Pas lajmit për infektimin me COVID-19 të Valdete Dakes, shpërthejnë komentet negative në drejtim të saj


Më herët u raportua se kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), Valdete Daka është infektuar me virusin Covid-19. Ndaj këtij lajmi reaguan disa komentues duke i dëshiruar vdekjen, shkruan Express. Valdete Daka është kthyer në target prej shumë përkrahësve të LVV-së e edhe prej zyrtarëve të partisë, pasi s’ u lejuan që kandidatët e […]

KQZ: Sipas të dhënave preliminare kanë votuar 46.90 për qind


“Jam e lumtur të deklaroj se sot Kosova tregoi shembull se si duhet të organizohen zgjedhjet pavarësisht sfidave të shumta”. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka mbajtur konferencë për medie, lidhur me daljen e qytetarëve në zgjedhje deri në ora 19:00. Sipas të dhënave preliminare nga 98.3% numri i qytetarëve të cilët kanë votuar është […]

Të hënën, Shpejtim Bulliqi merr detyrën e Kryetarit të Podujevës


Komisionit Qendror i Zgjedhjeve ka certifikuar rezultatet e zgjedhjeve të 29 nëntor që u mbajtën për kryetar të komunave të Podujevës dhe Mitrovicës së Veriut. Në një njoftim të KQZ-së thuhet se ndaj rezultateve s’ kishte asnjë ankesë. “Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shpalli rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të jashtëzakonshme për Kryetar të Komunës së Podujevës […]

Deputeti Arifi me pagë, edhe pse në burg


Në fund të nëntorit, Etem Arifi ka pranuar në llogarinë e tij pagën nga Kuvendi i Kosovës, pasi akoma vazhdon të jetë në listën e deputetëve, pavarësisht se aktualisht po vuan dënimin në burgim që nga 29 shtatori, në kohëzgjatje prej 1 viti e 3 muajsh. Nga Zyra e kryetares së Kuvendit, s’ iu përgjigjën […]

Përfundon seanca e Gjykatës Kushtetuese për votën e Etem Arifit, vendimi “në ditët në vijim”


Pas më shumë se katër orëve, ka përfunduar seanca dëgjimore e Gjykatës Kushtetuese për votën diskutabile të deputetit Etem Arifi ndaj qeverisë Hoti në Kuvendin e Kosovës. Gjyqtarët e Gjykatës Kushtetuese kanë dëgjuar argumentet e palëve të përfshira në këtë çështje. Më 3 qershor, vota për qeverinë e Kosovës nga Etem Arifi po kontestohet nga […]

Daka: Ne s’ mund të parandalojmë personat me akuza të kandidojnë për deputet


Valdete Daka, Kryetare e Këshillit Qëndror Zgjedhor (KQZ), pas pyetjeve të parashtruara nga gjykatësja e Gjykatës Kushtetuese, Gresa Cakaj-Nimani, në seancën publike që po mbahet nga kjo gjykatë, u shpreh se KQZ s’ është në gjendje t’i parandalojë personat me akuza të kandidojnë për deputetë. Daka iu është referuar rastit të Zafir Berishës, pas ankesave […]

Të enjtën pritet publikimi i rezultateve përfundimtare për Podujevë e Mitrovicë të Veriut


Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka mbajtur mbledhje, ndërsa kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka ka thënë se beson që të enjten do të shpallen rezultat përfundimtare të zgjedhjeve të mbajtura në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut. “Besoj që nesër fillon numërimi i votave me kusht, dhe rezultatet përfundimtare të dalin të enjten”, tha Daka. Ajo shtoi […]

E konfirmon KQZ: Shpejtim Bulliqi fitues i zgjedhjeve në Podujevë


Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka publikuar rezultatet preliminare në komunën e Podujevës. Fitues i zgjedhjeve në komunën e Podujevës sipas KQZ është Shpejtim Bulliqi me 51.64%. “Për komunën të Podujevës këto janë rezultatet preliminare Shpejtim Bulliq, kandidat i Vetëvendosjes 51.64 % , kandidati i LDK-së, Nexhmi Rudari 35.97% dhe kandidati i PDK-së, 12.40 %”, ka […]

