Tregu arab, BE-ja do t’i heqë verës alkoolin. Italia: Do shesim ujin për verë?


Dealkoolizimi i verës ka qenë një temë që është diskutuar shpesh vitet e fundit në BE, por pak ditë më parë është hedhur një hap konkret. Shumica e vendeve anëtare e mbështesin një hap të tillë, duke e parë si një mundësi të mirë për shtrirjen në tregjet arabe. Praktikisht, propozimi bazohet mbi një dokument të Presidencës […]

Jo vetëm fytyrën dhe trupin; 4 vendet e tjera që kanë nevojë për krem kundër diellit


Vera është pranë, dhe ne mezi po presim çdo ditë. Në këtë stinë vendosim krem dielli në krahë, shpinë, qafë dhe fytyrat tona, megjithatë ka disa vende që dëshirojnë të njëjtën mbrojtje edhe pse do t’ju befasojnë. Njollat e mëposhtme shpesh neglizhohen kur bëhet fjalë për kremin kundër diellit, por ato në të vërtetë janë […]

Këto ushqime shkaktojnë akne


Vitet e fundit ka pasur shumë studime që kanë bërë lidhjet mes ushqimeve dhe akneve, dhe të dhënat më të rëndësishme mund të ndahen në tri çështje: Shmangni ushqimet me sheqer dhe karbohidrate, që kanë indeks të lartë të glikemisë, që do të thotë se shkaktojnë rritje të menjëhershme të niveleve të sheqerit në gjak. […]

Pesë ilaçe natyrore që do të zvogëlojnë simptomat e dhimbshme të alergjisë në polen!


ndërsa afrohet vera, poleni është i pranishëm gjithandej, kështu që për shumë familje nënkupton kthimin e kruajtjes së syve dhe rrjedhjen e hundëve, të cilat janë shoqëruese të domosdoshme të  polenit Me kusht që ju dhe fëmijët tuaj i përkisni atij grupi për të cilin lumturia s’ është shumë e favorshme, s’ ka asnjë arsye […]

Pesë nuanca të flokëve që do të jenë trend këtë pranverë


Stilistët e flokëve janë njëzëri, tonimi njëngjyrësh i flokëve s’ është në trend Këtë sezon trendi është sa më shumë lara dhe sa më interesante aq më mirë. Pos që duken interesante, ngjyrat e reja kanë edhe emra interesantë, transmeton Telegrafi. Balluke më të shndritshme pranë fytyrës specialistët thonë që balluket më të shndritshme si […]

Ja pse duhet të lexoni etiketën e kremit të diellit


Leximi i etiketës është thelbësor kur blini produkte kozmetike, veçanërisht kur bëhet fjalë për kremrat e diellit, që në SHBA konsiderohen ilaçe për veprimin e tyre për të mbrojtur shëndetin. Blerja e një kremi dielli duhet të jetë një zgjedhje e vetëdijshme pas dedikimit të vëmendjes së duhur në etiketë. Informacioni që ka rëndësi Këto janë […]

Mbajtja e maskës gjithë kohës ju ka krijuar puçrra? Dermatologët tregojnë pse ndodh kjo gjë


Në “normalitetin” e ri që po jetojmë të gjithë këto kohë, mbajtja e maskës thuajse është kthyer në një domosdoshmëri për të gjithë! Por, lind pyetja: a shkakton maska puçrra në fytyrë? Përgjigjja është: “Ka shumë të ngjarë, po” – konfirmon Dr. Giovanni Biondo, dermatolog në Institutin Dermoclinic Vita Cutis në Milano. Edhe Vetëm po […]

Si të Largoni Zbokthin Duke Përdorur Aspirinë Dhe Trajtime Natyrale


Zbokthi mund të  shkaktohet nga një sërë arsyesh. Mund të vijë si rezultat i tharjes së skalpit apo nga sëmundje të ndryshme që mund ta prekin atë siç është dermatiti seborheik. Zbokthi mund të shkaktohet edhe nga produktet e pasura me kimikate, ose nga shkaqe të brendshme siç janë sëmundjet e skalpit të kokës. Në […]

Thembra të plasaritura edhe pse s’ka ardhur akoma vera? Ja ç’fshihet pas këtij problemi


Me kusht që vini re çarje tek këmbët, me siguri supozoni se është për shkak të dehidrimit ose mungesës së lagështirës në lëkurën tuaj. Sidoqoftë, në disa raste, mund të ketë arsye të tjera pse lëkura është e thatë. Këto jan arsyet se pse ndodh plasaritja dhe si t’i rregulloni ato: Pse: Këmbët mbajnë peshën […]

Fyti i Tharë – Pse Shkaktohet Dhe Cilat Janë Zgjidhjet Natyrale


Fyti i thatë është një problem i pakëndshëm dhe shpesh i dhimbshëm, që mund të çojë në një shumëllojshmëri sëmundjesh shoqëruese. Ato përfshijnë vështirësinë e gëlltitjes, kollitjen, urthin, dhimbje të trupit, vjellje dhe ethe. Fyti i thatë është shpesh i lidhur me frymëmarrjen dhe nganjëherë është një simptomë e hershme e një ftohjeje apo gripi. […]

Njollat Kafe Në Lëkurë – Çfarë i Shkakton dhe Si T’i Trajtoni në Kushte Shtëpie


Njollat kafe janë të njohura ndryshe si njollat e plakjes së lëkurës. Pavarsisht se të padëmshme, ato mund të ndikojnë në pamjen tuaj të jashtëme dhe të kthehen në një stres të përditshëm. Krijimi i tyre mund të vijë nga plakja, stresi, njollat  e shtatzanisë, mungesa e vitaminave në trup apo të jenë gjenetikisht të […]

Reduktoni lehtësisht strijat duke ndjekur këto këshilla


Strijat zakonisht shfaqen si një vijë e hollë e kuqe ose vjollcë në lëkurën tuaj që merr një strukturë të ndryshme nga shtresa e lëkurës përreth. Shumica e strijave zbehen dhe marrin një ngjyrosje më të lehtë ose pothuajse të tejdukshme, dhe bëhen me shkëlqim. Për ti zvogëluar ato, ndiqni udhëzimet e mëposhtme: Sheqeri Disa […]

