Turqia përgatitet për bllokimin më të rreptë të pandemisë – këto janë masat që do të jenë në fuqi për gati tri javë


Njerëzit në Turqi u furnizuan me ushqime, mbushën tregjet dhe u larguan nga qytetet për në qytetet e tyre të lindjes ose në bregdetin jugor të enjten ndërsa vendi përgatitej të hynte në bllokimin e tij më të rreptë të pandemisë. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, presidenti Rexhep Tajip Erdogan vendosi një “bllokim të […]

Itali, vdes në vendin e punës 34 vjeçari nga Kosova


Një kosovar 34-vjeçar ka humbur jetën pasi është rrëzuar nga një lartësi prej gjashtë metrave duke punuar në çmontimin e çatisë në supermarketin Lidl në Udine, raporton “Rainews”. 34-vjeçari N. P., me origjinë nga Kosova, ka ndërruar jetë si rezultat i lëndimeve të marra, ndonëse atij i ishte dhënë ndihma e parë nga kolegët dhe […]

Përmirësimi i bërë në trajtimin te rasteve me COVID-19


Një vit më parë, asnjë trajtim për COVID-19 s’ ishte provuar të ishte i sigurt dhe i efektshëm, por situata sot ka ndryshuar. Ilaçet që forcojnë organizmin me antitrupa bllokues të virusit po i mbajnë njerëzit e infektuar tani larg spitaleve. Ilaçe të tjera po ndihmojnë pacientët më të sëmurë të mbijetojnë. Vaksinat kanë filluar […]

Sipas hulumtimeve, vaksinat Pfizer dhe Moderna s’ shfaqin rrezik serioz gjatë shtatzënisë


Vaksinat antiCOVID-19 të bëra nga Pfizer / BioNTech dhe Moderna s’ duket se shfaqin ndonjë rrezik serioz gjatë shtatzënisë, sipas të dhënave të reja të botuara të mërkurën në New England Journal of Medicine. Gratë shtatzëna me COVID-19 janë në rrezik në rritje për sëmundje të rënda dhe mund të jenë në rrezik për rezultate […]

Optimistët jetojnë më gjatë


Personat optimistë kanë më shumë gjasa të jetojnë më gjatë sesa ata që kanë një qasje më negative ndaj jetës, ka gjetur një studim amerikan. Njerëzit pozitivë kishin më shumë gjasa të jetonin deri në moshën 85 vjeçare ose më shumë. Teoria është se optimistët mund ta kenë më të lehtë të kontrollojnë emocionet dhe […]

Bota mund ta vërë nën kontroll pandeminë brenda pak muajsh


Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetëtisë tha të hënën në një konferencë shtypi se bota mund të vërë nën kontroll pandeminë COVID-19 gjatë muajve të ardhshëm Nëse shpërndahen në mënyrë të drejtë mjetet e domosdoshme për ta luftuar sëmundjen. Aktivistja për ndryshimet klimatike Greta Thunberg, iu bashkua konferencës virtuale nga Suedia. Ajo theksoi “nacionalizmin e […]

Vaksinohet Lul Raka – Tregon arsyet se pse s’ është vaksinuar deri më sot


Mikrobiologu i njohur kosovar, Lul Raka ka marrë vaksinën e imunizimit ndaj COVID-19. Raka është vaksinuar në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare “Dëshmorët e Lirisë” në Kaçanik. Ai ka thënë se s’ ishte nga të parët që u vaksinua në Kosovë që s’ donte që të merrte vaksinën para atyre që janë më të rrezikuar […]

Shqiptari e vret me çekiç bashkëshorten në sy të fëmijëve


Një krim i rëndë në një familje emigrantësh shqiptarë ka ndodhur pasditen e së dielës në qytezën Pove del Grappa në provincën e Vincezas në Itali. 51-vjeçari shqiptar Gëzim Alla ka dhunuar për vdekje me çekiç bashkëshorten e tij 39 vjeçe, Dorina Alla. Pas vrasjes 51-vjeçari shqiptar ka telefonuar policinë, ku ka pranuar krimin dhe […]

COVID-19 në Ballkanin Perëndimor, dallime të mëdha në fushatat e vaksinimit


Ka mungesë vaksinash, sistemet shëndetësore që lëngojnë janë të mbingarkuara, të dhënat ekonomike janë të këqija për shkak të papunësisë së lartë. Sipas Institutit të Vjenës për Studime Ekonomike Ndërkombëtare (wiiw) me shpejtësinë aktuale do të duhen vite për të vaksinuar popullsinë në Ballkanin Perëndimor. Në të njëjtën kohë, sipas wiiw, varet nga nivelet e […]

Qeveria publikon në detaje vendimin për masat e reja anti-COVID


Qeveria e Republikës së Kosovës, e udhëhequr nga kryeministri Albin Kurti, ka mbajtur mbledhjen e saj të rregullt, të shtatën me radhë, në të cilën ka marrë vendim për miratimin e masave të përgjithshme dhe të veçanta për kontrollin, parandalimin dhe luftimin e pandemisë COVID–19, në të gjithë territorin e Republikës së Kosovës si dhe ka […]

Gjermania do t’i përkujtojë 80 mijë viktimat nga Covid-19 me një ceremoni kombëtare


Gjermania këtë të diel do t’i përkujtojë 80 mijë njerëzit që humbën jetën nga pandemia e COVID-19. Kancelarja Angela Merkel dhe Presidenti Frank-Walter Steinmeier do të marrin pjesë në një meshë në mëngjes në Kishën Përkujtimore Kaiser Wilhelm – kjo si një pikë referimi në Berlin kushtuar paqes dhe pajtimit, shkruan Euronews, transmeton Klan Kosova. […]

Gjendet pa shenja jete një 28 vjeçar te stacioni i trenit në Fushë Kosovë, dyshohet se kreu vetëvrasje


Një 28 vjeçar me inicialet A.T, dyshohet se ka vrarë veten në parking të stacionit të trenit në Fushë Kosovë. Lajmin për Telegrafin e ka konfirmuar zëdhënësja e policisë, Flora Ahmeti. Ahmeti ka thënë se policia është duke e hetuar rastin si “vdekje e dyshimtë”, përkundër që ka elemente që sugjerojnë për një vetëvrasje të […]

