Lajmëroni menjëherë policinë Nëse shihni këta persona


[ad_1] Drejtoria Rajonale e Policisë në Gjakovë, bazuar në ligjin për publikimin e fotografive me shënime të tjera të personave të kërkuar me urdhëresë të Prokurorisë Themelore në Gjakovë, ka lëshuar një  kërkesa për bashkëpunim me qytetarët, me qëllim identifikimin, lokalizimin dhe arrestimin e personave të dyshuar për kryerjen e veprave të ndryshme penale. Kërkesë […]

Vrasja e 15 vjeçarit, një muaj paraburgim për dy të miturit në Prizren


[ad_1] Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti  për të Mitur ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Prizrenit, për caktimin e masës së paraburgimit, ndaj të miturve: L.L., për shkak të dyshimit të bazuar se ka kryer veprën penale mbajtja në pronësi kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve dhe L.L. dhe H.G.,për shkak të veprës […]

Arrestohet një laborant në IKSHPK për marrje ryshfeti


[ad_1] Policia e Kosovës, gjegjësisht hetues nga Njësiti Rajonal për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit në Prishtinë, gjatë ditës së sotme kanë arrestuar një laborant të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës lidhur me dyshimet se “është duke u kryer ( apo ka për tu kryer) vepra penale e korrupsionit”. Personat përgjegjës menjëherë […]

Policia kërkon ndihmën e qytetarëve për arrestimin e Arlind Berishës nga Rahoveci


[ad_1] Drejtoria rajonale e Policisë në Ferizaj, kërkon ndihmën e qytetarëve për gjetjen dhe arrestimin e Arlind Imer Berishës, i lindur me 01.12.2000 në fshatin Brestovc, Komuna e Rahovecit. Sipas policisë, Arlindi është i kërkuar për tri vepra penale: Grabitje dhe mashtrim. Policia e Kosovës kërkon nga qytetarët e Republikës se Kosovës që kushdo që […]

Sot është Dita Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut


[ad_1] 10 dhjetori, në mbarë botën, shënon Ditën Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut. Kjo ditë vjen si një përkujtim i përvjetshëm i Deklaratës për të Drejtat Universale të Njeriut, e cila u miratua në vitin 1948 nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së. Pas këtij akti, u ftuan të gjitha shtetet në botë që ta […]

9 vite burg të akuzuarit për vrasjen në tentativë të policit


[ad_1] Gjykata Themelore në Gjilan ka shpallur aktgjykim dënues ndaj të akuzuarit B. M. Ai akuzohej se ka kryer dy vepra penale. Vrasje e rëndë në tentativë dhe armë mbajtje pa leje.  B.M., akuzohej se më 28.03.2020, rreth orës 13:00 minuta, në fshatin Vërbovc, Komuna e Kllokotit, pas një mosmarrëveshje të mëhershme lidhur me detyrën […]

Një muaj paraburgim për të dyshuarin i cili tentoi ta vrasë një person në Prizren


[ad_1] Një muaj paraburgim është caktuar për të pandehuri D. M., në Prizren nën dyshimet për vrasje në tentativë, dhe armëmbajtje pa leje. Gjykata në Prizren ka njoftuar se masa e paraburgimit është caktuar bazuar në mënyrat dhe rrethanat në të cilat është kryer vepra penale, dhe provat e mbledhura deri më tani. I panderuari.D. […]

Shtyhet seanca gjyqësore ndaj Nenad Arsiq, i akuzuar për krime lufte


[ad_1]   Gjykata njofton se me 1 dhjetor, ka pranuar aktakuzën e ndryshuar ndaj të pandehurit Nenad Arsiq, nga Prokuroria speciale. Ku i akuzuari, tani s’ do të dënohet për dy vepra penale, por vetëm për një vepër penale. Prokurorja, Drita Hajdari tha se ka ndryshuar aktin akuzues, sa i përket cilësimit juridik të veprave […]

Çka konsideroi rrethanë lehtësuese Gjykata e Apelit kur uli dënimin e Darko Tasiqit?


[ad_1] Ishte viti 2018 kur për herë të parë në bankën e të akuzuarit në Gjykatën e Prizrenit u paraqit Darko Tasiq. Mbi të rëndonin akuza të rënda si plaçkitje, shkatërrim, djegie dhe përdhosje e viktimave të krimeve të luftës që ishin nga rajoni i Prizrenit. Sipas Prokurorisë Speciale, gjatë kryerjes së këtyre krimeve Darko […]

​Gjykata e Apelit deklarohet lidhur më rastin e kriminelit serb Darko Tasiq


[ad_1] Gjykata e Apelit ka reaguar pas protestës që është bërë para objektit të kësaj gjykate, lidhur me zbutjen e dënimit për të akuzuarin për krime lufte, Darko Tasiq. Prishtinë, 03.12.2020 – Gjykata e Apelit ka përcjellë më vëmendje reagimet dhe shqetësimet që kanë ardhur pas publikimit të vendimit të kësaj gjykate, lidhur më rastin […]

Zgjedhjet në Podujevë dhe Mitrovicë së Veriut pa incidente


[ad_1] Podujeva dhe Mitrovicë e Veriut sot ka votuar për kryetar komune, Prokuroria Speciale e Kosovës thotë se s’ ka pasur vepra penale për prishje të procesit zgjedhor, përveç atyre për të cilat është njoftuar Prokurori i Shtetit. “Vlen të theksohet se gjatë ditës së sotshme s’ ka pasur ndonjë rast të evidentuar si vepër […]

Pandemia ngadalëson gjykimin e krimeve të luftës


[ad_1] Pandemia ka ngadalësuar proceset për hetimin e personave të dyshuar për kryerjen e krimeve gjatë luftës së fundit në Kosovë. Analisti ligjor në Fondin për të Drejtën Humanitare në Prishtinë, Amer Alija, thotë se numri i seancave gjyqësore është zvogëluar dukshëm këtë vit në krahasim me vitet paraprake, si pasojë e pandemisë. “Po si […]

Akuza e kundër akuza për keqpërdorime në EULEX


[ad_1] Në Kosovë komisioni parlamentar për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit, vendosi të premten që t’i mundësojë raportim para tij, ish shefit të gjykatësve të EULEX-it, Malcolm Simmons, rreth pohimeve të tij për keqpërdorime në Misionin e Bashkimit Evropian për sundimin e ligjit. Zoti Simmons kishte dhënë dorëheqje […]