Në Mitrovicë të Veriut votuan 39.14% e qytetarëve


Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka bërë të ditur pjesëmarrjen në votime të qytetarëve në Komunën e Podujevës dhe të Mitrovicës së Veriut, pas përfundimit të procesit zgjedhor. Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka bëri të ditur se procesi i sotëm zgjedhor është zhvilluar pa probleme. Sipas të dhënave të KQZ-së, në komunën e Mitrovicës së […]

KQZ tregon kur do të dalin rezultatet preliminare të zgjedhjeve në dy komunat


Kryetarja e Komisionit KQZ-së, Valdete Daka ka deklaruar se konferenca e radhës e tyre do të mbahet sapo të pranojnë rezultatet preliminare pas zgjedhjeve në komunën e Podujevës dhe asaj të Mitrovicës së Veriut. E pytur për kohën se kur pritet të dalin rezultatet preliminare, Daka tha se presin që ato të publikohen më së […]

Në Podujevë votuan 40.51% e qytetarëve


Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ), ka bërë të ditur pjesëmarrjen në votime të qytetarëve në Komunën e Podujevës dhe të Mitrovicës së Veriut, pas përfundimit të procesit zgjedhor. Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka bëri të ditur se procesi i sotmën zgjedhor është zhvilluar pa probleme. “Këtë e tregon më së miri edhe numri i vogël […]

Përplasje mes LDK-së e VV-së në zyrat e KQZ-së


Anëtarët e KQZ-së nga radhët e LDK-së dhe Vetëvendosjes janë përplasur verbalisht në konferencën për media në lidhje me zgjedhjet e parakohshme për kryetar të Komunës së Podujevës. Shkas për këtë ishte procesi i votimit në zgjedhjet e sotme për të parin e kësaj komune në të cilën garë e ngushtë pritet të zhvillohet ndërmjet […]

Tensione në konferencën e KQZ-së


Një situatë tensionuese ka qenë sot në konferencën për media të KQZ-së, në të cilën u tregua për mbarëvajtjen në zgjedhje në Podujevë dhe në Mitrovicë të Veriut. Në fund të konferencës, kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka, pyeti gazetarët nëse kanë ndonjë pyetje, por fjalën deshi ta marrë anëtari i KQZ-së nga radhët e LVV-së, […]

Fushë-Kosovë, arrestohet pasi kanosi policët


Ministri i Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, Agim Veliu i ka quajtur gënjeshtra dhe dezinformata pretendimet e Lëvizjes Vetëvendosje se vetura të MPB-së, po keqpërdoren për procesin e zgjedhjeve në këtë komunë. Veliu në një prononcim për KALLXO.com tha se veturat janë në shfrytëzim të KQZ-së. “Komenti im është që Vetëvendosja nga frika sigurisht […]

Ministri Agim Veliu deklarohet për veturat e MPB-së në Podujevë


Ministri i Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, Agim Veliu i ka quajtur gënjeshtra dhe dezinformata pretendimet e Lëvizjes Vetëvendosje se vetura të MPB-së, po keqpërdoren për procesin e zgjedhjeve në këtë komunë. Veliu në një prononcim për KALLXO.com tha se veturat janë në shfrytëzim të KQZ-së. “Komenti im është që Vetëvendosja nga frika sigurisht […]

Demantohet Vetëvendosje: Veturat zyrtare janë në përdorim të KQZ-së


Akuza e bërë nga Lëvizja Vetëvendosje, se ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, po i përdor veturat zyrtare për të bërë fushatë, është hedhur poshtë. Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka, ka konfirmuar se veturat zyrtare janë duke u përdorur nga Komisioni Qendror Zgjedhor. Ajo thotë se për shkak që KQZ s’ ka vetura të […]

KQZ tregon daljen votuesve në zgjedhje në dy komunat deri në orën 11:00


Kryetarja e KQZ-së Valdete Daka, në konferencën e dytë për media sot të këtij komisioni, ka thënë se deri në këto momente procesi zgjedhor në dy komunat, Podujevë dhe Mitrovicë e Veriut është duke u zhvilluar normalisht. “Ju njoftoj se deri në këto momente që po flasim, procesi zgjedhor në këto dy komuna është duke […]

Kjo është dalja në zgjedhje deri në ora 11:00, KQZ thotë se s’ ka pasur parregullësi deri tani