Rritet numri i viktimave, kritikohet procesi i imunizimit


Kosova të enjten shënoi 17 vdekje të reja nga koronavirusi në 24 orët e fundit, ndërsa specialistët shëndetësorë shprehin pakënaqësi lidhur me ritmin e imunizimit të popullatës. Ata madje thonë se me shpejtësinë aktuale të imunizimit, Kosovës do të duhen tri deri katër vjet që të imunizojë gjithë popullatën. Për 16 ditë nga fillimi i […]

Franca bëhet vendi i katërt evropian që regjistron 100,000 vdekje nga COVID-19


Franca pritet të enjten të kalojë një “moment historik të zymtë”, duke shënuar 100,000 vdekje të shkaktuara nga COVID-19. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, rreth 297 viktima u regjistruan të mërkurën në vend, duke e çuar totalin në 99,805. Gjatë javës së kaluar, mesatarisht 293 njerëz humbën jetën çdo ditë nga virusi. Franca do […]

Dënohen 835 qytetarë për mosrespektim të masave antiCOVID-19


Masat antiCOVID-19 po vazhdojnë të mos gjejnë zbatim në Kosovë. Policia e Kosovës vetëm gjatë së dielës policia ka shqiptuar 835 gjoba për mosrespektim të masave antiCOVID-19. Kështu njofton Policia e Kosovës në raportin 24 orësh. Ndërkohë që Instituti Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK) ka njoftuar për 12 vdekje dhe 529 raste të […]

DW: Vaksina kundër COVID-19 – a ka më shumë përfitime apo rreziqe?


Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) po verifikon një lidhje të mundshme mes vaksinës kundër Coronavirusit të prodhuesit amerikan, Johnson & Johnson dhe sëmundjeve të trombozës. Tre nga katër raste janë regjistruar në Shtetet e Bashkuara në kuadër të një studimi klinik. Një rast thuhet se përfundoi me vdekje. Vaksina e Johnson & Johnson u lejua […]

“Emrin ia ka vënë Enver Hoxha, ja pse Rama e quajti shtrigë”. Opinionisti kontrovers ka një teori për të shkuarën e ministres që lidhet me gjyshin


Opinionisti kontrovers Kastriot Myftaraj që drejton një emision në kanalin Ora News ka një teori për emrin e ministres së Transportit dhe Infrastrukturës, Belinda Balluku. “Në vitin 2018 kryeministri Rama gjatë ceremonisë për përurimin e kompanisë ajrore Air Albania e quajti Ministren e sotme, atëherë drejtoreshë e Agjencisë Ajrore Albcontrol, e quajti shtriga kuqezi e […]

Personi që goditi për vdekje 7 vjeçarin nga Lipjani, ishte një mërgimtar nga Suedia


Dje është raportuar për vdekjen e një 7-vjeçari në Lipjan, i cili ishte goditur nga një makinë e cila ishte në lëvizje. Lidhur me rastin në fjalë, detaje shtesë kanë dhënë sot nga policia e Kosovës në raportin 24 orësh. “Fsh. Rusinoc, Lipjan 07.04.2021 – 16:33. Është arrestuar i dyshuari mashkull Shqiptar shtetas i Suedisë, pasi […]

OBSh: Ngadalësimi i vaksinimit në Evropë, i papranueshëm


Ngadalësimi e fushatave të vaksinimit në vendet evropiane kundër COVID-19 është e “papranueshëm” dhe rrezikon të zgjasë pandeminë, tha të enjten një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Dr. Hans Kluge, drejtori rajonal i OBSH-së për Evropën, tha se vaksinat “janë udha më e mirë për të dalë nga kjo pandemi”, por vuri […]

Cilat Janë Perimet Që Pengojnë Sëmundjet e Zemrës


Një studim i kohëve të fundit zbuloi se personat që konsumojnë më shumë perime, sidomos brokoli, lakër, lakër të vogël dhe lulelakër, janë më pak të prekura nga arterioskleroza. Arterioskleroza një nga shkaktarët kryesorë të atakut në zemër dhe ishemisë. Studimet shkencore konfirmojnë se ngrënia e perimeve të tilla në rini, ju ndihmon të mbani […]

Ngadalësia e vaksinimit në Evropë, e papranueshme


Ngadalësia e fushatave të vaksinimit në vendet evropiane kundër COVID-19 është e “papranueshme” dhe rrezikon të zgjasë pandeminë, tha të enjten një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Dr. Hans Kluge, drejtori rajonal i OBSH-së për Evropën, tha se vaksinat “janë udha më e mirë për të dalë nga kjo pandemi”, por vuri […]

COVID-i, shkaku i tretë kryesor i vdekjeve në SHBA për vitin 2020


Qendrat amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) njoftuan të mërkurën se COVID-19 ishte shkaku i tretë kryesor i vdekjeve në Shtetet e Bashkuara gjatë vitit 2020, duke rritur numrin e përgjithshëm të vdekjeve në vend me gati 16%, krahasuar me vitin e kaluar. Gjatë një konference për shtyp të ekipit të Shtëpisë së […]

Vdekje e dyshimtë në Vushtrri


Një person është gjetur pa shenja jete në Vushtrri. Sipas raportit të policisë, viktima mashkull kosovar është gjetur pa shenja jete, në një paradhomë të banesës së tij. Me vendim të prokurorit, trupi i pa jetë i viktimës është dërguar në IML për obduksion.

Infeksionet ditore me COVID, të larta


ndërsa vazhdon fushata e vaksinimit në Shtetet të Bashkuara kundër COVID-19, nivelet ditore të infeksionit mbeten të larta. Anthony Fauci, këshilltari kryesor i Shtëpisë së Bardhë për pandeminë, shprehu shqetësim të dielën se kjo mund të jetë rezultat i heqjes së disa kufizimeve shumë herët nga disa shtete – veçanërisht në periudhën e pushimeve të […]

Studimi: Varfëria na e shkurton jetën


Varfëria duhet të konsiderohet si një faktor i madh rreziku për vdekje të parakohshme. Ky është përfundimi i shkencëtarëve pas analizimit të të dhënave të mbi 1.7 milionë njerëzve. Ky është studimi i parë ku krahasohet ndikimi i statusit të ulët social-ekonomik me kërcënime të tjera për shëndetin, si: mungesa e ushtrimit, pirja e duhanit, […]