Donald Trump, më i kursyer në faljet presidenciale


[ad_1] Megjithë polemikat që kanë lindur nga faljet që ka miratuar Presidenti Trump, përfshirë faljen e bashkëpunëtorit të tij, Michael Flynn këtë javë, presidenti e ka pordorur autoritetin e tij për falje shumë më pak se pararendësit e tij, sipas një analize nga një grup kërkimor. Qendra Kërkimore Pew analizoi të dhëna të Departamentit të […]

Nis nga fillimi gjykimi në rastin “Syri i Popullit”, të akuzuarit deklarohen për fajësinë


[ad_1] Të akuzuarit në aktakuzën e gjerë në rastin e njohur si “Syri i Popullit” dolën sot prapë para gjykatës pasi rasti u kthye në rigjykim. Në seancën e sotme, të akuzuarit u deklaruan rreth fajësisë së tyre. I akuzuari Avni Llumnica deklaroi se është i pafajshëm. “Aspak s’ kam faj, po të kem faj […]

Ekaterina Trendafilova merr edhe një mandat në krye të Gjykatës Speciale


[ad_1] Ekaterina Trendafilova është riemëruar kryetare e Dhomave të Specializuara të Kosovës edhe për katër vitet e ardhshme. Në një njoftim të Dhomave thuhet se autoriteti emërues, ambasadori Lars-Gunnar Wigemark (shef i misionit të EULEX-it në Kosovë), riemëroi gjykatësen, Ekaterina Trendafilova, edhe për katër vjet, dhe ky emërim hyn në fuqi nga data 15 dhjetor […]

“Burdushi” kundërshton aktakuzën e cila e ngarkon për pasurim të kundërligjshëm


[ad_1] Në seancën e shqyrtimit të dytë, Hysri Peqani, i njohur si “Burdushi”, i cili nga ana e Prokurorisë Speciale po akuzohet për tri vepra penale, me anë të mbrojtësit të tij, avokatit gjakftohtësi Osmani, ka kundërshtuar të gjitha pikat e aktakuzës. Prokuroria Speciale “Burdushin” e akuzon për veprat penale ushtrim i kundërligjshëm i veprimtarisë […]

8 vjet e gjysmë burg kosovares për tentimvrasje të burrit, skena të rënda në gjykatë


[ad_1] Gjykata e shpalli fajtore gruan për tentimvrasje me dashje dhe mashtrim të shërbimit të ndihmave sociale dhe e dënoi atë me tetë vjet e gjysmë burg. Ajo gjithashtu duhet të largohet nga Zvicra për shtatë vjet E Mërkurë, 25 Nëntor 2020 – 20:09 albinfo.ch Skena dramatike janë parë sot, pas dënimit të shqiptuar nga […]

Përplasje ndërmjet AAK dhe LDK në komision


[ad_1] Kërkesa e ish-presidentit të gjyqtarëve të EULEX-it, Malcom Simmons për formimin e një Komisioni Hetimor Parlamentar, nxiti përplasje në mbledhjen e Komisionit për Legjislacion në mes kryetarit të këtij komisioni nga radhët e LDK-së, Shkëmb Manaj dhe deputetes së AAK-së, Donika Kadaj-Bujupi.Manaj fillimisht bëri të ditur se këtë shkresë e kishin pranuar në fund […]

Dështon seanca ndaj ish-policit të akuzuar për vrasje të rëndë


[ad_1] Vllaznim Hamdia, i akuzuar për vrasje të rëndë ka dalur para gjykatësit në Gjilan për t`u përballur me akuzën e Prokurorisë e cila atë e ngarkon me tri vepra penale, vrasje të rëndë, armë mbajtje pa leje dhe përdorim të armës, por që seanca ndaj tij dështoj të mbahet. Shkak për mos mbajtjen e […]

Gjyqtari i akuzuar Rafet Ismaili dhe polici Blerim Gashi mbrohen në heshtje


[ad_1] Ish-gjyqtari Rafet Ismaili dhe polici Blerim Gashi, të cilët akuzohen për ushtrim ndikimi, mbrohen në heshtje. I akuzuari Rafet Ismaili, tha se mbetet prapa deklaratës të dhënë në procedurë paraprake më 8 nëntor 2019, dhe se e shfrytëzon të drejtën të mbrohet në heshtje. Njëjtë ka deklaruar edhe i akuzuari Blerim Gashi, ai ka […]

Shqipëri, pandemia s’ e ndal biznesin e kanabisit


[ad_1] Pandemia “Covid-19” s’ e ndaloi kultivimin e kanabisit. Gjatë 8 muajve të parë të vitit 2020, tendenca për kultivimin e kanabisit ka qenë në rritje. Të dhënat zyrtare nga Policia e Shtetit, për periudhën janar-gusht 2020 tregojnë se janë asgjësuar më shumë se 104,500 rrënjë drogë, janë kapur më shumë se 5,5 ton kanabis […]

Prokurori i Specializuar pretendon se Rexhep Selimi ka ndikin në Polic të Kosovës


[ad_1] Në urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit, Zyra e Prokurorit të Specializuar pretendon se Rexhep Selimi ka kontaktuar një polic pas një tentim vrasje që është bërë nga njerëz që kanë punuar me të. Sipas Zyrës së Prokurorit të Specializuar, policit i është kërkuar që marrë provat të cilat […]

Kosova hesht, OKB i sugjeron dëmshpërblim për 6 shtetasit e dëbuar turq


[ad_1] Gjashtë shtetasit turq Kahraman Demirez, Mustafa Erdem, Hasan Huseyin Gunakan, Yusuf Karabina, Osman Karakaya dhe Cihan Ozkan të arrestuar në Kosovë dhe të dëbuar në Turqi në mars 2018, u dënuan me 56 vjet dhe 7 muaj e gjysmë burgim. Por, përkundër shumë raporteve vendore e ndërkombëtare, institucionet e drejtësisë në Kosovë deri më […]

Deputeti lirohet nga akuza për sulm dhe kanosje


[ad_1] Gjykata e Prizrenit ka liruar nga akuza e sulmit dhe e kanosjes të akuzuarin Adem Hodza, deputet në Kuvendin e Kosovës. Një gjë të tillë për KALLXO.com e ka konfirmuar edhe avokati i tij, Hajrip Krasniqi. “Po, është e vërtetë, klienti im është liruar nga akuza për dy veprat penale”, tha avokati Krasniqi për […]

