditura nga Covid-19


[ad_1] Gjirokastra, Shkodra dhe Lezha rezultojnë qarqet që në vitin 2020 kanë pasur rritjen më të lartë të fataliteteve shtesë, në raport me popullsinë përkatëse, duke marrë dhe goditjen më të madhe nga Covid-19. Sipas të dhënave zyrtare nga Gjendja Civile, nga rreth 6 mijë vdekje shtesë që u regjistruan në 2020-n në krahasim me […]

Mohonte ekzistencën e koronavirusit, konspiracionisti i njohur infektohet me COVID. Thoshte mos u testoni, por për vete testin e bëri


[ad_1] Alfred Cako i njohur si konspiracionist është infektuar me Covid. Cako është një nga personat që ka mohuar ekzistencën e virusit madje për vaksinën është shprehur se është një formë eutanazie për të ulur numrin e popullsisë në botë. Në daljet e tij televizive ai është shprehur se koronavirusi është një plan për të […]

Raporti i OKB: Situata Me Menaxhimin e Varfërisë Në Vitin e Dytë Të Pandemisë


[ad_1] Kriza e Covid-19 ka sjellë varfëri në shumë qytetarë evropianë. Njerëzit në situata ekonomike të vështira kanë kaluar edhe në vështirësi më të mëdha. Ky është rasti i Raymond Jacquet. Më parë ai ishte librashitës dhe tani merr një pension të vogël. Në mënyrë që të plotësonte nevojat e tij, shkonte në tregjet e […]

Pandemia Muaj Pas Muaji – Evropa Në Listën E Zonave Me Rritjen Më Të Lartë


[ad_1] Pandemia e Covid-19 po rezulton me pasoja të rënda lidhur me fatalitetet që ajo ka shkaktuar në vend, e përkeqësuar sidomos në dy muajt e fundit të vitit, ku ritmet e rritjes kanë qenë më të lartat në Europë. Të dhënat e mëparshme të publikuara nga Monitor, sipas informacionit zyrtar nga Drejtoria e Gjendjes […]

Shpresa Për Një Vit Më Të Mirë – Flasin specialistët Për Ndryshimet Që Priten


[ad_1] Me kusht që viti 2020 na mësoi një gjë, është se në këtë situatë, parashikimet bëhen tepër të vështira. Por, siç ka treguar historia, njerëzimi ia ka dalë të ngrihet pas çdo krize, madje edhe më i fortë se më parë Një 2020 me një kryq sipër ishte kopertina e pak javëve më parë […]

Rimëkëmbja e Europës Në Rrezik – Vala e Re e Pandemisë Po Thellon Pasigurinë


[ad_1] Pandemia COVID-19 shkaktoi një krizë ekonomike, me një ashpërsi të jashtëzakonshme. Pas përçarjeve në gjysmën e parë të vitit 2020, faza fillestare e rimëkëmbjes ekonomike, e ndihmuar nga mbështetja e madhe politike, u materializua shpejt kur masat e kontrollit u lehtësuan në të tërë Europën, sipas Komisionit Europian. Në javët e fundit, rritja e […]

‘Shpërthimi’ i infeksionit COVID-19 në Bruksel


[ad_1] Stafi belg i krizave paralajmëroi për një rritje të numrit të personave të sapo infektuar në të gjithë vendin, dhe veçanërisht në Bruksel, ku sot ka një ngritje prej 94 për qind në krahasim me javën e mëparshme. “Kjo praktikisht do të thotë të dyfishosh numrin e të infektuarve në baza javore,” tha Qendra […]

Në Gjermani kërkohen infermierë vullnetarë


[ad_1] Se sa efektiv është një sistem shëndetësor, këtë ta teston menjëherë një situatë krize. Edhe në Gjermaninë e pasur dhe me një sistem shëndetësor ndër më cilësorët në botë, ekziston frika e kolapsit të sistemit shëndetësor, kjo jo për shkak të mungesës së mjeteve -por të burimeve njerëzore. Mungesa e infermierëve e kujdestarëve ka […]

Po vjen stuhia Filomena/ Moti i keq do godasë edhe Ballkanin


[ad_1] Spanja po përgatitet për ardhjen e stuhisë Filomena, që duhet të sjellë atje erëra polare dhe reshje të mëdha bore. Por ndërkohë, bora e ka mbuluar tashmë Madridin, duke habitur banorët e tij. Banorët e Madridit, thonë se në qytet s’ bie borë prej kohësh dhe kur bie, thjeshtë mbulon tokën për pak kohë. […]

Itali, 347 vdekje nga koronavirusi të dielën dhe mbi 14 mijë infeksione të reja


[ad_1] Italia njoftoi të dielën 347 vdekje të lidhura me koronavirusin nga 364 të shënuara ndonjë ditë më parë. Numri i infeksioneve ditore u rrit në 14,245 nga 11,831. Të shtunën u kryen rreth 102,974 teste, sipas zyrtarëve të lartë shëndetësor të atij vendi, kundrejt 67,174 të zhvilluara ndonjë ditë më parë. Që prej 21 […]

Dimri i Madh – specialistët kanë paralajmëruar se janari do të jetë muaji më i vështirë


[ad_1] Dimri, ndonëse erdhi me vonesë, po rezulton i ashpër, si për të kompensuar kohën që ia mori moti me diell. Po aq shpejt po përkeqësohen edhe zhvillimet në vend, duke paralajmëruar për muaj “të acartë”, deri sa dielli të fillojë të ngrohë sërish, për shqiptaret të mbyllur brenda kufijve e të izoluar si kurrë […]