11 vdekje si pasojë e koronavirusit në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit


11 persona kanë ndërruar jetë si pasojë e koronavirusit në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Skënderaj 3 raste (83, 74, 69 vjeç), Prishtinë 2 raste (85, 70 vjeç), Gjakovë 1 rast (79 vjeç), Klinë 1 rast (62 vjeç), Lipjan 1 rast (69 vjeç), Pejë 1 rast (76 vjeç), […]

Merkel mbron vendimin e BE-së, për të blerë vaksinat AstraZeneca


Kancelarja gjermane, Angela Merkel. ka mbrojtur vendimin e BE-së për të blerë vaksinat e koronavirusit së bashku. Udhëheqësit e BE-së do të zhvillojnë bisedime virtuale së shpejti për të diskutuar mënyrat e rritjes së furnizimeve të vaksinave dhe përmirësimin e shpërndarjes nëpër 27 kombet, shkruan BBC-i, transmeton Indeksonline. Presioni është në rritje mbi ta për […]

Doktorët shpëtojnë beben 10-muajshe, rrota e makinës lodër iu ngul në kafkë


Doktorët kanë arritur të shpëtojnë një bebe vajzë 10-muajshe pas një aksidenti horror ku boshti i rrotës së lodrës së saj iu ngul në kafkë, disa milimetra larg trurit. Në grafitë me rreze X shihej sesi metali kishte depërtuar në kafkën e vogëlushes dhe doktorët fillimisht besonin se kishte shpuar trurin e saj. Prindërit e […]

Terapistët shpjegojnë se çfarë është dhe s’ është trauma


Ju ndoshta dëgjoni fjalën “traumë” të thuhet shumë më tepër sesa dikur – njerëzit në TikTok duke pretenduar se janë të traumatizuar nga prerja e re e flokëve të një të famshmi, për shembull. Koncepti s’ është me të vërtetë ndonjë gjë për të bërë shaka, dhe njerëzit gjithashtu e përdorin atë në kontekste që […]

Mikrobiologu Lul Raka “COVID 19: LUFTA E PADUKSHME”


PANDEMITË JANË RREGULL – JO PËRJASHTIMMikrobet janë pjesë e pandarë e jetës sonë. Në trupin tonë kemi 10 herë më shumë mikrobe sesa qeliza tonat. Nga certifikatat e tyre të lindjes, bakteret kanë moshë miliardëshe, ndërsa viruset nja 300 milionëshe. Janë këtu denbabaden shumë para nesh duke na rikujtuar se pandemitë kanë qenë dhe do […]

Çfarë thotë shkenca për rreziqet e vaksinës së AstraZenecas? 


Enti rregullator evropian i ilaçeve arriti të enjten në përfundimin se vaksina e AstraZenecas kundër koronavirusit ofron një përfitim shumë më të madh se rreziqet që paraqet, pas analizimit të raporteve për çrregullime të rralla të mpiksjes së gjakut, por tha se kjo agjenci do të shtonte një paralajmërim në broshurën e produktit. “Një lidhje […]

Brazili regjistron “rekord të zi” – më shumë se 90,000 raste të reja me COVID-19, në ndonjë ditë të vetme


Brazili ka raportuar një rekord ditor me 90,303 raste të reja me COVID-19, ndërsa kombi i Amerikës së Jugut vazhdon të ndeshet me infeksionet dhe vdekjet në rritje si pasojë e coronavirusit. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Ministria e Shëndetësisë ka thënë të mërkurën se 2,648 vdekje shtesë u regjistruan gjatë periudhës së mëparshme […]

Vdes 33-vjeçari kroat pas vaksinimit me AstraZeneca, autoritetet fillojnë hetimet pasi ky ishte rasti i dytë në Kroaci


Një 33-vjeçar në Kroaci vdiq 12 ditë pasi u vaksinua me AstraZeneca, andaj Agjencia Kroate e Barnave (HALMED) ka filluar një hetim. HALMED mori sot një raport të një efekti anësor të dyshuar me një rezultat fatal. Agjencia aktualisht është në kontakt me institucionin shëndetësor ku dukuri rasti në mënyrë që të paraqesë sa më […]

A ka argumente të mirëqena pas dyshimeve për vaksinën e AstraZeneca?


Danimarka dhe Norvegjia kanë pezulluar përdorimin e AstraZeneca, vaksinës së prodhuar nga Universiteti i Oksfordit, pas disa raportimeve se personat që kanë marrë vaksinën kanë pësuar mpiksje gjaku. Sipas autoriteteve shëndetësore ky hap është ndërmarrë si një “masë paraprake” pa një lidhje të drejtpërdrejt midis raportimeve të mpiksjes së gjakut dhe vaksinës. Megjithatë kjo sjell […]

Një vit pandemi – Rrëfimi i Bujar Prushit, mjekut që kujdestaroi në pikën kufitare në Han të Elezit


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Togfjalëshi “dukuri e pazakonshme” mund ta përmbledhë për së afërmi atë cfarë ngjau në fillim të vitit 2020, e që vazhdon edhe sot. Shumë infektime e vdekje për këto 12 muaj, por edhe shumë punë nga stafi shëndetësor në përgjithësi për t’u dalë në ndihmë të gjithë qytetarëve. Në një krizë […]

Rrëfimi i infermieres Fetije Hyseni për përballjen me pandeminë në Klinikën Infektive


Për një vit, me vetëm pesë ditë pushim vjetor e çdo ditë pune, Fetije Kaçuri-Hyseni është përkujdesur për të infektuarit me koronavirus, të shtrirë në Klinikën Infektive në Prishtinë. Frikë, sëmundje, lodhje, vdekje e shpresë – të gjitha përjetohen brenda në të ardhmen pune, thotë Fetija, në një rrëfim për Radion Evropa e Lirë. Fetije […]

s’ ka arsye për shqetësim


Një panel këshillimor i Organizatës Botërore të Shëndetësisë po analizon aktualisht vaksinën e kompanisë AstraZeneca kundër COVID-19, pasi disa vende evropiane pezulluan imunizimet me këtë vaksinë pasi ka pasur raportime për mpiksje gjaku në disa individë pas vaksinimit. Por një zëdhënëse e OBSH-së theksoi të premten se s’ ka arsye për shqetësim. Zhgënjim dhe konfuzion […]