Lirohet nga akuzat për sulm e kanosje deputeti Adem Hoxha


[ad_1] Gjykata Themelore në Prizren, dega në Dragash, të premten, e ka shpallur të pafajshëm deputetin e Kuvendit të Kosovës, njëherit kryetari i Partisë së Bashkuar Gorane, Adem Hoxha, i akuzuar për sulm e kanosje. Sipas aktgjykimit të shpallur nga gjyqtari Luan Berisha, s’ është provuar se i pandehuri Hoxha ka kryer veprat penale të […]

Të mërkurën e pranoi fajësinë, sot dënohet asamblisti i LDK-së në Gjilan


[ad_1] Fitim Guda, asamblist i LDK-së në Kuvendin Komunal të Gjilanit, është dënuar nga Gjykata për veprën penale të mos deklarimit të pasurisë. Guda, në shqyrtimin fillestar, të datës 17 nëntor, e kishte pranuar fajësinë për veprën penale me të cilën akuzohej. Kështu, ai u dënua me dënim me kusht prej 1 viti dhe dënim […]

Rojtari i pyllit deklarohet për fajësinë para Gjykatës


[ad_1] Skender Fetiu dhe Kamer Leci, kanë dalur para gjykatësit në Gjilan për t`u përballur me aktakuzën e Prokurorisë e cila ata i ngarkon me dy vepra penale. Fetiu po akuzohet se e ka keqpërdorur detyrën zyrtare, ndërsa Leci po akuzohet për veprën penale të veprimtarisë së kundërligjshme ekonomike. Në seancën e sotme e cila […]

Prizren, një muaj paraburgim për të dyshuarën për grabitje dhe posedim të narkotikëve


[ad_1] Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti për Krime të Rënda (DKR), ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Prizrenit, për caktimin e masës së paraburgimit kundër të pandehurës S.Q., nga Prizreni, për shkak të dyshimit të bazuar se ka kryer veprat penale “grabitje dhe “posedim i paautorizuar i narkotikeve, substancave psikotrope ose analoge”. Gjyqtari i […]

Ka dështuar të mbahet seanca ndaj “Burdushit”


[ad_1] Është anuluar seanca ndaj Hysri Peqanit i njohur si “Burdushi”, i cili akuzohet për veprat penale ushtrim i kundërligjshëm i veprimtarisë mjekësore, armëmbajtje pa leje dhe shpëlarje e parasë. Për KALLXO.com, zëdhënësja e Gjykatës, Mirlinda Gashi ka thënë se gjyqtari Arben Hoti i ka anuluar të gjitha seancat për këtë javë. andaj pamundësia e […]

Caktohet seanca e rigjykimit ndaj ministres Meliza Haradinaj – Stublla


[ad_1] Gjykata Themelore e Prishtinës, ka caktuar seancën e rigjykimit ndaj Ministres së Punëve të Jashtme dhe Diasporës Meliza Haradinaj- për t’u përballur me akuzën për raportim të rremë të pasurisë. Lajmin për KALLXO.com e ka bërë të ditur zëdhënësja e Gjykatës Mirlinda Gashi, e cila ka thënë se rasti  do të gjykohet nga gjyqtari […]

Asamblisti i LDK-së në Gjilan e pranon fajësinë në akuzat e Prokurorisë


[ad_1] Fitim Guda, asamblist i LDK-së në Kuvendin Komunal të Gjilanit, ka dalë sot para gjykatësit për t`u përballur me akuzën e Prokurorisë, e cila atë e ngarkon me veprën penale të mos deklarimit të pasurisë. Në shqyrtimin e sotëm i cili ishte fillestar, Guda, tha se pranon fajësinë për veprën penale me të cilën […]

Këto janë shumat që shteti i Kosovës do t’ia paguajë si dëmshpërblim ish-guvernatorit të BQK-së, Hashim Rexhepi


[ad_1] Gjykata e Prishtinës ka aprovuar si pjesërisht të bazuar kërkesë-padinë e paditësit Hashim Rexhepi sa i përket dëmit jomaterial. Sipas këtij vendimi, Këshilli Gjyqësor i Kosovës do ta dëmshpërblejë ish-guvernatorin e BQK-së për dhimbje shpirtërore dhe për shkelje të nderit apo dëmtimit të integritetit dhe personalitetit. Kështu, Gjykata ka vendosur që KGjK detyrohet që […]

Dosja e Prokurorisë për palestinezin e dyshuar për disa vjedhje në Prishtinë


[ad_1] Gjykata e Prishtinës ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë për caktimin e masës së paraburgimit ndaj të dyshuarit K. B. Sipas njoftimit të Gjykatës dyshohet se, i dyshuari K. B. ka kryer dy vepra penale, asgjësim apo dëmtim i pasurisë dhe vjedhje e rëndë. I pandehuri K. B. dyshohet se kryer këto vepra penale në […]

Krimet e urrejtjes u rritën me 2.7 për qind në 2019


[ad_1] Vitin e kaluar në SHBA krimet me bazë urrejtjen pësuan një rritje me 2.7 për qind, duke arritur nivelin e tyre më të lartë në më shumë se një dekadë, thuhet në një raport të ri të Byrosë Federale të Hetimit (FBI). Në 2019 u shënuan 7,314 incidente të klasifikuara si krime urrejtjeje nga […]

Prokurorët që po hetojnë ish-pjesëtarët e UÇK-së


[ad_1] Dhomat e Specializuara të Kosovës deri më tani kanë ngrituraktakuzë ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit, Jakup Krasniqit si dhe Salih Mustafës. Këta akuzohen për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit. Hetimet ndaj këtyre ish-pjesëtareve të UÇK-së, i ka kryer një grup prokurorësh me karrierë të gjatë në hetime penale, sidomos krime të luftës, […]

Këta janë prokurorët që po hetojnë ish-pjesëtarët e UÇK-së


[ad_1] Dhomat e Specializuara të Kosovës deri më tani kanë ngritur aktakuzë ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit, Jakup Krasniqit si dhe Salih Mustafës. Këta akuzohen për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit. Hetimet ndaj këtyre ish-pjesëtareve të UÇK-së, i ka kryer një grup prokurorësh me karrierë të gjatë në hetime penale, sidomos krime […]

IKD: Gjykatësit e caktuar favorizojnë politikanët e akuzuar


[ad_1] Instituti i Kosovës për Drejtësi (IKD), me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan – Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit (INL) dhe NED-it, ka publikuar raportin “Krimet e Përgjithshme në Kosovë – 2019”. Ky raport është rezultat i monitorimit të drejtpërdrejtë të Departamenteve të Përgjithshme – Divizioneve Penale në Sistemin […]

Momenti kur policia arreston dy palestinezë në Prishtinë, dyshohet se vodhën një veturë