Në Infektivë po trajtohen me plazmë pacientët në gjendje të rëndë, ndonëse s’dihen efektet


Doktoresha e Klinikës Infektive, Vera Berisha-Ndrejaj, në një intervistë për Ekonomia Online ka thënë se kanë filluar trajtimin e pacientëve me plazmën konvaleshentë, duke theksuar se akoma s’ ka ndonjë përgjigje për suksesin e mundshëm ose jo. Sipas saj, s’ ka pasur pacientë me variante të tjera të Covidit, ani pse ka pasur disa rastet […]

Mënyrat Natyrale për trajtimin e Mykut në Lëkurë


Myku i lëkurës është një infeksion i pakëndshëm që shkakton djegie dhe kruarje të lëkurës. Ky infeksion pushton keratinën e vdekur, një proteinë që gjendet tek lëkura, thonjtë dhe flokët, dhe mund të shfaqet në zona të ndryshme. Më poshtë do të mësoni nga AgroWeb.org shkaqet e shfaqjes së mykut, si ta dalloni dhe si […]

Zgjidhni problemin e kruajtjes së lëkurës në mënyrë natyrale


Kruajtja e lëkurës ndodh për një numër arsyesh. Përveç pickimit të insekteve, kruajtja mund të ndodhë edhe si një reaksion alergjik. Kjo gjendje mund të ndodhë në zona të vogla të trupit, siç është krahu ose këmba, por gjithashtu mund të ndjeni kruajtje në të gjithë trupin tuaj. Ndonjëherë ajo zgjat për një kohë të […]

Klinika Infektive e stërmbushur me pacientë, s’ka asnjë shtrat të lirë


Në Klinikën Infektive të QKUK-së mëngjesin e së mërkurës s’ kishte asnjë shtrat të lirë. Klinika është stërmbushur me pacientë të infektuar me Covid-19, ka konfirmuar në një intervistë për Ekonomia Online, doktoresha Vera Berisha-Ndrejaj. Ajo ka sqaruar se në këtë klinikë janë duke u trajtuar 120 pacientë prej tyre 105 janë me oksigjenoterapi. Tutje, […]

Hapat Bazë Kundër Plagëve të Djegies Nga Uji – Metodat Natyrale Në Shtëpi


Uji i nxehtë është një rrezik për lëkurën dhe lëndimet prej tij të përcëllojnë shpirtin. Na ka ndodhur të gjithëve të digjemi nga uji i nxehtë, çaji apo gjella në zjarr. Reagimi i parë kur ndodh kjo ‘gjëmë’ është ta lagim zonën e lënduar me ujë të ftohtë. Nënat shqiptare sugjerojnë shumë kura të shpejta […]

Ujë Hidratues Natyral Për Fytyrën – Si Ta Përgatisni Vetë Në Shtëpi


Tonikët dhe freskuesit e lëngshëm aromatikë, janë pjesë e arsenalit të bukurisë të  çdo gruaje. Freskuesit e lëngshëm për fytyrën janë solucione të thjeshta që përbëhen nga uji, bimë të freskëta ose vajra esencialë. Ato i gjejmë zakonisht në shishe spërkatëse dhe ndihmojnë për t’i dhënë fytyrës më shumë gjallëri por edhe për ta freskuar, […]

Covid s’ ndalon pushimet/ Si po përgatiten vendet për verën 2021


Edhe vera e 2021-shit ashtu si vera e një viti më parë s’ i shpëton dot pandemisë së Covid-19 dhe masave parandaluese kundrejt saj.  Të gjithë shtetet janë duke hartuar dhe studiuar strategji për një hapje të sezonit veror e për t`i dhënë në të njëjtën kohë një shtysë sektorit të turizmit, i cili duhet […]

Pranvera Vjen Me Alergji E Sëmundje – Çfarë i Ndodh Trupit


Ndryshimi i stinëve shkakton luhatje të shëndetit. Kjo është pranuar shkencërisht kohë më parë kur stinët s’ përplaseshin me njëra tjetrën. Vitet e fundit moti ka pësuar luhatje të thella. Vera është shumë e nxehtë, dimri shumë i ftohtë por i shkurtër. Pranvera zgjat shumë pak. Një mot i tillë shkakton shumë pakënaqësi dhe padyshim […]

Si Të Zbardhni Dhëmbët Me Vetëm Dy Përbërës Natyralë


Shpenzimet globale në produktet e zbardhjes së dhëmbëve arrijnë në miliarda dollarë në vit. Zverdhja e dhëmbëve është një pasojë e stilit të jetesës thonë stomatologët. Sipas tyre, duhanpirja, kafeja dhe çaji janë shkaktarët kryesorë të zverdhjes së dhëmbëve. Ushqimet dhe pijet me ngjyrë të errët si vera e kuqe, rrushi, boronica, shega e të […]

FOTOT E RRALLA: Kryeministri e përmend vazhdimisht, sidomos kur flet për Italinë dhe për italianët, kjo është gjyshja e Edi Ramës, ja si dukej vetë Rama fëmijë


Politikanët e Shqipërisë flasin rrallë ose kurrë për fëmijërinë e tyre. Në Shqipëri ka shumë pak informacion të këtij lloji, ndryshe nga vende të tjerë ku vendim-marrësit shihen me lupë që nga kopshti e ushtria e derisa marrin poste dhe përgjegjësi të rëndësishme. Por Rama flet për gjyshen, të cilën e përmendi edhe dje gjatë […]

Profesionistët shëndetësorë apel Qeverisë së re: Menaxhimi i pandemisë të jetë prioritet


Ish-sekretari i ministrisë së Shëndetësisë, infektologu Ilir Tolaj,thotë se  prioriteti kryesor i qeverisë së ardhshme duhet të jetë menaxhimi i pandemisë. Sipas tij, grumbullimi i problemeve është aq i madh saqë ndonjëherë disa prej problemeve mbesin në planin e dytë. “Çdo ditë vonese është vonesë e veprimeve aktive që duhet të bëhen edhe për pandeminë, […]