A duhet të përdorni aspirinë, mësoni efektet pozitive dhe negative


Aspirina përdoret zakonisht si lehtësues dhimbjesh të vogla dhe për reduktimin e temperaturës. Është gjithashtu një ilaç anti – inflamator dhe mund të përdoret dhe si hollues gjaku. Njerëzit me rrezik të lartë për të formuar mpiksje gjaku apo për të pësuar goditje në tru dhe atak kardiak mund ta përdorin aspirinën në mënyrë afatgjatë në […]

Vaksina Pfizer-BioNTec mund të zvogëlojë ndjeshëm transmetimin e virusit


Kompania amerikane farmaceutike “Pfizer” dhe partneri i saj gjerman “BioNTech” bënë të ditur të mërkurën se sipas të dhënave në terren që vijnë nga Izraeli, vaksina e tyre kundër COVID-19-s është 94% efektive në parandalimin e infeksioneve asimptomatike, pra mund të zvogëlojë ndjeshëm transmetimin e virusit. Kompanitë thanë gjithashtu se nga një analizë e fundit […]

Vdekje e dyshimtë në Fushë Kosovë


Në komunën e Fushë Kosovës është raportuar për një vdekje të dyshimtë. Rasti ka ndodhur të martën rreth orës 12:30. “Raportohet se  viktima mashkull kosovar është gjetur pa shenja jete në shtëpinë e tij”, thuhet në raport. Me vendim të prokurorit, trupi i pa jetë i viktimës është dërguar në Institutin e Mjekësisë Ligjore për […]

​Shqipëri: Një vit pandemi, 100 mijë të prekur, shumë vdekje dhe shpresa për vaksinën


Një vit më parë, Shqipëria raportoi dy rastet zero me koronavirus. Atë e bir nga Tirana pasi ishin kthyer nga Italia, u konfirmuan zyrtarisht pozitivë. Pavarësisht debateve mes mjekëve se Covid-19 ka qenë në qarkullim më herët në vendin tonë, numërimi i rasteve pozitive nis nga 9 marsi i 2020. Në fillimet e pandemisë gjithçka […]

Numri ditor i vdekjeve nga COVID-19 në SHBA nën 1,000 – për herë të parë në disa muaj


Për herë të parë në gati tre muaj e gjysmë, Shtetet e Bashkuara kanë regjistruar më pak se 1.000 vdekje në ditë nga COVID-19, sipas Universitetit Johns Hopkins. Në 24 orët e fundit, 749 njerëz vdiqën nga coronavirusi, shumë poshtë pikut të 4,473 vdekjeve të regjistruara në 12 janar, sipas të dhënave, shkruajnë mediat e […]

VIDEO: Pamje të rralla, momenti kur Adem Jashari niset për në luftë


Sot në Prekaz shënohet 23-vjetori i rënies së familjes së heroit Adem Jashari. Pamje që pak kush i ka parë deri më tani janë shfaqur këto ditë. Në to shihet komandanti Legjendar Adem Jashari. Kjo video e realizuar në kullën e Jasharjave në Prekaz, dhe e përpunuar nga Milaim Zeka, është bërë në një natë […]

Rritet sërish numri i infektuarve me COVID-19 në Evropë


Numri i rasteve të infektimit me coronavirus është duke u rritur sërish në gjithë Evropën, duke i dhënë fund trendit gjashtëjavor të rënies, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Evropa ka regjistruar 1 milion të infektuar javën e kaluar, 9 për qind më shumë sesa java paraprake. Rritja e numrit të rasteve është nxitur nga […]

lidhje e ngushtë mes vdekjeve nga COVID-i dhe obezitetit


Sipas një studimi të ri, shumica e vdekjeve nga COVID-19 kanë qenë në vendet me një përqindje të lartë të obeziteti. Sipas studimit, vdekshmëria nga koronavirusi ka qenë 10 herë më e lartë në vendet ku të paktën 50% e të rriturve janë mbipeshë. Raporti, i cili flet për një lidhje “dramatike” midis niveleve të […]

Katër vdekje të dyshimta gjatë 24 orëve në Kosovë


Policia e Kosovës ka raportuar për katër vdekje të dyshimta që kanë ndodhur në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit. Tri raste raportohet të kenë ndodhur në rajonin e Prishtinës (2 në Prishtinë dhe 1 në Lipjan) dhe një rast tjetër në  minierën Cërnac, në Mitrovicën e Veriut. Detaje nga raporti i policisë: VDEKJE  E  […]

Humb jetën një minator në minierën e Cërnacit


Minatori B.Q., i moshës 69-vjeçare me kombësi serbe ka humbur jetën gjatë së martës si pasojë e lëndimeve të marra gjatë punës në horizontin e tetë, në korridorin numër 801/A në minierën e Cërnacit në Leposaviq. Lajmi është konfirmuar për KosovaPress nga zëdhënësi i Policisë për veri, togeri Branislav Radoviq. Minatori ishte dërguar menjëherë në […]

Mësimet Nga Një Vit Pandemi: Si Ndryshoi Përditshmëria Nga Covid-19?


Mësimet si mund ta përmbledhim këtë vit me Covid nga një perspektivë e gjerë historike? Shumë njerëz besojnë se pandemia e koronavirusit demonstron pafuqinë e njerëzimit përballë fuqisë së natyrës. Në fakt, 2020 ka treguar se njerëzimi është larg nga të qënit i pafuqishëm. Epidemitë s’ janë më forca të pakontrollueshme të natyrës. Shkenca i […]

Rritja e rasteve me COVID-19 në botë, shefi i OBSH-së thotë se “kjo është zhgënjyese, por jo befasuese”


Është ‘joreale’ të mendosh se pandemia COVID-19 do të ketë mbaruar para fundit të vitit, theksoi të hënën një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Dr. Michael Ryan, drejtori i programit të urgjencave të OBSH-së, u tha gazetarëve nga selia e organizatës në Gjenevë se “tani virusi është shumë i kontrolluar”, përcjell […]

Hipoglicemia – A mund të vuani nga sheqeri i ulët në gjak pa pasur diabet (sëmundja e sheqerit)?