[ad_1] Raporti i Entit Federal të Kriminalistikës tregon se edhe në vitin 2019 shqiptarët i kanë preokupuar prokuroritë dhe gjykatat gjermane. Në fillim të javës përfundoi në Neu-Ulm, një qytet në Bavari, një gjyq kundër një grupi shqiptarësh. Akuza ishte për ndihmë në tregtinë ilegale të lëndëve narkotike në sasi jo të vogla. Të akuzuarit […]

Ish- Komandanti i Policisë në Novobërdë sërish dënohet nga Gjykata


[ad_1] Shukri Aliu, ish- Komandant i Stacionit Policor në Novobërdë sërish është gjetur fajtor dhe është dënuar nën akuzat e Prokurorisë për marrje ryshfeti dhe mos lajmërim të veprave penale. Aliu  u dënua me 6 muaj  burg me kusht dhe dënim me gjobë prej 1,500 euro. Kujtojmë se në muajin dhjetor 2018, Aliu gjithashtu ishte […]

Gjykimi i tretë ndaj ish komandantit të stacionit policor në Novobërdë drejt fundit


[ad_1] Shukri Aliu, ish komandant i stacionit policor në Novobërdë, sërish ka dalur para gjykatësit në Gjilan për t`u përballur me akuzat e Prokurorisë për marrje ryshfeti dhe mos lajmërim të veprave penale. Aliu ka dalë edhe sot para gjykatësit në Gjilan pasi ishte dënuar dy herë nga Gjykata. Në muajin dhjetor 2018, Aliu ishte […]

Dështon të mbahet shqyrtimi fillestar i rigjykimit në rastin e njohur si “Syri i Popullit”


[ad_1] Ka dështuar të mbahet seanca e shqyrtimit fillestar ndaj të akuzuarve Avni Llumnica, Sadri Ramabaja dhe Bajrush Konjusha, në rastin e njohur si “Syri i Popullit”. Sipas aktakuzës së re, Prokuroria Speciale i akuzon të njëjtit për veprën penale – vrasje e rëndë në tentativë dhe armëmbajtje pa leje. Ky shqyrtimit fillestar s’ arriti […]

I infektuari me COVID-19 del nga shtëpia, policia hap rast për të


[ad_1] Një i infektuar me koronavirus nga komuna e Prishtinës ka dalë nga vetizolimi, duke mos e respektuar karantinimin. Personi në fjalë është gjetur në udhën “Tirana” në Prishtinë, për rrjedhojë i është inciuar vepra penale “Përhapje e sëmundjeve ngjitëse” nga Policia e Kosovës, transmeton Telegrafi. /familjajone [ad_2]

Aktakuza ndaj ish-krerëve të UÇK-së, vjen reagimi i fundit nga OVL UÇK-së


[ad_1] Sekretari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Faton Klinaku u shpreh për “Goodmorning Albania” se aktakuza që është ngritur ndaj ish-krerëve të UÇK-së është banale. Ai theksoi se për këtë aktakuzë janë kryer procese gjyqësore më herët ndaj pjesëtarëve të ushtrisë. Sipas tij në këtë aktakuzë janë vepra penale të shqyrtuara më […]

Dënimi i Sami Lushtakut vërtetohet nga Apeli


[ad_1] Gjykata e Apelit përmes një komunikate për media ka njoftuar se ka marrë vendim me anë të të cilit e ka vërtetuar dënimin ndaj Sami Lushtakut, lidhur me arratisjen nga burgu i Dubravës. Ish-kryetari i Skenderajt, Sami Lushtaku u gjet fajtor për arratisjen e 21 gushtit dhe 22 shtatorit të vitit 2015 nga burgu […]

Vrasja në Marmull të Gjakovës, gjykimi drejt përfundimit


[ad_1] Për vrasjen e Tunë Bezhit në fshatin Marmull të komunës së Gjakovës, ku të akuzuar janë babë e bir, Prek Gjugja dhe Alfred Gjugja, sot u kërkua të bëhej ekzaminimi psikiatrik i të akuzuarit Alfred Gjugja. Kjo vrasje dyshohet të ketë ndodhur si shkak i një konflikti rreth një prone. Alfred Gjugja i akuzuar […]

Veprimtaria ushtarake e politike e Kadri Veselit


[ad_1] Gjykata Speciale e konfirmoi aktakuzën për krime kundër njerëzimit ndaj Kadri Veselit, njërës prej figurave kryesore të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK). Në vitin 2015, si deputet nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës (PKD), Kadri Veseli ishte njëri nga ligjvënësit që kishte votuar për themelimin e Gjykatës Speciale. Pesë vjet më vonë, para nisjes […]

Mbrojtja e gjyqtarit të pezulluar nga Peja propozon prokuroren për dëshmitare në gjykim


Prokurori në Prishtinë e ka kundërshtuar kërkesën për hedhje të aktakuzës ndaj gjyqtarit të pezulluar të gjykatës së Pejës, Sali Berisha, i cili akuzohet për marrje të ryshfetit. Në seancën e sotme është paraqitur, përgjigjja e Prokurorisë Speciale lidhur me kërkesat për hedhje të aktakuzës dhe kundërshtim të provave, ndaj të akuzuarit Sali Berisha. Sipas […]

Prishtinë, një i arrestuar për dhunë në familje


[ad_1] Një person është arrestuar nga Prokuroria e Prishtinës pasi dyshohet të ketë kryer dhunë në familje. Në lidhje me këtë rast prokurori kujdestar ka marrë vendim që të njëjtit t’i caktohet masa e ndalimit në afat prej 48 orësh. Gjatë 24 orëve të fundit Prokuroria e Prishtinës ka ndaluar edhe dy persona pasi dyshohen […]

Burg i përjetshëm për italianin: Ka vrarë gabimisht shqiptarin në vend të serbit


[ad_1] Vrasja ka ndodhur më 4 korrik 2016, kur italiani në fakt donte të vriste një shok të tijin serb, i cili s’ kishte pranuar t`i tregonte se ku është ish e dashura e tij E Hënë, 2 Nëntor 2020 – 19:35 albinfo.ch (KEYSTONE/Georgios Kefalas) Italiani Alessandro M. 43 vjeçar, i cili ka vrarë kosovarin […]

Publikohet një video e rrallë duke kënduar Shkëlzen Haradinaj me luftëtarët e tjerë