Eliminoni lythat nga lëkura në qafë


Mos lejoni që lëkura t’ju zbulojë sa vjeç jeni. Pastrojeni nga lythat dhe leqet me ndihmën e këtij mjeti të fuqishëm. Në treg tani gjenden produkte për të cilat thonë që do t’ju ndihmojnë, pa marrë parasysh se çfarë tipi të lëkurës keni. Fatkeqësisht, ato shpesh janë goxha të shtrenjta dhe shkaktojnë pasoja të padëshiruara, […]

Captain Tom Moore, 100-year-old UK fundraising hero, honored at funeral


Veteran Moore received a firing salute from 14 soldiers of the Yorkshire Regiment and a flypast from a World War II-era plane. His Union Flag-draped coffin was carried by soldiers from the regiment into the crematorium in Bedford, eastern England, past empty pews due to coronavirus restrictions. The soldiers then marched out and left his […]

WNBA team Atlanta Dream sold to new owners — including a former player


The sale of the team to Larry Gottesdiener, chairman of the real estate firm Northland, was unanimously approved by the WNBA and the NBA Board of Governors, the league said in a statement Friday. The new, three-member ownership group will also include Northland’s Chief Operating Officer Suzanne Abair and former Dream player Renee Montgomery — […]

The death of the Team USA coach who faced felony abuse charges was an ‘escape from justice,’ former gymnast says


“He tortured and abused little girls, myself included, for more than 30 years and was able to cheat justice,” said Klein, who had identified herself as the first to be abused by former USA Gymnastics team doctor Larry Nassar. Geddert, who took his own life Thursday after news of the charges, was the former owner […]

Simptomat e Astmës në Varësi të Motit – Kujdesi që nevojitet të Tregoni


Ardhja e pranverës shoqërohet me një përkeqësim të simptomave të astmës, veçanërisht të asaj të shkaktuar prej polenit. Simptomat e astmës kanë gjithashtu tendencën të përkeqësohen veçanërisht tek fëmijët, gjë që nxjerr në pah rolin e motit tek kjo sëmundje. Një studim i kryer në Detrojt zbuloi se një rritje e beftë e temperaturës me […]

Your top questions about Covid-19 and vaccines


How long will immunity last after getting a Covid-19 vaccine? Vaccine transmission treatment & prevention work/life family What are the side effects of the vaccines? Some vaccine trial volunteers have reported feeling flu-like effects after getting the shots. Don’t freak out if this happens to you, health experts say. “These are immune responses, so if […]

FAA directs air carriers to inspect engines similar to the one that failed on the United Airlines flight


The directive effectively grounds the Boeing 777-200 planes that use this specific PW4000 series engine, but the only US operator with this type of engine in its fleet, United Airlines, already said Sunday that it would immediately pull 24 planes from flying “out of an abundance of caution.” The FAA called for carriers to conduct […]

Cilat Janë Vitaminat E Duhura Për Të Luftuar Lëkurën E Thatë?


Askush s’ preferon një lëkurë të thatë të plasaritur apo të skuqur dhe kjo s’ ka diskutim. Ajo çfarë kërkon vëmendjen e duhur janë mënyrat se si njerëzit zgjedhin të përballen me këtë problem. Shpesh me kremra, kura natyrale apo duke u mbrojtur nga kushtet atmosferike. Porn ë të vërtetë kurimi i vërtetë i problemit […]

Mungesa e Gjumit Dhe Ushqyerja – Lidhja e Fortë me Shtimin në Peshë


Një studim i ri të cilit i referohet AgroWeb.org ka zbuluar një lidhje të fortë mes mungesës së gjumit, ushqyerjes së keqe dhe asaj të tepërt tek gratë. Studimi është kryer nga universiteti i Kolumbias dhe kishte si qëllim përcaktimin e rolit të gjumit tek shëndeti i grave. Sipas të dhënave të studimit, gratë që […]

Përkeqësimi i Ekzemës Nga Ushqimet e Gabuara – Këshillat e Mjekëve


Ekzema ose dermatiti atopik, shfaqet me skuqje të lëkurës dhe shoqërohet me  kruajtje, plasaritje dhe të çara në lëkurë. Ajo zakonisht shfaqet në fytyrë, duar, këmbë, kokë dhe qafë. Periudhat e gjata të stresit, pasiviteti fizik, mbipesha, lëkura e thatë dhe klima e thatë (sidomos në dimër), janë disa nga shaktarët e ekemës. Megjithatë, studiues të […]

Çfarë t’u lejosh me pushime fëmijëve


Çfarë qëndrimi të mbani karshi një teke apo kërkese urgjente të fëmijës? Vera është koha e përkryer për të testuar aftësitë tuaja: Të ndihmosh fëmijët të bëhen të pavarur. Kam një djalë adoleshent që më kërkon të shkojë disa ditë me pushime vetëm dhe një tjetër gjashtëvjeçar që s’ do të luajë me askënd. Mes […]

Kura 30 ditore me Qumësht Blete – Sekreti i Përdorimit për Shëndet të Fortë


Është koha kur bletërritësit krahas mbledhjes së mjaltit të ri nisin edhe mbledhjen e qumështit të bletës, i cilësuar si shëruesi natyral i shumë sëmundjeve. E ndërsa tani është pikërisht sezoni i mbledhjes së këtij lëngu mrekullibërës për shëndetin, bletërritësit shprehen për AgroWeb.org se kërkesat për qumështin e bletës janë gjithnjë e në rritje. Përdorimi […]

Eksporti i bimëve medicinale – Pandemia e COVID -19 rrit kërkesat nga tregjet evropiane


COVID-19 ka rritur ndjeshëm kërkesën për bimë medicinale nga Shqipëria drejt vendeve të tjera të Evropës. Si kurrë më parë, eksporti ka vazhduar me ritme të larta edhe gjatë dimrit, kryesisht drejt Greqisë, Gjermanisë, Italisë etj . “Bimët medicinale po kërkohen shumë këtë vit jo vetëm nga jashtë, por edhe nga tregu i brendshëm ngaqë kanë […]