Hipoglicemia ose sheqeri i ulët në gjak është diçka serioze, posaqë truri dhe trupi juaj, varen nga sheqeri në gjak për të prodhuar energjinë që i duhet për të funksionuar rregullisht. Injorimi i simptomave të hipoglicemisë për një kohë të gjatë gjithashtu mund të rezultojë në kriza, humbje të vetëdijes, lëndime dhe ndoshta vdekje. Ju […]

Mjeku Epidemiolog Shpjegon Efektet Anësore të Vaksinave


Mjeku epidemiolog Ilir Alimehmeti tregon se Farmakovigjilenca në Francë ka filluar të raportojë për efektet anësore të vaksinave AstraZeneca, Pfizer dhe Moderna. Sipas Alimehmetit organi zyrtar ANSM (Agence Nationale de Sécurité du Médicament), raportoi këtë të premte të dhënat e përditësuara për çdo vaksinë AstraZeneca (6-18 shkurt 2021): – 971 raste me reaksione të padëshirueshme […]

Variantet e reja të COVID-19: Rritet ndjeshëm numri i infektimeve në Evropë


Vendet e Evropës Qendrore kanë paralajmëruar për një rritje të COVID-19 të premten për shkak të zbulimit të varianteve të reja. Rajoni, i cili përfshin vende të tilla si Republika Çeke, Hungaria, Polonia dhe Sllovakia filloi të goditej rëndë kur vala e dytë e infeksionit u shpalos në të tërë kontinentin e vjetër. Të premten […]

Kaliforni, fushatë për vaksinimin e punonjësve të sektorit bujqësor


Për herë të parë, punëtorët morën pushim nga vjelja e produkteve në fermën Tudor në shtetin perëndimor amerikan të Kalifornisë për të bërë vaksinën. Drejtori ekzekutiv i fermës, George Tudor thotë se punëtorët e fermave dhe mirëqenia e tyre, janë kritike për Shtetet e Bashkuara. “Unë mendoj se kjo është e qartë. Dyqanet ushqimore, frigoriferët […]

Vaksina me një dozë e kompanisë Johnson & Johnson merr mbështetjen e specialistëve


Një panel këshillimor ekspertësh i Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave (FDA) votoi të premten në favor të autorizimit të vaksinës me një dozë ndaj COVID-19 të kompanisë Johnson & Johnson për përdorim emergjence, duke e afruar atë një hap më pranë shpërndarjes në Shtetet e Bashkuara. FDA-ja ka të ngjarë të autorizojë vaksinën për […]

SHBA, zhduket gripi mes pandemisë së COVID-19-s


Shkurti është zakonisht muaji që shënon kulmin e sezonit të gripit, periudhë kur qendrat shëndetësore dhe spitalet mbushen plot me pacientë. Por jo këtë vit. Praktikisht në Shtetet e Bashkuara gripi është zhdukur. Të dhënat që vijnë janë në nivele shumë më të ulëta se gjithçka që është shënuar ndër dekada. specialistët thonë se masat […]

Hipoglicemia – A Mund Të Vuani Nga Sheqeri I Ulët Në Gjak Pa Patur diabet (sëmundja e sheqerit) (sëmundja e sheqerit)?


AgroWeb.org duke u bazuar në njohuritë e specialistëve të mjekësisë, ju informon më tepër rreth lidhjes midis hipoglicemisë dhe diabetit (sëmundja e sheqerit) (sëmundja e sheqerit). Hipoglicemia ose sheqeri i ulët në gjak është diçka serioze, ngase truri dhe trupi juaj, varen nga sheqeri në gjak për të prodhuar energjinë që i nevojitet për të […]

Aktiviteti Fizik – Sa Minuta porosisin specialistët e OBSH?


Një studim i bërë nga Shkolla e Shëndetit Publik e Harvardit tregon se si një jetë sedentare mund të jetë shumë e dëmshme për shëndetin e të rriturve dhe adoleshentëve, sipas faqes mjekësore “TantaSalute”. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, një në katër të rritur dhe katër në pesë adoleshentë bëjnë një jetë shumë sedentare. Këto […]

Vaksina Pfizer, efektive në testimin e parë me përmasa të gjëra në botë


Një testim i vaksinës COVID-19 të kompanisë Pfizer tek më shumë se gjysmë milioni njerëz konfirmon se ajo është shumë efektive në parandalimin e rasteve serioze ose vdekjes, edhe vetëm pas një doze. Rezultatet e botuara të mërkurën, nga një fushatë vaksinimi masive në Izrael, japin siguri të fortë se përfitimet e vërejtura në testime […]

Vaksina me një dozë e J&J parandalon COVID-in; së shpejti vendimi përfundimtar


Vaksina e kompanisë Johnson & Johnson e cila merret me një dozë të vetme mbron nga COVID-19. Kjo thuhet në një analizë të enteve rregullatore amerikanë të bërë publike të mërkurën, e cila hedh bazat për një vendim përfundimtar për miratimin e një vaksine të re edhe më të lehtë për t’u përdorur, e cila […]

OBSh raporton rënie prej 20% të vdekjeve globale nga COVID-19


Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se vdekjet globale nga ndërlikimet e lidhura me koronavirusin kanë rënë me 20% në javën e fundit, me rastet që ranë për të gjashtën javë radhazi në tërë botën, shkruan The Guardian. Sipas tyre, vdekjet kanë rënë për tre javë rresht. Po ashtu, në vendin ku virusi u përhap së […]

Katër Shenjat që Tregojnë se Po Goditeni nga Ishemia


Goditja në tru ose siç njihet ndryshe hemoragjia cerberale është një sëmundje që manifestohet kur qarkullimi i gjakut drejt trurit ndërpritet si pasojë e një bllokimi të një ene të gjakut. Statistikat mbi përhapjen e kësaj sëmundjeje janë të pakëta, megjithatë, mjekët thonë se në 40 përqind të rasteve personat e prekur nga ishemia mbeten […]

Zemaj paralajmëron rritje të rasteve me COVID-19 në këtë javë


Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj gjatë takimit të Komitetit për vlerësimin e situatës me COVID-19, ka thënë se gjendja me pandeminë në vendin tonë është nën kontroll, por pavarësisht kësaj duhet vazhdimi i masave rigoroze. Zemaj ka shtuar se në dy javët e fundit janë raportuar 4 mijë e 122 raste pozitive, dhe […]

Eurostat: Meshkujt e kanë dy herë më të lartë rrezikun e infektimit të rëndë nga COVID-19