KQZ në konferencën për media të orës 11:30 ka treguar daljen në zgjedhje deri në orë 11:00 në komunën e Podujevës dhe atë të Mitrovicës së Veriut. Kryesuesja e KQZ, Valdete Daka ka thënë se s’ është raportuar për parregullësi deri tani, përcjellë Gazeta Blic. Daka fton qytetarët të dalin në zgjedhje por edhe të […]

Zemaj tregon se a do të hiqet ora policore të dielën


Masat ndaj COVID-19 do të vazhdojnë të jenë në fuqi, edhe pse të dielën janë zgjedhjet e  jashtëzakonshme në Podujevë dhe në Mitrovicën e Veriut. Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, kur është pyetur se a do të ketë të dielën orë policore, tha se do të dakordohen me Komisionin Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) por edhe […]

Zemaj i përgjigjet KQZ-së: s’ hiqet ora policore të dielën


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka bërë të ditur se ora policore do të vazhdojë të jetë e njëjtë edhe gjatë kësaj jave. Sipas tij, s’ do të ketë përjashtime as në ditën e diel, kur do të organizohen zgjedhjet për kryetar në Komunën e Podujevës dhe Mitrovicës së Veriut. “Asnjë masë lehtësuese s’ do […]

KQZ kërkon zgjatje të orarit të lëvizjes së lirë në ditën e zgjedhjeve në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut


Në mbledhjen e sotme të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), kryetarja Valdete Daka kërkoi që të zgjatet lëvizja e lirë e qytetarëve pas orës 19:00 në komunën e Podujevës dhe Mitrovicës së Veriut, në ditën e zgjedhjeve që mbahen të dielën. Daka ka deklaruar se për faktin së këto komuna ndodhen në zonën e kuqe, […]

Zemaj kërkon ndalimin e fushatës zgjedhore në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka takuar sot kryetaren e KQZ-së, Valdete Daka më të cilën kanë biseduar rreth mbajtjes së zgjedhjeve në Podujevë dhe në Mitrovicën e Veriut. Ai me anë të një postimi në Facebook, ka shkruar se si rezultat i gjendjes aktuale me COVID-19, konsiderojnë të ndalohen të gjitha tubimet publike për […]

Daka takohet me Shefin e Zyrës së BE-së, flasin për zgjedhjet e jashtëzakonshme


Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka priti në takim njoftues Shefin e Zyrës së BE-së dhe njëherit Përfaqësues i Posaçëm i BE-së, Tomáš Szunyog. “Kryetarja e KQZ-së, Daka i uroi detyrën e re dhe shprehu gatishmërinë për thellim të bashkëpunimit me qëllim të avancimit të proceseve zgjedhore në vendin tonë. Po ashtu, Daka […]

Thaçi takon Valdete Dakën, bisedojnë për zgjedhjet në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut


Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka takuar kryetaren e KQZ-së, Valdete Dakën, për të biseduar për zgjedhjet e jashtëzakonshme në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut. Presidenti Thaçi dhe kryetarja Daka kanë biseduar për mundësitë e organizimit të zgjedhjeve të jashtëzakonshme për Kryetar në Komunën e Podujevës dhe në Komunën e Mitrovicës së Veriut. […]

“Të akuzuarit për vepra të korrupsionit po lirohen dhe pasuria e tyre po mbetet e pa prekur”


Rrjeti Ballkanik për Gazetari Hulumtuese (BIRN) dhe Internews Kosova kanë prezantuar raportin e monitorimit të gjykatave. Blerta Ibërdemaj nga zyra ligjore e BIRN dhe Internews Kosova tha se njëra nga veglat kryesore për goditjen dhe dobësimin e krimit të organizuar dhe korrupsionit është sekuestrimi dhe konfiskimi i pasurisë së fituar me anë të veprave penale. […]

Valdete Daka gjatë vitit 2019 bleu shtëpi pushimi e banesë në vlerë 216 mijë euro


Vetëm gjatë vitit 2019, kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), Valdete Daka, ka blerë një banesë në vlerë 140 mijë euro dhe një shtëpi pushimi në vlerë 76 mijë euro. Për blerjen e këtyre dy pasurive të paluajtshme, Daka ka dhënë edhe një shpjegim në deklarimin e pasurisë për vitin 2019 në Agjencinë Kundër […]