Black-owned beauty brands to shop now


(CNN) —   We don’t know about you, but our beauty routine could definitely use a refresh. And while we’re looking to spend our hard-earned money on new products, there are a whole lot of Black-owned beauty brands that have award-winning, top-rated products we’re dying to try (and beauty staples we already use and love). […]

Winter storm: Texans try to conserve heat, water as plunging temperatures knock out utilities and cell service


Living in north Texas, Dorminy, his wife and their four children are worried what will happen when they need to refill their generator with gas again. There is only one station with any gas left in Watauga, the suburb of Fort Worth where they live, Dorminy said. “Pray for us, this is going to be […]

Britt Reid: The 5-year-old injured in a car crash involving former Kansas City Chiefs assistant coach is awake


The child was hospitalized in critical condition with a brain injury following the crash. CNN has reached out to Kansas City police for additional details. Reid, the son of Chiefs head coach Andy Reid, was placed on administrative leave after being involved in the multi-vehicle crash earlier this month. And last week, reports by ESPN […]

Rënia e Flokëve – Parandalimi Me Mënyra Natyrale


Shumë njerëz përjetojnë fenomenin e rënies së shpeshtë të flokëve. Megjithëse shumë studime janë bërë akoma s’ ka një specifikim të qartë se përse rënia e flokëve është sezonale. Një problem, i cili padyshim është shqetësues për të gjithë njerëzit e vuajnë e që përpiqen me mënyra të ndryshme, ndonjëherë edhe të kushtueshme. Disa nga […]

Kur do të marrë fund pandemia në Shqipëri? – Flasin specialistët


Leonard Solis, mjek dhe ish-ministër i Shëndetësisë thotë se në mars mund të kemi një lehtësim të situatës së pandemisë pasi me rritjen e temperaturave njerëzit më shumë do të qëndrojnë në hapësira të hapura. Por nga ana tjetër ai theksoi se aktualisht infektimet janë në rritje dhe ndaj bëri thirrje që të tregohet kujdes […]

Përse duhet të Zgjidhni Verën Shqiptare


Për prodhimin e verës në Shqipëri mund të flitet shumë,  pasi mendohet qënë trojet tona kjo traditë të jetë nga më të vjetrat në Evropë. Që nga Epoka e Bronxit e më vonë nga Shqipëria tregtohej verë cilësore vendase drejt shumë vendeve si Italia apo Spanja. Prodhuar me lloje rrushi që i trashëgojmë akoma dhe […]

Vuani nga Alergjia apo Intoleranca Ushqimore – Zbulojeni Këtu


Konsumi i disa ushqimeve mund të shkaktojë një sërë reagimesh fizike të cilat janë të zakonshme dhe ndodhin shpesh. Këto reagime fizike shpesh ndodhin si pasojë e intolerancës ushqimore dhe jo domosdoshmërisht për shkak të një alergjie ndaj ushqimit. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni më shumë për dallimin mes alergjisë ushqimore dhe […]

Trajtimet Ideale Për Lëkurën e Thatë – Si Të Kujdeseni Për Të Në Shtëpi


Problemet me lëkurën janë të shumta dhe s’ njohin moshë e as gjini. Shpesh lëkura është shumë yndyrshme, shumë e thatë apo shumë e ndjeshme. Të gjitha këto gjendje mund të jenë një bezdisje e vërtetë për këdo që i përjeton. Ndaj ideja për një kurë efikase edhe të shpejtë është gjithnjë e dëshiruar. Sot […]

Eurostat: Ndryshimet Klimatike Po Ndikojnë Keq Bujqësinë Edhe Në Shqipëri


Ndryshimet klimatike vitet e fundit e kanë bërë dimrin më të thatë dhe i kanë zgjatur temperaturat e ftohta në të tërë sezonin e pranverës deri në maj në Kontinentin Europian. Këto ndryshime e kanë ndikuar negativisht prodhimin bujqësor kudo në Europë, duke përfshirë edhe Shqipërinë, raporton Eurostat. Dimri i butë, i cili favorizoi disa […]

Ushqimet që ju ndihmojnë kur keni probleme me lukthin


Luftojeni dhimbjen e lukthit me ushqimet e mëposhtme: Bademat Bademet janë shumë të mirë e sidomos për tretje për shkak të sasisë së lartë të vajit që ka e neutralizon acidin në lukth. Hani një grusht badem dhe pas gjysmë ore s’do keni më dhimbje. Lëngu Aloe Vera Aloe Vera, sikurse shërben si ftohës dhe […]

Si Të Përgatisni Një Dezinfektues Në Kushtet e Shtëpisë


Frika nga Koronavirusi ka nxitur në treg një kërkesë të jashtëzakonshme të produkteve bazë farmaceutike për parandalimin e gripit. Këtu përfshihen edhe solucionet dezinfektuese. Sipas të dhënave të bëra publike në emisionin Opinion në Klan TV, një sasi e vogël dezinfektuesi që deri pak ditë kushtonte 100 lekë, tani po shitet për 600 lekë. Si […]

Katër përbërës natyralë të cilët zvogëlojnë dukjen e strijave irrituese


Për fat të keq, shumica e femrave s’ mund t’i shmangin strijat, për shkak të rrethanave të ndryshme jetësore, ndërsa ato më së shpeshti shfaqen në stomak, në ije, gjoks dhe në vithe, në mosha të ndryshme Në cilëndo gjendje të kenë qenë ato, është me rëndësi të dini se si ato mund të zbuten, […]

Dalloni Vlerat e Frutave dhe Perimeve Sipas Ngjyrave që Kanë


Një nga këshillat më popullore dhe më të vërteta për një shëndet më të mirë është ngrënia e sa më shumë frutave dhe perimeve në ditë. Falë ngjyrave të mrekullueshme që ato i gjejmë në treg, frutat dhe perimet na mundësojnë një ushqyerje të ylbertë të mirë jo vetëm për stomakun por edhe për trurin. […]