Pandemia e COVID-19, e cila ka rritur ndjeshëm vdekshmërinë në vend, duke filluar që nga muaji qershor, po rezulton më fatale te meshkujt, një tendencë e konstatuar në të tërë globin. Eurostat ka publikuar të dhënat e vdekjeve për Shqipërinë, me bazë javore, që janë të disponueshme për 9-mujorin (nga data 30 dhjetor 2019 deri […]

Britania e Madhe “infekton vullnetarë me koronavirus”


Për ta kuptuar më mirë koronavirusin, Britania e Madhe do të infektojë qëllimisht me patogjenin njerëz pjesëmarrës në test. Sipas Ministrisë së Punëve Ekonomike në Londër, kërkohen deri në 90 vullnetarë midis moshës 18 dhe 30 vjeç. Ata do të ekspozohen ndaj virusit në një “mjedis të sigurt dhe të kontrolluar”. Projekti është planifikuar të […]

Në Kosovë, 2.3 për qind e të infektuarve me Covid-19 përfunduan me vdekje


1545 persona kanë humbur jetën si pasojë e koronavirusit në Kosovë, që nga fillimi i pandemisë, e regjistruar në muajin mars. Përkthyer në përqindje, në raport me numrin e të infektuarve, i bie që 2.39 për qind e të infektuarve kanë përfunduar me vdekje. Në total, deri tash në Kosovë janë regjistruar 64 mijë e […]

Gjirokastra, Shkodra e Lezha, qarqet më të goditura nga Covid-19


Gjirokastra, Shkodra dhe Lezha rezultojnë qarqet që në vitin 2020 kanë pasur rritjen më të lartë të fataliteteve shtesë, në raport me popullsinë përkatëse, duke marrë dhe goditjen më të madhe nga Covid-19. Sipas të dhënave zyrtare nga Gjendja Civile, nga rreth 6 mijë vdekje shtesë që u regjistruan në 2020-n në krahasim me vitin […]

Brazili thotë se “varianti Amazon” i COVID-19 është tri herë më ngjitës


Një variant i coronavirusit i identifikuar në Amazon-in brazilian mund të jetë tre herë më ngjitës, por analiza e hershme sugjeron që vaksinat janë akoma efektive kundër tij, tha të enjten ministri i shëndetësisë i vendit, pa siguruar prova për pretendimet. Sipas Al Jazeera, përcjell Telegrafi, i gjendur nën presion ndërsa varianti godet qytetin që […]

Për katër javë rresht, po bie numri i njerëzve të infektuar me koronavirus


Për të katërtën javë me radhë, numri i të sapo infektuarve me coronavirus në të gjithë botën po zvogëlohet, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Ky është një tregues që njerëzimi mund të jetë në gjendje të triumfojë kundër pandemisë. Për javën e dytë me radhë, numri i vdekjeve po zvogëlohet. Pati 88 mijë vdekje […]

OBSH thirrje për masa për të frenuar infektimet


Organizata Botërore e Shëndetësisë shprehu shqetësime të hënën lidhur me njoftimet se vaksinat kundër koronavirusit mund të mos ofrojnë mbrojtjen e duhur kundër mutacioneve të reja. Të dielën, Afrika e Jugut pezulloi fushatën e saj të vaksinimit kundër COVID-19 pasi një studim gjeti se vaksina nga AstraZeneca ka efekt më të vogël kundër variantit të […]

COVID i merr jetën 35-vjeçarit te “Shefqet Ndroqi”, mesazhi i të riut ndonjë ditë para se të vdiste


Në sallën e reanimacionit në COVID 2, s’ është e njëjta situatë si pak muaj më parë. Vështirë të mendosh se një djalë apo një vajzë e re, lufton për jetën pas infektimit me koronavirusin, që deri dje besonim se i rrezikonte jetën një moshe të thyer. I tillë ishte dhe fati i 35 vjeçarit, […]

Vaksina e AstraZenecas parandalon vdekjet, por Afrika e Jugut ndalon vaksinimet


Mes shqetësimeve në rritje lidhur me efektivitetin që garanton vaksina kundër COVID-19, e prodhuar nga kompania AstraZeneca, ndaj variantit të Afrikës së Jugut, ministri britanik i Shëndetësisë tha sot se s’ ka asnjë provë që vaksina s’ parandalon vdekjet apo format e rënda të sëmundjes. Të dielën Afrika e Jugut pezulloi fushatën e vaksinimit pasi […]

Gati 27 milionë amerikanë janë infektuar me koronavirus


Autoritetet shëndetësore amerikane kanë zbardhur të dhënat më të reja rreth gjendjes me pandeminë. COVID-19 ka vrarë të paktën 462,992 njerëz sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins, raporton cnn. Gjithashtu është bërë e ditur se edhe 26,974,579 njerëz janë infektuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Mbi baza për frymë, Dakota e Veriut, Dakota e […]

SHBA, mbi 30 milionë të infektuar me COVID


Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të kryesojnë për nga numri i të infektuarve në rang botëror me rreth 30 milionë raste prej fillimit të pandemisë dhe më shumë se 460,000 vdekje. Në vend të dytë për nga numri i infeksioneve renditet India, me gati 11 milionë raste ndjekur nga Brazili me 9.4 milionë. Të shtunën Qendrat […]

Kujdes me vitaminën A, dozat e mëdha mund të shkaktojnë dëmtim të organeve, komë, madje edhe vdekje


Është shumë e rëndësishme për shikim të mirë, zhvillim të qelizave dhe funksionim të sistemit imunitar Të rriturit kanë nevojë për 700 deri 900 mg në ditë. Mungesa e kësaj vitamine në organizëm ndikon në zhvillimin fizik dhe mendor, në tharjen dhe çarjen e lëkurës, në uljen e oreksit duke rritur kështu gjasat për anemi […]

Si e ndryshojnë pandemitë, shoqërinë njerëzore


Murtaja, Gripi Spanjoll, dhe sëmundje të tjera epidemike e kanë transformuar rrënjësisht mënyrën se si jetojnë njerëzit A do ta ndryshojë botën Covid-19? Po, Po qe se ajo është e ngjashme me pandemitë e dikurshme. Epidemitë dhe sëmundjet virale, kanë diktuar rregullisht rrjedhën e civilizimit njerëzor, duke vrarë miliona njerëz, dhe duke shkatërruar ekonominë. Por […]

Shqipëria e refuzoi por shkenca vërteton se vaksina ruse është 92% efektive!