Adnan Hyseni kërkon ndihmë për të riun Ibrahim Avdija i diagnostikuar me tumor metastatik


[ad_1] Ibrahim Avdija nga Gjakova është diagnostikuar me tumor metastatik dhe ka nevojë për ndihmë që të trajtohet jashtë vendit, përkatësisht në Turqi. Për 24-vjeçarin, deri më tani të gjitha shpenzimet për sëmundjen e tij janë kryer nga familjarët dhe të afërmit e tij në Kosovë, por tani atij i duhet ndihma edhe e njerëzve […]

Grupi i specialistëve rekomandon miratimin e vaksinës Moderna


[ad_1] Një grup këshilltarësh të jashtëm të Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave (FDA) rekomandoi të enjten përdorimin emergjent të vaksinës së koronavirusit të kompanisë Moderna Inc në Shtetet e Bashkuara, duke ofruar efektivisht një mundësi të dytë për t’u mbrojtur nga COVID-19 për një vend të goditur rendë nga pandemia. Grupi i specialistëve ra […]

Evropa në bllokim para Krishtlindjes dhe Vitit të Ri


[ad_1] Një numër vendesh evropiane kanë vendosur masa të rrepta të kufizimeve para festës së Krishtlindjes, pa një rritjeje të numrit të të infektuarve. Holanda ka vendosur një bllokim pesë-javor, duke mbyllur dyqanet jo thelbësore, teatrot dhe palestrat. Gjermania, ndërkohë, nga data 15 dhjetor do të hyjë në një bllokim të rreptë pasi numri i […]

Mjekët: Vala e Tretë e Koronavirusit Pritet të Fillojë Pas Krishtlindjes


[ad_1] Pandemia e koronavirusit ka prekur të gjithë botën, por disa vende që dihet se kanë objektet më të mira të kujdesit shëndetësor krahasuar me vendet me të ardhura të ulëta ose të mesme gjithashtu ranë viktima. Një prej tyre është Britania e Madhe, e cila tani po shkon drejt valës së tretë të COVID-19, […]

Kërkohet ndihmë financiare për shërimin e polices Visare Hyseni, shoqata “Jetimat e Ballkanit” ofrojnë dy mijë euro


[ad_1] Familjarët e polices, Visare Hyseni, kanë kërkuar ndihmë finanicare për shërimin e saj, pasi kjo e fundit vuan nga leukemia akute. përmes donatorëve, shoqata “Jetimat e Ballkanit” ka ndihmuar me 2 mijë euro, transmeton Telegrafi. Lajmin e ka bërë të ditur vetë kryetari i kësaj shoqate, Halil Kastrati, duke apeluar te njerëzit e vullnetit […]

Efekti i Covid Në Popullsi – Cilat Janë Qytetet Më Të Goditura


[ad_1] Shkodra dhe Lezha rezultojnë qarqet që kanë pasur rritjen më të lartë të jetëve të humbura në raport me popullsinë përkatëse në tremujorin e tretë të këtij viti, në krahasim me korrik-shtator 2019. Pas tyre renditen Korça, Durrësi dhe Tirana. Të dhënat e përpunuara nga Monitor, bazuar mbi statistikat e INSTAT për vdekjet në […]

Ndalohen udhëtimet për festa, Italia merr masa kundër përhapjes së Covid


[ad_1] Italia të enjten njoftoi kufizime të udhëtimeve në shkallë kombëtare për festat e fundvitit me qëllim kufizimin e përhapjes së covid 19, në vendin evropian që është goditur i pari nga pandemia. Rregullat e reja, bashkë me ndalim qarkullimin dhe masat e tjera në fuqi, synojnë të reduktojnë qarkullimin në vend gjatë periudhës së […]

Merkel paralajmëron përballjen me valën e tretë të COVID-19 në Gjermani


[ad_1] Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, ka paralajmëruar se ky shtet mund të goditet nga vala e tretë e koronavorusit, Po qe se qytetarët s’ i respektojnë masat parandaluese. “Ne akoma duhet të jemi tepër, tepër të kujdesshëm gjatë dimrit. Përndryshe menjëherë do të përballemi me valën e tretë”, është shprehur Merkel, transmeton Klan Kosova. […]

Situata me COVID/ Erdogan njofton bllokim të plotë gjatë fundjavës


[ad_1] “Ora policore e përgjithshme do të zbatohet çdo natë gjatë javës nga ora 21 deri në orën 5”, njoftoi presidenti Regjep Taip Erdogan, duke shtuar se ora policore gjatë fundjavave do të zbatohet nga ora 21 të premten deri në orën 5 të hënën. Për të luftuar një valë të dytë të koronavirusit të […]

Sa vdekjeprurës është koronavirusi?