Tetë Kurat Më Të Mira Natyrale Që Zbehin Rrudhat dhe Plakjen e Fytyrës


Rrudhat janë pjesë e paevitueshme e procesit të plakjes. Tek disa njerëz, rrudhat dalin përpara kohe kryesisht tek zona e syve, gojës dhe qafës. Rrudhat shkaktohen jo vetëm nga rënia e prodhimit të kolagjenit, por edhe ndotja, ekspozimi në diell, mungesa e vitaminës D3, përdorimi i tepërt i produkteve kozmetike, ndryshimi i kremërave dhe duhani. […]

Trajtimet që Ndihmojnë të Keni Lëkurë dhe Flokë të Shëndetshëm


Ne jemi çfarë hamë, ndaj jini gjithnjë të kujdesshëm çfarë i servirni trupit tuaj çdo ditë. Përdoreni si një kurë natyrale për probleme të përditëshme që  trupi juaj ju sinjalizon duke e konsumuar ose si trajtim. Po qe se doni flokë më të trrashë, më pak celulit, lëkurë të pastër apo më shumë gjallëri në […]

Çaji i gjelbër i dobishëm për aknet


Çaji i gjelbër mund të jetë një aleat i mirë për të luftuar aknet. E dini si përdoret? Në këtë artikull do t’ju shpjegojmë gjithë hollësitë. Në pjesën më të madhe të rasteve, aknet mund të jenë jo vetëm një problem shëndetësor dhe estetik, por edhe psikologjik. A mund të luftohen aknet me çaj të […]

A është vera shkaku i dhembjeve të kokës?


Gjatë muajve të dimrit, dhe veçanërisht gjatë pushimeve, shumë preferojnë verën e kuqe. Sidoqoftë, disa njerëz e shmangin për shkak të dhembjes rraskapitëse së kokës Vera e kuqe ka qenë prej kohësh fajtori për dhembjet e kokës, posaçërisht migrenën apo hemicraninë, dhe pyetja që lind është Po qe se ajo me të drejtë ka fituar […]

Si të shpëtoni nga aknet?


Aknet janë problemi më i zakonshëm i lëkurës, dhe mund të shfaqen si te gratë ashtu edhe te burrat. Ato shfaqen kur poret në lëkurë bllokohen me vajra dhe qeliza të vdekura të lëkurës. Shfaqja e akneve ndikohet nga faktorë të ndryshëm dhe shumica e tyre është e vështirë të hiqen. Sidoqoftë, ekzistojnë disa mënyra […]

Fundvit Uljesh Dhe Surprizash – Vendi i Duhur Për Pazaret e Festave


Këto festa me siguri gjithçka që keni menduar është një vend i lumtur që ju mbledh bashkë me të dashurit tuaj. Një vend i lumtur mund të jetë shtëpia e gjyshes, e prindërve e një miku apo mikeshe. Mund të jetë momenti  kur nisin përgatitjet për fundin e vitit, një recetë e preferuar, një kujtim […]

Trëndafili Shkëmbor – Bima e Duhur për Pastrimin e Trupit


Trëndafili shkëmbor, një bimë e lashtë mjekësore i është rikthyer famës. Kjo bimë, e cila konsumohet si çaj, është tre herë më e shëndetshme se çaji jeshil, duke mbrojtur qelizat nga plakja e parakohshme, eliminuar metalet e rënda nga organizmi, madje duke luftuar edhe aknet dhe problemet me lëkurën. Në Shqipëri, trëndafili shkëmbor gjendet kryesisht […]

Boronicat Largojnë Rrudhat – 4 Mënyra Si T’i Përdorni për Lëkurën


Të gjithë e dimë që frutat dhe perimet janë të mira për tu konsumuar, por vetitë e tyre shëndetësore s’ ndalojë këtu. Ato mund t’i përdorni aspak mirë edhe si trajtime natyrale për bukurinë e jashtëme. Në këtë artikull do të flasim për boronicat e shijshme me të cilat Shqipëria krenohet. Përtej shijes së mirë […]

Si të Përgatisni Lëngun e Aloe Verës Për Shëndetin e të Gjithë Organizmit


Aloe Vera është një bimë që prej shekujsh është konsideruar si bima e përjetësisë për shkak të vlerave të jashtëzakonshme të saj. Kjo bimë ka përbërës anti bakterialë, anti-viralë dhe kundër mykut që ndihmojnë sistemin imunitar të pastrojë trupin nga toksinat dhe patogjenët pushtues. E megjithatë vetitë e lëngut dhe tulit apo siç quhet xhelit […]

Bimët që Mbushin Shtëpinë me Humor të Mirë – Zbulojini me anë të Fotove


Bimët janë pjesë e rëndësishme e zbukurimit të shtëpisë apo zyrës sonë. Ato përcjellin freski dhe bukuri natyrale për çdo ambient. Përveç të qenit aksesorë të mirë zbukurues për shtëpinë, bimët përmirësojnë rrjedhën e energjisë pozitive në ambient dhe përcjellin ndjesinë e mirëqenies çdo ditë. Për fat të mirë, ju mund ta zbrapsni energjinë negative […]

Theu rregullat e Covid-19, prindërit i japin një mësim Rita Orës


Thyerja të rregullave të izolimit e ka kthyer atë në ndër personazhet më të përfolur javëve të fundit. Këngëtarja e famshme me origjinë shqiptare, Rita Ora, prej disa kohësh është në qendër të vëmendjes dhe po kritikohet nga fansat, pasi ka thyer dy herë rregullat që ka marrë qeveria britanike për frenimin e Covid-19. Rita […]

Një Pedagog i mirë, është më i mirë se libri i tij


Jo vetëm unë që pata fatin ta njohë, por edhe ish studentët e tij, shoqëria, miqësia, familjarët dhe rrethi ku jeton, mund të vërejnë këtë njeri të urtë, ligjërues dhe edukator i veçantë, intelektual i matur me virtyte të çmuara njerëzore, kombëtare e ndërkombëtare. Njeri punëtor, energjik dhe i gjithanshëm Nga: Rexhep Kryeziu, Zvicër I […]