Vaksina ruse e Sputnik V ka një efikasitet prej 91.6% kundër COVID-19, sipas një studimi të botuar në revistën ndërkombëtare shkencore The Lancet. Më parë shkencëtarët kanë qenë kritikë ndaj shpejtësisë me të cilën është krijuar vaksina ruse, duke thënë se kjo ishte bërë me “nxitim të dukshëm dhe mungesë transparence”. “Por rezultati i arritur […]

SHBA, për të tretën javë me radhë më pak raste të reja me COVID


Rastet e reja me COVID-19 në Shtetet e Bashkuara ranë për të tretën javë me radhë, hera e parë që vërehet një rënie kaq e zgjatur që nga shtatori i kaluar, edhe pse çdo javë infektohen mëse një milion njerëz. Rastet e reja në shtatë ditëshin që u mbyll më 31 janar ranë 9% krahasuar […]

Konfirmohen raste të riinfektimit me COVID-19 në Kosovë


Drejtoresha e Klinikës Infektive në QKUK, Lindita Ajazaj-Berisha,  ka bërë të ditur se kohëve të fundit në këtë klinikë janë paraqitur raste të riinfektimit me koronavirus. Sipas drejtoreshës Ajazaj –Berisha, kohëve të fundit kanë pasur raste që u kanë ardhur për herë të dytë, e madje disa prej rasteve duhet edhe të spitalizohen. “Po, gjatë […]

Mbipesha mund të shkaktojë 13 lloje kanceri


Obeziteti ose mbipesha është përgjegjës për 4 për qind të kancereve të diagnostikuar në botë çdo vit. Në vitin 2015, mbipesha dhe obeziteti do të ishin përgjegjës për 4 milion vdekje. Obeziteti është një faktor i rëndësishëm rreziku për sëmundjet kardiovaskulare dhe diabetin (sëmundjen e sheqerit). Por është gjithashtu një faktor i konsiderueshëm rreziku për zhvillimin […]

Gjithcka rreth rastit të mbrëmshëm të vrasjes së Albert Krasniqit


Gjatë ditës së djeshme ka ndodhur një rast vrasjeje në familje, ku babai ka qëlluar me armë djalin e tij, pas një mosmarrëveshjeje që patën mes vete. Viktima A.K. ishte biznesmen i njohur dhe ishte menaxher disa prej këngëtarëve në estradën kosovare. Rastin për këtë vdekje e ka konfirmuar edhe Policia e Kosovës, ku, në […]

VIDEO: Macja ndalon fëmijën të rrezikojë jetën duke u ngjitur në parmakët e ballkonit


Ky është momenti i adhurueshëm kur një mace bën gjithçka që mundet për të ndaluar vogëlushin e pronarit të saj që të ngjitet në parmakët e ballkonit të apartamentit. Videoja u filmua nga pronari në shtëpinë e tyre në Bucaramanga, Kolumbi dhe sheh macen duke i dhënë një numër ‘shuplakash’ të buta në duar një […]

Vdekje e dyshimtë në Skenderaj


Një person u raportua se është pa shenja jete në Qendrën Klinike të  Mjekësisë Familjare (QKMF), në Skenderaj. Sipas raportit të policisë, rasti ka ndodhur të premten rreth orës 09:00 në fshatin Qirez, Skenderaj. Siç thuhet në njoftim, njësitë relevante policore dhe njësitë e KEDS-it kanë dalë në vendin e dukurisë. “Raportohet se në QKMF […]

Si ta kuptoni që qeni juaj po vuan ose po kalon një periudhë depresioni


Qentë s’ kanë gojë, ata s’ mund t’ju tregojnë saktësisht se çfarë ndjejnë, por mund të tregojnë sjellje të ngjashme me depresionin njerëzor. Nëse veterineri i ka përjashtuar kushte të tjera shëndetësore, mund të keni një rast të depresionit të qenushit tuaj. Shenjat janë këto:s’ dëshiron më të luajë: Një qen i dëshpëruar ose i […]

VIDEO: “Të mos flas?! Po pse dreqin të duroj kur shpirti po më plas”. 21 janari dhe kënga për Ramën dhe Metën që e zhdukën 24 orë pas lançimit në internet


  Edi Rama dhe Florjan Kondi (ose Dr.Flori siç njihet në botën e muzikës) patën bashkëpunim prej një dekade. Ai dhe dy djemtë e tjerë të grupit “West Side Family” kanë kënduar “himnet” e fushatave të Ramës si kryebashkiak në vitin 2003 dhe si kryesocialist për garën parlamentare të vitit 2009. Ata kanë realizuar së […]

VIDEO: 21 janari dhe kënga për Ramën dhe Metën që e zhdukën 24 orë pas lançimit në internet


  Edi Rama dhe Florjan Kondi (ose Dr.Flori siç njihet në botën e muzikës) patën bashkëpunim prej një dekade. Ai dhe dy djemtë e tjerë të grupit “West Side Family” kanë kënduar “himnet” e fushatave të Ramës si kryebashkiak në vitin 2003 dhe si kryesocialist për garën parlamentare të vitit 2009. Ata kanë realizuar së […]

Vetura godet për vdekje këmbësoren në udhën Prishtinë-Mitrovicë


Një 29-vjeçare ka humbur jetë si pasojë e plagëve të marra nga goditja e një veture në udhën nacionale Prishtinë – Mitrovicë, përkatësisht në Mazgit. Rastin tragjik e ka konfirmuar për Telegarfin zëdhënësja e Policisë për Rajonin e Prishtinës Flora Ahmeti, sipas së cilës aksidenti ka ndodhur sot rreth orës 17:00. “Si pasojë e aksidentit […]

Në prag të inaugurimit, Presidenti i zgjedhur Biden nderon viktimat e koronavirusit


Presidenti i zgjedhur Joe Biden drejtoi të martën një ceremoni përkujtimore kombëtare në prag të inaugurimit të tij të mërkurën, për të nderuar 400,000 amerikanët që kanë vdekur nga COVID-19 gjatë 11 muajve që kur koronavirusi shkaktoi viktimën e parë në Shtetet e Bashkuara. Ceremonia që u mbajt në të perënduar të diellit, u mbajt […]