[ad_1] Në Gjermani numri i vdekjeve si pasojë e infektimit me Corona ka arritur këto ditë shifra rekord. Por çfarë do të thotë rritja e numrit të vdekjeve? Dhe a po vdesin më shumë njerëz se në pranverë? Emisioni i Indoks: Numri i infektimeve të reja në Gjermani që nga fillimi i tetorit është rritur […]

Evropa regjistron 400,000 viktima me koronavirus


[ad_1] Evropa ka regjistruar mbi 400,000 viktima me koronavirus, prej kur ka shpërthyer pandemia, ndërkohë që disa pjesë të kontinentit kanë nisur të lirohen nga kufizimet apo masat e izolimit. Tetë muaj prej kur është shpallur pandemia, autoritetet evropiane kanë konfirmuar 400,949 viktima me koronavirus, bazuar në Qendrën Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve. […]

Evropa regjistron 400,000 viktima me coronavirus


[ad_1] Evropa ka regjistruar mbi 400,000 viktima me coronavirus, prej kur ka shpërthyer pandemia, ndërkohë që disa pjesë të kontinentit kanë nisur të lirohen nga kufizimet apo masat e izolimit. Tetë muaj prej kur është shpallur pandemia, autoritetet evropiane kanë konfirmuar 400,949 viktima me coronavirus, bazuar në Qendrën Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve. […]

Evropa shënon mbi 400 mijë viktima nga koronavirusi


[ad_1] Evropa ka regjistruar mbi 400,000 viktima me koronavirus, prej kur ka shpërthyer pandemia, ndërkohë që disa pjesë të kontinentit kanë nisur të lirohen nga kufizimet apo masat e izolimit. Tetë muaj prej kur është shpallur pandemia, autoritetet evropiane kanë konfirmuar 400,949 viktima me koronavirus, bazuar në Qendrën Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve. […]

Parashikon Ramush Tahiri: Po qe se shkohet tani në zgjedhje VV-ja dhe LDK-ja mbajnë të njëjtin rezultat, PDK-ja rritet!


[ad_1] Njohësi i çështjeve politike, Ramush Tahiri, në një prononcim për “Gazeta Blic” ka analizuar situatën e trazuar politike në të cilën po kalon vendi. Tahiri thekson se Albin Kurti po përdor dy standarte pasi në kohën sa ishte Kryeministër s’ kërkonte rrëzimin e qeverisë meqë vendi ishte në pandemi, ndërsa tani po bën të […]

Ahmeti për “Prishtina Parking”: Mospagesa rezulton në bllokim të veturës dhe dënim 25 euro


[ad_1] Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka dhënë detaje të reja rreth “Prishtina Paking”, për të cilën tha se këtë javë përfundojnë trajnimet e 20 kontrollorëve të parë. Ahmeti ka njoftuar edhe për dy rrugë që do të zgjerohen. “Javën tjetër fillojmë me dy rrugë për tu zgjeruar pastaj në krejt qytetin. udhët […]

Vala e tretë e coronavirusit vjen pas Krishtlindjes, paralajmërojnë shkencëtarët


[ad_1] Pandemia e coronavirusit ka prekur të gjithë botën, por disa vende që dihet se kanë objektet më të mira të kujdesit shëndetësor krahasuar me vendet me të ardhura të ulëta ose të mesme gjithashtu ranë viktima Një prej tyre është Britania e Madhe, e cila tani po shkon drejt valës së tretë të COVID-19, […]

Pandemia ndërpret fluksin e punëtorëve nga Europa Juglindore drejt BE-së


[ad_1] Pandemia e koronavirusit po ndërpret fluksin e punëtorëve të Europës Juglindore në vendet e BE-së, duke kërcënuar ekonominë e rajonit dhe duke dëmtuar ndjeshëm standardet e jetesës. Elvir Tosiç, një punëtor ndërtimi 40-vjeçar nga kryeqyteti malazez i Podgoricës, është një nga qindra mijëra punëtorë të huaj nga Europa Juglindore që kanë humbur vendet e […]

Telekomi i Kosovës vazhdon t’ia paguajë 2 milionë euro në vit Monakos për kodin +377


[ad_1] Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi, ka deklaruar se Kosova akoma vazhdon të paguajë 2 milionë euro në vit për kodin e Monakos (+377) të përdorur nga Vala. Në një intervistë me Jeta Xharrën, ai ka deklaruar se kodi i Kosovës (+388) akoma s’ është duke u implementuar plotësisht. “Ne do ta përkrahim […]

Lajm i keq nga OBSH, paralajmërohet vala e tretë e koronavirusit


[ad_1] I dërguari special i OBSH-së për COVID-19 kritikon reagimin e Evropës ndaj pandemisë së Coronas, duke thënë se vendet s’ arritën të përfitonin nga një qetësi e rasteve në verë për t’u përgatitur për valën tjetër. I dërguari special i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për COVID-19 David Nabarro tha për Solothurner Zeitung në […]

Telekomi në krizë – probleme edhe me rrjetin e telekomunikimit


[ad_1]   Telekomi i Kosovës ka probleme të mëdha me rrjetin e telekomunikimit mbasi ka vite që s’ është bërë asnjë investim në mirëmbajte apo investime tjera, thotë për Radion Evropa e Lirë, Menduh Abazi, drejtor i departamentit për marrëdhënie me publikun në Telekomin e Kosovës. “Rrjeti i Telekomit është duke funksionuar me shumë telashe. […]

Bëni Kujdes, Vala e Dytë e Covid në Europë s’ Do Të Jetë e Fundit


[ad_1] Vala e dytë e epidemisë së COVID-19 që Evropa po përballet aktualisht padyshim s’ është e fundit dhe mund t’i trembemi disa valëve të njëpasnjëshme gjatë fundit të dimrit dhe pranverës së ardhshme, theksoi Këshilli Shkencor francez që këshillon qeverinë.  “andaj ka shumë muaj përpara nesh me një situatë jashtëzakonisht të vështirë”, theksoi organi […]

Shpend Ahmeti propozon mbylljen totale të vendit për një javë


[ad_1] Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka thënë se Kosova akoma s’ e ka kaluar valën e parë të coronavirusit. “Po quhet vala e dytë, s’ mund të jetë valë e dytë pa përfunduar vala e parë. s’ ka përfunduar vala e partë dhe tani kemi një përhapje dhe Prishtinë prinë me numra. […]

Ahmeti propozon mbylljen totale të vendit për një javë


[ad_1] Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka vlerësuar se Kosova akoma s’ e ka kaluar valën e parë të koronavirusit. “Po quhet vala e dytë, s’ mund të jetë valë e dytë pa përfunduar vala e parë. s’ ka përfunduar vala e partë dhe tani kemi një përhapje dhe Prishtinë prinë me numra. […]

Ahmeti: s’ kam kundërshtuar masat e Qeverisë, kundërshtoj masat qesharake


[ad_1] Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, konsideron se shteti i Kosovës akoma s’ e ka kaluar valën e parë të virusit korona. “Po quhet vala e dytë, s’ mund të jetë valë e dytë pa përfunduar vala e parë. s’ ka përfunduar vala e partë dhe tani kemi një përhapje dhe Prishtinë prinë […]

“Vala e dytë e COVID-19 duhet luftuar pa vaksina”


[ad_1] Vaksinat s’ do të arrijnë në kohë për të luftuar valën e dytë të pandemisë së COVID-19 dhe shumë vende do të duhet të vazhdojnë ta përballojnë atë pa vaksina, paralajmëroi sot kreu i OBSH-së për Situatat e Urgjencës, Michael Ryan. “Unë mendoj se do të duhen të paktën katër deri në gjashtë muaj […]

Franca përballë valës së dytë me COVID-19


[ad_1] Stafi mjekësor në pavionin e kujdesit intensiv në një spital të Francës, që trajton pacientë me COVID-19, thotë se vala e dytë e infektimeve me koronavirus është shumë më e menaxhueshme se e para. Ata thonë se pasi virusi goditi rëndë në fillim të vitit, ata kanë mësuar më shumë se si të trajtojnë […]

Kosova, i vetmi vend në botë që po përballet me valën e tretë të pandemisë


[ad_1] Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu tha se qeveria në krye me Albin Kurtin dhe ajo me kryeministrin Avdullah Hoti s’ kanë menaxhuar mirë me pandeminë, por edhe kanë përfituar nga situata. “Pandemia COVID-19 lëre që s’ u menaxhua si duhet por ajo u shfrytëzua që pushtetarët e rinj të bëjnë biznes, me zhvatë buxhetin […]

Në Kanada mbi 300.000 raste me COVID-19


[ad_1]  Kanadaja, mes valës së dytë të pandemisë së COVID-19, kaloi pragun e 300.000 rasteve dhe 11.000 të vdekurve, sipas shifrave zyrtare. Kanadaja ka regjistruar 301.332 infektime që prej fillimit të pandemisë në vend, në mes të marsit dhe 11.007 të vdekur, sipas shifrave të raportuara nga stacionet televizive  Radio-Canada dhe CTV. Një vend me […]

Vrasja e Donjeta Pajazitajt, dëshmitari deklarohet lidhur me incizimin e kamerave të sigurisë


[ad_1] Vrasja e Donjeta Pajazitajt, dëshmitari deklarohet lidhur me incizimin e kamerave të sigurisë Në gjykimin ndaj Naser Pajazitajt, në seancën e së hënës, ka vazhduar dëgjimi i dëshmitarit Qendrim Jusaj. Naser Pajazitaj po akuzohet për vrasjen e tani të ndjerës, Donjeta Pajazitaj. Lidhur me këtë rast, dëshmitarit Jusaj i është ofruar në shikim video […]

Pandemia ka pamundësuar punën normale të Ansamblit ‘Shota’


[ad_1] Pandemia e Coronavirusit ka pamundësuar zhvillimin normal të  funksionimit të Ansamblit Shtetëror të Këngëve dhe Valleve, “Shota”. Infektimet brenda stafit dhe kufizimet e vëna nga institucionet për parandalimin e pandemisë kanë pamundësuar realizmin e repertorit sipas planifikimeve të bëra në fillim të vitit. deri më tani, “Shota” është  detyruar të anulojë koncertin tradicional të […]

Armenia dhe Azerbejxhani i japin fund konfliktit 30-vjeçar, çfarë parasheh marrëveshja


[ad_1] Armenia, Azerbajxhani dhe Rusia nënshkruan një marrëveshje të martën e kaluar për t’i dhënë fund gjashtë javëve të luftimeve të ashpra në Nagorno-Karabakh, marrëveshje kjo të cilën kryeministri Armen Nikol Pashinyan, me anë të një postimi emocional në llogarinë e tij në Facebook, e përshkroi si “të padëshirueshme dhe të dhimbshme” Më 7 nëntor, […]

Në Prishtinë mbi 10 mijë testime për COVID-19, komunat e tjera me mesatare prej 100 në ditë


[ad_1] Prishtina është komuna që ka pasur më së shumti raste pozitive gjatë asaj që po cilësohet si vala e dytë e Covidit. Kryeqyteti ka kryesuar për nga numri i rasteve pozitive, por edhe me testime të bëra. Vetëm gjatë dy javëve të fundit më shumë se 12 mijë persona janë testuar, ku mbi 2 […]