Bie faqja online e Trustit


Pak minuta pasi u miratua nga Kuvendi i Kosovës Projektligji për Rimëkëmbjen Ekonomike – COVID-19, në të cilin parashihet tërheqja e 10 % e kursimeve të tyre pensionale në  Fondin e Kursimeve Pensionale të Kosovës ka rënë webfaqja e Trustit. Ligji në fjalë ishte proceduar nga qeveria që nga vera, në këtë kohë në lexim […]

Kalon Ligji i Rimëkëmbjes Ekonomike, qytetarët do mund ta tërheqin 10 përqindëshin nga Trusti


Kuvendi i Kosovës e ka miratuar në lexim të dytë Projektligjin për Rimëkëmbjen Ekonomike – COVID-19 në seancën e jashtëzakonshme të mbajtur sot. Ky projektligj ka arritur të miratohet me 72 vota për, asnjë votë kundër dhe asnjë abstenim. Votat qeverisë për ta kaluar këtë projektligj ia siguruan deputetët e PDK-së, të cilët propozuan katër […]

Dr.Laidon Shapo, specialist, në Britani: Vera tjetër do të jetë ndryshe


E Premte, 4 Dhjetor 2020 – 12:00 albinfo.ch Wyron A Avatar of user Wyron A Wyron A @wyron @wyron Dr. Laidon Shapo, specialist i Shëndetit Publik në Britaninë e Madhe, tregon për masat e fundit të marra në vendin ku ai punon, përcjell albinfo.ch. Me futjen e vendit në karantinë për 1 muaj, rezultatet kanë […]

KE kërkon ashpërsimin e luftës kundër dezinformimit


Brukseli kërkon të ashpërsojë luftën kundër dezinformimit, në një kohë kur antivaksinat janë në ofensivë, në një plan të gjerë veprimi për të mbrojtur demokracinë, prezantuar sot, që parashikon gjithashtu të inkuadrojë reklamat politike dhe të mbrojë më mirë gazetarët. Komisioni Europian synon të riforcojë kodin e tij të praktikave të mira kundër dezinformimit të […]

Birra apo Vera, Kujt i Përket Froni i Pijes Më të Mirë Alkolike


Froni i pijes më të mirë alkolike ka pasur gjithnjë dy kandidatë kryesorë: birrën dhe verën. Debati për secilën prej tyre ka vazhduar prej vitesh dhe gjithnjë është vërtitur tek mbiemri “e mirë”, ndonëse të dyja janë të mira. Në fund të fundit, të dyja janë subjekt preference të konsumatorit. Të dyja mund të përdoren […]

Pse duhet të lani duart me ujë të ftohtë?


Po qe se i lani duart me ujë të ngrohtë, ai heq shtresën e lipideve, përkatësisht yndyrat të cilat lëkurës ia jepin butësinë. Edhe uji i ftohtë njësoj mirë i lani duart, pa marrë parasysh temperaturën e ujit, është me rëndësi të jetë i pastërt – ka komentuar mjeku Michael Joshua Hendrix për Yahoo. Nëse […]

Ishte i varfër andaj u regjistrua në klasën e parë në moshën 9 vjeçare, fakte interesante që s’ i dinit për Ibrahim Rugovën


Shumë mite dhe fjalë janë thënë e publikuar për Presidentin e ndjerë Ibrahim Rugova. Por të paktë janë ata që i dinë mirë faktet rreth tij. Media, është kujdesur dhe ka biseduar me të afërmit e Rugovës, këshilltarë të tij, shokë të klasës fillore e të studimeve, për të sjellë fakte interesante që s’ dihen […]

Lazanjë me Kërpudha – Receta Me Shije Dhe Aromë Speciale


Lazanja është një nga ushqimet më të dashura Italiane që i ka shtrirë kufinjtë e saj ën mbarë botën. Përgatitja tradicionale e saj devijon paksa nga receta që AgroWeb.org ju këshillon sot, por ju sigurojmë se do të jetë një nga shijet ikonë të dimrit. Ndiqni mëposhtë mënyrën e përgatitjes se kësaj lazanje me kërpudha, […]

Rrëfim drithërues i doktoreshës Venera: E përfundova ditën e 25-të të luftës me COVID-19, mezi ngrihem në këmbë


Prof. Dr. Venera Berisha-Muharremi ka bërë një postim vetëdijësues për situatën me COVID-19 në vend. Drejtoresha e Klinikës së Endokrinologjisë, me anë të një postimi në rrjetet shoqërore, ka njoftuar se sot e përfundoi ditën e saj të 25’të në luftë me COVID-19 dhe që gjendja e saj vazhdon të jetë e rëndë. Rezultatet: 539 […]

Lani duart me ujë të ftohtë, uji i nxehtë eliminon shtresën e yndrave


Mos i lani duart me ujë të ngrohtë, ai heq shtresën e lipideve, përkatësisht yndyrat të cilat lëkurës ia japin butësinë Edhe uji i ftohtë njësoj mirë i lanë duart, pa marrë parasysh temperaturën e ujit, është me rëndësi të jetë i pastër – ka komentuar mjeku Michael Joshua Hendrix për Yahoo, transmeton Telegrafi. Po […]

Si Ta Dalloni Nëse Vaji i Ullirit Është Cilësor – Këshillat Si Ta Ruani


Të gjendur mes dhjetra alternativash dhe markash në markete, shqiptarët që duan një vaj cilësor, ose zgjedhin më të shtrenjtin ose më së shumti e blejnë direkt nga prodhuesi i besuar. Po ç’thonë vetë prodhuesit? Për AgroWeb.org pyetëm Kryetaren e Shoqatës së Vajit të Ullirit AOA, Silvana Pinari dhe një prej prodhuesve të mirënjohur të […]

Këtë vit s’do të ketë “Verë në dimër” në Prishtinë


Festivali “Verë në dimër” që për gjashtë vite i japi një atmosferë ngohtësie në të ftohtin e dimrit Prishtinës, këtë vit s’ do të mbahet. Vera e nxehtë e qokolladat e nxehta që prishtinasit i shijonin në sheshet e kryeqytetit pranë shtëpizave të drurit do të mungojnë këtë dimër. Zëdhënësja e komunës së Prishtinës, Miranda […]