Numri i vdekjeve nga koronavirusi në rritje në 30 shtete


Numri i vdekjeve nga nga koronavirusi po rritet në pothuajse dy të tretat e shteteve në SHBA ndërsa një valë infeksionesh të stinës së dimrit e çon numrin e përgjithshëm në afro 400,000 mes paralajmërimeve për përhapjen e një variant të ri, shumë ngjitës. ndërsa amerikanët shënonin ditën e Martin Luther Kingut të hënën, guvernatori […]

Arrestohet një person në Novebërdë, dyshohet se vrau gjyshin e tij


Një vdekje e dyshimtë ka ndodhur në komunën e Novebërdës mbrëmjen e së premtës. Sipas raportit të Policisë së Kosovës, nipi ka raportuar se gjyshi i tij ka bërë vetëvrasje, ndërsa prokurori vdekjen e ka cilësuar si “vrasje e rëndë”. Me vendimin e prokurorit, i dyshuari është arrestuar pasi konsiderohet si i dyshuari kryesor për […]

COVID-19: Shkon në mbi 2 milionë numri i viktimave në botë


Mbi dy milionë njerëz kanë ndërruar jetë në botë nga COVID-19 që nga fillimi i pandemisë, ndërsa numri i personave të infektuar ka shkuar në mbi 93 milionë. Këto shifra bëhen të ditura nga Universiteti Johns Hopkins. Një milion vdekje u kapërcyen në shtator, ndërsa në më pak se tre muaj e gjysmë, janë regjistruar […]

Numri i të vdekurve nga COVID-19 në Itali arrin në mbi 80,000


Italia të mërkurën kaloi numrin prej 80,000 vdekjeve nga COVID-19 me 507 viktima në 24 orët e fundit, tha ministria e shëndetësisë. Sipas mediave vendase, bëhet fjalë për saktësisht 80,326 vdekje deri më tani. Siç bëhet e ditur më tej, ka pasur 15,774 raste të reja në 24 orët e fundit, nga testimi i 175,429 […]

Shkaku i koronavirusit, mbi 4300 të vdekur brenda një dite në SHBA


Vdekjet nga coronavirusët në SHBA arritën një tjetër lartësi ditore në mbi 4,300 pacientë. Numri i përgjithshëm i të vdekurve të amerikanëve nga COVID-19 ka tejkaluar shifrën prej 380 mijë, sipas Universitetit Johns Hopkins. Kjo po bën që me shpejtësi numri i amerikanëve të vrarë në luftën e dytë botërore, përkatësisht rreth 407 mijë. Infeksionet […]

Britania thyen rekordin ditor të vdekjeve shkaku i COVID-19


Autoritetet shëndetësore britanike kanë zbardhur të dhënat e fundit sa i përket gjendjes me pandeminë. Në Mbretërinë e Bashkuar, 47,525 të infektuar rishtas me COVID-19 janë regjistruar në 24 orët e fundit. Gjithashtu është bërë e ditur se dhe 1564 njerëz të tjerë kanë humbur jetën si rezultat i infeksionit, raporton worldometers. Ky është numri më […]

5 mijë e 567 raste aktive me koronavirus në Kosovë


5 mijë e 567 persona janë akoma aktivë me koronavirus në Kosovë. Numri i rasteve aktive ka pësuar ulje të ndjeshme, pas uljes së infektimeve javëve të fundit. Sot, pas testimit të 1 mijë e 825 mostrave, 299 persona kanë rezultuar pozitivë me COVID-19,ndërsa është regjistruar dhe një vdekje gjatë 24 orëve. /familjajone

Spitalet britanike në krizën më të thellë ndonjëherë


Spitalet e Britanisë janë në prag të mbingarkesës nga pacientët me COVID-19 dhe Shërbimi Shëndetësor Kombëtar i vendit po përballet me “krizën më të rëndë që mbahet mend”, paralajmëroi të dielën një zyrtar i lartë i qeverisë. Paralajmërimi i prerë nga shefi i mjekësisë, Chris Whitty, erdhi ndërsa anëtarët e komisionit kryesor këshillues të qeverisë […]

Zemaj: Kemi siguruar 1 milion e 220 mijë vaksina antiCOVID


Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka bërë të ditur se Kosova ka arritur të sigurojë 1 milion e 220 mijë vaksina antiCOVID. Këtë Zemaj e bëri të ditur me anë të një postimi në Facebook. “Edhe një herë ju siguroj qytetarë të vendit tim që tashmë kemi siguruar 1,220,000 vaksina anti Covid”, ka […]

Lul Raka: “Personat alergjikë në Penicilinë, dhe alergji me simptoma të rënda, s’ bënë të marrin vaksinën kundër COVID-19”


Në “Takim virtual me Shëndrit Lumin” në portalin “Familja Jonë”, këtë të premte i ftuar ishte Prof. Dr. Lul Raka me të cilin u bisedua rreth vaksinës kundër COVID-19, mutacionit të ri të virusit, rëndësinë e antitrupave, shtatzënat dhe COVID-19, personat alergjik në Penicilin dhe rrezikun e vaksionimit  e shumë pika tjera që kanë të […]

FOTO: “Mbështetëse e zjarrtë e Trump”, kush ishte 35-vjeçarja që u vra gjatë sulmit në Kongres


Protesta e dhunshme e mbështetësve të Donald Trump la katër të vdekur ditën e mërkurë, kur ata sulmuan Kongresin amerikan, ndërsa aty pritej certifikimi i Joe Biden si Presidenti i SHBA. Mediat amerikane shkruajnë se një nga viktimat, gruaja që u qëllua dhe u vra nga policia, ishte një veterane e Forcave Ajrore të SHBA-së. […]

Në SHBA fillojnë hetimet mbi vdekjen e mjekut që mori vaksinën e koronavirusit


Ekzaminuesi Mjekësor i Qarkut Miami-Dade po heton vdekjen e një mjeku disa javë pasi ai mori një vaksinë kundër COVID-19, sipas Darren Caprara, drejtori i operacioneve në zyrën e ekzaminuesit mjekësor. Sipas CNN, përcjell Telegrafi, Caprara tha se zyra e tij po punon me Departamentin e Shëndetësisë në Florida dhe Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin […]