100 milionë amerikanë plotësisht të vaksinuar


[ad_1] Shtëpia e Bardhë tha të premten se 100 milionë amerikanë tani janë plotësisht të vaksinuar kundër COVID-19, gati dyfishi i 55 milionë vaksinimeve që ishin realizuar deri një muaj më parë. Koordinatori i Shtëpisë së Bardhë për pandeminë e COVID-19, Jeff Zients e quajti “moment historik” arritjen e këtij numri në një konferencë shtypi […]

OBSH: Vdekjet e mbi 80-vjeçarëve nga Covid-19 në nivelin më të ulët në Evropë


[ad_1] Vdekjet e mbi 80-vjeçarëve për shkak të COVID-19 në Evropë ka rënë në nivelin më të ulët që nga fillimi i pandemisë, në rreth 30%, në sajë të vaksinave, tha drejtori rajonal i OBSH, Hans Kluge. “Në dy muajt e fundit, tendenca midis personave mbi 80 vjeç ka devijuar nga tendenca e vërejtur në […]

2,673 lindje gjatë muajit shkurt 2021, 1,509 raste të vdekjeve


[ad_1] Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar të dhënat preliminare  në baza mujore për Lindjet, Vdekjet, Kurorëzimet dhe Shkurorëzimet për muajin shkurt 2021. Sipas dispozitave ligjore mbi udhëheqjen e regjistrave themeltarë për Lindjet, Vdekjet, Kurorëzimet dhe Shkurorëzimet, rastet regjistrohen në mënyrë të obliguar në regjistrat e lartë-cekur, në vendin e dukurisë, pa marrë […]

Parashikimi i një pandemie në të ardhmen


[ad_1] Tashmë është bërë e mundur për të parashikuar Po qe se do të shpërthejë një pandemi e re falë Zbuluesit të Pandemisë së COVID-19, një hartë që tregon vatrat alarmante të një infeksioni. Por specialistët paralajmërojnë se saktësia e parashikimit varet nga cilësia e të dhënave që mblidhen. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Elizabeth […]

OBSh: Pandemia është në fazën më kritike


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të hënën se trajektorja e pandemisë së coronavirusit tani “po rritet në mënyrë eksponenciale”, me më shumë se 4.4 milionë raste të raportuara gjatë javës së fundit. Maria Van Kerkhove, udhëheqëse teknike e agjencisë për COVID-19, tha se “ne jemi në një pikë kritike të pandemisë”, pasi disa vende […]

Shtatëzania gjatë pandemisë së koronavirusit


[ad_1] Sipas një studimi të ri global, vdekshmëria e foshnjeve të porsalindura, shtatzanitë ektopike dhe vdekjet e nënave gjatë lindjes u rritën gjatë pandemisë, ndoshta sepse gratë kishin më pak qasje tek shërbimet mjekësore. Duke krahasuar rezultatet për gratë shtatzana në vitin 2020 me vitet e mëparshme, raporti vë në dukje se dëmi i shkaktuar […]

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), kundër përdorimit të cigareve elektronike


[ad_1] Shkruar nga: Dr. Valbone Blaku, Specialiste e Mjekësisë Familjare, Olive Medical & Laborataory staf. Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) kanë këshilluar kundër përdorimit të cigareve elektronike (cigareve elektronike) ose produkteve të avullimit të marra nga burime joformale ose të paligjshme (p.sh. miq, tregtarë në rrugë) ose që janë modifikuar në mënyra […]

COVID-i, shkaku i tretë kryesor i vdekjeve në SHBA për vitin 2020


[ad_1] Qendrat amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) njoftuan të mërkurën se COVID-19 ishte shkaku i tretë kryesor i vdekjeve në Shtetet e Bashkuara gjatë vitit 2020, duke rritur numrin e përgjithshëm të vdekjeve në vend me gati 16%, krahasuar me vitin e kaluar. Gjatë një konference për shtyp të ekipit të Shtëpisë […]

Dyshimet për mpiksje gjaku, Agjencia Europiane e Barnave jep vendimin mbi AstraZeneca


[ad_1] Agjencia Europiane e Barnave (EMA) ka hedhur poshtë çdo dyshim mbi efikasitetin e vaksinës “AstraZeneca”, pavarësisht se shumë vende pezulluan përdorimin e saj. EMA deklaroi të martën se përfitimet nga vaksina “AstraZeneca” janë më të mëdha se rreziqet që vijnë prej saj. Deklarata erdhi pasi vende të shumta europiane ndërprenë përdorimin pas disa rasteve […]

Studimi: Shqipëria po plaket me ritme më të shpejta


[ad_1] Si kurrë më parë në historinë demografike të Europës, popullsia mbi 65 vjeç shumë shpejt do të jetë më e lartë se ajo nën 15 vjeç. Moshimi i popullsisë në BE ka nisur prej gati gjysmëshekulli, në Shqipëri po ndodh me ritme shumë më të shpejta. Të dhënat e Eurostat tregojnë se në vitin […]

Kosova s’ka të dhëna se kush duhet ta marrë vaksinën anti-COVID


[ad_1] Kryetari i Federatës së Sindikalistëve të Shëndetësisë së Kosovës, Blerim Syla, dyshon se vaksinimi i qytetarëve, kurdo që të arrijë vaksina kundër sëmundjes COVID-19, s’ do mund të realizohet në mënyrë të drejtë, sidomos kur është fjala për personat me sëmundje kronike dhe ata mbi 80 vjeç. Syla thotë se Kosova s’ ka statistika […]

Ilaçi me antitrupa ofron mbrojtje ndaj koronavirusit


[ad_1] Një studim i ri që ka përfshirë një numër të madh njerëzish ofron prova të reja sipas të cilave përdorimi sa më shpejt i një ilaçi me antitrupa që lufton COVID-19-n, mund të ndihmojë në parandalimin e rasteve të rënda të sëmundjes. Kompania e bioteknologjisë me seli në Nju Jork “Regeneron Pharmaceuticals” thotë se […]