Të dhëna dokumentare dhe vlera për hardhinë, rrushin e verën vranç


(Simpozium shkencor mbarëkombëtar “Ardhmëri dhe vlera të Vrançit”, Rahovec 19-20 qershor 2018) Prof. Dr. Andrea Shundi (SHBA), Agr. Rexhep Kryeziu (Zvicër) Në trojet ilire shqiptare, vreshtaria dhe verëtaria janë veprimtari disa mijëravjeçare dhe bëjnë pjesë në vatrën tejet të moçme evropiane për prodhimin e rrushit e të verës. Kjo e vërtetë dëshmohet: me gjetjet arkeologjike […]

Maska ju krijon probleme me frymëmarrjen? Zbuloni mënyrën si të forconi mushkëritë


Përdorimi i maskave është bërë një pjesë integrale e jetës sonë që kur pandemia pushtoi botën. Mbajtja e maskës është bërë një normale e re për ne ku s’ mund të dalim nga shtëpia pa të që është kthyer në një kërkesë ligjore Fatkeqësisht, maskat mund ta bëjnë të vështirë frymëmarrjen dhe të mos ndiheni […]

Wege zur passgenauen Medikamentenproduktion: Alternative Peptid-Modifizierung entwickelt


Adelina Kopp, Jun Wun und Julia Vera Pöhlmann (von links nach rechts) synthetisieren bioaktive Peptide mit einem automatisierten Peptidsynthesizer für die selektive Modifizierung von Tryptophanen. (Foto: © Prof. Lutz Ackermann) Die Modifizierung von Peptiden ist von großem Wert insbesondere für die Entwicklung von Wirkstoffen und Medikamenten. Bisherige Erfolge durch die Aktivierung reaktionsträger Kohlenstoff-Wasserstoff-Bindungen zielten zumeist […]

Shqipëri, pas tërmetit 27 familje në Klos presin dimrin e dytë në çadra


Edhe pse ka 57 shtëpi të dëmtuara nga tërmeti i vitit 2018 dhe ai i nëntorit të vitit 2019 dhe 27 familje që jetojnë në çadra, bashkia e Klosit s’ është përfshirë në planet e rindërtimit të qeverisë dhe banorët po presin me frikë dimrin. Mehmet Kaceli, 75 vjeç, nga fshati Unjatë i Klosit jeton […]

Vorbildliches Delirmanagement für eine raschere Erholung älterer Herzpatienten


Ein Konzept aus dem Herz- und Diabeteszentrum NRW (HDZ NRW), Bad Oeynhausen, das sich mit dem ganzheitlichen Ansatz zur Vorbeugung kognitiver und funktioneller Störungen älterer Patienten befasst, wurde jetzt in die Landesinitiative „Gesundes Land NRW“ aufgenommen. Das gesundheitspolitische Vorhaben fördert beispielgebende Präventionsprojekte aus dem Gesundheitswesen jährlich mit der Vergabe des Gesundheitspreises Nordrhein-Westfalen.Das Projekt des ganzheitlichen […]

US President-elect Biden to nominate long-time adviser Blinken for secretary of state


President-elect Joe Biden is building out his administration with several key picks for national security and foreign policy roles. John Kerry, a former secretary of state, will lead the incoming administration’s effort to combat climate change. Alejandro Mayorkas will be nominated as the secretary for the Department of Homeland Security. Biden also plans to nominate […]

Vegetarian or Vegan? Watch Your Bone Health


Vegetarian diets are generally considered healthy, but new research suggests they may have a significant risk: an increased chance of bone fractures. Between 1993 and 2001, British researchers collected diet, health and behavioral data on 54,858 people, average age 50. They categorized them by diet: 29,380 meat eaters, 8,037 who ate fish but no meat, […]

China beat the coronavirus with science and strong public health measures, not just with authoritarianism


One of the Wuhan train stations in fall 2020. The city reopened in April 2020 after a total shutdown. Credit: Liu Yan, CC BY-SA I live in a democracy. But as Thanksgiving approaches, I find myself longing for the type of freedom I am seeing in China. People in China are able to move around […]

Good Sleep Habits Tied to Lower Risk of Heart Failure


A combination of healthy sleep habits may help reduce the risk for heart failure, new research suggests. Scientists studied 408,802 generally healthy people aged 27 to 73 between 2006 and 2010, collecting information on their sleep habits. Each person got a zero-to-five “healthy sleep score,” based on five healthy sleep practices: being a “morning person”; […]

Public buy-in for vaccines essential to stall COVID’s rising tide


Saad Omer. Credit: Dan Renzetti Yale’s Saad Omer has devoted his career to studying the spread of respiratory diseases like influenza and SARS CoV-2, which causes COVID-19, and how society can increase vaccination rates. In an interview with YaleNews, Omer, a professor at Yale School of Medicine and director of the Yale Institute for Global […]

S3-Leitlinie Hodgkin-Lymphom aktualisiert – Biermann Medizin


Das Leitlinienprogramm Onkologie hat unter Federführung der Deutschen Gesellschaft für Hämatologie und Medizinische Onkologie (DGHO) die S3-Leitlinie zur Diagnostik, Therapie und Nachsorge des Hodgkin-Lymphoms bei erwachsenen Patienten ab 18 Jahren überarbeitet und neue Empfehlungen formuliert, etwa zu bildgebenden Untersuchungsverfahren, der Therapie von Subgruppen und der Rehabilitation. Das Hodgkin-Lymphom ist eine bösartige Erkrankung des lymphatischen Systems […]

Antibodies to SARS-CoV-2 are detected up to 3 months after infection


Coronavirus. Credit: European Centers for Disease Control A new study in health care workers led by the Barcelona Institute for Global Health (ISGlobal) shows that IgA and IgM antibodies to SARS-CoV-2 decay quickly, while IgG antibody levels are maintained for at least three months after infection. The longer follow-up of this cohort will provide much-needed […]

Improve Emergency Care? Pandemic Helps Point the Way


This crowding and its adverse consequences are problems in other countries, too. A 2018 National Bureau of Economic Research working paper examined emergency department wait times in England. Beginning in 2004, a policy penalized hospitals if their emergency departments did not complete treatment for the vast majority of patients within four hours, admitting them to […]

Eye exam could lead to early Parkinson’s disease diagnosis


An example of a fundus eye images taken from the UK Biobank. Credit: Radiological Society of North America A simple eye exam combined with powerful artificial intelligence (AI) machine learning technology could provide early detection of Parkinson’s disease, according to research being presented at the annual meeting of the Radiological Society of North America (RSNA). […]

Efektet Shëndetësore të Muçmollave Shqiptare


Muçmolla është vogëlushja e familjes së trëndafilit. Kjo pemë e vogël çel fruta të vogla në ngjyrë të kafenjtë deri tek ngjyrë ndryshku. Këto fruta janë të ngjashme me ato të trëndafilit të egër, por më të mëdha në përmasë. Ato përbëhen nga bërthama të forta. Muçmolla është një frut me reputacion prej kohësh në […]

EU regulator could approve Covid vaccines ‘late 2020, early 2021’


Credit: CC0 Public Domain Europe’s medicines regulator said Monday that it could approve the first coronavirus vaccines late this year or early next, as it evaluates the most promising candidates. The clarification came after EU Commission president Ursula von der Leyen said last week that the watchdog could give the green light for vaccines tested […]

Can an Algorithm Prevent Suicide?


The algorithm is built on an analysis of thousands of previous suicides in the V.A.’s database, dating to 2008. The computer mixes and shuffles scores of facts from the medical records — age, marital status, diagnoses, prescriptions — and settles on the factors that together are most strongly associated with suicide risk. The V.A. model […]

Oxford AstraZeneca trials show Covid vaccine is ‘highly effective’, drugmaker says


Issued on: 23/11/2020 – 11:07 A coronavirus vaccine developed by drug firm AstraZeneca and Oxford University has shown 70 percent effectiveness in trials involving 23,000 people, they said in a statement on Monday. The announcement comes after other trials of drugs developed by Pfizer/BioNTech and Moderna announced effectiveness above 90 percent. The results ranged between 62 […]

Studie: Ärzte sehen Gesundheits-Apps als hilfreich an


Die Akzeptanz von Gesundheits-Apps ist in den vergangenen sechs Jahren erheblich gestiegen – das zeigt die aktuelle Studie „Ärzte im Zukunftsmarkt Gesundheit 2020/2“ der Stiftung Gesundheit. So halten 72,3 Prozent der Ärzte Gesundheits-Apps vor allem bei gezieltem Einsatz für hilfreich. „Während sich vor sechs Jahren das Gros der Ärzte skeptisch bis kritisch zeigte, stimmen heute […]

Snapshots of Daily Life in a Remote Region of Portugal


At the onset of the coronavirus pandemic, with travel restrictions in place worldwide, we launched a new series — The World Through a Lens — in which photojournalists help transport you, virtually, to some of our planet’s most beautiful and intriguing places. This week, André Vieira shares a collection of images from Portugal. The Barroso, […]

Oberarzt soll zwei Corona-Patienten todbringende Medikamente verabreicht haben


Ein Oberarzt der Essener Uniklinik soll zwei todkranken Männern in deren letzter Lebensphase Medikamente verabreicht haben, die zu deren sofortigem Tod führten. Die Polizei wirft dem 44-Jährigen Totschlag vor. Er kam in Haft. Eine Mordkommission ermittelt. Der Beschuldigte habe nur zu einem Fall Angaben gemacht, teilte die Polizei Essen am Freitag mit. Er habe angegeben, […]

Covidi në Supermarkete – Si të Ndiheni të Sigurtë?


Po qe se ka diçka që përfshin rutinën tonë të përditshme është blerja e produkteve në Supermarket. Por, pandemia solli një normalitet të ri për të gjithë ne. Ndryshoi sjelljen e shoqërisë, mënyrën e jetesës dhe kujdesin e shtuar ndaj higjenës. Ajo që mbetet e njëjtë është vajtja drejt Supermarketeve për të marr produktet e […]

Rrudhat e Syve – Si t’i Largoni me Metoda Natyrale


Rrudhat në pjesën e poshtme të syve mund të jenë acaruese derisa janë ndër shenjat e para të plakjes. Ato dalin më shumë në pah kur buzëqeshni, rrudhni vetullat ose qeshni me të madhe. Shpesh, rrudhat mund të tjetërsojnë paraqitjen tuaj dhe t’ju bëjnë të dukeni të mëdhenj në moshë. Lëkura poshtë syve është shumë […]

Mjekja e Spitalit dhe kandidatja e një konkursi, ballafaqohen me kolegen e tyre si dëshmitare


Vera Lleshi, mjeke në Spitalin “Isa Grezda” në Gjakovë, po akuzohet nga Prokuroria e Gjakovës për keqpërdorim të detyrës zyrtare dhe falsifikim të dokumentit, ndërsa Jehona Arapi po akuzohet për deklarim të rrejshëm. Sot, dëshmitarja Afërdita Spasi, infermiere në Spitalin e Gjakovës tregoi se kishte zëvendësuar një motër kryesore si anëtare e komisionit, ditën kur […]

Vera e vonuar e diasporës kosovare


Një rrëfim i ilustruar me pamje nga udhëtimi me aeroplan në relacionin Cyrih – Prishtinë, pak ditë pas heqjes së Kosovës nga “Lista e karantinës” e Zvicrës E Premte, 13 Nëntor 2020 – 17:55 Bekim Dalipi Jo shumë kohë më parë njerëzit me maska s’ janë parë me simpati. Sot kemi një situatë krejtësisht të […]

EU launches LGBT rights plan to counter rising homophobia in eastern member states


Issued on: 12/11/2020 – 20:58 The European Union’s executive Commission launched its first strategy to protect the rights of LGBT people on Thursday, a challenge to right-wing governments in Poland and Hungary that have become increasingly homophobic in the past year. The Commission said LGBT people were facing growing discrimination in Europe, even as most […]