Shpërthen koronavirusi te Shërbimi Sekret në SHBA, rezultojnë pozitivë mbi 130 oficerë


[ad_1] Më shumë se 130 oficerë të Shërbimit Sekret të Shteteve të Bashkuara kanë rezultuar pozitivë me koronavirusin ose kanë qenë në kontakt të ngushtë me kolegët e infektuar, njoftoi gazeta “The Washington Post”. Raporti, i botuar të premten, iu atribua tre personave “me njohuri për stafin e agjencisë”. Oficerët e Shërbimit Sekret, të cilët, […]

Japonia po përballet me një valë tjetër të coronavirusit, por “kjo valë e tretë” është shumë më ndryshe


[ad_1] Një valë tjetër e COVID-19 duket se po merr vrull në Japoni, por një numër i madh i rasteve asimptomatike krahasuar me shpërthimet dhe transmetimet e mëparshme që ndodhin në familje dhe vendet e punës po i detyrojnë zyrtarët të rishikojnë mënyrën se si ata të gjurmojnë infeksionet e grupeve dhe është duke forcuar […]

KEDS ka planifikuar punime në rrjet, këto janë lokalitetet që do të kenë ndërprerje të rrymës


[ad_1] Kompania KEDS ka paraparë punime edhe për ditën e nesërme (13 nëntor) dhe për këtë arsye në disa lokalitete të vendit do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike. Ky është progragimi sipas rajoneve të Kosovës: Rajoni i Prishtinës Punime në projekte investive Data e punimit: 13-11-2020 1. Në NS 110/10kV Prishtina 5  do të […]

LVV refuzon thirrjen e PDK-së për mospjesëmarrje në punimet e Kuvendit


[ad_1] Partia më e madhe opozitare në Kosovë, Lëvizja Vetëvendosje, e cilëson “të pasinqertë dhe të pakuptimtë” thirrjen e partisë tjetër opozitare, Partisë Demokratike të Kosovës, që ato të mos marrin pjesë për një javë në punimet e kuvendit, për shkak të zhvillimeve të fundit. Abelard Tahiri, deputet i PDK-së, i bëri thirrje sot LVV-së […]

Paralajmërohet ulja e pagave në Telekomin e Kosovës


[ad_1] Qeveria e Kosovës ka paralajmëruar se mund të ketë nivelizim të pagave për punëtorët e Telekomit të Kosovës. Besnik Krasniqi, udhëheqës i Njësisë për politika dhe monitorimin e ndërmarrjeve publike në Ministrinë e Ekonomisë dhe Ambientit, në një bisedë për Radion Evropa e Lirë, shprehet se shuma e përgjithshme e mjeteve […]

Ndërruan jetë katër pacientë në Repartin Infektiv të Shtipit


[ad_1] Katër pacientë humbën jetën në Repartin Infektiv në Spitalin Klinik të Shtipit. Drejtori i Spitalit Klinik, Alen Gjorgjiev për MIA-n tha se nga virusi korona kanë humbur jetën tre pacientë, prej të cilëve një 52-vjeçar nga Koçani dhe edhe dy persona të tjerë të moshës 68 dhe 71 vjeçare nga rajoni i Radovishit, ndërsa […]

Masat anti Covid/ Manastirliu shpjegon afatin e zgjatjes së tyre. Administrata në shtëpi


[ad_1] Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka bërë me dije se kufizi do të zgjasë deri më datë 2 dhjetor. Ai tha se administrata do të punojë online.“Masa të një niveli me intensistet mesatar. Qytetarët presin më shumë informacion, të dinë çfarë do bëhet më vonë a do të kemi kufizime si dpo të jetë […]

Mbi 300,000 persona të vdekur me koronavirus në Evropë


[ad_1] Në Evropë është tejkaluar shifra e 300,000 të vdekurve nga sëmundja COVID-19, që shkakton koronavirusi, teksa shtetet nga Rusia e deri tek Italia, kanë regjistruar rekord të personave të infektuar brenda një dite. I gjithë kontinenti evropian tani pothuajse ka rikthyer kufizimet në lëvizje, me qëllim të frenimit të pandemisë. Organizata Botërore e Shëndetësisë […]

22 të prekur te skuadra e njohur zvicerane, kërkohet pezullimi i dy ndeshjeve të ardhshme


[ad_1] Një tronditje prej vërteti ka pësuar skuadra e njohur zvicerane Sion. Plotë 22 raste janë konfirmuar gjithsej nga vetë klubi, që tashmë ka kërkuar edhe pezullimin e dy ndeshjeve të ardhshme, përcjell GazetaBlic. Sipas komunikatës së orëve të vona tëmbrëmjes së kaluar, klubi njoftoi se mga 45 mostra të marra, thuajse […]

​Vala e dytë e COVID-19 në Evropë s’ do të jetë e fundit


[ad_1] Vala e dytë e epidemisë së COVID-19 që Evropa po përballet aktualisht padyshim s’ është e fundit dhe mund t’i trembemi disa valëve të njëpasnjëshme gjatë fundit të dimrit dhe pranverës së ardhshme, theksoi Këshilli Shkencor francez që këshillon qeverinë. “andaj ka shumë muaj përpara nesh me një situatë jashtëzakonisht të vështirë”, theksoi organi […]

Shifra alarmante të rasteve aktive me Covid-19 në Kosovë, cilat janë rezultatet e vendeve të rajonit


[ad_1] Vala e dytë e koronavirusit të ri ka filluar në gjithë kontinentin europian, ndërkohë shumë shtete kanë filluar të marrin masa të reja për të luftuar shpërndarjen e virusit. Kosova prej të hënës do të fillojë masat e reja të prezantuara nga Qeveria e re. Edhe vendet tjera të rajonit kanë filluar me masa. […]

Zëdhënësi i Erdoganit infektohet nga koronavirusi


[ad_1] Edhe pse numri i të infektuarve nga pandemia është në rritje në të gjithë Kosovën, komuna e Ferizajt vazhdon të jetë një nga komunat me numër më të vogël të të prekurve me virusin Covid-19, megjithëse në fillim të pandemisë ishte një nga komunat lidere sa i përket numrit të rasteve me koronavirus. Kryetari […]

​Katër nxënës dhe dy mësimdhënës me Covid-19 në Ferizaj


[ad_1] Edhe pse numri i të infektuarve nga pandemia është në rritje në të gjithë Kosovën, komuna e Ferizajt vazhdon të jetë një nga komunat me numër më të vogël të të prekurve me virusin Covid-19, megjithëse në fillim të pandemisë ishte një nga komunat lidere sa i përket numrit të rasteve me koronavirus. Kryetari […]

Flet kryeministri: Situatën me pandeminë e kemi nën kontroll


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, tha se situata me pandeminë vazhdon të mbetet nën kontroll dhe se në Kosovë ka shumë më pak të infektuar në krahasim me rajonin dhe Evropën. Hoti me anë të një postimi në Facebook tha se duhet që qytetarët të vazhdojnë ta mbajnë maskën e distancën, në mënyrë që […]

Kosova s’ është e përgatitur për valën e dytë të koronavirusit sipas deputetëve


[ad_1] Ndonëse numri i të prekurve me Covid-19, ka filluar të rritet në të gjitha vendet e botës, por edhe në Kosovë ka filluar e ashtuquajtura vala e dytë e pandemisë, disa deputetë të Kuvendit po e konsiderojnë se vendi ynë s’ është i përgatitur për këtë valë. Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët […]

A po shkohet përsëri drejt një karantine totale?


[ad_1] Duket se s’ ka të ndalur vala e dytë e koronavirusit, pavarësisht një pakete rregullash të reja të dizajnuara për ta bërë pikërisht atë. Shkalla e infeksionit po rritet me shpejtësi, me vlerësime që sugjerojnë se deri në 100,000 njerëz në ditë mund të jenë duke kapur virusin. Franca ka pranuar që qasja e […]

Si përfunduan Trepça dhe Telekomi i Kosovës me llogari të bllokuara?


[ad_1] Dy kompanitë më të mëdha në Kosovë, Telekomi dhe Trepça, gjatë kësaj jave kanë përfunduar me llogari bankare të bllokuara, për shkak të borxheve të akumuluara ndër vite. Telekomi i Kosovës i ka borxh mbi 25 milionë euro kompanisë Z-Mobile për shkak të mospërmbushjes së një kontrate nga ana e Telekomit. në këto e sipër, ndërmarrja […]

Sekretari i Bordit të AKP-së: s’ kam pasur kurrë presion për privatizimin


[ad_1] Sekretar i Bordit të Agjencisë Kosovare për Privatizim, Arben Limani ka larguar përgjegjësitë nga vetja për gjitha privatizimet që kanë ndodhur në vend. Ai gjatë raportimit në Komisionin Hetimor për procesin e Privatizimit, tha se roli i sekretariatit brenda AKP-së, është teknik dhe se gjitha vendimet merren nga bordi i drejtorëve. Ndërkohë theksoi se […]

Sindikata e Telekomit thotë se ka filluar tërheqja e parave nga ana e “Z-Mobile”


[ad_1] Federata Sindikale së Pavarur të PTK-së ka njoftuar se kompanisë janë duke iu tërhequr të holla nga xhirollogaria e Telekomit nga ,siç thonë ata, kompania e Blerim Devollit, “Z-Mobile”. “FSP-PTK ju njofton se, prej orës 15h ka filluar tërheqja e mjeteve nga xhirollogaria e Telekomit prej zhvatësit, kriminelit dhe oligarkut Blerim Devolli dhe përmbaruesit […]

Coronavirusi pëson mutacion, një lloj i ri tani po përhapet në të gjithë Evropën


[ad_1] Një verison i ri i coronavirusit që ka origjinën  nga punëtorët spanjollë të bujqësisë është përhapur me shpejtësi në të gjithë Evropën që nga vera dhe tani llogaritet të jetë i pranishëm në shumicën e rasteve të reja, prej tyre më së shumti në Britaninë e Madhe, raporton Financial Times, duke cituar një studim […]

Lamih Balaj: Telekomi po goditet nga të gjitha anët që të dëmtohet sa më shumë


[ad_1] Lamih Balaj, nga Sindikata e Telekomit, në Interaktiv të KTV-së ka thënë se Telekomi po goditet nga të gjitha anët në mënyrë që të dëmtohet sa më shumë. Ai ka thënë se ndoshta është një lojë e Z-Mobile që t’ia marrë klientët e Valës, pasi është shumë pranë blerjes së Ipkos. “Unë dhe bashkëpunëtorët […]

Zbulohet lloji i ri i coronavirusit në Evropë, përhapet shumë shpejtë – ka “lindur” nga fermerët spanjollë


[ad_1] Një ekip ndërkombëtarë i shkencëtarëve kanë arritur të identifikojnë një lloj të ri të coronavirusit, i cili ka “rrënjët” në Spanjë, e i cili nga vera po përhapet nëpër Evropë. Besohet se burimi i infeksionit janë fermerët spanjollë, shkruan Financial Times. Shumica e të infektuarve me coronavirus në disa vende evropiane në të vërtetë […]

Coronavirusi pëson mutacion, një lloj i ri tani po përhapet në të tërë Evropën


[ad_1] Një version i ri i coronavirusit që ka origjinën nga punëtorët spanjollë të bujqësisë është përhapur me shpejtësi në të tërë Evropën që nga vera dhe tani llogaritet të jetë i pranishëm në shumicën e rasteve të reja, prej tyre më së shumti në Britaninë e Madhe, raporton Financial Times sot, duke cituar një […]

Cilat janë përfitimet e vajit të peshkut?


[ad_1] Meqenëse coronavirusi ndikon në sistemin e frymëmarrjes, marrja e masave parandaluese për të mbrojtur mushkëritë tuaja është thelbësore. Hulumtimet sugjerojnë që marrja e vajit të peshkut për shëndetin e mushkërive jo vetëm që mund të largojë problemet e mushkërive, por gjithashtu të ngadalësojë plakjen e organit jetësor. Çfarë thotë shkenca- Vaj peshku për shëndetin […]

Infektologu kosovar: Jo mbyllje por masa mbrojtëse, vala e dytë e Covidit ka filluar


[ad_1] Infektologu Ilir Tolaj, ka thënë se ka filluar vala e dytë e virusit Covid-19 edhe në vend. Ai ka thënë se meqenëse numri i rasteve me këtë virus po shtohet dita ditës, duhet të propozohen masa të pranueshme nga qytetarët për t’u mbrojtur nga ky virus. “Vet fakti i rritjes se numrit të rasteve […]

Komuna me potencial turizmi por me halle të varrezave e stacionit të autobusëve


[ad_1] Komuna e Junikut është një nga komunat me potencialin më të madh në Kosovë për të zhvilluar turizmin. Falë pozitës gjeografike, peisazheve natyrore si dhe kullave të vjetra historike kjo komunë mund të tërheq vizitorë e investime. Megjithatë, Juniku  akoma përballet me probleme infrastrukturore, përfshirë edhe mungesën e një stacioni modern për autobusët ndërurban. […]

Kelmendi: S’ka valë të dytë dhe të tretë, COVID-19 s’ do të largohet kurrë nga vendi ynë


[ad_1] Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës, Ramiz Kelmendi ka thënë se s’ do ketë valë të dytë dhe tretë të koronavirus, por që i njëjti, siç ka thënë ai, do të jetë i përhershëm, shkruan GazetaBlic. Në një postim në Facebook, Kelmendi ka theksuar se lakorja e të infektuarve me COVID-19 në Kosovë është duke […]

“Ditë të zeza po vijnë për Kosovën”, vendi rrezikon bllokadën e dytë pa plan të rimekëmbjes


[ad_1] Evropa është duke shkuar drejt mbylljes për shkak të shifrave rekorde të valës së dytë të pandemisë. Franca e Gjermania kanë njoftuar mbylljen totale. Mirëpo, vendet e zhvilluara kanë njoftuar edhe infuzionet financiare për sektorin privat për të parandaluar kolapsin që mund të shkaktojë karantinimi në valën e dytë të pandemisë. Bazuar në njoftimet […]

Rekord i zi në Maqedoninë e Veriut: 14 të vdekur dhe 870 të infektuar gjatë 24 orëve të fundit


[ad_1] Maqedonia e Veriut ka pasur një bilanc të rëndë në betejën me COVID-19 në 24 orët e fundit. 14 persona kanë ndërruar jetë ndërsa 870 raste të reja janë identifikuar të prekur nga coronavirus. Rastet e reja janë zbulua nga kryerja e 2 647 testeve, duke shënuar kështu një shifër të panjohur deri tani. […]

Hoti dhe Selmanaj dalin për të ngrënë sandwichin në një lokal të Prishtinës


[ad_1] Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti pasditen e sotme e ka shfrytëzuar që të haj një sandwich në njërin prej lokaleve të qytetit. me anë të disa fotove shihet edhe zëvendëskryeministri Driton Selmanaj, duke mbajtur në duar një sendviq, ushqim ky që e merr kryeministri në punë, për të cilin pati shumë komente. “Sot e […]

Hoti e Selmanaj në restorant për “sandviç”


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti së bashku me zëvendëskryeministrin, Driton Selamanaj kanë vizituar njërin nga restorantet në kryeqyet. Hoti me anë të një postimi në facebook ka thënë se gastronomia është dhe do të mbetet njëri nga sektorët më të prekur nga pandemia COVID-19. “Nga sot, kemi filluar të goditemi edhe më shumë nga […]

Me sandviç në dorë, Hoti e Selmanaj vizitojnë baret e Prishtinës


[ad_1] Kryeministri i Kosovës ka publikuar disa fotografi nga një prej bareve të Prishtinës. Ai thotë se ky vend është shembull i respektimit të masave anti-Covid. Hoti u bëri thirrje gastronomëve që t’i respektojnë në përpikmëri masat, përcjellë Gazeta Blic. Në fotografi shihej zëvendësi i tij, Driton Selmanaj me një sandviç në dorë. Deklarata e […]

Melburni i Australisë del nga izolimi pas gati katër muajsh


[ad_1] Australia njoftoi të hënën se qyteti i saj i dytë më i madh, Melburni, do të dalë nga izolimi për shkak të koronavirusit, pas gati katër muajsh. Kryeministri i shtetit Viktoria, Daniel Andrews, tha se nga mesnata e 27 tetorit, të gjitha dyqanet, restorantet, kafenetë dhe baret do të lejohen të hapen, pasi, të […]

Përgatitja e çajit të trendafilit të egër (VIDEO)


[ad_1] Në rubrikën e kuzhinës tek emisioni “Familja jonë” ka përgatitur Vala Pupovci. Ajo na ka treguar për ushqimet dhe pijet që forcojnë imunitetin në kohën e viruseve. “Të ushqyerit shëndetshëm është pjesa më e rëndësishme, një gjë e cila dallohet në studimet e fundit është që obeziteti është një faktor rreziku për personat të […]

Apeli refuzon ankesën e Telekomit, lë në fuqi vendimin në favor të Z-Mobile


[ad_1] Gjykata e Apelit ka refuzuar ankesën e avokatit Gazmend Nushi, përfaqësues i Telekomit në kontestin me Z-Mobile. Lajmin e ka konfirmuar avokati Gazmend Nushi. “Po, Apeli ka refuzuar ankesën e Telekomit por më shumë smund të prononcohem pa lejen e Telekomit”, tha avokati Nushi. Ankesa nga avokati Nushi ishte parashtruar ndaj vendimit të Gjykatës […]

Cilat janë tri sëmundjet që e kalojnë me vështirësi COVID-19?- tregon infektologu Izet Sadiku


[ad_1] Në emisionin “Familja jonë” në kanal10 të shtunën, u diskutua për fillimin e pandemisë COVID-19 deri në ditët e sotme, i ftuar për këtë temë ishte infektologu Izet Sadiku. Në klinikën infektive po trajtohen pacientë më së shumti nga Komuna e Prishtinës, në të cilën ka pacientë të cilët janë në gjendje të rëndë, […]

Vendi që s’ raportoi asnjë rast me COVID-19 që nga qershori


[ad_1] Zona e nxehtë e koronavirusit në Australi, ka raportuar zero raste pozitive, për herë të parë që nga qershori, herët a vonë pasi shteti njoftoi për vonimin e heqjes së kufizimeve për shkak të disa rasteve të reja në Melbourne. 5 milionë banorë të Melburnit, kryeqyteti i Victorias, kanë qenë nën masa strikte të […]

“Mos i vrisni gjyshërit tuaj duke u infektuar nga Coronaviusi”


[ad_1] Pas përhapjes së koronavirusit në Kosovë, zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë, Faik Hoti ka publikuar një artikull të gazetës prestigjioze “The Wall Street”, ku raportohet se si vala e dytë e koronavirusit në Evropë ka filluar të përhapet nga të rinjët tek të moshuarit. Hoti, me anë të një postimi në Facebook, tha se […]

Vala e dytë e pandemisë së coronavirusit ‘pushton’ Evropën


[ad_1] Në Gjermani po rriten tej mase infektimet, ndërsa  Çekia, Belgjika dhe Holanda janë kthyer ndërkohë në vatra të rrezikshme të pandemisë. Një vështrim mbi përhapjen me shpejtësi të virusit kudo në Evropë. Në fillim ishte kancelarja Merkel që u shpreh për një reduktim në minimum të kontakteve dhe heqjen dorë nga udhëtimet, e pas […]

Rekord i të infektuarve me COVID-19 brenda një dite në Francë


[ad_1] Franca po vazhdon të regjistrojë numra të lartë të të infektuarve me COVID-19. Gjatë 24 orëve atje, janë regjistuar 41 mijë raste të infektimeve, që njëkohësisht shënon numrin më të lartë të të prekurve që prej fillimit të pandemisë. Sipas mediave të huaja, transmeton Telegrafi, masat e ndërmarra pak ditë më pare në këtë […]

Evropa shënon mbi 200 mijë raste të reja me COVID-19 brenda ditës


[ad_1] Vala e dytë e koronavirusit në Evropë ka dyfishuar rastet e reja në dhjetë ditët e fundit. Sipas llogaritjeve të agjencisë Reuters, rajoni ka kaluar 200,000 raste të reja brenda një dite, për herë të parë më 22 tetor. Sipas Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në Evropë, numri i përgjithshëm i të […]

Plot befasi të shtunën në “Familja jonë”


[ad_1] Edhe këtë shtunë  “Familja jonë” do të jetë mysafire në shtëpitë tona me tema interesante dhe të ftuar të veçantë, më fillim nga ora 17:00 në Kanal 10. Në pjesën e parë të emisionit do të jetë i ftuar infektologu Izet Sadiku me të cilin do të diskutohet në lidhje me pandeminë COVID-19 dhe […]

Cilat do të jenë masat e reja ndaj Covid 19 në Austri?


[ad_1] Pas rritjes së lartë të infeksioneve me koronavirus në Austri, Qeveria austriake ka marrë masa të reja. E Mërkurë, 21 Tetor 2020 – 11:40 albinfo.at Qeveria austriake dhe kancelari Sebastian Kurz gjatë një konference për shtyp kanë bërë thirrje  që të bëhet gjithçka që është e mundur për të ulur numrin e të infektuarve. […]