[ad_1] Të shpeshta janë rastet kur raportohet për vepra penale të cilat lidhen ne sulme seksuale. Madje shpesh herë, disa nga viktimat e dhunuara përfundojnë pa shenja jete, apo më lëndime të rënda trupore. Vetëm gjatë periudhës janar-gusht të vitit 2020, në Policinë e Kosovës janë raportuar 39 raste të dhunimit. Përpos kësaj, edhe dy […]

Sekretari i Bordit të AKP-së: s’ kam pasur kurrë presion për privatizimin


[ad_1] Sekretar i Bordit të Agjencisë Kosovare për Privatizim, Arben Limani ka larguar përgjegjësitë nga vetja për gjitha privatizimet që kanë ndodhur në vend. Ai gjatë raportimit në Komisionin Hetimor për procesin e Privatizimit, tha se roli i sekretariatit brenda AKP-së, është teknik dhe se gjitha vendimet merren nga bordi i drejtorëve. Ndërkohë theksoi se […]

“Arratisja nga QKUK”, prokuroria kërkon dënim më të ashpër për Sami Lushtakun


[ad_1] Dënim më të ashpër se sa i kishte shqiptuar gjykata e shkallës së parë, ish-kryetarit të Komunës së Skenderajt, Sami Lushtakut, po kërkon Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës (PSRK). Një gjë të tillë, PSRK po e kërkon edhe për të akuzuarit Ylber Blakaj, Gëzim Ahmeti dhe Xhevdet Zena, raporton “Betimi për Drejtësi”. Në […]

Pejë – Një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit për vrasje në tentativë


[ad_1] Gjykata e Pejës i ka caktuar 30 ditë paraburgim të dyshuarit F. L. I lartcekuri dyshohet për tre vepra penale dhe atë vrasje në tentativë, shkaktim i rrezikut të përgjithshëm dhe armëmbajtje pa leje. Sipas njoftimit tw gjykatës me 10 tetor në Pejë i dyshuari për motive të panjohura ka tentuar ta privoj nga […]

Rrëfimi i Kadri Shalës për skandalin e 2 milionëve


[ad_1] Pasditen e së mërkurës së javës së kaluar, përmes një konference të jashtëzakonshme për media, ministrja e financave Hykmete Bajrami njoftoi opinionin për një vjedhje jo të zakonshme, ajo kumtoi lajmin se thesarit të shtetit i ishin “avulluar”, më tepër se 2 milion euro. Pa dhënë shumë detaje ministrja tregoi se bëhej fjalë për […]

Shtyhet seanca ndaj të akuzuarit për krim të organizuar dhe transport të armëve


[ad_1] Në gjykatë e Prishtinë sot ishte paraparë të filloj gjykimi ndaj të akuzuarit M. F. I lartcekuri akuzohet për krim të organizuar dhe import, eksport, furnizim, transportim, prodhim e këmbim të armëve apo materieve plasëse. Tutje akuza e Prokurorisë thotë se në dy periudha kohore përkatësisht 01.07.2013 deri me 23.11.2013 dhe gjatë dhe gjatë […]

Aksioni i Policisë në Karaçevë s’ është menaxhuar mirë


[ad_1] Kryeminsitri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka shpjeguar arsyet pse i ka shkarkuar drejtorin e Administratës Tatimore të Kosovës dhe drejtorin e Policisë së Kosovës. Hoti tha se në ATK na është dashur të marrin vedim për ta liruar nga detyra drejtorin aktual dhe për ta përcaktuar një ushtrues detyre deri sa të kryhen ecuritë […]

Apeli vendos për ankesat e të akuzuarve për projektin e kanalizimit në Malishevë


[ad_1] Gjykata e Apelit ka refuzuar e aprovuar disa ankesa lidhur me akuzën për keqpërdorim të detyrës rreth një projekti infrastrukturor në një fshat të komunës së Malishevës, Remzi Mazreku, Januz Krasniqi, Jakup Shurdhaj, Besnik Krasniqi, Islam Vrenezi, Valdete Morina, dhe Qlirim Karaqica, po dyshohet se kanë kryer tri vepra penale gjatë realizimit projektit të […]

15 nga të arrestuarit në rastin e Karaçevës pranojnë të bashkëpunojnë me Prokurorinë


[ad_1] Mbi 50 ka shkuar numri i të arrestuarve në lidhje me rastin e Karaçevës. Këto arrestime u kryen në dy faza të ndara, ajo e aksionit në kazinotë në Karaçevë dhe faza e dytë ku u ndërmorën masa në mishtoret dhe fabrikat e mishit nëpër Kosovë ku dyshoheshin se ishin blerë kafshët e kontrabanduara […]

“Të akuzuarit për vepra të korrupsionit po lirohen dhe pasuria e tyre po mbetet e pa prekur”


[ad_1] Rrjeti Ballkanik për Gazetari Hulumtuese (BIRN) dhe Internews Kosova kanë prezantuar raportin e monitorimit të gjykatave. Blerta Ibërdemaj nga zyra ligjore e BIRN dhe Internews Kosova tha se njëra nga veglat kryesore për goditjen dhe dobësimin e krimit të organizuar dhe korrupsionit është sekuestrimi dhe konfiskimi i pasurisë së fituar me anë të veprave […]

Prapaskenat e operacionit Karaçeva – VIDEO


[ad_1] Një plan mirë i planifikuar, i cili rezultoi me arrestimin e më shumë se 30 personave, 12 nga ta të cilët ishin zyrtarë policorë, e u konfiskuan kafshë të dyshuara si të kontrabanduara nga Serbia u zhvillua të premten e 18 shtatorit të muajit të kaluar. Ekipe policore të cilat kishin marrë detyrat e […]

Mbi 22 vjet burgim të akuzuarve për grabitje


[ad_1] Gjykata e Ferizajt ka shpallur aktgjykim dënues ndaj të pandehurve B. G., V. S. dhe L. H., shtetas të Republikës së Kosovës, të cilët akuzoheshin për grabitje dhe armë mbajtje pa leje. “Sipas aktakuzës së Prokurorisë Themelore në Ferizaj, B. G. dhe V. S., akuzohen per tetë vepra penale të kryera në bashkëkryerje grabitje, […]

Caktohet seanca gjyqësore ndaj “Burdushit”


[ad_1] Gjykata e Prishtinës ka caktuar seancën gjyqësore ndaj Hysni Peqani i njohur si “Burdushi”, i cili nga ana e prokurorisë Speciale po akuzohet për tri vepra penale. Për KALLXO.com gjykatësi i rastit Arben Hoti, ka thënë se seanca fillestare në këtë rast do të mbahet më 30 tetor. Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur […]