OBSh kërkon vijimin e vaksinimit me AstraZeneca


[ad_1] Pasi një numër i madh vendesh të Bashkimit Evropian pezulluan përdorimin e vaksinës së AstraZeneca-s, Organizata Botërore e Shëndetit deklaroi se benefitet që vijnë nga kjo vaksinë janë më të mëdha se rreziqet. Po ashtu, OBSH këshilloi që vaksinimet të vijojnë, raporton CNN. Deklarata e agjencisë së OKB-së, vjen pas disa raportimeve për mpiksje […]

Brazili regjistron “rekord të zi” – më shumë se 90,000 raste të reja me COVID-19, në ndonjë ditë të vetme


[ad_1] Brazili ka raportuar një rekord ditor me 90,303 raste të reja me COVID-19, ndërsa kombi i Amerikës së Jugut vazhdon të ndeshet me infeksionet dhe vdekjet në rritje si pasojë e coronavirusit. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Ministria e Shëndetësisë ka thënë të mërkurën se 2,648 vdekje shtesë u regjistruan gjatë periudhës së […]

Rastet globale me koronavirus po rriten, por vdekjet po bien


[ad_1] Rastet globale të COVID-19 u rritën me 10 për qind gjatë javës së kaluar, por vdekjet po bien, sipas azhurnimit epidemiologjik të përjavshëm nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Rastet globale u rritën me 10 për qind gjatë javës së kaluar në mbi tre milionë raste të reja të raportuara. Numri i rasteve të reja […]

Një vit pandemi në Kosovë – Cilat ishin sfidat e specialistëve shëndetësorë?


[ad_1] Një vit pandemi, një vit vuajtje, gëzim e shpresë. 12-mujor plot sakrifica, që jo të gjithë do të mendonin se do t’i përjetonin e kalonin. Lajmet për vdekjet e të infektuarit nga COVID-19 jepeshin kudo nëpër lajme dhe vështirë gjerbeshin me kafe së bashku me hallet e tjera. Situata e vështirë pandemike nënkuptonte punë […]

​Shqipëri: Një vit pandemi, 100 mijë të prekur, shumë vdekje dhe shpresa për vaksinën


[ad_1] Një vit më parë, Shqipëria raportoi dy rastet zero me koronavirus. Atë e bir nga Tirana pasi ishin kthyer nga Italia, u konfirmuan zyrtarisht pozitivë. Pavarësisht debateve mes mjekëve se Covid-19 ka qenë në qarkullim më herët në vendin tonë, numërimi i rasteve pozitive nis nga 9 marsi i 2020. Në fillimet e pandemisë […]

Shtëpia e Bardhë: Të tria vaksinat e miratuara, të efektshme, të padëmshme


[ad_1] Ekipi i Shtëpisë së Bardhë për reagimin ndaj COVID-it tha të premten se të gjitha vaksinat e miratuara kundër coronavirusit janë të efektshme dhe të parrezikshme dhe u bëri thirrje amerikanëve të bëjnë cilëndo vaksinë që u ofrohet në klinikën e tyre. Reagimi pason komentin e kryebashkiakut të Detroitit i cili u shpreh se […]

Shtetet me më shumë njerëz me mbipeshë kanë më shumë viktima të Covid-19


[ad_1] Shtetet me përqindje më të madhe të popullsisë me mbipeshë, si Shtetet e Bashkuara dhe Britania e Madhe, kanë gjithashtu shkallën më të lartë të vdekjeve nga Covid-19, sipas një raporti, duke nxitur thirrje për qeveritë që ta luftojnë mbipeshën dhe t’u japin përparësi për vaksinim personave me mbipeshë. Rreth 2.2 milionë nga 2.5 […]

Rritja e rasteve me COVID-19 në botë, shefi i OBSH-së thotë se “kjo është zhgënjyese, por jo befasuese”


[ad_1] Është ‘joreale’ të mendosh se pandemia COVID-19 do të ketë mbaruar para fundit të vitit, theksoi të hënën një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Dr. Michael Ryan, drejtori i programit të urgjencave të OBSH-së, u tha gazetarëve nga selia e organizatës në Gjenevë se “tani virusi është shumë i kontrolluar”, […]

Mjeku Epidemiolog Shpjegon Efektet Anësore të Vaksinave


[ad_1] Mjeku epidemiolog Ilir Alimehmeti tregon se Farmakovigjilenca në Francë ka filluar të raportojë për efektet anësore të vaksinave AstraZeneca, Pfizer dhe Moderna. Sipas Alimehmetit organi zyrtar ANSM (Agence Nationale de Sécurité du Médicament), raportoi këtë të premte të dhënat e përditësuara për çdo vaksinë AstraZeneca (6-18 shkurt 2021): – 971 raste me reaksione të […]

OBSh raporton rënie prej 20% të vdekjeve globale nga COVID-19


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se vdekjet globale nga ndërlikimet e lidhura me koronavirusin kanë rënë me 20% në javën e fundit, me rastet që ranë për të gjashtën javë radhazi në tërë botën, shkruan The Guardian. Sipas tyre, vdekjet kanë rënë për tre javë rresht. Po ashtu, në vendin ku virusi u përhap […]

Eurostat: Meshkujt e kanë dy herë më të lartë rrezikun e infektimit të rëndë nga COVID-19


[ad_1] Pandemia e COVID-19, e cila ka rritur ndjeshëm vdekshmërinë në vend, duke filluar që nga muaji qershor, po rezulton më fatale te meshkujt, një tendencë e konstatuar në të tërë globin. Eurostat ka publikuar të dhënat e vdekjeve për Shqipërinë, me bazë javore, që janë të disponueshme për 9-mujorin (nga data 30 dhjetor 2019 […]

Zyrtarët globalë i dalin në mbrojtje AstraZenekës


[ad_1] Zyrtarët e shëndetësisë në të gjithë botën i dhanë mbështetjen e tyre vaksinës AstraZeneca kundër COVID-19, pas alarmit të përhapur nga një studim që tregonte se ajo ka pak efekt kundër simptomave të lehta të sëmundjes të shkaktuar nga një variant që po përhapet shpejt në Afrikën e Jugut. Mundësia që variantet e reja […]