Rrëfimet e dëshmitarëve dhe specialistëve për vrasjen në Marmull të Gjakovës


[ad_1] Për vrasjen e Tunë Bezhit në fshatin Marmull të komunës së Gjakovës, ku të akuzuar janë babë e bir, Prek Gjugja dhe Alfred Gjugja, sot u dëgjuan ekspertë e dëshmitarë. Kjo vrasje dyshohet të ketë ndodhur si shkak i një konflikti rreth një prone. Alfred Gjugja i akuzuar për tri vepra penale, për vrasjen […]

Aktakuzë ndaj Xhabir Zharkut


[ad_1] Prokuroria në Ferizaj ka ngritur aktakuzë ndaj ish kryetarit të Kaçanikut, Xhabir Zharkut. Lajmin për KALLXO.com e ka konfirmuar mbrojtësja e tij, Albana Kelmendi. Ish-kryetari i Kaçanikut Xhabir Zharku ishte arrestuar më 14 dhjetor të vitit të kaluar në Aeroportin e Prishtinës nën dyshimin se ka kryer dy vepra penale të shpërdorimit të pozitës […]

Kazakistan – Shqipëri përfundon pa fitues


[ad_1] Gjykata e Pejës ka aprovuar propozimin e Prokurorisë për caktimin e masës së arrestit shtëpiak ndaj të pandehurit Haki Rugova, i cili dyshohet se ka kryer veprat penale konflikt i interesit, keqpërdorim i pozitës apo autoritetit zyrtar dhe vepër penale falsifikim i dokumentit zyrtar si dhe ndaj të pandehurit L.B., për shkak të dyshimit […]

Arrest shtëpiak për Haki Rugovën


[ad_1] Gjykata e Pejës ka aprovuar propozimin e Prokurorisë për caktimin e masës së arrestit shtëpiak ndaj të pandehurit Haki Rugova, i cili dyshohet se ka kryer veprat penale konflikt i interesit, keqpërdorim i pozitës apo autoritetit zyrtar dhe vepër penale falsifikim i dokumentit zyrtar si dhe ndaj të pandehurit L.B., për shkak të dyshimit […]

Prokuroria ka dorëzuar fakte të falsifikuara në lidhje me Haki Rugovën


[ad_1] Pasi ka përfunduar paraqitja e kryetarit të Komunës së Istogut, Haki Rugova dhe zyrtarëve të tjerë para Gjykatës, avokati mbrojtës i kryetarit të Komunës së Istogut, Besnik Berisha ka thënë se Prokuroria ka bërë krim ndaj Haki Rugovës. “Lajmi është se Haki Rugova tash shkon në shpi. Krim s’ ka bërë Hakiu por Prokuroria”, […]

Beteja për drejtësi në rastin e vrasjes së 11-vjeçarit Kujtim Veseli


[ad_1] Të hënën, më 12 tetor, 2020, Gjykata Themelore e Prishtinës do të shpallë aktgjykimin ndaj S.O, i akuzuar për dhunimin dhe vrasjen e 11-vjeçarit, Kujtim Veseli nga Fushë Kosova. Kujtimi, që përkiste komunitetit ashkali, u gjet i vdekur më 11 korrik, 2019, poshtë shkallëve të një objekti banimi në lagjen “Xhemajl Mustafa”, në Fushë […]

Haki Rugova dhe të tjerët paraqiten në Gjykatë


[ad_1] Kryetari i Komunës së Istogut, Haki Rugova dhe dy zyrtarët e tjerë kanë dalë para gjyqtarit në Gjykatën të Pejës. Ata pritet të përballën me kërkesën e Prokurorisë për shqiptimin e ndonjërës nga masat për sigurimin e tyre në procedurë. Të premten kryetari i Istogut, Haki Rugova, një drejtor i Komunës dhe një zyrtar […]

Sot kryetari i Istogut, Haki Rugova, del para gjyqit


[ad_1] Sot në ora 10:00, kryetari i Komunës së Istogut, Haki Rugova, pritet të dalë para gjyqtarit në Gjykatën të Pejës. Të premten kryetari i Istogut, Haki Rugova, një drejtor i Komunës dhe një zyrtar tjetër janë arrestuar nën dyshimet për tre vepra penale. Keqpërdorim i detyrës zyrtare, konflikt interesi dhe falsifikimi i dokumenteve janë […]

Arrestimi i Haki Rugovës, reagon i vëllai


[ad_1] Nesër në ora 10:00 Haki Rugova pritet të del para gjyqtarit në Gjykatën Themelore të Pejës. Mbrëmë kryetari i LDK-së Haki Rugova, një drejtor i Komunës dhe një zyrtar tjetër janë arrestuar nën dyshimet për tre vepra penale. Keqpërdorim i detyrës zyrtare, konflikt interesi dhe falsifikimi i dokumenteve janë veprat penale për të cilat […]

Haki Rugova nesër para Gjykatës


[ad_1] Nesër në ora 10:00 Haki Rugova pritet të del para gjyqtarit në Gjykatën Themelore të Pejës. Mbrëmë kryetari i LDK-së Haki Rugova, një drejtor i Komunës dhe një zyrtar tjetër janë arrestuar nën dyshimet për tre vepra penale. Keqpërdorim i detyrës zyrtare, konflikt interesi dhe falsifikimi i dokumenteve janë veprat penale për të cilat […]

LDK në Istog thonë se arrestimi i kryetarit Haki Rugova është me motive politike


[ad_1] Mbrëmë kryetari i LDK-së Haki Rugova, një drejtor i Komunës dhe një zyrtar tjetër janë arrestuar nën dyshimet për tre vepra penale. Keqpërdorim i detyrës zyrtare, konflikt interesi dhe falsifikimi i dokumenteve janë veprat penale për të cilat Prokuroria kishte urdhëruar arrestimin dhe marrjen në pyetje të të tre zyrtarëve. Lidhur me arrestimin e […]

Nis gjykimi i tretë ndaj ish-Komandantit të Stacionit Policor në Novobërdë për 5 metra dru


[ad_1] Ka nisur për të tretën herë nga fillimi shqyrtimi gjyqësor ndaj ish Komandantit të Stacionit Policor në Novobërdë, Shukri Aliu. Aliu ka dalë sërish para gjykatësit në Gjilan pasi ishte dënuar dy herë nga Gjykata. Në muajin dhjetor 2018, Aliu ishte dënuar nga Gjykata e Gjilanit me 6 muaj burgim me kusht dhe 1,500 […]

Nis herë të tretë nis gjykimi ndaj ish Komandantit të Stacionit Policor në Novobërdë


[ad_1] Ka nisur për të tretën herë nga fillimi shqyrtimi gjyqësor ndaj ish Komandantit të Stacionit Policor në Novobërdë, Shukri Aliu. Aliuka dalë sërish para gjykatësit në Gjilan pasi ishte dënuar dy herë nga Gjykata. Në muajin dhjetor 2018, Aliu ishte dënuar nga Gjykata e Gjilanit me 6 muaj burgim me kusht dhe 1,500 euro […]

Arrestohet një polic, dyshohet se manipuloi me prova


[ad_1] Inspektorati Policor i Kosovës (IPK) respektivisht hetuesit e Departamentit të Hetimeve kanë arrestuar sot një të dyshuar (zyrtar policor), me dyshimin se i njëjti ka kryer veprën penale “manipulim me prova”. Hetuesit e IPK-së i kishin pranuar informacionet e para lidhur me këtë rast rreth një muaj më parë nga Policia e Kosovës – […]

Prokuroria Speciale ka pushuar hetimet ndaj Enis Çerkes ish-këshilltarit të Selim Selimit


[ad_1] Ndaj Enis Çerkës, ish -këshilltarit të fundit të ministrit të drejtësisë Selim Selimit, janë pushuar hetimet nga Prokuroria Speciale e Kosovës. Enis Çerka së bashku me disa persona të tjerë po dyshohej  për veprën penale ndihmë e mbetur në tentativë për posedim, shitje, shpërndarje të paautorizuar të narkotikëve. Sipas Prokurorisë bëhej fjalë për 113 […]

Dosja e prokurorisë, si u kontrabanduan lopët dhe u shit mishi nga kompanitë e Kosovës?


[ad_1] 24 persona janë arrestuar në një operacion të gjerë dje, operacion ky që nisi që nga orët e hershme të mëngjesit dhe vazhdoi deri në orët e pasdites. Ky operacion i cili u zhvillua dje në Gjilan, Ferizaj, Prizren, Podujevë, Pejë, Suharekë dhe Viti, pati cak të dyshuarit për kontrabandë. Në askionin e Prokurorisë […]

EULEX-i s’ pati nevojë të ndërhyjë në atë mënyrë në OVL-UÇK


[ad_1] Kryetari i OVL-UÇK-së, Hysni Gucati gjatë seancës së sotme të mbajtura në Dhomat e Specializuara të Kosovës në Hagë, para gjykatësit Nikolas Gulio si dhe stafit mbështetës dhe Prokurorit të Specializuar Jack Smith tha se policia e EULEX-it s’ është dashur të hyjnë brenda zyrave të OVL-UÇK në formën të cilën kanë hyrë. Këto […]

Hysni Gucati në Gjykatën Speciale


[ad_1] Pas arrestimit që nga data 25 shtator, Kryetari i Organizatës së Veteranëve të Kosovës, Hysni Gucati sot  u  paraqit për herë të parë para gjyqit në seancën nga Dhomat e Specializuara të Kosovës. Arrestimi i Gucatit është bërë nën dyshimet për frikësim të dëshmitarëve, hakmarrje dhe shkelje të fshehtësisë së ecurisë. Kjo seancë e […]

Gjykata Kushtetuese vendosi për pasurinë e ‘Burdushit’


[ad_1] Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur aktakuzë për tri vepra penale ndaj Hysri Peqanit, të njohur si “Burdushi”. Ushtrim i kundërligjshëm i veprimtarisë mjekësore, armëmbajtja pa leje dhe shpërlarja e parasë janë veprat penale për të cilat Prokuroria Speciale po e akuzon “Burdushin”. Gjatë procedurës hetimore, që kishte filluar nga Prokuroria e Prizrenit, Gjykata […]

Raportimi i shefit të IPK-së për aksionin në Karaçevë mbahet me dyer të mbyllura


[ad_1] Aksioni në fshatin Karaçevë i 18 shtatorit dhe detajet e hetimit dhe zhvillimit të aksionit mbetën të diskutohen pa praninë e mediave në objektin e Kuvendit të Kosovës. Kjo për shkak të ndjeshmërisë së informacioneve dhe masave të përdorura në rast. Kërkesën që mediat të mos marrin pjesë në raportimin e Ushtruesit të Detyrës […]

Caktohet koha e daljes së Hysni Gucatit para Gjykatës Speciale


[ad_1] E enjten, kryetari i organizatës OVL e UÇK-së, Hysni Gucati do të paraqitet në sallën e gjyqit të Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë. Sipas komunikatës së Gjykatës Kushtetuese paraqitja e parë e Gucatit do të bëhet në ora 15. Hysni Gucati u arrestua më 25 shtator në Kosovë nga Zyra e Prokurorit […]

Nesër Nasim Haradinaj del para Gjykatës Speciales


[ad_1] Të martën nënkryetari i OVL të UÇK-së, Nasim Haradinaj, do të paraqitet në sallën e gjyqit të Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë. Kështu ka bërë të ditur Gjykata Speciale me anë të një komunikatë dërguar mediave. Nasim Haradinaj u arrestua më 25 shtator në Kosovë nga Zyra e Prokurorit të Specializuar në […]

Policët e arrestuar në Karaçevë ishin dënuar më parë


[ad_1] Një rrjet i dyshuar kriminal ku bëjnë pjesë 12 Polici të Kosovës janë duke u hetuar për kontrabandë dhe pjesë e grupit të kazinove të Karaçevës. Pjesëtarë të grupit të cilët u arrestuan të premten e kaluar janë të njohur edhe më parë për vepra penale. KALLXO.com ka gjurmuar në dosje të gjykatës ku […]

Arsyet pse Zyra e Prokurorit të Specializuar po e heton Haradinajn


[ad_1] Dhomat e Specializuara të Kosovës me seli në Hagë të Holandës kanë dhënë detaje për akuzat që po i bëhen nënkryetarit të OVL-UÇK-së, Nasim Haradinaj. Sipas këtij institucioni të drejtësisë, Haradinaj akuzohet për veprat penale, frikësim i dëshmitareve, hakmarrje dhe shkelje të fshehtësisë së procedurës. “Pas arrestimit të tij nga Zyra e Prokurorit të […]

I vrari në shkëmbim zjarri me Policinë në Prizren, ‘Qorri’ kishte 25 aktakuza në Gjykatë


[ad_1] Mbrëmjen e 22 shtatorit, në një shkëmbim zjarri me Policinë e Kosovës kishte mbetur i vrarë Besnik Shala i njohur me nofkën “Qorri”. 32 vjeçari nga Prizreni, ishte duke u kërkuar me fletë arrest nga Prokuroria si i dyshuar për veprën penale vrasje në tentativë e ndodhur me datë 16 shtator. Viktima Besnik Shala […]