Vaksina e AstraZenecas parandalon vdekjet, por Afrika e Jugut ndalon vaksinimet


[ad_1] Mes shqetësimeve në rritje lidhur me efektivitetin që garanton vaksina kundër COVID-19, e prodhuar nga kompania AstraZeneca, ndaj variantit të Afrikës së Jugut, ministri britanik i Shëndetësisë tha sot se s’ ka asnjë provë që vaksina s’ parandalon vdekjet apo format e rënda të sëmundjes. Të dielën Afrika e Jugut pezulloi fushatën e vaksinimit […]

Dietat me Bazë Perimesh që Ulin Rrezikun e Goditjeve në Zemër


[ad_1] Një dietë e pasur me perime është gjithnjë një zgjedhje e mirë dhe shumë e rekomandueshme. Studime të reja i japin forcë këtij pohimi duke treguar se dietat e pasura me perime ulin rrezikun e prekjes nga sëmundjet e zemrës me 40%. Nga ana tjetër një dietë e pasur me yndyrë, karbohidrate, sheqer apo […]

Gjermania i del në ndihmë Portugalisë në luftë kundër koronavirusit


[ad_1] Gjermania ka vendosur t’i dalë në ndihmë Portugalisë kundër koronavirusit. Duke pasur parasysh që shërbimi shëndetësor atje është mbingarkuar, Gjermania ka nisur drejt Portugalisë njerëz specialistë të kujdesit intensiv dhe ventilator për shpëtimin e jetës së njerëzve të prekur me COVID-19. Gjermania në fillim të pandemisë e ndihmoi edhe Italinë që ishte dëmtuar së […]

Pandemia Muaj Pas Muaji – Evropa Në Listën E Zonave Me Rritjen Më Të Lartë


[ad_1] Pandemia e Covid-19 po rezulton me pasoja të rënda lidhur me fatalitetet që ajo ka shkaktuar në vend, e përkeqësuar sidomos në dy muajt e fundit të vitit, ku ritmet e rritjes kanë qenë më të lartat në Europë. Të dhënat e mëparshme të publikuara nga Monitor, sipas informacionit zyrtar nga Drejtoria e Gjendjes […]

SHBA, për të tretën javë me radhë më pak raste të reja me COVID


[ad_1] Rastet e reja me COVID-19 në Shtetet e Bashkuara ranë për të tretën javë me radhë, hera e parë që vërehet një rënie kaq e zgjatur që nga shtatori i kaluar, edhe pse çdo javë infektohen mëse një milion njerëz. Rastet e reja në shtatë ditëshin që u mbyll më 31 janar ranë 9% […]

Rreziku i Trashëgueshëm i Sëmundjeve Të Zemrës


[ad_1] Sëmundjet e zemrës janë ndër shkaktarët kryesore të vdekjeve të parakohshme në Shqipëri. Që nga viti 1990, niveli i prevalencës së vdekjeve gna sëmundjet kardiovaskulare ka ardhur në rritje. Në atë periudhë, vdekjet nga kjo diagnozë arrinin në 125 persona për 100,000 banorë, thonë të dhënat e revistës Monitor. Ndërkohë, të dhënat e Institutit […]

“Dëshmia e Puçit”, Sokol Balla sjell librin për “21 Janarin”


[ad_1] Në 10-vjetorin e ngjarjeve të 21 janarit, ku u vranë 4 protestues para godinës së kryeministrisë nga oficerët e Gardës së Republikës, botohet libri i Sokol Ballës “Dëshmia e puçit”, botim i UET press. Gazetari i njohur sjell fakte të panjohura të një prej personave që u akuzua nga ish-kryeministri Sali Berisha si organizator […]

Bota “në prag të një dështimi moral katastrofik” lidhur me vaksinat


[ad_1] Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë thotë se bota është “në prag të një dështimi moral katastrofik” për shpërndarjen e pabarabartë të vaksinave për COVID-19. Duke folur në një takim të bordit ekzekutiv të OBSH-së të hënën në Gjenevë, Drejtori Ekzekutiv Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se s’ është “e drejtë që më të rinjtë […]

Lloji i ri i COVID-19: Tri simptomat në sytë tuaj


[ad_1] Vdekjet e përditshme nga coronavirusi janë një kujtesë e zymtë se virusi akoma s’ është zbutur, pavarësisht përpjekjeve heroike të vaksinimit në botë. ndërsa s’ ka asnjë provë që lloji i ri i mutuar është më i rëndë, transmetueshmëria e tij nënvizon rëndësinë e përgjigjes ndaj simptomave. Përveç simptomave kryesore që Qeveria ka theksuar, […]

Shkaku i koronavirusit, mbi 4300 të vdekur brenda një dite në SHBA


[ad_1] Vdekjet nga coronavirusët në SHBA arritën një tjetër lartësi ditore në mbi 4,300 pacientë. Numri i përgjithshëm i të vdekurve të amerikanëve nga COVID-19 ka tejkaluar shifrën prej 380 mijë, sipas Universitetit Johns Hopkins. Kjo po bën që me shpejtësi numri i amerikanëve të vrarë në luftën e dytë botërore, përkatësisht rreth 407 mijë. […]

Britania thyen rekordin ditor të vdekjeve shkaku i COVID-19


[ad_1] Autoritetet shëndetësore britanike kanë zbardhur të dhënat e fundit sa i përket gjendjes me pandeminë. Në Mbretërinë e Bashkuar, 47,525 të infektuar rishtas me COVID-19 janë regjistruar në 24 orët e fundit. Gjithashtu është bërë e ditur se dhe 1564 njerëz të tjerë kanë humbur jetën si rezultat i infeksionit, raporton worldometers. Ky është numri […]

Lloj i ri i COVDI-19: Shkencëtarët tregojnë katër simptomat dalluese


[ad_1] Në fund të dhjetorit të vitit të kaluar në Mbretërinë e Bashkuar, provat filluan të shfaqeshin për një variant COVID-19 i cili ishte mbizotërues dhe shpejt i tejkalonte variantet para-ekzistuese në të paktën tre rajone të Anglisë. Në një studim të botuar në qendrën për modelimin matematik të sëmundjeve infektive, u hetua transmetueshmëria e […]

Spitalet britanike në krizën më të thellë ndonjëherë


[ad_1] Spitalet e Britanisë janë në prag të mbingarkesës nga pacientët me COVID-19 dhe Shërbimi Shëndetësor Kombëtar i vendit po përballet me “krizën më të rëndë që mbahet mend”, paralajmëroi të dielën një zyrtar i lartë i qeverisë. Paralajmërimi i prerë nga shefi i mjekësisë, Chris Whitty, erdhi ndërsa anëtarët e komisionit kryesor këshillues të […]

2020 nëpër fotografi, s’ ishte vetëm koronavirusi që shënoi këtë vit


[ad_1] Viti që lamë pas kishte filluar me zjarre të tmerrshme në Australi, që më pas filluan të përhapen në vende të ndryshme të botës, janë bërë gara të ashpra politike, por ishte pandemia e coronavirusit ajo që ndaloi të gjitha dukuritë tjera. Fillimisht shpërtheu në Wuhan të Kinës për t’u përhapur më pas në […]

Britania duhet të vaksinojë 2 milionë njerëz në javë për të parandaluar një valë të tretë të COVID-19


[ad_1] Britania duhet të vaksinojë 2 milionë njerëz në javë për të shmangur një valë të tretë të shpërthimit të koronavirusit – është ky përfundimi i një studimi nga universiteti i Londrës për higjenën dhe mjeksinë tropikale (LSHTM). Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, Britania ka pasur më shumë se 71,000 vdekje nga koronavirusi […]

Masa të reja në mbarë botën pas variantit të ri të koronavirusit


[ad_1] Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë po bën thirrje për intensifikim të studimit të sekuencës gjenetike të koronavirusit pas zbulimit të varianteve të reja në Britani dhe Afrikën e Jugut. Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha gjatë një konference shtypi në internet të hënën nga Gjeneva se, “vetëm Po qe se […]

Mbidoza e ilaçeve dhe COVID-19


[ad_1] Shkruan: Dr. Valbonë Blaku, Specialiste e Mjekësisë Familjare – Staf. në Olive Medical & Laboratory Gjasat po tregojnë se pasojat në shëndet apo edhe vdekjet nga mbidozimi i barnave do të rriten në vitet në vijim, kryesisht për shkak të përdorimit të tepruar të analgjetikve, antipiretikve, kortikosteroideve dhe antibiotikëve, s’ mund të lehen anash […]

specialisti i Shëndetit Publik: Shqipëria Rrezikon Këtë Dimër Si Pasojë e Koronavirusit


[ad_1] Mjeku specialist i Shëndetit Publik, Erion Dasho thotë se Shqipëria rrezikon këtë dimër një numër të lartë vdekjesh si pasojë e koronavirusit.  Dasho në postimin e tij në Facebook shkruan se Shqipëria rrezikon këtë dimër një numër të lartë vdekjesh si pasojë e koronavirusit dhe duhet shmangur “sidomos skenari me 5,700 humbje jete deri […]

Pritet miratimi i vaksinës së dytë kundër COVID-19


[ad_1] Vaksina kundër virusit COVID-19 nga kompania Moderna duket të jetë në rrugë të mbarë drejt marrjes së autorizimit nga entet rregullatore amerikane këtë javë, pasi Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) e konsideroi atë si të sigurt dhe efektive, sipas dokumenteve të publikuara të martën. Pandemia e koronavirusit ka shkaktuar më shumë se 300 […]

Shqipëri- Që nga fillimi i pandemisë 28 mjekë humbën jetën


[ad_1] Ish-deputeti i PD-së, Tritan Shehu thotë se Shqipëria është renditur ndër vendet me numrin më të lartë të humbjes së mjekëve, si pasojë e coronavirusit. me anë të një postimi në Facebook, ku publikoi disa shifra në lidhje me viktimat nga Covid-19 ndër bluzat e bardha, ish-deputeti tha se mbrojtja dhe fillimi i vaksinimit […]

Valbon Krasniqi:Kemi marr të gjitha masat që të ketë furnizim me oksigjen


[ad_1] U.d i drejtorit të ShSKUK-së, Valbon Krasniqi në Komisionin për Shëndetësi është përgjigjur për interesimin e deputetëve për furnizimin me oksigjen, duke thënë se muajin korrik kanë arritur të sigurojnë 20 mijë litra me oksigjen të lëngshëm nga kompania e kontraktuar. “Gjatë muajit shtator kemi marr donacione me oksigjen. Kemi vizituar dhe bërë evidentim […]

SHBA miraton përdorimin emergjent të vaksinës


[ad_1] Shtetet e Bashkuara kanë miratuar përdorimin emergjent të vaksinës kundër koronavirusit nga Pfizer-BioNTech, duke hapur udhën që amerikanët të fillojnë të vaksinohen brenda disa ditësh. Ndërkohë vazhdon skepticizmi publik në lidhje me sigurinë e vaksinës, ndërsa anketat tregojnë se shumë të rritur thonë se s’ do ta marrin vaksinën ose janë të pasigurtë që […]

Rritet me 6 vjet jetëgjatësia e njeriut, OBSH zbulon sëmundjet që janë vrasësi numër një në botë


[ad_1] Trendi i jetëgjatësisë vazhdon të rritet: në 2019-tën, njerëzit rezulton të jetojnë 6 vjet më shumë sesa në vitin 2000, thotë OBSH. Mesatarja globale e jetëgjatësisë vitin e kaluar ishte 73 vjeç, ndërsa përpara dy dekadash, 67. Sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, sëmundjet jo të transmetueshme duke nisur nga iktusi cerebral […]

Mjekët: Vala e Tretë e Koronavirusit Pritet të Fillojë Pas Krishtlindjes


[ad_1] Pandemia e koronavirusit ka prekur të gjithë botën, por disa vende që dihet se kanë objektet më të mira të kujdesit shëndetësor krahasuar me vendet me të ardhura të ulëta ose të mesme gjithashtu ranë viktima. Një prej tyre është Britania e Madhe, e cila tani po shkon drejt valës së tretë të COVID-19, […]

12 mijë e 587 raste aktive me koronavirus në Kosovë


[ad_1] 12 mijë e 587 persona janë akoma të infektuar me koronavirus në Kosovë. Numrat e infektimeve kanë filluar të kenë një rënie të lehtë ditëve të fundit, por rastet aktive janë të shumta. Vetëm dje u shënuan 557 persona të infektuar me koronavirus dhe 727 të shëruar. Ndonëse numri i infektimeve ka filluar të […]

Efekti i Covid Në Popullsi – Cilat Janë Qytetet Më Të Goditura


[ad_1] Shkodra dhe Lezha rezultojnë qarqet që kanë pasur rritjen më të lartë të jetëve të humbura në raport me popullsinë përkatëse në tremujorin e tretë të këtij viti, në krahasim me korrik-shtator 2019. Pas tyre renditen Korça, Durrësi dhe Tirana. Të dhënat e përpunuara nga Monitor, bazuar mbi statistikat e INSTAT për vdekjet në […]

Kina përgatitet të fillojë një fushatë të gjerë vaksinimi


[ad_1] Kina po përgatitet të fillojë një fushatë të gjerë vaksinimi kundër koronavirusit. Agjencia e lajmeve Associated Press njoftoi se qeveritë provinciale në të tërë vendin po bëjnë kërkesat për vaksinat eksperimentale të koronavirusit, të prodhuara në vend, megjithëse zyrtarët shëndetësorë akoma s’ kanë thënë se sa të efektshme janë vaksinat dhe se si do […]

Viktimat nga COVID-19 në Kosovë edhe pa sëmundje shoqëruese


[ad_1] diabeti (sëmundja e sheqerit), sëmundjet e mushkërive, ato të zemrës, janë disa prej sëmundjeve shoqëruese që kanë pasur viktimat me COVID-19 në Kosovë, por ka pasur raste me koronavirus, që kanë përfunduar me fatalitet, e që s’ kanë pasur asnjë sëmundje shoqëruese. Kështu thotë, Faik Hoti nga Ministria e Shëndetësisë. Hoti tregon se këto […]

14 vdekje nga coronavirusi në Kosovë për 24 orë


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka bërë të ditur se për 24 orë në Kosovë kanë ndërruar jetë 14 persona nga COVID-19. Sipas të dhënave të IKSHPK-së, 560 persona janë infektuar me COVID-19 dhe janë shëruar 678 të tjerë. Numri total i rasteve pozitive është 42.377 raste nga 151.363 persona të dyshimtë […]

Turqia hyn në izolim gjatë fundjavës


[ad_1] Turqia ka hyrë në izolimin e saj të parë të plotë këtë fundjavë që nga maji, pasi infeksionet dhe vdekjet nga coronavirusi arritën rekorde në ditët e fundit. Vendi me 83 milion banorë të premten regjistroi 32,736 raste të reja me COVID-19, përfshirë ato asimptomatike, numri më i lartë që nga fillimi i pandemisë […]

Kosova, ndër vendet më të sigurta në botë nga terrorizmi


[ad_1] Terrorizmi mbetet problem i rëndësishëm dhe serioz në shumë vende, pavarësisht nga rënia e përgjithshme e ndikimit të tij në të tërë botën gjatë vitit 2019, vlersoi Instituti për Ekonomi dhe Paqe (Institute for Economics & Peace – IEP) në një raport mbi Indeksin Global të Terrorizmit 2020: Matja e Ndikimit të Terrorizmit. Vitin […]

14 të vdekur nga COVID-19 në Kosovë për 24 orë


[ad_1] 14 persona kanë ndërruar jetë në Kosovë në 24 orët e fundit për shkak të infvektimit me coronavirus. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, i ka publikuar rezultatet e mostrave të testuara për COVID-19 në 24 orët e fundit. Sipas këtyre të dhënave janë shënuar 555 raste të reja dhe janë shëruar 324 pacientë. […]

Evropa regjistron 400,000 viktima me koronavirus


[ad_1] Evropa ka regjistruar mbi 400,000 viktima me koronavirus, prej kur ka shpërthyer pandemia, ndërkohë që disa pjesë të kontinentit kanë nisur të lirohen nga kufizimet apo masat e izolimit. Tetë muaj prej kur është shpallur pandemia, autoritetet evropiane kanë konfirmuar 400,949 viktima me koronavirus, bazuar në Qendrën Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve. […]

Evropa regjistron 400,000 viktima me coronavirus


[ad_1] Evropa ka regjistruar mbi 400,000 viktima me coronavirus, prej kur ka shpërthyer pandemia, ndërkohë që disa pjesë të kontinentit kanë nisur të lirohen nga kufizimet apo masat e izolimit. Tetë muaj prej kur është shpallur pandemia, autoritetet evropiane kanë konfirmuar 400,949 viktima me coronavirus, bazuar në Qendrën Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve. […]

Evropa shënon mbi 400 mijë viktima nga koronavirusi


[ad_1] Evropa ka regjistruar mbi 400,000 viktima me koronavirus, prej kur ka shpërthyer pandemia, ndërkohë që disa pjesë të kontinentit kanë nisur të lirohen nga kufizimet apo masat e izolimit. Tetë muaj prej kur është shpallur pandemia, autoritetet evropiane kanë konfirmuar 400,949 viktima me koronavirus, bazuar në Qendrën Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve. […]

Edhe 12 të vdekur nga COVID-19 në Kosovë


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njofton se brenda 24 orëve janë raportuar 12 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Podujevë 2 raste (76, 66 vjeç), Prishtinë 2 raste (74, 64 vjeç), Fushë-Kosovë 1 rast (61 vjeç), Gjakovë 1 rast (85 vjeç), Gjilan 1 rast (79 […]

Kuvendi i Shqipërisë mban një minutë heshtje për viktimat e tërmetit të një viti më parë


[ad_1] Sot, më 26 nëntor, është shënuar përvjetori i tërmetit rrëqethës që gjë në Shqipëri një vit më parë. Kjo e enjte përkon edhe me seancën e Kuvendit të Shqipërisë, me c’rast u mbajt një minutë heshtje për 51 vdekjet që ndodhën si pasojë e atij tërmeti. Kryetari i Kuvendit, Gramos Ruci, shprehu ngushëllime  të […]

Vala e tretë e coronavirusit vjen pas Krishtlindjes, paralajmërojnë shkencëtarët


[ad_1] Pandemia e coronavirusit ka prekur të gjithë botën, por disa vende që dihet se kanë objektet më të mira të kujdesit shëndetësor krahasuar me vendet me të ardhura të ulëta ose të mesme gjithashtu ranë viktima Një prej tyre është Britania e Madhe, e cila tani po shkon drejt valës së tretë të COVID-19, […]

SHBA, 2 mijë e 100 të vdekur nga koronavirusi vetëm në 24 orët e fundit


[ad_1] Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë regjistruar 2 mijë e 100 vdekje nga koronavirusi vetëm gjatë 24 orëe të fundit. Kjo shifër është njëherësh shifra më e lartë e vdekjeve në këtë shtet që nga muaji maj. specialistët kanë paralajmëruar që vdekjet do të rriten pasi rastet e hospitalizimit nëpër spitale janë duke u […]

12 raste të vdekjeve nga COVID-19 në Kosovë


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njofton se gjatë 24 orëve të fundit 24 orëve janë raportuar 12 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Gjilan 2 raste (80, 72 vjeç), Pejë 2 raste (88, 75 vjeç), Deçan 1 rast (85 vjeç), Ferizaj 1 rast (76 vjeç), […]

​Mjeku gjerman vret pacientët me koronavirus


[ad_1] Dy pacientë me koronavirus në një spital gjerman vdiqën pasi një mjek dyshohet se administroi ilaçe që çoi ata në vdekje të menjëhershme, tha policia e Essen. Emisioni i INDOKS: Autoritetet po hetojnë rrethanat e vdekjes së pacientëve, të moshës 47 dhe 50 vjeç, të cilët ishin duke u trajtuar për sëmundjen e shkaktuar […]

19 të vdekur nga koronavirusi gjatë 24 orëve


[ad_1] 19 persona kanë humbur jetën nga COVID-19 gjatë 24 orëve, shifër kjo që shënon njëkohësisht rekord të zi të viktimave që prej fillimit të pandemisë. Vdekjet janë nga: Gjilani dhe Prizreni 4, Vushtrria 2, Drenasi, Ferizaji, Fushë Kosovë, Gjakova, Klina, Malisheva, Peja, Prishtina dhe Skenderaji me nga një rast. [ad_2]

Të dhëna që tregojnë se sa vrasës është COVID-19


[ad_1] COVID-19 ka vrarë 250,000 njerëz në SHBA deri më tani dhe kjo shifër thuhet se është 10 herë më e madhe se vdekja nga përplasjet e makinave në një vit. Veç kësaj, në më pak se 10 muaj, COVID-19 ka vrarë më shumë njerëz sesa sulmet në tru, vetëvrasjet dhe përplasjet e makinave zakonisht […]

“Italia do të jetë ndër të parët që do të ketë vaksinën kundër COVID-19”


[ad_1] Ministri i Jashtëm, Lugi Di Maio, tha të enjten se Italia do të jetë ndër vendet e para që do të ketë një vaksinë kundër COVID-19. “Italia është pjesë e dy marrëveshjeve të mëdha ndërkombëtare, ajo me Pfizer dhe ajo me AstraZeneca, të cilat janë në fazën më të përparuar dhe po arrijnë sukses […]

Komuna e Mamushës demanton IKSHPK-në: Sot s’ kemi asnjë të vdekur


[ad_1] Komuna e Mamushës ka reaguar pas publikimit të të dhënave të fundit të Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik, ku raportohet se një 31 vjeçar nga kjo komunë është në mesin e 11 viktimave. Sipas Drejtorit të Shëndetësisë së kësaj komune, Rujdi Mazrek,  e ka demantuar këtë gjë. “Sot me datë 18.11.2020 Ministria e Shëndetësisë-IKSHP […]

Huqja e IKSHPK-së: Tha se një 31 vjeçar vdiq nga COVID-19, por në fakt ai ishte 72 vjeç


[ad_1] Gjatë 24 orëve të fundit u konfirmuan 720 raste të reja të prekur me COVID-19. Në njoftimin e Institutit Shëndetësorë Publik të Kosovës që u publikua sot u bë e ditur se si pasojë e koronavirusit kanë humbur jetën 11 persona. Në mesin e viktimave nga COVID-19, thuhej se është një 31 vjeçar nga […]

Mbi 6.6 milionë njerëz të infektuar me Covid-19 në botë


[ad_1] Numri i të infektuar me COVID-19 në mbarë botën ka kaluar shifrën 6.6 milionë, me 6 milionë e 601 mijë e 349 të konfirmuar aktualisht. Kështu ka bërë të ditur gjurmuesi i Universitetit “Johns Hopkins”, raporton CNN. Vdekjet po i afrohen shifrës 390 mijë me numrin aktual në 389 mijë e 645. Shifrat, të […]

COVID-19 s’ njeh moshë, ua merr jetën edhe të rinjve


[ad_1] Në fillim të pandemisë filluan diskutimet Nëse coronavirusi COVID-19 infekton apo Nëse ky infeksion ka ndikim edhe tek të rinjtë. Sipas rasteve të infeksionit e vërteta del se COVID-19 s’ njeh moshë. Si pasojë e infeksionit me coronavirus sot ka humbur jetën një 38 vjeçar nga komuna e Prishtinës, COVID-19 gjithashtu mori jetën edhe […]

Shefi i OBSH-së thotë se vaksina e vetme s’ do t’i japë fund pandemisë


[ad_1] Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë Tedros Adhanom Ghebreyesus tha të hënën se pandemia e koronavirusit s’ do të marrë fund vetëm nga një vaksinë e efektshme, por duhet që komunitetet dhe individët të vazhdojnë të angazhohen në luftën kundër virusit. Komentet vijnë ndërsa kompania farmaceutike amerikane Moderna njoftoi se vaksina e […]

Mbetet i panjohur fati i ushtarëve nga Kosova të zhdukur gjatë shërbimit në Ushtrinë Jugosllave


[ad_1] Pas tre dekadash, akoma s’ dihet se çfarë i gjë me dhjetëra ushtarëve të rekrutuar shqiptarë të Kosovës që u zhdukën ndërsa shërbenin në Ushtrinë Popullore Jugosllave gjatë shpërbërjes së dhunshme të Jugosllavisë. Muhamet Gashi kujton se ishte herët a vonë me shi më 30 qershor 1991 kur djali i tij Veseli u largua […]

11 persona vdesin nga COVID-19 në Kosovë në 24 orë


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit në  Kosovë, nga COVID-19 kanë ndërruar jetë 11 pacientë. Sipas njoftimit, rastet e vdekjes janë nga komunat: Gjilan 3 raste (71, 71, 69 vjeç), Prishtinë 3 raste (82, 68, 60 vjeç), Ferizaj 1 rast (50 vjeç), Gjakovë […]

Studimet: Vdekja nga COVID-19 ka rënë dukshëm


[ad_1] Përderisa jemi në një valë të re të pandemisë, studimet vënë në pah se numri i të vdekurve nga kjo sëmundje ka pësuar rënie graduale. Gjasat e vdekjes nga koronavirusi kanë rënë në një të tretën e që nga prilli, vlerëson Universiteti i Uashingtonit për Matjen dhe Vlerësimin e Shëndetit. Sipas agjencisë së lajmeve, […]

Heshtja njëjavore e Trump pas humbjes së zgjedhjeve


[ad_1] Pasi media amerikane parashikoi fitues demokratin Joe Biden, Presidenti Trump ka qëndruar përgjithësisht në heshtje, përveç postimeve në Twitter ku ka ngritur pretendime për mashtrime të gjera me votat. Të enjten presidenti publikoi në Twitter një koment mbi “zgjedhje të manipuluara”. (Siç ka ndodhur në shumë postime të fundit të presidentit, Twitter vuri një […]

11 të vdekur në 24 orët e fundit nga COVID-19


[ad_1] 11 persona kanë ndërruar jetë në 24 orët e fundit si pasojë e infektimit nga coronavirus. IKSHPK me anë të një njoftimi ka thënë se rastet e vdekjeve janë nga komunat : Kamenicë 2 raste (76 dhe 70 vjeç), Prishtinë 2 raste (78 dhe 71 vjeç), Vushtrri 2 raste (82 dhe 77 vjeç), Gjilan […]

Një presidencë e ushqyer nga gënjeshtrat, përfundon më keq se gjithë të tjerat


[ad_1] Ajo që po ndodh është e kuptueshme. Një presidencë e nisur me gënjeshtra, dhe e nxitur që atëherë prej tyre, ishte e destinuar të mbaronte në mënyrën më të keqe,në krahasim me gjithë të tjerat. Presidenca e Donald Trumpit nisi më 20 janar 2017, ditën që ai tha se “në ceremoninë e inaugurimit ishte […]

Shifra rekorde, për 9 muaj në Kosovë vdiqën mbi 8 mijë qytetarë


[ad_1] Të dhënat e vlerësuara nga ASK, të cilat u publikuan së fundmi tregojnë se numri i vdekjeve në Kosovë për nëntë muajt e sivjetmë, janar-shtator, ka qenë 8,030 qytetarë. Përgjatë muajve, shifra më të larta të vdekjeve janë shënuar kryesisht ne tre muajt korrik-shtator ku numri i vdekjeve ka kaluar një mijë. ASK vlerëson […]

Mbrojtja nga ndotja e ajrit me anë të rritjes së gjobave


[ad_1] Maqedonia e Veriut synon që të ulë ndotjen e ajrit me anë të rritjes së gjobave, por edhe padive penale për të gjithë personat juridikë dhe fizikë, të cilët kapen duke ndotur apo nxitur ndotjen e ambientit jetësor. Kjo parashihet me ndryshimet në Ligjin për kundërvajtje, pasi siç thuhet në tekstin që është duke […]

Boris Johnson: Vdekjet nga Covid-19 do të jenë dy herë më të larta se në valën e parë


[ad_1] Sipas kryeministrit , Boris Johnson vdekjet nga Covid-19 mund të jenë dy herë më të larta gjatë dimrit sesa ishin në valën e parë të pandemisë. Në një deklaratë parlamentare ai pitet të thotë se s’ ka “asnjë alternativë” tjetër përveç bllokimit katër javor të gjithë Anglisë. Por Z. Johnson do të shpjegojë se […]

Shifra alarmante të rasteve aktive me Covid-19 në Kosovë, cilat janë rezultatet e vendeve të rajonit


[ad_1] Vala e dytë e koronavirusit të ri ka filluar në gjithë kontinentin europian, ndërkohë shumë shtete kanë filluar të marrin masa të reja për të luftuar shpërndarjen e virusit. Kosova prej të hënës do të fillojë masat e reja të prezantuara nga Qeveria e re. Edhe vendet tjera të rajonit kanë filluar me masa. […]

Britania shqyrton mbylljen pas shtimit të rasteve me COVID-19


[ad_1] Kryeministri i Britanisë, Boris Johnson do të mbajë një konferencë për media më vonë, derisa Qeveria ka konsideruar mbylljen e shtetit për një muaj. Me shpresën që masat do të lehtësohen deri në krishtlindje. Vdekjet nga COVID-19 mund të shkojnë më shumë se 4000 në ditë, thuhet në një dokument që BBC e ka […]

Sërish rekord, Italia regjistron mbi 30 mijë raste të reja ditore dhe 199 vdekje


[ad_1] Italia regjistroi sot 31 084 infektime të reja me COVID-19 dhe 199 vdekje në 24 orët e fundit, sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë. Shifra e përditshme e infektimeve, që ishte më pak se 27 000 dje, theu një rekord të ri, ndërsa vdekjet pësuan një rënie të vogël, pas tre ditësh rradhazi […]

Grupi i Punës i Shtëpisë së Bardhë paralajmëron për përhapje “të vazhdueshme” të COVID-19


[ad_1] Grupi i Punës i Shtëpisë së Bardhë për koronavirusin po paralajmëron për një përhapje “të vazhdueshme” të virusit, veçanërisht në gjysmën perëndimore të vendit. Sipas njoftimeve, anëtarët e grupit të punës po bëjnë presion për masa agresive për të fremuar përhapjen e virusit. Shtetet e Bashkuara kanë konfirmuar më shumë se 8.9 milion raste […]

Lajmet jo të vërteta për COVID-19


[ad_1] Çdo ditë e më shumë jemi duke u ekspozuar  ndaj një sasie të madhe informacionesh rreth COVID-19 në baza ditore. Jo të gjitha informacionet që ne i pranojmë janë të besueshme. Lajme të publikuara në media shfaqin pretendime se personat që kanë viatminë D në sasi të mjaftueshme në organizmin e tyre kanë më […]

Nga parandalimi te vdekshmëria: Lidhja e vitaminës D me COVID-19


[ad_1] Pa një vaksinë kundër coronavirusit të aprovuar për përdorim masiv, shumë njerëz po u drejtohen vitaminave për të forcuar sistemin e tyre imunitar në luftën kundër COVID-19 ndërsa shumë postime në rrjetet shoqërore i konsiderojnë vitaminat si mburojë kundër coronavirusit, Dr. Anthony Fauci, drejtor i Institutit Kombëtar Amerikan të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive, është […]

Vdesin tre të infektuar me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka njoftuar se tre persona të infektuar me COVID-19 kanë humbur jetën sot në Kosovë. Vdekjet kanë ndodhur: një rast në Spitalin e Përgjithshëm-Pejë,  një në Spitalin e Përgjithshëm- Prizren dhe një në Spitalin e Përgjithshëm-Gjakovë. Numri total i vdekjeve nga COVID-19 është 666. Instituti  ka njoftuar se 205 […]

Britania do të infektojë vullnetarë me coronavirus, në një provë për vaksinë


[ad_1] Vullnetarë të shëndetshëm do të infektohen qëllimisht me coronavirus për të përshpejtuar zhvillimin e një vaksine, sipas planeve të shpallura nga qeveria britanike këtë javë. Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Henry Ridgwell njofton nga Londra. në të gjitha provat aktuale të vaksinave të coronavirusit, vullnetarëve u jepet vaksina e mundshme – ose një placebo […]

Britania do të infektojë vullnetarë me koronavirus, në një provë për vaksinë


[ad_1] Vullnetarë të shëndetshëm do të infektohen qëllimisht me koronavirus për të përshpejtuar zhvillimin e një vaksine, sipas planeve të shpallura nga qeveria britanike këtë javë. Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Henry Ridgwell njofton nga Londra. në të gjitha provat aktuale të vaksinave të koronavirusit, vullnetarëve u jepet vaksina e mundshme – ose një placebo […]

Në Vjenë u promovua „Pranverë e helmuar“, libër që u kushtohet mbi 8 mijë fëmijëve të helmuar në Kosovë


[ad_1] Të premten në mjediset e hotel „Eurohaus“ në Vjenë është bërë përurimi i librit „Pranverë e helmuar“ i publicistit dhe veprimtarit të shquar në Austri, Hazir Mehmeti. E Diel, 25 Tetor 2020 – 13:20 Arben Gjinaj Libri „Pranverë e helmuar“, i cili është një shenjë kujtimi e respekti për nxënësit e helmuar shqiptarë në […]

Pse qeveria suedeze rekomandon që popullata e moshuar të mos izolohet?


[ad_1] Derisa vendet e tjera evropiane po shtrëngojnë masat kufizuese për shkak të rritjes së numrit të njerëzve të infektuar me COVID-19, Suedia ka porositur qytetarët e saj mbi moshën 70 vjeçare që të mos izolohen. Njoftimi erdhi nga Qeveria suedeze të enjten, më 22 tetor, me shpjegimin se Suedia regjistron numër më të ulët […]

Koronavirusi – Rreth 40,8 milionë raste të konfirmuara në mbarë botën


[ad_1] COVID-19 ka shkaktuar të paktën 1 milion e 124 mijë e 974 të vdekur dhe mbi 40 milionë e 786 mijë e 216 të infektuar në të tërë botën që nga shfaqja e tij në dhjetor 2019, ndërkohë që më shumë se 30 milionë e 451 mijë e 155 pacientë janë shëruar. Në Shtetet […]

Një i vdekur me COVID-19 në Kosovë


[ad_1] Nga 650  mostrave të marrura gjatë 24 orëve në Kosovë janë shënuar edhe 80 raste të reja me SARS-CoV-2, janë shëruar 55 persona ndërsa ka ndërruar jetë një person si pasojë e infeksionit me COVID-19. Këtë e ka bërë të ditur Drejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, Naser Ramadani. Vdekja e sotme e […]

Ministri dhe deputeti i VV-së polemizojnë për numrin e vdekjeve nga COVID-19


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj në fjalën e tij për punën 100 ditëshe të Qeverisë së Kosovës iu është drejtuar deputetit të Lëvizjes Vetëvendosje, Fitim Uka se i njëjti po i gëzohet numrit të vdekjeve nga COVID-19. “Është për të ardhur keq si një deputet i veshur me petkun e mjekut i gëzohet vdekjeve […]

Tre të vdekur nga COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetit publik ka njoftuar se gjatë 24 orëve kanë ndërruar jetë tre persona të infektuar me COVID-19. Në njoftim thuhet se rastet e vdekjeve janë 1 rast nga Klinika Infektive – QKUK, 1 rast nga spitali rajonal Gjilan dhe 1 rast nga spitali rajonal Prizren. Numri total i të vdekurve nga […]

Tre të vdekur nga COVID-19 gjatë ditës në Kosovë


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka njoftuar se brenda 24 orëve  në nivel vendi kanë ndërruar jetë tre persona. Deri tani, COVID-19 u ka marrë jetën 635 kosovarëve. “Brenda 24 orëve janë raportuar tre raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv, 1 rast nga Klinika Infektive – QKUK, 1 rast nga spitali rajonal Gjilan […]

Dy të vdekur në 24 orët e fundit nga COVID-19 në Kosovë


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka njoftuar se dy persona të infektuar me COVID-19 kanë humbur jetën  gjatë 24 orëve të fundit. Numri total i vdekjeve nga COVID-19 është 632. Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik  ka njoftuar se   41 raste kanë rezultuar pozitive me coronavirus pas testimit të  654 mostrave të dyshimta. [ad_2]

India synon të sigurojë 500 milionë doza të vaksinës për coronavirus


[ad_1] India shpreson të marrë deri në 500 milionë doza të vaksinës kundër coronavirusit deri në korrik të vitit të ardhshëm për rreth 250 milionë njerëz, tha të dielën ministri i Shëndetësisë Harsh Vardhan, derisa infeksionet në vendin e dytë më të prekur në botë, vazhdojnë të rriten. India ka regjistruar rreth 6.55 milionë raste, […]