Çka ndodhi sot gjatë bastisjes së EULEX-it në zyret e OVL-UÇK-së


[ad_1] E gjitha nisi mëngjesin e sotëm, kur papritur në zyrat e Organizatës së Veteranëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, arrijnë pjesëtarë të shumtë të policisë së EULEX-it të cilët filluan të bastisin zyrat e kësaj organizate. Kjo bastisje u bë disa ditë pasi kjo organizatë ka pranuar tri dosje radhazi që sipas tyre përmbajnë […]

Gucati u arrestua për frikësim të dëshmitarëve


[ad_1] Zyra e Prokurorit të Specializuar në një njoftim ka thënë se arrestimi i Kryetarit të OVL-UÇK-së ka ndodhur prejse i njëjti po dyshohet për përkatësisht për frikësim të dëshmitarëve, hakmarrje dhe shkelje të fshehtësisë së procedurës. “Pas arrestimit të tij nga Zyra e Prokurorit të Specializuar më 25 shtator 2020, Hysni Gucati u transferua […]

Vendosen kamera të sigurisë në 40 lokacione në qytetin e Skenderajt


[ad_1] Komuna e Skenderajt ka përuruar sot sistemin e sigurisë përmes instalimit të kamerave në 40 lokacione në qytet. Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, ka deklaruar se shkelësit e ligjit do të identifikohen për kamerave të sigurisë dhe do të dënohen sipas legjislacionit në fuqi. “Nga sot të gjithë ata që shkelin ligjin […]

Paraburgim për gruan që dyshohet se tentoi ta vrasë me kabllo djalin e saj 9 vjeçar


[ad_1] Gjykata e Pejës i ka caktuar masën e paraburgimit një gruaje nga Istogu nën dyshimin se ka tentuar ta vrasë djalin e saj 9 vjeçar. Rasti dyshohet të këtë ndodhur më 22 shtator në një fshat të Istogut. Masa e paraburgimit i është caktuar në kohëzgjatje prej 1 muaji. Sipas dosjes së Prokurorisë, pasi […]

Istog, gruaja dyshohet se tentoi ta vrasë me kabllo djalin e saj 9 vjeçar


[ad_1] Një grua nga Istogu po hetohet nën dyshimin se ka tentuar të  vrasë djalin e saj  9 vjeçar. Rasti dyshohet të këtë ndodhur më 22 shtator në një fshat të Istogut. Sipas dosjes së Prokurorisë, pasi disa fqinj ishin ankuar për sjelljet e djalit të saj, e pandehura me një kabllo ka goditur djalin […]

E akuzuara e pranon se i mori 400 euro mito për rregullimin e statusit të viktimës së dhunës seksuale në kohën e luftës


[ad_1] Gjykata e Prishtinës, në krye me gjykatësin Vesel Ismaili, ka udhëheur procesin penal ndaj F. C. për veprën penale marrje ryshfeti. F. C., po akuzohet se ka marrë ryshfet shumën prej 400 euro, për rregullimin e dokumentacionit për statusin e viktimës së dhunës seksuale gjatë kohës së luftës në Kosovë. E njëjta pasi ka […]

Së shpejti nis gjyqi ndaj “Burdushit”


[ad_1] Hysni Peqani i njohur si “Burdushi”, i cili nga ana e prokurorisë Speciale po akuzohet për tri vepra penale, së shpejti pritet të dalë para Gjykatës. Rastin e tij do të gjykohet në Gjykatën e Prishtinës, përkatësisht nga Departamenti Special dhe procesi do të udhëhiqet nga Arben Hoti. KALLXO.com nga zyra e gjykatësit Hoti, […]

Përfundon rigjykimi ndaj ish doganierëve, të akuzuar për marrje ryshfeti


[ad_1] Ka përfunduar rigjykimi ndaj ish-doganierëve Alban Krasniqi dhe Besnik Polloshka, të akuzuar për marrje ryshfeti, dhe Liridon Borovci, Habib Luta të akuzuar për dhënie ryshfeti. Alban Krasniqi, Besnik Polloshka, Liridon Borovci dhe Habib Luta, edhe në këtë proces të shqyrtimit gjyqësor u deklaruan të pafajshëm. ndërsa është dhënë edhe fjala hyrëse, ku prokurori i […]

Gjykata e Prishtinës s’ tregon se a i liroi nga paraburgimi të dyshuarit për grabitje


[ad_1] Kastriot Shala, Leutrim Latifi e Ridvan Ademi, të dyshuar për vepra penale të grabitjes. Shala, Latifi e Ademi, janë të dyshuar për një numër të grabitjeve në territorin e Republikës së Kosovës. Rastin ndaj tyre po e udhëheq gjykatësi Naser Foniqi, ndërsa prokurori i çështjes është Hivzi Bajraktari. Kallxo.com ka pranuar informacione se të […]

Prokurori i Shtetit mund të ngrisë akuzë pa zhvilluar hetime për veprat penale të dënueshme deri në 5 vjet burgim


[ad_1] Qeveria e kaluar në janar të vitit 2019, ka nxjerrë projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Kodit të procedurës Penale. Ky projektligj që pritet të dërgohet për votim në Kuvend, i ka shtuar të drejta Prokurorit të Shtetit në raport me Kodin aktual të procedurës penale. Sipas këtij projektligji, prokurori i çështjes ka të […]

Përfundon gjykimi ndaj policit të akuzuar për vrasje të rëndë


[ad_1] Kanë kaluar plot 554 ditë që nga vrasja e Jetmir Aliajt në vendin e tij të punës. ndërsa 75 ditë më vonë me 30 maj të vitit 2019 prokurori Mehdi Sefa kishte ngritur aktakuzë për dy vepra penale ndaj policit Shefki Spahiu. Shefki Spahiu, që deri ditën kritike mbante gradën e rreshterit në Policinë […]

U vazhdohet suspendimi policëve të arrestuar për lojëra fati e kontrabandë në Karaçevë


[ad_1] 12 zyrtarëve policorë të cilët u arrestuan në aksionin e së premtes në fshatin Karaçevë u është vazhduar suspendimi pas rekomandimit të Inspektoratit Policor të Kosovës. Kështu ka konfirmuar për KALLXO.com vet Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj. “Sapo mora vendim për vazhdim të suspendimit të zyrtarëve policor”, tha Qalaj për […]